Forumi Horizont Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 »
Trego 92 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Psikologjia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=6)
-- C"fare Eshte Dashuria???pse Dikush Dashuron Me Pak E Dikush Me Shume??? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=5073)


Postuar nga e dashur datė 23 Janar 2006 - 15:07:

Nuk besoj se mund ta perkufizojme "kush do me pak e me shume".. ne fakt na krijohet ndonjehere kjo ndjesi,, por besoj se vjen vetem kur ne nuk jemi lidhur me njeriun e duhur per ne .. dhe pastaj ne themi,, jo po une e dua me shume,, jo po une bej me shume,, etj etj,, pastaj ka dhe ca tipa qe spara jane shume te dhene dhe nga ana tjeter ata thelle thelle mund te dashurojne vertet shume..


Postuar nga capo datė 22 Shkurt 2006 - 02:06:

Re: Dashuria + apo -

Citim:
Po citoj ato qė tha Vdekja_22
Dashuria eshte nje madhesi kostante. Nese ti jep me shume atehere partnerit tend i mbetet te jap me pak.
Ekuilibri i dashurise eshte nje nocion i paarritshem
Gjithsesi jam i mendimit qe me mire te dashurosh se sa te te dashurojne me shume.... Kjo per faktin se keshtu e ke nje shanc per ta fituar dashurine e ke vete ne dore ndersa kur dikush te dashuron me shume se c'e dashuron ti, mbajse ajo s'eshte e zonja te ta fitoje dashurine me ate force qe do te te bente te ndjeheshe i plotesuar :-)ME FAL I DASHUR BUT i DISAGREE WITH YOU: E PERKRAH FUQISHEM THENIEN E NJE SHKRIMTARI TE MADH:NE DASHURI SUNDON AI QE DASHURON ME PAK.
PASI KESHTU TI ARRIN TE SHIJOSH EMBELSIN E DASHURIS,PASI KUR TI DASHURON ME SHUME NUK JE NE GJENDJE TE JOMANDOSH NDJENJAT E TUA DHE TE KUPTOSH TE METAT E PARTNERIT TEN.
tHIS IS MY OPINION!!!


Postuar nga lady datė 22 Shkurt 2006 - 09:46:

Dashuria....

Per dashurine mund te thuash shume, por une po them:

- Burrat dashurojne shpesh dhe pak, grate rralle dhe shume...-


Postuar nga cupka datė 15 Maj 2006 - 20:44:

i paskish mbushur 5 faqe me fillozofira mbi dashurine. Nje pyetje te vockel kam une, ju me ke ini tani me dashurine apo me fillozofine? :p
Qe kur kuptova qe dashuria nuk mund te limitohet ne korniza dhe perkufizime i kam bere naften fillozofise, fillozoferve dhe te fillozorfuarve. Ndjenj e sevdase eshte ca si veshtire te pershkruhet se sic thote dhe kenga
te thash te dua
moj po te genjeva
se ajo qe thash
eshte me pak se ajo qe ndjej.

E per te permbledhur te tera ato qe jane thene ketu dashuria eshte te duash dike shume me teper se veten tende dhe kur kjo ndjenje eshte reciproke atehere te jesh i/e bindur qe ke prekur lumturine.


Postuar nga Cindi datė 15 Maj 2006 - 21:01:

Disa jane lindur per te dhene (qare), disa jane lindur per te marre (qeshur).
Dashuria ndryshon nga Eros (sexi)
Dashuria mund te coje edhe ne sex, por nuk eshte gjithmone Eros (sexi).

Kur marrje-dhenja jane POTHUAJSE ne balance, atehere kemi ate qe e quajme LUMTURI.


Postuar nga Baby Birba datė 11 Shtator 2006 - 11:12:

E kush e merr vesh....

Nuk e kam kuptuar kurre se cfare eshte, di qe mua me ben keq sepse dal jashte vetes time ...
Gjithsesi gjeja me e veshtire ne kete bote eshte qe te gjesh nje person qe te te doje me te njejtin intesitet ndjenje...


Postuar nga FjO!!@ datė 24 Tetor 2006 - 16:14:

nuk di te pergjigjem edhe mua kjo me mundon ...pse dikush te vuaj per dashuri e dikush ta gezoj dashurine etjetrit pa e merituar????


Postuar nga freespirit datė 26 Tetor 2006 - 16:59:

Citim:
Po citoj ato qė tha FjO!!@
nuk di te pergjigjem edhe mua kjo me mundon ...pse dikush te vuaj per dashuri e dikush ta gezoj dashurine etjetrit pa e merituar????

Hi Fjo!
Per mua football eshte pergjigjur shume mire me siper. Shkurt duhet te kerkosh derisa te gjesh nje dashuri nga e cila lumturohesh me shume se trishtohesh ose nje person qe te jep pak a shume aq sa i jep. Dhe kuptohet qe gjate kerkimit njeriu has me dashuri te ndryshme ne jete po pikerisht tek balanci kuptohet nese eshte ajo qe duhet apo jo.
te uroj fat


Postuar nga tea korcarja datė 03 Nëntor 2006 - 01:27:

Dashuria eshte magjepsese e pakapshme,dhe komplexe.

Eshte deshira e pangopur e fuzionit total...me nje person tjeter.Ajo lind nga pasioni dhe afeksioni(dhemshuria).Pasioni perfshin pershtypjet magjepsese,dhe shfaqet ne  preukopimin per te qene i/e dashuruar,ne deshiren seksuale dhe ne nje lidhje te privilgjuar me personin e dashur.Afeksioni perfshin mbrojtjen e interesave te partnerit,perkushtimin,madje edhe duke sakrifikuar.Ne fakt disave u bie te sakrifikojne shume e ca te tjereve  hic.per mendimin tim ai qe sakrifikon ne shume aspekte dashuron edhe me shume.

Pastaj varet dhe nga tipi i njeriut,ka njerez qe e shfaqin D.e ka te tjere qe thelle-thelle dashurojne po pak e tregojne.(tipa te veshtire) keta mbase jane ata qe dashurojne  me pak.


Postuar nga Girl-Power datė 19 Prill 2007 - 18:59:

Mendoj se eshte gjithmone e veshtire te flasesh per ndjenjat sepse sado qe mund te jepen disa perkufizime, secili prej nesh do te thote qe s'jane te verteta sepse ai ndjen ne nje menyre tjeter e me te vecante se te tjeret.

Per mendimin tim dashuria eshte thjeshte nje terheqje seksuale per nje partner te mundshem.Nuk duhet te harrojme se edhe njeriu kafshe eshte dhe se megjithe evolimin qe ka pasur ne krahasim me speciet e tjera, edhe ai ka nje qellim ne jete: riprodhimin!Te gjitha keto lojra sentimentale qe ne ndjejme gjate kesaj terheqje jane vecse pjese e asaj qe quhet perzgjedhje e partnerit me te mire e me te pershtatshem me ane te cilit ne kerkojme te riprodhohemi e te krijojme individe te tjere pasardhes me te "mire" e me "te forte" qe mbartin nje pjese tonen(materiali gjenetik).

Tek nje mesazh i Fajtorit lexova dicka ne lidhje me mendimet e Frojdit ne lidhje me dashurine;e jam dakort me Frojdin ne me te shumten e rasteve.Mendoj se ajo qe na mbetet pas nje lidhje qe konsumohet seksualisht nuk eshte dashuri por thjesht arritje e nje pershtatshmerie te larte me partnerin per te vazhduar me me lehtesira ne rrugen e e krijimit te individeve te rinj.

Natyrisht nuk do te jeni shume dakort ne lidhje me kete sepse ne kohet tona duket se ka shume perjashtime:shume njerez thjesht bashkejetojne ose nuk duan femije apo cifte te te njejtit gjini por seksualiteti eshte primitiv dhe emri dashuri besoj se eshte shpikur si fjale nga njerezit per te permbledhur ne nje fjale te vetme te gjithe deshirat , nevojat e qellimet e tyre ne lidhje me riprodhimin.

Fjala dashuri eshte dhe nje shprehje e vete egoismit te njeriut:

fjalet  TE DUA mund t'i perktheni shume mire si-une TE DUA ty sepse mendoj se ti mund te me japesh ate qe kerkoj e kam nevoje une.Keshtu qe nuk behet fjale te duash nje njeri me shume se vetja por te kesh nevoje per nje njeri qe mund te plotesoje kerkesat e tuaja.

Megjithese do te duket shume e keqe nga ana ime, mendoj se cdo gje qe ne bejme ne dukje per partnerin e bejme per veten tone:bejme te gezuar ate e presim shperblimin prej tij/saj qe neve na jep lumturi.

Pse disa njerez dashurojne me shume e disa me pak?Hem... Muhabet i gjate edhe ky

 


  Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 »
Trego 92 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.