Forumi Horizont Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 » ... E fundit »
Trego 677 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Dialektet (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=339)
-- Fjale te harruara shqipe ose dialektore. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12801)


Postuar nga kontinenti datė 15 Prill 2007 - 19:04:

Shiko, kjo eshte tjeter teme...sepse un te them ty cdo fjale te keqe, por qe i them me shaka.


Postuar nga SEXI datė 16 Prill 2007 - 12:34:

Citim:
Po citoj ato qė tha ari77labi
atehere

alabaku.....ala baku..
vjen sipas nje barboni qe quhej baki... turk. edhe u morr shprehja

ala baki......si bakiu.. barbon


aaahahhahahahah bej shaka
mos ma merr per ters zemra


Hahahahahaaa...Ari nuk ka asgje per tu mare per ters ketu rrusho...

Puntoro ashtu me tallje tip shakaje te shaj SEXI sa te duash ty...


Postuar nga IQVLORA datė 17 Prill 2007 - 22:18:

Dikur kam degjuar nga te vjetrit te perdornin fjalen qyrek rreth 4 dekada me pare ,por ja kam harruar kuptimin.
Kush e di mund te me ndihmoj,por sidomos Konte dhe ndonje jugor,per arsyen e vetme se eshte perdorur ne krahinat e jugut.

''Zgalemi i Gorkit eshte nje proze poetike.''


Postuar nga Ari. datė 17 Prill 2007 - 22:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha IQVLORA
Dikur kam degjuar nga te vjetrit te perdornin fjalen qyrek rreth 4 dekada me pare ,por ja kam harruar kuptimin.
Kush e di mund te me ndihmoj,por sidomos Konte dhe ndonje jugor,per arsyen e vetme se eshte perdorur ne krahinat e jugut.

''Zgalemi i Gorkit eshte nje proze poetike.''


qyrek..... dru.. ose tra.. qe perdorej ne cati te shtepis.(me duket.. nuk e kam 100/100)


Postuar nga kontinenti datė 18 Prill 2007 - 05:03:

Edhe mua per ate fjalen ''qyrek'' me behet po keshtu sic thote Ari, pra si nje dru i gjate.
Me duket sikur e kam degjuar si prej se largu kete fjale.


Postuar nga IQVLORA datė 18 Prill 2007 - 19:29:

Mbreme vone me telefonoi nje miku im gjeolog nga Vlora(rreth te 60 vjec) me banim ne Tirane,ku midis te tjerash e pyeta ate rreth fjales qyrek.
Ai me tha se keshtu quhej lopata nga te vjetrit ne zonen e Vlores.
I dashuri im ari ti e ngaterron ate fjale me fjalen qepra,te cilet jane drure qe perdoren per ndertimin e catise.
Respekte per ju Konte dhe arushi


Postuar nga ESHI datė 19 Prill 2007 - 00:09:

Une e di qe qyrek eshte si kjo ne foto por ,metali. Qyreku mbaj mend eshte perdorur sidomos per te pastruar hirin e ngelur te shporetit me dru. Te pakten per kte e mbaj mend ta perdorte nena.

hahhah none si plake po me duket vetja.


Postuar nga kontinenti datė 19 Prill 2007 - 03:47:

Esho, ajo qe thu ti, quhet kacģ .


Postuar nga elsaaa datė 19 Prill 2007 - 05:20:

kujt i thone "bihurde" e kam degju para dy ditesh po se mora vesh....


Postuar nga ESHI datė 19 Prill 2007 - 15:50:

Citim:
Po citoj ato qė tha elsaaa
kujt i thone "bihurde" e kam degju para dy ditesh po se mora vesh....



Elsa, Bihude perdoret si ne sharje, ka te njejtin kuptim sikur ti thuash ndonjeres bibe, ose nje njeriu qe eshte konfjuz dhe s'di c'fare ben.
Nuk e di nese e ke degjuar ndonje here " Si shkon ajo (filan person) si bihude , si pula pa koke.


  Gjithsej 68 faqe: « E parė ... « 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 » ... E fundit »
Trego 677 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.