Forumi Horizont Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Historia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=15)
-- A jane magjupėt me origjinė egjiptiane. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=2774)


Postuar nga Eki Aba datė 30 Tetor 2003 - 00:39:

A janE magjupėt me origjinė Egjiptiane

Tani nė Kosvė dhe nė Shqipėri populli tė cilin ne e quajm magju(y)pėt , trgojn dhe argumentojn se janė me perardhje nga Egjipti. Vizitoni faqen www.egjiptianet.de Nuk e kam fjalėn pėr romėt(gabelėt apo arigjinej) por pė magjypet(gjipėt).
Ku lutem jepni mendime reale.


Postuar nga i_pafajshem datė 30 Tetor 2003 - 01:15:

Pershendetje.

Une nuk kam shume njohuri mbi kete teme , por do te thosha se kam degjuar dhe lexuar shpeshhere dhe nga autore te ndryshem se , jevgjit dhe romet jane dy grupe qe nuk kane asnje lidhje me njeri tjetrin.
Dhe ajo qe ma perforcon me shume kete mendim eshte se ndersa jevgjit kane si gjuhe te tyre shqipen( flas per ata te cilet ndodhen ne Shqiperi), romet kane nje gjuhe krejt tjeter dhe shqipja eshte gjuha e tyre e dyte. Veē kesaj dhe fizionomia e tyre eshte e ndryshme, pa permendur menyren e jeteses.
Persa i perket prejardhjes se tyre(jevgjit) nuk mund te flas shume sepse nuk kam njohuri te sakta. Por nga sa kam lexuar , mund te them se jane me prejardhje nga Egjipti. Kjo mbeshtetet ne disa gojedhena te tyre dhe ne disa dokumente te vageta te kohes se Turqise.
Megjithate, me mire sesa vete ata nuk mund te flas.


Me respekt


Postuar nga Admirali datė 31 Tetor 2003 - 09:42:

Hmmm

Edhe une kam degjuar qe magjupet jane me origjine egjiptiane, dhe ata qe ma kane thene, bazohen ne faktin se gjate rilindjes shume shqiptare emigruan ne Egjipt ku dhe u martuan atje me vendase, gje qe solli nje kryqezim te rraces se bardhe me ate arabo-berbere.



P.S.

Kjo teme spostohet tek Diskutime Shoqerore.


Postuar nga Eki Aba datė 31 Tetor 2003 - 14:13:

A jenė magjupėt (evgjitėt) me pėrardhje nge Egjipti i lashtė

I falenderoj tė gjithė ata tė cilėt japin pėrgjegje lidhur me kėtė temė, dhe ju lutemi qė njohurit e juaja mbi kėtė popullė tė shėnohen se nė cilat shenime dhe prej cilit autor jeni tė njoftuar. Legjendat (gojėdhanat) kanė rėndėsi tė madhe pėr atė arsye ju lutemi na ofroni nė detale sepse me tė vėrtetė romėt (gabelėt, arigjinjėt) dhe egjiptianėt (magjupėt nė Kosovė dhe evgjitėt nė Shqipėri, janė dy etnikume qė nuk patėn dhe nuk kanė asgja tė pėrbashkėt .
Ju lutem mos mė keqėkuptoni sepse nuk ėshtė pėr nėnqmim tė asnjėrės palė.


Postuar nga Dijedon datė 26 Nëntor 2003 - 18:10:

Magjupet??

Personalisht nuk besoj se jane egjiptas me origjine. Nuk ka dokuemente per aso shpernguljesh dhe vendosjesh te egjiptasve ne trojet tona. Une mendoj se k'to jane me teper shpifje te nje elementi te caktuar te magjupeve te cilet ne menyre qe t'iu shmangin paragjykimeve dhe rracizmit tone (si ne gjithe Evropen Lindore) duan qe te mos gjeneralizohen si magjup, e duan nje identitet jomagjup.

Personalisht, besoj se emertimi 'gjiptian' eshte nje shpifje e disa magjupeve, por ekziston edhe mundesia qe eshte nje variant i fjales 'Gypsie' qe perdoret sidomos prej evropianeve perendimor!

E njejta gje shihet tek Hashkalinjte e Kosoves! Sipas tyre ata s'jane magjup por persian, pasardhes te mbretit Ashkan (nje emer tipik persik). Me vone ata u shperngulen. Kjo teze eshte me e besueshme sesa ajo e gjiptianeve per ca arsye, por deri sa nuk mi trgojne fakte/evidenca konkrete per kete ceshtje do te vazhdoj te jeme skeptik rreth origjines se tyre te mundshme joindiane!


Postuar nga tresh datė 26 Nëntor 2003 - 19:54:

Nga jane maxhypet.....

Ciao

me sa kam lexu e shpresoj te mos me kete lane kujtesa....
maxhypet romet jevxhit etj etj jane e njejta famijle kane te njejten prejardhje nga India veri lindore e jane pjese e grupeve Lokale Hindi e Kashmiri
po me kohen jane nda ne nen familje te ndryshme nga ndikimi i perandorise romake

per sa iperket prejardhjes se tyne Egjyptiane thuhet se jane vetem legjenda..
Boh ca me ju thane ma teper...keto jane njohurite e mia per maxhypet....

ciao nga 3SH


Postuar nga SUNBELOVED datė 27 Dhjetor 2003 - 19:35:

Arixhinjte ose romet jane fise nomade dhe te sherndare ne te gjithe europen, pra le ta zgjidhi europa prejardhjen e tyre, kurje jevgjit ne Shqiperi jane dukur me ushtrite turke dhe sherbenin si nallbane( mbathes kuajsh) dhe njekohesisht benin punet me te rendomta as ketyre nuk ja dime me siguri origjinen por mendohet se jane me prejardhje kurde.


Postuar nga AsE Vogel As E madhe datė 27 Dhjetor 2003 - 20:18:

Question

nuk dua t dukem si budallaqe po.... Ca Jan Mgypet?? se un nuk kuptoj mire djalektet.......


Postuar nga SUNBELOVED datė 28 Dhjetor 2003 - 19:36:

as e vogel

magjyper jane njerezit me ngjyre pra jevgjit, pra ata qe lypin, i vjen ere goja, vijne ere e rende nga lekura, mbledhin letra neper plehra, jetojne ne fushat e plehrave, por nuk jane plehra sepse jane te barabarte me ne shqiptaret .


Postuar nga AsE Vogel As E madhe datė 28 Dhjetor 2003 - 19:59:

Unhappy

avash mo avash ti , mencuria e botes qe me quan injorante
e mora vesh dhe shum flm per komplimentin!


  Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.