Forumi Horizont Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 55 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Besimi Fetar (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=182)
-- magjite (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=5851)


Postuar nga elabela datė 16 Gusht 2004 - 16:28:

Wink magjite

ndonje qe ka dijeni per keto u lutem pergjigjuni


Postuar nga Sy_jeshilja datė 16 Gusht 2004 - 19:07:

Ke do fusesh ne tave ?


Postuar nga eliz datė 16 Gusht 2004 - 19:21:

Ishalla s`po te pergjigjet njeri.E urrej kete fjale dhe nuk e di sa do te te urreja po te njifja.Ndrysho mendje njeri!


Postuar nga anaz datė 17 Gusht 2004 - 09:51:

Pershendetje elabela,
Per mendimin tim magjite nuk egzistojne ne te vertete, por eshte truri jone qe na ben te fantazojme dhe te shpikim gjera te paqena ....
Jane thjesht imagjinate e njerzve.


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:05:

Njohja e magjise

Magjia ne kuptimin e saj gjuhesor:Ka thene Esheri ,Magjia eshte nje pune ne te cilen afrohet shejtani me ndihmen e tij .Tha gjithashtu ,origjina e magjise eshte ndryshimi I dickaje nga e verteta ne dicka tjeter sikur magjistari ben te koten ne pamjen e te vertetes eshte njesoj sikur largoi dicka nga shikimi I njerzve.

Trans Shumer nga ebi Aishe .Arabet e quajten magjine sihr sepse ajo ndryshon shendetin ne semundje.Faris magjia e nxjerrjes e te kotes ne pamjen e vertetes.

Thuhet ne fjalen e arabishtes El Mesijt:Magjia eshte nje gje delicate.U than e fjalorin Muhijtun muhijt Magjia eshte nje nxjerrje e dickaje ne pamjen me te mire e te jete sprove.

Fehrudijn Err-RRazi ka then :Magjia ne sheriatin Islam eshte specializmi I cdo gjeje qe fsheh shkakun e saj shfaqet ne pamje jot e vertete dhe merret me mashtrim.Tha ibn kudame el mukadesi.Ai eshte lidhje magjish,lexime (te ndryshme) fjale te cilat thuhen e shkruhen ,apo punohet dickcka qe le pasoja ne trupin, zemren ,llogjiken e atij qe I behet magji ne mynyre jo direkte(prekje) e keto jane te verteta.Ka magji qe vret qe semur ose qe e merr burin nga gruaja e tij dhe nuk e le te kryeje marredhenie dhe qe bent e urrejne njeri tjetrin.

Njohja e magjise

Eshte marreveshje mes magjistarit dhe shejtanit qe te beje magjistari disa nga te ndaluarat (haramet) ose bindjen e tij ne cfare kerkohet nga ai.

Disa nga mynyrat e magjise.

Nga magjistaret ka qe mbeshtjellin kuranin ne kembe e futet ne banjo.Ka qe shkruan ajetet e Kuranit me gjakun e menstruacioneve.Ka nga ato qe I shkruajne ato poshte kembes.Ka qe nga ato qe shkruajne El fatihan mbrapsht..Ka nga ata qe falen pa abdes.Ka nga ato qe rrine pa u lare.Ka nga ato qe therin per hire te shejtanit e nuk permendin emrin e Allahut ne therrje dhe e con mishin e therur ne vende qe ua percakton shejtani.Ka nga ato qe bejne sikur flasin me planetet dhe I bien sexhede atyre.Ka nga ato qe kryejne marredhenie me nenat ose vajzat e tyre e shkruajne lloj nuskash ne gjuhe joarabe te pakuptushem qe kane permbajtje mohimi(kufri).

Nga keto kuptojme qe xhindi nuk e ndihmon magjistarin e nuk I sherben atij pervecse me shkembim e me gjera te tjera qe ne to te kete sa me shume kufer(mohim) ose harame te beje magjistari aq me shume I sherben xhindi prej shejtaneve e me I shpejte ne zbatimin e kerkesave te tij.E nese magjistari nuk I ploteson ceshtjet e kufrit(mohimit) per te cilat e urdheron shejtani ai e nderpret sherbimin e tij dhe e kundershton ne urdherta e tij.Magjistari dhe shejtani prej xhindeve jane dy shoqerues ne kundershtim me urdherat e Allahut.E nese sheh me vemendje ne fytyren e magjistarit do te qartesohet saktesia e fjales time do ta gjesh fytyren e tij sikur eshte nje erresire e zeze per shkak te kufrit (mohimit)te tij.E nese e njeh magjistarin nga afer do te vesh re qe jeton me probleme me veten e tij me gruan dhe femijet e tij dhe nuk mundet te fleje I qete e I clodhur,por gjithmone qorton veten e tij. Por here pas here zgjohet I frikesuar nga gjumi.Pervec kesaj shejtanet shkojne dhe ia demtojne grate e e magjistareve femijet e tyre ka raste qe edhe e rrahin magjistarin xhindet dhe I sjellin probleme percarje e shqetesime.

Tha te verteten Allahu ne fjalen e tij.
Kush ia kthen shpine udhezimit tim do te kete jete te veshtire.”(Taha -124)


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:09:

Magjia ne driten e kuranit dhe sunetit.

Argumentet per ndodhjen e xhindeve dhe shejtanit.Lidhjet midis xhindit dhe shejtanit jane shume te forta.Xhindet dhe shejtanet bashkepunojne ne magji.Disa njerez e mohojne ekzistencen e xhindeve dhe shejtaneve prej tyre dhe ndodhjen e magjise e per kete po ju sjell disa argumente te egiztences se tyre te permbledhura.

Ajeti 29 i sures Ahka

29. (Pėrkujto) Kur disa prej exhinėve i drejtuam te ti qė ta dėgjojnė Kur'anin dhe kur u afruan dhe e dėgjuan atė, thanė: "Heshtni!" dhe kur u krye, u kthyen te populli i vet dhe e kėshilluan.

[6. En am }

130. O grumbull i xhinve dhe i njerėzve! A nuk ju erdhėn nga mesi juaj tė dėrguar t'ju rrėfejnė argumentet e Mia dhe t'ju tėrheqin vėrejtjen pėr takimin tuaj nė kėtė ditė? Ata thonė: "Dėshmojmė kundėr vetvetes". I pat mashtruar ata jeta e kėsaj bote dhe ashtu (tė detyruar) dėshmuan kundėr vetvetes se me tė vėrtetė e refuzonin (tė vėrtetėn)

55. Rrahman

33. O turmė e xhinėve dhe e njerėzve, nėse keni mundėsi tė dilni pėrtej kufijve tė qiejve e tė tokės, depėrtoni pra, po nuk mundeni vetėm me ndonjė fuqi tė fortė (por ju nuk e keni atė).

72. Xhin

1. Thuaj: "Mua mė ėshtė shpallur se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit,

6. Dhe se ka pasur burra prej njerėzve, qė kėrkonin ndihmė prej disa xhinėve dhe ashtu ua shtonin atyre edhe mė shumė arrogancėn.

5. Maide

91. Shejtani nuk dėshiron tjetėr, pėrveē se nėpėrmjet verės dhe bixhozit tė hedhė armiqėsi mes jush, t'ju pengojė nga tė pėrmendurit Zotin dhe t'ju largojė nga namazi. Pra, a po i jepni fund (alkoolit e bixhozit)?

24. Nur

21. O ju tė cilėt besuat, mos shkoni gjurmėve tė djallit, pse kush ndjek gjurmėt e djallit ai urdhėron pėr tė shėmtuara e tė irituara, e sikur tė mos ishte mirėsia e All-llahut ndaj jush dhe mėshira e Tij, askush prej jush nuk do tė pastrohej kurrė (prej mėkateve), por All-llahu e pastron atė qė do Ai. All-llahu dėgjon e di.

Argumentet nga kurani jane shume ,eshte e njohur qe ne kuran eshte nje sure e njohur e plote per xhindet e mjafton te dish se ne kuran fjala xhind permendet 22 here,fjal shejtan permendet 68 here.E japim kete informacion me qellim qe te tregojme qe ajetet qe flasin per xhindet dhe shejtanet jane te shumta.

Argumentet nga syneti.

Ibn Mesudi r.a ka then :Ishim me te derguarin e Allahut .as ne nje nate prej neteve .Nuk e gjetem profetin a.s , e kerkuam rrugeve dhe luginave e thame do te jete vrare.kaluam naten me te keqe qe mund te kete kaluar ndonje popull. Kur u gdhi profeti a.s erdhi nga drejtimi I shkretetires .Thame o derguari I Allahut te kerkuam dhe te ndoqem pas e nuk te gjetem dhe kaluam naten me te keqe qe mund te kete kaluar ndonje popull.Ai tha :- Me erdhi nje xhind thirres e shkova me tedhe u lexova kuran atyre”Tha ibn mesudi :u Nis me ne na tregoi gjurmet e xhindeve dhe gjurmet e zjarrit te tyre dhe e pyeten xhindet per nje lloj ushqimi dhe tha”per ju eshte ushqim cdo kocke qe eshte permendur emir I Allahut gjate therjes se mishit tek ajo eshte mbushur me mish dhe kafshet tuaja hajne bajgat e kafsheve tona(te njerzve) po dhe u tha I derguari I Allahut a. shokeve:Mos u pastroni me ato kocka sepse ato jane ushqim per vellezerit e juaj xhinde.(muslimi)

Ebi sejd el hidri r.a ka then –Me tha I derguari I Allahut a.s .Te shikoj qe I do delet dhe shkretetiren .Nese je ne shkretetire me delet e tua thirre ezanin per namaz nfrije zerin ne ezan sepse kush degjon zerin e muezinit prej xhindeve dhe prej njerzve e cdo gje tjeter do te deshmoje ne diten e gjykimit.Trans maliku buhari nesaiu dhe ibn maxhe.

Ibn Abazi ka then –U nis I derguari I Allahut a.s ne nje grup sahabesh per te shkuar ne tregun e qujatur ukadh dhe u ndaluanshejtanet nga lajmet e qiellit dhe u qelluan me zjarr.U kthyen shejtanet tek populli I tyre dhe thane cfare keni- thane- U ndaluam nga lajmet e qiellit(fjalet qe bisedonin engjejt) dhe na qelluan me zjarr.Thane –Nuk u ndaluat nga lajmet vecse ka ndoshur dicka ne toke.Kerkoni ne lindje e perendim te tokes e shikoni se cfare ju pengon nga lajmet e qiellit.U nisen xhindet drejt tuahmes (qytet) tek profeti a.s qe ishte ne vendin e quajtur Nahle.Tregon muadhi:Ai po falte namazin e sabahut me shoket e tij kur degjuan kuranin (xhindet) pushuan qe te degjonin e thane kur u kthyen tek populli I tyre. "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit, qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrsesi nuk do t'ia shoqėrojmė mė askė".Dhe zbriti Allahu ajetin e kuranit per ti njoftuar besimtaret dhe profetin a.s me kete gje ne suren xhind.

1. Thuaj: "Mua mė ėshtė shpallur se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit,
2. qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrsesi nuk do t'ia shoqėrojmė mė askė".
3. Dhe se lartėsia e madhėruar e Zotit tonė nuk ėshtė qė ka as grua, as fėmijė
8. Dhe vėrtet, ne kemi hulumtuar ta arrijmė qiellin, po atė e gjetėm pėrplot roje tė forta dhe me shkėndija (zjarri qė djeg),
9. Dhe ne mė parė hulumtonim nė vendvėshtrimin pėr tė dėgjuar, e kush pėrpiqet tė dėgjojė tash, ai has nė pusinė e shkėndijės sė zjarrtė.
10. Ne nuk e dimė se me kėtė (pėrgatitje tė qiellit) ėshtė pėr qėllim ndonjė e keqe pėr ata qė janė nė tokė, apo Zoti i tyre dėshiron qė ata t'i udhėzojė.
11. Ėshtė e vėrtetė se prej nesh ka tė mirė, por ka edhe qė nuk janė aq tė mirė, sepse ne kemi qenė nė drejtime tė ndryshme.
12. Dhe ne kemi qenė tė bindur se All-llahut nuk mund t'i shmangemi nė tokė e as nuk mund t'i shpėtojmė Atij duke ikur.
13. Dhe ne, sapo e dėgjuam udhėzimin (Kur'anin), i besuam atij, e kush i beson Zotit tė vet, ai nuk i frikėsohet ndonjė dėmtimi e as ndonjė padrejtėsie..

Aishja r.a trans se ka then ei derguari .i Allahut a.s .-U krijuan engjet prej drite dhe I krjiuan xhindet nga flaka e pa tym dhe u krijua Ademi nga ajo qe eshte pershkruar juve (pra balta) trans ahmedi dhe muslimi.

Safije bint heje r.a transmeton se Pejgamberi a.s tha -Me te vertete shejtani ecen ne ne trupin e birit te Ademit nepermjet rrugeve te gjakut.(Buhari dhe muslimi)

Ebi hurejra r.a trans se ka then I derguari I Allahut.-Ska ndonje te lindur qe lind dhe mos e ngacmoje shejtani e pastaj qan me ze te larte pervec te birit te merjemes dhe nenes se tij”(Buhari dhe Muslimi)

Abdullah ibn Mesudi trans u permend tek I derguari I Allahut a.s nje burre qe fjeti naten gjersa u zbardh e doli dielli pa u fal e ai tha.Atij burri I urinoi shejtani ne dy veshet ose tek njeri vesh” (trans buhari muslimi)

Ebu katadeh ka then se I derguari I Allahut ka thene- Endrra e mire eshte prej Allahutdhe e keqa eshte prej shejtanit.Kush shikon ndonje enderr te keqe dhe e urren le te pershtyje tre here nga krahu I majte I shpatulles e te kerkoje mbrojtje prej shejtanit tek Allahu sepse ajo nuk do ta demtoje ate (buhari muslimi)

Ebi Sejd el kudri r.a tras se I derguari I Allahut a.s ka thene nese dikush prej jush I hapet goja te vendosi dorne e tij ne goje sepse shejtani hyn nete”(muslimi )
Hadithet per kete jane te shumta e keto mjaftojne per ate qe kerkon te vertetn.Na qartesohet se egzistojne xhindet dhe shejtanet prej xhindeve e nuk ka dyshim per te e nuk polimezon asnje per kete pervec mendjemedhenjve e atyre qe ndjekin epshet dhe jo udhezimi e Allahut.


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:12:

Argumentet per egzistencen e magjise

1-Argumente nga kurani I nderuar.

Ajeti 102 sure El bekare
Ajeti 77 sure Junus
Ajeti 81-82 Sure Junus
Ajeti 67-69 sure Taha
Ajeti 117-122 sure Araf

Sure el Felek
113. Felek 1. Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,
2. Prej dėmit tė ēdo krijese qė Ai e krijoi.
3. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.
4. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.
5. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.


Ka then El Kutubiu “ prej demit te atyre qe lidhin dhe fryejne nje magji “Magjistaret qe fryejne ne penjte qe lidhin kur lexojne ne to (fjale magjie).
Ka thene El hafidh ibn kethir per kete ajet Tha muxhahid ,Ekrime el Hasen, Kataden dhe ed-Daled-Magjistaret qe fryejne ne penjte qe lidhin kur fryjne kendojne ne to fjale magjie.

Argumentet nga syneti

Nga Aishe r.a ka thene.Nje burre nga beni zurejk qe quanin Lebijd ibnul Asemi I beri magji te derguarit te Allahut a.s saqe imagjinonte sikur bente dicka me gruan e tij qe nuk e kishte bere gjersa nje dite prej ditesh apo nje nate prej netesh ishte tek une e beri shume dua (lutje) e pastaj thaq “O Aishe e ndejva qe Allahu mu pergjigj me ato qe I kerkova.Me erdhen dy burra me qendruan njeri tek koka e tjetri tek kembet e njeri prej tyre I tha shokut.-Cfare ka ky burre? Tha –Eshte magji.Kush I ka bere magji? Tha- Lebijd ibnul Asemi.Ne cfare gjeje? Tha- Ne kreher dhe ne floke dhe ne pjalmin e hurmes arabe mashkull.Tha ku eshte ajo magjia?Tha – Ne pusin haruan” Shkoi profeti Muahmed a.s tek ai pus dhe I tha Aishes.Uji I tij ishte I kuq si kenaja dhe kurorat e hurmave ishin si koka shejtanesh.Tha o Aishja .O derguari I Allahut a nuk e nxorre ate magjine.Tha profeti a.s Me sheroi Allahu dhe e urreva qe te hapej problem te njerzit dhe urdheroi ta mbuluan magjine.(buhariu muslimi)

Kuptimi I hadithit

Cifutet Allahu I mallkofte rane dakort me lebijt ibnul asemi magjistari me I madh cifut ne ate kohe dhe I thane qe te bente magji te derguarit te Allahut .as dhe I dhane atij 3 dinare dhe ky I humbur e beri magjine me floket e profetit a.s .thuhet se I morifloket nga nje femije I vogel qe shkonte tek shtepia e profetit a.s dhe beri magji me to dhe e vendosi ne pusin heruan.
Po ti bashkosh te gjitha trans e hadithit kupton se kjo magji ishte e llojit qe burri nuk kryen dot marredhenie me gruan.Eshte pejgamberi a.s qe I dukej sikur mu8ndej te kryente marredhenie me nje nga grate e tij e kur I afrohej nuk mundej.E per kohen e magjise ka mendime te ndryshme.Eshte then 40 dite dhe tjeter vec kesaj dhe Allahu e di me mire se sa. .E pas ardhjes se dy engjeve u be e qarte se lebijd ibnul asem e kishte mbeshtjelle magjine me kapaket e lules mashkull te hurmes qe te ishte e forte e te kishte ndikim te forte e pastaj e kishte vendosur poshte nje guri te pusi heruan.Pasi mabruan dy engjejt profeti a.s urdheroi nxjerrjen e magjisee groposjen e saj e ne disa transmetime thuhet se e dogji.Sic shihet ne transmetimet e ndryshme te ketij hadithi cifutet I bene magji profetit a.s nga llojet me te fort ate magjise e deshnin ta vrisnin dhe ka magji qe te vret e sic dihet e thjeshtezoi ate ne llojin e magjise sic eshte ajo qe nuk e lejon burrin ti afrohet gruas se tij.

Dyshimet dhe zgjidhjet e tyre

Ka then El Maziri bidacinjte e mohojne kete hadith e thone nuk mundet qe profetit a.s ti behet magji.Sepse nqs ne e lejojme kete besimi ndaj sheriatit pdo te mendonte qe xhebraili do te vinte te Ai .a s e do ti sjillte shpalljen po realisht nuk ishte ashtu pergjigjet Maziri e thote.Kete fjale te cilat thane eshte pa vend sepse ardhja e kuranit e cila eshte mrekullitregon sinqeritetin qe ka profeti .as ne cka informon prej Allahut e te lejojme dicka qe kurani dhe suneti jane ne kundershti me te eshte papranuar.Mrekullite e tij fiksojne vertetetsine e tij per cfare transmetoi nga Allahu dhe ajo qe ato thane eshte ne kundershtim me argumentet.

Tha Ebu xhekini El Jusufi .Semundja e pejgamberit a.s nuk pakeson dicka atij .as nga profetesia sepse semundjet qekane kaluar profetet nuk u le atyre pasoja por ua shton atyre graden ne xhenet.Dhe imagjinimi I tij a.s sikur bente dicka nga kjo dynja kur ai nuk e bente ate gjee pastaj kjo gje iu largua e iku ploteisisht ekjo I vinte nga magjia pasi Allahu ia mesoi vendin e magjise me ane te dy engjeve ne enderr nxjerrejn dhe prishjen e saj dhe beri shkak kete ngjarje per zbritjen sureve En-Nas ,El-Felek per te cilat besimtaret I p[erdorin ne kohen e sotme per ruajtjen etyre nga magjia dhe syri I keq.Kjo semundje nuk I pakesoi asgje nga profecia por perkundrazi u be shkak per zbritjen e ajeteve te kuranit dhe ndodhi me deshiren e Zotit per ti beret e ditur brezave te besimtareve sit e ruhen prej magjise me ane te ketyre sureve.Kjo semundje nuk I la pasoja ne mendjen e tij por vetem ne trupin e tij sic ishte shikimi e kjo ndodhi ne kohen semundjes.
Na ka ardhe ne kuran dhe se Musait I bene magji qe te shikonte litaret e magjistareve si gjarperinj.

65. Ata thanė: "O Musa, do tė hedhėsh ti apo ne po hedhim tė parėt?"
66. Ai (Musai) tha: "Jo, hidhni ju!" Kur ja, atij iu duk se nga ajo magji e tyre litarėt dhe shkopinjtė lėviznin (si gjarpėrinj).
67. E Musai ndjeu nė vete njėfarė frike.
68. Ne i thamė atij: "Mos kr frikė, ėshtė mė se e sigurt se ti do tė jesh triumfues!"
69. Tani hidhe atė qė e ke nė dorėn tėnde tė djathtė (shkopin), qė t'i gėlltisė ato qė i bėnė ata, sepse ajo qė bėnė ata nuk ėshtė asgjė tjetėr pos mashtrim magjistari, e magjistari nuk do tė ketė sukses kudo qoftė.
70. Atėherė (kur shkopi i Musait i gėlltiti) magjistarėt u hodhėn nė sexhde e thanė: "Ne i besuam Zotit tė Harunit dhe tė Musait!"(sure Taha)Asnje nga dijetaret dhe njerzit e zgjuar nuk ka then se musait iu pakesua dicka nga profetesia e tij sepse gjerat e tilla e kane shtuar besimin besimtereve dhe profetesine me shpallje per ngajrjet ne fjale sepse Allahu u jep atyre (profeteve) fitore kunder armiqve dhe mosbesimtareve dhe ua prish magjite magjistareve me mrekulli sic ishte shkopi I Musait ose Suret Felek dhe Nas per profetin a.s.
Nga Ebu hurejra r.a trans se Pejgamberi a.s tha Largohuni nga hskatarrimet ! thane o derguari I Allahut cjane ato?Tha –Idhujtaria (shirku) magjia,vrasja e dikujt qe Allahu ne ndaloi ,ngrenia e fajdes,ngrenia e pasurise se jetimit,lenia e luftes ne kohen e saj,dhe shpifja kunder besimtareve te martuar pa e ditur ate(buhari muslimi)

Perfitojme nga hadithi mse pejgamberi a.s na urdheroi qe ti largohemi magjise dhe e qartesoi se ajo eshte prej gjynaheve me te medha dhe shkatarruese e kjo argumenton se magjia eshte evertet dhe nuk eshte perralle.

Nga ibn Abaz r.a transmetohet se ka then I derguari I Allahut .a .s –Kush mesoi dijet nga yjet (astrologji) ai mesoi nje pjese te magjise dhe shton sa shton”(transmeton Daudi ibn maxheh dhe saktesoi sheik Albani.


Perfitojme nga hadithi qe te largohemi dhe prej rrugeve qe te cojne ne mesimin e magjise.Argumnetet qe magjia mesohet eshte fjala e Allahut ne kuran

102. (E hodhėn librin e Zotit) E ndoqėn atė qė e thonin djajt nė kohėn e sundimit tė Sulejmanit. Po Sulejmani nuk ishte i pafé, djajt ishin tė pafé, sepse u mėsonin njerėzve magjinė. (ndoqėn) Edhe ēka u zbriti nė Babil dy engjėjve, Harutit dhe Marutit. E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t'i thonin: "Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pa fé!" E, mėsonin (njerėzit) prej atyre dyve atė (magji) me ēka ndanin burrin prej gruas sė vet, por pa lejėn e All-llahut me atė askujt nuk mund t'i bėnin dėm dhe ashtu mėsonin ēka u sillte dėm e nuk u sillte dobi atyre. E ata (jehuditė) e kanė ditur se ai qė (hodhi librin) e zgjodhi atė (magjinė), ai nė botėn tjetėr nuk ka ndonjė tė drejtė (nė mėshirėn e Zotit). Po ta dinin, ata se pėr ē'ka e shitėn vetveten, ajo ėshtė shumė e keqe.(el bekare)

Eshte e qarte se magjia eshte dije si dijet etjera dhe ka disa rregulla qe ndertohet.Hadithi dhe ajeti tregon te keqijat e mesimit te magjise.

Nga Imran ibn husejn r.a transmetohet se I derguari I Allhut ka thene .Nuk eshte prej nesh kush beson parandjenjen ose kerkon nga nje tjeter kete gje ,ai qe hedh fall ose ai qe kerkon ti hidhet fall, ose ben magji ose shkon te magjistari qe ti beje ai magji dikujt dhe kush shkon tek fallxhoret dhe beson ate qe ai thote net e vertete ai ka mohuar ate qe I zbriti Muhamedit a.s (kuranin).
Nga ebi Musa el Enshariu r a trasmetohetse I derguari I Allahut ka thene.Nuk do te shkoje ne xhent pijaneci,dhe as ai qe beson ne magji dhe as ai qe nderpret lidhjet farefisnore” . Inb Haban thote se kuptimi I hadithit eshte se te tre nuk do te hyjne ne xhent perderisa te ndeshkohen me zjarr njefare kohe per gjynahet e kundershtimet.Me te vertet profeti a.s ndaloi nga bindja (besimi) se magjia vepron pavarur nga percaktimi I Allahut dhe eshte detyre per besimtarin qe te besoje se magjia v3epron vetem nese deshiron Zoti Ajeti 1002 El bekare “por pa lejen e Allahut me ate askujt nuk mund ti bejne dem”

Tha Ibn Mesudi Kush shkoi tek Arraf(ai qe thote se e di te fshehten) apo magjistar ose fallxhor dhe I beson ne ate qe I than e te vertet e mohoi ate qe I zbriti Muhamedit a.s (kuranin)


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:14:

Theniet e dijetareve

Tha el Hatabi Nje popull mohoi egzistencen e veretetsise se magjise.Pergjijgja eshte se eshte fiksuar se vertetesia e egzistences se magjise dhe rane dakort shumica e popujve (arabe ,romak Persian dhe banoret e tokes me dije dhe dituri.

Tha Allahu
“Te cilet ua mesonin njerzve magjine”(El Bekare 102) dhe urdheroi te kerkohet mbrojtje prej saj me fjalet e tij dhe dua sic vjen ne kuran.
Sure el Felek
113. Felek 1. Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,
2. Prej dėmit tė ēdo krijese qė Ai e krijoi.
3. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.
4. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.
5. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.


E per kete erdhen hadithe te shumta nga I derguari I Allahut a. s qe lajmeron se nuk I mohon keto vecse ai qe mohon gjerat qe duken.Dijetaret kane dhen percaktime per ndeshkimin e magjistarit dhe nga erdhen te gjithe keto percaktime nese nuk do te egzistonte magjia.
Tha El Kurtubiu Thone ehli syneti qe eshte fiksuar vertetesia e magjise dhe thane muetrilet(grup I humbur) dhe ebu ishak El sitirababdi shok nga shoket e imam shafiut qe magjia nuk eshte vertete por eshte imagjinim.
66. Ai (Musai) tha: "Jo, hidhni ju!" Kur ja, atij iu duk se nga ajo magji e tyre litarėt dhe shkopinjtė lėviznin (si gjarpėrinj). (Taha) E nuk thote se leviznin me te vertet port ha atij (Musait ) ju duk e gjithashtu
116. Ai (Musai) tha: "Hidhni ju"! E kur hodhėn ata (shkopinj e litarė), magjepsėn sytė e njerėzve, i frikėsuan ata dhe sollėn njė magji tė madhe.(Sure El Arafe)


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:18:

Llojet e magjise

Llojet e magjise jane tete -

E para
magjia e keldamijineve dhe keshdajinijeve te cilet adhurojne shtate planetet.Ata besojne se palnetet drejtojne gjithesine
E dyta
magjia e ngatarresave dhe imagjinatave dhe e shpirtave te forte.Pastaj err-Razi argumenton se ngatarresa le gjurme tek njeriu sepse njeriu mund te eci ne nje trung mbi toke enuk mund te eci vete nese ai trungu eshte mbi lume .Thane doktoret e kohes kur hasnin dike qe I dilte gjak nga hunda e ndalonin ate te shikonte ne gjerat me ngjyre te kuqe ndersa ate qe kishte semundjen e tokes e ndalonin te shikonte ne gjerat e ndritshme dhe nga rrotullimi ne nje vend.E vazhdon er-Rrazi me llojet e magjise te cilat nuk kane rendesi e neto ka disa gabime e per kete po eleme per pjesen e meposhteme.

Vertetesimi e qartesimi I llojeve te magjise.


Nga studimi I ndarjes se llojeve te magjise sipas er-Rrazit dhe Er-Rragib dhe dijetareve te tjere mbi magjine gjen qe ato qe shtuan ne magji gjeraqe nuk I takojne asaj per shkak se ato u mbeshten shume ne kuptimin gjuhesor te magjise qe eshte magjepse dhe fshehje e shkakut.keshtu ata futen ne magji dhe gjerat e cuditshme futjen ne sherr te dy personave te cileve u fshihet shkaku .Keto nuk kane vlere per ne por ne kete shkrim do te flasim per magjine vertete qe bazohet shejtani tek xhindet..Ka gjera te tjera me rendesi qe duhet ti sqarojme e ato qe permendi Er-Rrazi dhe er-Ragib per ndikimin e planeteve.E verteta eshte se ne besojme se ato qe ato veprojne me urdherin e Zotit e me urdherin e Zotit nuk ndikojne ne krijesat e tjera asnjehere.Disa thone se magjistaret flasin nne emer te palneteveose shenjave te tyre e pasi u flasin atyre plotesohet magjia e tyre perpapra shikuesit.
Pergjigja nese ndodh vertet kjo nuk eshte nga ndikimet e planeteve por nga ndikimet dhe veprimet e shejtanit per magjistaret e humbur si dhe format e tjera kur idhujtaret u flisnin idhujve te tyre prej guri.Ishin shejtanet qe u pergjigjeshin atyre me ze qe degjohej nga Brenda idhujve e ata mendonin se ata ishin zotera.rruget e humbura jane shume dhe Allahu na largofte te keqen e shejtaneve dhe njerve.

Si e therret (afron magjistari) xhindin?

Marreveshja mes magjistarit e shejtanit .Ne shumicen e rastevemarreveshja mes magjistarit e shejtanit kerkon qe magjistari te veproje disa vepra,shirku e kufri te shfaqura e te fshehta qe pastaj shejtani te cohet ne sherbimin e tij ose I sjell dike qe ti sherbeje.

Ne shumicen e rasteve marreveshja behet midis magjistarit dhe prijesit te fisit te xhindeve dhe ky prijes urdheron ndonje pauses mendjelehte nga fisi I tij qe ti sherbej ketij magjistari e ti bindet atij ne zbatimin e urdhervae te tij psh ndonje lajm per dicka qe ka ndodhur,ndarje midis dy personave, apo bashkimin ne dashuri te tyre apo ta beje burrin qe mos ti afrohet gruas se tij etj qe do ti sqarojm em vone.Magjistari me venien ne sherbim te xhindit ben ato pune te keqija qe do dhe nese ai xhindi e kundershton ate , magjistari I ben adhurim prijesit te xhindeve apo ben vepra qe I pelqejne atij.Dhe ky priejes ose e ndeshkon ate xhind ose e urdheron ,ose ve nje xhind tjeter ne sherbim te tij.

E per kete gje gjen qe lidhjet mes magjistarit dhe xhindit qe I sherbejne jane te bazuara ne urrejtje.Ky xhind ne shume raste e demton magjistarin pa e ditur ai, si dhimbje koke te perhershme,pagjumesi dhe trembje naten e rreh po keshtu mund te veproje dhe me familjne e magjistarit.Ne shumicen e rasteve magjistari nuk ben femije sepse xhindi ia vret foshnjen ne miter kur eshte magjistareose gruaz te magjistarit para se te plotesohet krijimi I saj.Kjo gje eshte e njohur tek magjistaret dhe disa prej tyre e kane lene magji qe te lindnin femije.Me kujtohet kur isha duke kenduar nje grua te semure qe e kish kapur magjia e kur I lexova kuran foli xhindi ne gjuhen e saj e tha.

-Une nuk mund te dal prej sa.
Thashe -Pse?
Tha-Sepse trembem se mos me vret magjistari.
Thashe –Largohu nga ky vend ne nje vend tjeter qe nuk e di magjistari.
Tha –Do te dergoje pas meje xhind tjeter qe te me sjelle tek ai.
I thashe po e pranove islamin ose e shfaq pendimin tend me sinqeritet mundet me ndihmen e Allahut te mesoj disa ajete kurani qe te shpetojne nga keto xhinde mosbesimtare et mbroje prej tyre.
Tha –Jo nuk e pranoj islamin do te qendroj keshtu kristian.
I thashe nuk ka dhune ne fe por e rendesihme eshte te dalesh nga kjo grua.
Tha nuk dal.
Thashe –Atehere mne ndihmen e Allahut do te lexoj kuran derisa te digjesh e pastaj e qellova fort e filloi te qaje.
Tha do te dal do te dal dhe doli .E falenderimi I takon Allahut e miresia eshte prej Tij.Dhe dihet sa me shum emohim e gjera te ndyra te beje magjistari aq me I bindur dhe I shpejte ne zbatimin e urdhervae eshte xhindi dhe e kunderta.

Si e therret xhindin magjistari?

Per kete rruget jane te shumta qe perbejne sihr dhe mohim(kufer)te qarte e do permend prej tyre inshalla tet rruge nga llojet e idhujtarise dhe mohimit kur kam permbledhur gjerat ne cdo rruge.Dhe I permend keto sepse disa muslimane nuk mund te dallojne mjekimin me kuran me mjekimin me magji.I pari (me kuran) eshte lidhje me besimin ne Zotin I dyti eshte lidhje me shejtanin(magjia).


E lind paraqitesi tek jerzit e thjeshte kur disa magjistare u lexojne per te sheruar semundjen fshehin pjeset e kufrit(mohimit) dhe shfaqin sipas tyre disa fjale prej kuranit qe te mendoje I semuri se sherimi eshte me kuran.Dhe I semuri ben cdo gje qe I thote magjistari genjeshtar.Qellimi im eshte qe vellezerit e mi muslimane te largohen nga keto rruge te se keqes e te humbjes e tu qartesohet rruga qe ndjekin kriminelet


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:21:

Mynyra e pare :Rruga e Ilkamit

Hyn magjistari ne dhomen e tij te erret dhe ndez zjar e vendos ne zjarr disa gjera qe leshojne tym sipas temes se kerkuar.nese do qe te ndaje dy veta apo ty fuse armiqesi ose urretje etj vendos ne zjarr gjera qe leshojne ere te mire.pastaj fillon magjistari te lexoje lexime me permbajtje idhujtarie.Ky lexim eshte I nje shkrimi pakuptim qe perbehet nga betimi xhindit tek zoteria e tij e kerkesa e magjistarit ndaj xhindit ne emer te te madhit te tyre,si disa llo0je mohimi e idhujtarie, si madheshtimi I te medhenjve prej xhindeve e lutje te shumta derguar atyre.Me kusht qe magjistari mbi te qofte mallkimi I Allahut te jete I papaster ose xhunub ose te veshe rroba te pista.Pasi te mbaroje nga leximi I tij me kuptimet e mohimit shafaqet para tij nje imazh ne formen e qenit. Gjerperit ose cfaredo forme tjeter dhe magjistari e urdheron ate per ate qe kerkon.Ndonjeher nuk I shfaqet gje atij por degjon ze e ndonjeher nuk degjon asgje por lidh dicka nga shenjat e personit te cilit I behet magji, si floke ose cope nga rrobat e tij, me eren e djerses se tij pastaj e urdheron xhindit poer ate qe kerkon.


Si perfundim nga studimi I kesaj rruge qartesohet se;
Xhindi do dhomat te erreta.
Xhindi do erera te keqija
Eshte nga shirku I shfaqur e I hapur ne keto rruge betimi ne xhin ose lutjet e e shumta drejtuar atij.
Xhindi e do te pisten dhe shejtanet afrohen tek njerzit e piste.

Mynyra e dyte ;Rruga e therjes

Sjell magjistari zog ose kafshe ose pule ose pellumb me cilesi te caktuara sipas kerkeses se xhindit e ne shumicen e rasteve ne ngjyre te zeze sepse xhindet e pelqejne ngjyren e zeze.Pastaj ther ate pa permendur emrin e allahut net e por permned ndonje emer xhindi dhe lyen me gjakun e saj te semurin e ndonjehere nuk eben kete gje.Pastaj e hedh ate ne rrenoja puse apo vende te shkreta te cilat ne shumicen e rasteve jane vendbanime te xhindeve e nuk pemend emrin e Zotit kur e hedh ate e pastaj kthehet ne shtepin e tij e lexon lexime me kuptime idhujtarie ose mohimi e pastaj urdheron xhindin per ate qe deshiron.
Si perfundim ai ben idhujtari ne kete rruge me dy ceshtje.
E para therja per xhindin eshte e ndaluar sic rane dakort dijetaret e pare.Sigurisht ajo eshte shirk ose idhujtari sepse therja per dike tjeter pervec allahut nuk lejohet per njerzit e as te haje prej saje e jo me te veproje me te.Por megjithate injorantet ne cdo kohe e vend eveprojne kete gje te ndyre.thote Jahje ibn Jahja –me tha Ueheb –S edisa magjistare nxorren uje nga nje burim dhe qe te vazhdonte te dilte uje prej tij theren dicka per xhindet dhe me to ushqyen njerzit.arriti lajmi tek ibn Shihab Ez-Zuhri qe tha.Ai their ashtu qe nuk I lejohet dhe ushqeu me ate qe nuk u lejohet.
Ndaloi I derguari I Allahut nga ngrenia e therjes per xhindeve ne sahihun e muslimit nga hadithi qe trasn Ali ibn Talib se profeti a.s tha “ emallkoi allhu ate qe theri ne emer te dikujt tjeter pervec Allahut”
E dyta Leximi ne permbajtje idhujtarie (shirku) eshte shqiptim ose shkrim me heroglife, gjate kohes kur therret xhindin e ajo permban shirk te hapur sic permend shejik Islam Ibn Tejmije ne shume libra te tij.

Mynyra e trete ;Rruga e gjerave te ndyra

Kjo rruge eshte njohur mes magjistareve dhe ai qe merret me te ka me vete nje grup te madh shejtanesh dhe I zbatojne urdherat e e tij sepse ai magjistari qe ben kufer (mohim) eshte ateist.Kjo rruge perbehet si me poshte.Cohet magjistari I mallkuar vesh mbeshtjellje kurani ne kembet e tij ne formen e kepuceve e pastaj futet me ten e banje e fillon e elxon gjera pa kuptim me permbajtje kufri Brenda banjes.Pastaj del ulet ne dhomen e tij e urdheron xhindin poer ate qe do e gjen xhindet ne zbatimin e urdherave te tije te gjitha keto sepse ai mohoi Zotin madheshtor dhe u be vella me vellezerit e tij shejtane.Ai e meriton humbjen e qarte mbi te qofte mallkimi I Zotit te botrave.Kusht per kete lloj magjistari eshte qe te veproj prej gjynaheve te medha pervec atyre qe permendem si veprimi I harameve, veoprim I homseksualeve,imoralite me gra te huaja ose shrajes e Zotit ose fese e te gjitha keto I kenaqin shejtanet prej xhindeve.

Mynyra e katerte;Rruga e pislleqeve

Ne kete ruge mnagjistari I amllkuar shkruan sure nga suret e kuranit te nderuar me gjakun e menstruacioneve ose me pislluqe te tjera pastaj lexon gjera te pakuptimta me origjine idhujtarie e shafqet xhindi te cilin e urdheron per ate qe deshiron.e nuk mund te fshihet mohimi ne kete lloj ruge sepse talja me suret e kuranit te nderuar eshte mohim I Allahut me teper qe I shkruan me gjera te pista.Mbrohemi me allahun nga keto gjera te pista dhe kerkojme prej tij ten a e marre shpirtin me besim.amin

Mynyra e peste;Rruga e tenkijes

Ne ket rruge magjistari mallkimi I Allahut qofte mbi te shkruan sure nga suret e kuranit me shkronja te vecuara mbrapsht nga fundi ne fillim.Pastaj fillon te lexoje permbatje idhujtarie e shafqet xhindi te cilit I shfaq kerkesen e tij.Kjo rruge gjithashtu eshte e ndaluar bashke me shirkun dhe mohimin qe permban.

Menyra e gjashte ;Rruga e tenxhij ose e horoskopit

Tek kjo rruge magjistari kerkon duke vezhguar yjet e vecante e pastaj magjistari lexon gjera te pakuptimta me permbajtje mohimi kundrejt Zotit pastaj fillon te beje levizje te ndryshme sikur po I zbret shpirti I yllit p one te vertete ai adhuron yllin e ben sikur adhuron Zotin ekjo eshte prej llojeve te idhujtarise adhurimi I dikujt tjeter pervec Allahut.Keshtu shejtanet ia plotesojne kerkesat atij emednon magjistari se ylli e ndihmoi ate e genjejne shejtanet e I thojne se kjo magji nuk zgjidhet nese shfaqet perseri ky yll. Ka yje qe shfaqen njehere ne vit dhe ata presin shfaqen e tij pastaj fillojne ti lexojne e ti luten e yllit qe tu zgjidhe magjine.Nuk mund te fshihet dhe ne kete ruge madherimi I krijesave dhe lutjen tek te tjere pervec Zotit dhe kjo eshte idhujtari ose shirk

Rruga e shtate;Rruga e falltarise duke lexuar pellemben e dores

Ne kete rruge magjistari merr nje femije te vogel qe ska arritur moshen e pjekurise me kusht te jete pa abdes pastaj ia merr pellemben e dores e vizaton nje drejtkendesh ose figure gjometrike dhe shkruan rreth tij gjera te pakuptimta dhe permbajtje idhujtarie. E shkruan net e gjitha anet e figures,pastaj vendos doren e femijes ne mes te drejtkendeshit vaj dhe lule ngjyre blu ose boje blu dhe pastaj vendos flete ne fytyren e femijes e I vendos nje kapele qe te qendroje fleta pastaj mbulohet femija I gjithi me nje rrobe te rende dhe femija shikon ne doren etij.Sigurisht ai nuk e dallon ate sepse eshte erresiree magjistari fillon te lexoje permbajtje idhujtarie e nese femija ndjen se u ndricua vedni dhe shikon nje pamje qe leviz ne doren e tije I thote magjistari femijes.
Cfare shikon? Thote femija-Shoh para meje pamjen e nje burri- thote magjistari –Thuaji atij keshtu dhe keshtu dhe leviz pamja sipas kerkeses dhe ne disa raste I shfaqet pamja si engjell porn e realitet eshte shejtan prej xhindeve.Dhe ne kete rruge perdoren rruge te cilat meritojne denimin e Zotit te cilat permbjane mohim dhe idhujtari.

Mynyra e tete;Ndjekja e gjurmeve

Ne kete rruge I semuri kerkon disa shenja copa nga shamia ose kemisha ose cdo gje tjeter qe mban ere nga djersa e te semurit..Pastaj lidh kete shami ne fund nyje dhe kater gisht larg nyjese kap fort me dore dhe lexon kuran per te mashtruar njerzit dhe mbas leximit te kuranit lexon pjese idhujtarie dhe mohimi me ze te ulet pe rte thirrur xhindet e I thote.-Nese semundja eshte shkak te xhindeve shkurtoje ate e nese eshte semundje per doctor beje ate dhe mat me gishta copen .

Si perfundim

Mashtrimi I te semurit me lexim kurani ne fillim dhe pastaj lexon pjese kufri ose shirku.Kjo per te menduar I semuri se po e sheron me kuran por ai fshehtas lexon gjera te ndaluara.

Kerkimi ndihme nga xhindet e lutja kushtuar kundrejt tyre jane te gjitha idhujtari
Xhindet genjejne shume enga ta kuptosh se ky xhind eshte I sinqerte apo genjeshtar ne keto ceshtje.kemi provuar shume magjistare endonjeher qene te sinqerte e shum ehre qene genjeshtare saqe na kane ardhe te semuret dhe kane then se I semuri kishte sy.Pasi I lexuam kuran filloi te fliste xhindi tek ai e nuk kishte sy e shume raste te tilla.

Shenjat nga te cilat njihet magjistari
Nese gjen nje shenje te vetme tek ndonje sherues dije se ai eshte magjistar

I kerkon te semurit emrin e nenes ,emrin e tij ose emrin ete jatit.
Merr shenja nga i semuri si rroba floke etj
Nese ther dicka nuk permend emrin e Zotit dhe lyen me gjak te semurin.
Shkruan hiroglife pakuptim
Lexon gjera me kuptim ose pakuptim.
I jep te semurit nje nuske e cila permban brenda thonj zhive shkronja ose numra te pakuptimte.
Urdheron te semurin te vecohet prej njerzve ne shumicen erstave dhe per dyzet dite dhe kjo argumenton se xhindi qe I sehrben magjistarit eshte kristian.
I jep te semurit gjera ti gropose ne toke
I jep fleta te semurit ti djege dhe te tymoset me to.
Belbezon fjale pa kuptim
Ndonjeher magjistari e njfton te semurin per emrin e tij vendin e tij dhe problemin me te cilin erdhi .
I shkruan gjera te vecnata idhujtarie ne nje flete ose I shkruan ne krehof te bardhe dhe e urdheron te seumurin ta trese dhe ta pije
Nese meson se nje person eshte magjistar ki kujdes tek shkurja tek aid he kujto fjalen e Profetit a.s;”Ksuh shkon tek fallxhori dhe beson ate qe ai thote net e vertete e ka mohuar ate qe I zbriti Muhamedit a.s (KURANIN)”


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:25:

Gjykimi per magjine ne legjislacjonin Islam

Tha imam maliku Allahu e meshirofte magjistari qe ben magji e kete nuk e ben pervec atij qe tha Allahu ne kuran
E ata (jehuditė) e kanė ditur se ai qė (hodhi librin) e zgjodhi atė (magjinė), ai nė botėn tjetėr nuk ka ndonjė tė drejtė (nė mėshirėn e Zotit). Po ta dinin, ata se pėr ē'ka e shitėn vetveten, ajo ėshtė shumė e keqe.(el bekare 102)
Shikoj qe ai qe ben kete gje te vritet tha imam Maliku.
Tha ibn Kudame e meriton magjistari vrasjen. Ekane transmetuar kete Umeri r.a nga Othmni Abdullah ibn Umeri xhundjb ibn Abdullah,xhundel ibn Koab,Kejs ibn Saad, Umer ibn Abdulazis e eshte then nga ebu hanife dhe maliku.

Tha kurtubiu se ka mendime te ndryshme te dijetareve te fikhut ne gjykimin e magjistarit me origjine musliman ndhe ate nga ehli kitabeve.Nese magjistari me origjine muslimane ben magji me fjale qe permbajne kufer(mohim ) ai vritet prej tij nuk kerkohet pendim e nuk I pranohet pendimi sepse aim und te genjeje sic fshehe imoralin qe bensepse allahu e quajti magjine kufer (mohim) ne thenie e Tij ne kuran.
E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t'i thonin: "Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pa fé!"(El Bekare 102) kjo eshte thenie e ahmed ibn Hambelit Ebi Theur ishak dhe ebu Hanifes dhe Imam Shafiut

Tha ibn Mundher nes eburri pohon se beri magji me fjale kufri eshte detyre vrasja e tij nese nuk pendohet.Gjithashtu vritet nese fiksohet qarte ose cilesohte fjala e tij kufer.e nese fjalet qe permend kur bven magji nuk kqne permbajtje kufri nuk lejohet vrasja e tij.E nese ndodh tek ai qe I behet magji ndonje dem atehere eshte detyre hakmarrja nje per nje.e nese eshte dicka qe ska hakmarrje per te merret shpagim net e holla.

Tha IBn kethiri thenia se magjistari eshte kafir sic transmeton nje grup prej selefeve sic jane Ahmed ibn Hambeli e disa te tjere ne thenien e Allahut
103. E sikur tė kishin besuar ata dhe sikur tė ishin ruajtur (prej mėkateve), po tė dinin, shpėrblimi prej All-llahut do tė ishte shumė mė i dobishėm(El-Bekare103)
Permbledhje shumica e dijetareve jane per vrasjen e magjistarit per shka te kufrit te tij dhe te keqes qe shkakton ai tek njerzit.

Gjykimi I magjistarit kur eshte i krishtere ose cifut.

Tha ebu hanife rrahimullah magjistari vritet kurse maliku thote se nuk vritet vetem nese me magjine e tij vret atehere magjistari vritet po keshtu nese ka bere marrevshje me muslimanet dhe e thyen ate.tha shafiu nuk vritet magjistari elhli kitabeve vetem nese vret me magjine e tij po keshtu ka then dhe ibn kudame.

A lejohet zgjiidhja e magjise me magji?

Tha katade I thashe Sied ibn Masejeb Nje burre nuk mund ti afrohet gruas se tij a te shkoj tek magjistari .tha ska problem se duam prej tij rregullim.nuk ndalohet ajo qe ben dobi.
Tha kurtubiu Kane mendime te ndryshme dijetaret A I kerkohet zgjidhja e magjise magjistarit.E lejoi sejid ibn Musejeb ne atom qe permendi buhariu prej tij.Keshtu tha Elmuzni Esh-Shabi;Ska problem nese mjekimi behet ne gjuhen arabe.Hasan el basri tha qe kjo gje eshte e urryer.En-Neshre eshte lloj mjekimi per ate qe mendohet se I eshte bere magji ose e ka kapur xhindi.
Tha ibn Kudame Nese ai qe zgjidh magjine me kuran dhiker dhe betime apo fjale skane problem fetar kjo lejohet por nese behet dicka nga magjia per kete ibn Hambeli nuk u pergjigj.

Tha hafidh Ibn Haxher pergjigjet me thenien e Pejgamberit a.s “En-Neshre eshte nga punet e shejtanit “
Profeti a.s tregon se origjina e saj qe sshte magjia e kush do miresi me te ajo eshte miresi e kush do sherr ajo eshte sherr.tha dihet se –dihet se ajo eshte dy llojesh En-neshre Thashe kjo eshte sakte qe eshte dy llojesh.
E para
En-nushre xhaize e kjo eshte zgjidhja e magjise me kuran Ilaci eshte dhiker sipas sheriatit
E dyta
Eshte En-neshre haram
Kjo eshte zgjidhja e magjise me magji kerkimi ndihme prej shejtaneve afrimi tek ato me lutje drejtuar atyre dhe kenaqa e tyre.E perkete ishte qellimi I thenies se profetit a.s qe ajo eshte prej shejtanit.E ska si lejohet kjo kur e ndaloi profeti a.s me hadithin per shkuarjen tek magjistaret dhe fallxhoret dhe e qartesoi me thenien e tij se kush shkon tek magjistari ose fallxhori dhe I beson atyre e ka mohuar ate qe I zbriti Muhamedit .as .

Tha ibn kijm En-Neshre eshte zgjidhja e magjise se atij qe eshte bere magji dhe kjo eshte dy llojesh.
Zgjidhja e magjise me magji e kjo eshte prej puneve te shejtanit.Ketu ka vlere thenia e hasan el Basrit”afrohet shejtani tek I semuri dhe I semuri tek shejtani me ate qe shejtani e do dhe ia prish pune e tij qe kishte bere me pare tek semuri.Psh Nje xhinde hyn tek nj person dhe pastaj I del ne enderr qe te shkoj tek magjistari I tij dhe qe te sherohet e kur shkon atje xhindi del dhe magjistari perfitoi para nga I semuri.
Zgjidhja e magjise me lexime kurani oise dua drejtuar Zotit e kjo lejohet.

A lejohet mesimi I magjise?
Tha Hafidh Ibn Haxher per thenin e Allahut ne kuran.
E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t'i thonin: "Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pa fé!"(El bekare-102)
Na tregohet se mesimi I magjise eshte kufer (mohim).
Tha ibn Kudame te mesuarit e magjise dhe mesimi I saj te tjhereve eshte haram e nuk dime ndonje ndryshim te dijetareve per kete ceshtje.

Ndryshimi mes magjise dhe mrekullive te njerve te mire ose porfeteve a.s.

Tha El Mazeri ndryshimi eshte se magjia eshte thenie dhe veprim gjersa magjistari I plotesohet ajo qe do.El kerame nuk ka nevoje per keto por ndodh kur dikush I thote profeteve.Nese do te beje kete do te besoja.
Tha Hafiz ibn Haxher radakort dijetaret se magjia nuk shfaqet vetem tek nje nejri I shkatarruar dhe qe kerame mrekullia nuk shfaqet tek nje njeri I prishur.
Tha El-Hafidh gjithashtu duhet qe te dihet gjendja e atij qe I shafqet dicka e pazoknte nese eshte I kapur me sheriat me shriat dhe I largohet harameve.ajo shfaqet ne dore dikujt eshte ose mrekulli ose magji por kjo dallohet nga njeriu qe I ndodh.


Vemendje
Nje njeri nuk eshte magjistar nuk di nga feja nuk eshte I kapuir me synet e sheriat e mund te beje gjynahe ose bidate e shfaqen tek ai disa shenja te pazokonta dhe mund te jete bidatci ose adhues varresh.Dhe mund ti bejne shejtanet atij disa gjera te pazakonta ne mynyre qe ti hutojne dhe ti humbin ne rrugen e tyre te drejte duke I dale si zjarr ne nje varr ose duke dale si ylber per ti bere se nje toke mund te jete vend I mire dhe te tjera si keto.


Do te flasim inshallah ne kete kapitull rreth llojeve te magjise,pasojat qe ajo le te I semuri dhe per ilacin per cdo dhiker nga kurani dhe suneti.Ju kujtoj se do te gjeni ne kete kapitull dhe kapituj te tjere perdorimin e ilaceve te cilet jane caktuar ne mynyre te vecante por qe hyjne ne rregulla te pergjithshmeqe u fiksuan ne kuran dhe ne sunet.Dhe mund te gjesh ilac nga libri I Allahut ose ajete nga sure te ndryshme dhe te gjitha keto hyjne ne thenien e Allahut.”Dhe ju zbresim nga kurani ate qe eshte sherim me meshire per besimtaret”(Isra 82)

Ka dijetare qe thone se fillimi I sherimit ketu eshte shikimi shpirteror nga dyshimi shirku poshtersirat dhe ka dijetare qe thojne se sherimi eshte shpirtero dhe fizik bashke.Pastaj argumenti tjeter me I qarte eshte nga Aishe se kur profeti a.s hyri tek ajo kur po mjekonte nje grua dhe po I lexonte asaj profeti a.s tha “Mjekoje ate me librin e Allahut”saktesoi albani.Nese do te shikosh mire kete hadith do te gjesh se Profeti a.s epergjithesoi e nuk e vecoi ajete te percaktuara apo sure te vecanta.Kjo tregon se I gjithe kurani eshte sherim .Nga eksperinca shkencore qe na eshte shafqur shpesh dhe e perseritur del se kurani nuk eshte ilac vetem per magjine , kapjen nga xhindi e smira e syrit por eshte ilac dhe per semundje trupore e fizike.Disa te rinj xheloze ne fe duan qe te sjellin argument te vecanta per cdo ajet qe zgjidhet per sherim nga libri I Allahut per tja lexuar te semureve.Do tju jap atyre te rinjve kete hadith nga Ebi Seid El Hudrij I fiksuar ne sahihu buhari.Ai ishte ne nje udhetim me nje grup sahabesh e zbriten ne nje lugine nga luginat arabe e kerkuan prej banorve te kesaj qe ti pranonin si miq por ata refuzuan.Pastaj kryetarin e kesaj lunge e pickoi gjarpri dhe erdhen tek sahabet dhe thane.A ka prej jush lexues qe sheron.u tha ebu Seidi Jam une por nuk ju ndihmoj derisa ten a jepni shperblim.Pastaj lexoi tek ai qe ishte bickuar I cili u cua si ai I cliruar nga prangat dhe u dhane atyre disa dele si shperblime kur y tkhyen tek profeti a.s Ai .as I tha Nga e dije qe eshte lexim per sherim dhe e pelqeu kete gje.
Nga ky hadith qartesohet se Ebu Seidi nuk priti qe te degjonte ndonje tekst te vecanteqe te fliste per el fatihane qe eshte lexim per sherim. E pastaj Profeti a.s e pelqeu ate.Pejgamberi a.s vendosi rregulla te pergjithshme per cdo lexim e fiksua ne sahihun e muslimit qe disa njerez thane o derguari I allahut ne ishim qe lexonim ne kohen e injorances e profeti a.s u tha “Ska problem nese leximi juaj nuk ka shirk(idhujtari)”trans muslimi
Nga ky hadith nxejrrim se leximi per sherim qofte nga kurani suneti ose ilace.


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:31:

Magjia e ndarjes

Lexo ajetin 102 e sures bekare
Nga xhabiri ra.a trans se I derguari I Allahut ka thene;- me te vertete Iblisi(shejtani) vendos fronin e tij mbi uje dhe dergon grupe ne drejtime te ndryshme.Dhe me I aferti tek iblisi eshte ai qe bens proven me te madhe.Dhe vjen secili prej tyre dhe thote bera keshtu dhe keshtu.thote nuk lashe gje gjersa I futa ne sherr burrin dhe gruan e tij.Dhe iblisi e afron dhe I jep kiuroren e tij dhe I thote se eshte me I miri.
Eshte pune e magjise per te ndare dy bashkeshorte ose mbjelljen e urretjes mes dy shokeve ose dy ortakeve.

Llojet e saj

Ndarja mes burrit dhe nenes se tij
Ndarja mes babit dhe djalit te tij
Ndarja e dy vellezerve
Ndarja me shokun
Ndarja me ortakun e tij ne tregti
Ndarja mes burrit dhe gruas e kjo eshte me e rrezikshmja dhe e perhapura.

Shenjat e magjise se ndarjes.

Permbysja e gjendjes nga dashuria ne urretje ne mynre te menjehershme
Shtimi I dyshimeve midis tyre
Nuk kerkohet shkaku per dicka qe ndodh
Shkaqet e percarjes I bejne te medha dhe nese ato jane te vogla.
Shikimi I njeri tjetrit me sy tjeter>burri e shikon gruan sit e shemtuar dhe nese ajo eshte nga grate me te bukura.N et evretet shejtani e ben pamjen e saj ne syte e burrit te shemtuar dhe te frikshme.
Ai te cilit iu be magji e urren cdo pune qe ben tjetri.
I semuri e urren vendet ku ulet tjetri dhe shikon partnerin jashte shtepise ndjehet mire e kur ai vjen ne shtepi ndjen ngushtim shpirteror ne gjoks.
Thote Ibn Kethir shkaku I ndarjes mes bashkeshorteve me magji eshte imagjinimi tek burri ose tek gruaja I nje pamjeje ose moral te keq ose gjera qe cojne ne ndarje.

Si ndodh magjia e ndarjes

Shkon personi tek magjistarie I kerkon atij qe te ndaje filanin e gruan e tij dhe magjistari I kerkon atij emrin e burrit per te cilin deshiron ti behet magjia emrin e nenes se tij pastaj kerkon ndonje shenje prej tij (floke kapele rroba)e pastj e ben magjine dhe e urdheron ate qe tia hedhi magjine ne dicka qe ha nose ai e pin ose nga llojet e saj e vendos ne ndonje vend ne shtepi.Ilaci eshte tre faza

E para ;Te pergatitet nje ambjent besimi te sakte te nxjerri fotogarfite nga shtepia kur kryhet mjekimi gjersa net e te hyjne engjejt.ti heqi I semuri hajmalite dhe nuskat qe ka I semuri dhe ti djege.
Zbrazja e vendit nga veglat dhe muzika.
Te jete pa harame ne trup
Ti jepen te semurit dhe familjes se tij mesime per akiden qe te lidhin zemrat me Allahun dhe jo me njerzit ose krijesat.
Percaktimi I gjendjes duke I bere disa pyetje te semurit qe te bindesh per shenjat nese jane te gjitha ose shumica e tyre
Psh
A e shikon bashkeshoretin ndonjahere ne pamje te shemtuar?
A bini ne kundershtime midis jush per gjera te vogla?
A ndihesh e qete kur ai eshte jashte dhe kur vjen ai ndjen ngushtim ne shpirt?
A ngelet I pakenaqur nga marredheniet seksuale me bashkeshorten?
Ndonjehere ndonjeri nga bashkeshortet ka shqetesime ne gjume dhe shikon enderra te keqija?
Vazhdon me pyetje e nese gjen tek ai shenja vazhdon me mjekimin.

Merr Abdes para mjekimit e urdhero dhe te semurin te marri abdes me ty.
Nese I semuri eshte femer mos fillo mjekimin gjersa te mbulohet sipas sheriatit islam dhe duhet qe te jete dikush nga te afermit e saj present.
Thuaj La haule ue la ku-uete il-la bil-lah(ska ndryshim dhe fuqi pa ndihmen e Allahut)

E dyta; Mjekimi
Vendos doren tek koka e semurit dhe lexon kuran me ze.
“Eudhu bil-lahi minesh-shejatnirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

“
Lexo
Suren el fatiha
Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim
4 ajetet e par ate sures El-Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 102 e suren El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 163-164 e sures El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Pastaj ajetin 255 te syres El-Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Pastaj ajetin 285-286 te sures El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 18-19 te sures Ali Imran
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 54-56 te syres El-Arafe
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 117-122 te syres el-Arafe (I perserit keto shume here sidomos ajetin 120 30 here)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 81-82 te sures Junus( e kete e perserit shume)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 69 te sures Taha ( edhe kete e perserit shume)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 115-118 te sures Muminun
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 1-10 te sures Saffate
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 29-32 te sures Ah-kaf
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 33-36 vte sures Rrahman
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 21-24 te sures El Hasher
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 1-9 te sures Xhin
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren ihalas
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren Felek
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren En-Nas


Pas leximit te ketyre ne veshin e te semurit me ze te larte dhe tertil do te ndodhesh ne tri gjendje.
1) mundet qe I semuri te rrezohet ne toke e te flase xhindi me gjuhen e te semurit I cili eshte future me magji ne trupin e tije punohet me ket xhind sic punohet me magjine eshte permendur kjo tek libri El-Uihaje.
Por eshte detyre ta pyesesh xhindin per disa pyetje.
Si e ke emrin?Cila eshte feja jote? E ketu punon siopas fese se xhindit dhe I shpjegon atij islamin e nese eshte musliman I qartesohet atij se ajo qe po ben eshte ne kundershtim me kuranine nuk lejohet.(kujdes shume here xhindet genjejne)
2)E pyet per vendin e magjise port e mos besosh ate derisa ta saktesosh thenien e tij.E nese thote se magjia eshte ne filan vend dergo ta nxjerrin andej .
3)Ta pyesesh eshte vetme kjo magji apo ka dhe tjeter e nese ka tjeter kerkon qe ta tregoje .
Ndonjehere te thote xhindi se filan person eshte ai qe shkoi magjistari per te bere magjine.ne kete rast mos I beso sepse ai do te fuse armiqesi mes njerzve sepse deshira e tij eshte e refuzuar me sheriat dhe nuk I merret per baze deshmia e keqa e tij duket ne sherbimin qe I ben magjistarit sic thote allahu ne kuran
6. O ju qė keni besuar, nėse ndonjė i pandėrgjegjshėm u sjell ndonjė lajm, ju shqyrtojeni mirė, ashtu qė tė mos e goditni ndonjė popull pa e ditur realitetin, e pastaj tė pendoheni pėr atė qė keni bėrė(huxhurat-6)

E nese u lajmerove per vendin e magjise dhe e nxorre ate lexo nje nga keto ajete.
Ajetin 117-122 El Araf
Ajetin 81-92 Junus
Ajetin 69 Taha

E lexon keto ajete ne nje ene me uje ne mynyre qe pikat e ujit qe dalin nga goja te bien brenda ne ene epastaj e pie kete I semuri.Nese xhindi te ka then se I semuri e ka pi magjine atehere pyete te semurin nese ndjen dhimbje te forta ne bark.nese pohon xhindi eshte treguar I sinqerte e nese jo xhindi genjen.
Nese qartesohet sinqeriteti I xhindit te biesh dakort me te per te dale nga I semuri e mos ktheht me tek aid he ti do e prishesh magjine me lejen e Zotit.pastaj lexon ne uje ajetet e meparshme e shton net e ajetin e sures bekare 102) Secilin ajete e lexon shatet here pastaj I semuri pi nga ky uje 7 dite ne mengjes e pasdite.(kjo kur xhindi thote se I semuri ka pire magjine)
Nese xhindi thote se I semuri e shkeli magjine ose iu be atij ne shenje ose ne floke rroba etj ne kete gjendje lexon ne uje ajetet e merparshme dhe e pi I semuri dhe lahet me te jashte ujrave te kanaleve te zeza edhe e shton kete per shtate dite derisa te iki dhimbja e barkut.pastaj e urdheron xhindin te dali e mos kthehet perseri tek aid he ti marresh premtim atij e at urdherosh ate qe te dale.e kthehet I semuri mbas nje jave dhe I lexon prape kuran e nese nuk ndjen gje themi elhamdulilah(falenderimi I tokojne Allahut) qe magjia u prish e nese rrezohet I semuri praqpe xhindi eshte genjeshtar dhe nuk ka daqle.Pyete perse nuk dole e puno me butesi me te e nese pergjigjet elhamdulilah e nese nuk pergjigjet lexo Kuran ose perdor froma ndeshkimi per te(xhindin) enese nuk rrezohet I semuri e ka marrje mends hose dridhje jepi nje kasete ku eshte incizuar ajeti 255 I sures el bekare I perseritur shume shpesh.kete kasete e degjon cdo dite nga tre here per nje muaj te plote.Vjen pa nje muaji e I lexon atij e do jete sheruar inshallah net e kundert I incizon atij nje kasete me suren Safat Jasin Duhan Xhin e I degjon 3 ehere cdo dite gjate 2 javeve e do te sherohet me lejen e Allahut ense jo I perseritet atij degjimi I kasetes.

E dyta gjate leximit mundet qe I semuri te ndjeje marrje mendsh dridhje ose shkund trupin ose dhimbje koke porn e kete rast ai nuk rrezohet ne toke.ja perserit leximin ter here e nese ai rrezohet ne toke vazhdon sin e gjendjen a paree nese praqpe nuk rrezohetpor fillon dhimbjet e dridhjet dhe dhimbja e koes pakesohet lexoi atij kuran 3ose 7 ose 9 dite do te sherohet me lejen e Zotit.
Nese nuk plotesohet sherimi vazhdon si me poshte
Incizon ne kasete per te suren Es-Safat te plote nje here dhe ajetin kursij ose 255 te sures Bekare te perseritur ne kasete dhe e degjon 3 here ne dite
Te fali namzet me xhemat.
Pas namazit te sabahut te thote “La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir “100 here per gjate nje muaji duke e ndjekur me vemendje.Nese 10 -15 ditet e para do ti shtohet dhimbja pastaj do ti pakesohet gradualisht ne fund te muajit atehere do ti lexosh kuran dhe ska per te ndjere gje dhe inshalla magjia do jete prishur.
Ne rast qe dhimbja e shumte vazhdon deri ne fund te muajit bashke me ngushtim gjoksi ne kete rast te vije tek kenduesi I kuranit dhe ti lexosh kuran tre here ne dite e do bjeri ne toke inshalla pastaj vepro si ne gjendjen e pare qe e permendem me lart.

E treta Nese I semuri nuk ndejn aasgje ne kete rast e pyet ate per shenjat e nese nuk gjen shumicen e shenjave te ndodhura atehere ky I semure nuk eshte me magji.Por nese eshte I semure dhe mundesh ta bindesh qe ti lexosh kuran tre here ne dite dhe inshalla do sherohet por dhe I semuri duhet te beje dhiker dhe ta permndi allahun gjate dites sidomos duate e mengjesit dhe mbremjes.

Gjendja pas mjekimit

Nese Allahu e sheron ate ne duart e tua e ai e ndejn shendetin atehere falendero Allahun I cili te ndihmoi ne kete gje dhe te shtosh thjeshtesine ndaj allahut e mos jete kjo shakk per shtimin e mendjemadhesise sic thote Allahu ne kuran
7. Dhe (pėrkujtoni) kur Zoti juaj njoftoi bindshėm: "Nėse falėnderoni, do t'ua shtoj tė mirat, e nėse pėrbuzni, s'ka dyshim, dėnimi Im ėshtė i vėshtirė!"(Ibrahim 7)

Mundet qe te perseritet magjia sepse shume nga magjistaret ose ato qe u bejne magji njerzve kur e shikojne se I semuri u sherua shkojne prape te magjistaret te beje prape magji e per kete detyre eshte per te semurin te beje keto gjera.
Te vazhdoje te falet rregullisht sidomos me xhemat
Te mos degjoje shume ,,kenge ose muzike
Te rrije me abdes para gjumit dhe gjate dite dhe te lexoje ajetin 255 para gjumit.
Thenia bismilah tek cdo veprim qe kryen.pas falejes se sabahut dhe akshamit te thote “La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir “100 here
Te mos I shkoje dite pa lexuar dicka nga kurani ose te degjoje prej tij
Te shoqeroeht me besimtare
Te beje rregullisht dhikrin(lutejet) e mengjesit dhe mbremjes (shiko tek mburoja muslimanit)

SHEMBUJ TE MJEKIMIT TE MAGJISE SE NDARJES

I PARI XHINDI SHUAKAN

Ishte kjo grua qe urrente shume burrin saj dhe shenja e magjise tek ajo dukeshin hapur saqe ndiente neveri nga shtepia e burrit te saj dhe nga vete burri dhe e shihte burrin me nje pamje te frikshme sit e sihte egersire.pastaj burri I saj e coi tek nje mjek qe mjekonte dhe foli xhindi dhe tha qe erdha me ane te magjise dhe qellimi I tij ishte ndarja mes burrit dhe gruas.Mjeku e rrahu shume xhindin por ai nuk u pergjigj gjersa burri I saj qau ……..Se fundi xhindi I kerkoi burrit ta ndante gruan qofte dhe njehere te vetme dhe ai keshtu beri.gruaja u sherua per nje jave dhe buri e mori prape ne shtepi.Pastaj xhindi iu kthye asaj prape e burri e solli tek mjeku.Kur I lexoi asaj kuran u rrezua ne toke dhe ndodhi ky dialog qe do ta pemdnim midis mjekut dhe xhindit;
Si e ke emrin
Tha shuakan
Thashe –Cila eshte feja jote?
Tha- Kristian
I thashe -Pse hyre tek ajo?
Tha- per ti ndare mes saj dhe burrit te saj
I thashe –do te them dicka nes epranon falenderimi I takon Allahut enese jo ti do zgjedhesh
Tha –Mos e lodh veten kot se nuk dal nga ajo se ka shkuar dhe filani dhe tek filani dhe nuk mundem.
I thashe une kerkoj te dalesh prej saj.
Tha -Atehere cfare do?
I thashe dua te flas per islamin nese e pranon elhamdulilah e nese jo dhune nuk ka ne fe.pastaj I fola per islamin xhindit dhe e e pranoi.
I thashe –e pranove islamin vertet apo do na mashtrosh
Tha-Ti nuk mund te me detyrosh per gje e pranova islamin nga zemra por ……
I thashe –Cfare?
Tani shikoj ne grumbull xhindesh mosbesimtare qe kerkojne te me kercenojne te me vrasin.
I thashe –kjo eshte thjeshte nese me qarteson se e pranove islamin nga zemra do te jap nje arme te forte qe me perdorimin e saj nuk mund te afrohet asnje prej tyre.
Tha- Ma jep tani!
I thashe jo gjersa te plotesohet kerkesa jone.
Tha cfaredo pas kesaj.
I thashe nese pranove islamin prej plotesimit te pendimit eshte largimi nga padrejtesia e te dalesh nga kjo grua.
Tha po e pranova islamin dhe sit e largohem nga magjistari
I thashe kjo eshte e thjeshte nese bie dakort me ne per te
Tha –Po
I thashe atehere me thuaj ku eshte vendi I magjise?
Tha- ne vendin ku banon gruaja por une nuk mund ta saktesoj vendin e magjise sepse eshte nje xhind qe merret me ruajtjen e saj dhe sa e meson se u mesua vendi I saj e transferon ne nje vend tjeter.
I thashe prej sa kohesh punon per kjete magjistar.
Qe prej 10 vjetesh dhe kam hyre tek tre gra te tjera para kesaj gruaje.pastai na tregoi historine ketyre grave.
Kur me saktesoi se ishte e sinqerte I thashe se lexo ajetin 255 te sures bekare dhe ste afrohen me shejtanet mosbesimtare.
Po tha kete e di seps egruaj e perseriste shpesh.
Pastaj I kenduam ujit kuran dhe e hudhem ne shtepi dis apika prej tij dhe keshtu me lejen e Zotit gruaja u be mire.

Rasti I dyte
Xhindi vendosi magjine ne jastek


Erdhi burri dhe me tha –qe kur u martova me te kemi mosmarreveshje shume dhe me urren shume.nuk duron dot nga une asnje fjale te vetme dhe deshiron ndarjen nga une.Eshte e qete kur une nuk jam ne shtepi dhe kur futem une ajo ndjen ngushtim dhe e trupi I saj ndjehet zjarr nga inati.Kur e vura te degjonte kuran iu mpine gjymtyret dhe ndjeu ngsuhtim gjoksi e dhimbje koke por nuk u rrezua.i dhashe disa kaseta me sure nga kurani dhe I thashe ti lexonte per 45 dite e pastaj te kthehej prape.pas kesaj kohe erdhi burri I saj e tha.me ndodhi dicka e cuditshme
Thashe cfare ndodhi? Tha mbasi mbaroi koha e caktuar donin te vinim tek ty por ajo u rrezua ne toke dhe foli xhindi dhe tha .Do ju lajmeroj per cdo gje vetem, mos shkoni tek mjekudhe filloi te tregoje.une erdha tek ajo me ane te magjise.nese doni te dini per sinqeritetin tim silleni ate jastek ne dhome.hapeni ate dhe do te gjeni magjine Brenda tij.dhe e hapem dhe gjetem Brenda saj nje leter me shkronja pastaj na tha qe ta djegim qe te prishet magjia une do daal nga ajo dhe nuk kthehem me tek ajo me kusht qe ti shfaqem asaj.Pas nje muaji grua u semur prape dhe shkuan tek mjeku.kur fillova te kerkoj mbrotje tek Allahu prej shejtani u rrezua grua ne toke dhe ndodhi dialogu si me poshte.
I thashe o genjeshtar pse u ktheve perseri
Tha do te them cdo gje por vetem mos me qello.
Po une tha I genjeva ato dhe e vendosa fleten tek jastiku qe te me besonin dhe mos dilja prej saj.
I thashe atehere ua bere me hile
Me tha po cfare te bej jam I lidhur me magji
I thashe ti musliman je
Po me tha xhindi
I thashe –nuk lejohet per muslimanin qe te punoje me magjistarin se kjo eshte e ndaluar dhe eshte nga gjynahet e medha.A e beson xhenetin
Po me tha .
I thashe atehere lere magjine e te shkosh me besimtaret se rruga e magjise eshte rruga e vuajtjes ne dynja dhe e xhehenemit ne ahiret
Tha –Por si behet kur ai eshte I plotfuqishem mbi mua.
I thaseh .Po ai eshte I plotfuqishem mbi ty me kundershtimet e tua kundrejt Zotit por nese pendohesh Allahu nuk I ben rruge mbi ty.
Tha u pendova tek e Allahu e do dal e nuk do te kthehem me tek kjo.Pastaj u betua per allahun e doli pas disa kohesh erdhi burri dhe me pergezoi dhe kjo e mire ishte vetem prej Allahut te plotfuqishem qe e ka bere kuranin sherim per njerzit dhe arme kundrejt xhindeve dhe shejtaneve.

Rasti I trete
Erdhi burri I saj dhe tha.Ajo me urren e nuk do te jetoje me mua edhe pse une e dua ate.Kjo erdhi krejt parpitur.
Kur degjoi kuran u rrezua dhe ndodhi dialogue si me poshte.
A je ti musliman?
Tha –Po jam musliman.
I thashe –Pse hyre tek kjo grua?
Me tha –Erdha nga rruga e magjise me nje shihse parfumi qe kishte ajo.Kisha nje fare kohe qe e e ndiqja dhe kur gjeta rastin hyra tek ajo(Eshte detyre tju terheq vemendjen se magjistari e dergon xhindin tek ai qe I behet magji e xhindi e ndjek ate qe I behet magjia gjersa gjen rastin e futet.
Rastet e futjes se xhindit jane kater
1)Frika e madhe
2) nevrikosja e madhe
3)Mospermendja e Zotit
4)Ndjekja e psheve dhe e deshirave ne kundershtim me fene.
Nese njeriu eshte nga keto gjendje mundet ti futet xhindi tek ai por dhe nese eshte nje nga tre gjendjet por kujton Zotin nuk mundet xhindi te hyje tek ai person.Sic kane then shume xhinde qe kane qene te sinqerte nese njeriu ne castin qe xhindi do te hyje tek ai kujton Zotin atehere xhindi digjet dhe casti I hyrjes se xhindit ne trupin e njeriut eshte me I veshtiri cast ne jeten e xhindit.
Tha xhindi-Kjo grua eshte mejre dhe e mire.
I thashe atehere dil prej saj si bindje ndaj Zotit e emos u kthe me tek ajo.
Tha me kusht qe te ndaje burrin.
I thashe –Kushti jot nuk pranohet ose do te dales hose do te demtojme.
Tha prit do dal.dhe doli dhe falenderimi I takon allahut e nuk ka force pervec forces se Tij.Pastaj u qartesua burri qe fjala e xhindit se filanja e beri magjine eshte e papranueshme dhe se xhindet genjejne qe te ndajne njerzit e kije frike Zotin e mos I beso fjaleve te tyre dhe magjistarit.

Rasti katert
Xhindi donte te hynte tek mjeku


Ma solli burri I saj e me kujtoi qe gruaja e tij e urrnete shume dhe qetesohej kur ai nuk ndodhej ne shtepi.Kur e pieta per shanjat mu qartesua se asaj I kishin bere magji per ndarje.Kur degjoi kendimin e kuranit u rrezua ne toke dhe foli xhindi me gojen e saj si me poshte.
Mjaft se me dogje.
I thashe si e ke emrin?
Nuk ta tregoj emrin –me tha.
I thashe –Kush eshte feja jote?
Tha islami.
I thashe a lejohet per muslimanin te ndeshkoje muslimanet.
Tha –Une e dua ate e nuk e ndeshkoj por dua qe te largohet prej burrit te saj.
I thashe do tin dash at ate dy?
Me tha –Po.

I thashe nuk te lejohet kjo dil prej saj si bindje ndaj Allahut.
Tha Jo … une e dua ate.
I thashe –Ajo te urren ty.
Tha jo ajo me do mua.
I thashe genjen! Ajo te urren ty dhe erdhi ketu qe te nxjerre prej trupit te saj.
Tha –Nuk dal.Thashe do te djeg me kuran me ndihmen dhe forcen e Allahut.
Pastaj I lexove ajete nga kurani dhe bertiti.
I thashe dil.
Po do dal me kusht tha.
I thashe kush eshte kushti?
Te dal prej saj e te hyj tek ti.
I thashe –Ska problem dil prej saj dhe hyj tek une nese mundesh.Ndejti disa momente dhe filloi te qaje.
I thashe cfare te bent e qash?
Me tha-Sepse sot ne mengjes the “La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir “100 here.
I thashe te verteten ka then I derguari I Allahut se kush thote 100 here ne dite kete ka shperblim sikur liroi 10 rober I shkruhen 100 te mira dhe fshihen 100 te keqija dhe eshte I mbrojtur nga shejtani ate dite gjersa te ngryeset dhe nuk vjen burre me I mire tek Allahu pervec atij qe ia kalon ketij.
Pastaj I thashe te dilte prej saj.U betua qe nuk do te futej me dhe miresia I takon vetem Allahut


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:34:

E dyta magjia e dashurise

Thote profeti .as “ me te vertete Erreika dhe hajmalite dhe tiutele eshte idhujtari.”Thote Ibn Kethiri eT-Tutele eshte ajo qe ben gruaja te doje burrin e saj me ane te magjise qe profeti .a s e quajti idhujtari ose shirk per shkak tebesimit qe kjo magji ndryshon ate qe caktoi Zoti.Dua tju terheq vemendjen se “Erreika” permendet ne hadithin e siperm eshte ajo qe behet nga ndihma e xhindeve e shejtaneve qe hyjne ne idhujtari ndersa leximi me kuran lutje dhiker ose permendje te Zotit jane te lejuar sipas islamit nga gjithe dijetaret e tij .

Shenjat e magjise se dashurise
Dashuri e tepruar
Deshire e madhe per shtimin e marredhenieve seksuale
Nuk qendron dot pa te
Gezohet shume kur e shikon ate
Burri I bindet qorrazi per cdo gje

Si ndodh magjia e dashurise?

Shume here ndodh percarje midis burrit dhe gruas por menjehere grate kthehen ne gjendje te zakonshme.Ka gra qe nuk durojne keto gjera dhe shpejtojne tek magjistaret qe te bejne magji e te fusin dashuri midis burrave te tyre.Kjo eshte prej mohimit ose pakesimit te fese dhe injorances qe kane keto gra sepse kjo eshte e ndaluar dhe nuk lehohet .Kerkon magjistari prej tyre shenje nga burri me ksuht qe ti vije era e djerses pra mos jete lare pastaj e merr e fryn ne to e lidh dhe kendon tek ajo fjale magjie dhe e urdheron gruan ta groposi ne ndonje vend te shkrete ose I ben magji ne uje ose ne ushqim e me e forte eshte me gjera te qelbura ose me gjakun e menstruacioneve.Pastaj e urdheron ate ta vendosi bruit ne ushqim pije ose parfumin e tij.

Ndonjehere ndodh edhe keshtu

Ndonjeher semuret burri per shka te ksaj magjie
Ndonjehere magjia kthehet net e kundertburri urren gruan e tij ose do grate e tjera si rezultat I injorances se shume magjistareve.
Ndonjeher gruaja I ben magji qe burri te urreje cdo grua dhe te doje vetem kete dhe shfaqet tek burri urrejtja e tij ndaj nenes moteres e grave te tjera.
Ndonjehere burri urren cdo grua dhe gruan e tij dhe e ndan.

Shkaqet e magjise se dashuirise

Ndodhja e percarjes se bashkeshorteve
Gruaja lakmon pasurine burrit sidomos kur ai eshte I pasur
Ndjenja e gruas se burri do martohet me dike tjeter ose do te tradhetoje.

Magjia e lejuar

Kete keshille ja prezantojme gruas muslimane.keshilla eshte qe ajo ta magjpsi burrin e saj me ate qe ja lejoi sheriati dhe Allahu.Keshtu gruaja duhet qe zbukurimet e saj ta beje vetem para burrit te vet e mos ti bjeri atij ne sy kur eshte e parregulluar e mos ndjej ai dicka tek ajo te padeshiruar e te ndjej tek ajo ere te kendshme buzeqeshje,fjale te embla,lidhje te mira,ruatje te pasurise te nderit kundejsen ndaj tij dhe femijeve dhe te kete kujdes ne kundershtimet ndaj tij dhe kundershtimet ndaj Allahut.ne kohen e sotme gjen kundershtime te shumta ne kete ceshtje.Shikon grate sot se kur adlin zbukurohen mire sikur te ishte ne ditne e pare te marteses e kur kthen ne shtepi I largojne zbukurimet e tyre e I vendosin neper sirtare.Dhe burri I shkrete qe ia blen keto zbukurime e ka te ndaluar ti shikoje ato e te kenaqet me to ne trupin e saj.Ajo I rri burrit ne shtepi vetem me roba shtepie dhe vjen prej saj era guxhine ose rroba.nese llogjikon gruaja do ta kuptoje qe burri I saj ka me shume te drejte per ato bukuri.E nese del burri ne pune shpejto qe te mbarosh punet e shtepise e pastaj lahu e rregullohu dhe prite ateE.E nese erdhi nga puna shikon para tij gruan e bukur ushqimin te gatshme shtepine paster do te doje me shume te rrije ne shtepin e tij dhe afer saj.Kurse kur gruaja e tij nuk zbukurohet atehere grate e botes I duken me te bukura dhe rri gjithe diten e naten neper klube .Pra kjo eshte magjia e lejuar.Ne vecanti qellimin eben per hire te Allahut ne zbukurimin per burrin ndihmen e tij per largimin nga shikimi ne haram .Prandaj llogjikoi keto fjale se jane te cmuara.


Mjekimi I magjise se dashurise

I lexon te semurit lexim nga kurani qe permendem me pare tek mjekimi I magjise se ndarjes.Faza e dyte duke hequr nga rradhitja ajetin 102 te sures El-Bekare e vendos Ajetet 14-16 te sures Tekathur
Ne shumicen e rasteve I semuri nuk rrezohet ne toke por ndien mpirje te gjymyreve ose dhimbje koke ose ngushtim gjoksi ose dhimbje te forta ne bark.vecanerisht kur magjine e ka pire ose do te vjelle kur ndien dhimbje barku dick ate verdhe ose te kuqe ose te zeze atehere magjia eshte prishur dhe falenderimi I tak0on Allahut ene te kunderten nese nuk e vjell I kendon nje ene me uje dhe te pije nga ky uje tre jave ose me shume gjersa te prishet magjia .Keto ajane ajetet
Ajetet81-82 te sures Junus
Ajetet117-122 te sures el Araf
Ajeti 69 te sures Taha
Ajeti 255 te sures bekare
I lexon keto ne uje dhe ti ije personi ujin derisa te sherohet.


Shembujt te mjekimit te magjise se dashurise

Gruaj terhiqte burrin pas vetes


Me erdhi ky burre e me tha qe ishte normal me gruan e tij e qe prej nje muaji po bej gjera te cuditshme e te huaja.
Thote-Nuk duroj dot pa gruan time asnje cast saqe kur jam ne pune mendoj shume per te e kur kthehem ne shtepi para cdo gjeje dua te shikoj ate.kur jam ulur me miqte e mi I le ata kohe pas kohe e shkoj te shikoj ate ne shtepi.kam xhelozi per te sa ska me shume.Kam shtauar marredhniet me te .Nese hyn ne guzhine hyj pas saj kur fshin ajo shtepine edhe une shkoj pas saj.Nuk po kuptoj se cfare po me ndodh nese me kerkon dicka ia ploteosj dhe e zbatoj ate.Pastaj I lexova ne uje nga kurani dhe urdherova te pije dhe te lahet me te per 3 jave e pastaj te kthehet por pa e ditur gruaja per kete.Pas disa kohe u kthye e me tha qe gjerat me lehtesuan por nuk mbruan plotesisht.I perserita atij ilacin dhe falenderimi I takon Allahut dhe ska force tjeter pervec Tij dhe u be shume mire.


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:37:

Magjia e imagjinimit

Ajeti 115-122 el Araf

115. Ata (magjistarėt) thanė: "O Musa, (zgjidh) ose do tė hedhish ti, ose ne po hedhim?"
116. Ai (Musai) tha: "Hidhni ju"! E kur hodhėn ata (shkopinj e litarė), magjepsėn sytė e njerėzve, i frikėsuan ata dhe sollėn njė magji tė madhe.
117. E Ne e frymėzuam Musain (duke i thėnė): "Hidhe shkopin tėnd!" Kur qe, ai gėlltiste atė qė kishin magjepsur.
118. Atėherė u dėshmua e vėrteta dhe u zhduk ajo qė kishin pėrgatitur.
119. Aty u mundėn ata (magjistarėt dhe faraoni) dhe u kthyen tė poshtėruar.
120. E magjistarėt u hodhėn (u pėrulėn) nė sexhde.
121. Dhe thanė: "Ne i besuam Zotit tė gjithėsisė,
122. Zotit tė Musait dhe tė Harunit!"


Ajetet 65-66 te syres Taha
65. Ata thanė: "O Musa, do tė hedhėsh ti apo ne po hedhim tė parėt?"
66. Ai (Musai) tha: "Jo, hidhni ju!" Kur ja, atij iu duk se nga ajo magji e tyre litarėt dhe shkopinjtė lėviznin (si gjarpėrinj).


Shenjat e magjise se imagjinates

Shikon njeriu nje gje te palevizshme sikur leviz dhe ate qe leviz sikur nuk leviz
E shikon te voglin te mad hose te madhin te voge;
Shikon gjerat sic jane net e vertet si njerez qe pane litarin se gjerperinj ose ngritje sendesh ne ajer etj si keto.

Si ndodh magjia e imagjinimit?

Magjistari merr dicak qe njerzit e shohin e pastaj lexon kenime me kuptime idhujtarie e pastaj e ndihmojne xhindet qe te beje kete magji dhe ti duket njerzve se dciak po ecen ose po leviz.
Me tregoi dikush qe pa magjistarin qe vendosi nje veze pastaje beri vezen te rrotullohej me shpejtesi.Nje tjeter tha se pa nje magjistar qe mori dy gure e pastaj I beri qe keto guret te perplaseshin vete me njeri tjeterin sikur deshte.Keto te gjitha I perdor magjistari ose ti marr njerzve pasurine ose te tregoje se eshte professional e I cuditshme e ka fuqi mbinatyrore.e keto maggji magjistari e fut dhe ne ndonje magji tjeter si psh magjine ndrjes e ben burrin te shemtuar ne syte e gruas ose anasjelltas.

Prishja e magjise se imagjinimit me cdo gje qe largon shejatnet prej xhindeve.
Kendimi I ezanit
Leximi I ajetit 255 te sures ElBekare
Permendja e duave qe largojune shejtanin dhe qenbdrimi me abdes>nes ei ben keto dhe nuk prishet magjia atehere kjo eshte numer shpejtesie e shkathesise se duarve e jo magji.

Shembuj e prishjes se magjise se imagjinimit

Magjistari e bente kuraninte rrotullohej.Ishte nje magjistar ne nje fshat e e merrte kuranin e lidhte me nje fije e thoshte para njerzve rrotullohu majtas ose djathtas dhe kjo gje ndodhte.e pane njerzit dhe filluan ti besonon jo si magjistar vecanerisht pse ai kete gje e bente me kuranin sepse qe perhapur tek ato qe shejtanet nuk I afrohen kuranit ta prekin.Kur degjova kete shkova une dhe nje djale I ri e kam qene ne ate kohe ne shkollen e mesme .E sfidova ate qe e bente kete veper me kuranin e njerzit u cuditen.e mori fijen e lidhi prape.E mora shokun tim e I thashe qe uli prane atij dhe lexoi kuran ajetin 255 te sures el bekare .Edxhe une u ula ne anen tjeter filluam te lexonim me vete e njerzit u ulen..Ne ate kohe burri po ndejnte shqetesim dhe mezi po mundohej ta bente kete veper qe me pare e kishte bere dhe turperoi Allahu ne syte e te gjitheve sepse ky jobesimtar I bente magji njerzve duke u tallur me librin e Allahut e keshtu shejtanet I mashtronin njerzit duke e luajtur kuranin.Por llahu e ka prure librin e tij per ta praktikuar njerzit dhe me leximin e tij ti mposhte magjistaret dhe mosbesuesit.


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:39:

E katerta magjia e cmendurise

Nga harixhe ibn Salt tran e ky nga xhahi I tij qe shkoi tek pejgamberi a.s dhe pranoi Islamin e kthye tek populli I tij , shkoi nje burre I lidhur me hekra e at ate familjes I thane na thane se shoku juaj erdhi me miresi .A keni ndonje gje qe ta mjekoni kete?i lexova atij El Fatihane dhe e sheroi Allahu e me dhane 100 dele.E shkova tek pejgamberi .as e I thashe .E profeti .as me tha se a the dicka tjeter pervec El Fatihase .I thashe –JO. Me tha merri ato se ti nuk hengrenga kendimi me kuran por ti hengre nga kendimi me hallall ( dhe se dhurata lejohet)Ne nje transmetim tjeter I lexoi El-Fatihane tre dite mengjes e mbremje.

Shenjat e magjise se cmendurise

Humbet mendjen gjithmone dhe ka harrese te forte
Flat fjale te palidhura
Ngre shikimin lart ne qiell (si ai qe eshte ne prag te vdekjes)
Nuk mund te qendroje ne nje vend
Nuk mund te punoje ne nje pune
Mosdhenia e perparesi paraqitjes se jashtme
E ne raste niset e cen pa e ditur se ku.

Si ndodh kjo magji

Xhidni punon me magjistarin e hyn tek personi si semure dhe perqendrohet ne trurin e tij sic e urdheron magjistari.Pastaj ushtron presion ne boten e tij te trurit sidomos ne sitemin te mendimit dhe kujteses ose vepron me to me raste .keshtu shfaqen shenja tek I semuri.

Mjekimi kesaj magjie

I lexohen kendimet qe permendem tek magjite e meparshme
Nese rrezohet ne toke punon me te sikur e qartesuam me pare .nese nuk rrezohet I perserit kendimin tre here ose me shume e nese prape nuk rrezohet I jep nje kasete me suret e e kendimit qe permendem tek magjia e ndarjes ose me ekto sure.
Sure Elbekare Hud El hixhr Es-Safat Kaf ,Rrahman, El Mulk, el Xhin, el Eala, El Humeze, El Kafirun El-Felak , En-Nas duke pas kujdes se I semuri do te ndjej ngushtim te forte mund te rrezohet gjate kesaj kohe e te flasi xhindi e mundet ti shtohen dhimbjet per 15 dite pastaj qetesohen gradualisht gjer ne fund te muajit e behet normal e pastaj I lexon kendimin vetem qe te bindesh.
Gjate mjekimit I semuri mos marre preparate mjeksore qetesuese se e demtojne.
Gjate mjekimit ska problem nese xhindi nuk bindet e godet me goditje elektrike e kjo gje e shpejton sherimin.
Mundet qe koha e sherimit te pakesohet nga nje muaj e mund te shkoje gjer n etre mua ose me shume .
Gjate kohes se mjekimit I semuri duhet te largohet nga kundershtimet e e vogla dhe te medha te shriatit si degjimi I muzikes pirja duhanit mosdhenia rendesi faljes.
Nese I semuri ndien dhimbje barku kjo argumneton se magjine e ka pire ose e ka ngrene.Atehere I lexohen atij keto sure ne uje dhe I jepet te pije e prishet magjia qe gjendet ne barkun e tij ose e vjal ate.

Shembuj te mjekimit te kesaj magjie

Me erdhi nje grup burrash qe shoqeronin nje djalosh te lidhur me pranga e kur me pa mua vrapoi e I keputi prangat.u versulen burrat dhe e perlasen ne toke e fillova ti lexoj kuran.Por sa here qe I lexoja me peshtynte ne fytyre .Se fundi I dhashe nje skasete me kuran qe ta degjonte per 45 dite e pastaj vinte tek une.Pas asaj kohe erdhi tek une dhe kishte nje force te plote mendore e me kerkoi falje se cfare ndodhi me pare.edhe pse ai nuk e dinte se kush ebente ate.Kur I lexova kendimin e dyte nuk iu shfaq asgje e doli me shendet te plote e falenderimi I takon Allahut.Pastaj me pyeti a duhet te jepte sadak ose te agjeronte si shenje falenderimi kundrejt Allahut I thashe nuk ke detyre por nese deshiron mund ti besh si shenje falenderimi ndaj Allahut.


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:40:

Magjia e dembelizmit

Shenjat e magjise se dembelizmit

Deshire e plote per te qendruar vetem
Vecimi plote
Te folurit te pakte
Urretja e grupoeve te njerzve
Humbet vemendjen shume here
Dhimbje koke te perhershme
Qetesi dembelizem I madh

Si ndodh magjia e dembelizmit?

Magjistari urdheron xhidnin tek personi qe do te beht magjia qe ti perqendrohet ne sistemin nervor ose ne tru .Xhindi ben ate qe I thueht siopas mundesive e shfaqen shenjat tek I semuri sipas forces ose dobesise se xhindit qe punon per kete magji.

Mjekimi I semundjes se dembelizmit

I lexon kuran sin e rastet e meparshme
Nese rrezohet ne toke urdheroje te qendroje Brenda tij
Nese nuk rrezohet I incizon kuran atij ne shirti keto sure
El fatiha El Beakre Ali Imran Jasin Es-Safat Ed-Duhan Edh-Dharijat El-Hasher El-Mearixh el-gashije Ez-zelzele El Karia El Falek En NasI incizon me tre kaseta e degjon te aprin ne mengjes te dytin ne ikindi te tretin para gjumit pergjat 45diteve
Kur te mbaroje koha inshalla do te jete sheruar plotesisht.
Largohet I semuri nga marrja e preparative mjeksore qetesuese.
Nese I semuri ndien dhimbje barku I kendon kuran ne uje dhe e pi gjate kohes se mjekimit.
Nese ndjen dhimbje te perhershme te kokes I lexon ne uje ajetet e kendimit te kuranit dhe lahet me te per tri dite (jo ne banjo ose vende te kanaleve te ujerave te zeza per shkak se ne uje jane kenduar ajete kurani) gjate kohes se mjekimit me kusht qe ketij uji mos I shtoje uje dhe mos e zije ujin dhe te lahet ne nje vend te paste rose ujin e derdhur ta hudhi j one banjo porn e rruge ose ne ndonje vend tjeter te paster.


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:43:

Magjia heuatatif

Shenja te kesaj magjie
Endrra te keqija te frikshme
Shikon ne enderr sikur dikush e therret
Kur eshte zgjuar degjon zera qe I flasin por nuk shikon person
Shtim I vesveseve
Shtimi I dyshimeve tek shoket dhe njerzit e dashur
Shikon enderr sikur bie nga ndonje vend I larte
Shikon ne ender kafshe qe endjekin pas qe ta hane .

Si ndodh kjo magji?

Dergon magjistari xhindin tek personi kur eshte zgjuar ose ne gjume xhindi merr pamje te kafsheve te egra qe I versulen atij ose kur eshte zgjuar I flet atij me zera personash qe I semuri I njeh ose I del me pmaje te njerzve te vdekur te aferm pastaj eben qe te deshoje tek te afermit dhe te largetit.shenjat ndryshojne sipas forces se magjise ose dobesise.Mund te shtohen shenjat gjersa te behet budalla e mund te dobesohen sa te kete vetemn dyshime dhe vesvese.

mjekimi I kesaj magjie

I lexon kendimin e kuranit qe permendem me pare.
Nese rrezohet ne toke e mjekon sic permendem me pare.
Nese nuk rrezohet I thua te bej keto gjera
Te lahet para se te fleje te jete me abdes te lexoje ajetin 255 te sures El Bekare.
Berja e lutjeve te gjumit (shiko tek libri mburoja muslimanit.)
Leximi I sures Es-Safat ne mengjes e syres Duhan para gjumit dhe degjimi I tyre.
Leximi I sures El Bekare cdo tre dite ose degjimi I saj
Te thote ne mengjes Hasbij-Allahu la ilahe il-la hu-ue alejhi teuekeltu ue rab-bul arshil Adhijm(Me mjafton Allahu ska te adhurar tjeter pervec tij atij I mbeshtem dhe ai eshte Zoti I arshit madheshtor) shtate here
Leximi para gjumit I dy ajeteve te fundit te sures El bekare
Degjo me kasete suret Fusilet el-feth, El xhin .E degjon kete 3 here ne dite >Keto gjera ti beje per nje muaj dhe inshalla ka per tu sheruar.


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 15:45:

Tani!

Do mundohem qe te sjelle edhe pjesen e vetem te librit te perkthyer nga arabishtja dhe kete do ne bej sapo te jem pak me i lire, nderkohe qe do ju lutesha qe te mos perfitoni nga keto mesime pasi qellimi im eshte per tju treguar mbrojtjen e jo per tju bere njerez katile.
Une e bera timen dhe Zoti eshte deshmitar.
Indriti.


Postuar nga Sy_jeshilja datė 17 Gusht 2004 - 16:45:

Megjithese une nuk e lexova fare, por ndonje fjali neper te, s'do thoja qe ti bere punen tende dhe Zoti eshte deshmimtar. Kjo qe ke shkruar ti, eshte si t'u thuash , "ja si behen, provojeni" . Ti e di qe njerezit jane te prirur drejt te keqes , jo te mires. Megjithate, ajo qe hapi temen ka per t'u lumturuar shume.

Zot na ruaj !


Postuar nga Indrit datė 17 Gusht 2004 - 20:02:

Talking hahahhahahahaha

Libri titullohet:SHpata e mprehte kundrejt magjistarit te keq"
pra me kete dua te them se nese autori i temes do te behet i keq do ti kundervihemi te tere me shpaten e mbrehte qe na ka mundesuar Zoti te mbrohemi dhe te cilen autori i librit Sajfuddin el-mubarekfuri e ka sqaruar mjaft mire.

Pra me pak fjale nese me kundervihen mua me keto qe postova une do te kunderpergjigjem.
Ben mire ti hedhesh nje sy pasi eshte mjaft interesante dhe autori eshte ekspert ne kete fushe.

JA SHESHI JA EDHE PERSHESHI O BURRA PERPARA SE GJERMANET IKEN.


Postuar nga Niqua datė 11 Tetor 2004 - 21:08:

une vetem fjalen magji lexova edhe ksaj po i pergjigjem

per mendimin tim ska magjina,,,,, aman o zot kush ka force mem ba njeri gja mu pervec zotit,,, fantazina kote,,, njeher shkova te hoxha me shoqen teme kot per kurjozitet se ajo i besonte ,, hahahahaha me lot kam qeshe, o zot si bertiste sikur me ken tuj i dal shpirti,,, Ham dyryla Ibishi Ibishi ham dyryla Ibishi Ibishi e sdi ca tjeter thoshte fliste arabisht, o zot mos e harrosha ate dite sa shum kam qeshe,, me thoshte shoqja rri se ka me te mallku,,, me merr te keqen ai mu se e helli na minarja posht


Postuar nga amoxil datė 15 Korrik 2005 - 14:47:

Haahahaahahahahahhahahaahahahahahahahaha!


DREQE! sA ME KE BERE PER TE QESHUR MOJ AMAN !Ta marrte hoxha te keqen ty se edhe ajo qe quhet e keqe te ty eshte vetem jashtqitja asgja tjeter te keqe ske ti.Une kam qene ne nje vdekje myslimanesh edhe e shifsha hoxhen qe pelliste arabisht edhe asnje se merrte vesh as qe ia varshin bile, te gjithe hanin buke edhe banin muhabet kurse hoxha ia fuste tymce per vete.Kam qene njeher per vete me ka lexu njena doren edhe me tha se femijet e tu i paske ne hall (une s'isha martu akoma) se ste degjojne anej knej , me tha je pak i semure kur une isha si kokrra e molles e ku di une me mushi me rrena e me genjeshtra sipas qefit edhe me kerkoi edhe leke ne fund.I thashe se po ti jap se me vjen keq se nxirrke buken e gojes edhe vecse isha kureshtar erdha po se te besova se do me beje noj gje kshu se cdo gje qe te ndodh ne jete mvaret prej vete personit se sa i zoti eshte te caje ne jete edhe zotit ne qiell .

Postuar nga Niqua datė 15 Korrik 2005 - 14:58:

hahahahahahahahaha Amoxil aman o zot ai si beson magjinat ashte me penallti ne koke per mendim tim, por mgjith duhet me rrespectu mendimet e tjerve por nuk pajtohem dot me ato mendime...... Hoxhes ti vine turp qe merret me magjina apo gjojas qe eksistojne magjite sepse as kurani as bibla nuk e thot ket gja,,, asgje s'mundet me qen mbi zotin prandaj nuk i besoj.....une edhe filxhanat kur i lexoj i lexoj per gallad se as ato si besoj. mthot njeher njana ne filxhan te ka dal nje mashkull Italian qe vdes per ty... o zotttt sdi si e kam ndalu gazin mu duk vetja sikur isha ne gjendje civile,, po ca lesh ideniteti ne filxhan aman rrena kote... mem than te ka dal nje zog e besoj per italian se besova..


Postuar nga erzeni_be datė 15 Korrik 2005 - 20:09:

Dreqja shkodrane

Te lutem kujdes me fjalorin.


Postuar nga °°°°° datė 27 Korrik 2005 - 14:14:

Angry A egziston magjia

po egziston si dhe pse sdi ta shpjegoj po kam gjetur njiher nje dhe e dogja sjap arsye se kujt ja bon edhe pse se filoni bla bla ju kids
ajde byeeeeee


Postuar nga amoxil datė 31 Korrik 2005 - 23:04:

Re: A egziston magjia

Citim:
Po citoj ato qė tha °°°°°
po egziston si dhe pse sdi ta shpjegoj po kam gjetur njiher nje dhe e dogja sjap arsye se kujt ja bon edhe pse se filoni bla bla ju kids
ajde byeeeeeeNa jep arsye tė dim ca tė themi dhe ne.....


Postuar nga Prishtinasja_ datė 08 Gusht 2005 - 00:50:

MAGJISTARET DHE FALLTORET

Pyetje: Babaim im vuan prej nje kohe te gjate nga nje semundje nervore,ndaj vendosem qe ta shtronim ne spital per sherim,mirepo njeri prej te afermeve tane na sugjeroi qe te shkonim tek nje grua,e cila ua dinte ilacin ketyre semundjeve dhe mjaftonte qe t'i jepnim vetem emrin e te semurit e ajo do te na tregonte emrin e semundjes dhe ilacin e duhur. A lejohet te shkojme tek njerez te tille?

Pergjigje: Gruaja e permendur ne pyetje nuk eshte gje tjeter vecse nje prej falltoreve dhe magjistareve,te cilet pretendojne se dine Dijen se Fshehte(El-gajb) dhe kerkojne ndihme prej xhindeve(shejtanit) per te sheruar semundje te tilla,ndaj besimi i fjaleve te tyre apo shkuarja tek ta per sherimin e semundjeve jane te ndaluara rreptesisht. Profeti(paqja qofte mbi te) ka thene:

"Nuk i pranohet namazi dyzete dite rresht atij qe shkon tek nje falltor per ta pyetur per dicka." (Trans Muslimi) dhe,

"Kush shkon tek nje falltor apo magjistar dhe i beson fjalet e tij,ka mohuar ate qe i eshte shpallur Muhammedit."

Hadithet qe trajtojne kete teme jane te shumte. Detyra jone eshte qe t'i luftojme keta sharlatane dhe te paralajmerojme te tjeret qe te mos bien ne gracken e tyre. Ne te njejten kohe duhet te lajmerojme organet shteterore kometente,ne menyre qe keta mashtruese te marrin denimine e merituar. Lenia pas dore e ksaj detyre sjell pasoja teper te demshme per shoqerine,sepse shumica e njerezve,si pasoje e injorances se tyre,nuk e dine realitetin e ketyre njerezve dhe mund t'u besojne lehtesisht fjaleve dhe genjeshtrave te tyre. Pejgamberi(paqja qofte mbi te) ka thene:

"Kush sheh nje te keqe,duhet te mundohet ta ndryshoje me doren e tij;nese nuk ka mundesi,le ta ndryshoje me gjuhen e tij;nese nuk ka mundesi,le ta ndryshoje me zemren e tij. Mirepo ky eshte besimi i dobet." (Trans Muslimi)


nga: Ibn Ibazi


Postuar nga Niqua datė 29 Gusht 2005 - 22:18:

Prishtinasja_

Edhe un e thashe ate me pare qe as Kurani as Bibla nuk thot qe te besoni magjite....Por zakonisht hoxha merret si sherues, doctor magjinash...


Postuar nga amoxil datė 31 Gusht 2005 - 12:21:

Po ta shash doktorrin e magjinave ne Shqiperi te bejne edhe ty magji me zor me ta dush edhe ta besosh edhe ti.looooooooool aahhahahahah
haahahahhahahahhahahahahhhhahahahahha.

Nqs e ke pare ate humorin me Ceken e Beratit dreqe qe punonte si doktorr magjinash gjoja me sheru njerzit.Pasi beri ca dallavere qe te besh te mash barkun me dore ne fund te filmit ai semuret vete rruges duke ikur nga frika se mos e kerkonin ata qe ky i kishte genjyer.E zuri barku prane nje stacioni treni edhe e shoqja bertiste --ndihme! ndihme! Vjen nje burre aty afer me nje fanar ne dore ( fanar ose kandil me vajguri nga ato qe kane mbajt te paret ne kohen kur skishte drita) edhe fillon t*ia levize kete fanarin kshu nga siper si prifti kur e leviz temjanin per ere te mire qe te perhapet ne kishe. Pas disa minutash e shoqja e doktorrit i thote ktij burrit me fanar qe ti spo ben asgje mo po bej dicka pllzzzzzzzzzzzzzzzz.Ky ia kthen ----------Zonje une me kete fanar ndaloj trenin jo me barkun e ktij! doktorri ashu i semure si ishte ia kthen gruas se vet-------------------Po ky qeka si ne moj! ahahahhahahahahahahahahahhha.


Postuar nga amoxil datė 31 Gusht 2005 - 12:23:


Postuar nga Niqua datė 31 Gusht 2005 - 19:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha amoxil
Po ta shash doktorrin e magjinave ne Shqiperi te bejne edhe ty magji me zor me ta dush edhe ta besosh edhe ti.looooooooool aahhahahahah
haahahahhahahahhahahahahhhhahahahahha.

Nqs e ke pare ate humorin me Ceken e Beratit dreqe qe punonte si doktorr magjinash gjoja me sheru njerzit.Pasi beri ca dallavere qe te besh te mash barkun me dore ne fund te filmit ai semuret vete rruges duke ikur nga frika se mos e kerkonin ata qe ky i kishte genjyer.E zuri barku prane nje stacioni treni edhe e shoqja bertiste --ndihme! ndihme! Vjen nje burre aty afer me nje fanar ne dore ( fanar ose kandil me vajguri nga ato qe kane mbajt te paret ne kohen kur skishte drita) edhe fillon t*ia levize kete fanarin kshu nga siper si prifti kur e leviz temjanin per ere te mire qe te perhapet ne kishe. Pas disa minutash e shoqja e doktorrit i thote ktij burrit me fanar qe ti spo ben asgje mo po bej dicka pllzzzzzzzzzzzzzzzz.Ky ia kthen ----------Zonje une me kete fanar ndaloj trenin jo me barkun e ktij! doktorri ashu i semure si ishte ia kthen gruas se vet-------------------Po ky qeka si ne moj! ahahahhahahahahahahahahahhha.

haaaaaaaaaaaa hahahahahahahahahahahah sa kam qeshe e bukur kjo
i fort ashte ai Cekja o zot me shkrin


Postuar nga amoxil datė 03 Shtator 2005 - 14:17:

Ēe pyt mo...
Qė nga ftyra mė shkatron ai mu.
Ftyr intelektuale


Postuar nga Vlonjati99Tave datė 27 Shtator 2005 - 17:34:

Smile

Lexova me vemndje te gjitha shkrimet, si talljet dhe gjykimet per parashkruesit, dhe shkrimet serioze.!

Po shkruaj pak gjera per fenė Bektashjane.

Ate qe pak me lart kan shkruar disa qe bejn magjira, si psh falltoret.. ato jan genjeshtra , qe disa nxjerin buken e gojes... por kjo gje nuk ndodh me Dervishet..

Nuk e di nq se ndonjeri nga ju ka degjuar apo ka shkuar ne Kuror Te Malit Ne Vlore , ne malin e sevasterit ne maje te tije... ku eshte Kurora dhe falen shum njerz.. qe i perkasin fes krishtere dhe asaj myslumane orthodokse etc..

Nje pyetje drejtuar kryegjyshit boteror i cili eshte shqiptar se ku ndryshon Dervishi nga hoxha dhe prifi, ai tha :


Nje anije po vjen ne det, hoxha&prifti thone qe ajo eshte nje anije, po ate e shofin te gjith qe ajo eshte nje anije.. pra hoxha dhe prifti jan njerz te si gjith te tjeret ku vetem predikojne fene leximet e kendimet..

Kurse Dervishi: Shef se cfare ka brenda ne anije.

Pra ketu ishte ndryshimi midis ketyre .

Gjyshi im, kur ka lindur ka qen me smundjen e tokes... deri ne moshen tre vjec, po ashtu dhe nje kushurire e gjyshit... ne mazhar te vlores( nje fshat pak me tutje sevasterit) ka qen Baba dervishi mazharit..
Dhe atje shkonin syume, po ashtu kan shpur dhe tim gjysh, dhe ate te kushuriren... gjyshin e sheroi , kurse per ate tha nuk shrohet, kudo qe ta shpini..

dhe Kjo ishte e vertet, pas demokracise ate plaken e cuan ne greqi, france dhe se fundi ne amerike, dhe nuk u sherua prej asaj smundje.


Ne Vlore Jan vedet e mira per tu falur( nuk e di ne shqiperine mesme dhe ate te veriut, sepse jan me shum te krishtere dhe myslymane).. te cilet jane:


Kurora e malit.. qe i qofshim fale.
Teqeje Vajzes...

E shum vende te tjera te mira , ku vehet, falesh dhe zoti ua ben te mira.

Falja ndrshon si nga ajo myslymane, po ashtu dhe nga ajo krishtere...

nq se ndonje eshte i interesuar te dije si behet falja, dhe ka deshire te shkoj , mund te me kontaktoni ne prv per me shume informacion, dhe do jem i kenaqur tju jap informacionet e duhura.


Per me shume, do vendos dhe nje foto te Kurores se malit.. sapo ta skanoj..

kalofshi mire


Postuar nga Vlonjati99Tave datė 27 Shtator 2005 - 17:46:

Ne kete Foto Eshte Kurora E malit Vlore


Postuar nga Niqua datė 27 Shtator 2005 - 21:19:

LoooooooL kam qen tek ajo kurora e vlores luten njerzit ashi sic luten ne kishe te lacit,,, por ktu eshte fjala per MAGJI qe une si besoj dhe sma mbush kush mendjen qe ka njeri qe te bejne...
pufffffffffffffff vine e te me bajne mua.. Aman ja fusin rrenave vetem per pare.....

Me ndolli mua me nje shoqe para 1 javet
Kjo e kishte nje te dashur Cifut qe 2 vite dhe me ne fund u prishen...me thot hajde te ikim tek nje spanjoll qe te me tregoje kush me ka ba magji,, ok shkoj me ket shoqen dhe i thot ai Spanjolli zvishu lakuriq,,, ajo i zhvishet sikur e ka ba nana dhe ky fillon ti hellin gjak pulet ne trupin e saj,,,,qyqja i them une Age ca ban idjote uaaaa mu me hyni hataja,,, ajo mua shttttt se don mem heqin magjine,,, nejse asaj i ka vdek nana para 2 viteve dhe i thot ky per mua,,, kjo shoqja jote eshte njeri i keq ''evil'' shpirti i nanes tendi i hyn ksaj ne trup dhe kjo po ta ban te keqen qe ste len ty me qen me ate te dashurin tend ngaqe eshte CIFUT...O zot si u bana une zi ne fetyre ngaqe kjo mendje leht dhe i besonte. Nejse histori e gjate por ka arrite puna qe ajo nuk rrin ma me mu me ja fale boten, mendon se une bej magji e shpirti e nanes saj ne trupin tem...


Postuar nga Sykaltra_Shqiptare datė 27 Shtator 2005 - 21:24:

Question

As une nuk besoj ne magji!Jane mendjet e pakthjelluara mire
si dhe injoranca njerezore, qe u beson ketyre marrinave!
Njeriu kur nuk eshte i zoti te ndreqe veten dhe jeten e tij,
me mendjen e duart e tij,
ca pret se ta ndreqin dynjaja qe duan vetem te zhvasin para,
asgje me shume!??????

hihihihihihihihhihihihiiihi, ca eshte magjia njehere???!!!Pale dhe ne Besimin fetar,
qe rreptesisht feja i ndalon keta njerez dhe zoti i denon rende magjistaret!


Postuar nga Niqua datė 27 Shtator 2005 - 21:41:

Syri per mendimin tim ato qe bejne sikur dine me ba magji ose rrejne nerzit qe dijne me gjet kush ben magji ato skane pse te vdesin,, eshte mkati ma i madh,,, per zoten,,, prishin njerz me njerz, pshm si mua me shoqen ajo ike me vrap kur me shef sikur i ashte cu nana lugat..


Postuar nga Vlonjati99Tave datė 29 Shtator 2005 - 02:23:

Citim:
[i]

hihihihihihihihhihihihiiihi, ca eshte magjia njehere???!!!![/b] [/B]
Po te lexosh shkrimet e Indriti-t... do mesosh se ca eshte...

P.s mos te dalim nga tema...


Si gjith te tjeret qe thone magjia egziston apo jo.... nuk ka pse te gjykohen ata qe thon: qe magjia egziston...


P.s ne laberi.. ne fikim Prush(kongjill) ne uje... por kjo eshte me shume kur te ha dikush me sy, qe shef kush te ka ngrene.. po qe behet dhe kush te ben "magji" ( me sakt kush nuk te do te miren)...Dreqe, se di si behet lutja ne kish te lacit :S skam qen ndonje here...


Por me sa kom degju se skam qen ndonje her ne kishe... sdi te jet varrosur dikush dhe ti vish rrotull varrit... nq se mundesh na jep ndonje informacion me me detaje..

sa per ate shoqen, ajo qeka fare nga trute... i wish te isha un ai spanjolli, se do i thosha: u have to work for me.. and u'll be fineC ya


Postuar nga Niqua datė 29 Shtator 2005 - 04:03:

ne Kishe te Lacit i lutesh zotit dhe jo njerzve te vdekur apo vorrezave
ne Kishe te Lacit as qe nuk ka vorreza afer e jo mrenda.... te kan dhan info te gabume....


Postuar nga kontinenti datė 29 Shtator 2005 - 06:05:

Nuk jam azhornuar ne kete teme...por desha te them diēka ne lidhje me ate qe quhet magji.
Ne fjalorin popullor,perdoret fjala ''magji'' e cila ne me te shumten e rasteve simbolizon te keqen.
Dreqe dhe ti Sykaltra duhet te keni parasyshe konceptin mbi shkencat okulte
Okultizmin,shkenca konkrete nuk e pranon,por....(vini re) ..ajo as nuk e hedh poshte.
Ajo qe ne gjuhen popullore quhet ''magji'',ka lidhje direkt me nderhyrjen tek valet trunore,tek bllokimi i ketyre valeve ( po i quaj vale)
Pikerisht ajo shkence qe permenda me lart,eshte teper e pa afte per te vertetuar boten mbi tredimensionale por,nga ana tjeter e pranon katerciperisht kete bote.
E pranon per faktin thjeshte sepse ia shikon gjurmet,por,ajo nuk ka ne dore argumentin.
Pra...gjurma,verteton egzistencen e kesaj bote.
Mos valle dikush do me thote se ,me keto fjale edhe une po bej magji?
Fjala magji,eshte thjeshte nje shkurtese e ketij koncepti mbitredimensioanal.Por,shpesh here,fjala ''magji'' bie pre e ironise se intelektualeve,apo edhe e njerzve te tjere,pasi ne shume situata ajo fjale ngatarrohet me supersticionin, p.sh.po kaloi macja e zeze me ecen keq dita etj.etj. Keto jane idjotesira.
Por,dreqe dhe Sykaltra,kini kujdes sepse po beni gabimin e mohimit te botes mbi tredimensionale e pranuar nga shkenca.
Fjala ''magji'' eshte kuptimi me i thjeshte dhe me i shkurter i konceptit qe folem me siper.


Postuar nga Vlonjati99Tave datė 29 Shtator 2005 - 06:18:

Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodrane
ne Kishe te Lacit i lutesh zotit dhe jo njerzve te vdekur apo vorrezave
ne Kishe te Lacit as qe nuk ka vorreza afer e jo mrenda.... te kan dhan info te gabume....Pak me lart ke shkruajtur qe Lutja ne Kurore te malit ishte njelloj si ajoe lacit.. pra ne kurore rrutullohesh rreth asaj qe kam shkruar me lart( qe ti thua ska te kishe lacit, un sthash se kishte.. thjesht bera pyetjen...)...

Sma do mendja se ke qene ne Kurore, thjesht mund ta kesh degjuar...


cya


Postuar nga Niqua datė 29 Shtator 2005 - 16:28:

Citim:
Po citoj ato qė tha KOTA_97


Pak me lart ke shkruajtur qe Lutja ne Kurore te malit ishte njelloj si ajoe lacit.. pra ne kurore rrutullohesh rreth asaj qe kam shkruar me lart( qe ti thua ska te kishe lacit, un sthash se kishte.. thjesht bera pyetjen...)...

Sma do mendja se ke qene ne Kurore, thjesht mund ta kesh degjuar...


cya

Une kam qen tek Kurora por nuk pash ne Kurore qe i sillesh rreth varrit
une thash Qe lutesh ne Kurore sic lutesh ne kishe te lacit per ZOTIN dhe Mrekullira nuk thashe qe lutesh ne te njeten menyre

njerzit ne KIshe dhe XHami i luten zotit
por lutjet jan ne forme te ndryshme
Ne kishe ulesh ndejur ne karrige stola etj
ne Xhami ulesh ne gjunj me b** perpjete
por perseri nje qellim lutjet kemi ZOTIT


Postuar nga Niqua datė 29 Shtator 2005 - 16:28:

Citim:
Po citoj ato qė tha KOTA_97


Pak me lart ke shkruajtur qe Lutja ne Kurore te malit ishte njelloj si ajoe lacit.. pra ne kurore rrutullohesh rreth asaj qe kam shkruar me lart( qe ti thua ska te kishe lacit, un sthash se kishte.. thjesht bera pyetjen...)...

Sma do mendja se ke qene ne Kurore, thjesht mund ta kesh degjuar...


cya

Une kam qen tek Kurora por nuk pash ne Kurore qe i sillesh rreth varrit
une thash Qe lutesh ne Kurore sic lutesh ne kishe te lacit per ZOTIN dhe Mrekullira nuk thashe qe lutesh ne te njeten menyre

njerzit ne KIshe dhe XHami i luten zotit
por lutjet jan ne forme te ndryshme
Ne kishe ulesh ndejur ne karrige stola etj
ne Xhami ulesh ne gjunj me b** perpjete
por perseri nje qellim lutjet kemi ZOTIT


Postuar nga erzeni_be datė 29 Shtator 2005 - 18:39:

Unhappy

Dreqe, te lutem kujdes me fjalorin.
S'eshte as hera e pare.


Postuar nga Vlonjati99Tave datė 01 Tetor 2005 - 00:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodrane
Une kam qen tek Kurora por nuk pash ne Kurore qe i sillesh rreth varrit
une thash Qe lutesh ne Kurore sic lutesh ne kishe te lacit per ZOTIN dhe Mrekullira nuk thashe qe lutesh ne te njeten menyre

njerzit ne KIshe dhe XHami i luten zotit
por lutjet jan ne forme te ndryshme
Ne kishe ulesh ndejur ne karrige stola etj
ne Xhami ulesh ne gjunj me b** perpjete
por perseri nje qellim lutjet kemi ZOTITDreqe! Te thash nje here qe mund te kesh degjuar per Kuroren, por jo se ke qene.. sepse as nuk e ke iden se si behet lutja atje..


ciao.


Postuar nga Niqua datė 01 Tetor 2005 - 19:04:

o Robo une kam shku per kurjozitet aty jo per tu falur e lutur sepse sjam muslimane une te lutem rreth e rrotull kurores. Jo per ndonje gje por me merren ment...


Postuar nga ksovari datė 02 Tetor 2005 - 19:41:

Nuk e di se si i merrni gjerat, por magjia eshte e vertete, dhe Zoti na ruajt nga ajo, vertete vetem njerezit e lige merren me te (bejne magji, sihr), ju lutem mos e merrni per tallje. Vertete kam pare dhe prezentuar ne vende te ndryshme dhe me njerez te ndryshem, por, juve nuk e dini se si per shembull nje vajze flete me ze burri, kur kryhet mjekimi ate e pyetem se qfare ndjeu? Ajo tha se nuk ishte ne dijeni, ama aty nuk u lexua asgje tjeter perveq se nga Kurani i shejte.
Do te habitej njeriu se si njeriu ndryshon menjhere. Ama ata hoxhallare nuk shkruajne hajmali as nuk thone per pagese bile bile mundohen ne qdo menyre njeriun ta largojne nga ato vese dhe i japin keshilla qe te jete me i afert me njerezit dhe te shtoj adhurimin ndaj Zotit.

Endriti ka speguar shume mire ato gjera dhe une jam i bindur se po ta marrim njerin nga ata qe tallen me keto gjera ne menyre poshtruese, ta testojme dhe punen me te ta incizojme me videokamere do te habiteni ...

Por nuk e di sa ia vlene barra qiran te diskutohet per kete teme per disa njerez qe jane diskutabil ne eksistencen e Zotit e lere me obligimeve ndaj Tij dhe harroje , qe ajo kadegori te besoj magjine.


Postuar nga Niqua datė 02 Tetor 2005 - 19:54:

hahahahahahaha sa kam qesh Kosovari
une sju besoj magjive aspak
sma mbysh njeri mendjen qe ka magji
plakat i kan perdore per tju shti frigen femive ne ato kohera......
Mu me kujtohet qe me thoshte gjyshja mos e shif veten ne pasqyre naten se te del burri dhe shejtanohesh
une gjith qefe u cosha naten direkt ne pasqyre ishalla po e shoh burrin
pufffffffffffffffff rrena me thes aman as nuk pash burre as dashnor
apo kur shkova ne shqiperi perher te pare
me mbushen me hudhera si idjota
nejse nje mendim i imi


Postuar nga Vlonjati99Tave datė 05 Tetor 2005 - 02:32:

Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodrane
o Robo une kam shku per kurjozitet aty jo per tu falur e lutur sepse sjam muslimane une te lutem rreth e rrotull kurores. Jo per ndonje gje por me merren ment...


O robeshe, ne postimet e tua me lart thua qe ke qen e i di lutjet e jan si kisha e lacit... tashi thu ishe per sport... per sport ste le njeri atje.. ta shofesh nga jasht po.. por jo te futesh brenda
p.s Kurora nuk i perket myslymanizmit... Jan Dervishet qe kan lidhje me te , si hoxha me xhamine,e prifti me kishen....get more information :^)


Postuar nga Niqua datė 05 Tetor 2005 - 04:51:

Citim:
Po citoj ato qė tha KOTA_97


O robeshe, ne postimet e tua me lart thua qe ke qen e i di lutjet e jan si kisha e lacit... tashi thu ishe per sport... per sport ste le njeri atje.. ta shofesh nga jasht po.. por jo te futesh brenda
p.s Kurora nuk i perket myslymanizmit... Jan Dervishet qe kan lidhje me te , si hoxha me xhamine,e prifti me kishen....get more information :^)

nuk thash qe isha per sport thash qe isha kurjoze ta shoh meqe isha ne vlore,,, pse nuk u fala une pash tjert duke u falur,, une e di qe dervishrit falen vorezave dhe njerz te vdekur por une nuk pash duke u lutur vorrezave aty mbase jam edhe gabim..


  Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 55 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.