Forumi Horizont Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »
Trego 153 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- cfare semundje eshte ...? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4752)


Postuar nga ~Enigme~ datė 31 Mars 2006 - 18:48:

Alergjia.........Artikull mare nga shekulli!

Cod. B31032006

Ditėt e para tė pranverės dhe temperaturat e larta kanė shkaktuar alergji te shumė persona, tė cilėt i janė drejtuar specialistėve pėr ndihmė. Poleni i luleve dhe barit qė sapo ka mbirė, janė shkaktarėt kryesorė tė kėsaj sėmundjeje shumė bezdisėse. E ndėrsa numri i vizitave pranė Poliklinikės sė Specialiteteve Qendrore ka arritur rreth 15 nė ditė, sipas alergologes Mira Xhixha, nėse koha vazhdon kėshtu, pritet qė brenda 3 javėsh tė ketė njė fluks tė madh me tė sėmurė alergjikė. Por ajo qė ėshtė mė problematike, sipas Xhixhės, ėshtė fakti qė shumė nga pacientėt neglizhojnė alergjinė nga poleni, duke kaluar nė azmatikė tė pėrjetshėm. Moshat mė tė prekura nga alergjia e polenit, sipas saj, janė moshat aktive, 20 deri nė 40 vjeē, por problematike janė edhe moshat e vogla, mbi 5 vjeē.
Sėmundja dhe shenjat
“Nė alergjitė e pranverės bėjnė pjesė kryesisht alergjitė nga polenit e barishteve, tė cilat rriten dhe zhvillohen nė kėto muaj”, - thotė Mira Xhixha, duke shtuar se polenet ēelin nė varėsi tė kohės dhe temperaturave. Sipas saj, hunda ėshtė e para qė shfaq shenjat e alergjisė nga polenit. “Kur poleni bie nė kontakt me mukozėn e hundės atėherė zhvillohet mekanizmi apo reaksioni alergjik edhe shfaqen shqetėsimet qė janė teshtimat e forta, kullim hundėsh, kruarje tė hundės ose tė lėkurės pranė saj, kruarje tė syve, enjtje pėrreth indeve tė syve, lotim tė syve dhe kollė”, - shpjegon alergologia, duke shtuar se kėto janė shenjat tipike tė njė alergjie pranverore nga poleni. Sipas saj, shqetėsimet nga hunda nė njė pjesė tė rasteve janė tė shoqėruara me shqetėsime nga sytė me konjuktivitin alergjik dhe tė dyja kėto shton ajo bėjnė atė qė quhet rrufė.
Shkaktarėt dhe kėshilla
“Shkaktarėt kryesorė janė barishtet dhe lulet e ndryshme, pasi poleni pėrhapet me kilometra larg”, - thotė Mira Xhixha, duke sqaruar se bari i zakonshėm ėshtė varianti mė i egėr i alergjisė, sepse poleni i saj ėshtė shumė i lehtė dhe pėrhapet lehtė nė ajėr. Ndėrkohė, ndotja e ambientit, sipas saj, ndikon fuqishėm mbi pacientėt me alergji pasi dhe poleni bėhet mė shumė acarues. Nė kėto ndotės, sipas saj, ndikojnė ndotja nga makinat si edhe pluhurat. “Kėta shkaktarė ia rrisin jetėn kėtyre polenėve nė ajėr dhe lehtėsohet hyrja e tyre nga hunda dhe goja dhe futen direkt nė mushkėri”, - pohon ajo.
Neglizhenca dhe kėshilla
“Pacientėt e neglizhojnė shpesh alergjinė e polenit dhe kjo padyshim qė ka pasoja”, - thekson Mira Xhixha, duke shtuar se njė alergji e tillė mund tė kthehet nė astmė tė pėrjetshme. Sipas saj, neglizhenca e alergjisė nga poleni mund tė sjellė edhe komplikacione tė tjera si sinozit, si pasojė e bllokimit tė vazhdueshėm tė hundėve, mungesė tė nuhatjes etj. Ndėrkohė, pėr tė shmangur kėto pasoja, ajo thekson qė sapo tė vihen re shenjat e para tė sėmundjes, pacientėt t’i drejtohen mjekut specialist dhe tė mos pėrdorin medikamente pa kėshillėn e tyre. “Nė ditėt me diell dhe shumė erė personat alergjikė nuk duhet tė dalin jashtė”, - thotė Xhixha. Gjithashtu, ajo kėshilloi qė alergjikėt tė mbajnė syze dielli kur ka erė, pėr tė shmangur kontaktin e polenit me sytė. Fėmijėt e vegjėl qė janė me alergji, sipas saj, nuk duhet tė luajnė nė lulishtet me bar, pasi kėto polene mund t’i marrin me vete nė rroba dhe flokė dhe kur shkojnė nė shtėpi, gjatė natės, duke pasur polenin nė flokė, ai me anė tė ajrit lėviz dhe futet nė mushkėri.

31/3/06 (Eglantina Bardhi)


Postuar nga ~Enigme~ datė 31 Mars 2006 - 18:51:

Citim:
Po citoj ato qė tha isra

kam nje pyetje:
Cfare eshte semundja e neurozes?Cilat jane shenjat e saj?


Kam pershtypjen qe termi neuroze eshte dicka e pergjithshme dhe jo nje diagnoze specifike...
Ndoshta gabohem me termin.... NS-6 cfare mendim ke ti?


Postuar nga NS-6 datė 31 Mars 2006 - 21:08:

ta them te drejten semundje vetem ne emer neuroze une nuk kam degjuar deri tani,kam degjuar neuropati psh por ajo eshte shume e gjere sepse perfshin shume semundje brenda duke filluar qe nga neuropatia e diabetit etj...une nuk di ti jap nje pergjigje per momentin asaj qe kerkoi isra


Postuar nga Eria datė 01 Prill 2006 - 14:54:

Thumbs up Urimet e mia te sinqerta per ju!

Pyetja ime ka te beje me formimin e gureve ne temth.
Nese temthi eshte hequr,a ekziston mundesia e formimit te gureve ne kanalin e melcise(kolodok)?
Nese keni mundesi te pergjigjeni,do ju isha shume mirenjohese!
Me respekt
Eri


Postuar nga NS-6 datė 01 Prill 2006 - 20:47:

formim i gureve ne koledok

Cod. D01042006

deri me sot ne literaturen qe kam lexuar nuk kam hasur me nje mundesi te tille.fakti qe kemi te bejme me nje strukture ne forme tubulare tregon qe kjo eshte ne gjendje te kaloje materialin biliar permes saj pa e mbajtur...ne rastin e temthit nuk eshte njelloj per faktin sepse kemi te bejme me nje perqendrim te materialit biliar dhe si pasoje e disa faktoreve sic mund te jene rritja e perqendrimit te kolesterolit ne materialin biliar ose staza (me fjalen staze kuptohet nje qendrim pa leviz) e materialit biliar,behet e mundur formimi i gureve ne temth...duhet te kemi parasysh edhe nje gje tjeter...qe te formohet nje gur duhet te filloje nje proces qe do formoje berthamen e gurit dhe kjo eshte shume e veshtire te ndodhe kur kemi te bejme me koledokun qe nuk e mban fare ate material...te gjitha rastet qe shihen ne rastet klinike te gureve ne rruget biliare vijne si pasoje e nje kalimi te nje guri nga temthi ne ate rruge dhe qendrimit te tij ne ato rruge ose e ferkimit te tij me qelizat e faqeve te tubit...
i vetmi rast per te cilin nuk jam i sigurte nese ndodh nje gje e tille eshte rasti i kancerit te rrugeve biliare qe eshte ne gjendje te bllokoje ose koledokun ose nje rruge nga ato qe bashkohen per te formuar koledokun...ne kete rast mund te kemi edhe stazen e materialit biliar.

prandaj pergjigja qe mund te te jap me aq sa di una eshte qe kjo gje nuk eshte e mundur!
shpresoj te kem qene i qarte ne ato qe kam thene.gjithsesi nese dikush ka hasur me ndonje gje qe mund te hedhe poshte fjalet qe sapo thashe eshte i lutur ta thoje!


Postuar nga Eria datė 02 Prill 2006 - 10:24:

Me se i qarte,te falenderoj shume!


Postuar nga amoxil datė 15 Prill 2006 - 23:32:

Kush di tė mė shpjegoj ndonjė gjė mbi thymus=fjalė anglishteje.....


Postuar nga ~Enigme~ datė 16 Prill 2006 - 00:14:

Citim:
Po citoj ato qė tha amoxil
Kush di tė mė shpjegoj ndonjė gjė mbi thymus=fjalė anglishteje.....

Do te dish me teper reth organit si psh funksionimi, anatomia?
Apo reth tumoreve qe shfaqen ne kete organ si psh simptomat, diagnoza etj. ?


Postuar nga NS-6 datė 23 Prill 2006 - 23:45:

epilepsia dhe te rejat e fundit rreth saj (1)

Cod. B24042006

Eshte nje semundje qene shqiperi njihet me thjeshte si semudja e tokes. Nje semundje ku truri kalon ne nje rritje te funskionit te nje zone te neuroneve qe shkarkojne ne menyre te zgjatur dhe keto gjera shoqerohen me tkurrjen e muskujve per nje kohe me te gjate. Probleme eshte qe duke qene kjo si shenja kryesore duhet te llogaritet se cfare pasojash mund te kete nese ne kete tkurrje marrin pjese muskuj te frykemarrjes.
Kerkime qe gjeta te publikuara ne revisten "PNAS" ne qershor 2004 tregojne se shenjat vijne si pasoje e nje mundese te pergjigjes nga neuronet,te stimujve bllokuar nga neuronet bllokues dhe eshte kjo qe e lejon trurin ti nenshtrohet asaj euforie ipereksitimi qe jep krizat epileptike. Keto kerkime qe cuan ne keto rezultate u drejtuan nga kerkues te universitetit "La Sapienza" te Romes () te drejtuar nga Fabrizio Eusebi, si dhe nje grup i drejtuar nga Giampaolo Cantore i Institutit per Kurimin e Epilepsise Neuromed i Venefros,ne Molise, qe eshte i specializuar ne nderhyjret kirurgjikale kundrejt formave ilaco-rezistente te epilepsise.
Ne ditet e sotme pjesa me e madhe e epilepsive kurohet me ilace por ka nje 10-15% e pacienteve qe kesaj terapije nuk i pergjigjen. Terapija tjeter qe ka kjo gje eshte ajo kirurgjikale por qe edhe kjo ka limitet e tjera sepse varet nga burimi i ikrizave epileptike.ka raste qe keto te jene te shperndara neper tru dhe ne kete rast nuk ka mundesi te kryhet nje nderhyrje kirurgjikale. Sigurisht qe varet edhe nga zona e prekur dhe nga funksioni qe ka ajo zone sepse nje heqje do te thote te humbet nje funksion qe varet se cfare eshte. Po ashtu ka raste edhe qe nuk arrihet te gjehet nje burim i mirfillte i krizave,dhe ne kete rast e vetmja shprese e ketyre eshte gjetja e nje ilaci qe te mund te kuroje edhe kete pjese te pacienteve.
Per kete qellim,ekipi i Romes dhe i Venefros kane analizuar ne laboratoret universitare indet e zonave burimore te krizave epileptike te marra nga nderhyrjet kirurgjikale tek pacientet e ndryshem. U identifikua nje kemanizem qe mund te jete edhe shkaku i pse-se qe nuk pergjigjet ilaceve te kesaj pjese te pacienteve.
Fillimisht duhet te thuhet ne keto zona qelizat jane hiperaktive. Por gjate nje faze ndermjet 2 krizave ky hiperaktivitet eshte i bllokuar nga qelizat bllokuese. Por ne disa momente ky bllokim fillon te vanitet dhe kemi nje furi tjeter hiperativiteti qe shperndahet ne zonat e aferta te trurit dhe fillojne krizen epileptike. Deri tani nuk dihet nese qelizat bllokuese ishin apo jo efikase....vazhdon


Postuar nga amoxil datė 24 Prill 2006 - 14:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha ~Enigme~

Do te dish me teper reth organit si psh funksionimi, anatomia?
Apo reth tumoreve qe shfaqen ne kete organ si psh simptomat, diagnoza etj. ?Dua tė di mė tepėr se ēfarė ėshtė dhe si e quajnė nė shqip, sepse me sa pash nė internet si organ funksionon tek fėmijėt e sapo lindur dhe u jep atyre , dmth prodhon qeliza tė bardha gjaku pėr ti dhėnė fėmijės imunitet....
gjithashtu dhe mbas moshės 7-8 vjeēe thymus zvoglohet dhe mė nė fund zhduket fare duke u kthyer nė dhjam.....pra funksionon vetėm pėr vitet e para tė fėmijėrisė...
nėse ke ndonjė info tjetėr na shkruaj ktu tė lutem...


Postuar nga ~Enigme~ datė 24 Prill 2006 - 22:49:

gjendrra e timusit

Cod. C24042006

Amoxil me sa mbaj mend nga leximet thymus (ku nuk e di perkthimin ne shqip dhe shpresoj NS-6 apo agata apo ndonje tjeter te ndimoje ne kete aspekt) eshte emertuar si nje organ paresor limfatik sepse eshte i interesuar me prodhimin e lymphocytes (nje nga tipat e qelizave te bardha leukocitet). Pra rruazat e bardha derivojne nga palca e kockave dhe nga gjendrat limfatike, e keto ndahen ne tipe te ndryshme, sipas funksionit qe kane. Zhdukja e ketij organi qe perfundon plotesisht ne moshen 30 vjecare dhe pakeson prodhimin e qelizave te reja te quajtura lymphocyte qe permenda me siper nuk demton imunitetin pasi keto jetojne gjate dhe riperterijne.


Postuar nga NS-6 datė 27 Prill 2006 - 23:32:

epilepsia dhe te rejat e fundit rreth saj (2)

Cod. A28042006

Ne fillim u mendua qe mund te ishte nje prodhim ose nje leshim i nje sasije me te vogel te GABA-s(acidi gama- glutamil butirriku),qe eshte neuropercuesi kryesor bllokues ne sistemin e trurit(eshte i njejti qe mban edhe prolaktinen psh nen bllokim derisa te vije koha qe lind femija dhe me pas heqja e kesaj ben ne leshimin atij hormoni qe fillon te veproje tek gjijte e femres dhe te beje te mundur te arrije qumshi per femijen), dhe leshimi i GABA-s nga ana e qelizave bllokuese, aktivizonte receptoret e neuronit shenjester duke ulur mundesine qe ky te filloje nje impuls te ri nervor.
Rezultatet e gjetura treguan qe bllokim nuk eshte shume efikas duke qene se receptori i GABA-s humbte sensibilitetin kur aktivizohet ne menyre te vazhdueshme dhe prandaj hipereksitimi i qelizes shenjester nuk bllokohet gjate shkarkimit epileptik.
Kjo mund te tregoje edhe pse nuk arrijne ilacet ndryshme te veprojne,aftesia te e cilave ka qene rritja e sasise se GABA-s. Por ky rezultat ishte edhe me i rendesishem per faktin se duke bllokuar disa enzima si fosfatazi qe ndodhet ne qelizat nervore mund te arrihet riaktivizimi i ketyre receptoreve.

Ne shume raste epilepsia sic e thashe shoqerohet me tkurrje ose me moskoordinim te muskujve. Nje person epileptik mund te jete duke ecur dhe papritur te bie ne toke duke qene se peson nje krize te momentit. Per diagnozen ne fillim behet analiza objektive ku personit i kerkohet te beje veprime te thjeshta por qe kane aftesine te tregojne me perafersi se cila eshte zona qe eshte e prekur...veprime si psh te hape krahet dhe duke i afruar ne qender te mundohet te vendose 2 gishta drejt njeri tjetrit,ose te mbaja duart ne nje lartesi te caktuar.

Pastaj ajo qe zbulon detajet me te medha te zones dhe dimensionet e saj eshte elektroencefalograma. Kjo tregon edhe nese kemi te bejme me nje epilepsi me shume burime (multifokolare) si dhe sa shkarkojne ato dhe ne nje fare menyre japin edhe idene nese eshte forme e kurueshme ne menyre kirurgjikale apo jo.


Postuar nga agata datė 28 Prill 2006 - 11:22:

Cod. B28042006

Citim:
Po citoj ato qė tha amoxil
Kush di tė mė shpjegoj ndonjė gjė mbi thymus=fjalė anglishteje.....


Pershendetje Amoxil..
Sikurse e keni lexuar edhe vete ne internet, Thymus, eshte nje gjender e vogel qe ndodhet ne kraharor dhe luan nje rol te madh ne mbrojtjen e rezistencen se organizmit ndaj infeksjoneve te ndryshme.. Sikurse e ka shpjeguar edhe Enigma, ndihmon ne pjegurine e rruazave te bardha, dhe ndarjen e tyre.. (limfocite T ose B)
Kjo gjender zvillohet shume ne vitet e para te jetes dhe pastaj me kalimin e kohes zvogelohet shume, duke luajtur me teper rolin e rezervave proteinike...
Por ne cdo moshe, kjo gjender mund te jete origjine e Thymome, (tumor i thymus) i rezikshem ose jo...


Postuar nga shen_lleshi datė 11 Qershor 2006 - 22:11:

Tuberkulozi

Cod. B11062006

10 fakte tragjike rreth tuberkulozit


Nga Adriatik Daku, Ankara

1- HIV/SIDA, Tbc dhe malaria shkaktojne vdekjen e 6 million njerėzve ēdo vit, afersisht rreth 2 million vdekje shkaktohen nga Tuberkuloza.

2- Tbc ėshtė sėmundje e kurueshme por fatkeqėsisht ėshtė shkaku i vdekjes te 5000 personave ne dite.

3- Tbc konsiderohet si semundje e te varfeve, pothuajse te gjithe vdekjet nga Tbc ndodhin ne vendet e prapambetura, duke ndikuar me shume ne moshen e re ne vitet me produktive te jetes tyre.Tbc pergjithesisht ndikon njerezit me delikat, sic jane ata te kequshqyerit dhe te varferit ekonomikisht.

4- Tbc konsiderohet si nje vrases kryesor ne pacientet e infektuar me HIV qe jane me sistem imunitar te supresuar; ¼ e nje million vdekjeve nga Tbc ka lidhje te dretperdrejte me HIV- dhe me shume ne Afrike.

5- Incidenca globale e Tuberkulozes vjen duke u rritur cdo vit me 1 % si rrjedhoje e rritjes se shpejte ne Afrike; ndihmat dhe sakrificat e bera intensivisht po ndihmojne ne stabilizimin e semundjes ne rajonet e tjera.

6- Rreth 2 miliard njerez – nje e treta e popullsise botes- figurojne te infektuar me Bacillus Tuberculosis. 1 ne cdo 10 persona i infektuar me Tbc do te semuret duke u shendrruar ne Tbc aktiv gjate gjithe jetes, personat e infektuar me HIV permbajne nje risk shume me te madh.

7- Tuberkuloza eshte ngjitese dhe perhapet me ane te ajrit; n.q.s nuk mjekohet, cdo person mbartes aktiv mesatarisht shkakton infektimin e 10-15 perosnave tjere.

8- Tuberkuloza konsiderohet si nje pandemi mbareboterore dhe shkallen e rekordit me te larte per capita e mban Afrika (29% te te gjitha rasteve), gjithashtu gjysma e te gjitha rasteve te reja
perfshin 6 vende Aziatike—Bangladeshi, Kina, India, Indonezia, Pakistani, dhe Filipinet.

9- Afersisht 9 million raste te reja qe u demonstruan ne vitin 2004- 80 % te cilave jane ne 22 vende.

10- Multidrug-resistent TBC (MDR-TBC) perkufizon nje forme te Tbc e cila nuk jep efektshmeri me trajtimin e ilaceve standarte. MDR-TBC eshte prezent pothuajse ne 109 shtete momentalisht te vezhguara dhe te kontrolluara nga WHO (Organizata Shendetit Boteror) dhe
partneritetet e saj.


Postuar nga ~Enigme~ datė 17 Korrik 2006 - 00:59:

Prospagnosis!----Te njoh une ty?

Cod. A17072006

Imagjinoni te mos dalloni fytyrat e femijeve tuaj akoma dhe fytyren tuaj. Kjo semundje ne anglisht quhet prospagnosis qe do te thote verberi e fytyres. Ky cregullim mendohet sipas nje shkencetari gjerman qe publikoi rezultatet ne American Journal of Medical Genetics se eshte nje cregullim i trasheguar.  5 milion vuajne nga ky cregullim vetem ne amerike. Per shumicen nuk eshte veshtiresia thjesht tek dallimi i fytyres por me shume njohtia e te njejtave tipare. Gruter dyshon qe ky cregullim shfaqet nga nje difekt e nje gjeni dominant keshtu qe nqs nje prind e ka cdo femije ka 50 % shans per ta trasheguar. Zona (lobe) Temporal-e dhe occipital-e perfshihjne njohtjen e fytyres pra ky cregullim ka nje demtim ne keto zona.


Postuar nga Fajtori datė 17 Korrik 2006 - 05:34:

E hengert mortja kte faqen e bardhe. Kisha shkruar nje derr mesazhi dhe me iku padashje. Hajt meeee. Prosopagnosia nuk e dija qe eshte gjenetike. Zakonisht vjen si rezultat i demtimit te pjeses se poshtme te lobit temporal (sidomos te hemisferes se djathte). Ka patur raste qe deficiti eshte shfaqur ne paaftesi per te njohur kafshet, sic ishte rasti i nje bariu diku nga Anglia. Mesa di une prosopagnosia eshte problem qe ndodh rralle.


Postuar nga NS-6 datė 17 Korrik 2006 - 12:36:

o fajtor,po pate durim me e shkrujt prap...
une kam degjuar qe ne zonen temporale eshte nje zone posacerisht per njohjen e fytyrave.interesante ato qe keni shkruajtur...nuk kisha degjuar ndonjehere per prospagnosis-in!


Postuar nga Fajtori datė 18 Korrik 2006 - 00:07:

Cod. B18072006

Pak a shume mendohet qe kjo zone te jete ne pjesen e poshtme, diku ne fusiform gyrus. Pjesa me e madhe e rasteve kane patur demtime ne kete zone. Sic e thashe eshte interesant rasti i nje bariu qe nuk njihte kafshet e veta, kur para demtimit i njihte shume kollaj.

Cfare eshte qeliza e gjyshes?
Nje prej debateve me interesante mbi organizimin e trurit eshte nese funksionet jane te lokalizuara apo te shperndara. Nga njera ane mendohet se funksionet mund te lokalizohen kollaj, nga ana tjeter funksionet mendohen si te shperndara krejtesisht, prandaj nuk mund te lokalizohen fare. Te dyja keto ide nuk jane 100% te sakta, sepse disa funksione jane zbuluar ku gjenden dhe te tjera jo. Per shembull nuk njihet nje zone e dashurise, por njihet zona e te folurit.
Shikimi eshte nje nga funksionet me te studjuara dhe rruget e shikimit njihen shume mire deri ne nivelet e larta. Por sesi kombinohen format deri ne njohjen e nje objekti ose fytyre nuk dihet tamam. Disa shkencetare kane hedhur idene se format kombinohen bashke per te perfunduar ne nje qelize te vetme qe i pergjigjet nje personi ose objekti. Pra ideja eshte qe ekziston qeliza e gjyshes, e cila po te stimulohet ne menyre artificiale do sjelle vizionin e gjyshes.
Megjithese kjo ide nuk eshte pranuar nga studjuesit, duhet permendur se gjate disa nderhyrjeve kirurgjikale pazientet kane treguar se kane pare objekte apo persona te caktuara. Kini parasysh qe nderhyrjet ne tru behen shpesh me anestesi lokale dhe truri stimulohet per te hetuar reagimin e pacientit.

Tani qe ta mbyllim tamam, po ju tregoj nje deficit interesant, per te cilin kisha shkruar dje por u fshi.

Ekistojne paciente (te rralle) qe nuk arrijne te perceptojne levizjet. Nje grua me kete problem tregon se nuk mund te kuptoje levizjet e makinave. Nje cast makina i duket larg, dhe castin tjeter afer. Per njerezit normale eshte e pamundur te mendohet nje problem i tille. I vetmi krahasim qe mund te bej jane filmat me kukulla si king-kongu qe levizjet i ka si te copetuara. Ky deficit vjen zakonisht nga demtime te pjeses parietale superiore. Ne fakt ne kete zone perfundojne rruget e shikimit qe kane te bejne me levizjet, te cilat per cudine e shume veteve fillojne qe ne sy te ndara. Pra rruget e shikimit jane te ndara ne dy rryma, njera e specializuar per levizjet dhe tjetra per format. Rruga e levizjeve perfundon ne pjesen e siperme te trurit (lobi parietal), ndersa tjetra ne pjeset temporale inferiore. Prandaj prosopagnosia dhe deficiti i shikimit te levizjeve jane probleme komplementare te rrymave te ndryshme.


Tani, qe ta bejme me interesante, kush do na spjegoje lezetshem cfare eshte neglecti? Se kjo eshte vertet per te qeshur dhe per tu lexuar me kuriozitet. Te filloje njeri se e ndihmoj une me pas.


Postuar nga NS-6 datė 18 Korrik 2006 - 00:24:

fajtor,me ate qe po me thua ti...dmth ai rasti i deficitit...une kam lexuar nje tjeter interesant...ate qe njera ane e trurit e kryen nje veprim kurse pjesa e tjeter nuk e kupton se pse po e kryen...e gjitha vinte si pasoje e nje problemi ne ate qe quhet trupi kalloz qe ndodhet ne ndarjen e madhe te hemisferave dhe qe percon te gjitha fijet qe jane te nevojshme per te pasur nje sinkroni te veprimeve ne te dy hemisferat...jam mahnit kur e kam lexu ...vertete qe truri i njeriut eshte nje bote gati gati komplet e panjohur...keto vitet e fundit qe po arrihen te behen disa zbulime,fale aparaturave te fundit si PET ose Rezonanca Magnetike funksionale...

per ate termin qe po thoje,une nuk e kam degjuar ndonjehere deri me sot......por me bere kurioz te kontrolloj...enigem,ku je moj?hajd filloje ti e para,qe te vazhdoje fajtori pastaj


Postuar nga Fajtori datė 18 Korrik 2006 - 00:31:

Cod. C18072006

Po, prerja e trupit kalloz sjell efekte shuuuume interesante. Por keto gjera nuk jane dhe aq te reja, dihen prej kohesh. Nje person me hemisfera te ndara nuk bie fare ne sy ne jeten e perditshme por ne disa raste ka deficite qesharake. Nese i jep disa shkopa ne doren e majte nuk arrin te thote sa jane por nese ja jep ne doren e djathte thote numrin tamam. Nese i prek gishtin e mesit dhe i thua te preki te njejtin gisht ne doren tjeter nuk arrin ta beje. Etj etj. Lexuesit te kene parasysh qe trupi kalloz nuk para demtohet vete per te arritur ne keto simptoma. Zakonisht jane nderhyrje kirurgjikale qe e presin komplet per te evituar kalimin e epilepsise ne hemisferen tjeter. Sidoqofte kjo praktike nuk e di a perdoret akoma. Edhe po u perdor eshte shume e rralle.


Postuar nga ~Enigme~ datė 23 Korrik 2006 - 19:46:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Tani, qe ta bejme me interesante, kush do na spjegoje lezetshem cfare eshte neglecti? Se kjo eshte vertet per te qeshur dhe per tu lexuar me kuriozitet. Te filloje njeri se e ndihmoj une me pas.

Faje do na shtosh pak horizontin reth kesaj se po presim ne !!!!


Postuar nga Fajtori datė 24 Korrik 2006 - 07:05:

Cod. A24072006

Neglect quhet nje sindrome karakterisitike qe ben personin te injoroje cdo gje qe ka ne anen e majte. Vjen si pasoje eskluzive e demtimit te pjeses se djathte te trurit (lobi parietal) por jo i pjeses se majte.

Personat me neglect nuk hane ne pjesen e majte te pjates, nuk rruajne pjesen e majte te fytyres, nuk mberthejne kopsat nese gjenden ne anen e majte etj etj. Cdo gje qe ndodh me anen e majte behet si e huaj per keta persona. Madje disa prej tyre thone se krahu i majte nuk i perket atyre por ndonje personi tjeter. Nese i vendos nje segment perpara dhe i kerkon te gjejne mesin tregojne nje pike te spostuar dukshem nga e djathta (sepse pjesen e majte e injorojne). Nese i ve te numerojne dicka, numerojne vetem objektet ne anen e djathte.
Nga ana e humorit ndodh shpesh qe paziente te ketij tipi ta injorojne semundjen, por kjo ben pjese e nje kuadri me te gjere. Ne fakt ndodh shpesh qe demtimet e hgemisferes te djathte sjellin fenomene te injorimit te semundjes apo eufori, nderkohe qe demtimet e anes se majte bejne te kunderten, pazientet merziten shume per fatkeqesine dhe kane dinamika depresive. Duhet te kujtoj se demtimet ne tru sjellin efekte te caktuara dhe jane keto deficitet per te cilat flas. Psh ne anen e majte gjenden qendrat e te folurit dhe gjuhes, si edhe perdorimi dhe ndjeshmeria e anes se djathte te trupit. Nese demtohet hemisfera e majte, pra, do kete ndonje demtim te ketyre funksioneve dhe pazienti do jete si gjysem i paralizuar nga njera ane e trupit. Keto deficite jetohen me sens kritik kur demtohet ana e majte por jo aq shume kur demtohet ana e djathte e trurit.

Rekuperimi i sindromes neglect eshte shume i veshtire por deridiku i arritshem. Me terapi konjitive sot arrihet qe se paku te zvogelohet hapesira e injorimit ne pjesen e majte dhe pacienti te kete nje jete me te kollajte.

P.s. Karakteristikat qe perbejne sindromen e neglectit kane emra me vete qe nuk kam shkruar sepse jane gjera specifike. Kujt i intereson mund te kerkoje dicka me shume ne internet dhe do kete boll informacione. Kush ka pyetje te vecanta mund ti beje dhe ketu.


Postuar nga NS-6 datė 24 Korrik 2006 - 09:46:

...e forte fare kjo...eshte e cuditshme se cfare eshte ne gjendje te beje nje demtim sa do i vogel i trurit...fakti qe eshte zona e djathte qe eshte demtuar por pasojat shihen ne pjesen e majte mund te jete si pasoje e kryqezimit te fibrave nervore (kjo gje perdoret shpresh edhe si shenje per te identifikuar zonen ku eshte problemi)...sme kujtohet se ne cilen lartesi kryqezoheshin keto fibra ...
tek tema e kurioziteteve mjeksore iher solla nje rast qe e kisha pare tek nje emision ku kishte konflikt mes dy aneve te trurit dhe veprimet kryheshin ne kundershtim njeri me tjetrin...ajo qe quhej "SINDROMA E DORES ALIENE".jam habit jashtzakonisht kur e kam pare personin qe me nje dore zberthente kemishen kurse tjetra ja mberthente...vendime te marra ne menyre autonome nga te 2 anet e trurit dhe qe te dyja ekzekutoheshin (problemi ketu duhet te qendroje tek trupi kalloz perseri...)..."si me pase 2 ndergjegje te ndryshme" sic qe nje krahasim qe i eshte bere...
keto persona paraqesin edhe nje atrofi lobare kortikale te zones frontale dhe parietale (vlen kjo terminologji edhe ne shqip apo jo?)

meqenese jemi tek truri dhe meqenese po permend gjymtyre...
ka degjuar kush per krahun fantazem?persona qe kane humbur krahun ne lufte ose e kane prere,perseri arrijne te marrin sinjale nga pjesa qe nuk kane me...si eshte e mundur (di qe ma kane permend iher kalimthi ne leksion por nuk e mbaj mend se si ishte puna)...


Postuar nga Fajtori datė 25 Korrik 2006 - 10:19:

Fenomeni i gjymtyrit fantazem

Cod. A25072006

Puna e gjymtyres fantazem eshte goxha e njohur. Persona me krah te prere thone se i duket sikur u eshte mpire krahu qe se kane. Ose sikur ndjejne te levizin gishtat. Ka mundesi qe keto sensacione te vijne ngaqe mungojne sinjalet inibitore qe pengojne shkarkimin e neuroneve ne pjese te caktuara te trurit. Ne fakt kjo ka lidhje me nje efekt tjeter, por duhet te spjegoj nja dy gjera me pare.

Receptoret e prekjes dhe dhimbjes jane krejt te ndryshem. Madje ato ndjekin rruge komplet te ndara per te perfunduar ne tru. Ne fakt ka njerez qe lindin me nje difekt te vecante qe nuk e ndjejne dhimbjen. Persona te tille vriten shume kollaj sepse nuk e ndjejne dhimbjen. Shpesh kane demtime te trupit dhe perfundojne gjithe shenja prej incidenteve qe u duken pa rendesi (por qe normalisht krijojne shume dhimbje). Pra ndjesia e dhimbjes nuk ekziston vetvetiu, por eshte nje shpikje e natyres per te mbrojtur trupin e kafshes/njeriut.

Eshte vene re qe dhimbja menjanohet disi nese aktivizohen edhe fibrat e prekjes. Per kete aresye kur vritemi prekim zonen mire e mire. E keni vene re qe dhimbja ndihet me pak kur ferkoni krahun/kemben/zonen? Mesa duket kjo vjen ngaqe shkarkimi i neuroneve te prekjes ndalon shkarkimin e neuroneve te dhimbjes, prandaj dhimbja ndihet me pak.

Jemi qe jemi, veglat i kemi.... Le te shodhim Blind Sight
A e dini se qorret shikojne? Ky fenomen eshte vertetuar ne rastin ne rastet kur demtohet pjesa e trurit qe perpunon shikimin (lobi ocipital qe gjendet prapa koke). Paciente te tille nuk shikojne asgje, ose te pakten keshtu thone por nese i kerkon te hedhin nje hipoteze nga cila ane ndizet drita e gjejne goxha sakte.

Pse ndodh kjo gje?
Kjo ndodh sepse nje grup i vogel fibrash shkeputet heret nga nervi optik dhe perfundon ne trungun e trurit, ne nje vend te quhet Superior Colliculus (se di si quhet shqip). Ne kete zone organizohen levizjet e syrit dhe prandaj sinjalet vijne direkt nga syte, pa perpunime te tjera. Mendohet se sensacioni i pandergjegjshem i drites vjen pikerisht nga kjo zone.
Disa fenomene te ngjashme kane cuar ne perfundimin se ndergjegjia dhe vetedija vjen nga perpunimet qe behen eskluzivisht ne koren e trurit, dhe jo ne pjeset e poshte. Ne fakt korja e trurit eshte zhvilluar relativisht vone ne historine kafsherore. Dhe pikerisht korja permban funksionet me te larta njerezore. Ndersa atomatizimet kryhen nga qendra neurale me te vjetra. Per shembull reflekset prodhohen ne shtyllen kurrizore.

Nderkohe, sa per informacion po ju them se edhe korja e trurit nuk eshte e gjitha njesoj. Lobi frontal eshte shume me i zhvlluar tek njeriu se tek kafshet e tjera. Dhe ne fakt mendohet se disa nga funksionet me njerezore lokalizohen tamam ne lobin frontal. Sindroma e personave qe kane demtim ne lobin frontal eshte shume interesante dhe e gjate per tu spjeguar. Po ju them vetem se nje pacient i tille i bente kerkesa seksuale te paturpshme nje shoqes time si pa te keq. I mungonte inibicioni i normave morale...


Postuar nga ~Enigme~ datė 29 Gusht 2006 - 18:06:

Kolecistiti....(infeksionet e rrugeve te temthit)

Cod. A29082006

Kolecistit eshte nje infektim akut i mureve te vesikes biliare i cili zhvillohet si pasoje e tensionimit te theksuar te mureve te saj nga bllokimi i kanalit cistik prej gurit. Ne te shumten e rasteve vjen nga natyra kalkuloze por ka dhe faktore te tjere si fibrozat inflamatore, aderencat me strukture fqinje, ulcera peptike e nderlikuar, infiltrimet malinje, shtypja prej limfonuduleve rajonale, perdredhja e vete kanalit cistik, parazitozat apo lluca biliare qe ndikojne ne kolecistiti.

Ka dhe raste ku kolecistiti akut eshte jokalkuloz e zhvillohet pa bllokim te kanalit cistik. Kjo mund te ndodhe nga mononukleoza infektive, bruceloza, tuberkulozi, ethe tiroide apo salmoneza, ose nga semundje inflamatore si lupusi sistematik apo poliartritit nodoz.

Shfaqja e ketyre problemeve mund te ndodhe nga trashegimia ose ne personat mbipeshe, diabetiket grate dhe persant qe ju kane hequr pjese te stomakut apo zorres.
Per shfaqjen e kesaj semundje mendohet se perderisa shfaqet bllokimi i kanalit cistik atehere presioni brenda kolcistes nga sekretimi i shtuar te gjendrave te submukozes ritet e cila sjell si pasoje demtimin e mukozes se kolecistes sepse eshte teper e ndjeshme ndaj lendeve irrituese sic jane biles se koncetruar, kolesteroli, lluce biliare, lisolecitines gjithashtu dhe ndaj infeksionit te mbishtuar.

Shenjat e kesaj semundje jane dhimbjet abdominale por ne disa raste si per persoant e moshuar apo dibetiket apo per personat qe mjekohen me prepimunosupresor dhimba mund te mungoje.
Ne fillim dhimbja perqendrohet ne epigaster, me pas theksohet dhe arin pikun e saj brenda nje kohe te shkurter. Perderisa inflamacionet nje strukturat fqinje ritet vecanerisht te peritoneumit pariatal kjo eshte cipa qe perfshin organet e brendshme ajo zhvendesohet ne pjesen e siperme te djathte te barkut qe shoqerohet me palpim. Dhimbja shoqerohet dhe me te vjella. Nderlikoet ne pankreatin akut kur dhimbja perforcohet dhe perhapet ne shpine dhe ne te gjithe barkun. Nqs ethet shfaqen atehere kjo tregon infeksion te kanaleve biliare.Ikteri gjithashtu eshte nje shenje klinike ku shoqerohet me urine te eret.
Kjo faze e semundjes karakterizohet nga leukocitoza e moderuar qe do te thote se ruazat e bardha jane ritur reth 12-15000 mm^3 si gjithashtu dhe fosfateza alkaline  transaminazat, dhe amilaza.
Tani per te mjekuar kete semundje jepen solucionet intravenoze te glukozes e te tretesires fiziologjike ne varesi te sasise se lengjeve te humbura. Ndalimi i ushqimit eshte e rendesishme. qetesohet dhimbja nepermjet antispastikeve te ndryshem si trinitrines nen gjuhe atropines buskopanit apo No-Spa-s me ruge intramuskulare si dhe indometicina. Gjithashtu dhe preparate qe ndalojne sekretimin e lengjeve te stomakut e te pankreasit.

Bazuar ne shkrimi e mjekes gastro-hepatologe (matilda zhugli)


Postuar nga Emy datė 05 Shtator 2006 - 11:35:

la sindrome di wilson

une doja te dija dicka me shume rreth "sindromes se wilson-it",
nga se vjen,eshte e trashegueshme,dhe per me teper cilat jane shenjat dhe pasojat e kesaj semundjeje?
faleminderit.

agata urime per temen.pershendetje!


Postuar nga NS-6 datė 06 Shtator 2006 - 23:30:

semundja e wilsonit

Cod. A07092006
sindroma e wilsonit eshte nje semundje gjenetike ku ka nje problem me metabolizmin e bakrit...nje paaftesi qe te largohet nga trupi ne menyre korrekte (kjo kryesisht eshte si pasoje e problemit te melcise) dhe prandaj edhe mblidhet ne zona te ndryshme si melci, tru etj dhe ne baze te pikes ku mblidhet jep edhe shenjat e veta...ta them te drejten nuk me kujtohej se ne cilen pike ishte problemi keshtu qe konsultova nje liber...problemi eshte me nje enzime qe trasporton bakrin qe kodifikohet nga nje gjen ne kromozomin 13. normalisht qe problemi duhet te jete ndonje mutacion ne kete gjen qe con ne probleme ne funksionim te atij trasportuesi.semundja trashegohet ne menyre autozome recesive (semundje autosomike dmth qe problemi qendron ne kromozomet pervec atyre seksuale. dmth ne 22 ciftet e kromozomeve. recesive dmth qe duhet te jene te dy gjenet e prishura qe semundja te shfaqet)...
shenjat qe jep jane ca te shperndara sipas vendit ku jane mbledhur. ne melci psh mund te arrije te jape edhe hepatit qe mund te behet kronik dhe te arrije edhe ne shirroze (prandaj mund te kerkohet edhe biopsi te melcise ne disa raste kur eshte dyshimi per kete semundje). ka raste qe mund te jape shenja neurologjike nese depozitohet ne tru, shenja depresioni,ndryshime ne sjellje, etj...dmth simptomat qe jep jane te shperndara dhe jo vetem tek melcia dhe truri por edhe tek organet e tjera...sy, gjak etj...ne gjak psh mund te jape anemi sepse bakri i demton rruazat e kuqe...
nuk e di sa e mjaftueshme eshte si pergjigje...


Postuar nga Emy datė 09 Shtator 2006 - 14:40:

eshte nje pergjigje e mjaftueshme dhe e qarte ns-6,shume faleminderit.


Postuar nga diellza26 datė 19 Shtator 2006 - 08:55:

pershendetje Ns6 dhe flm per informacionet e vazhdueshme qe na jep ne fushen e mjekesise. Une jam e interesuar te di nese ka vaksine per hepatitin B, jashte shtetit behet fjale, se ketu ne Shqiperi ndoshta dhe nuk ka ( po e them me mendjen time se nuk jam e informuar).

gjithe te mirat.


Postuar nga ~Enigme~ datė 19 Shtator 2006 - 15:31:

Cod. A19092006

Citim:
Po citoj ato qė tha diellza26
Une jam e interesuar te di nese ka vaksine per hepatitin B, jashte shtetit behet fjale, se ketu ne Shqiperi ndoshta dhe nuk ka ( po e them me mendjen time se nuk jam e informuar). gjithe te mirat.

Po po ka vaksine per hepatitin B faktikisht nqs e mbaj mend mire u be e disponushme nga vitet 80'. Kam idene se ne vendet e tjera perdoret plasma-derived vaksine ( derivijm nga plasma) ndersa ketu ne amerike perdoret recombinant ADN vaksine ....qe menyra me e thjeshte per ta shpejguar pasi termin ne shqip nuk e di eshte se kjo vaksine eshte prodhuar duke futur gjenin per virusin (hepatit b) ne maja ku ritet dhe purifikohet. Jepet ne femijet dhe ne te riturit ne shpatull (deltoit muscle) ndersa foshnjave ne kofshe ku zhvillohen antitrupat mbrojtes dhe gjithashtu zhvillohet nje imunitet pasues per infeksionin e hepatit b. Jepet me 3 doza dhe faktikisht shtetet e amerikes ta kerkojne para hyrjes ne shkolle. Ndersa vaksine per hepatitin C nuk eshte bere akoma e disponushme.

Ma shtove dhe mua kuriozitetin diellza nqs kjo vaksine eshte bere e detyrueshme ne shqiperi si ketu ne amerike.
Kush eshte i gatshem te na jape info nga shqiperia?


Postuar nga Isra datė 20 Shtator 2006 - 08:23:

se me bere kurioze diellza, para 3 vjeteve e di qe u be ketu ne shqiperi nje fushate vaksinash per hepatitin B, per tu ruajtur anga semundja e infeskionit te gjakut sesi quhet ajo semundja. vaksina u be 3 here brenda 9muajsh..ishte vaksine qe behej me mik, nuk mund ta bente kushdo deshironte..Do pyes mamin se per cfare hepatiti B apo D ishte,


Postuar nga diellza26 datė 21 Shtator 2006 - 07:50:

Citim:
Po citoj ato qė tha ~Enigme~

Po po ka vaksine per hepatitin B faktikisht nqs e mbaj mend mire u be e disponushme nga vitet 80'. Kam idene se ne vendet e tjera perdoret plasma-derived vaksine ( derivijm nga plasma) ndersa ketu ne amerike perdoret recombinant ADN vaksine ....qe menyra me e thjeshte per ta shpejguar pasi termin ne shqip nuk e di eshte se kjo vaksine eshte prodhuar duke futur gjenin per virusin (hepatit b) ne maja ku ritet dhe purifikohet. Jepet ne femijet dhe ne te riturit ne shpatull (deltoit muscle) ndersa foshnjave ne kofshe ku zhvillohen antitrupat mbrojtes dhe gjithashtu zhvillohet nje imunitet pasues per infeksionin e hepatit b. Jepet me 3 doza dhe faktikisht shtetet e amerikes ta kerkojne para hyrjes ne shkolle. Ndersa vaksine per hepatitin C nuk eshte bere akoma e disponushme.

Ma shtove dhe mua kuriozitetin diellza nqs kjo vaksine eshte bere e detyrueshme ne shqiperi si ketu ne amerike.
Kush eshte i gatshem te na jape info nga shqiperia?flm shume enigme per informacionin
Po meqe ke permendur qe kjo vaksine behet dhe tek te rriturit, une po shkoj me tej duke te pyetur nese nje person i infektuar mund ta marre kete vaksine dhe te beje efekt dmth ta eleminoje fare si virus.
( si paranteze! me lindi kjo pyetje, pasi nje e njohura ime rezultoi se fundi me hepatit B (inaktiv), te cilin i kishin thene qe e ka marre ose me shiringe ne ndonje analize ose tek stomatologu, dhe meqe ketu pashe kete temen thashe ti shkoja deri ne fund).
me thene te drejten mu me ka kap frika me shku te stomatologu , se cfar s'po nigjojme.
te pershendes shume.

hej Isra e pyete mamin mi, D apo B ishte ai virusi.


Postuar nga ~Enigme~ datė 21 Shtator 2006 - 15:44:

Citim:
Po citoj ato qė tha diellza26
Po meqe ke permendur qe kjo vaksine behet dhe tek te rriturit, une po shkoj me tej duke te pyetur nese nje person i infektuar mund ta marre kete vaksine dhe te beje efekt dmth ta eleminoje fare si virus.

Me sa di une jo diellza sepse ideja e vaksines nuk eshte qe te sheroje kete virus. Synimi eshte qe te zhvilloje imunitet kundra ketij virusi para infektimit. Mund te meren vaksina te tjera per te parandaluar viruse te tjera. Me nje fjale them se nuk do ta eliminonte. Gjithsesi nqs dikush ka degjuar dicka ndryshe te lutem na thoni.

Kam degjuar se nqs dikush nuk eshte vaksinuar dhe eshte ekspozuar me virusin atehere duhet te mare nje ineksion te glubulit te imunizuar te hepatitit B brenda 2 javeve (hepatitis B immune globulin) ku ofron mbrojte kalimtare ne ndryshim me vaksinen qe ofron nje imunitet qe zgjat gjate.

Shume veta jane mbartes te hepatit b dhe ndjehen te shendetshem por mire do ishte qe te kujdeseshin dhe te ishin ne vezhgimin e mjekut per melcine.

Eh diellza hepatitin b mund ta maresh jo vetem nga ato qe permende ti por edhe nga seksi i pambrojtur pasi  kalohet nga lengjet e trupit dhe nga gjaku.

ps. Te pershendes dhe une


Postuar nga Isra datė 22 Shtator 2006 - 07:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha ~Enigme~


Eh diellza hepatitin b mund ta maresh jo vetem nga ato qe permende ti por edhe nga seksi i pambrojtur pasi  kalohet nga lengjet e trupit dhe nga gjaku.
aha, vetem nga kjo ane nuk e merr diellza, per kete ju siguroj.:p


Postuar nga diellza26 datė 26 Shtator 2006 - 14:55:

Citim:
Po citoj ato qė tha Isra


aha, vetem nga kjo ane nuk e merr diellza, per kete ju siguroj.:pmoj Isra faleminderit per besimin qe ke tek une, po une s'jam kaq e sigurt per ty , po nejse se keto duhej me ti thene ne mp, hajt me

ju pershendes Enigma per informacionin dhe Isren per nderhyrjet e kendshme.


Postuar nga ~Enigme~ datė 04 Tetor 2006 - 13:53:

Problemet me Sinozitin

Cod. A04102006

Per parandalimin dhe trajtimin e ketyre problemeve:

Sinozitet me te shpeshta jane ato qe vijne nga pezmatimi i mukozes se hundes qe njihet si rufa dhe rrugeve te siperme te frymemarrjes ku e jep virusi i gripit i cili shkaterron sistemin mbrojtes te hundes duke bere te mundur aktivizimin e mikrobeve qe ndodhen ne rruget e frymemarjes.
Sinozitet mund te krihojen dhe nga semundjet e ndryshme infektive, si skarlatina, tifo, pneumonia etj ose nga dhemballet e semura te nofulles se siperme qe mbeshteten ne murin e poshtem te zgavrave te nofulles apo nga traumat e jashtme, si dhe nga nderhyrjet kirurgjike ne hunde, vecanarisht ne rastin e tamponateve te hundes.

Cili eshte funksioni i sinuseve?
Sherbejne per lageshtimin dhe ngrohjen e ajrit qe thithet, keshtu qe kur ato se bashku me hunden jane te pezmatuara, japin nje te folur me hunde. Pezmatismi i sinuseve e merr emrin sipas sinusit qe eshte prekur pra kemi sinozit frontal ose ballor, sinusit maxillar. ose te nofulles se siperme, sinozit etmoidal dhe sinozit sferoidale ose i mbrapa hundes.

Ka faktor favorizues per shfaqjen e sinoziteve?
Cdo pezmatim akut ose i mprehtedhe kronik ne hunde nuk jep sinozit. Sistemi i shtresave mukoze ushtron nje mbrojtje te vazhdueshme ne kanalet perkatese dhe ndalon hyrjen e mikroorganizmave ne mbulesen mukose te sinuseve. Sinozitet me orgjine nga hundet e semura favorizihoen nga rritja e mishit te huaj, nga shtremberimet e perdes koskore te hundes si dhe nga proceset e tjerane zgjafet a hundes, te cilat ne menyre mekanike pengojne zbrazjen normale te lengjeve nga sinuset ne hunde

Sherohen plotesisht?
Pezmatimet e lehta ne sinuse sherohen pa lene gjurme, ashtu si rrufa e thjeshte. Ato nuk shkaktojne shenja te renda te semundjes pervec rasteve kur porcesi behet qelbezues dhe pengohen ruget e shkarkimit te sinuseve ku si rezultat shtohet presioni brenda tyre dhe si rrjedhoje dhe dhimbjet behen me intensive. Shpeshhere formohen dhe mishra ne hunde qe dalin nga sinuset. Ato jane te madhesive te ndryshme por qe kane te bejne me fenomenin e alergjise

Cfare shenjash klinike shfaq?
Shenjat subjektive te sinoziteve jane ankese per cregullimet te gjendjes se humorit, lodhje e paaftesi ne pune, shpesh cregullime ne pamje e ne nuhatje.  Ankesa kryesore eshte dhimbja ne faqe, balle dhembe etj. Dhimbja e kokes ne sinozitet e mprehta eshte gjithnje prezente, ndersa ne sinozitet e vjetra mund te mungoje.
Karakter dhe intesiteti i dhimbjes ndryshon sipas ndjeshmerise se personit dhe vrullit te procesit inflamator.  Disa here te semuret ankohen per rendim te kokes ose gjendje hutimi. Ne shumicen e rasteve dhimbjet jante te forta dhe therese. Dhimbje te tilla provokohen ne levisje aktive kur i semuri ulet ose ngrihet ose kur shtrengohet etj. Ne pergjithesi kur sekrecionet nuk mund te derdhen jashte dhimbja ka karakter lokal dhe kufizohet ne pergjithesi ne faqe, balle ose ne temtha. Nga lokalizimi i sinusit nuk mund te zbulohet ne cilin sinus ndodh pezmatimi, pasi dhimbja mund te perhapet edhe ne anen e kundert. Sekrecionet ose rjedhja e hundes eshte shenje tjeter e sinoziteve, i semuri nxjerr sekrecione te ujshme ose te trasha, te verdha nga hundet. Por mund te shfaqet bllokim i hundeve dhe flluska ne hyrje te hundes, ne varesi nga gjendja e pergjithshme e oranizimit e cila eshte e koprementuar dhe manifestohet dhe me temperature. Ne rast se i semuri vuan nga rufa dhe kjo zgjat deri ne 2 jave duhet menduar per sinozit. Nje rendesi te vecante merr sinoziti i mprehte i qelbezuar te femijet e vegjel madje edhe tek te porsalindurt. Kur zinusi maxilare eshte i vogel ne formn e nje te care ky sinozit karakterizohet dhe me kompremetim te gjendjes se pergjithshme: temperature e larte enjtje te faqes dhe qepalles se poshte te syrit, shtimin rrjedhjeve te qelbit. Semundja kalon ne gjendje te rende dhe operacioni e mjekimit me antibiotike eshte e vetmja metode kurimi. Ne 90 % te rasteve sinuziti maxillar eshte me origjine nga pezmatimi i hundeve.  Shenjat e permendura jane prezente ne te gjitha llojet e sinoziteve por me lokalizime te dhimbjes ne vende te ndryshme te kokes ne varesi nga sinusi qe eshte prekur: balle faqe mbrapa syve mbrapa kokes etj.

Cfare ekzaminnimesh behen?
Mjeku ve diagnozen, duke u bazuar ne menyren e fillimit te semundjes ne shenjat subjektive te semurit dhe duke bere ekzaminime objektive te te semurit, vecanerisht ne shikimin e hundes nga brenda te mukozave e sekrecioneve purolente ne mes te palave te saj ne radiografi.

Si mjekohet?
Radiografia e sinuseve ka per qellim te krijoje mundesine per zbraszjen e sekrecioneve nga sinusi ne hunde prandaj ne radhe te pare duhet te largohen pengesat mekanike te kesaj zbrazetie, kur keto ekzistojne duke bere korrigjim kirurgjikal te perdes se hundes, largimi i mishrave si dhe perdorimi i barnave me pika qe ulin enjtjen e mukozave te pesmatuara. Gjithashtu perdoren procedura fizioterapeutike dhe punksionit (futja direkte ne zgavren e semure) me gjilpere speciale qe thith sekrecionet e krijojne mundesine per lavazhe me antiseptik dhe antibiotik. Shpesh perdore antibiotik nga goja ose ne rruge muskulare i analgjezikeve Kjo ka mjaft rendesi pasi mjekimi jo korrekt ben qe procesi te marre karrkater kronik i cili eshte me i veshtre te mjekohet ne ruge konseravative dhe qe kerkon operacion kirurgjikal

Si mund te parandalosh semundjen?
Shmangni qendrimin ne ambiente te ftohta
Shmangni daljen ne dite me temperature te uleta
Qendroni larg personave te prekur nga infeksionet e rugeve te frymemarjes
Qendroni ne ambiente te ngrohta dhe te lageshta

Bazuar nga shkrimi i mjekut Petrit Stafa (otorino-laringolog)


Postuar nga Anabel_Li datė 02 Nëntor 2006 - 18:14:

Hepatiti B

Cod. A02112006

Mirembrema njerez, e di qe esht pak vone per kete teme por do kisha deshire tju jepja dhe pak me shume informacion mbi Hepatitin B. Shpresoj tju duket informacion i vlefshem.


Hepatiti B

Hepatiti B esht nje virus qe mund te infektoje qelizat e melcise dhe te shkaktoje Hepatit Akut ose Hepatit Kronik. Quhet “bloodborne virus” dhe mund te transmetohet nepermjet instrumenteve te mprehta te njollosura me gjak, dhembe ose kocka, ose nepermjet kontaktit te gjakut ose lengjeve te tjera trupore infektuese (nga nje person I infektuar ) me siperfaqe te krisura/cara te lekures, gojes, syrit dhe membranave te tjera mukoze. Gjithashtu mund te transmetohet seksualisht ose nga nena tek femija.

Koha normale e inkubimit te Hepatitit B esht 60-90 dite ( edhe pse mund te varjoi nga 40-160 dite). Perafersisht 1/3 e te infektuarve nuk I shfaqin simptomat e semundjes dhe nuk jane ne dieni qe jane te infektuar. Rreth 1/3 e pacienteve shfaqin simptoma te lehta te semundjes sit te perzjera stomaku dhe simptoma te ngjashme me ato te gripit. Pjesa tjeter e pacienteve mund te zhvillojne Hepatit Akut – te vjella, dhimbje barku dhe me vone te verth (zverdhje te lekures dhe syve qe shkaketohet nga teprice e niveleve te substances bilirubin ne gjak). Rreth 1% e pacienteve rrezikojne te zhvillojne Hepatit Fulminant (nje forme e rende e Hepatitit qe vret qelizat e melcise dhe shpesh con ne deshtimin e plote te melcise si organ), shume njerez vdesin nga Hepatiti Fulminant.

Hepatiti B perhapet nese/nepermjet

• Mardhenieve seksuale te pa mbrojtura.
• Perdorimit te shringave jo sterile.
• Nga nje nene e infektuar tek femija e saje (gjate lindjes).
• Kontaktit me gjakun, spermen dhe lengjet e vagines se nje personi te infektuar.
• Kafshimit nga nje person i infektuar.
• Jeteses net e njeten shtepi/familje me nje te infektuar.
• Bashke-perdorimit i brisqeve/makinave te rrojes, furcave te dhembeve, prereseve/gershereve te thonjve, pipave te droges ose sfugjerit/rrjetes se larjes me nje te infektuari.
• Pre-bluajtjes/mbllacitjes se ushqimit per nje foshnje apo kalimi I cimcakizit nga goja e nje te infektuari ne ate te nje njeriu te shendetshem.
• Mjete te pa sterilizuara perdoren kur behet nje tatuazh apo pirsing.


Cilat jane simptomat e Hepatitit B?

• Lodhje
• Ethe
• Diarre
• Perzierje stomaku
• Te vjella
• Humbje oreksi
• Ngjyrim i urines ne te verdh te erret
• Zverdhje e lekures dhe e syve
Por ka dhe njerez/pacient qe nuk kane asnje nga simpotomat e mesiperme.


Hepatiti B NUK merret nepermjet

• Perqafimit apo puthjeve me nje te infektuar
• Shtrengimit te dores, uljes prane nje personi te infektuar apo nepermjet kontakteve te tjera te rastesishme
• Thithjes se te njejtin ajer me nje te infektuar
• Ushqimit dhe ujit, nese ha ushqim te pergatitur nga nje I infektuar
• Perdorimit te te njejtave ene guzhine me nje te infektuar
• Teshtimes apo kollitjes
• Djerses, loteve apo qumshtit te gjirit nga nje I infektuar


Nese nena shtatezane ka Hepatit B, esht foshnja ne rrezik?

Nese nje grua esht shtatezane ajo duhet te testohet per Hepatit B sa me heret ne shtatezani. Nese nje grua shtatezane rezulton positive ndaj Hepatitit B atehere ajo duhet te informoje mjekun dhe stafin e spitalit ku ajo do te lindi, qe at ate kujdesen sic duhet per femijen e saje. Gati 90% e femijeve te patrajtuar nena e te cileve ka rezultuar positive per Hepatitin B e zhvillojne/e marrin semundjen. Femija I nje nene me Hepatit B ka nevoje te marri nje doze Hepatitis B Immune Globulin (Globulin immune ndaj hepatitit B) dhe nje nga tre dozat e vaksines se Hepatitit B gjate 12 oreve te par ate jetes se tije. Doza e dyte e vaksines I jepet femijes kur aim bush 1 muaj dhe doza e trete dhe e fundit I jepet kur femija mbush 24 jave. Vaksina dhe Globulina I jepen femijes per ta mbrojtur nga semundja, pra qe femija most a zhvilloj Hepatitin B. Pra njerzit qe kane hepatit B mund te kene femije te shendetshem, dhe gjithashtu nje nene me Hepatit B mund ti japi gji femijes se saje pa frike sepse Hepatiti B nuk kalohet me ane te qumshit te gjirit.

E RENDESISHME

Nese nje pjestar i familjes esht i infektuar nga Hepatiti B atehere te gjithe pjestaret e tjere te familjes duhet te testohen per virusin dhe nese nuk jane te infektuar te vaksinohen. Nese nje pjestar i familjes esht i infektuar ai duhet ti mbaj vec furcen e dhembeve, sfungjerin/rrjeten qe lahet, mjetet e rrojes, preresen/gersheren e thonjve, piskatoren, peeling machine (makinerin qe heq qimet e kembeve) dhe te gjitha sendet personale. Gjithashtu nje i infektuar duhet ti fashoje plaget e hapura dhe fashot me gjak ti hedhi me kujdes, ti mbeshtjelli me qese dhe te sigurohet qe asnjeri tjeter te mos i preki ato. Gjithmon laji duart mire pasi te kesh prekur lengjet e trupit ose gjakun tend.
Kush ka Hepatitin B duhet te vaksinohet ndaj Hepatitit A dhe gjithashtu te bej vaksinen e gripit cdo stine.

A sherohen njerzit nga Hepatiti B?
Rreth 95% e te rriturve/adulteve sherohen nga hepatiti B disa muaj pasi e marrin semundjen. Trupi I tyre pastrohet nga infeksioni dhe ata fitojne imunitet ndaj tij. Kjo do te thote qe ata nuk do te infektohen me kurre me Hepatit B dhe nuk konsiderohen me si vater infesksioni, ata nuk e shperndajne me semundjen tek te tjeret.
Fatkeqesisht rreth 5% e te infektuarve adult nuk arrijne dot kurre ta pastrojne trupin e tyre nga infeksioni; ata kthehen ne te infektuar kronik. I infektuar kronik esht dikush qe e ka patur virusin ne trup per me shume se 6 muaj.

per me teper:
-Agata; Njohuri te pergjithshme mbi semundjet e hepatiteve viral (Cod. A 12042004)
-Agata; Hepatiti C eshte semundje pak me e rende (Cod. A 16042004)
-Enigma; Kurim Popullor per Hepatitin Kronik? (Cod. B 02052006)


Postuar nga ~Enigme~ datė 20 Nëntor 2006 - 14:55:

Shfaqja e Migrenes...

Cod. A20112006

Dy format kryesore tė shfaqjes sė migrenės:

70% e njerėzve vuajnė atė qė quhet migrena pa Aura ( pamje vizive, zėra, abstraksione), ndėrsa pjesa tjetėr vuajnė nga ajo qė njihet si migrena klasike. Zakonisht krizat zgjasin nga 15 minuta deri nė njė orė. Normalisht kėto klasifikohen si dhimbje koke. Shqetėsime tė tjera tė migrenės janė vėshtirėsia nė pėrqėndrim, gjendje konfuzioni, probleme nė tė folur, dobėsim, etj. Ēdo njeri ka njė eksperiencė tė veēantė nga migrena.
Simptomat pėrfshijnė shumė dhimbje tė kokės, shpesh nė njėrėn anė. Por ajo mund tė shfaqet dhe pa dhembje koke, thjesht me njė ndjeshmėri ndaj dritės, zėrave apo tė qeshurave. Ata qė vuajnė nga migrena janė tė zbehtė dhe ndiejnė tė ftohtė, ndėrsa tė tjerė qė kanė luhatje humori preferojnė errėsirėn derisa krizat t’u kalojnė.
Migrena menstruale ėshtė njė tjetėr formė e migrenės, qė shfaqet vetėm nė periudhėn paramenstruale. Krizat zgjasin nga 4 deri nė 72 orė. Disa i ndiejnė krizat e saj njė ose dy ditė para fillimit tė migrenės. Kjo ėshtė faza paralajmėruese nė tė cilėn shfaqen shenja tė pasigurisė, humbje oreksi, irritim, hipertension, lodhje etj...
Stadi final i migrenės, i njohur si stadi postdrominal, mund tė zgjasė me orė dhe ditė. Shumica e njerėzve nuk i japin rėndėsinė e duhur dhe nuk i nėnshtrohen mjekimit. Nuk ka njė pėrcaktim definitiv tė migrenės pasi simptomat variojnė dhe diagnostikimi ėshtė i vėshtirė

Kush e vuan ?

Migrena ėshtė sėmundja mė e pėrhapur neurologjike nė vendet e zhvilluara. Ajo kap shifrėn mbi 10% tė popullsisė dhe ēdokush mund tė provojė migrenėn, megjithatė trashėgimia genetike dhe faktorė tė tjerė socialė kanė njė ndikim tė rėndėsishėm. Kryesisht preken moshat 20 deri nė 50 vjeē, veēanėrisht femrat. Tė rinjtė, vajzat dhe djemtė ndikohen nga shumė simptoma paralajmėruese deri nė kėtė moshė. Pas pubertetit, tek 1/3 e femrave dhe meshkujve shfaqet migrena pėr shkak tė ndryshimeve hormonale Femrat janė veēanėrisht tė prekura gjatė ditėve tė parardhjes sė menstruacioneve si dhe gjatė tre muajve tė parė tė shtatėzanisė apo menopauzės.

Nga se shkaktohet migrena?

Mendohet se migrena shkaktohet nga ēlirimi i njė substance kimike tė quajtur serotoninė ose 5HT nė gjak, qė shkakton ndryshime nė enėt e gjakut nė tru. Se ēfarė ndodh me saktėsi ėshtė ende e paqartė por njė numėr shkaqesh ėshtė identifikuar tė cilat ndryshojnė nga personi nė person. Nė mė tė shumtėn e rasteve ndodh njė kombimin faktorėsh qė ēojnė nė krizė ku mund tė pėrfshihen faktorė ushqyes si ēokollata, fruti i portokallit, limoni, brumėrat, djathrat, alkooli (veēanėrisht vera e kuqe), kafeina, mungesa e vitaminave, ushqime tė pėrpunuara.

Faktorėt hormonalė periodat, hipertensioni apo menopauza

Faktorėt psikologjikė: presioni i lartė i gjakut, dhimbjet e dhėmbėve, dhimbjet e syve, sinozitet apo bllokimi i hundėve

Streset emocionale: zemėrimi apo depresioni, emocionet e forta, shokimet, ēlirimi i tensioneve, ēlirimi nga streset.

Streset fizike: mbilodhja, aktiviteti, ndryshimi i rutinės, ērregullimet e gjumit, ērregullimet seksuale.

Faktorėt ambientalė : ndryshimi i klimės, lagėshtira, zhurmat, zėrat e lartė, drita.

Si kurohet?

Nuk ka njė kurė tė pėrcaktuar por vendoset njė trajtim mjekėsor qė ndihmon. Shumė njerėz pėrdorin analgjezikėt si aspirinėn, paracetamolin apo ibuprofenin qė nė disa raste kombinohen me pėrbėrės tė tjerė si kodeina, kafeina, antihistamina apo antiemetikė gjithnjė nėn kontrollin e mjekut . Njė tjetėr medikament qė qetėson dhimbjet e migrenės ėshtė ergotamina por qė tani nuk pėrdoret mė. Ilaēi i njohur si 5HT antagonist ndihmon nė korrigjimin e balancimit tė serotominės nė tru, gjatė krizės. Zbulimi i sėmundjes qė nė fazat fillestare ėshtė i rėndėsishėm, edhe pse krizat e migrenės janė tė “ fshehura” si dhimbje tė shkaktuara nga ērregullimet gastrike dhe merret mjekim me ilaēe qė absorbojnė direkt nė qarkullimin e gjakut. Disa ilaēe veprojnė nė pėrshtatje tė kėsaj gjendjeje dhe gjithsesi ndihmojnė pėrbėrės tė tjerė tė veprojnė mė shpejt.


Postuar nga Cindi datė 20 Nëntor 2006 - 15:06:

Per hepatitin B ka vaksina dhe jane te detyrueshme nga shteti. Ne fillim te viteve 90, mbaj mend qe ua kam bere djemve te mij ne Athine falas (insuranca shendetesore) nga shteti, se qe e detyrueshme, dhe mbaj mend qe ishin tre seanca persa i perket kesaj vaksine. edhe ne perendim me sa di eshte e detyrueshme dhe falas. Di qe edhe ne Shqiperi kryhet kjo vaksine, por nuk jam shume e sigurte.


Postuar nga NS-6 datė 29 Dhjetor 2006 - 23:32:

semundja e kawasakit

Cod. A30122006

Duke qene se nje e afermja ime me tregoi per nje rast te kesaj semundjeje qe e kishte pase femija e nje shoqes se vet,po permend disa gjera te shkurtra per kete semundje:

Semundja e Kawasakit eshte nje semundje qe godet kryesisht femijet nen moshen 4 vjec (gati 70-80% e tyre jane nen kete moshe),aq sa kur behet diagnoze diferenciale me semundjet e tjera,kjo perjashtohet kryesisht per pasoje te moshes qe godet. ajo qe e karakterizon kete semundje eshte nje temperature e larte (mund te kape te 40 sic i kishte ndodh ketij femijes),nje eriteme (skuqje) lekure tek gjymtyret (ose rush sic e njohin amerikanet) por edhe tek buzet,interesim te syve (kongjuntivit),si dhe nje rritje te vellimit te linfonodeve te zones se qafes.Te gjitha keto ne fazen akute te semundjes qe paraqitet ne menyre te vrullshme!
Kjo semundje kryesisht godet faqet e eneve te gjakut dhe kryesisht enet qe jane me te goditura jane ato koronare (aq sa qe kur duhet te tregohet qe kemi Kawasakin,gjeja e pare qe behet eshte kontrolli i koronareve)dmth enet qe ushqejne zemren,gjithsesi komplikancat e zemres ndodhin ne rreth 1/5 e pacienteve dhe mund te arrijne deri ne infarkt te zemres dhe vdekje te papritur (1% e pacienteve)!
Mendohet qe semundja te jete pasoje e nje aktivizimi anormal te sistemit imunitar por akoma nuk dihet mire se cili eshte shkaktari!

Pak a shume keto gjera jane te mjaftueshme per info ne pergjithsi.
Gjithsesi,faza akute ndonjehere zhdduket vete ose si pasoje e terapise,por,sipas librit te Robbins-it,ka raste qe gjate kesaj faze mund te formohen aneurizma (zmadhime te dimensioneve) te koronareve,qe mund te ndikojne ne komplikanca te zemres!
Gjithsesi,nje kapje qe ne fillim te kesaj semundjeje ul mundesite e komplikancave qe mund te dalin.

Per me teper shihni postimin:
-Do Corticosteroids Improve Outcome in Kawasaki Disease (Cod. A 12032007)


Postuar nga agata datė 16 Janar 2007 - 20:48:

Cod. A16012007Trajtimi i kawasakit eshte: Tegeline*( imunoglobuline) qe meret ne spital me ane te serumit, (inta veineze), dhe Aspegik* (asperine) 3 here ne dite, disa jave me rralle...


Postuar nga diellza26 datė 22 Janar 2007 - 13:24:

ju drejtohem perseri forumistave qe kane njohuri ne fushen e mjekesise,
meqe eshte disktuar per viruset , dua te di per virusin HIV, qe shkakton siden, ne momentin e infektimit, psh nga sende te ndotura me kete virus, psh shiringa apo cdo gje tjeter, me te cilin vjen ne kontakt ne menyra fatkeqe, psh nje plage e hapur e cila bie ne kontakt me dicka te infektuar, cila eshte kohezgjatja qe infektimi me te eshte fatal .
se kam degjuar psh qe hepatiti B, nese prek nje send pas 6 ditesh pasi ky send eshte ndotur nga ky virus, ky virus nuk eshte me fatal, pasi ai shkaterrohet si virus,
une dua te di tani per HIV, se sa eshte kohezgjatja e te qenit aktiv te ketij virusi kur larg qofte mund te prekesh nje send qe ka nje virus te tille, psh nje shiringe apo dicka tjeter.

jane te mirepritur dhe te respketuar te gjithe ata qe na informojne ne lidhje me keto viruse te rrezikshme.


Postuar nga NS-6 datė 22 Janar 2007 - 15:42:

shume e drejte kerkesa jote diellza shume shpejt do pergatis dicka per virusin e HIV-it dhe do ta hedh tek tema qe flet per kete virus...shpresoj qe edhe te tjere te bashkohen ne kete kerkim per te plotesuar sa me mire informacionet rreth ketij virusi.per sa i perket terapise besoj se per virusin e HIV-it ka informacione te mjaftueshme sepse eshte nje shkrim i tere qe flet per te!
informacionet qe ekzistojne deri tani ne kete forum per kete virus mund ti gjesh ne temen "Kush Di Me Teper Rreth Hiv?" (Cod. A 14082003)

mendoj se informacionet e dhena atje jane te mjaftueshme per nje ide rreth atij virusi.


Postuar nga shkodranforever2005 datė 30 Janar 2007 - 06:57:

AIDS dhe HIV

Cod. B30012007

AIDS dhe virusi kryesor shkaktues i kesaj epidemie me permasa katastrofike, HIV.

Perpara se te flas ne lidhje me AIDS dhe virusin qe e shkakton ate, doja te thoja dy fjale ne
lidhje me sistemin qe sulmohet dhe pushtohet krejtesisht nga ky virus vdekjeprures. Ai eshte sistemi imun apo quajtur ndryshe, sistemi mbrojtes i organizmit te njeriut.
Imuniteti eshte aftesia e organizmit per te njohur substancat qe kane sulmuar me pare organizmit dhe ekzekutimi i nje pergjigjeje adekuate. Ekzistojne dy lloje imunitetesh:
Imuniteti aktiv, qe ndodh kur organizmi i njeriut eshte i stimuluar per te prodhuar vete si antitrupat ashtu edhe pergjigjen imune ndaj sulmeve te patogjenve te ndryshem.
Imuniteti pasiv ndodh kur antitrupat e nevojshem per nje pergjigje imune vijne nga substanca jashte organizmit, si psh nga vaksina apo medikamente te ndryshme.
Sistemi imun apo mbrojtes eshte nje nder sistemet me te realizuara te organizmit te njeriut, si nga ana e ndertimit ashtu edhe nga pergjigja e prodhuar prej tij ndaj viruseve, bakterieve e infeksioneve te shkaktuara prej ketyre te fundit.
Sistemi imun perbehet nga dy nensisteme te quajtura, sistemi imun "jo specifik" karakteristik tek kafshet, dhe qe nuk rezulton tek njerezit, dhe sistemi imun "specifik" karakteristik tek njerezit. Ky sistem eshte pergjegjes per ndertimin dhe nxjerrjen e pergjigjes imune ndaj patagjenve te ndryshem.
Sistemi imun sikurse cdo sistem tjeter perbehet nga qeliza te vecanta pergjegjese per pergjigjen imune dhe mbarevajtjen e nje sistemi imun aktiv.
Nder keto qeliza mund te vecojne nje kategori te caktuar te rruazave te bardha te gjakut te quajtura Limfocite apo Leukocite, te cilat si shumica e rruazave te tjera te gjakut e kane origjinen ne palcen e kockave.
Pjese perberese e sistemit imun jane edhe qelizat e sistemit imun humoral te quajtura B-cells dhe T-cells, te cilat jane pergjegjese te dretepersedrejte te pergjigjes imune ndaj infeksioneve te shkaktuara nga bakterie dhe viruse te ndryshme.
B-cells jane qeliza imune qe prodhojne antitrupa, por qe kerkojne ekspozim ndaj antigjenve te jashtem per te kryer nje mekanizem te tille. Keta antigjen jane qeliza siperfaqesore te quajtura oligsakaride dhe proteina.
T-cells jane qeliza te specializuara qe ndodhen ne gjak dhe lengun limfatik, pergjegjese per te luftuar bakteriet, viruset, infeksione te ndryshme virale, kancere, qe ndodhen brenda qelizes mbartese te infeksionit dhe qe reagojne kundrejt cdo gjeje qe ato e perceptojne si te huaj.
T-cells jane pergjegjese ne shumicen e rasteve te nje pergjigje imune te fuqishme ndaj transplanteve te organeve te ndryshme, qe mund te coje deri ne fatalitet.
Ekzistojne tre lloje T-cells:
T-cells citotoksike, qe jane pergjegjese direkte te shkaterrimit te bakterieve apo viruseve sulmuese.
T-cells ndihmese qe asistojne B-cells dhe T-cells per te kryer aktivitetin e tyre sic duhet.
T-cells qe ndihmojne ne mos kunderveprimin e T-cells dhe B-cells gjate pergjigjes imune.


Tani disa gjera ne lidhje me AIDS (auto/acquiredimmunodeficiency syndrome) dhe HIV (human immunodeficiency virus.)
Rasti i pare me AIDS (SIDA) u raportua ne SHBA ne vitin 1981, dhe qe nga ajo periudhe eshte bere epidemia me e perhapur dhe me vdekjeprurese ne mbare boten dhe sidomos ne te ashtuquajturat, vende te botes se trete.
AIDS (SIDA) shkaktohet nga nje virus i quajtur HIV, i cili ne menyre te panderprere sulmon dhe shkaterron qelizat e sistemit imun te organizmit. Virusi "jeton" ne T-cells ndihmese duke i shkaterruar dhe neutralizuar ato. Me uljen e numrit te T-cells, sistemi imun i organizmit te njeriut nuk eshte ne gjendje te prodhoje antitrupa te tjere per te luftuar qofte edhe infeksionet me "banale," dhe si rezultat njerezit e infektuar me AIDS vdesin nga infeksione sekondare apo disa forma te jashtezakonshme kanceresh.
Njerezit e diagnostikuar me AIDS mund te marrim semundje jetekercenuese te quajtuara "infeksione oportuniste" qe shkaktohen nga mikrove te ndryshme sikurse jane viruset apo bakterie qe zakonisht nuk kane asnje lloj efekti ne shendetin apo organizmin e nje njeriu te paprekur nga AIDS.
Qe nga viti 1981, qe u be edhe raportimi i rastit te pare me AIDS, e deri me sot jane raportuar me shume se 900,000 raste te njerezve te infektuar me AIDS. 1/4 e te infektuarve nuk jane te vetedijshem qe jane te infektuar nga kjo epidemi e shekullit. Kjo epidemi ka patur nje rritje te ndjeshme mes popullatave minoritare, sidomos tek rraca e zeze, apo sic quhen ne Amerike, Afrikan-Americans. Konstatohet si shkaktarja kryesore e vdekjeve me te shumta ne mes grupmoshave 25-45 vjec. Sipas te dhenave te nxjerra nga "Qendra per Kontrollin dhe Parandalimin e Semundjeve (CDC,) AIDS prek ne dukje 7 here me shume rracat e zeza sesa ato Hispane apo te bardha.
Sipas po kesaj zyre, ne vitin 2003, 2/3 e te infektuarve vinin nga komuniteti Afrikano-Amerikan.

TRANSMETIMI I SEMUNDJES

HIV transmetohet kryesisht gjate aktit te maredhenjeve seksuale te pambrojtura me nje partnet te infektuar. Virusi mund te hyje ne trupin e njeriut nepermjet cipes mbeshtjellse te vagines, vulvules, penisit, rektumit, apo edhe gojes gjate seksit oral te pambrojtur.

Rrezikshmeria per tu infektuar me HIV rritet ne ato raste kur ka pakujdesi ne:

*Perdorimin e te njejtes shiringe/gjilpere.
*Kontakt seksual, perfshire ketu edhe ate oral, me nje person te infektuar te pambrojtur dmth pa perdorimin e kondomit.
*Te qenit ne kontak te drejtpersedrejti me nje person te infektuar.

HIV gjithashtu mund te transmetohet edhe nepermjet kontaktit me gjak te infektuar, si ne raste transfuzionesh apo edhe dhenje gjaku me ane te shiringave te pasteriluzuara.
HIV ne ditet e sotme merret ne raste me te shpeshta ndermjet perdoruesve te drogave te injektuara si rezultat i perdorimit te shiringave te pasterilizuara.
Jane shume te rradha raste te infektimit me HIV te punjonjsve te shendetit, si infermiere, pasi mundesia e transmetimit vetem me ane te kaontaktit me personin e infektuar eshte pothuajse zero.
Nje tjeter form pasimi e virusit HIV eshte e mundur nepermjet transmetimit te nenes se infektuar tek femija i porsalindur. Ky transmetim i virusit mund te ndodhe kurdo, qe nga periudha e shtatezanise e deri ne lindje. Eshte perllogaritur qe diku tek 1/4 -1/3 e femrave shtatezena te infektuara dhe te pamjekuara, ja kalojne virusin femijeve te lindur prej tyre.
HIV gjithashte mund te transmetohet tek te porsalindurit edhe me ane te qumeshtit te gjirit te nenes se infektuar. Nqse femrat e infektuara, marrin nje trajtim dhe kurim mjekesor te kontrolluar e ulin ndjeshem mundesine e infektimit te femijes se tyre me virusin vdekjeprures.
Nga nje studim i bere kohet e fundit ka rezultuar se nje doze e vetme e nje ilaci antiretroviral te quajtur Nevirapine (NVP) e dhene nje femre te infektuar me HIV gjate procesit te te lindjes dhe nje tjeter doze te vetme foshnjes se porsalindur brenda tre diteve te lindjes, ka ulur probalitetin e infektimit te foshnjes me virusin HIV ne 2/3.

Nje tjeter forme transmetimi e virusit HIV eshte e dhe peshtyma apo sic quhet ndryshe, salive.
Mgjse deri me sot nuk eshte provuar ende fakti i nje infektimi te mundshem me HIV nepermjet kontaktit me saliven e nje personi te infektuar me HIV. Nga studimet laboratorike te specializuara ka rezultuar qe salive ka vecori naturale qe kufizojne fuqine dhe aftesine e HIV per te infektuar, sikurse edhe per nje forme shume te reduktuar te virusit ne salive. Deri me sot si nga ana e literatures se nxjerre ashtu edhe nga eksperimentet laboratorike nuk eshte dhene ndonje evidence e nje transmetimi te virusit HIV nga saliva e nje personi te infektuar me HIV nepermje puthjes, mgjse nuk keshillohet nje akt i tille me nje person te infektuar me HIV. Cipa mbeshtjellse e gojes, ne te njejten kohe mund te infektohet nga HIV, dhe seksi oral eshte nje forme transmetimi e virusit HIV.
Deri me sot nuk eshte raportuar ndonje rast infektimi nepermjet djerses, loteve, urine apo edhe feceve.
Studimet e deritanishme kane treguar se HIV nuk mund te transmetohet nga kontakti i perditshem, si ndarja e ushqimit, e perdorimit te te njejtit peshqir apo fjetja ne te njejtin shtrat, frekuentimi i te njejtes pishine, perdorimi i te njejtit telefon apo edhe perdorimi i te njejtes banjo per nevojat personale.
HIV gjithashtu thuhet se nuk mund te transmetohet nga pickimi i insekteve te ndryshme.
Nese nje person rezulton te jete i infektuar me nje nga semundjet seksualisht te transmetueshme si, Sifilis, Herpe Gjenitale, infeksione klamidiale, gonorre, apo infeksione vaginale te tjera, ka nje probabilitet me te madh per te tu infektuar me HIV nga nje person i infektuar tashme me HIV, sesa nje person qe nuk i ka keto infeksione.

SIMPTOMAT E HERSHME TE INFEKTIMIT ME HIV

Nqse personi i infektuar me HIV nuk rezulton te jete mbartes i ndonje prej semundjeve/infeksioneve seksualisht te transmetueshme qe permenda me siper, nuk do te kete ndonje shenje apo simptome qe ne fillime te infektimit. Ne te njejten ka raste kur personat e infektuar me HIV mund te shfaqin simptoma te ngjashme gripale pas nje ose dy muajsh nga dita e infektimit me HIV
Keto simptoma mund te jene:
*Temperature
*Dhimbje Koke
*Keputje/Lodhje Fizike
*Zmadhim te nyjeve limfatike, zakonisht te dalluara lehte ne qafe dhe ne zonat intime.

Keto simptoma zakonisht mund te zhduken tek nje i infektuar me HIV brenda nje jave apo nje muaji dhe shume shpesh mund te ngaterrohen me forma te tjera infeksionesh virale. Gjate kesaj periudhe, keta persona jane te infektuar dhe HIV gjendet ne sasi te medha ne lengjet gjenitale te tyre. Simptoma me te vazhdueshme dhe me te ashpra mund te mos shfaqen tek te rrriturit edhe deri pas 10 vitesh nga infektimi me HIV, dhe deri pas 2 vitesh tek femijet. Por kjo periudhe asimptomatike (pa shfaqje simptomash) varion nga individi ne individ, dhe varet teresisht nga gjendja shendetesore e cdo individi. Disa individe mund te shfaqin simptoma pas disa muajsh nga infektimi me HIV, ndersa disa individe te tjere mund te mos shfaqin asnje simptome per deri ne 10 vite.
Edhe gjate periudhes asimptomatike (pa simptoma,) virus vazhdon shumefishimin e tij aktiv, duke infektuar dhe shkaterruar qelizat e sistemit imun. Ne te njejten kohe virusi mund te behet pjese perberese e disa qelizave dhe te shumefishohet aty. Virusi HIV ne menyre te vazhdueshme i shkaterron keto qeliza imune duke e ulur numrin e tyre ne shifra drastike deri ne eliminimin e tyre te plote.

Pervec zmadhimit e gjendrave apo nyjeve limfatike ka edhe simptoma te tjera. Nder to mund te vecojme:

*Ulje te energjise
*Humbje peshe
*Temperature dhe djeresitje te shpeshta
*Infeksione te vazhdueshme orale apo vaginale.
*Skuqje e vazhdueshme e lekures.
*Humbje te kujteses se shkurter

Disa te infektuar mund te zhvillojne infeksione te vazhdueshme dhe te ashpra qe shkaktojne infektim te pjeseve te jashtme te gojes dhe zonave gjenitale, ose anale.

CFARE ESHTE AIDS (SIDA.)
Termi AIDS nenkupton fazat me te avancuara te te infeksionit me HIV.

Simptomat e infeksioneve "opurtiniste" me te perhapura ne personat e infektuar me AIDS jane:

*Kollitje dhe shkurtim te frymemarrjes
*Mungese koordinimi dhe goditje
*Kaperdisje me dhimbje/te veshtire
*Simptoma mendore te tilla si, konfuzion dhe harrese
*Diarre te vazhdueshme
*Temperature dhe ethe
*Humbje te shikimit
*Te vjedha, dhimbje abdominale (barku)
*Renje ne peshe dhe lodhje
*Dhimbje koke
*Gjendje komatoze (Humbje te vetedijes)

Edhe femijet kane po te njejtat simptoma sikurse edhe te rrriturit, por femijet kane forma me te nderlikuara dhe me te zhvilluara infeksionesh bakteriale, si skuqje te syve (konjuktivitis,) infeksione te vesheve, dhe tonsilitis.
Te infektuarit me AIDS jane me te prirur te zhvillojne forma te ndryshme kanceri, sidomos kancere te shkaktuara nga viruse te tilla si, Sarkoma, dhe kanceri cervikal, apo kancere te sistemit imun te njohura si limfoma. Keto forma kanceroze jane me te veshtire per tu trajtuar tek personat e infektuar me AIDS, ngaqe shfaqin nje forme me agresive sesa tek njerezit pa infeksion te AIDS.
gjate kohes se infektimit me HIV, shumica e personave te infektuar kane nje renje drastike te numrit te ashtuquajturave CD4+ T-cells.
Ky fakt eshte tregues i prekjes nga infeksioni te sistimit imun.
Qendrueshmeria e personave te infektuar me AIDS varion nga individi ne individ. Nuk ka te dhena te sakta ne lidhje me kete ceshtje.
Nga disa studime te bera ka rezultuar se disa individe nuk kane shfaqur asnje lloj simptome gjate 10 vjeteve apo me shume nga infektimi me HIV. Po studiohet ne menyre sistematike per te gjetur arsyet se pse kjo kategori individesh nuk kane shfaqur simptoma.
Po eksperimentohet percaktimin e mbase karakteristikave te vecanta te sistemit te tyre imunitar, apo nese kane patur nje forme me pak agresive te virusit, apo ndoshta gjenet e tyre kane luajtur nje rol ne mbrojtjen nga virusi apo edhe mbase vetizolimin e virusit. Po punohet njekohesisht ne zbulime te reja vaksinash apo medikamentesh te ndryshme per parandalimin apo izolimin e virusit.

DIAGNOSTIKIMI

Per faktin se infeksioni me HIV, ne shume nuk paraqet asnje lloj simptome, testimi mund te behet me ane te shume teknikave dhe nder me te shpejtat dhe me te njohurat eshte testi i gjakut per te pare prezencen e antitrupave(proteinave qe luftojne infeksionet, viruset,bakteriet) ne gjak.
Antitrupat viral apo ndryshe te quajtur te HIV zakonisht nuk shfaqen ne gjak nga 1-3 muaj nga koha e infektimit me HIV. Mund te shkoje edhe deri ne 6 muaj dhe mos te kete prezence antitrupash HIV ne gjak. Kjo varet teresisht tek gjendja e organizmit te nje personi dhe varion nga individi ne individ. Sidoqofte, edhe nqse nuk ka prezence te antitrupave HIV ne gjak, mund te kete prezence te materialit gjenetik.

Nese jeni ekspozuar ndaj virusit HIV duhet qe menjehere te testohesh. Duke u testuar heret ka mundesi te parandaloni degradimin e infeksionit me ilace te ndryshme. Testet behen ne kofidencialitet te plote ne te gjitha qendrat e testimit. Testimi behet me ane te nje teknike te quajtur ELISA per te pare prezencen e antitrupave HIV ne gjak.
Femijet e lindur nga nena te infektuara me HIV mundet te infektohen ose jo me virusin HIV, por te gjithe jane bartes te antitrupave HIV te nenes se tyre. Dmth qe ata mund te infektohen shume me lehte sesa nje femije i lindur nga nje nene pa infeksion HIV. Prandaj ne kushte te tilla eshte shume et veshtire te percaktohet nje diagnoze e sakte tek foshnet e porsalindura.

KURIMI

Ne vitet e para te raportimit te AIDS, nuk kishte asnje lloj ilaci qe te luftonte kete virus vdekjeprures. Shkencetaret kane zbuluar shume rruge parandalimi dhe kurimi si per AIDS ashtu edhe per semundje te tjera vdekjeprurese.
Grupi i pare i ilaceve te perdorura per kurimin e te semurve me AIDS quhet NRTI (nucleoside reverse transcriptase inibitor,)i cili frenon shumefishimin e virusit, dmth vetekopjimin e vete virusit ne qelizat bartese dhe te infektuara nga HIV. Keto ilace ngadalsojne perhapjen e HIV ne pjese te tjera te organizmit te njeriut.
Me poshte po permend disa medikamente qe perdoren ne fazen primare te infektimin me HIV. Ato jane:

* AZT (Azidothymidine)
* ddC (zalcitabine)
* ddI (dideoxyinosine)
* d4T (stavudine)
* 3TC (lamivudine)
* Abacavir (ziagen)
* Tenofovir (viread)
* Emtriva (emtricitabine)

Gjithashtu ka edhe nje klase tjeter te quajtur NNRTIs (non-nucleoside reverse transcriptase inhibitors) te tille si:

* Delavridine (Rescriptor)
* Nevirapine (Viramune)
* Efravirenz (Sustiva) (in combination with other antiretroviral drugs)

Gjithashtu ka edhe nje kategori tjeter ilacesh te cilet perderon ne kurimin e infeksioneve me HIV. Keto ilace te quajtuar PI (protein inbibitors,) te cilet ndalojne shumefishimin apo vetkokopjimin e qelizave te infektuara me HIV.
Nder to mund te permende:

* Ritonavir (Norvir)
* Saquinivir (Invirase)
* Indinavir (Crixivan)
* Amprenivir (Agenerase)
* Nelfinavir (Viracept)
* Lopinavir (Kaletra)
* Atazanavir (Reyataz)
* Fosamprenavir (Lexiva)

Ka edhe medikamente te tjera qe perdoren ne faza te ndryshme te infeksionit por keto ishin me te rendesishmet.
Nje nder format reduktuese dhe edukuese qe perdoret intensivisht ne ditet e sotme tek te infektuarit me HIV eshe dhe e ashtequajtura HAART (highly active antiviral therapy.)=terapi antivirale shume aktive. Kjo teknike perdoret gjeresisht tek te sapoprekurit me virusin HIV. Kjo lloj terapie mgjse nuk eshte nje kure per AIDS, ka dhene nje kontribut te pakontestueshme ne uljen e numrit te fataliteteve ne mes te infektuarve me HIV, dhe ne permiresimin e gjendjes shendetsore te tyre, si dhe uljen e mases se virusit qe qarkullon ne gjak ne nivele pathuajse te padukshme.
Pervec anes pozitive qe permenda me lart, HAART ka edhe efekte anesore negative, kryesisht nga perdorimi i ilaceve antivirale.
Nder efektet anesore negative te kesaj teknike mund te permendim si:
*Te vjedha
*Diarre
*Dhe simptoma te tjera gastrointestinale

Perdorimi per nje kohe te gjate e medikamenteve te tilla mund te shkaktoje reaksione alergjike me pasoja te rrezikshme dhe fatale per jeten e te prekurve me HIV.
Sikurse ne rastet e kurimit te semundjeve te ndryshme nga perdorimi i kemikateve (medikamenteve) edhe HAART ka efektet e saje anesore.

Ketu po permend nje numer ilacesh qe perdoren rregullisht ne kurimin e infeksioneve "oportuniste" qe jane vecori e te prekurve me HIV, si infeksione te ndryshme e kancere.
Nder te cilat mund te permendim:


* Foscarnet dhe ganciclovir per te mjekuar CMV (cytomegalovirus) infeksione te syrit
* Fluconazole tper te mjekuar infeksione bakteriale dhe virale
* TMP/SMX (trimethoprim/sulfamethoxazole) ose pentamidine per te kuruar PCP (Pneumocystis carinii pneumonia)

Nje kategori tjeter ilacesh perdoren gjeresisht pe te kuruar kancere te ndryshem tek te prekurit me HIV.

PARANDALIMI

Perderisa deri me sot nuk rezulton nje vaksine per parandalimin e HIV, e vetmja menyre mbrojtese dhe parandaluese ndaj virusit HIV eshte evitimi i sjelljeve qe mund te shpien ne kontraktimin dhe infektimin nga HIV, si parandalimi i perdorimit te shiringave dhe parandalimi e kontaktit seksual te pambrojtur.
Sic e theksova edhe me siper, shumica e te infektuarve me HIV mund te mos shfaqin simptoma. Beni te pamunduren qe te qendroni larg atyre gjerave qe e lehtesojne kontraktimin e ketij virusi vdekjeprures.

Studimet ne kete fushe vazhdojne edhe ne momentet qe po flasim ketu, por deri me sot akoma nuk eshte zbuluar dicka qe te parandaloje kontraktimin e kesaj epidemie me permasa tragjike ne mbare boten.

Ju pershendes te gjitheve dhe uroj qe tu kete sherbyer sadopak ky shkrim mbi epidemine e shekullit.


Postuar nga erta31 datė 31 Janar 2007 - 14:30:

hi NS-6!

do doja te dija me shume per semundjen ureaplasma. kam degjuar eshte nje semundje me pasoja te renda si tek femrat dhe tek meshkujt, do doja te dija nga se shkoktohet, si transmetohet dhe si mund te luftohet. ok, shpresoj tju hyj ne pune edhe te tjerve. bye nga erta


Postuar nga NS-6 datė 01 Shkurt 2007 - 00:21:

ureaplazma,nje bakter i klases se mikobakterieve

Cod. A01022007

Fillimisht dua te falenderoj shkodranforever2005 per shkrimin qe kishte pergatitur rreth virusit HIV dhe AIDS-it. Ishte me te vertete shume i kompletuar Do ti lutesha qe te postonte nje kopje te atij shkrimi tek tema qe flet per AIDS-in ne vecanti (tek ajo teme qe kam vendosur si link tek postimi me siper tendit) duke qene se ka rendesi themelore shpresoj qe te rishoh serish prej tij,shkrime te atij kalibri ne kete zone

Per sa i perket asaj qe kerkon erta31:
Per kete semundje e kam degjuar ne menyre te percipte, keshtu qe nje pjese nga ato qe po shkruaj me poshte po e bazoj edhe ne konsultimin e bere ne librat qe do shenoj ne fund :
Ureaplasma eshte nje semundje nga bakterie dhe shkaktari i saj eshte pikerisht nje bakter qe mban emrin e semundjes,ureaplasma urealyticum (emrin e ka marre nga fakti qe ka nje enzime qe quhet ureazi),qe ben pjese tek nje klase qe quhen mikobakterie. Bakteri ureaplasma eshte nje bakter qe ne kushtet normale gjendet ne popullsine e bakterieve qe ndodhen ne vaginen e femres (kolonizimi prej tyre behet gjate momentit te lindjes (10% e femrave ne moshen prepuberale) ose ne moshen me madhore me raporte seksuale,qe eshte edhe menyra me e zakonshme e marrjes). Ky bakter mund te gjehet edhe tek meshkujt por nuk shkakton infeksione sa tek femrat (edhe pse eshte nje lloj tjeter i po te njejtes klase,mikobakterium genitalis, qe gjendet me shume te meshkujt). Te dy keto bakterie shkaktojne uretrit,infeksion i rrugeve urinare.

Problemet qe mund te jape jane uretrit (cilesohet si shkaktaret kryesore te uretriteve qe nuk shkaktohen nga gonorrea dhe klamidia,2 grupe qe jane kryesoret per infeksionet e tilla (INFO I BAZUAR NE LIBRIN "PRINCIPET E MJEKSISE SE BRENDSHME I HARRISON,faqja 1151),infertilitet,artrite te disa tipeve si sindroma e Reiterit ose ato kroniket (artriti eshte nje infiamacion i artikulacioneve (nyjeve) ),si tek meshkujt edhe tek femrat. Mund te jete edhe shkaktar aborti te vonshem!

Diagnoza ne pergjithsi behet bazuar ne analizen e lengut te nyjeve,ose te kampioneve te marre nga vijet e poshtme urinare (edhe pse kjo metode e fundit nuk eshte shume e dobishme). Ureaplazma kerkon edhe terrene te vecanta rritjeje per tu gjetur.

Per terapi perdoren antibiotiket e klases se tetraciklinave per te cilat bakteri tregon nje sensibilitet te mire. Gjithsesi kur behet terapia kerkohet qe te perfshije edhe shkaktaret e tjere te uretritit si mikobakterium genitalis dhe klamidian. Prandaj perdoren tetraciklinat (doksiciklina qe e perdorin me shume nga ilacet e kesaj klase) dhe azitromicina (emri komercial eshte zitromaks per kete). Normalisht qe kur te jepet terapia do merret parasysh edhe neizeria gonorrea!

Besoj se keto gjera japin nje ide rreth kesaj semundjeje! Por sic e pe edhe vete,kryesisht kur flitet per uretrit,si hipoteza te para merren klamidia dhe gonorrea pastaj kalohet tek mikobakteriet

Librat e konsultuar:
-Principet e Mjeksise se Brendshme, Harrison,Ed.16
-Mikrobiologjia,Murray!


Postuar nga erta31 datė 01 Shkurt 2007 - 17:00:

Pershendetje NS-6!

Te falenderoj shume per informacionet e shkruajtura, tani kam nje ide me te qarte per kete semundje. shpresoj qe tju kene hyre ne pune edhe te tjerve, vecanerisht femrave meqe ndodhet me shume tek ato. bye nga erta.


Postuar nga Vlonjati99Tave datė 01 Shkurt 2007 - 17:09:

ns6 ca je ti vlla... doktorr?


Postuar nga ~Enigme~ datė 01 Maj 2007 - 18:39:

Kanceret e mushkerive

Cod. A01052007

Sėmundjet e ndryshme nė mushkėri, ashtu si tė gjithė llojet e sėmundjeve, vinė si pasojė e njė anomalie nė elementėt kryesorė tė trupit tė njeriut, nė qeliza. Normalisht, trupi mban njė sistem qė kontrollon dhe balancon rritjen dhe zhvillimin e qelizave kėshtu qė qelizat janė ndarė pėr tė prodhuar qeliza tė reja kur ėshtė e nevojshme. Shpėrndarja e kėtij sistemi mė kontrollimin dhe balancimin e qelizave rezulton si njė ndarje e pakontrolluar dhe riprodhimi i qelizave qė formojnė njė masė tė quajtur tumor. Tumoret mund tė jenė fillestarė ose malinjė.
Funksioni
Funksioni kryesor i mushkėrive ėshtė shkėmbimi i gazeve mes ajrit qė ne thithim dhe gjakut. Nėpėrmjet mushkėrive, dyoksidi i karbonit largohet nga trupi dhe oksigjeni nėpėrmjet rrugėve tė frymėmarrjes hyn nė sistemin e qarkullimit tė gjakut. Mushkėria e djathė ka tri lobe ndėrsa mushkėria e majtė ėshtė e ndarė nė dy lobe dhe njė strukturė tė vogėl tė quajtur lingula, qė ėshtė ekuivalente me lobin e mesėm. Rrugėt e ajrit mė tė mėdha qė shkojnė deri nė mushkėri janė bronkitet, tė cilat dalin nga gabzherri. Broniketet ndahen nė rrugė ajrore mė tė voglat tė quajtura bronkial dhe nė “qeska” tė vogla qė njihen si alveola, ku ndodh edhe shkėmbimi i gazit. Mushėkritė dhe kraharori janė tė mbuluara shumė mirė me njė shtresė tė trashė indesh tė quajtur pleurė. Kur flasim pėr sėmundje tė rėnda e kemi fjalėn pėr sėmundjet qė fazėn finale kanė vdekjen dhe sėmundja mė e rėndė nė mushkėri konsiderohet kanceri.
Tumoret
Kur themi kancer i referohemi njė tumori qė konsiderohet malinjė. Tumoret fillestare mund tė hiqen dhe mos pėrhapen nė pjesė tė tjera tė trupit. Tumoret malinjė, nga ana tjetėr zhvillohen me shpejtėsi dhe pėrhapen nė inde tė tjera tė trupit, duke lejuar hyrjen e qelizave nė sistemin e qarkullimit tė gjakut ose sistemin limfatik qė pėrhap tumorin nė pjesė tė tjera trupit. Ky proces i pėrhapjes ėshtė i njohur ndryshe si metastazė, zonat e zhvillimit tė tumorit janė shtresa tė ndryshme tė quajtura metastaza. Qė kurse kanceri i mushkėrive ka tendencė tė zhvillohet, tė pėrhapet kthehet nė njė kancer shumė tė vėshtirė pėr t’u kuruar. Ndėrkohė qė kanceri i mushkėrive mund tė pėrhapet nė ēdo organ tė trupit, nė mėlēi, tru dhe kocka qė janė edhe pjesėt mė tė zakonshme ku ndodh kanceri i mushkėrive, metastaza. Tumoret e metastazės janė tė pėrbėrė njėsoj si lloji i qelizave, origjinale, primare dhe tumor i rėndė. 90-95% e kancerve nė mushkėri mendohet se e kanė fillesėn nė epitelial ose ndryshe pjesa e brendshme e qelizave. Kanceri mund tė prekė gjithashtu edhe pleurėn, ndėrsa mė rrallė prek indet mbėshtjellėse tė mushkėrive, si pėr shembull enėt e gjakut.

Simptomat:

1- Kolla, e cila mund tė jetė produktive dhe jo produktive varet se si bėhet. Njė kollė produktive duhet tė pastrojė mukozėn apo sekrecionet nga rrugėt e frymėmarrjes.
2- Mosmbushje me frymė dhe veēanėrisht nėse ėshtė e shoqėruar edhe nga simptoma tė tjera ėshtė njė tregues i sėmundjes sė mushkėrive.
3- Marrja frymė me zor, ose gulēimi. Gulēimi vjen si rezultat i njė ērregullimit nė mushkėri. Ndodh kur rrugėt e frymėmarrjes janė tė ngushtuara apo tė penguara nga njė ind jonormal.
4- Dhimbje e kraharorit. Dhimbja e kraharorit tregon se keni njė problem me mushkėritė, pleurėn, muskujt ose muret e kraharorit. Nėse ėshtė i shoqėruar me kollė ose temperaturė tregon se keni njė infeksion.
5- Gjakrrjedhje. Gjakrrjedhja mund tė vijė si pasojė e njė kollė te vazhdueshme dhe tregojė se keni njė sėmundje shumė tė rėndė tė mushkėrive, pra se infeksioni ka pėrparuar shumė.
6-Vraponi tė paktėn 10 minuta nė mėngjes nė ajėr tė pastėr.
Shkaqet kryesore tė sėmundjes
1- Duhani. Mundėsia pėr tė vuajtur nga sėmundjet nė mushkėri ėshtė e lidhur ngushtė me pirjen e duhanit. Rreth 90% e sėmundjeve nė mushkėri ka si shkak pirjen e duhani.
2- Tymosja pasive. Tymosja pasive, ose thithja e tymit tė duhanit nga duhanpirės tė tjerė ėshtė gjithashtu njė faktor viskoz i zhvillimit tė sėmundjeve nė mushkri. Mė shumė se 3000 vdekje nė botė ndodhin pikėrisht nga ky shkak. 3- Sėmundje eksituese nė mushkri. Bėhet shkak pėr njė sėmundje tjetėr nė mushkri. Kjo ndodh nė rast se sėmundja e parė nuk ėshtė mjekuar. 6% e vdekjeve nė vit nė tė gjithė botėn ndodhin pėr shkak se nuk ėshtė kuruar asnjė nga sėmundjet nė mushkėri.
4- Ndotja e ajrit. Ndotja e ajrit nga industritė, mjetet e transportit mund tė rrisin zhvillimin e sėmundjeve tė ndryshme nė mushkėri. Ekspertėt shprehen se mėnyra mė e mirė pėr ta evituar kėtė shkak ėshtė tė jetoni nė vende me ajėr tė pastėr.
Si kurohen mushkėritė
Dy sėmundjet kryesorė tė mushkėrive janė: SCLC, e cila pėrhapet shumė shpejt nė qeliza dhe NSLC, njė sėmundje, e cila ka nevojė pėr kohė para se tė marrė njė pėrhapje tė gjerė. Nėse sėmundja ėshtė larg kraharorit ka mė pak mundėsi zhvillimi. Nė kėtė mėnyrė merren ilaēe vetėm pėr atė pjesė tė mushkėrisė qė e ka prekur sėmundja, e cila mund tė kurohet me lehtėsi, vetėm me anė tė ilaēeve pa qenė nevoja pėr njė operacion. Nga ana tjetėr, nėse keni vėshtirėsi nė frymėmarrje, apo guēlim do tė thotė qė sėmundja juaj ėshtė nė njė fazė shumė tė pėrparuara. Vetėm se shumė kujdes nga ana juaj, marrja e vazhdueshme e ilaēeve do tė jetė vitale edhe kryerja e njė operacioni qė jo gjithmonė rezulton me sukses.
(lule) Lakra mbrojnė nga kanceri nė mushkėri
Lakra dhe lulelakra ndihmojnė nė uljen e rrezikut pėr t’u prekur nga sėmundjet nė mushkėri. Njė studim i publikuar nė revistėn “Lancet” ka treguar se ngrėnia e shpeshtė e kėtyre perimeve mund tė ulė ndjeshėm rrezikun pėr t’u prekur nga ērregullime tė ndryshme tė shėndeti tė mushkėrisė, sidomos te ata qė kanė predispozicion gjenetik. Lulelakra dhe lakra, apo dhe perime tė ngjashme me to, janė tė pasura me substanca kimike, tė ashtuquajtura isotiocianate, qė arrijnė tė mbrojnė sė tepėrmi edhe nga kanceri pulmonar. Veēse normalisht kėto molekula eliminohen nga organizmi me anė tė disa enzimave pastruese, tė prodhuara pikėrisht nga kėta dy gjene.
Kėshilla pėr tė evituar sėmundjen
Jetoni nė vende me ndotje tė ulėt. Ndotja e ajrit mund tė dėmtojė shumė shėndetin tuaj. Nėse jetoni nė njė qytet tė madh apo nė zona industriale ku ndotja e ajrit ėshtė shumė e lartė, kjo ju bėn mė “favorit” pėr tė pasur zhvillim tė sėmundjes sė mushkėrive nė trupin tuaj. Ka shumė arsye qė shkaktojnė ndotjen e ajrit nė shtėpinė tuaj, tė cilat mund tė kontrollohen dhe eliminohen. Si pėr shembull, duhani, plehra nga kafshėt, bakteret, kimikatet nga aplikimet, plehra bimėsh, radoni dhe asbesti. Evitoni duhanin, qėndrimin pranė njė personi qė tymos dhe nėse jeni njė duhanpirės mė e mira qė mund tė bėni ėshtė tė hiqni dorė. Duhani ka njė efekt tė tmerrshėm nė trupin tuaj. Nuk dėmton vetėm mushkėitė tuaja, ai mund tė prekė edhe pjesė tė tjera tė trupit. Pėrdorni sa mė shumė lėngje dhe supėra pėr shpėlarjen e mushkėrive. Evitoni punėn me rrezik tė lartė Ka shumė punė qė i vendosin njerėzit nė rrezik tė lartė pėr zhvillimin e sėmundjes sė mushkėrive.

Autori: Klementina Cenkollari


Postuar nga NS-6 datė 29 Maj 2007 - 00:44:

tendiniti i Akilit

Cod. A29052007

tendiniti i Akilit eshte nje proces infiamator i tendines qe ka te njejten emer.kjo tendine fillon nga muskujt qe ndodhen ne pjesen e pasme te kembes dhe perfundon ne thember.eshte nje infiamacion qe mund te haset shpesh sepse vjen si pasoje e ngacmimeve te ndryshme mbi ate tendine si psh ne aktivitete sportive.

dhimbja eshte shenja qe e karakterizon me shume kete infiamacion edhe pse mund te kete nje fryrje te lehte te kembes si pasoje e fazave te infiamacionit qe cojne ne formimin e edemes (dalje e nje sasie lengu nga enet e gjakut si pasoje e rritjet se kalimshmerise neper faqet e eneve te gjakut).zakonisht kur preket personi ne zonen e tendines se akilit me 2 duar te pozicionuara si pinca dhimbja shtohet. po ashtu zona paraqitet e skuqur.

analiza qe perdoret ne keto raste eshte ekografia qe eshte nje analize jo invazive dhe jep rezultatet e mjaftueshme per nje vleresim te situates. po ashtu mund te tregoje se deri ne cilen grade ka shkuar infiamacioni,ca demi ka pesuar tendina (mund te tregoje edhe nese tendina eshte thyer ne ndonje pike),gjera qe merren parasysh kur te vendoset terapia.

ne rastet me te lehta behet nje terapi antinfiamatore dhe nje pushim per rreth 2-3 jave dhe kjo gje ne pergjithsi eshte e mjaftueshme.


  Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »
Trego 153 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.