Forumi Horizont Forumi Horizont > Krko > Mesazhet problematike nga RAIMONDI
 

Mesazhi Nn-Forumi Dat
  Tema: Albanian Rrace Puro?
  Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha robert [/i] [B]Rajm
Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha robert [/i]
[B]Rajmond, per te ndihmuar e jo per te te rrezuar, pasi i ke hypur kalit se prapthi. Thua: "Nga sa kam lexuar une ne pergjithesi Homeri thuhet se i quan greket edhe Akej, edhe Greke, edhe Helene." Duket qe as e ke lexuar Iliaden fare, e shumta mund ta kesh shfletuar sic kalamajte e vegjel shfletojne librat me piktura. Homeri i quan fiset qe luftuan kunder trojanve: akej dhe danaj me se shumti, si dhe me emrat e tyre te vecante, si laqedemonet, beotasit, ikarianet, fokezet, lokrezet, etj.. Shkarazi permendet nja dy here termi helene, (qe mendohet se edhe mund te jete i shtuar me vone), fakt qe e permend edhe Arsim Spahiu ne librin e tij: "Pellazget dhe iliret ne Greqine e vjeter".
Persa i perket enciklopedise amerikane, qe e permend me po aq mallengjim sa Beqo tek filmi "kapedani": ah, te kishim disa shushunjza!" (mos i ngaterro me mushkonjat), duhet te na sqarosh nese tek amerikanet me "race" kuptohet deri diku "etnia", apo jo, pasi nje gabim te tille -identifikimin e etnise apo kombit me racen- nuk besoj se mund ta bejne hartuesit e enciklopedise!
Persa i perket atij populli te lashte te Hellades, emrin e te cilit e ke harruar, po ta kujtoj une; duket e ke fjalen per aeolet!
Qe paske lexuar shume, duket kur flet per jonianet dhe helenet!.. [/B][/QUOTE]


Degjo !Po ca do me ndihmosh mua ti or lumadh _-Ti je nje injorant i vockel qe nuk di as te lexosh , as te arsyetosh

Se pari nuk ka azgje te keqe te kundershtosh , ndaj ti kundershto sa te duash , por me tru ne koke , jo ne vend tjeter sic e keni zakon ju


Se ja psh --Ti edhe kete qe kam thene une aty, nuk e ke lexuar tamam

Une kam thene qe nga sa kam lexuar une Homeri i quan edhe Greke edhe Akej, por nuk jam i sigurte per fjalen Helene

Ndersa per ate nese e kam lexuar une apo jo, ti nuk mund te flasesh dot. se nuk te le ligesia qe ke brenda . Se e ka soji juaj kete veti , te marre hua nga akrepi,
dhe sahere qe mendoni se ju jepet mundesia e shfreni,, por keni nje te mete gjenetike ju qe jeni njerez te ceket -
Dhe ja pse ?__ Une aty flas ne lidhje me fjalen HELEN ----------Dhe per mua nuk ka rendesi fakti qe ai i quan fiset greke , Beote , Mirmidone, Akej etj ,
Thelbi i diskutimit tim eshte tek fjala HELENE

Dhe une them qe ai i quan greket Akej dhe Greke, por nuk me kujtohet nese e perdor edhe emrin Helene ,_-Ndaj do doja qe nese dikush e ka lexuar ne origjinalin greqisht Iliaden , ai te na e thote

Sepse ne perkethim mund te jete emri Helene, por mund te jete nje perdorim i perkethyesit, jo i Homerit

Pra gjithe problemi ketu eshte te verifikohet nese Homeri e ka perdorur emrin Helene , apo jo per te identifikuar greket ne pergjithesi --Kjo eshte thelbi i kerkeses sime


Dhe nqs fjalen HELENE ,e perdor Homeri per te quajtur greket , atehere ai genjen , se greket quheshin AKEJ ne te gjitha shkresat tregetare qe kishin Hititet ne ate kohe kur i referioheshin Greqise


Nga ana tjeter emri Helen , eshte emri i nje Trojani, djalit te Priamit, velllai i Hektorit dhe Parisit .

Ky erdhi i marre peng nga djali i Akilit dhe u vendos diku ne Cameri--Aty ai pasi vdiq djali i Akilit u be mbret dhe u martua me Andromaken,

Biles ky Heleni , qe u be mbret i mirmidoneve te Akilit, ka ardhur edhe ne Butrint ku takoi Enean , para se Enea te shkonte ne Itali e te themelonte Romen

Pra, dyshimi im eshte se emri Helen i grekeve ju eshte dhene shume me vone se lufta Trojes ,
SE GJATE LUFTES SE TROJES GREKET NE ARENEN NDERKOMEBTARE TE ATEHERESHME NJIHESHIN ME EMRIN AKAJA

dhe kam pershtypjen se ky emer ka ardhur nga Helen Trojani i cili u be mbret i Mirmidoneve ne veri t eGreqise, ku eshte Cameria sot

Mirpo nqs emri Helene eshte dhene kaq vone, atehere fisi Helene nuk ka existuar ne kohen e pellazgeve , por eshte nje krijese e fantazise se grekeve
Ose ka mundesi qe fisi i Mirmidoneve eshte quajtur me vone Helene , kur ata ishin nen mbreterimin e Helen torjanit


Ndersa per Enciklopedine Amerikane ta permend qe c'ke me te, se eshte nje autoritet, nuk eshte anetar i forumit
Se nuk do degjojme
ato pislleqe kauresh qe nxirni jua nga ajo mendja juaj e kalbur nga deficenca totale ne arysetim ,--kur thoni thagma qe erdhen 5 mije familje nga Jemeni e, te tjera pislleqe te tilla te nevertieshme te denja per mendjet e semura te mesjetes

Ju jeni te neveriteshem ne cdo argumentim qe beni , ku perdorni cektesine tuaj te arsyetimit per te imponuar hajvanlleqet tuaja te shpifura =

=Jeni tamam njerez te urryer , qe mundoheni ta derdhni urejtjen tuaj ketu ne menyren me te ndodtur te mundeshme, po nuk dini as te thoni dicka qe ta haje arsyeja e thjeshte , Ju jeni vulgare fare ne kundershtimet tuaja

--Ju nuk keni lexuar azgje -Jeni totalisht njerez Injorante me plot gojen

Nqs ty nuk te mbush mendjen ajo qe thme une , shko verifikohe,se une po ta jap burimin , nuk flas ne ere si puna juaj

,
Eshte enciklopedia amerikane e vitit 1930, qe kur ajo flet per kombin shqiptar thote : .............Shqiptaret jane nje nga kombet me homogjene te botes me mbi 98% , ....

Mos u mer me semantiken , jo rraca, po kombi --

Aty flitet qe shqiptaret jane 98% HOMOGENEOUS NATION , pike _

_Ti jep argument tjeter, te bazuar ne nje burim serioz, si ky qe them une ''
Nqs nuk ke argument nga burime serioze , atehere shut up ! Mos na ruaj shume trapin


_____Tani ca duhet te themi , ta ndryshojme ate qe thote enciklopedia , se mos na behen kauret me high blood pressure , dhe na bien ne ..Coma ?LOL


Ca lidhje ka me aeolet ajo qe thua ti mor aman ?

Une aty flas vetem ne lidhje me emrin Helen --qe Herodoti thote se ishin nje nga fiset e vjetra te Greqise dhe ishin dege e Pellazgeve

Mirpo nqs Helenet nuk permenden ne Iliade , atehere ata nuk kane qene nje fist i lashte , sic thote Herodoti


Dhe gjithe ajo qe doja te thosha une ka lidhje me faktin _-Pse greket e pas luftes se Trojes moren emrin Helene, qe nuk kane ndonje histori me emer
dhe nuk mbajten emrin e Akejve qe ishte nje emer i lavdishem ?


Nejse , varja
Shqiperia, traditat kulturore 06/08/2012
00:52
  Tema: Albanian Rrace Puro?
  Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha shelgu [/i] [B] Ok
Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha shelgu [/i]
[B]
Ok deri ketu ke te drejte.
Por thirri mendjes qe ke nga ana e Kolonjes njehere se asaj mendjes qe ke nga vlora nuk para i ka bese shume.
:P
Otomani solli turq me dhune ne Shqiperi. Ata nuk ishin refugjate, por shperngulje te dhunshme. Te tilla ishin edhe shpernguljet e bektashijve. Sulltani i deboi nga Turqia.

Dhe ai qe dergohet me dhume diku, nuk ka mundesi te zgjedhe.
Psh Stalini dergoi ne siberi miljona cecene. Ti do pyesesh. Pse ore te vinin ne Siberi, ata shkonin ne Odese se eshte edhe ngrohte ka dhe det ka dhe peshk.

Te ardhurit ne Shqiperi nga Turqia ishin te shperngulur dhunshem nga Otomania dhe shperngulen dhunshem, rremujaxhinjte te cdo lloji qe nga trimat bektashij dhe deri tek hajdutet beduine te Jemenit. Jemeni ka qene vend ku mbeteshin shume shqiptare Ora e Qabese Mondi, nuk eshte
perralle. [/B][/QUOTE]


_-Ti nuk je ne regull nga trute me duket --T


Pse venin shqiptaret ushtare ne Jemen , dhe prandaj vinin edhe Jemensit ne Shqiperi ?
Apo prandaj Turqia bente shperngulje per ne Shqiperi nga Jemeni, se venin keta tanet ushtare ne Jemen ?LOL ?hahahahahahahaha

Po gjithe ajo ruge do i kushtonte turkut shpenzimet e transportit -Turkut i dilte me mire ti vriste atya jemensa se sa ti shoqeronte ne gjithe ate ruge , kur dihet qe transporti atehere ka qene i veshtire fare
DH epo ti vriste turku ata , nuk i thoshte njeri plac me goje
Apo duhet ti mblidhte te gjithe ne Shqiperi , qe te krijonte nje rajon anti-turk , dhe ta gjente belaja me te ?

Ca thua more jahudi ?Je normal ti , apo te duket se flet me njerez te sojit tend qe mund ti hane keto iditoizma skandaloze ?__Keto q e thua ti jane Budalleqe skandaloze man --Nuk ka llogjike normale te pranoje keto qe thua ti , vetem ndonje i gjymtuar menderisht mund ta pranoje kete lloj arsyetimi qe ben zotrote

Turqia te conte Jemensat ne Shqiperi, dmth te ritej numri i atyre qe luftonin turkun ne Shqiperi ?
Tja fuste vetes truku, qe te dali llafi ty ....hahahahahahaha
Je propagandisti me i dobet qe ka ceshtja greke

Kur dihet qe Shqiperia ishte i vemti vend qe per 500 vjet e luftonte turkun


Bektashinjte qe erdhen ne Shqiperi , ishin te gjithe Janissaris --Ata ishin te gjithe Ortodokse
---------A e di ti historine e tyre , apo flet ne ere , si puna e atyre budalleqeve qe thua per Jemensat ?


Nje gje keni te mire ju njerezit e grekut --Keni nivel arsyetimi shume te ulet,
Jeni bajat fare nga menyra si genjeni......

Nje here ta dish ti studjuesit jane marre me kete problemin e migirmeve te popullsise dhe nuk kane gjetur as edhe nje rast te vetem te emigrimit te popullsive ne Shqiperi gjate kohes se Turqise , sic pretendonin greket dhe serbet se gjasme gjate kohes se turkut u sollen njerez nga Kaukazi ne Shqiperi ...

Dhe me kete problem eshte marre edhe Babai i teorise raciste Arthur de Gobineau , i cili punonte si konsull i Frances ne Greqi ne 1840 per disa kohe, dhe e njifte mire teorine e grekeve kundrejt shqiptareve

De Gobineau e thote hapur ne librin e tij te rracave se Shqiptaret jane autoktone dhe nuk ka pasur asnje migrim popullsie ne Shqiperi gjate kohes se turkut
Shqiperia, traditat kulturore 02/06/2012
20:52
  Tema: Lajmet e fundit...
  Mesazhi: Vizioner ! Ato qe shkruaj une , nuk jane per
Mesazhi: Vizioner !

Ato qe shkruaj une , nuk jane per ty dhe per ata si ty

--Ti bashke me keta te pabeset e tjere nuk keni IQ e nevojshme & te mjaftueshme te kuptoni keto qe shkruaj une .
Ok?

Ndaj , mos u fut fare te diskutosh ato qe shkruaj une, kur nuk di te argumentosh ,
se nuk jane per trurin tend te atrofizuar nga mungesa e dijeve dhe e arsyetimit

Dhe mos me trego mua moralin, se ti bashke me kete kopene e budallenejve freleshuar nuk e keni haberin fare c'eshte morali ...

Ca ka per moral aty ore dell ?

Une them mendimin tim pse ai e vrau veten _Ti kundershtohe me argumenta , jo me moral.

Ketu diskutojme per ngjarjen dhe nuk perdorim diskutimin per te goditur diskutantet pse kane kete apo ate opinion

Ca reptilesh jeni ju more ?--Nuk beni dot asnje diskutim te thjeshte, se kaloni ne ekstrem

Ti po ke mendim t e kundert me mua , jep argumentat e tua o tope , mos na trego llumin e tumin.
Sa per llum, llum jeni ju, ti me shoket e tu ,qe keni nje mentalitet zvarraniku ,
te cilin e perdorni per te justifikuar lepirjen e prapanices qe i beni cdo gjeje te huaj .....
Diskutime te ngjarjeve nga Shqiperia 29/04/2012
00:08
  Tema: Me mire nje femer te huaj se nje shqiptare
  Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha AngelDevil [/i] [B
Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha AngelDevil [/i]
[B]Me duket se u sterholl shume kjo pune... hajt se nuk eshte fundi i botes, pa po i them dhe 1 here prap Mondit une qe shqiptarkat e kane zhgenjyer e kane zhnderruar ne nje broken hearted nga heart breaker qe na hiqet ketu ne forum :P LOL

me shume ka nevoje per nxitje sesa shkop gome dhe gome fshirese :P [/B][/QUOTE]

O Angel devil --Po ca ka nga ato qe kam thene une aty ne lidhje me zhgenjimin tim , se kete s'po marr vesh une ?--

Une aty nuk po flas per vete ....

Une aty kam shkruar ato qe kam pare dhe kam degjuar kur shqiptarkat vijne e pijne kafe prane tavolines time-
-I kam degjaur disa here , se jane ulur shume prane tavolines sime , dhe kane bere muhabete meshkujsh

--Dhe ato qe degjova , ua solla juve ketu --qe te gjykoni dhe nxirni konkluzionet tuaja

Ndersa ti flet per mua ..!!!!!--Si i nxjerr konkluzionet ti?

Apo ti i nxjerr konkluzionet si ti do shprti yt katran me boje , pavaresisht se cfare thote ai tjetri ?

----Pastaj bera krahasimin midis nje cifti shqiptar dhe atij serb
-Dhe nxora konkluzionin tim

-----Keshtu qe ti apo edhe te tjeret , duhet te merresh me ato qe kam thene une -,
dhe jo me mua ------Se une aty nuk po flas per vete, por edhe sikur te flisja per vete,
prape Njeriu qe eshte njeri normal dhe pa skrupujt e ligesise brenda tij , flet per fenomenin
qe une trajtoj ,jo per personin qe sjelle dicka ketu per te diskutuar , pavaresisht se kush eshte ky

--- --Ndersa une shof se ti paske hallin tim se te kam shitur pordhe ty ketu si heart breaker ?

E ke marre gabim --Une shkruaj ca me do qejfi mua , dhe nuk me behet vone fare se si e merr ti , apo ndonje tjeter ketu ....

-E rendesishme per mua eshte te them ate qe ndjej une , natyrisht pa prekur ndjenjat e ndonje tjetri ketu , gjithmone kur ai tjetri nuk me can trapin si puna jote tani --Kutpove ?

--Une s'e marr vesh ca eshte kjo shprehje e ligesise suaj ne menyre kaq vulgare ?


Angel devil --por edhe ju te tjeret !--Perpiquni here tjeter te flsini per ato qe trajton tjetri , per faktet qe sjell ketu nga jeta e perditeshme --se kjo eshte e dhe bukuria e debatit
dhe jo te flisini per personalitetin e tjetrit pa asnje shkak , se pastaj duket sikur po ferkoni briret .....
Diskutime Shoqrore 14/11/2011
00:52
  Tema: Mendime te castit...
  Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha Dulcis in Fundo [/i]
Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha Dulcis in Fundo [/i]
[B]Isha duke thene qe ketu qielli u nda me katersh, po kush e di nga i vinte poezia kete here Raimondit.. s'po ma mban. [/B][/QUOTE]

Dulqi thuje se nuk them gje , se kur thashe ate poezi isha shtrire ne krevat .... dhe ne krevat e kam zakon qe bej Cudira LOL
N rrot t lir...ktu nuk sht filozofia 08/10/2011
21:21
  Tema: Pyetje-pergjigje
  Mesazhi: E shof sipas gjendjes shpriterore : --Kur jam
Mesazhi: E shof sipas gjendjes shpriterore :

--Kur jam ne qejf e shof gjysem plot --kur jam pa qejf e shof gjysem bosh ,
.ndersa po te jem me ty e shof plot e perplot LOL
N rrot t lir...ktu nuk sht filozofia 08/10/2011
21:18
  Tema: fatkeqia kombetare ....politikanet Shqipetare
  Mesazhi: hahahahahahaha Epo kur flet kjo gomarja qe sa he
Mesazhi: hahahahahahaha Epo kur flet kjo gomarja qe sa here ja shof emrin ketu me kujton nje barsoelete me Titull : LULE BYTHE LOL

--Te jesh fisnik thote kjo e cakorduara duhet te kesh Ideal -- Kesaj i duhet vene ban se ngateron edhe gjerat me elemntare , e jo me te shtjelloje kjo ndonje ide qe e ben hale fare

--O Fajtor Veri ban kesaj lule thybes se eshte me trape se ty LOL loooooooooooooooooooooooooool u dhivaaaaaaa --Emri i agjensise prestigjoze ky, ndaj mos tu shkoje mendja per keq LOL
Politika Shqiptare 15/09/2011
01:05
  Tema: Mendime te castit...
  Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha amor alucius [/i] [
Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha amor alucius [/i]
[B]
Sa kg lesh i duhet te shese Mondit per serine 5? LOL [/B][/QUOTE]
hahahahahahaahahahahahahahhaahha u dhivaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

O idiote po makinen kur e blen robi nuk e paguan te gjithe njehresh si ato perrallat qe thua ti -

-------Qe gjasme je harxhuar shume se ke blere makine LOL loooooooooooooooooooooooool --hahahahahahaha
--------Flet si ata meshkujt trapa ne Shqiperi qe mburren kur blejne ndonje gje e thone :---Lere lere se kam harxhuar shume ..loool
Arkiva 05/06/2011
14:33
  Tema: Une s'kam per ta kuptuar kurre kete njeri
  Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha kendrevica [/i] [B]
Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha kendrevica [/i]
[B]prrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr! [/B][/QUOTE]

O Ballist Moreee, pse e ke hequr Qylafin ? --E kishe mire dukeshe bukur , ---Jo o per gje porse ai qylafi dukej si uturak ne maje te kokes tende, te shkonte shume
--Kishte gjetur tenxherja kapakun -loooooooooooooooooooooooooooooooooooll-hahahahahahahahahahaahahahahahah
Politika Shqiptare 24/03/2011
02:19
  Tema: Mendime te castit...
  Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha fleurs de l'orne [/i
Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha fleurs de l'orne [/i]
[B]Ekzakt Bjonde !!! [/B][/QUOTE]

--Kjo foto po----------Ke trupin me elegant ketu ne Forum deri tani
---------Miss ELEGANCA --Je edhe shume shik , edhe pamjen e ke great ---
--Duket qe ke finese ne trup edhe ket fustan e ke zgjedhur great--Me pelqen ky fustani jot te shkon
?-Me kete trup qe ke ti dhe me pamjen qe e ke fine --Je per te dhene lajmet tek CNN -----
Arkiva 25/12/2010
22:40
  Tema: Mendime te castit...
  Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha amor alucius [/i]
Mesazhi: [QUOTE][i]Po citoj ato q tha amor alucius [/i]
[B]Posi mi posi. Tani na ngel vetem te hapim dyert plot dashuri cdo kusheriri te 11-te qe kemi ne Shqiperi. :P [/B][/QUOTE]

--------Pse mos tja hapesh deren ?????------------Shqiptaret kur vajten ne Greqi  greket jua hapen dyert e shtepive --I futen ne shpi pa i njohur fare --- Ndersa ti nuk pret as kusheririn tend ?---- --Ku eshte mikrpitja ????

---.......Po pija nje kafe me nje shok qe punon ne banke dhe aty na erdhen dy cuna shqiptare dhe na pyeten nese mund ti ndihmonim tu gjenim ndonje pune se sapo kishin ardhur nga Greqia -----Une ju thashe direkt :--Me jepni numrin e cel,se do ju gjej patjeter ----Kur ata iken ky shoku im me tha:--Mondi, po ku e dime ne ca njerez jane ata --I them:--Po ne nuk do bejme krushqi,ne do i ndihmojme te gjejjne nje pune ,Kaq----Kaq ndihme ta benedhe hasmi, dhe keta i kemi shqiptare....-Po e bene punen, ok edhe po s'e bene prape ok.---Mirpo ky nuk pranoi ti ndihmonte, qe ky njjef shume shqiptare, se une nuk njof shqiptare--

- Dhe kur vajta ne pune i them nje greku :--Qe me gjej nje pune per nja dy shqiptare, por qe jane me etni greke ( e genjeva ) --Greku direkt u tregua i gatshem.Me dha numrin e cel te njekusheririt tetij ti telefonoja dhe ti thosha per pune ..-SKANDAL !!!---------As me pyeti fare si e qysh e tek -------- 

---Amore priti kusherinjte sado te larget te jene  , qe te jesh tamam AMORE jo te jesh.... AMARE..---Ok koqe.. --hahahahahahahahahaha --Sa zemer shtrenguar eshte kjo vajze, e shtrydh dylekshen, i nxjerr uje te zi ....lol
Arkiva 13/11/2010
02:43

 
Ora tani: 15:45