Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqërore > Diskutime Shoqërore > Tema Shoqerore > Ndrojtja...
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mëparshme   Tema Tjetër
Autori
Titulli Hap një temë të re    Përgjigju brenda kësaj teme
Goku
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/09/2006
Vendbanimi: *****
Mesazhe: 1040

Ndrojtja...

Pse jam i ndrojtur...? Ketu mund te jepni mendime per ndrojtjen.Si psh: A jeni ndaluar ndonjehere nga ndrojtja ? ose Cfare eshte ndrojtja ?

Po e hap une disa mendime qe i kam lexuar...Ndrojtja eshte nje ndjenje turbulluese ne prani te njerezve te panjohur,te personave me autoritet,personave te seksit te kundert edhe madje te bashkemoshatareve.Eshte nje peshtjellim ekstrem lidhur me veten,i cili ndikon mbi viktimen ne menyra te ndryshme...

__________________
The more things change, the more they remain the same.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 20 Shtator 2006 07:41
Goku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të Goku Kliko këtu për të kontaktuar me Goku (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: Goku Shto Goku në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto Goku në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
vanesajaems
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 04/04/2007
Vendbanimi: United States
Mesazhe: 161

Smile

ndrojtja....

ndrojtja per mendimin tim eshte semundje...qe lind qe ne barkun e nenes...ajo manifestohet tek femijet kur nje edukate e paafte i ka bere te eger edhe mosbesues per vet meritat e tyre .

qe ne muajt e pare qe njeriu vjen ne jete prindi duhet te mbjelle faren e vullnetit ,te ngjallesh ndjenjen e pergjegjsisedhe ti ngulitesh ne mendje krenarin per personalitetin.

kjo do kujdes se po kalove masen gje qe femija nuk do te ishte i ndruajtur por do te behej nje mburavec i peshtire.....

qe te vogel prindi duhet ta edukoj femijen e tij qe ti marri vete vendimet e tij pa pasur ndikim superior.

ndrojtja mund te vrase qe ne embrion dhuntit me te mira te njeriut kjo lloje ndrojtje do  shume pune te kurohet.

TIGER BLUE: me bere te lexoj dhe njehere tjeter librin "te mposhtesh druajtjen"te shkrimtarit H.G.WATSON

ato jane 10libra qe trajtojne dhe aspekte te tjera te jetes...qe une mendoj se shoqeria shqiptare ka shume nevoj per to.....

sidomos prindrit shqiptar kan shume nevoje..... sidomos per librin si te mposhtesh ndrojtjen.....shif nje aspekt nga jeta jone  :a i trajtojne prindrit femijet e tyre si te rritur qe kur ata fillojne te belbezojne.....mendoj se jo....

une kam hasur te ndeshem me drojtjen....sidomos ne emigracion....abjentet e reja  moderne qe nuk i kisha pare ndonjehere me benin te ndjehesha inferiore ...aq me teper mungesa e gjuhes...

kur bera nje intervist per pune ...bosi qe me beri intervisten me fliste sikur une e thaja anglishten....ha...ha...ha...une kuptoja dicka...se kisha bere ne shkolle  anglishte  por kishte vite shume ....qe ekisha harruar....keshtu qe para tij isha ndjer inferiore  d.m.th. lufta ime me ndrojtjen filloi....fitoi ndrojtja ...nuk mund te flisja dot ....edhe pse punen e mora........ndrojtja perseri fitoi....

mjere ata qe mbeten te ndruajtur....

tre armiqte e ndruajtjes: paushqyerja,pagjumesia, nervozizmi

kaq per sot,,vazhdojme here tjeter....

 

 

__________________
Character is like a tree and reputation like its shadow is what we think of it; the tree is the real thing.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 13 Prill 2007 07:00
vanesajaems nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të vanesajaems Kliko këtu për të kontaktuar me vanesajaems (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: vanesajaems Shto vanesajaems në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto vanesajaems në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Ndrotja edhte moter me pasigurine,mos vleresimin e vetes...dhe rralle injorancen.

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 29 Qershor 2007 15:48
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të briseide Kliko këtu për të kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: briseide Shto briseide në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto briseide në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 16/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Edhe une jam shume e ndrojtur si natyre........

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 05 Prill 2011 20:27
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të Dulcis in Fundo Kliko këtu për të kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto Dulcis in Fundo në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Në bankat e shkollës.
Mesazhe: 8180

Citim:
Po citoj ato që tha briseide
Ndrotja edhte moter me pasigurine,mos vleresimin e vetes...dhe rralle injorancen.



Nuk jam dakort me kto.

Ndrojtja shfaqet ne gjendje emocionale e siper. Psh: ka njerez shume te afte te flasin perpara nje grupi pse jo edhe ne nje salle te madhe...mund te jene sindikaliste te afte dhe kur vjen puna te shfaqin emocionet e tyre perballen me ndrojtjen...

Pra, ndrojtja nuk ka te bej fare me mosvleresimin,pasigurine & injorancen...!

Personalisht mendoj te kunderten komplet, se njerzit e ndrojtur jane me te zgjuar sec mendojme...!

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 05 Prill 2011 20:33
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të cecilia Kliko këtu për të kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: cecilia Shto cecilia në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto cecilia në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 16/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Po ti je e ndrojtur si natyre Ceci.......?

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 05 Prill 2011 20:36
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të Dulcis in Fundo Kliko këtu për të kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto Dulcis in Fundo në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Në bankat e shkollës.
Mesazhe: 8180

Citim:
Po citoj ato që tha Heyday
Po ti je e ndrojtur si natyre Ceci.......?



Nuk di te vetevlersohem.

Thone qe, te tjeret duhet te t'a thone...

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 05 Prill 2011 20:37
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të cecilia Kliko këtu për të kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: cecilia Shto cecilia në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto cecilia në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha cecilia



Nuk di te vetevlersohem.

Thone qe, te tjeret duhet te t'a thone...



shume e drojtur o Hey ta kerkon vete e para nje takim sidomos kur jane muskuloze e esmera vdes fare

Sjam fare e ndrojtur ne jeten e perditshme... kur jam e dashuruar jam shume sdi si ta shpreh e si ta mposht kete ndrojtesi.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 05 Prill 2011 21:35
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të BIONDIA Kliko këtu për të kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto BIONDIA në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 16/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA


shume e drojtur o Hey ta kerkon vete e para nje takim sidomos kur jane muskuloze e esmera vdes fare


E dija qe dicka me fshihte.....

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 05 Prill 2011 23:29
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të Dulcis in Fundo Kliko këtu për të kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto Dulcis in Fundo në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 28/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rêves..
Mesazhe: 8269

Nuk jam e ndrojtur aspak.
kam ç'kam e them n'sy...te jesh direkte , e te jesh e ndergjegjshme mendoj se eshte gjeja e duhur, sidomos ne kohet e sotme!

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 05 Prill 2011 23:57
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të lule Kliko këtu për të kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: lule Shto lule në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto lule në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:22 Hap një temë të re    Përgjigju brenda kësaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mëparshme   Tema Tjetër

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqërore > Diskutime Shoqërore > Tema Shoqerore > Ndrojtja...

Përgatit Këtë Faqe Për Printim | Dërgoje Me Email | Abonohu Në Këtë Temë

Vlerëso këtë temë:

Mundësitë e Nën-Forumit:
Nuk mund të hapni tema
Nuk mund ti përgjigjeni temave
Nuk mund të bashkangjisni file
Nuk mund të modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko për tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet që gjenden tek Forumi Horizont janë kontribut i vizitorëve. Jeni të lutur të mos i kopjoni por ti bëni link adresën ku ndodhen.