Forumi Horizont Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 »
Trego 977 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Arkiva (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=356)
-- Per cfare gatimi Shqiptar ju ka mar malli me shume ??? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=8743)


Postuar nga Demokrate4ever datė 11 Maj 2009 - 20:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA
Fergese me gjise dhe domate ose kastraveca turshi ....


Ca beni njerez kshu, ngelet tu hanger

Bionde, receten ose me mire mos t'flisje fare.. haha


p.s Puntor, a i ma men pacamurrat?


Postuar nga Deb* datė 11 Maj 2009 - 20:42:

Citim:
Po citoj ato qė tha turll
qull qull sa u gzush,
kur m'tha moma ha sa t'dush ........... .



Edhe ju qull i thoni mo turll?


Postuar nga Piktor datė 11 Maj 2009 - 21:00:

Citim:
Po citoj ato qė tha Deimantč


Ca beni njerez kshu, ngelet tu hanger

Bionde, receten ose me mire mos t'flisje fare.. haha


p.s Puntor, a i ma men pacamurrat?

Hahahah te betohem me merr malli per pacamurra.
Meqe ra fjala me ka marre malli per Tollumba.


Postuar nga Demokrate4ever datė 11 Maj 2009 - 21:10:

hahaha ce do qe kete vit s'mund te shkoj ne Shqiperi te angazhoja hallen edhe njeher si dikur.
adresen, dhe tollumbat ti nisi me poste te shpejte. Kena dygaja turke dhe jugosllave boll ktej, apo si bajne te mire, te lesh thonjte edhe gishtat bashke hahaha

Po recel ftoni a don? haha


Postuar nga Piktor datė 11 Maj 2009 - 21:17:

Lol ku rri halla se nuk me pelqejne serbe e turke, ops se harrova mua mi gatuante nje dropullite.
Reēel ftojsh thote kjo... Eshte e vertet se ketu ne itali psh nuk gjej leng qershie (amita).


Postuar nga bruni22 datė 11 Maj 2009 - 21:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha Deimantč

Po recel ftoni a don? haha



eeehhee.... recel ftoni ene buk fike :p :p


Postuar nga Demokrate4ever datė 11 Maj 2009 - 21:24:

ahaha, po pse pa mua do hash ti?
Kena edhe nga ato shqiptaret, por jane kurrnaca shqipot, i bejne te vegjel tollumbat hahaha

ika tash se dua me dal, cos' e la felicita, sempre un sorriso

kalosh mire.

p.s hahaha aldo kisha harru krejt buke fike, se po na ja con oreksin puntorit
ciao


Postuar nga Piktor datė 11 Maj 2009 - 21:29:

Bobo Bukefike. Eshte nje vend ne Shkoder (Zues)qe mendoj se bejne bukefiken me te mire ne bote.


Postuar nga Glaukus datė 11 Maj 2009 - 23:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA
Fergese me gjise dhe domate ose kastraveca turshi ....


    ene nji dopio raki ...


Postuar nga Ruby_DR datė 12 Maj 2009 - 01:36:

sonte i kam henger nja ca speca te mbushur me gjize dhe te skuqur .... tani hajt te fleshe gjume hahah


Postuar nga Eria datė 12 Maj 2009 - 10:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha Deimantč


Ca beni njerez kshu, ngelet tu hanger

Bionde, receten ose me mire mos t'flisje fare.. haha





Mba shenim :p

Keshtu e bej una fergesen me gjize,e di qe ka sh menyra,por une bej me te lehten :p :

Per 3-4 veta : Nje kokerr qepe mesatare,e grijme holle dhe te vogel(une e kam tmerr ku duket qepa ne gjelle :p),e skuqim,derisa fillon te marri ngjyre kafe...I shtojme speca te grira po imet,dhe i leme te skuqen ca kohe bashke sa te zbuten specat..U shtojme domate te grira me thike ose me rende...(mua me pelqen me sh me thike,se duket me e fresket gjella)...
I lejme te skuqen pak,mund tu shtojme dhe shumeeeeee pak uje,sa te zbuten specat.por nuk nuhet te dali me uje
.Pastaj e heq nga zjarri,dhe i shton gjizen me avash (rreth 200-300 grame gjize),duke e trazuar me kujdes,qe te behet nje mase e njetrajtshme.
E vendosim serisht mbi sobe,dhe e trazojme me kujdes qe te mos ngjitet,mund te rri edhe 10-15 minuta ne nxehtesi,dhe gjate kesaj kohe i shtojme 2-3 thelpinj hudhra,majdanoz,piper sipas deshires...
Hiqeni nga soba dhe sherbeje ne nje pjate te hapur,tip pjatance,duhet te konsumohet e vaket,dmth as e ftohte as e ngrohte..

Dakort je


Postuar nga AngelDevil datė 12 Maj 2009 - 11:43:

per imam ballajdi


Postuar nga Demokrate4ever datė 12 Maj 2009 - 16:35:

Eria, jo dakort e gje, por mu duk sikur e hengra vertet ate fergese

Grz, bella


Postuar nga kotka datė 12 Maj 2009 - 16:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha Eria




Mba shenim :p

Keshtu e bej una fergesen me gjize,e di qe ka sh menyra,por une bej me te lehten :p :

Per 3-4 veta : Nje kokerr qepe mesatare,e grijme holle dhe te vogel(une e kam tmerr ku duket qepa ne gjelle :p),e skuqim,derisa fillon te marri ngjyre kafe...I shtojme speca te grira po imet,dhe i leme te skuqen ca kohe bashke sa te zbuten specat..U shtojme domate te grira me thike ose me rende...(mua me pelqen me sh me thike,se duket me e fresket gjella)...
I lejme te skuqen pak,mund tu shtojme dhe shumeeeeee pak uje,sa te zbuten specat.por nuk nuhet te dali me uje
.Pastaj e heq nga zjarri,dhe i shton gjizen me avash (rreth 200-300 grame gjize),duke e trazuar me kujdes,qe te behet nje mase e njetrajtshme.
E vendosim serisht mbi sobe,dhe e trazojme me kujdes qe te mos ngjitet,mund te rri edhe 10-15 minuta ne nxehtesi,dhe gjate kesaj kohe i shtojme 2-3 thelpinj hudhra,majdanoz,piper sipas deshires...
Hiqeni nga soba dhe sherbeje ne nje pjate te hapur,tip pjatance,duhet te konsumohet e vaket,dmth as e ftohte as e ngrohte..

Dakort je



yami yami my favorite on summer time


Postuar nga Iyua datė 27 Maj 2009 - 16:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha Ruby_DR
sonte i kam henger nja ca speca te mbushur me gjize dhe te skuqur ....



Kjo me haet per lunch sot. E shkreta une lol lexo me sy e plas me goje.... jete e poshter


Postuar nga Eria datė 27 Maj 2009 - 16:46:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka


yami yami my favorite on summer time



Dhe une e pelqej shume ...Madje mbi feten e bukes,me kujton femijerine :p


Postuar nga BIONDIA datė 30 Korrik 2009 - 18:24:

per Pastice ....qe po e bej imen kisha kohe qe se beja vjen nje ere e mire nga guzhina ..sa keq qe sha aq shume sa dua ...


Postuar nga shelgu datė 06 Gusht 2009 - 21:36:

Me ka vajtur mendja keq.


Postuar nga Iyua datė 07 Gusht 2009 - 03:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus
Me ka vajtur mendja keq.


Ate e kuptuam po per c'fare te ka vajtur mendja se kuptuam, do sqarohesh mire ti apo si e ke qefin apo ke qef te hapin sondazh tani "Per c'fare i ka vajtur mendja Cedrus"


Mua me ka vajtur mendja per hasude.


Postuar nga kotka datė 07 Gusht 2009 - 16:01:

Tave me lulelaker te bardhe te grire te pjekur ne furre e perzier me veze,
gjize dhe qepe e majdanoz plot. Asgje te skuqur dhe behet per gjysem ore.

shume e shijshme per gjelle behari, kete kam sot edhe per lunch me vehte.


Postuar nga shelgu datė 08 Gusht 2009 - 03:05:

Dy qepe te njoma, nje domate te fresket, nje cope djathe  feta dhe gjalpe. Edhe ndonje kastravec nuk do te ishte keq.

Buke e ngrohte kore.


Postuar nga roke datė 13 Gusht 2009 - 11:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus
Dy qepe te njoma, nje domate te fresket, nje cope djathe  feta dhe gjalpe. Edhe ndonje kastravec nuk do te ishte keq.

Buke e ngrohte kore.


...te mungoka fshati shume...
per pergjigjen e temes do te thosha se pergjithesisht sme mungojne gatimet shqiptare ne shtepi,mgjth sdo hiqja dore asnjehere nga tava e kosit apo pasticja....


Postuar nga shelgu datė 13 Gusht 2009 - 18:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha roke

...te mungoka fshati shume...
per pergjigjen e temes do te thosha se pergjithesisht sme mungojne gatimet shqiptare ne shtepi,mgjth sdo hiqja dore asnjehere nga tava e kosit apo pasticja....



Me mungon vertet. Ne nga fshati benim edhe pershesh me dhalle dhe buke misri.

Dy hudhra te njoma.Birinxhi

Juve te qitetit o roke, si e hanit?


Postuar nga BIONDIA datė 13 Gusht 2009 - 18:51:

per petlla mka shku mendja po shkoj ti bej ...


Postuar nga kotka datė 13 Gusht 2009 - 18:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA
per petlla mka shku mendja po shkoj ti bej ...


prit mos ik te mesoj une si ti besh qe te dalin te mira.

Rrif nje veze, hidhi pak qumesht, nje filzhan. Ne uje te ngrohte hidh pak maja, nje gjysem luge kafeje dhe trete, pastaj hidh miell dhe kripe, perzieji te gjitha dhe leri nje ore te vije brumi sa te behet elastik.

Ne nje tigan te vogel me vaj te nxehte hidh brumin me luge kafeje te skuqen pak, sa te marrin ngjyre kuqereme.
Hiqi nga zjarri dhe persiper hidhu kanelle, mjalte dhe sheqer pluhur.


Postuar nga BIONDIA datė 13 Gusht 2009 - 19:01:

ah moj kotka une do i bej por smund t ihaj dot sepse jam intolerante e glutines dhe e bulmetit ...kshuqe une bej por i han te tjeret ...do i provoj ti bej kshu si me the dhe do ti them si kan dale ...


Postuar nga shelgu datė 14 Gusht 2009 - 02:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka


prit mos ik te mesoj une si ti besh qe te dalin te mira.

Rrif nje veze, hidhi pak qumesht, nje filzhan. Ne uje te ngrohte hidh pak maja, nje gjysem luge kafeje dhe trete, pastaj hidh miell dhe kripe, perzieji te gjitha dhe leri nje ore te vije brumi sa te behet elastik.

Ne nje tigan te vogel me vaj te nxehte hidh brumin me luge kafeje te skuqen pak, sa te marrin ngjyre kuqereme.
Hiqi nga zjarri dhe persiper hidhu kanelle, mjalte dhe sheqer pluhur.



Pastaj pregatit rreth 1/2 litre shurup te trrashe dhe hidhi petullat brenda. Leri vetem pak sa te thithin shurupin dhe pasi t'i kesh ngrne zere radhe tek dera e banjes.

Oj. Qejfi ha kumbulla te tharta, jo petlla me shurup

Ja kshu.


Postuar nga Enya datė 14 Gusht 2009 - 02:31:

Talking

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Pastaj pregatit rreth 1/2 litre shurup te trrashe dhe hidhi petullat brenda. Leri vetem pak sa te thithin shurupin dhe pasi t'i kesh ngrne zere radhe tek dera e banjes.

Oj. Qejfi ha kumbulla te tharta, jo petlla me shurup

Ja kshu.



  Thanks to God qe jam vetem shpi se do me merrnin per te marre, nga menyra sesi po qesh. Shet he mistrece.

 

pd: po kjo tave dheu, ca eshte? Qe kur ka dal dheu`ne mode?


Postuar nga shelgu datė 14 Gusht 2009 - 02:32:

Citim:
Po citoj ato qė tha Enya


  Thanks to God qe jam vetem shpi se do me merrnin per te marre, nga menyra sesi po qesh. Shet he mistrece.



U edhe une vetem jam. Hyre ne chat

hahahahaha, u sa kam qesh.


Postuar nga Enya datė 14 Gusht 2009 - 02:35:

Kam nja 4 vjet qe nuk hyj ne chat. Por nese je ti aty po ja baj naften e po hyj me nxjerr kunjin me naj injorant chatesh,

Ke ke kap ti, qe mos ta kap une?


Postuar nga shelgu datė 14 Gusht 2009 - 02:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha Enya
Kam nja 4 vjet qe nuk hyj ne chat. Por nese je ti aty po ja baj naften e po hyj me nxjerr kunjin me naj injorant chatesh,

Ke ke kap ti, qe mos ta kap une?



Hahahaha. Enya.



Se nuk kisha puthur ndonjehere kshu.


Postuar nga Petter datė 14 Gusht 2009 - 05:10:

Per harapash me zorre qingji


Postuar nga RAIMONDI datė 14 Gusht 2009 - 05:56:

--Per Byrekun me oriz e me mish me ka marre Malli "Tmerresisht", ne fakt e pelqej qamet ate lloj byreku , dhe tava me mish e me Patate gjendet brenda Mallit tim .  Por edhe Dollma me kaposh deti dhe me leng kaposhi e me pak menderz a ca jane ato merudhirat lol---por dollme bejne edhe keta greket ne lokale ketu po nuk e bejne gje, ndersa mishi i kaposhit te detit ketu esht kot fare 

p.s. --ne fakt mua me ka marre malli per cdo lloj gjelle shqiptare- se kam kohe pa i provuar-----kujdi une po gjellet shqiptare me duken me te shijshme se keto te ketyre ketu....


Postuar nga BIONDIA datė 24 Gusht 2009 - 17:36:

Me ka marre malli per gjise ,speca o domate turshi icik ullinj te mbushur nje cik mish te skuqur ne hell nje gote birre te ftohte te gjitha keto shoqeruar me pak muzik popullore ...mundesisht te isha ne ato zonat e iqvlores


Postuar nga AngelDevil datė 24 Gusht 2009 - 18:26:

ma dergo adresen Bionde se po vij vete te ti sjell qe neser nje rruge e dy pune


Postuar nga BIONDIA datė 24 Gusht 2009 - 18:27:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil
ma dergo adresen Bionde se po vij vete te ti sjell qe neser nje rruge e dy pune



te dergoj nje vize qe tan besh nje vizit apo seshte bukur ketu si ne durres ...hahaha rrofsh


Postuar nga AngelDevil datė 24 Gusht 2009 - 18:29:

jo moj se e kam kot sjam goca e bakllavase une hahahaa kam kalu ca vite andej e une


Postuar nga BIONDIA datė 26 Gusht 2009 - 15:09:

me ka marr malli per HASUDE ...gjithe keto deshira qe kam po me shqetesojne


Postuar nga kotka datė 26 Gusht 2009 - 15:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA
me ka marr malli per HASUDE ...gjithe keto deshira qe kam po me shqetesojne


me duket se behet me niseshte sheqer dhe vaj, kam mbi 30 vjet qe nuk kam ngrene


Postuar nga BIONDIA datė 26 Gusht 2009 - 15:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka


me duket se behet me niseshte sheqer dhe vaj, kam mbi 30 vjet qe nuk kam ngrene



kotka imen me duhet me ik te parukeri ma u ba e bukur ... fshiji lotet e na baj hasuden se na k shkuar mendja ...


Postuar nga shelgu datė 26 Gusht 2009 - 19:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA


kotka imen me duhet me ik te parukeri ma u ba e bukur ... fshiji lotet e na baj hasuden se na k shkuar mendja ...



Mjaft u bere bjonde me zor edhe ti. Ty te shkojne ngjyrat natyrale se ashtu i ke edhe syte. Kur behesh bjonde, me dukesh me e eger. Ku e di une impresione personae.

Dua pershesh me llalle. Khe dhe dy hydghra te njoma. keto sa per orektika( kur thote kotka).

Pastaj dua te ha nje gje tjeter.


Postuar nga kotka datė 26 Gusht 2009 - 19:34:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus




Dua pershesh me llalle. Khe dhe dy hydghra te njoma. keto sa per orektika( kur thote kotka).




c'ma kujtove kete llallin o cedrus, bravo, se shto kos e shto uje behet llalla ketu ne Amerike dhe sot eshte vape e do tua bej prinderve ne verande mbasdite.

thnx


Postuar nga BIONDIA datė 26 Gusht 2009 - 19:51:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Mjaft u bere bjonde me zor edhe ti. Ty te shkojne ngjyrat natyrale se ashtu i ke edhe syte. Kur behesh bjonde, me dukesh me e eger. Ku e di une impresione personae.

Dua pershesh me llalle. Khe dhe dy hydghra te njoma. keto sa per orektika( kur thote kotka).

Pastaj dua te ha nje gje tjeter.



hahaah une e hanga hasuden sms mamit dhe me erdhi ...po sa e embel qe ishte o kotka kishte te drejte me niseshte bahesh...e ke gabim bionde jam si shpirt jam e embel si kjo hasude qe u dashka katruvja me uje ke koka sot nga etja ...


Postuar nga cecilia datė 26 Gusht 2009 - 19:54:

Ja e shef ti, ti s'me le mua pa u zgerdhi nje cik...
Hej Zot per hajer sonte.


Postuar nga AngelDevil datė 26 Gusht 2009 - 21:40:

mu me ka marre malli per lakror me qepe e domate e 1 gote llalle nga ajo qe ka bere cedrus


Postuar nga shelgu datė 26 Gusht 2009 - 23:00:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil
mu me ka marre malli per lakror me qepe e domate e 1 gote llalle nga ajo qe ka bere cedrus


E? The gje? Ne sac? Me pak gjalpe persiper? Ato thembrat m'i lere mua.

S'ke turp s'ke. Tallesh me ndjenjat e njerzve. Ore kush e ka vene kete teme, se e kam sha.


Postuar nga dylan datė 27 Gusht 2009 - 03:17:

Cool

UNE VDES PER BYREK ME QEPE GJALPE CTE JETE

ME KA MARRE MALLI PER FLI KOSOVE


Postuar nga kotka datė 27 Gusht 2009 - 14:56:

dje bera llalle, tullumba dhe byrek me kungull.
sorry per ata qe i ka marre malli. bujrum


Postuar nga dylan datė 27 Gusht 2009 - 15:04:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka
dje bera llalle, tullumba dhe byrek me kungull.
sorry per ata qe i ka marre malli. bujrum



qa po me qohet goja leng sa mka shku mendja dhe kur e permend duhet ta blej sot patjeter (me e pergatit sdi)
si ti vjen me ndihmon kotka jam gati te marr riskun te dale ku te dale


Postuar nga RAIMONDI datė 28 Gusht 2009 - 05:40:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil
mu me ka marre malli per lakror me qepe e domate e 1 gote llalle nga ajo qe ka bere cedrus


Edhe mua me pelqente shume lakrori me qepe dhe domate, dhe tani me kujtohet dukej si Picat, se gjyshet e mija kete lloj byreku apo lakrori e benin me peta te holla  

-Jma i detyruar ti them edhe byrek edhe lakror--sepse gjyshja nga Vlora i thosh byrek, ----Por gjyshja nga Kolonja qe me ka ritur mua  i thoshte Lakror--dhe ti ma kujtove tani te foluren e saj, ---Sic duket ti duhet te jesh andej nga Kolonja  a Korca besoj ??

---Sa per dhalle , plaku im bente dhalle ne nje kafene qe kishim  ne Vlore , dhe vinte gjithe Vlora te pinte dhalle se e pelqenin, po une me shoket e mij nuk e pelqenim dhe une tallja trapin me plakun. Por  mbaj mend qe pija dhalle ne fshat kur isha i vogel --

 ---Ne Vlore thuhej qe po hyri dhalla ne shpi, hyri sheri ---lol , por tani na ka marre malli edhe per dhallen, per te gjitha gjellet shqiptare---

-------Megjithate mua me shume me ka marre malli per Byrekun me mish te grire dhe oriz qe ma bente Nena ime---

Por me ka marre malli edhe per  Patellixhane te mbushura, aroma e tyre me cmend, per Dollmen me mish kaposhi, per Tave me patate, edhe byrek me kungull e mbaj mendkur me bente nena , me pelqente shume--- eh , cdo gjelle shqiptare me shijon, se c'kane nje shije te vecante ato dreq--bye


  Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 »
Trego 977 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.