Forumi Horizont Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 4 [5]
Trego 209 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Shqiperia, traditat kulturore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=114)
-- Gjelle tradicionale shqiptare (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=3903)


Postuar nga BIONDIA datė 02 Gusht 2009 - 19:12:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus
Bjonde, te kam ftuar per darke sot. :p


me cfare rasti me ke ftuar apo kshu kot....cedrus me vjen keq po jam pak ne mendyshje imen ...nese je goce do thone po nderroka biondja guston seksuale ... ..nese je djale do thone po ja dreth burrit ...sdi ky dreq mileti se cfare te beje ...por megjithes epo vi me mua ske shume shpenzime nuk pij pije as vere as birre...ha vetem sallate ....dhe ndonje bisteke mish kali ...embelsire jo ....ne fund nje kafe .....


Postuar nga Iyua datė 02 Gusht 2009 - 19:57:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA


me cfare rasti me ke ftuar apo kshu kot....cedrus me vjen keq po jam pak ne mendyshje imen ...nese je goce do thone po nderroka biondja guston seksuale ... ..nese je djale do thone po ja dreth burrit ...sdi ky dreq mileti se cfare te beje ........





Cedro si s'ke turp qe po e lodh Bjonden te dyshoje per seksin tend

S'po di as se si te pergjigjet

Uff, cedro ti i permbush kushtet edhe pse ke dirty mind
Kto jopraket po ma bejne me sy


Postuar nga BIONDIA datė 02 Gusht 2009 - 21:54:

Citim:
Po citoj ato qė tha Evisa





S'po di as se si te pergjigjet





po te pres cedrusin une me ra te fiket ....hengra imen per nje here tjeter........


Postuar nga Iyua datė 02 Gusht 2009 - 23:38:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA



po te pres cedrusin une me ra te fiket ....hengra imen per nje here tjeter........




Mire e ke , jo po e forta eshte qe edhe te fton edhe e dredh muabetin


Bjonde c'fare hengre "imen" ti

Une hengra tiramisu. yammyyy


Postuar nga shelgu datė 03 Gusht 2009 - 00:55:

Goca, e kisha mendjen te mire per Zotin.

 Ftova Bjonden dhe kisha edhe ndermend qe ta mesoja si t'i thoshte te shoqit, (si puna e atij shkencetarit me qe te shoqes i thoshte do shkoj tek e dashura, te dashures i thoshte jam me gruan dhe si perfundim mbyllej ne....biblioteke.)

Evisa, ma prishi mendjen amori

PS E thashe se plasa. Nuk me mban gje kjo e shkrete goje.

KJo Brisi c'ka qe mendohet kshu: "gjysma e mijes-peseqind" thote gjyshja ime.


Postuar nga BIONDIA datė 03 Gusht 2009 - 19:27:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus
Goca, e kisha mendjen te mire per Zotin.

 Ftova Bjonden dhe kisha edhe ndermend qe ta mesoja si t'i thoshte te shoqit, (si puna e atij shkencetarit me qe te shoqes i thoshte do shkoj tek e dashura, te dashures i thoshte jam me gruan dhe si perfundim mbyllej ne....biblioteke.)




cedus mbreme skisha cti thoja me fjale i thashe me vepra.....gjella tradicionale sot kam bere HASHURE me kishte vajt mendja-....


Postuar nga Iyua datė 04 Gusht 2009 - 00:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus
Goca, e kisha mendjen te mire per Zotin.

 Ftova Bjonden dhe kisha edhe ndermend qe ta mesoja si t'i thoshte te shoqit, (si puna e atij shkencetarit me qe te shoqes i thoshte do shkoj tek e dashura, te dashures i thoshte jam me gruan dhe si perfundim mbyllej ne....biblioteke.)

Evisa, ma prishi mendjen amori

PS E thashe se plasa. Nuk me mban gje kjo e shkrete goje.

KJo Brisi c'ka qe mendohet kshu: "gjysma e mijes-peseqind" thote gjyshja ime.





Mendje fyll :p


Ashurja qe paska bere bjondja po ma ben me sy

Me ka mare malli per byreqe 3kendshe me gjize.


Postuar nga shelgu datė 04 Gusht 2009 - 02:51:

Ashure Mm ma ben me sy edhe mua.

Burecka me gjize? Mire jo keq. Kujt do t'ja hame byrekun nga ju, se per pasticen u pa puna nuk na e jepni.

Turlli i uritur, Kurti po ashtu, po tani i ka capluar syte edhe ki i riu mi, Pitteri.

Byrecka trekendeshe eshte me e mira nga te gjitha(pas lakrorit me dy pete)

Po ha nje pice te kaloj radhen se keto dallavera duan pune.


Postuar nga BIONDIA datė 04 Shtator 2009 - 18:02:

ki me vese ...kisha kohe qe skisha ngrene .


Postuar nga belga datė 04 Shtator 2009 - 18:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA
ki me vese ...kisha kohe qe skisha ngrene .



gjella tradicionale tani ne stinen e dimrit eshte fasule


Postuar nga BIONDIA datė 04 Shtator 2009 - 18:18:

Citim:
Po citoj ato qė tha belga



gjella tradicionale tani ne stinen e dimrit eshte fasule




moj goce ne jemi akoma ne vere ketej nga italia...anej paska filluar dimri ...e di qe se ke keq fasule me icik mish ne icik turshi o ullinj vlore ...ndoshta neser


Postuar nga AndreaPirelli datė 05 Shtator 2009 - 05:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA



moj goce ne jemi akoma ne vere ketej nga italia...anej paska filluar dimri ...e di qe se ke keq fasule me icik mish ne icik turshi o ullinj vlore ...ndoshta neser



Turshi damote apo patllixhoni?????


Postuar nga BIONDIA datė 05 Shtator 2009 - 08:15:

Citim:
Po citoj ato qė tha turll


Turshi damote apo patllixhoni?????




Damote ne icik speca me gjise ...po qe te mos te neli qefi ne naj patellxhon se kthenje mbrapsh jo ....


Postuar nga Tulipani datė 05 Shtator 2009 - 09:33:

Ka turshi me patellxhan? Se kam vene re ndonjehere ndoshta ngaqe i urrej patellxhanet ...


Postuar nga agata datė 05 Shtator 2009 - 13:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha Tulipani
Ka turshi me patellxhan? Se kam vene re ndonjehere ndoshta ngaqe i urrej patellxhanet ...


E ka shije shume te kendshme, sikurisht kur e perdor ne sallat, dmth si pjate antipaste, varet edhe me cfare e shoqeron...

Mua me kishte mare malli per Japrak, ahahah... Kurre me pare se haja japrakun, kurse kete vere e perdorja si sallat...
Tek nje restorant ne Tirane, kete vit zbulova ca kombinimesh sallatrash shume te shishme, dhe shume te freskta.... mmmm


Postuar nga Tulipani datė 05 Shtator 2009 - 19:20:

Citim:
Po citoj ato qė tha agata


E ka shije shume te kendshme, sikurisht kur e perdor ne sallat, dmth si pjate antipaste, varet edhe me cfare e shoqeron...

Mua me kishte mare malli per Japrak, ahahah... Kurre me pare se haja japrakun, kurse kete vere e perdorja si sallat...
Tek nje restorant ne Tirane, kete vit zbulova ca kombinimesh sallatrash shume te shishme, dhe shume te freskta.... mmmm




Po mu dha rasti do ti provoj dhe pse sic e thashe nuk i ha me deshire fare.

Japraket i ben gjyshja ime e mbaj mend qe kur isha e vogel i pashe tek i pergatiste e i thashe qe s'kisha ndermend te haja gjethe rrushi :p megjithate i provova e me pelqyen. Me duhet ti riprovoj per te pare ne me pelqejne akoma.


Postuar nga AngelDevil datė 05 Shtator 2009 - 22:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA



moj goce ne jemi akoma ne vere ketej nga italia...anej paska filluar dimri ...e di qe se ke keq fasule me icik mish ne icik turshi o ullinj vlore ...ndoshta neser



Bionde ku je po me hahet mua me kujto ndonje gje te mire


Postuar nga Glaukus datė 05 Shtator 2009 - 22:40:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil


Bionde ku je po me hahet mua me kujto ndonje gje te mire






Postuar nga AngelDevil datė 05 Shtator 2009 - 22:43:

hahahaa me fal qe ste permenda ty

meqe ra fjala ca te beri per dreke butiku ty sot pa na thuj iher :p


Postuar nga BIONDIA datė 05 Shtator 2009 - 22:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil


Bionde ku je po me hahet mua me kujto ndonje gje te mire



angel une shkoj me ve cunin ne gjume e me ven mua ai ne gjume ...gje e mire mua me ka shkuar mendja per "mish qingji te pjekur ne hell " ashtu sic tha iqvlora ...


Postuar nga AngelDevil datė 05 Shtator 2009 - 22:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA


angel une shkoj me ve cunin ne gjume e me ven mua ai ne gjume ...gje e mire mua me ka shkuar mendja per "mish qingji te pjekur ne hell " ashtu sic tha iqvlora ...



ahahaha a fjeti mistreci apo akoma

po mire e ke po ku ta gjej une mishin e pjekur ne hell ne TR moj.... anej nga laberia ja vlen


Postuar nga BIONDIA datė 05 Shtator 2009 - 22:57:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil


ahahaha a fjeti mistreci apo akoma

po mire e ke po ku ta gjej une mishin e pjekur ne hell ne TR moj.... anej nga laberia ja vlen



po car fjeti moj dot eshikoje ndeshjen ne oren 2 e 30 me vdiq ...i kam dhene nje bardhak kamomil po ne vend qe ta zinte ja qiti ma keq...butiku han ne restorant pagun ky Sandri jone ...


Postuar nga AngelDevil datė 05 Shtator 2009 - 23:02:

Wink

hahahaa gjej ca gjethe hashashi beja caj mbase do e zere gjumi..... une kam nipin ketu e lodha aq shume sot sa ka fjet qe ne oren 8 te darkes....

o Sandri ku jane keto restorantet me gatime shqiptare ore te iki tani une se me ka hy nepsi keq tani :p


Postuar nga Glaukus datė 05 Shtator 2009 - 23:02:



- te jet per Sandrin .......... bujrum , le te vije e te haje cfar te na ndodhet po hongri shum ne dreke .......... dhe sma do menja ti ket ardh oreksi kaq shpejt


megjithese ............... ku i dihet po prap le te vije po deshi , un gati jam


Postuar nga BIONDIA datė 05 Shtator 2009 - 23:06:

hahahah ..mka shku mendja per hashash ....ty cuni per ca te ka shkuar mendja ...


Postuar nga I urti datė 04 Mars 2010 - 14:13:

Desha te dija,po fasulja gjelle shqiptare eshte apo ka ardhur nga vendet arabe.


Postuar nga Tur datė 04 Mars 2010 - 14:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha I urti
Desha te dija,po fasulja gjelle shqiptare eshte apo ka ardhur nga vendet arabe.
Ma smirit duhet ta dijn italiant se ata jane champions europet e bote jan me makronat.


Postuar nga BIONDIA datė 20 Nëntor 2010 - 11:18:

Amon na jjepni nje mendim me gatu se lam non ora 12 ne tenxhere asgje ...


Postuar nga shelgu datė 20 Nëntor 2010 - 23:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA
Amon na jjepni nje mendim me gatu se lam non ora 12 ne tenxhere asgje ...


Byrekun kur do ta hame ty Bjonde?


Postuar nga BIONDIA datė 20 Nëntor 2010 - 23:47:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu


Byrekun kur do ta hame ty Bjonde?



Shelgo byrekun e kam te pronotuar nuk tepron per te tjeret po deshe noj gjelle tjeter ne tepron por byreku jo


Postuar nga moonlight datė 29 Janar 2011 - 12:51:

Fergesa me speca e gjize ka dite qe me ka shku mendja.


Postuar nga BIONDIA datė 13 Mars 2011 - 18:14:

Ballokumet

1 kg sheqer te bluar
7 veze
1 kg maje mielli misri
nje grusht miell gruri
disa i fusin dhe nje filxhan qumesht por une jo ...

Ateher para se te besh ballakumet duhet te marresh enet e bakrit dhe ti kallajisesh si tepsine dhe tenxheren qe perdoren vetem per keto gje .
Ateher merret nje ena e bakrit ne nje tenxhere tjeter vihet gjalpi e tretet ftohet pak derisa ne fund te ngelen ato kriperiat qe ka gjalpi dhe i hidhet sheqeri grushta grushta dhe dalngadale cdo 10 minuta sepse duhet te tretet i gjithi gjithmon duke e perzier do ishte mire qe e perzierja te ishte me dore por se di sesa higjenike mund te jete kshuqe perdor lugen e drujte ... pastaj merr vezet qe i ke rrahur me pare e shtoji tek sheqeri gjithmon duke respektuar kohen dhe jo pernjeher mbasi provon qe gjithe sheqeri eshte shkrire .Pastaj hidhet maja e miellit derisa te krijohet nje mase kompakte dhe ne fund nje grusht i vogel miell gruri .Gjithe brumi lihet nja 20 minuta ne qetesi dhe merret tepsia e bakrit lyhet me gjalp dhe me nje sperkatje me miell (kjo qe mos ngjisin ballakumet ) pastaj merren dhe behen te rrumbullaket jo shume te medhenj dhe vihen ne tepsi rreth e qark tepsise dhe nje ne qender .Keto duhen pjekur ne furre me dru por ne mungese 170 grade ne furrat tona .Lihen ne furre derisa marrin ngjyre te arte jo te digjet korja .

Hey eshte aq veshtire ti besh te del shpirti maje hundes por kur i han e te shkrijne ne goje ja vlen ...Vizo shiko se mos kam harruar noj gjo he te keqe


Postuar nga Dulcis in Fundo datė 13 Mars 2011 - 18:34:

Vetem nje pyetje kisha, c'nenkupton me maje mielli?


p.s. Paske harruar masen e gjalpit.. Sa gjalpe duhet shkrire moj?


Postuar nga BIONDIA datė 13 Mars 2011 - 18:41:

Citim:
Po citoj ato qė tha Heyday
Vetem nje pyetje kisha, c'nenkupton me maje mielli?


p.s. Paske harruar masen e gjalpit.. Sa gjalpe duhet shkrire moj?



Hey maja e miellit eshte kur miellin e sit me nje site shume te imet posacerisht per kete gje dmth nga nje kg miell kur e sit del cereku i majes ...gjalp shkrije te gjithin sepse per tepsine te duhet shume pak vetem nje sperkatje


Postuar nga Dulcis in Fundo datė 13 Mars 2011 - 18:49:

Te gjithin.. E ke fjalen per ato pakot 250 gr apo...?


Postuar nga BIONDIA datė 13 Mars 2011 - 19:02:

Po 450 g sepse ketu gjalpi ska kripera si ne shqiperi e ke taman aq sa fut ngelet ...e paskam harruar tek receta ste len kalamojte aq me keq kur njeri eshte 10 e tjetri 40 vjec ...


Postuar nga Dulcis in Fundo datė 13 Mars 2011 - 19:17:

Te kuptoj.
Ok.
Rrofsh.


  Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 4 [5]
Trego 209 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.