Forumi Horizont Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 »
Trego 92 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Psikologjia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=6)
-- C"fare Eshte Dashuria???pse Dikush Dashuron Me Pak E Dikush Me Shume??? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=5073)


Postuar nga Bledumi datė 17 Maj 2004 - 22:43:

Dikush pyeti c'eshte dashuria,
dhe njerezit filluan te mendohen,
sic e kishin ndiere ishte teoria,
per kete njerezit te gjithe gabohen.

Dikush pyeti c'eshte dashuria,
dhe njerezit filluan te mendohen,
dashuria te venka ne pune,
t'i leme njerezit te dashurohen..

NJe poezi qe ja mora nje shoqes sime dhe mu duke shume e pershtatshme ta postoja ketu...


Postuar nga bylis datė 18 Maj 2004 - 06:27:

Pershendetje

Pikerishte tek femijet e kisha fjalen amor alucius, C'fare prinderish?? prinderit e mij e kane ngrene cahirin -kur thone.
Femijet nuk eshte mire te rriten me te tilla gjera ndjenja qe s'jane per moshen e tyre.Vajza shikojme plote rrugeve me mini e pa mini fare, por ato ne tv. kercenin ne menyre provokuese,kercenin si te ishin ne striptizadhiko,ndaj....?? Nejse un s'dua ta analizoj me kete fakt, te behet c'te behet te gjitha jane kalimtare dhe te gjitha ashtu si kane nje fillim kane dhe nje fund!
Jam dakorte me fjalet e Hirushen :Respekti i ansjellte, eshte baza,bukuria dhe jetgjatesia e dashurise.
Jam dakorte dhe me poezin e Bledumit:
Dashuria te venka ne pune,
t'i leme njerezit te dashurohen..

Pa i marre drejperdrejte keto vargje ,por kjo eshte nje e vertete per mendimin tim.
Gjithe kjo bote eshte e krijuar dhe vazhdon te mbijetoj prej arsyes se veteme..
DASHURISE!!!!
Zoti prej Dashurise qe ka per NE,krijoi kete bote!
Ne prej dashurise punojme,prej dashurise qe kemi per femijet tane (jo une s'e s'kam femije.)
Prinderit tane duruan aq e aq nerva e lodhje prej punes duke u shplodhur ne darke nga perfaqimet e lajkat tona, e gjithe njerezit ne bote. Te gjithe njesoj jemi ngjyra na ndane por shijet, ndjenjat ,deshirat ... njesoj jane, kam njohur nga te gjitha llojet,fiset e kombet e botes. Te tere njerezit ne bote jane smirxhinj ,inacinj,qajme ,qeshim,pime,besojme, te mire te keq....etj...etj..., por kur vine radha e dashurise..:
TE GJITHE RRINE GATITUR, eshte dicka e pashngeshme s'e fshehe dot dhe vendi qe qetesohet shpirti i c'do njeriu kur e gjen.
Gjithe te mirat!


Postuar nga agata datė 26 Maj 2004 - 16:47:

Dashuria eshte te japesh edhe te mos pretendosh te marresh kurre. Te jetosh me therrimet qe ajo te le, te lindesh, te jetosh dhe te vdesesh per te. Ky eshte mendimi im se c'eshte dashuria....
(keto vargje jan thene ne nje teme tjeter nga diabolik)
dashuria eshte nje nevoje per te vuajtur, ( e thene nga Victor Hugo)


per mendimin tim keto qe jan cituar me lart jan te verteta ...
pastaj pse dikush dashuron me teper se tjetri...?
eshte eveshtire ta perēaktosh, ndoshta sepse nuk jemi te njejte, e nuk biem ne dashuri pikerisht me ate qe ka rene ne dashuri me ne...

pershendetje


Postuar nga volter datė 26 Maj 2004 - 16:57:

Wink

Po e jap edhe une nje mendim te vockel.
"Dashuria eshte nje maske me nje ngjyre te spikatur qe beson me nje force, dhe dyshon me te njejten force"
..............


Postuar nga SEXY_GIRL05 datė 04 Qershor 2004 - 04:19:

xxxxxxxxx tema eshte shume ineteresante
po doja vec te thoja pse-ne nuk e ka gjetur
Sterjo Spase jo do ta gjejme ne
he si thua???????


Postuar nga esaa datė 12 Qershor 2004 - 14:13:

Question dashuria e sukseshme +dinakeria

Paj si te them per dashuri ende nuk ka perkufizime ose sqarime ose hulumtime te sqaruara mire ashtu siq eshte si vdekja ni fenomen i natryro edhe pastaj parajse se nga do te shkojm pastaj .
t'ia parashtrojm ni pyjte vetes se cili eshte aktri kryesor i gjithe asaj qe shkrova me larte e ne perfundim arrim njeriu atehere.....
Te shpresojm qe ta zvbulojm enigmen me te madhe ne toke "njeriun"pastja edhe dashuria ose definicioni i saj do te ekzistoj tek e fundit edhe definicionet mbi personalitetin ka plot por asnje i vetem se enigma ende ekziston....



p.s.e moho realitetin ashtu siq nuk mundesh ti mohosh ndjenjat e tuaja


Postuar nga Extrajackpot datė 25 Shtator 2004 - 01:52:

Dashuria ėshtė kapitulli me dramatik i Romanit jetėsorė.


Postuar nga BluE_icE datė 25 Shtator 2004 - 05:12:

dashuria

mendoj eshte "mohim" i vetvetes.(transformim prej egocentrizmit ne sakrifikim per nje njeri qe eshte shume i rendesishem per ty)
po dinjiteti c'u be?

s'ka lidhje dinjiteti me te menduarit gjithmone per veten dhe jo per nje te dyte qe supozohet te jete" gjysma jote".


Postuar nga vema datė 05 Tetor 2004 - 13:20:

Smile

Dashuria ėshtė jetė ! Kur dashuron gjithēka ėshtė mė bukur, ēdo gjė ėshtė mė lehtė ! Unė kam mendiminse Dashuria nuk ka masė !!!!


Postuar nga Devi datė 07 Tetor 2004 - 11:43:

Smile

Ne radhe te pare s'ka masa,s'ka etalone per ket matjen dhe krahasimin se kush me shume kush me pak.Pastaj te ndjerit merr ngjyra dhe shprehi te ndryshme nga njeri te tjetri.Per mua dashuria eshte e kaluara e sotmja e ardhmja me te.Pra e rendesishme eshte te sfidosh kohen ose me sakte dashuria jote per te te sfidoje kohen dhe ende te vazhdosh te kesh ate rrahje te vecante zemre ,ate buzeqeshje,ate shtrengim dore ,ate shikim vetem per te.
Pafshim


  Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 »
Trego 92 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.