Forumi Horizont Gjithsej 16 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »
Trego 153 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- cfare semundje eshte ...? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4752)


Postuar nga Shkodrane82 datė 16 Mars 2005 - 14:27:

DiaBeti-Semundja e Sheqerit!

Cod. B16032005

Diabeti tip I
1. Prek zakonisht moshat e reja.
2. Njihet edhe si diabet qė s'trajtohet dot pa insulinė (angl: insulin dependent diabetes mellitus).
3. Shkaktohet nga shkatėrrimi i qelizave beta tė ishujve tė Langerhansit prej sistemit imun.
4. Shenjat dhe simptomat: pacienti ha shumė, pi shumė, urinon shpesh, humbet peshė, dhe mund tė ketė kriza tė ketoacidozės diabetike.
5. Diagnoza:
a. Glukoza mbi 200 mg/dl, ose...
b. Glukoza esėll mbi 125 nė 2 raste tė ndryshme, ose...
c. Testi i tolerimit tė glukozės: glukoza mbi 200 mg/dl 2 orė pas marrjes tė 75 g glukozė.
6. Trajtimi: insulinė (shih mė poshtė).
7. Ketoacidoza diabetike:
a. Ketoacidoza shkaktohet nga mungesa e insulinės. Nė mungesė tė insulinės, mėlēia prodhon trupat ketonikė (beta-hidroksibutirat, acetoacetat, aceton).
b. Shenjat dhe simptomat: dhimbje barku, dehidrim, frymėmarrje e tipit Kussmaul (frymėmarrje tė ngadalta e tė thella), rritje e hendekut anionik (anion gap), prani e ketoneve nė gjak dhe nė urinė, hiperkalemi, hiperglicemi.
c. Trajtimi i ketoacidozės diabetike: lėngje intravenoze, kalium, dhe insulinė. Insulina jepet pėr tė frenuar ketogjenezėn, jo pėr tė trajtuar hipergliceminė. Prandaj, nėse glukoza normalizohet, insulina vazhdohet e shoqėruar me glukozė.

Diabeti tip II
1. Prek zakonisht moshat e rritura, tė sėmurėt shpesh kanė histori familiare me kėtė sėmundje.
2. Njihet edhe si diabet qė nuk varet nga insulina (angl: non insulin dependent diabetes mellitus).
3. Shkaktohet nga:
a. Mosfunksionimi i mirė i qelizave beta, ose...
b. Nga rezistenca e indeve ndaj insulinės; ishujt e Langerhansit fillimisht pėrpiqen tė kapėrcejnė rezistencėn periferike ndaj insulinės duke prodhuar mė shumė insulinė. Me kalimin e kohės, ishujt e Langerhansit bėhen tė paaftė pėr tė prodhuar insulinė (plaken para kohe).
3. Shenjat dhe simptomat: dehidrim, polidipsi, polifagi, poliuri, humbje peshe, lodhje.
4. Diagnoza:
a. Glukoza mbi 200 mg/dl, ose...
b. Glukoza esėll mbi 125 nė 2 raste tė ndryshme, ose...
c. Testi i tolerimit tė glukozės: glukoza mbi 200 mg/dl 2 orė pas marrjes tė 75 g glukozė.
5. Trajtimi:
a. Dieta ėshtė shumė e rėndėsishme. Pacientėt me diabet duhet tė kontrollojnė peshėn, duhet tė kufizojnė sheqernat e rafinuara, dhe duhet tė rrisin sasinė e fibrės nė dietė. Yndyrnat duhet tė jenė vajra me 1 lidhje dyfishe (si p.sh. vaji i ullirit).
b. Hipoglicemikėt oralė pėrdoren pėr trajtimin e diabetit tip II, por jo pėr diabetin tip I.
c. Insulina pėrdoret edhe me diabetin tip II nėse sėmundja nuk i pėrgjigjet trajtimit me hipoglicemikė oralė.
d. Inhibitorėt e ACE-s e frenojnė pėrparimin e nefropatisė diabetike.
6. Mbikqyrja:
a. Trajtimi i diabetit ėshtė i suksesshėm nėse parandalohen ose vonohen e komplikimet.
b. Studimi i quajtur DCCT (Diabetes control and complications trial) tregoi se ėshtė e rėndėsishme qė niveli i hemoglobinės tė glikoziluar tė mbahet rreth 7-7.5%.
c. Hemoglobina e glikoziluar (HbA1c) ėshtė treguesi kryesor i kontrollit afatgjatė tė glukozės. HbA1c tregon pak a shumė vlerėn mesatare tė glukozės nė gjak gjatė 3 muajve tė fundit.
d. Fruktozamina e serumit tregon vlerėn mesatare tė glukozės gjatė 2 javėve tė fundit.
7. Ketoacidoza diabetike nuk ėshtė e shpeshtė nė pacientėt me diabet tip II.
8. Koma hiperosmolare hiperglicemike:
(a) Shkaktohet nga hipovolemia, stresi (infeksionet, trauma).
(b) Glukoza shpesh ėshtė mbi 1000 mg/dl, pa acidozė, me konfuzion ose komė, me pamjaftueshmėri akute tė veshkave.
(c) Trajtimi = rehidrim, mortaliteti arrin 50%.


Barnat antidiabetike
1. Insulina
(a) Nė treg gjenden shumė lloje insulinash, por parė nga ana fiziologjike ka vetėm 4 lloje insulinash:
(b) Insulina ultra e shpejtė (Insulina lispro, humalog): Nėse merret para buke, injektimi bėhet 20 minuta para ngrėnies. Pas injektimit, niveli maksimal nė gjak arrihet brenda 1 ore dhe efekti zgjat 3-4 orė.
(c) Insulina e shpejtė (Regular humulin): Nėse merret para buke, injektimi bėhet 60 minuta para ngrėnies. Efekti zgjat 5-7 orė.
(d) Insulina e ndėrmjetme (NPH, lente): Efekti fillon rreth 2 orė pas injektimit, arrin kulmin rreth 8-12 orė pas injektimit, dhe zgjat mė pas se 24 orė. Zakonisht pacientėt marrin 2 doza nė ditė.
(e) Insulina afatgjatė (Ultralente humulin): Farmakokinetika ėshtė e ngjashme me insulinėn NPH: efekti fillon pak mė ngadalė dhe zgjat pak mė shumė. Insulina ultralente shpesh pėrdoret pėr tė krijuar njė nivel bazal tė insulinės nė trup, dhe pastaj jepet insulinė ultra e shpejtė para ngrėnies; kjo strategji pėrpiqet tė imitojė fiziologjinė normale.
2. Dukuria 'Dawn' (agimi i diellit) dhe efekti 'Somogyi':
(a) Dukuria Dawn: rreth orės 5-8 tė mėngjesit niveli i glukozės nė gjak rritet. Mendohet se kjo ėshtė pasojė e sekretimit tė hormonit tė rritjes nė kėto orė. Dukuria 'Dawn' ndodh nė njerėzit normalė, nė ata me diabet tip II, dhe nė 75% tė atyre me diabet tip I.
(b) Efekti Somogyi: Dozat e larta tė insulinės nė darkė mund tė shkaktojnė hipoglicemi gjatė natės; pėrgjigja hormonale kompensatore e trupit pastaj shkakton hiperglicemi rreth orės 7 tė mėngjesit.
(c) Si dukuria Dawn dhe efekti Somogyi shkaktojnė hiperglicemi nė mėngjes. Pėr tė dalluar njėrėn nga tjetra, bėhet matja e glukozės gjatė natės. Nėse niveli i glukozės gjatė natės ėshtė i lartė, shtohet doza e insulinės nė darkė. Nėse niveli i glukozės gjatė natės ėshtė i ulėt, duhet ulur doza e insulinės nė darkė.
3. Hipoglicemikėt oralė:
(a) Metformina i pėrket klasės tė biguanideve. Vepron me mekanizėm tė panjohur. Mendohet se ul rezistencėn periferike ndaj insulinės. Si efekte anėsore pėrmenden pėshtjellimi dhe tė vjellat, dhe acidoza laktike. Shpesh shkakton humbje nė peshė, dhe prandaj preferohet pėr trajtimin e diabetit tip II.
(b) Klasa e sulfanilureve (p.sh., glyburide, glypizide): kėto barna shkaktojnė rritje tė sekretimit tė insulinės nga pankreasi. E bėjnė kėtė duke bllokuar kanalet ATP-sensitivė tė kaliumit nė qelizat beta.
(c) Tiazolidinedionet: troglitazoni ėshtė hequr nga pėrdorimi pėr shkak tė efekteve anėsore (hepatit fulminant). Rosiglitazoni dhe pioglitazoni janė barna mė tė reja nga kjo klasė. Mekanizmi i veprimit ėshtė i panjohur por mendohet se ulin rezistencėn periferike ndaj insulinės.
(d) Glinidet: Nateglinidi dhe repaglinidi. Kėto barna shkaktojnė sekretim tė shpejtė tė insulinės. Merren para buke dhe ndihmojnė nė kontrollin e glukozės postprandiale (pas ngrėnies).
(e) Akarboza: frenues i alfa-glukozidazės intestinale qė ngadalėson ritmin e pėrthithjes tė glukozės nė gjak. Nuk ėshtė shumė i pėrdorur.


Postuar nga agata datė 16 Mars 2005 - 18:26:

DiaBeti-Semundja e Sheqerit!

Cod. C16032005

[QUOTE]Po citoj ato qė tha Shkodrane82

a. Ketoacidoza shkaktohet nga mungesa e insulinės. Nė mungesė tė insulinės, mėlēia prodhon trupat ketonikė (beta-hidroksibutirat, acetoacetat, aceton).


Se pari te pergezoj per temen...

Dy sqarime te vogela.
Acidocetoza ose ketoacidoza, formohet ashtu sikurse keni thene ju, ne melqi nga mungesa e insulines. Melēija tranformon rezervat ushqimore ose yndyrnat ne trupa ketonike

Keto trupa formohen edhe tek njerzit e thjesht, psh nga degradimi i albumines (nje tip proteine), por tek personat normal ato eliminohen, kurse tek diabetiket eliminohen me ane te urines..
Rritja e perqindjes se ketyre trupave ne gjak shkakton gjendje e komes, ndaj diabetiket duhen te bejne shume kujdes duke kontrolluar shpesh, glisemine (perqindjen e sheqerit ne gjak), dhe urisemine (perqindjen e sheqerit ne urine).

Sqarimi tjeter eshte, per sa i perket trajtimit.

Ashtu sikurse keni thene me lart..
Ka nje trajtim per diabetin tip I, qe eshte insulinaterapie, dhe per Diabetin tip II qe eshte regjimi ushqimor qe shpesh eshte i mjaftueshem dhe ilacet qe administrohen nga goja, hypoglicemiantet.
Per grate shtazane cilado qofte tipi i diabetin, ato trajtohen vetem me insulinoterapi.

Doja te flisja edhe per glukagon*por nuk kam kohe



me respekt sabina


Postuar nga Indrit datė 06 Prill 2005 - 09:56:

Pak njohuri mbi Anthraksin.

Cod. A06042005

ĒC'eshte Anthraksi ?

Anthraksi eshte nje semundje me infeksion te mprehte shkaktuar nga bacteria spor-formuese e quajtur “ANTHRAKS BACILLUS”. Anthraksi ndodh zakonisht tek vertebroret shtepiak dhe te egra si: bagetite e trasha, delja, dhia, deveja, antilopa dhe barengreneset, por ai mund te ndodhe tek qenjet njerezore kur ato jane te ekspozuara tek kafshet e infektuara ose ind prej kafsheve te infektuara.

Pse anthraksi eshte teme e dites?

Sepse anthraksi konsiderohet te jete ndermjetes (agjent) potencial per perdorimin ne luften biologjike. Departamenti i mbrojtjes ka filluar dhenjen e vaksinave per personelin ushtarak aktiv te cilet mund te perfshihen ne konflikt.

Si eshte perhapur anthraksi dhe kush mund te infektohet me te?

Anthraksi eshte perhapur me shume ne zonat bujqesore ku ai ndodhet tek kafshet. Kjo perfshin Ameriken qendrore dhe jugore, Europen jugore dhe lindore, Azine, Afriken dhe Lindjen e Mesme. Anthraksi infekton njeriun kur ai ekspozohet tek kafshet e ifektuara ose tek produktet e tyre. Punetoret qe ekspozohen tek kafshet e ngordhura dhe produktet e tyre nga vendet e tjera ku Anthraksi eshte me i perhapur mund te infektohet me bakterien Bacillus (anthraks industrial). Anthraksi ne bagetite e egra ka ndodhur ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes.

Si eshte transmetuar Anthraksi?

Infeksioni i anthraksit mund te ndodhe ne tre forma: nepermjet lekures, frymemarrjes dhe gastrointerik. Sporet e Anthraksit mund te jetojne ne toke per disa vjet, dhe njeriu mund te infektohet me prekjen e produkteve te kafsheve te infektuara ose nepermjet frymemarrjes se sporeve te anthraksit nga produktet e ndotura. Gjithashtu mund te perhapet nepermjet konsumimit te mishit jo te gatuar mire te kafsheve te infektuara.

Cilat jane simptomat e Anthraksit?

Shenjat e kesaj semundje varen ne rrugen se si eshte infektuar, por shenjat zakonisht ndodhin brenda shtate diteve.

Nepermjet lekures: rreth 95% e infeksioneve te Anthraksit ndodhin kur bacteria deperton ne te ēarat e lekures si psh kur prekin leshin e kafshes se infektuar apo lekuren e saj dhe vecanerisht qimet e dhise se infektuar. infeksioni i lekures fillon si nje ngritje e lekures ne forme zgjebje qe i ngjan te pickuarit te ndonje insekti por brenda dy ditesh zhvillohet ne nje fshigez dhe pastaj ne forme gangrene (plage) pa dhimbje zakonisht 1-3 cm ne diameter, qe karekterizohet me nje qender te zeze siperfaqesore. Gjendrat limfatike ne afersi te zones se prekur mund te fryhen. Rreth 20% e rasteve te lekures te pa mjekuara shkaktojne vdekje. Vdekjet jane re rralla me therapi antimikrobale te duhura.

Nepermjet frymemarrjes: Simptomat e para jane te ngjashme me shenjat e te ftohurit. Pas dita ditesh shenjat mund te avancojne ne problemet e frymemarrjes dhe shok (traume). Marrja e Anthraksit nepermjet frymemarrjes eshte zakonisht fatale.

Nepermjet zorreve: Semundja e zorreve nga anthraksi mund te filloje me kunsumimin e mishit te ndotur dhe eshte karakterizuar me pezmatim te mprehte te gypit te zorres. Shenjat e para jane te perziert, humbja e oreksit, te vjellurit dhe dhimbje koke qe pasohen me dhimbje barku, te vjellura te gjakut dhe me diarre te rende. 25%-60% e Anthrakseve te shkaktuar nepermjet zorres rezultojne ne vdekje.

Ku gjendet zakonisht anthraksi?

Anthraksi mund te gjendet ne gjithe boten. Ai eshte me i perhapur ne vendet e pa-zhvilluara ose ne vendet pa program veterinary shendetsor. Disa zona te botes si Amerika jugore e qendrore, Europa jugore e e lindore, Azia, Afrika dhe Lindja e Mesme kane reportuar me shume raste te anthraksit ne kafshe se vende te tjera.

A mund te kaloje Anthraksi nga nje person ne tjetrin?

Perhapja e anthraksit direkt nga nje person ne tjetrin eshte e pamundur te ndodhe. Komunukimi i kesaj semundje nuk eshte i lidhur me vizitimin e personave qe e kane marre anthraksin nepermjet frymemarrjes.

A gjendet ndonje menyre per ta parandaluar kete infeksion?

Ne vendet ku Anthraksi eshte i perhapur dhe vaksinimi i kafsheve te infektuara eshte i ulet, njerezit duhen te menjanohen nga kontakti me bagetite dhe produktet e tyre dhe patjeter duhen te menjanohen nga konsumimi i mishit i cili nuk eshte there ne kushte normale . Gjithashtu vaksina e Anthraksit eshte lejuar te perdoret tek njerezit. Kjo lloj vaksine sipas raporteve te bera eshte 93% efektive per mbrojtjen kunder Anthraksit.

C'eshte vaksina e Anthraksit?

Vaksina e Anthraksit eshte prodhuar dhe shperndare nga BIOPOT e cila eshte nje shoqeri aksionare. Vaksina eshte e filtruar nga qelizat qe dmth ajo nuk permban baktere as te ngordhura dhe as te gjalla ne pergatitje. Pergatitja finale e saj nuk permban me shume se 2.4 mg te hidroksid aluminit si adjuvant. Vaksina e anthraksit qe perdoret per kafshet nuk duhet perdorur per njerezit.



Kush duhet te marre vaksine kunder Anthraksit?




Komuniteti i keshillimit prane drejtorise se imunizimit ka rekomanduar per vaksinim kunder Anthraksit grupet e meposhtme:

1-Personat qe punojne direlt me lende ne laboratore.

2-Personat qe punojne me importin e kafsheve per groposje ne vende ku standartet jane te pamjaftueshme per te parandaluar ekspozimis ose gjendjen e sporeve te Anthraksit.

3-Personat qe prekin produktet e kafsheve te infektuara ne zona ku aksidendet jane te larta.

4-Trupat ushtarake te dislokuara ne zona me rrezik te madh per ekspozimin e bakteries. psh. (Kur ai perdoret ne armet luftarake biologjike.)

5-Grate shtatezane duhen vaksinuar vetem ne raste shume te nevojshme.



Cili eshte protokoli i vaksines se Anthraksit?

Imunizimi permban tre injeksione te dhena gjate dy javesh te pasuara me tre injeksione te tjera qe jipen ne muajin e 6, 12 dhe 18-te.

A ndodh reaksion ne vaksinen e Anthraksit?

Reaksione locale te lehta ndodhin ne 30% te pacienteve qe perbehen nga ndjeshmeri dhe skuqje te vogla te lekuren ne anen e injeksionit. Ndersa reaksione te renda jane jo te perseritura qe perbehen nga frerje te krahut pervec reaksionit local. Reaksione sistemike ndodhin me pak se 0.2 % te pacienteve.

Si diagnostikohet Anthraksi?

Anthraksi diagnostikohet me izolimin e Bacillus Anthracis nga gjaku, nga carjet e lekures ose sekrecionet e frymemarrjes ose duke vene kundertrupa ne gjakun e personit qe eshte i dyshuar.

A ka mjekim per Anthraksin?

Doktori mund te keshilloje anti-biotik efektive . Qe te jete efektive duhet marre heret. Nese lihet pa mjekuar semundja mund te jete vdekjeprures.


Postuar nga Indrit datė 06 Prill 2005 - 10:01:

Edhe dicka!

nese keni ndonje pyetje, mos mu drejtoni mua pasi s'ja them per mjekesi, keto i gjeta ne nje broshure kur isha ne spital dhe mu duk e rendesishme ta perktheja.
nese ka ndonje gabim ne te pranohet pasi jam i dobet ne fjalorin mjekesor.

Megjithate uroj qe te mos kem bere gabime te medha.


Postuar nga agata datė 06 Prill 2005 - 10:33:

Thumbs up

Bravo..

cdo gje eshte mese e kuptueshme.


Postuar nga Indrit datė 07 Prill 2005 - 09:34:

Smile Sabine

Hhahaah per pak kohe do te behem infermier te pakten, fundja tere kjo provoje...
Me vjen mire qe spaskam bere ndonje gabim trashanik.
Flm per leximin.


Postuar nga NS-6 datė 20 Prill 2005 - 22:59:

gjithmone ne lidhje me antraksin nje informacion qe kam lexuar para ca kohesh ne nje reviste:
nese e keni parasysh qe eshte nje shpend qafrjept qe ha mbeturinat e kafsheve qe lejne luanet(nuk po me kujtohet emri per qamet ,kujt i kujtohet aman te ma thoje,noshta me vone gjej ndonje foto te atij shpendi nese nuk ju kujtohet): shkencetaret jane duke bere eksperimente per te kuptuar si eshte e mundur qe megjithse hane mish me bakterin e anktraksit nuk semuren.nuk e di se cfare rezultatesh kane arritur deri tani...


Postuar nga Isra datė 17 Gusht 2005 - 09:25:

Alarmi, mjeket: Lambia po perhapet ne mase

Cod. A17082005

Pa dallim moshe ne fshat dhe ne qytet, Lambia apo krimbat po perhapen ne menyre te shpejte duke rrezikuar shendetin. Infeskionistja: Ndotja e ushqimeve, mungesa e higjenes vetjake, arsyet e semundjes infektive. Pacientet te kryejne analiza te shpeshta per kapjen e parazitit


Disa e quajne Lambia, te tjere askaride apo krimba parazitare te gjendur ne organizmin tone dhe qe kercenojne shendetin ne rast se nuk mjekohet ne kohe. E rrezikshme dhe e pakapshme ne shume raste, Lambia nuk po njeh kufij moshe dhe krahine apo dhe stine, duke u perhapur njesoj ne vere apo dimer kudo ku gjen ambient. Mjekja infeksioniste ne Ambulancen e madhe ne Tirane tha per "Korrierin" se cdo dite vijne me ankesat per Lambia nje numer i madh pacientesh nga mosha parashkollore e deri te rritur. Dhimbje barku, te prera te forta madje dhe diarre keto jane shenjat klinike te cilat kerkojne me patjeter nje analize fece apo ujet e trashe per te verifikuar llojin e parazitit i cili gjendet tashme ne organizem. "Mungesa e higjenes jo vetem vetjake por dhe ne komunitet, ne ushiqmet e lokaleve apo ne kopshte dhe cerdhe, shtojne rrezikun e infektimit nga Lambia, semundje qe po njeh rritje nga viti ne vit"-tha mjekja. Sipas saj, semundja e Lambias nuk verifikohet menjehere ne analiza, prandaj nevojiten shume analiza per te izoluar parazitin. E pranishme ne gjithe boten, lambia cilesohet e shpeshte ne vendet ne zhvillim po ashtu dhe ne ato te perparuara. Perhapja e e parazitit varet nga faktore te ndryshem epidimiologjike dhe sociale, ku me shpesh mund te shfaqet si infeksion sporadik, por njihen dhe mikroepidemi si dhe shperthime epidemike te saj. Rreziku i perhapjes se Lambias shihet me shqetesim nga mjeket si pasoje e mosmarrjes se kures se duhur apo me keq akoma e moskryerjes se vizites tek mjeku specialist. "Neglizhenca e prinderve ndaj femijeve apo te rriturve ndaj vetes setyre, mjekimi popullor apo deir ne ambulancen e lagjes, pa shkuar te mjeku specialist, shton rrezikun e perhapjes se semundjes infektive sidomos nese femija apo i rrituri punon ne komunitet dhe ka marredhenie te drejtperdrejta me te tjeret"-perfundoi mjekja infeksioniste.


Cfare eshte Lambia?

Eshte semundje infektive qe merret me rrugen fekal-orale, zakonisht duke gelltitur cistet e parazitit. Mekanizmi i transmetimit mund te jete si direkt (kontakti i duarve te ndotura te nje te infektuari me ato te nje personi te painfektuar, qe nuk zbaton higjenen ushqimore) ashtu dhe indirekt ( kur njeriu infektohet duke pire uje apo ngrene ushqime te kontaminuara nga Lambia).
Ne rastin e fundit faktor tansmetues mund te jete uji, qumeshti, zarzavatet e frutat apo produktet e ndryshme ushqimore te infektuara dhe te paperpunuara si duhet para ngrenies. Ne perhapjen e lambias kane rol dhe mizat si dhe praktikat homoseksuale.
Uji konsiderohet nje faktor shume i rendesishem transmetues pasi klorinimi nuk i demton cistet e Lambias. Rreth 35-37 perqind e njerezve qe gelltitin cistet e Lambias nuk shfaqin shenja klinike; 30-35 perqind e tyre shfaqin diarre akute, dhe 5-15 perqind mbeten mbartes asimptomatike te cisteve.
Forma me e njohur dhe e shpeshte e Lambias eshte enteriti akut qe zgjat mbi 7 dite dhe karakterizohet nga dhimbjet e barkut, nauzea. Diarreja e ujeshme, keqtretja, fryrja e barkut dhe astenia e shprehur. Vertetimi i diagnozes kryeht nepermjet ekzaminimit mikroskopik.


Postuar nga Isra datė 21 Tetor 2005 - 10:37:

Semundja e ostepoerozes??

???Ju lutem mund te na thoni ndonje gje me teper per kete semundje kockash dhe si mund te kurohet???


Postuar nga ~Enigme~ datė 21 Tetor 2005 - 19:42:

Re: Semundja e ostepoerozes??

Citim:
Po citoj ato qė tha isra
???Ju lutem mund te na thoni ndonje gje me teper per kete semundje kockash dhe si mund te kurohet???


Cod. A21102005

Pershendetje Isra,

Ostepoerozes (osteoporosis) eshte nje semundje kockash. Kockat dobesohen dhe humbin fuqine e tyre prandaj dhe kane tendence te thyhen. Njerez me kete semundje kane nje risk per plasaritje edhe ne levizje te perditshme si psh. duke u perkulur akoma dhe duke kollitur.

Kjo semundje nuk futet ne familjen e arthritit mgjs mund te shkaktoje plasartije te cilat mund te ndikojne ne shfaqjen e arthritit. Ostepoeroza eshte pare te shfaqet me shume ne gra sesa ne bura per shkak te ndryshimeve te hormoneve si (menopause). Kjo semundje fillon me plasaritjen ose thyerje e kyceve te duareve reth nje moshe si 50-70 vjet. Mgjt. plasaritja ne legen dhe ne shtyllen kurizore jane me te shpeshta reth moshes 70 vjet.

Pra zhvellimi i kesaj semundje mund te shfaqet per shkak te ndryshimeve te hormoneve qe grate kalojne, mungesa e kalciumit, presenca e tiroideve ose konsumimi i madh i alkolit dhe duhanit.

Simtomat:

Kjo semundje nuk shfaq dhimbje para se te plasariten ose thyhen kockat. Mgjt. shenjat e para mund te jene humbja e gjatesise pasi shtylla kurizore kopresohet sepse vertebrat (vertebres) dobesohen. Kur keto te fundit zhvillojne thyerje te vogla do shkaktojne rezimin vertikal te shtylles kurizore pasi forma drejtkendeshe e tyre shndrohet ne trekendeshe.

Ostepoeroza eshte nje semundje kronike megjithse mjekim i pershtatshem mund te jape perparime ne mirembajtjen e sasise se kockave dhe mund te pakesoje simptomat qe mund te shfaqen. Por sasia e kockave nuk kthehet ne normalitet por me mjekime risku ulet dramatikisht.

Si mund ta ndalojme?

Calciumi dhe vitamina D, gjimnastika, ndalimi i konsumimit te shumte te duhanit dhe alkolit. Doktoret mund te rekumandojne :
(estrogen) pasi kjo ulen zhvillimin e thyerjes se kockave
(aledronate) dhe (risedronate) qe jane ne familjen e (bisphosphonate) nje familje ilacesh qe ngadaleson qelizat te thyen gjithashtu si dhe (estrogen) qe perdoret me shpesh.

PS. Ftoj sabinen (ndoshta dhe gaboj por kam lexuar diku qe studion per farmakologji) te flase me shume per keto ilace qe jam sigurt kane efekte negative (side effects) ne trupin e njeriut.


  Gjithsej 16 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »
Trego 153 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.