Forumi Horizont
Trego 49 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Psikologjia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=6)
-- Autizmi,cfare dini ju per te? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17582)


Postuar nga Eria datė 20 Janar 2010 - 11:21:

Autizmi,cfare dini ju per te?

E shtyre nga intervista e meposhtme me gjuhetarin,perkthyesin dhe autorin e majft librave me natyre shkencore dhe gjuhesore...eshte hera e pare qe ai flet per veten,ne fakt per te birin....Edmond Tupja nga nje kendveshtrim tjeter...TIRANE- Ai luan mė mirė se kushdo me fjalėn. Kjo, sepse e njeh mirė atė. Sapo i them emrin tim nė telefon, mė thotė se do ishte shumė bukur ta kishe me H (Ilda). “H” ėshtė fi snike, hyjnore”, e gati tė vė nė faj pėr kėtė gjė, a thua se njerėzit e zgjedhin vetė emrin e tyre. Por, nė fakt kėtė herė ai nuk do tė fl asė pėr fjalėn, interpretimin e saj. Pedagogu dhe studiuesi, pėrkthyesi e publicisti i mirėnjohur, autor i mjaft librave, Edmond Tupja kėtė herė fl et pėr dhimbjen e tij. Njė dhimbje qė atij dhe Xhildės, i ka premtuar dashuri, ashtu siē edhe e ka titulluar librin e tij: “Kur dhimbja premton dashuri/ Tė jetosh me njė fėmijė autik”. Ėshtė jeta e Gesit, djalit tė tij... Tė mirėpriturit gjithė dashuri nga dy prindėrit e shqetėsuar gjithmonė pėr ēdo reagim tė tij... por tė tronditur pamasė kur pasi Gesi kishte mbushur pesė vjeē, mėsuan se ai vuante nga sindroma e autizmit... Dhimbja s’kishte fjalė... Ajo depėrtonte bėrė tė tejdukshėm... nė ēdo rresht tė librit, e ndjen atė...
Sot Gesi ėshtė 23 vjeē, por mosha mendore e tij ėshtė vetėm katėr vjeē. Tupja ka shkruar gjithė pėrjetimin si baba, ditėt e vėshtira tė Gesit, sidomos gjatė krizės sė adoleshencės, apo edhe kur koha ėshte gri. Po ashtu, castet e lumtura me Gesin, kur ai i puth, i pėrkėdhel gjithė dashuri. E ndėrkaq, shqetėsimin e pashtershėm qė tė shpon nė trup pėr fatin e Gesit, kur dy prindėrit e tij tė mos jenė mė nė kėtė botė... “Kush do tė kujdeset pėr Gesin kur ne tė mos jemi mė?”
Pyetja e parė qė mė bėtė kishte lidhje me emrin tim. Ju Edmond, vetė e keni zgjedhur emrin tuaj?
Emrin Edmond ma ka zgjedhur mamaja, ma ka thėnė vetė. Nė moshėn 11-vjeēare lexon nė Greqisht (sepse ishte nė Greqi atėherė, i ati ishte tregtar), lexon romanin “Konti i Monte Kristos”, ku personazhi kryesor ishte Edmond Dantesi.
Mė vuri emrin Edmond prej tij. Qė atėherė e kishte vendosur, qė kur tė martohej do tė bėnte njė djalė dhe do t’ia vinte emrin Edmond. Dhe, kėshtu pra emrin e kam nga Edmond Dantesi. Por, unė mendoj, ose me kalimin e kohės, pasi bėra studimet nė Francė, lexova Frojdin, them se do ketė qenė ndryshe. Domethėnė, ajo si njė 11- vjeēare, shumė e zhvilluar pėr moshėn e saj, do ketė ėndėrruar tė martohet me njė Edmond. Mirėpo, ajo doli partizane aty nė mal, nė Brigadėn e Parė nuk takoi njė Edmond, por takoi njė Skėnder dhe bėri atė qė Frojdi e quan “transfertė”, atė ėndrrėn e vet e realizoi tek i biri, tek djali i madh dhe dihen lidhjet e nėnės me djalin e madh e me djemtė nė pėrgjithėsi, ashtu si edhe lidhjet e babait me vajzėn e madhe e vajzat nė pėrgjithėsi. Kėshtu, unė e mora emrin Edmond.
Jeni i kėnaqur me emrin tuaj?
Jam i kėnaqur, ndihem mirė. Ėshtė emri im. Kur thoshte dikush, njė politikan nė radio, kur shqiptarėt shkonin nė Greqi e nė Itali (e sidomos nė Greqi ishte mė e theksuar) dhe ndėrronin emrin, ai thoshte, qė unė e kuptoj qė njė njeri qė quhet Mahmut ta ndėrroj emrin, se shkurtimisht si mund ta thėrrasin Mahmutin, por njė njeri qė quhet Hasan, le ta mbajė Hasan. Kėta nga Hasan e bėjnė Aristidh, nga Xhevrie e bėjnė Xhesika, nuk ka kuptim. Kėshtu qė unė nuk e ndėrroj emrin tim. Sikur tė ma shtrojnė me flori, siē thuhet rėndom, unė nuk e ndėrroj. Jam i identifikuar me emrin tim.
Mirė, le tė kalojmė tek motivi i intervistės, qė ėshtė pikėrisht libri qė keni shkruar pėr djalin tuaj, Gesin. Si lindi ideja pėr tė shkruar atė dhimbje qė ju vetė e keni jetuar?
Erdhi krejt natyrshėm. Unė kisha pėrkthyer lloj-lloj librash, mbi 40, kam shkruar rreth 12 libra nga temat mė tė ndryshme, qė nga shkenca e pėrkthimit, tek fjalorėt erotikė, Fjalori Sinonimik i Gjuhės Shqipe (i pari), lloj-lloj temash kanė pasur librat e mi. Njė ditė pata njė si ndriēim, qė gjithė kėtė edhe vuajtje tė madhe, edhe gėzime tė vogla me djalin, kėtė pėrvojė, pėrse ta mbaj vetėm pėr vete, tė humbasė, ndoshta do mė bėnte mirė nė disa rrafshe, qė ta shkruaj. Sė pari, do t'i jepja njė pėrvojė prindėrve qė kanė fėmijė tė tillė; sė dyti do t'i sensibilizoja organizmat, institucionet qeveritare, shoqėrinė civile qė kėta fėmijė kanė nevojė pėr t'u marrė nė ngarkim, qė tė socializohen, tė shoqėrizohen, tė hyjnė nė marrėdhėnie, sepse inteligjencėn e kanė, por e kanė tė frenuar; edhe sė fundit dhe mė sė paku, mua mė duket egoiste, por kėshtu ėshtė, duhet tė shkarkoja, tė pastroja vetveten, sepse ēdo libėr, ēdo vepėr arti ėshtė pastrim i vetvetes. Domethėnė, njė lehtėsim, njė barrė qė e ke brenda do ta nxjerrėsh.
Nė momentin qė e shkruat, e mė tej e pėrfunduat librin, e shkarkuat plotėsisht kėtė barrė?
Kam vuajtur kur e kam shkuar! Ēdo libėr ėshtė vuajtje. Letėrsia ėshtė vuajtje, thotė Fatos Kongoli, autori im, qė e kam pėrkthyer nė frėngjisht. Por, tė shkruash njė libėr tė tillė, ku ti shfaq pėrpara botės gjithė dhimbjen tėnde, dhe nė kuptimin e madh se ēfarė do tė bėhet me kėtė fėmijė kur prindėrit tė mos jenė pranė; do ta plasin nė ndonjė spital psikiatrik, do ta dendin me ilaēe, me 'haloperidol', etj, ku bėhet shuk mishi... nga kjo frikė, thashė, do shkruaj kėtė libėr qė tė ndėrgjegjėsoj shtetin, shoqėrinė, t'u japim njė minimum, jo ushqimi dhe uji, pra pėr tė pirė e pėr tė ngrėnė, por t'u japė njė qoshe tė ngrohtė. Se kėta kanė nevojė pėr dashuri, kanė nevojė pėr mirėkuptim, duan durim, duhet njė personel tė kualifikuar, kėta mund tė integrohen nė punė tė thjeshta, pėr shembull im bir ka qejf tė mbushė dhe tė zbrazė kova. Mos kujtoni se ėshtė fushė me lule, natyrisht edhe jashtė shtetit ka probleme tė tilla. Sigurisht qė shėrbimet psikiatrike, atje ku jo rrallė pėrfundojnė fėmijė tė tillė, janė pak mė njerėzore se tonat, por unė them qė shteti ynė duhet qė pėr kėta fėmijė, sidomos pėr kėta se e kanė inteligjencėn, por e kanė tė bllokuar, por edhe pėr fėmijė tė tjerė, tė gjithė ata qė kanė probleme tė tilla' pėr tė paralizuarit, paraplegjikėt, pėr tė verbrit, etj, duhet tė kenė kushte. Numri i tyre vjen duke u rritur, sepse kjo ėshtė edhe tendenca nė botė, jo vetėm nė Shqipėri. Para 20 vjetėsh ka qenė njė autik nė 10 mijė, tani flitet pėr njė nė 156, pra le tė themi 10 nė 10 mijė, pra po shtohet kjo dozė, pėr shkak tė arsyeve qė unė edhe i kam shpjeguar nė libėr. Pse ndodh kjo? Unė mendoj qė shkenca mjekėsore duhet tė veprojė aq shumė, qė qysh nė barkun e nėnės, nė tremuajshin e parė, kur aborti ėshtė i mundshėm pa rrezik pėr jetėn e nėnės, tė diktohet dhe t'i thuhet prindėrit qė fėmija juaj ka kėtė defekt, do ketė kėtė tė ardhme. Doni ta sillni nė jetė? Apo nuk doni? Problem pėr ju, problem pėr familjen e pėr shoqėrinė... doni apo jo ta sillni nė jetė?! Ka nėna qė janė kurajoze dhe thonė "JO", unė do ta sjellė nė jetė. Por, ka nėna qė marrin vendimin tjetėr.
Mė falni qė po tregohem cinike; nėse do tė ishte zbuluar qė tre muajsh qė Gesi do tė kishte kėtė sindromė, ēfarė vendimi do tė kishit marrė ju?
Mua? Kjo pyetje i bėhet nėnės! Ka nėna qė vendosin "Jo". Unė mendoj qė deri nė 3 muaj nuk ėshtė krim, nuk ėshtė vrasje. Sartri thotė qė, "aborti nuk ėshtė krim, ėshtė njė vrasje metafizike!", kėshtu qė unė vet nė kėtė rast jam pėr abort, sepse ėshtė plagė pėr nėnėn, plagė pėr familjen dhe shoqėrinė, pėr shtetin. Ėshtė vėrtetė traumė. Traumė e pėrjetshme. Por, kur lind fėmija, tė supozojmė qė t'i bėhet njė gjilpėrė etj, aty unė them jo. Ka ardhur nė jetė tashmė.
Nė libėr keni shkruar historinė e Gesit, aty ka momente mjaft tė dhimbshme, cili prej tyre ka qenė mė i vėshtiri pėr t'u hedhur nė letėr?
Ēdo moment ėshtė i vėshtirė. Ka momente ku unė kam qarė kur shkruaja librin, momente kur mendoja pasigurinė e tė ardhmes sė Gesit, unė aty tronditesha, mė kullonin lot, vetvetiu. Ka edhe momente tė tjera kur kam qarė, por sa herė qė nė atė libėr ėshtė folur pėr tė ardhmen e fėmijės, sa herė qė nė kėtė libėr flitet pėr marrjen e pėrgjegjėsisė sė rritjes sė kėsaj fėmije dhe unė rijetoja skenat, unė qaja, gulēoja me ngashėrim.
Po gjatė kėsaj bashkėjetese me Gesin, pėr ju si baba cili ka qenė momenti mė i vėshtirė?
Ka pasur shumė... unė i kam treguar nė libėr. Por, ka pasur momente tė vėshtira sidomos nė krizėn e adoleshencės. Gesi ishte shumė i dhunshėm ndaj vetes sė tij, pastaj bėhej i dhunshėm edhe me ne. Kush ka rritur fėmijė, e ka parė qė nė kohėn e adoleshencės edhe fėmijėt normalė janė tė dhunshėm, qoftė verbalisht me gojė, qoftė me gjeste, domethėnė tė godasė. Unė kam shembuj konkret nga njerėz qė i njoh, nga komshinj, etj, qė kishte raste kur fėmija godiste prindin, sidomos djemtė. Kėshtu qė nėse unė librat e tjerė i kam nxjerrė nė dritė natyrshėm, me njėfarė dhimbjeje si pėr shembull gruaja qė lind, kėtė libėr unė e kam nxjerr nė dritė me operacion ēezarian, sepse e kisha tė tėrin brenda dhe pastaj kur filloi tė dalė, kishte dhimbje tė llahtarshme. Por tani, ashtu si njė grua qė ashtu siē lind ndihet e kėputur mbas lindjes, qė thonė se dhimbjet e lindjes janė tė llahtarshme, unė nuk i kam provuar ato dhe nuk kam ndėrmend t'i provoj sepse kėshtu ėshtė natyra mashkullore, ajo njerėzore, unė kėto dhimbje i kam ndjerė mendėrisht kur mbarova sė shkruari kėtė libėr dhe ende nuk e kam marrė veten, mė besoni.
Gesi nuk ka bėrė asnjėherė pyetjen "Pse". Ju vetė sa herė e keni bėrė?
Me mijėra herė, kur kam qenė fėmijė. Unė i nxija jetėn time mėje kur isha tre vjeē, kur dilnim tė shtunėn ose tė dielėn nė darkė dhe mė nxirrnin nė karrocė, unė kisha njė lumė me pyetje; "Pse kjo pema ėshtė kėtu? Pse kjo makina kalon kėshtu? Dhe, pyetjet e mia nuk kishin fund. Aq sa ime mė qante; "po mjaft pra me psetė se mė hėngre".
Po pasi morėt vesh sėmundjen e Gesit, sa herė e keni bėrė pyetjen, "Pse mė ndodhi mua"?
Ah, e kam bėrė njė herė vetėm; "Pse mė qėlloi mua?" dhe kaq. Pastaj pyetja qė pėrsėritet ėshtė: "ēfarė do tė bėhet me fėmijėn pas vdekjes sime?"
Ndėrkohė, bashkėshortja juaj si e ka pritur botimin e historisė sė Gesit?
Ah, atė e ka rrahur jeta mbas zbulimit tė sėmundjes, mė fort se unė, sepse ėshtė gdhirė me djalin. Unė punoj, dal, shkoj nė fakultet jap mėsim, vij kėtu, u jap intervistė ju, por ajo ėshtė vetėm me djalin; del mė pak, ėshtė e burgosur, prandaj ėshtė e madhėrishme ajo ėshtė pėr mua, me tė drejta tė plota dhe tė barabarta, bashkautore e librit. Ajo mė ka dhėnė mundėsinė ta shkruaja librin.
Po tė afėrmit, familjarėt, miqtė tuaj, si kanė reaguar kur kanė mėsuar qė shkruat kėtė libėr?
Vėllezėrit e mi nuk e kanė lexuar akoma se janė jashtė shtetit, nuk e kanė parė, shokė, miq e kolegė mė thonė: "Tė lumtė pėr kurajėn!", sepse tė bėsh publikisht kėtė jetė nuk ėshtė kollaj. Ne shqiptarėt, ballkanasit, nuk para flasim pėr kėto gjėra. Madje, kur u mor vesh sindroma e Gesit disa mė thanė, mos e bėj publike, fshihe. Por, unė jam i hapur, duhet qė tė gjithė ta merrnin vesh, unė do tė ndjehesha mė mirė dhe do mė kuptonin mė mirė tė tjerėt. Kur shkoja nė fakultet ose takoja ndonjė mik dhe isha i gėrvishtur apo i nxirė nė fytyrė, ata e dinin qė mua mė kishte bėrė ashtu im bir kur ishte nė krizėn e adoleshencės, dhe nuk mė bėnin pyetje. Gjatė kėtyre ditėve mė kanė marrė nė telefon shumė, po shumė njerėz, ndoshta rreth 40 telefonata. Njė zotėri nga njė fshat i Korēės mė mori dhe mė tha: "Profesor, tė dėgjova dhe kam njė shtėpi tė madhe me kopsht me gjelbėrim, ēdo verė merr djalin dhe eja rri sa tė duash". Ka njerėz tė mirė sa tė duash. Ka njerėz tė mirė!
Studentėt tuaj e kanė lexuar librin, dhe ju ka bėrė ndonjė prej tyre ndonjė pyetje?
Jo, sepse nuk e kanė lexuar. Mbase dhe nuk e dinė qė e kam botuar. Unė nuk jam si disa kolegė tė mi, qė jo vetėm u bėjnė publicitet librave tė tyre, por edhe ua shesin atyre me detyrim. Unė nuk e bėj kėtė. Unė dhe pėr librat e profesionit, tė mėsimdhėnies u them shkoni tek botuesi dhe i thoni qė t'u bėjė ulje.
Po sot si ėshtė Gesi?
Gesi sot ėshtė njė djalė i gjatė, pak mė i gjatė se unė, i shėndoshė. I shėndoshė, se nuk del jashtė nė hapėsirė. Ėshtė i dashur, shumė i dashur, mosha mendore e tij ėshtė katėr vjeē, por kur ka njė siklet, kur ndėrrohet moti, bėhet i dhunshėm me veten e tij, godet veten, dhe nė fakt nuk godet veten. Ai do tė pėrzėrė nga koka atė dhimbjen e thellė qė ka, por po t'i afrohesh ai tė godet, sepse ai veten nga tjetri e dallon pjesėrisht; unė i dukem si pjesė e tij, por flet, ėshtė i dhembshur, ėshtė i dashur. Kur ėshtė mirė, vjen tė puth. Pa i thėnė qė hajde, vjen tė puth, tė ledhaton, kėrkon tė luajė me ato lodrat e tij tė thjeshta, thotė hajde mė kap babi, tė vrapojmė, dhe unė bėj sikur e kap, luajmė me top.
Cili ėshtė mesazhi qė do t'u jepnit tė gjithė atyre prindėrve qė kanė fėmijė autikė?
Mesazhi im ėshtė ky: Zoti, natyra, fati, rastėsia, quajeni si tė doni, ky fėmijė ėshtė i juaji. Duhet t'i bėni ballė, ēifti duhet tė jetė shumė i fortė. Se ka mjaft prindėr qė janė ndarė, edhe nė Shqipėri madje. Fėmija autik ka nevojė pėr tė dy prindėrit, ka nevojė edhe pėr vėllezėrit, edhe pėr motrat. Jepuni dashuri kėtyre fėmijėve, ajo i qetėson, i bėn shumė mirė. Jepuni mirėkuptim, duke vėnė veten nė vendin e tyre, dhe ju do tė ndjeheni mė mirė dhe ai do tė ndihet mė mirė. Dhe, kini durim, shumė durim dhe thojini vetes qė pa kėtė fėmijė ju nuk do tė ishit kaq i mirė sa jeni sot. Ndėrkaq, kam njė mesazh edhe pėr autoritetet shtetėrore: Shteti shqiptar, shoqėria civile shqiptare, bizneset shqiptare, tė bėjnė diēka, qė ditėn kur tė keni bėrė gjithēka mundni, qė nė ditėn kur prindėrit e kėtyre fėmijėve nuk do tė jenė mė, kėta fėmijė tė mos pėrfundojnė nėpėr spitale psikiatrike! Bėni diēka pėr kėta fėmijė, qė tė merren nė ngarkim plotėsisht nga strukturat shtetėrore ose private, dhe qė nė kėto qendra tė gjejnė njė thėrrime dashuri e dhembshuri, pak mirėkuptim, nė mėnyrė qė kur tė shuhen kėta fėmijė qė nuk jetojnė mė shumė se 60 vjeē, tė ikin me njė kujtim tė mirė nga kjo jetė... nė qoftė se ata do tė kenė kujtime....Marre nga Balkanweb..

Me lind pyetja po cduhet ditur me shume per autizmin,si mund te ndihmosh dike qe e ka,si mund ti ruhesh(nese mund)..

Cfare dini ju per kete semundje"?


Postuar nga Deb* datė 20 Janar 2010 - 14:28:

Re: Autizmi,cfare dini ju per te?

Citim:
Po citoj ato qė tha EAK

Vėllezėrit e mi nuk e kanė lexuar akoma se janė jashtė shtetit, nuk e kanė parė, shokė, miq e kolegė mė thonė: "Tė lumtė pėr kurajėn!", sepse tė bėsh publikisht kėtė jetė nuk ėshtė kollaj. Ne shqiptarėt, ballkanasit, nuk para flasim pėr kėto gjėra. Madje, kur u mor vesh sindroma e Gesit disa mė thanė, mos e bėj publike, fshihe.
.[/I]
...Marre nga Balkanweb..

Me lind pyetja po cduhet ditur me shume per autizmin,si mund te ndihmosh dike qe e ka,si mund ti ruhesh(nese mund)..

Cfare dini ju per kete semundje"?


Kam vecuar keto rreshta nga intervista e zhvilluar. Kjo eshte e keqja ne Shqiperi. Semundja shikohet akoma si turp. Shqiptaret jane shume te painformuar me shume lloj semundjesh qe prekin vecanerisht trurin. Mesuesit bejne pedagogji ne sholle se si te sillen me nx normal, por jo ata me probleme fizike apo mendore. Une jam njohur me kete semundje kur kam ardh ne Usa. Mendova.'' Sa shume te semure me kete semundje paska ketu? Te ne nuk ka.'' Por vertet nuk ka?
Jo. E verteta eshte se ka, por nuk tregohet. Keta femije nuk ndjekin shkolla publike si femijet e tjere, por shkolla te vecanta posacerisht per keta femije. Mbahen te izoluar nga familja se u vjen turp nga shoqeria dhe menyra se si do e trajtojne kete femije. Dihet qe femijet jane ndonjehere vertet jo shume ''mikeprites'' sidomos nese shoku/shoqja ka nje semundje.
Kam patur nje me probleme ne lagje qe nuk arrita ta njihja kurre, se me sakte nuk arrita ta shihja per aq vite qe jetova atje. Askush nuk e kishte pare pervec te afermeve. Rrinte mbyllur ne shtepi. I vinte turp familjes ta ekspozonin.
Me eshte dhene mundesia te punoje me nja dy femije me Autizem.

C'eshte Autizmi? Ka te beje me zhvillimin jo normal te trurit. Shfaqet kryesisht pas viti te dyte te jetes se femijes. Femija zhvillohet normal dreri ne vitin e dyte dhe pastaj sjellja e tij ndryshon komplet. Mund te pushoje se foluri, apo te shfaqi sjellje jonormale per nje femije dyvjecar.
Qe prej vitit 1980 jane shtuar shume raste me Autizem. Nuk dihet ekzaktesisht cfare e shkakton, por disa nga shkaqet mund te jene:
1)Gjenetike
2)Viruset
3)Vaksina
4) ndotja dhe lendet toxike.
Zbulimi i hershem i siptomave te kesaj semundje dhe trajtimi i duhur ndihmojne ne permisimin e sjelljes se femijes, te folurit, dhe fiton aftesi ti bej vetsherbim vetes.
Autizmi paraqitet ne forma te ndryshme ne femije te ndryshem. Jo cdo femije me autizem shfaq te njejtat shenja. Pjesa me e madhe e tyre nuk flasin fare. Vetem belbezojne. Nje pjese e vogel flasin pak. Por nuk perjashtohen edhe raste kur femijet me Autizem flasin normal. Disa jane socal, te shoqerueshem, te tjere mund te jene te pashoqerueshem. Disa agresive, disa jo. Jane tipa te ndjeshem. Disa jane te ndjeshem ndaj zhurmave te forta, nga drtita e forta. Bejne leizje te shpeshta te pjeseve te ndryshme te trupit ne menyre te pakontrolluar. Nuk para pelqejne te bejne kontakte me sy.
Puna me keta femije nuk eshte e njejte. Ajo metode pune qe eshte efikase per njerin, nuk eshte e thene te fuksionoje per tjetrin. Duhet gjetur metoda qe fuksionon me shume me ate femije.


Postuar nga shelgu datė 20 Janar 2010 - 15:29:

Re: Re: Autizmi,cfare dini ju per te?

Citim:
Po citoj ato qė tha Debora*

Mendova.'' Sa shume te semure me kete semundje paska ketu? Te ne nuk ka.'' Por vertet nuk ka?
Jo. E verteta eshte se ka, por nuk tregohet. Keta femije nuk ndjekin shkolla publike si femijet e tjere, por shkolla te vecanta posacerisht per keta femije. Mbahen te izoluar nga familja se u vjen turp nga shoqeria dhe menyra se si do e trajtojne kete femije. Dihet qe femijet jane ndonjehere vertet jo shume ''mikeprites'' sidomos nese shoku/shoqja ka nje semundje.
Kam patur nje me probleme ne lagje qe nuk arrita ta njihja kurre, se me sakte nuk arrita ta shihja per aq vite qe jetova atje. Askush nuk e kishte pare pervec te afermeve. Rrinte mbyllur ne shtepi. I vinte turp familjes ta ekspozonin.
Me eshte dhene mundesia te punoje me nja dy femije me Autizem.

C'eshte Autizmi? Ka te beje me zhvillimin jo normal te trurit. Shfaqet kryesisht pas viti te dyte te jetes se femijes. Femija zhvillohet normal dreri ne vitin e dyte dhe pastaj sjellja e tij ndryshon komplet. Mund te pushoje se foluri, apo te shfaqi sjellje jonormale per nje femije dyvjecar.
Qe prej vitit 1980 jane shtuar shume raste me Autizem. Nuk dihet ekzaktesisht cfare e shkakton, por disa nga shkaqet mund te jene:
1)Gjenetike
2)Viruset
3)Vaksina
4) ndotja dhe lendet toxike.
Zbulimi i hershem i siptomave te kesaj semundje dhe trajtimi i duhur ndihmojne ne permisimin e sjelljes se femijes, te folurit, dhe fiton aftesi ti bej vetsherbim vetes.
Autizmi paraqitet ne forma te ndryshme ne femije te ndryshem. Jo cdo femije me autizem shfaq te njejtat shenja. Pjesa me e madhe e tyre nuk flasin fare. Vetem belbezojne. Nje pjese e vogel flasin pak. Por nuk perjashtohen edhe raste kur femijet me Autizem flasin normal. Disa jane socal, te shoqerueshem, te tjere mund te jene te pashoqerueshem. Disa agresive, disa jo. Jane tipa te ndjeshem. Disa jane te ndjeshem ndaj zhurmave te forta, nga drtita e forta. Bejne leizje te shpeshta te pjeseve te ndryshme te trupit ne menyre te pakontrolluar. Nuk para pelqejne te bejne kontakte me sy.
Puna me keta femije nuk eshte e njejte. Ajo metode pune qe eshte efikase per njerin, nuk eshte e thene te fuksionoje per tjetrin. Duhet gjetur metoda qe fuksionon me shume me ate femije.


Debora, je e sigurt per keto qe ke shkruar?.
Une jo.

Qe ka autizem ne shqiperi, kjo as qe vihet ne dyshim, por numuri i tyre eshte shume i vogel, jashtezakonisht i vogel, po te krahasohet me USA-n.

Vec kesaj ne shkaqet, ti ke rreshtuar "vaksinat"?

Ka shume zera per kete gje, por jo nga profesioniste. Per fat te keq e ngrehin zerin njerez jokopetente, midis te cileve edhe aktore.
jane bere shume studime mbi vaksinat dhe nuk rezultojne qe te shkaktojne autizem, te pakten keshtu pergjigjen profesionistet te cilet jane edhe me te besueshem. jane ngritur edhe komisione shkencetaresh te pavarur dhe konkluzioni eshte i jnejte:vaksinat nuk shkaktojne autzem

Autizmi eshte genetik dhe te gjitha shkaqet e tjera veprojne nepermjet mutacioneve qe mund te krijojne ne gene


Postuar nga Deb* datė 20 Janar 2010 - 15:39:

Re: Re: Re: Autizmi,cfare dini ju per te?

Cedrus nuk permenda qe ka shume femije me Autizem ne Shqiperi, por qe ka. Une nuk kam arritur te njoh asnje, sepse edhe ato raste qe kane qene nuk beheshin publike. Eshte e vertet qe ne Usa dhe Angli me duket ka me shume femije me Autizem.
Kam permendur qe nuk dihet tamam shkaktari, por mendohet qe mund te jene nje nga nga keta faktore ose te gjitha se bashku.
Sa per vaksinat mund dhe te jene. Eshte vene re te disa femije ndryshim sjellje menjehere pas marrjes se nje vaksine. Nuk eshte 100% e sigurt qe eshte shkaktuar nga vaksina, por ekziston si mundesi.
E di qe Amish people nuk vaksinohen? Tek ata nuk eshte gjetur asnje rast me Autizem. Nuk te duket cudi kjo?


Postuar nga shelgu datė 20 Janar 2010 - 15:46:

Re: Re: Re: Re: Autizmi,cfare dini ju per te?

Citim:
Po citoj ato qė tha Debora*
Kam permendur qe nuk dihet tamam shkaktari, por mendohet qe mund te jene nje nga nga keta faktore ose te gjitha se bashku.
Sa per vaksinat mund dhe te jene. Eshte vene re te disa femije ndryshim sjellje menjehere pas marrjes se nje vaksine. Nuk eshte 100% e sigurt qe eshte shkaktuar nga vaksina, por ekziston si mundesi.
E di qe Amish people qe nuk vaksinohen? Tek ata nuk eshte gjetur asnje rast me Autizem. Nuk te duket cudi kjo?Po dihet shkaktarime. eshte geni i mutuar.

Shihet me shpesh tek grupe popullsish qe martohen me njerez te afert ne gjak dhe kjo nuk i perjashton amishet, por perkundrazi i fut ne keto grupe
ja lexoje kete, apo t'ja jap amorit ta perktheje se ajo ja thote ketyre gjuheve te hujshme.

http://www.whale.to/vaccine/olmsted.html

Kjo teoria e vaksinave ka dale ca kohe perpara. Autizmi eshte shume i vjeter, shume me i vjeter se dalja e vaksinave.
Per kete punen e vaksinave dhe autizmit, ka shume historira, varja.


Postuar nga Deb* datė 20 Janar 2010 - 15:54:

Re: Re: Re: Re: Re: Autizmi,cfare dini ju per te?

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Po dihet shkaktarime. eshte geni i mutuar.

Shihet me shpesh tek grupe popullsish qe martohen me njerez te afert ne gjak dhe kjo nuk i perjashton amishet, por perkundrazi i fut ne keto grupe
ja lexoje kete, apo t'ja jap amorit ta perktheje se ajo ja thote ketyre gjuheve te hujshme.

http://www.whale.to/vaccine/olmsted.html

Kjo teoria e vaksinave ka dale ca kohe perpara. Autizmi eshte shume i vjeter, shume me i vjeter se dalja e vaksinave.
Per kete punen e vaksinave dhe autizmit, ka shume historira, varja.


Nuk besoj se ndodh me shpesh tek njerezit qe martohen brenda te njejtit gjak. Te Amishet duhet te kishte me shume raste nese do ishte e vertet. Ata martohen mes tyre. Me perpara ndodhnin me shume martesat brenda gjakut, se tani. Por shtim me te madh te ketyre rasteve me Autizem ka ndodhur pas viteve 80-te.
Mendohet qe Autizmi shkaktohet nga zhvillimi i ngadalesuar i trurit te bebes qe ne barkun e nenes . Nuk e hedh poshte faktorin gjenetik. Kam pare brenda nje familje te kene dy fem,ije me Autizem. Sa gje e dhimbshme!
Meqe qenka Anglisht informacioni qe ke sjell une per vete s'kam nevoje per perkthyes, por ti meqe ke merak e besim te doktoret e forumit coja Amorit. :p


Postuar nga shelgu datė 20 Janar 2010 - 16:00:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autizmi,cfare dini ju per te?

Citim:
Po citoj ato qė tha Debora*

Nuk besoj se ndodh te k njerezit qe martohen brenda te njejtit gjak. Te Amishet duhet te kishte me shume raste nese do ishte e vertet. Ata martohen mes tyre. Me perpara ndodhnin me shume martesat brenda gjakut, se tani. Por shtim te ketyre rasteve ka me shume pas viteve 80-te.
Mendohet qe Autizmi shkaktohet nga zhvillimi i ngadalesuar i trurit te bebes qe ne barkun e nenes . Nuk e hedh poshte faktorin gjenetik. Kam pare brenda nje familje te kene dy fem,ije me Autizem. Sa ggje e dhimbshme!
Meqe qenka Anglisht informacioni qe ke sjell une per vete s'kam nevoje per perkthyes, por ti meqe ke merak e besim te doktoret e forumit coja Amorit. :pNuk eshte puna a beson ti o Debora. Shkenca nuk behet me te besuar.
Po ta lexosh ate artikullin qe te vura me siper atje do te gjesh edhe emra shkencetaresh edhe studime statistikore te mirefillta.
-Studimi flet per autizmin tek amishet dhe ata dihet qe martohen "ne gjak"
-Studimi thote qe tek amishet numuri i autisteve eshte me i larte se mesatarja e te tjereve, pra mbi 1:166.Where are the autistic Amish? Here in Lancaster County, heart of Pennsylvania Dutch country, there should be well over 100 with some form of the disorder.

I have come here to find them, but so far my mission has failed, and the very few I have identified raise some very interesting questions about some widely held views on autism.

The mainstream scientific consensus says autism is a complex genetic disorder, one that has been around for millennia at roughly the same prevalence. That prevalence is now considered to be 1 in every 166 children born in the United States.

Applying that model to Lancaster County, there ought to be 130 Amish men, women and children here with Autism Spectrum Disorder.

Well over 100, in rough terms.


Postuar nga Fajtori datė 20 Janar 2010 - 16:17:

Mesa di autizmi nuk eshte thjesht mungese e pergjithshme zhvillimi ne tru, por nje zhvillim "ndryshe". Shpeshhere ka autiste qe jane para te tjereve ne mesimin e aritmetikes dhe leximit. Deficiti qendron tek marredheniet e reduktuara sociale. Nje femije 3 vjeē lexonte ne menyre perfekte dhe kishte mesuar vete, duke vezhguar faqet e librave. Nga kjo ane ishte gjeni. Por rrinte ne nje cep dhe nuk komunikonte me te tjeret.

Megjithate ka nivele te ndryshme autizmi dhe nuk besoj se grupimi dhe diskutimi ne pergjithesi ndihmon.

Jam dakort me Deboren. Ka shume mundesi ne Shqiperi autistet jane njesoj ne numer si ne perendim, por nuk diagnostikohen (sidomos format e lehta) dhe nuk tregohen nga familjet. Kjo eshte natyrale sepse njerezit nuk duan te lidhen me dike qe ka gjene "problematike". Edhe per Alzheimer nuk flitet ne Shqiperi, por statistikat tregojne se perqindja eshte e ngjashme ne ēdo vend. E ashtequajtura skleroze ose kur i quanim pleqte "te rrjedhur" ve bast se ne shumicen te rasteve eshte Alzheimer. Kjo tregon se ka injorance mjekesore. Mund te jete krejt njesoj per autizmin.


Postuar nga Deb* datė 20 Janar 2010 - 16:20:

Po dhe une ato informacione qe kam sjell si kam shpikur nga mendja, apo nga njerezit e rruges, Cedrus.
Ai informacioni qe ke sjell ti tregon thjesht qe ka dhe Amish me Autizem, por jo ne shifra te larta sic gjenden te te tjeret. Nuk tregon shkakun pse ndodh te Amish people. Vetem supozime, asgje konkrete.
Me beri pershtypje te artikulli qe nje familje Amish kishte nje femije me Autizem, por qe e kishin te adoptuar nga Kina.


Postuar nga shelgu datė 20 Janar 2010 - 17:54:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Mesa di autizmi nuk eshte thjesht mungese e pergjithshme zhvillimi ne tru, por nje zhvillim "ndryshe". Shpeshhere ka autiste qe jane para te tjereve ne mesimin e aritmetikes dhe leximit. Deficiti qendron tek marredheniet e reduktuara sociale. Nje femije 3 vjeē lexonte ne menyre perfekte dhe kishte mesuar vete, duke vezhguar faqet e librave. Nga kjo ane ishte gjeni. Por rrinte ne nje cep dhe nuk komunikonte me te tjeret.

Megjithate ka nivele te ndryshme autizmi dhe nuk besoj se grupimi dhe diskutimi ne pergjithesi ndihmon.

Jam dakort me Deboren. Ka shume mundesi ne Shqiperi autistet jane njesoj ne numer si ne perendim, por nuk diagnostikohen (sidomos format e lehta) dhe nuk tregohen nga familjet. Kjo eshte natyrale sepse njerezit nuk duan te lidhen me dike qe ka gjene "problematike". Edhe per Alzheimer nuk flitet ne Shqiperi, por statistikat tregojne se perqindja eshte e ngjashme ne ēdo vend. E ashtequajtura skleroze ose kur i quanim pleqte "te rrjedhur" ve bast se ne shumicen te rasteve eshte Alzheimer. Kjo tregon se ka injorance mjekesore. Mund te jete krejt njesoj per autizmin.


Autizmi eshte nje crregullim i zhvillimit normal te trurit qe fillon e cfaqet atje nga mosha 3 vjecare.
Nje karakteristike dominante e autizmit eshte qe femijet nuk bejne kontakt me sy. Eshte semundje e thjeshte per te diagnostikuar dhe nuk kerkon ndonje zhvillim te madh shkencor, madje ai diagnostikohet fillomisht nga prindi dhe jo nga mjeku.
Pra prindi shikon qe femija nuk kontakton me sy me te dhe me te tjeret, por luan me lodrat qe ka qejf vete.
Vonesa ne te folur eshte nje shenje tjeter dominante.

Por edhe autizmi ka shume shkalle zhvillimi. ka edhe forma te lehta qe kalojne me rritjen e femijes.

Ne Shqiperi jane bere studime te mirefillta dhe dihet statistikisht edhe perqindja e femijeve me autizem.

Sa per Alzhajmer, eshte nje gje tjeter. Nuk duhen ngaterruar gjerat.
Nese autizmi bie ne sy shume shpejt dhe ka shenja dominuese qe nje edukatore kopshti i njeh shume lehte, Alzhajmer(edhe kjo ka shume shkalle) eshte semundje e pleqerise dhe pra e nje moshe qe njeriu nuk pritet te beje shpikje, por te kaloje nje pleqeri te lehte.
Ka edhe per Alzhajmer studime.
Persa ju takon studimeve, edhe ato jane te ndryshme.
ka studime ne shkalle kombetare, por ka edhe me perzgjedhje.
Incidenca eshte shume e vogel nder shqiptare, per sa i takon autizmit.

Nuk do t'i kene shqiptaret te gjitha te ligat de.

Jo, jo Debora nuk i ke shpikur nga mendja . Se mos je shpikse ti.

Puna eshte se varet ku do t'i kesh marre.

Po te lexosh Jim Carrey, ai ngul kembe qe autizmi shkaktohet nga vaksinat. Aktor hesapi, dhe komik madje.


Edhe cifutet ortodokse kane numer me te larte te rasteve me autizem tipik(martohen me kusherirat e para keta qe thua ti Debora.
Numur shume te larte kane japonezet.

Sa per njohjen shkencore te kesaj semundje, eshte vertetuar qe ka baze genetike.
Nuk dihet mire pathfiziologjia dhe biokimia e sa, megjithse ka shume studime te tilla qe nuk te lejojne te besh pergjithesime shkencore.


Postuar nga kotka datė 20 Janar 2010 - 17:59:

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Mesa di autizmi nuk eshte thjesht mungese e pergjithshme zhvillimi ne tru, por nje zhvillim "ndryshe". Shpeshhere ka autiste qe jane para te tjereve ne mesimin e aritmetikes dhe leximit. Deficiti qendron tek marredheniet e reduktuara sociale. Nje femije 3 vjeē lexonte ne menyre perfekte dhe kishte mesuar vete, duke vezhguar faqet e librave. Nga kjo ane ishte gjeni. Por rrinte ne nje cep dhe nuk komunikonte me te tjeret.

Megjithate ka nivele te ndryshme autizmi dhe nuk besoj se grupimi dhe diskutimi ne pergjithesi ndihmon.

Jam dakort me Deboren. Ka shume mundesi ne Shqiperi autistet jane njesoj ne numer si ne perendim, por nuk diagnostikohen (sidomos format e lehta) dhe nuk tregohen nga familjet. Kjo eshte natyrale sepse njerezit nuk duan te lidhen me dike qe ka gjene "problematike". Edhe per Alzheimer nuk flitet ne Shqiperi, por statistikat tregojne se perqindja eshte e ngjashme ne ēdo vend. E ashtequajtura skleroze ose kur i quanim pleqte "te rrjedhur" ve bast se ne shumicen te rasteve eshte Alzheimer. Kjo tregon se ka injorance mjekesore. Mund te jete krejt njesoj per autizmin.


Postuar nga shelgu datė 20 Janar 2010 - 18:04:

Kotka, ku je me ti motra?
Nuk na dhe nje kafe, tamam gjirokastrite


Postuar nga kotka datė 20 Janar 2010 - 18:07:

me duket se edhe une vete jam me autism dhe kohet e fundit edhe me alzhaimer


Postuar nga Deb* datė 20 Janar 2010 - 18:22:

Termi ''Autizem nuk njihej para 100 vjetesh. Personat me kete semundje zakonisht etiketoheshin si memec, skizofren. Trajtoheshin ne institucione te vecanta.Autism i referohej nje disturbance ne skizofreni, shkurt, nje terheqje ekstreme i vetvetes nga jeta sociale Pas viteve 60-te filloi perfshirja e ketyre femijeve ne shkolla publike ku kalonin pjesen me te madhe te kohes me femije normale, dhe nje pjese te dites me psikologet, terapiste qe punonin me keta femije ne menyre individuale. Autizmi prek me shume meshkujt se femrat. Duke i perfshire keta femije ne klasa me femije normale te moshes se tyre fitojne me shume aftesi fizike, sociale npm imitimit.


Postuar nga agata datė 20 Janar 2010 - 19:12:

Kjo tema me kujtoj nje liber qe e kam lexuar para ca vitesh. Libri quhet, "Si on me touche, je n'existe plus." qe perkthehet; "Nese me prekin, nuk egzistoj me. E shkrimtares Donna Williams e cila eshte autiste.
Libri tregon qarte se si e shikojne botes autistet, cfare ndieje dhe pse i bejne disa xheste qe ne "normalet" i quajme anormale.
Si psh; Kur hapin dhe mbullin syte shume shpejt, kerkojne qe gjerat te levizin me ngadale, si nje film qe kalon me xhiro te ngadalta. Kjo sjellje i ndihmon ato ti kuptojne senden me mire, dhe te jene me te sigurte per cfare shikojne. etjera....

Autizmi eshte nje semundje qe njihet shume keq dhe shpesh ne vende si Shqiperia, keto persona as nuk diagnostikohen fare, por menjehere kategorizohen njesoj me personat e semure mental, gje qe nuk eshte aspak e drejte, sepse trajtimi nuk eshte aspak i njejte.


Postuar nga shelgu datė 20 Janar 2010 - 19:35:

Citim:
Po citoj ato qė tha agata
Kjo tema me kujtoj nje liber qe e kam lexuar para ca vitesh. Libri quhet, "Si on me touche, je n'existe plus." qe perkthehet; "Nese me prekin, nuk egzistoj me. E shkrimtares Donna Williams e cila eshte autiste.
Libri tregon qarte se si e shikojne botes autistet, cfare ndieje dhe pse i bejne disa xheste qe ne "normalet" i quajme anormale.
Si psh; Kur hapin dhe mbullin syte shume shpejt, kerkojne qe gjerat te levizin me ngadale, si nje film qe kalon me xhiro te ngadalta. Kjo sjellje i ndihmon ato ti kuptojne senden me mire, dhe te jene me te sigurte per cfare shikojne. etjera....

Autizmi eshte nje semundje qe njihet shume keq dhe shpesh ne vende si Shqiperia, keto persona as nuk diagnostikohen fare, por menjehere kategorizohen njesoj me personat e semure mental, gje qe nuk eshte aspak e drejte, sepse trajtimi nuk eshte aspak i njejte.


Je gabim Agata. Populli mundet qe te mos i jnohe, por mjeket pediater jane plotesisht te afte per te dalluar autizmin.

Po populli shqiptar nuk njeh shume semundje akoma dhe as qe ka per t'i njohur. Semundjet jane me mijra: Psh ke degjuar ti psh. per sindromin...
Waterhouse-Friderichsen
apo per ....ku e di une ke emer te te ve ja nje me te degjuar se vuante dhe president Kenedi nga kjo semundje "Adison" ?
Nuk ka se si te kesh degjuar dhe eshte normale. Ose mudnt a kesh degjuar rastesisht. Nuk ka faj populli shqiptar per kete qe nuk njohka autizmin. Se mos ti e njeh. Ja e lexove dhe mesove ca gjera. Kjo eshte e mira e forumit.

Ajo qe me ben pershtypje eshte qe jepni konkluzione per aftesine e mjekeve shqiptare per te njohur nje semundje
Oj

Jo nuk e njohin. Jane injorante.

Kopetenca e tille eshte injorance me vete.


Postuar nga Eria datė 20 Janar 2010 - 19:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Ajo qe me ben pershtypje eshte qe jepni konkluzione per aftesine e mjekeve shqiptare per te njohur nje semundje
Oj

Jo nuk e njohin. Jane injorante.

Kopetenca e tille eshte injorance me vete.
Te jesh i/e bindur qe jane injorante...per kete nuk ma mbush me njeri mendjen qe eshte ndryshe,jane vetem lekista,dhe nuk te shikojne me ne sy,por nga duart...Nje gje qe e kam provuar ne lekuren time,nuk ma ndryshon njeri mendjen....


Postuar nga Deb* datė 20 Janar 2010 - 19:51:

Mjeket Shqiptar mua me duken me te afte se Amerikanet. Ketyre u rrofte teknologjia.
Mjeket patjeter qe i njohin keto semundje por do ishte mire qe ti njihnin te gjithe, sidomos ato qe prekin me shume femijet. Nuk duhet ta shikojme si ''monster'' nje femije me probleme mendore. Nese i njohim disa semundje qe prekin me shume femijet do te ishte me e lehte per ne ti pranonin keta femije ti njihnim nga afer, dhe pse jo te japim ndihmen tone me aq sa mundemi.
Ne jemi shume te paditur.
Motra ime kishte shkuar per ngushellim te nje nx i shkolles me koleget e saj. I kishte vdek babai. Motra ime thjesht e dinte qe ai kishte ca probleme mendore, keshtu i ishte thene te pakten dhe paaftesi fizike. Rrinte shtrire. Me shume miresjellje nx i beri nje pyetje motres sime qe e habiti fare. Ngela per nje moment me tha. Me beri nje pyetje qe nuk e prisja nga nje femije me zhvillim normal, e jo me nga ai. Ne nuk i njohim fare semundjet, kufizimet apo aftesite qe mund te kene femijet edhe pse me kufizime. Per ne mjafton fakti qe eshte i vonuar fizikisht apo menderisht, dhe i trajtojme te gjithe ''te vonuarit edhe pse ne shkalla te ndryshme njesoj.'' Shqiptaret jane shume te painformuar.


Postuar nga shelgu datė 20 Janar 2010 - 19:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha EAKTe jesh i/e bindur qe jane injorante...per kete nuk ma mbush me njeri mendjen qe eshte ndryshe,jane vetem lekista,dhe nuk te shikojne me ne sy,por nga duart...Nje gje qe e kam provuar ne lekuren time,nuk ma ndryshon njeri mendjen....Lekista?
Jane, jam i sigurt.
Por jane me pak lekista se sa koleget e tyre perendimore.
Pastaj si te jene? Te mos jene lekista? Po si te bejne me?
Si i biri i tetkes qe mbeti troke?
Ja pyet Vanin po te duash se c'mendim ka.


Sa per aftesite? Ka te afte, por ka edhe te paafte. Shkolla shqiptare e mjeksise eshte me e dobet se ato perendimore, por ti EAK, nuk je ne gjendje qe te vleresosh, sepse nuk ke ngritjen e duhur per kete.

Ne sensin praktik, psh

Je duke pare koncertin e Vjenes per Vit te Ri. Ti nuk di te vleresosh se cili violinist eshte i mire dhe cili nuk di. Nuk ke aftesite e duhura prandaj.
Pse ne rastin e mjekut i paske keto aftesi?


Postuar nga agata datė 20 Janar 2010 - 21:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus

Je gabim Agata. Populli mundet qe te mos i jnohe, por mjeket pediater jane plotesisht te afte per te dalluar autizmin.

Po populli shqiptar nuk njeh shume semundje akoma dhe as qe ka per t'i njohur. Semundjet jane me mijra: Psh ke degjuar ti psh. per sindromin...
Waterhouse-Friderichsen
apo per ....ku e di une ke emer te te ve ja nje me te degjuar se vuante dhe president Kenedi nga kjo semundje "Adison" ?
Nuk ka se si te kesh degjuar dhe eshte normale. Ose mudnt a kesh degjuar rastesisht. Nuk ka faj populli shqiptar per kete qe nuk njohka autizmin. Se mos ti e njeh. Ja e lexove dhe mesove ca gjera. Kjo eshte e mira e forumit.

Ajo qe me ben pershtypje eshte qe jepni konkluzione per aftesine e mjekeve shqiptare per te njohur nje semundje
Oj

Jo nuk e njohin. Jane injorante.

Kopetenca e tille eshte injorance me vete.Se pari, Cedrus, vetem duke lexuar kontra indikacjonet tek letrat qe ndodhen ne brendesi te kutive te medikamente, mund te rastisin me emrat e sindroma qe solle lart...

Se dyti, nuk e pashe kur kam folur per mjeke tek mesazhi im...!!! Do te keshilloja ta lexoje perseri se ndoshta e kupton me mire...

Se treti, asnje nuk po jep konkluzjone kopetencash perveē teje...!!!

Kur flas, per jo diagnostikim, flas per familjen e te semureve ne disa zona te thella ( ejo vetem) te cilet as qe nuk e marin mundimin te diagnostikojne tek mjeku te semurin qe i duket i cmendur... arsyjet mund te jen te shumta, si psh fukaralleku, se mjeku eshte me pare... Keshtu qe Familja e ka me te lehte ta izoloj, te semurin duke e lidhur me litar, ose fshehur fare... Ky fenomen ndodh ne vende te varfera si Shqiperia.

Sa per kopetencen e mjekeve, duhet te flasim ne nje teme tjeter se debati eshte shume i gjate... Nuk mund te fusim ne nje thes te gjithe mjeket shqiptar, por ka shume qe nuk e dine se cfare eshte
Betimi i Soktatit dhe kjo eshte e para gje qe duhet te respektoje nje mjek...


Postuar nga shelgu datė 20 Janar 2010 - 22:39:

Citim:
Po citoj ato qė tha agata


Se pari, Cedrus, vetem duke lexuar kontra indikacjonet tek letrat qe ndodhen ne brendesi te kutive te medikamente, mund te rastisin me emrat e sindroma qe solle lart...

Se dyti, nuk e pashe kur kam folur per mjeke tek mesazhi im...!!! Do te keshilloja ta lexoje perseri se ndoshta e kupton me mire...

Se treti, asnje nuk po jep konkluzjone kopetencash perveē teje...!!!

Kur flas, per jo diagnostikim, flas per familjen e te semureve ne disa zona te thella ( ejo vetem) te cilet as qe nuk e marin mundimin te diagnostikojne tek mjeku te semurin qe i duket i cmendur... arsyjet mund te jen te shumta, si psh fukaralleku, se mjeku eshte me pare... Keshtu qe Familja e ka me te lehte ta izoloj, te semurin duke e lidhur me litar, ose fshehur fare... Ky fenomen ndodh ne vende te varfera si Shqiperia.

Sa per kopetencen e mjekeve, duhet te flasim ne nje teme tjeter se debati eshte shume i gjate... Nuk mund te fusim ne nje thes te gjithe mjeket shqiptar, por ka shume qe nuk e dine se cfare eshte
Betimi i Soktatit dhe kjo eshte e para gje qe duhet te respektoje nje mjek...


E para ate punen e injorances e kisha per Fajen jo per ty, e kam shkeputur paragrafin.
E dyta per ty kam ato qe lexove vete.
Te trete nuk ka.

Ka disa vende bosh dhe vazhdon.

Berimi i Leshit, me thua ti.
Mjeku i ndershem, nuk ka para te pije nje kafe, nuk ka as per nje kollaro te mire, as per nje lavatrice qe te laje rrobat e infektuara spitaleve.
Ai mjeku i ndershem qe thua ti, nuk do kete mundesi te bleje asnje liber, nuk do kete mundesi te ndjeke nje seminar, as te shkruaje nje liber e ta botoje.
Nuk do kete mundesi te studioje femijet ne shkollat e Memedhembjes se tij.

Kete mjek kerkon ti mi motra?

E kete nuk e gjen se mjeku ka ca mend me shume se ai i biri i tetkes, prandaj edhe eshte bere mjek. Edhe para do marre nga ai shitsi kontrabandist, edhe nga ai bythepalari qe ja shet mishin me te shtrenjte dhe qe kur e kishte ne klase i jepte kopje. Pse si e di mjekun ti qe stilografin e ka vetem per te shkruar receta>
Oj


Postuar nga Fajtori datė 20 Janar 2010 - 23:02:

Mjeket kane mend?

Nuk jane injorante?

Kur kisha gjysherit semure pyesja te afermit per diagnozen. Pergjigjia ishte "E ka nga pleqeria". Ore kjo nuk eshte diagnoze, i thashe, dua te di diagnozen ekzakt, cfare ka. "Keshtu tha doktori, s'tha gje tjeter", thonin. Insistova ca here te merrja nje diagnoze ne telefon, por ishte e pamundur, vdekja erdhi... "nga pleqeria".

Tani sipas teje, qe ke njohuri doktoresh, ekziston diagnoza "pleqeri"? Eshte semundje qe gjendet ne ndonje manual? Jane te semure pleqte thjesht sepse jane 60-70-80 vjeē? Nje doktor i tille, qe justifikon simptomat me pleqerine dhe qe nuk informon pacientin per diagnozen, nuk do quhej doktor tjeterkund. Po atje, ne Shqiperi, ku vjedhin 5 mije lekeshat njerezve qe s'kane buke te hane, atje po, kane mend. Se mos te duket po flas ne ajer. Ja ku ke nje rast te intervistuar kalimthi:
http://www.youtube.com/watch?v=izHR7ZOgGhY#t=7m01s
Gruaja shtatzane s'ka leke per oriz, por duhet ti gjeje per vizitat mjekesore.

Dhe sa per Alzheimer, nuk kam degjuar kurre nje doktor te jape diagnozen "Alzheimer" ne Shqiperi. Kjo eshte semundja qe po studjohet fort ne laboratoret boterore dhe sot diagnostikohet (sigurisht me dyshim) qe ne simptomat e para. Po te kujtoje secili historine familiare, ka shume mundesi te gjeje raste Alzheimer. Se jo per gje, po sipas ca statistikave (ndoshta pak te fryra) ne moshen 65 vjeē, 10% e popullsise ka Alzheimer. Cdo vit perqindja rritet me 2%, per te arritur 50% per ata qe jane 85 vjeē, pra nje ne dy kane Alzheimer. Sikur te tregohemi optimiste, prape nuk ka si mos degjohet kjo diagnoze por te konsiderohet pleqeria semundje.


Postuar nga shelgu datė 21 Janar 2010 - 01:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Mjeket kane mend?

Nuk jane injorante?

Kur kisha gjysherit semure pyesja te afermit per diagnozen. Pergjigjia ishte "E ka nga pleqeria". Ore kjo nuk eshte diagnoze, i thashe, dua te di diagnozen ekzakt, cfare ka. "Keshtu tha doktori, s'tha gje tjeter", thonin. Insistova ca here te merrja nje diagnoze ne telefon, por ishte e pamundur, vdekja erdhi... "nga pleqeria".

Tani sipas teje, qe ke njohuri doktoresh, ekziston diagnoza "pleqeri"? Eshte semundje qe gjendet ne ndonje manual? Jane te semure pleqte thjesht sepse jane 60-70-80 vjeē? Nje doktor i tille, qe justifikon simptomat me pleqerine dhe qe nuk informon pacientin per diagnozen, nuk do quhej doktor tjeterkund. Po atje, ne Shqiperi, ku vjedhin 5 mije lekeshat njerezve qe s'kane buke te hane, atje po, kane mend. Se mos te duket po flas ne ajer. Ja ku ke nje rast te intervistuar kalimthi:
http://www.youtube.com/watch?v=izHR7ZOgGhY#t=7m01s
Gruaja shtatzane s'ka leke per oriz, por duhet ti gjeje per vizitat mjekesore.

Dhe sa per Alzheimer, nuk kam degjuar kurre nje doktor te jape diagnozen "Alzheimer" ne Shqiperi. Kjo eshte semundja qe po studjohet fort ne laboratoret boterore dhe sot diagnostikohet (sigurisht me dyshim) qe ne simptomat e para. Po te kujtoje secili historine familiare, ka shume mundesi te gjeje raste Alzheimer. Se jo per gje, po sipas ca statistikave (ndoshta pak te fryra) ne moshen 65 vjeē, 10% e popullsise ka Alzheimer. Cdo vit perqindja rritet me 2%, per te arritur 50% per ata qe jane 85 vjeē, pra nje ne dy kane Alzheimer. Sikur te tregohemi optimiste, prape nuk ka si mos degjohet kjo diagnoze por te konsiderohet pleqeria semundje.


Injorant, domethene " i paditur", nuk eshte ndonje e share ne fund te fundit, por kur nje qe eshte pernjimend injorant nga mjeksia, quan injorant nje mjek, ketu ka nje dicka vertet per te dyshuar.

Kush eshte injoranti?

Nejse, eshte e vertete qe Alzhajmer nuk eshte publikuar gjeresisht ne Shqiperi. Kjo jo e nuk njihet, absolutisht. Alzhaimeri njihet prej shume kohesh dhe eshte ne te gjitha tekstet e mjeksise, por per natyren e semundjes vete, e cila ka nje karakter te theksuar social, eshte mbajtur menjane, enkas pa vemendje.
Pra, ka shume semundje te kesaj natyre ku implikohen elemente te asistences sociale qe nje vend i varfer si Shqiperia, i neglizhon, i le pa i bere evidente.

Ne boten perendimore, keto lloj semundjesh marrin nuaanca biznesi, sepse lidhen me fitime te majme.
Fitojne nje e nga nje te gjitha hallkat e zinxhirit rrjepes, dike filluar qe nga diagnostika, dhjetra analiza, qe shpesh thone te njejten gje dhe nuk zbulojne ndonje gje te re.
Fitojne shtepite e pleqve, azilet e famshme qe Shqiperia nuk i jeh fale tradites se mbajtjes se prindit ne shtepi.
Fitojne edhe shoqerite farmaceutike qe i mbysin me ilace pleqte, shpesh keto ilace pa asnje efekt.
Vec ketyre, kjo semundje, duke qene se kap te gjitha shtresat e shoqerise, eshte bere tmerri i pasanikeve te cilet shpenzojne miliona per proteza penile dhe duan te rinohen atehere kur duhet te mirepresin fundin e ameshuar.

Alzhajmer eshte vertet nje semundje, e cila demton shume shoqerine dhe individin, por para se gjithash ka nje cfaqje sociale.

Te te bej nje pyetje Fajtor: Si do e zgjidhje ti kontradikten e pages se mjekut dhe nevojave te tij?

Si do beje ti po te ishe mjek ne fund te fundit? (Megjithse nuk duhet folur personalisht ne keto raste. Po te duash kesaj te fundit mos iu pergjigj).

Ajo qe them une eshte jo deshira ime, por urxhi im. Ajo zgjidhje qe jap une eshte lufta per egzistence ne nje shoqeri qe ja kalon xhungles. Kjo shoqeri qe vret intelektualin pa meshire, qe ngre ne pushtet shpirt mutin, mos valle duhet respektuar? Mos valle duhet respektuar ai militanti qe zgjedh deputet nje pedofil?
Teorira bejme sa te duash, si puna e Agates qe me kujton betimin e Hipokratit, por jeta eshte ndryshe, praktika tregon te tjera gjera.
Ajo qe di une eshte dicka tjeter: Mjeku ka arritur ketu ku eshte, pra qe te shikoje duart e pacienteve duke kaluar neper ferrin e turpit, i ka ngjitur keto shkalle te ndyra nje e nga nje, duke ulur syte, duke u skuqur, por ka qene pikerisht kjo shoqeri putane qe e solli ketu. Ai nuk ka pse ta respektoje ate dhe as te mbahet pas Betimesh Leshkuqe HIpokratesh.


Postuar nga Piktor datė 21 Janar 2010 - 09:10:

Autizmi me aq sa di une nuk eshte ēeshtje mjeksore me shume se sociale.
Jam dakort qe mjeksia shqiptare le per te deshiruar por ne kete rast ka te beje pak.
Autistet kane prirje te veēanta dhe ne fusha te percaktuara mund te jene edhe gjenij. Por destabiliteti i tyre mental krijon probleme.
Pak a shume siē e perkufizon edhe Einstein per pafundesine e budallekut njerzor.
Edhe ne filmin "Njeriu i shiut" trajtohet kjo teme.
Ndoshta perparimi i shkences mjeksore mund te ēoje ne kuptimin, deshifrimin dhe "normalizimin" e autzmit dhe ti beje te dobishem.
Tani per tani behet fjale per ta njohur dhe si te sillemi me ta.


Postuar nga Fajtori datė 21 Janar 2010 - 10:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus

Injorant, domethene " i paditur", nuk eshte ndonje e share ne fund te fundit, por kur nje qe eshte pernjimend injorant nga mjeksia, quan injorant nje mjek, ketu ka nje dicka vertet per te dyshuar.

Kush eshte injoranti?

Nejse, eshte e vertete qe Alzhajmer nuk eshte publikuar gjeresisht ne Shqiperi. Kjo jo e nuk njihet, absolutisht. Alzhaimeri njihet prej shume kohesh dhe eshte ne te gjitha tekstet e mjeksise, por per natyren e semundjes vete, e cila ka nje karakter te theksuar social, eshte mbajtur menjane, enkas pa vemendje.
Pra, ka shume semundje te kesaj natyre ku implikohen elemente te asistences sociale qe nje vend i varfer si Shqiperia, i neglizhon, i le pa i bere evidente.

Ne boten perendimore, keto lloj semundjesh marrin nuaanca biznesi, sepse lidhen me fitime te majme.
Fitojne nje e nga nje te gjitha hallkat e zinxhirit rrjepes, dike filluar qe nga diagnostika, dhjetra analiza, qe shpesh thone te njejten gje dhe nuk zbulojne ndonje gje te re.
Fitojne shtepite e pleqve, azilet e famshme qe Shqiperia nuk i jeh fale tradites se mbajtjes se prindit ne shtepi.
Fitojne edhe shoqerite farmaceutike qe i mbysin me ilace pleqte, shpesh keto ilace pa asnje efekt.
Vec ketyre, kjo semundje, duke qene se kap te gjitha shtresat e shoqerise, eshte bere tmerri i pasanikeve te cilet shpenzojne miliona per proteza penile dhe duan te rinohen atehere kur duhet te mirepresin fundin e ameshuar.

Alzhajmer eshte vertet nje semundje, e cila demton shume shoqerine dhe individin, por para se gjithash ka nje cfaqje sociale.

Te te bej nje pyetje Fajtor: Si do e zgjidhje ti kontradikten e pages se mjekut dhe nevojave te tij?

Si do beje ti po te ishe mjek ne fund te fundit? (Megjithse nuk duhet folur personalisht ne keto raste. Po te duash kesaj te fundit mos iu pergjigj).

Ajo qe them une eshte jo deshira ime, por urxhi im. Ajo zgjidhje qe jap une eshte lufta per egzistence ne nje shoqeri qe ja kalon xhungles. Kjo shoqeri qe vret intelektualin pa meshire, qe ngre ne pushtet shpirt mutin, mos valle duhet respektuar? Mos valle duhet respektuar ai militanti qe zgjedh deputet nje pedofil?
Teorira bejme sa te duash, si puna e Agates qe me kujton betimin e Hipokratit, por jeta eshte ndryshe, praktika tregon te tjera gjera.
Ajo qe di une eshte dicka tjeter: Mjeku ka arritur ketu ku eshte, pra qe te shikoje duart e pacienteve duke kaluar neper ferrin e turpit, i ka ngjitur keto shkalle te ndyra nje e nga nje, duke ulur syte, duke u skuqur, por ka qene pikerisht kjo shoqeri putane qe e solli ketu. Ai nuk ka pse ta respektoje ate dhe as te mbahet pas Betimesh Leshkuqe HIpokratesh.Nuk mora ndonje pergjigje ku qendron intelekti i nje mjeku qe jep diagnoze "pleqerine".

Konflikti i mjekut nuk eshte ekonomik, por me thelle, ne ndergjegje. Eshte nje profesion qe i intereson te kete semundje, nese njerezit jane shendoshe mjeket vdesin per buke. Nga kjo dileme lind dyshimi legjitim i njerezve qe dergohen per analiza dhe kura te dyshimta (e ke tek intervista qe te thashe).

Ajo qe eshte me e rendesishme eshte se mjeket te shikojne nga duart. Njerez te varfer duhet te heqin buken nga goja qe te hane ca njerez me mend si puna e mjekeve. Kjo i tejkalon kufijte e humanes. Nuk po flasim per sistemin kapitalist amerikan, por per sistemin shqiptar, ku mjeku eshte i detyruar te mjekoje pacientin, ne vend qe ti vjedhe leket me korrupsion.

Se fundi, nuk jam aq i bindur qe nje shkolle mjekesie te ben me mend. Nuk besoj gjithashtu se zgjedhin ate shkolle meqe kane mend paraprakisht. Madje duke pare rastet e shumta te korrupsionit ne universitet, kam dyshimet e mia nese vertet nje mjek ka dijet e duhura para se te vere duart ne nje pacient. Mos te harrojme qe EDHE punesimi si mjek ne Shqiperi nenkupton korrupsion, ku ti paguan qe te zesh pune dhe pastaj zhvat njerezit qe te mbulosh humbjet fillestare e te fitosh vete.

Mund te kete mjeke me mend, humane, te ditur, e te ndershem, por duke pare rastet me siper njerezit kane mosbesim te madh. Dhe bejne mire. Raste ka plot. Nje kusherira ime doli me meningjit dhe mjeket thane ka marre fund. Cdo dite ftonin familjaret ta merrnin se do rridhte ne arkivol. Pas ca mundimesh e ēuam ne Itali, ku mori veten dhe sot jeton. Mjeket e ditur shqiptare...


Postuar nga Eria datė 21 Janar 2010 - 11:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori


Mund te kete mjeke me mend, humane, te ditur, e te ndershem, por duke pare rastet me siper njerezit kane mosbesim te madh. Dhe bejne mire. Raste ka plot. Nje kusherira ime doli me meningjit dhe mjeket thane ka marre fund. Cdo dite ftonin familjaret ta merrnin se do rridhte ne arkivol. Pas ca mundimesh e ēuam ne Itali, ku mori veten dhe sot jeton. Mjeket e ditur shqiptare...Kjo ndoshta ka ndodhur vite me pare apo jo?
Shembulli i fundit para 3 muajsh,edhe ne vitin 2009,nuk dine...nuk marrin vesh...


Postuar nga Fajtori datė 21 Janar 2010 - 11:35:

Citim:
Po citoj ato qė tha EAK


Kjo ndoshta ka ndodhur vite me pare apo jo?
Shembulli i fundit para 3 muajsh,edhe ne vitin 2009,nuk dine...nuk marrin vesh...Mund te tregoj nje me te fresket. Shkon te doktori njeriu dhe jep nje ilaē. Shkon ne farmaci dhe te thone nuk eshte per ate hall qe ke ti ai ilaē. Ke te besosh tani? Doktori eshte nje nga me te famshmit ne Shqiperi me eksperience te gjate. Farmacisti ka mbaruar jashte shtetit me doktorate + 3 diploma ne dege te ndryshme.

Sa here ndodh qe shkon ne farmaci dhe nuk jane dakort me doktoret?


Postuar nga Eria datė 21 Janar 2010 - 12:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori


Mund te tregoj nje me te fresket. Shkon te doktori njeriu dhe jep nje ilaē. Shkon ne farmaci dhe te thone nuk eshte per ate hall qe ke ti ai ilaē. Ke te besosh tani? Doktori eshte nje nga me te famshmit ne Shqiperi me eksperience te gjate. Farmacisti ka mbaruar jashte shtetit me doktorate + 3 diploma ne dege te ndryshme.

Sa here ndodh qe shkon ne farmaci dhe nuk jane dakort me doktoret?
Te besoj ne gjithcka sepse jam deshmitare vete ne cfare me kane bere...........


Postuar nga shelgu datė 21 Janar 2010 - 13:08:

Keto qe thoni une nuk mund t'i hedh poshte. jane raste qe dihen dhe une di edhe shume te tjera.
Problemi qendron pak me ndryshe.
Ju kerkoni mjeke engjej ne nje shoqeri me djaj. Kontradikte kjo qe shkon deri ne paradoks.

Ai mjeku qe shkon ti per t'u vizituar, nuk eshte gje tjeter vecse shoku yt i klases, komshiu, kusheriri, shqiptati pjesetar i shoqerise shqiptare.
Pse mjeku duhet te jete i ndryshem? Se eshte mjek?

Me kujton nje histori tjeter kjo.
Shkon nje jevg tek mjeku dhe i kerkonte raport. Mjeku rastisi i ndershem
dhe nuk i dha. Jevgu qe ishta nga keta te fortet filloi dhe po e kercenonte:
"Hajde jashte pa ta shikosh"
Por edhe mjeku rastisi nga keta qe e kalojne kohen ne palester:
"Mire" i thote mjeku.
Heq bluzen dhe del ne koridor.
Kur e sheh jevgu qe mjeku e kishte me gjithmend i thote.
"Ore, po ti je doktor mo, me mua do te zihesh?"

U dhje se qeshuri tere mileti ne koridor.

Nejse, tani me seriozisht.

Bashkesia e mjekeve eshte njesoj si ajo e inxhinereve, apo arkitekteve, avokateve, berbereve, mekanikeve. Ketu ka njerez te afte dhe edhe te paafte. Ka deshtake, dhe te shkelqyer.
Pse nga mjeket prisni qe te jene te gjithe gjeni?

Ajo qe thua ti fajtor per menyren se si hyjne ne shkolla dhe se si e mbarojne ate eshte plotesisht e vertete. Une e di Shqiperine mire, por e tille eshte. Po te vesh kuzhinier bythen, mut do hash, se ajo e shkrete ate mall di te gatuaje. Fenomeni eshte shume i thelle dhe fillon qe tek mesuesi i korruptuar (i shkreti, qe u katandis mos me keq), vazhdon tek prindi, tek kjo kohe tranzicioni qe u zgjat pa fund. Eshte pra nje femomen shume i gjere.

Por mjeku ne kete ambient duhet te jetoje, nuk ka rruge tjeter mbijetesa, duam apo s'duam ne, per fat te keq. Po, per fat te keq.

Sa per diagnozen, ka nje diagnoze te perkthyer ne shqip qe quhet:

"pleqeri e parakohshme".
Ne latinisht i thone Seniliti preacox, ose dementia preacox simplex.

Mos valle mjeku duhet te perdore te tilla terma?
Qe te thone pastaj: "paska rrjedhur i shkreti"

Gabimet mjeksore.
Jane shume, shume.
Dje kapa nje lajm per ne USA. Jane keqdiagnostikuar 7mije raste me kancer te gjirit. Keto rraste jane trajtuar me reze apo kemotherapi.

Duket alarmante e?

Eshte normale po te shohesh disa miliona raste te tjera te diagnostikuara drejt. Perqindja e gabimit eshte e pranueshme per mjeksine.
Saktesia e mjeksise varet nga saktesia e shkencave te tjera dhe mjeksia evoluon njekohesisht me to, pra me metodat e diagnostikimit, fatkeqesisht


Postuar nga Fajtori datė 21 Janar 2010 - 14:30:

Mos harro qe ky diskutim lindi mbi autizmin dhe u hodhen hipoteza se, ashtu si me Alzheimer, doktoret mund ta injorojne. Por meqe cedrus e njeh me mire realitetin mjekesor le te besojme qe nuk e injorojne (autizmin).


Postuar nga Piktor datė 21 Janar 2010 - 17:31:

Kjo puna e doktorave ska te sosun. Ndonjehere ketu ne Itali kur fillojne e diskutojne per doktorat dhe sherbimin sanitar i ndajne ne dy kategori A/B.
ndersa une i ndaj ne tre AA/A/C .
Megjithate mbi autizmin, kam pasur fatin te kem nje komshi me probleme te tilla dhe megjithate ne e mbanim afer dhe nje gje s'mund ta harroj kurre qe ishte shume i dashur asnjehere i keq vetem se kur nevrikosej gje shume e rralle, ishte mire te rrije larg, mund te kete ndodhur nja dy here ne tere ato vite qe e kam njohur. ka mbi 20 vite qe nuk e di ēbehet me te pasi u transferuan aty nga '89 familjarisht kam kujtime te mira nga ai njeri.


Postuar nga shelgu datė 21 Janar 2010 - 17:42:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Kjo puna e doktorave ska te sosun. Ndonjehere ketu ne Itali kur fillojne e diskutojne per doktorat dhe sherbimin sanitar i ndajne ne dy kategori A/B.
ndersa une i ndaj ne tre AA/A/C .
Megjithate mbi autizmin, kam pasur fatin te kem nje komshi me probleme te tilla dhe megjithate ne e mbanim afer dhe nje gje s'mund ta harroj kurre qe ishte shume i dashur asnjehere i keq vetem se kur nevrikosej gje shume e rralle, ishte mire te rrije larg, mund te kete ndodhur nja dy here ne tere ato vite qe e kam njohur. ka mbi 20 vite qe nuk e di ēbehet me te pasi u transferuan aty nga '89 familjarisht kam kujtime te mira nga ai njeri.


Na i shpjego edhe keto kategorite me mire. Piktori i paska ngrene llafet.
Ore mos ke rene ne sevda ti kshu?

Per autizmin, nje ilustrim i mire eshte filmi "Rain man" me Dustin Hoffman dhe Tom Cruise.
Ne fakt ketu e bejne kete filmin pak si te zbukuruar me disa aftesira te ekzagjeruara te autistit etj. Kombinime elementesh apo syndromesh qe ne praktike nuk para shihen, por qe teoria i pranon, pse jo.


Fajtor i pafaj je.

Une njoh disa realitete, Kjo eshte normale por ketu nuk behet fjale per njohjen time. Edhe ti i njeh si une, njesoj fare, edhe amori madje. Puna eshte ne qendrimin qe mbajme ndaj nje realiteti.
Kjo varet nga ngjyra e syzeve qe veme.


Postuar nga Piktor datė 21 Janar 2010 - 18:27:

Llafe mileti cedrus, por une nuk i besoj prandaj dhe i ndaj ashtu kategorite.
Filmin e kam permendur nja dy postime me lart tek kjo teme.


Postuar nga shelgu datė 21 Janar 2010 - 19:58:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Kjo puna e doktorave ska te sosun. Ndonjehere ketu ne Itali kur fillojne e diskutojne per doktorat dhe sherbimin sanitarKew te drejte, mjeket jane ne grupin e sherbimeve.
Sherbimi i lavatriceve, sherbimi elektronik(TV demek).
Sherbime funerale (larg qofte)

Ka shume sherbime.

Dhe sherbimi shendetsor, sherbim eshte. Mjeku sherbetor i popullit. Mire e kishte Dulla.
Ja kshu.


Postuar nga Piktor datė 21 Janar 2010 - 20:10:

Epo ēte bej une i shkreti keshtu i thone servizio sanitario e une e perktheva sherbimi shendetsor(sanitar).
Sa per sherbimet lol ka dhe sherbime sociale


Postuar nga Fajtori datė 21 Janar 2010 - 20:48:

Nqs nuk eshte sherbim, per ēfare i kerkojne leket mjeket? Per humanizem?


Postuar nga Deb* datė 21 Janar 2010 - 20:55:

Tema paska devijuar komplet. Nuk hapni nje teme te re ju per humanizmin e mjekeve?:p


Postuar nga Fajtori datė 21 Janar 2010 - 21:55:

E drejte. Per autizmin ne fakt di pak, gjera qe u thane. Kisha nje komshi para ca vjetesh qe bente si kukumjaēke dhe nuk dilte nga shtepia. Dikush me ka thene se nje i aferm ka simptoma autizmi pasi e takoi. Personi lexon shume, merret shume me kompjuterin dhe ka nje tendence natyrale te mesoje gjerat vete. Por ne raporte sociale eshte i terhequr. Megjithate nuk eshte si Rainman qe te quhet autist tamam. Jane vetem tendenca.


Postuar nga shelgu datė 22 Janar 2010 - 12:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Nqs nuk eshte sherbim, per ēfare i kerkojne leket mjeket? Per humanizem?

Po sherbim ore eshte, plotesisht sherbim.
Ca te ustajt ca te agajt.

Nuk po tallem fare. Sherbim shendetsor i thone ne tere boten.

Problemi i autizmit eshte zmadhuar njesoj si edhe i Alzhajmerit qe thote faja.
Autizmi kur cfaqet si nje semundje e vertete eshte i veshtire per t'u trajtuar, por ka forma te lehta dhe te ndermjetme ( ju kane vene edhe emra shume ketyre) qe kalohem shume mire. Femija ben kontakt me sy, gje qe eshte shume e rendesishme, por ka disa vonesa ne te folur, ose rri me i vecuar se te tjeret.

Prape nga filmat:
Eshte nje serial shume i kendshem TV "House"
Aty behet fjale per nje femije autistic, tipik, rast i rende.
Eshte nje nga episodet me terheqese. Femija me autizem te rende, duke dale nga spitali, i fal doktorit lodren e tij te preferuar.

Ne teori, kjo nuk ndodh.

Autizmi mund te kete edhe forma shume te lehta te cilat kalohen pa u kuptuar.

Nuk duhet ngaterruar nje femije autistic me nje femije me prapambetje mendore, apo me nje femije qe ka intelekt te ulet.

Ne nje klase psh, ka nxenes qe nuk arrijne te marrin nota mbi mesataren.
Kjo nunk do te thote se keta jane autistic.


Postuar nga shelgu datė 25 Janar 2010 - 16:49:

Nje artikull i ri per autizmin bente fjale per lidhjen e autizmit me helmimet me plumb dhe merkur.
KJo mund te ndodhe edhe qe ne kohen qe femija eshte ne barkun e nenes

Nje nga burimet nga mund te merren keto elemente ne USA, jane ushqimet e detit .


Postuar nga Katilesha datė 26 Janar 2010 - 00:53:

Paskan ecur faqet ketu dhe qenkan trajtuar tema te ndjeshme dhe aktuale.

Gjithsesi per autizmin edhe une ato se cfare jane thene di, pergjithesisht ato gjera se cfare kam lexuar ,sepse eksperienca personale me njerez me nje diagnoze te tille nuk kam pasur ( fatkeqesisht).

Autiket ne pergjithesi jane te terhequr nga realiteti dhe qe perqendrohen rreth vetes. Kane demtime te sferes shoqerore, te komunikimit dhe mbyllen rreth botes se tyre.
Persa i perket zhvillimit kognitiv, kane aftesi intelektuale nen mesatare dhe nje perqindje e vogel e tyre shfaqin aftesi te vecanta ne nje fushe te caktuar. Psh mund te jene talente ne pikture,muzike, apo ne ndonje fushe te shkences ekzakte.

Po shtoj edhe ca gjera plus ( per ata qe jane te interesuar )

Sipas DSM-IV kriteret diagnostikuese jane:

1. Demtime cilesore te nderveprimeve shoqerore
- Jane vetem ne boten e tyre
- Nuk u pergjigjen te tjereve rreth tyre ( nganjehere duket sikur jane te pavetedijshem per pranine e tyre)
- Nuk i qeshin te tjereve
- Kur ngrihen, qendrimi i tyre eshte si i mpire dhe nuk i ngjiten trupave te prinderve si femijet e tjere normale ( kur jane ne nje moshe te vogel).
- Kane demtim edhe ne perdorimin e sjelljeve joverbale si: ( veshtrim reciprok, mimikes se fytyres, gjesteve te ndryshme qe nikdojne ne ndervpeirmin shoqeror etc).
- Kane mungese ndervperimi emocional dhe shoqeror

2. Demtime cilesore ne komunikim
- Kane demtime ne te folurin e tyre ( dhe kjo pergjithesisht vihet re ne moshen 5 vjec femijet e diagnostikuar autike nuk e perdorin krejtesisht te forlurin).
- Pergjithesisht femijet autike qe nuk flasin kane nje shumllojshmeri te te foluri,psh: ata mund te shfaqin ekolalia ( perserit cfare i thuhet, edhe pse nuk e kupton); nderrimi i permerave ( femija perdor "ju" per "mua" etc)

3. Sjellje, interesa, veprimtari te kufizuara, te perseritura dhe steriotipe.
- Sjellje levizore te perseritura
- Insistim ne rituale jonfunksionale
- Perseritja e sjelljeve te caktuara ose e ritualeve me duar apo gishta ( psh ata mund te luajne duart me ore te te tera sikur jane duke i rene pianos).
- Mund te bejne sjellje vet-gjymtuese ( gervishtje,goditje e vetvetes).Kur te kem mundesi do te shtoj dicka rreth shkaqeve dhe trajtimit te ketij fenomeni.


Postuar nga shelgu datė 26 Janar 2010 - 13:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha Katilesha
Paskan ecur faqet ketu dhe qenkan trajtuar tema te ndjeshme dhe aktuale.

Gjithsesi per autizmin edhe une ato se cfare jane thene di, pergjithesisht ato gjera se cfare kam lexuar ,sepse eksperienca personale me njerez me nje diagnoze te tille nuk kam pasur ( fatkeqesisht).

.

( fatkeqesisht).

Mos doje te thoshe fatmiresisht ti motra?


Postuar nga BIONDIA datė 26 Janar 2010 - 15:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha Katilesha
,sepse eksperienca personale me njerez me nje diagnoze te tille nuk kam pasur ( fatkeqesisht).Kati eshte me te vertet per te ardhur keq qe ske pasur nje eksperienze te tille sepse ndoshta eshte nje nga ato esperienza qe te ndryshojne jeten dhe menyren e shikimit te saj .
Kam vite qe punoj me keto njeres (femije) ne te shumten e rasteve dhe nuk mjaftojne librat dhe gazetat te kuptosh keta femije (qe nje dite do rriten ) duhet te jesh ne kontakt me to.
Para disa vitesh kam ndjekur per 3 muaj nje vajze te tille 6 vjece dhe kur e sollen ne kete qender gjeja e pare qe bene ishte te flisnin me nje edukatore qe ishte nje nder me te mirat dhe me nje esperience shume vjecare me keta femije ate kohe une kisha gati 2 vjet qe ndiqja nje femi me sindromen e Dawn
Diten e pare kjo vajze e vogel ishte ora 3 e mbasdites filloi te qante po jo nje qarje normale por me ulerima nuk kishte njeri ta ndalonte kjo edukatorja sdinte me cti bente zakonisht nuk mund te nderhyjme tek punet e njera e tjetes per te miren e femije por te them te drejten duke qene nene vete e duke pare kete skene mendova se do gjume shkova ju afrova afer e kapa ne krah dhe fillova tu i fol duke i thene qe pse qan (pa marre pergjigje ) se nese i dhemb ndonje gje qe mami do vije me vone qe do i tregoja nje perralle qe zakonisht ja tregoja ketij cunit dhe ishte "dumbo"dhe ndersa i flisja ajo filloi te qetesohej dhe e zuri gjumi saj dhe pergjigja ime kur me pyeti drejtoresha ishte "donte gjume " e edukatores se vet me 3 laure ne xhep "kapricio " .... zakonisht i presim keto femije kur vijne ne oborr kjo po vinte dhe i leshoi doren mami te vet dhe erdhi e mu hodh drejt e qafe e jema aty perpara na tha "me falni po dje harrova tju them qe ne oren 3 ajo flen zakonisht dhe po nuk fjeti behet e papermbajtshme "....nuk mund te tregoj te gjthe historine e saj por te them qe nga ai vit kam 2 vite qe ndjek kete vajze te vogel dhe relazioni i fundit eshte ky i bere bashke me edukatoren tjeter

I č giunta al..... dimostrava difficolta a livello comunicativo e interazionale sia con gli altri bambini che con gli educatori.
Gią dopo i primi giorni si č potuto notare un visibile miglioramento :I... ora riesce a suo modo ad esprimere i suoi bisogni (acqua ,fame ,sonno),ma deve essere ancora richiamata per i suoi bisogni fisiologici.
A livello interazionale Irene č riuscita a sviluppare amicizie sia con i suoi compagni che con gli educatori ,partecipa alle attivita a lei proposte sia di gruppo che individuali.
Caratterialmente I ha fatto dei picccoli progressi; nonostante sia una bambina gioiosa e collaborativa se richiamata risulta essere testarda e viziata e spesso vuole avere l’ultima parola.
Negli ultimi giorni la bambina ha dimostrato un rapporto conflittuale con C.O probabilmente causata da un gelosia data dalle attenzioni che quest ultimo rivolge nei confronti dell’educatrice.
In ultiomo analisi possiamo dire che I.... ha ottenuto netti miglioramenti grazie all interazione con gli altri bambini e dalla vita di gruppo.

Educatori

Chiara e .....

me falni se e zgjata pak ...


Postuar nga Deb* datė 26 Janar 2010 - 15:27:

a "me falni po dje harrova tju them qe ne oren 3 ajo flen zakonisht dhe po nuk fjeti behet e papermbajtshme "...

... [/B][/QUOTE]
Keta femije pelqejne rutinen. Ndjehen mire dhe familjarizohen me mire me veprimarite e njejta cdo dite dhe ne te njejte ore. Edhe kjo vajza. Iu prish rutina e saj e perditshme. E kane te veshtire tu pershtaten kollaj ndryshimeve sado te vogla. Ndryshimet duhet te vijne ngadale keshtu qe dhe femija e ka me te lehte te ambjentohet. Pa bashkepunimin reciprok te nenes me edukatoren apo psikologen, terapisten, etj eshte e veshtire te ndihmohet femija.


Postuar nga BIONDIA datė 26 Janar 2010 - 16:07:

Gabimi qendron tek NE, shoqeria sepse po qe se nje femije nuk flet nuk loz futboll nuk shkon ne pishine o ne vallezim e shikojme si nje femije qe ha buken kot, rron kot ,ska prespektive ne kete jete degjon dike qe thote "na duhet hitleri me pastru rracen nga budallejte " dhe mendon se komunizmi ne shqiperi hoqi cdo gje por te keqen me te madhe ja la " perbuzjen dhe egersine " nganjeher mendon se te jesh i semure per popullin shqiptar eshte nje jo fatkeqesi e natyres o eshte fat per ne eshte TURP .. keta femije kane shume per te dhene dhe japin shume ne ate menyren e tyre te heshtjes te qarjes pa kuptim te qeshjes pa kuptim por te nje perqafimi aq te sinqerte sa te ben te mendosh qe jemi ne qe vuajme nga autismi jo keta.


Postuar nga shelgu datė 26 Janar 2010 - 18:38:

Bionde, bukur shume per ndjenjen qe i ke falur atij femije dhe per kujdesin qe ke treguar, por pa dashur te bej te mencurin, ata kane nevoje per profesionalizem dhe kete gje nuk e gjen dot kaq lehte.

Vete profesionalistet jane individe dhe kane luhatje ne punen e tyre.
Kam pasur edhe une rastin te shoh njerez te afte, por jo te devotshem.
pra duhet profesionalizem dhe pastaj devocion, sepse vete puna me keta lloj femijesh eshte shume e veshtire.


Postuar nga BIONDIA datė 26 Janar 2010 - 19:45:

Cedrus ne kete pune me keto femije profesionalismi eshte vetem 20% dhe deshira dhe kujdesi eshte 80% sepse prinderit e tyre nuk jane profesioniste nuk kan mbaruar shkolla mesohesh me to arrin ti kuptosh nga dita ne dite meson prej tyre .
Nese nje i sapodale nga bankat e shkolles vjen vetem me teori ti pije ujin ketyre gjerave duhet esperince pune dhe cdo femi eshte ndryshe nga nje tjeter .
Cedrus kjo nuk eshte fusha e punes time une u gjenda ne kete pune nga halli ne fillim por te them te drejten kam mesuar me shume nga puna aty sesa nga bankat e shkolles dhe nga llogjet e profesoreve sepse te besh cfare thoshte kjo qe me te vertet eshte nje nder me te mirat ne pune e saj ato duhet qe kete femi ta linim te qante per 4 ore sepse ishte kapricio pra dhe ajo gabon dhe gjithmon thoshte "mendja ime pa esperiencen tende do ishte falliment "
Duhesh te jesh i dashuruar me punen qe te kesh rezultate sepse ne cdo pune nese nuk e ben me deshire nuk ke rezultate .


Postuar nga shelgu datė 26 Janar 2010 - 20:55:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA
Cedrus ne kete pune me keto femije profesionalismi eshte vetem 20% dhe deshira dhe kujdesi eshte 80% sepse prinderit e tyre nuk jane profesioniste nuk kan mbaruar shkolla mesohesh me to arrin ti kuptosh nga dita ne dite meson prej tyre .
Nese nje i sapodale nga bankat e shkolles vjen vetem me teori ti pije ujin ketyre gjerave duhet esperince pune dhe cdo femi eshte ndryshe nga nje tjeter .
Cedrus kjo nuk eshte fusha e punes time une u gjenda ne kete pune nga halli ne fillim por te them te drejten kam mesuar me shume nga puna aty sesa nga bankat e shkolles dhe nga llogjet e profesoreve sepse te besh cfare thoshte kjo qe me te vertet eshte nje nder me te mirat ne pune e saj ato duhet qe kete femi ta linim te qante per 4 ore sepse ishte kapricio pra dhe ajo gabon dhe gjithmon thoshte "mendja ime pa esperiencen tende do ishte falliment "
Duhesh te jesh i dashuruar me punen qe te kesh rezultate sepse ne cdo pune nese nuk e ben me deshire nuk ke rezultate .Nuk them jo, nuk them jo. Ja njeriu duhet te jete edhe vete i zgjuar de qe t'ja gjeje anen punes.

Po ty te lumte. Urime i ke keto.


Postuar nga Katilesha datė 26 Janar 2010 - 22:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA


Kati eshte me te vertet per te ardhur keq qe ske pasur nje eksperienze te tille sepse ndoshta eshte nje nga ato esperienza qe te ndryshojne jeten dhe menyren e shikimit te saj .
Kam vite qe punoj me keto njeres (femije) ne te shumten e rasteve dhe nuk mjaftojne librat dhe gazetat te kuptosh keta femije (qe nje dite do rriten ) duhet te jesh ne kontakt me to.
Para disa vitesh kam ndjekur per 3 muaj nje vajze te tille 6 vjece dhe kur e sollen ne kete qender gjeja e pare qe bene ishte te flisnin me nje edukatore qe ishte nje nder me te mirat dhe me nje esperience shume vjecare me keta femije ate kohe une kisha gati 2 vjet qe ndiqja nje femi me sindromen e Dawn
Diten e pare kjo vajze e vogel ishte ora 3 e mbasdites filloi te qante po jo nje qarje normale por me ulerima nuk kishte njeri ta ndalonte kjo edukatorja sdinte me cti bente zakonisht nuk mund te nderhyjme tek punet e njera e tjetes per te miren e femije por te them te drejten duke qene nene vete e duke pare kete skene mendova se do gjume shkova ju afrova afer e kapa ne krah dhe fillova tu i fol duke i thene qe pse qan (pa marre pergjigje ) se nese i dhemb ndonje gje qe mami do vije me vone qe do i tregoja nje perralle qe zakonisht ja tregoja ketij cunit dhe ishte "dumbo"dhe ndersa i flisja ajo filloi te qetesohej dhe e zuri gjumi saj dhe pergjigja ime kur me pyeti drejtoresha ishte "donte gjume " e edukatores se vet me 3 laure ne xhep "kapricio " .... zakonisht i presim keto femije kur vijne ne oborr kjo po vinte dhe i leshoi doren mami te vet dhe erdhi e mu hodh drejt e qafe e jema aty perpara na tha "me falni po dje harrova tju them qe ne oren 3 ajo flen zakonisht dhe po nuk fjeti behet e papermbajtshme "....nuk mund te tregoj te gjthe historine e saj por te them qe nga ai vit kam 2 vite qe ndjek kete vajze te vogel dhe relazioni i fundit eshte ky i bere bashke me edukatoren tjeter

I č giunta al..... dimostrava difficolta a livello comunicativo e interazionale sia con gli altri bambini che con gli educatori.
Gią dopo i primi giorni si č potuto notare un visibile miglioramento :I... ora riesce a suo modo ad esprimere i suoi bisogni (acqua ,fame ,sonno),ma deve essere ancora richiamata per i suoi bisogni fisiologici.
A livello interazionale Irene č riuscita a sviluppare amicizie sia con i suoi compagni che con gli educatori ,partecipa alle attivita a lei proposte sia di gruppo che individuali.
Caratterialmente I ha fatto dei picccoli progressi; nonostante sia una bambina gioiosa e collaborativa se richiamata risulta essere testarda e viziata e spesso vuole avere l’ultima parola.
Negli ultimi giorni la bambina ha dimostrato un rapporto conflittuale con C.O probabilmente causata da un gelosia data dalle attenzioni che quest ultimo rivolge nei confronti dell’educatrice.
In ultiomo analisi possiamo dire che I.... ha ottenuto netti miglioramenti grazie all interazione con gli altri bambini e dalla vita di gruppo.

Educatori

Chiara e .....

me falni se e zgjata pak ...
Bionde , ben mire qe zgjatesh dhe ndan me ne nga eksperienca jote.
Ne fakt une nuk kam eksperienca personale me femije me nevoja te vecanta (me pelqen ti therras keshtu dhe jo handikap sic rendom i quajne), sepse kur isha ne kohen e Fakultetit midis femijeve dhe Psikiatrise ( repartit te burrave), zgjodha keta ta dytet sepse jam shume e ndjshme dhe e di qe me femijet nuk do mund te punoja dot. Por nga te tjeret, nga raportet e tyre te punes disa mujore me keta femije kam pare se nga ana e socializimit te pakten kane arritur te bejne dicka. Edhe pse eshte nje proces qe kerkon shume pune ,sepse progresi social i nje femije autik ndikohet edhe nga aftesite e tij kognitive. Por me aq sa di une pergjigja e ketyre femijeve ndaj mjedisit social , varet edhe nga mosha e femijes,por edhe nga shkalla e problemit te tij ,sepse femijet qe kane nje forme te lehte autizmi mund te tregojne interes per njerezit perreth tyre. Por nuk perjashtohet asnjehere fakti qe mund edhe te ruajne veshtirtesi ne krijimin e marredhenieve dhe nderveprimi me te tjeret.

Kurse sa per trajtimin e tyre duhet nje nderthurje e mire midis mbeshtetjes familjare, edukimit, shkollat e vecanta, trajtimit farmakologjik dhe padyshim atij profesional.
Elemente qe ne Shqiperi eshte e veshtire qe te kombinohen te gjitha bashke. Dhe kjo eshte nje e vertete e padiskutueshme edhe pse mund te na dhembin.


 
Trego 49 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.