Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqërore > Filozofia > Filozofia > Cili eshte qellimi i jetes? Vlerësimi i Temës: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »   Tema e mëparshme   Tema Tjetër
Autori
Titulli Hap një temë të re    Përgjigju brenda kësaj teme
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Ka nje vend tjeter ne amerike ku njerzit jetojne pa te mirat materiale qe permende ti. dhe jetojne shume mire ne paqe dhe hare.
Ata besoj se ja kane arritur qellimit te tyre.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 16 Shtator 2009 00:17
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të Piktor Kliko këtu për të kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: Piktor Shto Piktor në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto Piktor në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha erious


dostojevski e ka gjet per mendimin tim... ai ke then: ''qellimi i jetes esht kerkimi i zotit'', ky e ka kap me shpirterisht sesa materialisht njeriun



confirmoj

kerkimi i zotit eshte persosmeria e bukurise se brendshme, shpirtit, e cila me pas sjell edhe persosmerine e bukurine se jashtme......

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 19 Shtator 2009 00:37
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të kotka Kliko këtu për të kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale të kotka't! Kërko mesazhe të tjera nga: kotka Shto kotka në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto kotka në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
Prrijungg
Supertramp

Regjistruar: 19/08/2009
Vendbanimi: kosov,prishtine
Mesazhe: 60

aaa dhe kjo pyetja

Nese korr suksese ne jete ndikon ne lumturin e njerit
Nese ndihmon dikujt ne nevoj ndikon ne lumturin e njerit

Ne thjesht ekzistojm prej nje periudhe te caktuar dhe do te pushojm se egzistuari pas nje periudhe.

__________________
Expose yourself to your deepest fear; after that, fear has no power, and the fear of freedom shrinks and vanishes. You are free.
Jim Morrison

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 22 Mars 2010 02:51
Prrijungg nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të Prrijungg Kliko këtu për të kontaktuar me Prrijungg (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: Prrijungg Shto Prrijungg në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto Prrijungg në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 28/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rêves..
Mesazhe: 8269

Qellimi i jetes është jeta me një qellim.

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 30 Tetor 2010 23:12
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të lule Kliko këtu për të kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: lule Shto lule në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto lule në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
Auberoni
...

Regjistruar: 13/10/2004
Vendbanimi: vrrr place
Mesazhe: 117

Po të isha besimtar, çdo gjë do ishte më e lehtë. Nuk do të kishte dyshime në çmendurinë time, rruga para meje do të ishte qartë e trasuar dhe destinacioni i dukshëm në hartë. Qëllimi im do ishte, jo të kërkoj Zotin siç thotë Dostojevski, por të përpiqem të bëhëm Zoti, siç thotë Scot Pecu, të tentoj të ndjej atë që ndjen i gjithëpushtetshmi, të dashuroj edhe ata që dashurinë ua mohojnë tjerëve. Jeta ime do të kishte kuptim dhe çfarë është e rëndësishmja, do më mbante shpresa për shpërblim në botën përtej. Të tjerëve do të ju jipja një botë të tërë, për ta kërkuar atë prapa.

Por ja që nuk jam besimtar, dhe kjo i vështirëson gjërat. Nuk ka qëllim, nuk ka rrugë, nuk ka shenja e cila tregon rrugën, destinacionin, dhe asgjë që shoh e prek nuk ofron kuptim. Nuk ka asnjë njeri që të servon formulën e jetës. Të gjitha këto duhet t’i formësoj vetë, më duhet të kërkoj rrugën e duhur, më duhet të gjej kuptimin dhe qëllimin e qenies sime, dhe çdo gjëje që më rrethon - detyrë sizifiane. Padyshim se jo më bën të dobët, më bën dyshues, kritik, por më bën edhe të fortë, më të guximshëm, më të formuar, më të plotë. Më bën të mendoj me kokën time. Më bën të kërkoj më shumë brenda vetës...

Më pëlqen çfarë thotë Adleri, se misioni i njeriut është të gjesh shokun e jetës, të riprodhohesh biologjikisht dhe të kontribuosh.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 05 Shkurt 2011 21:59
Auberoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të Auberoni Kliko këtu për të kontaktuar me Auberoni (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: Auberoni Shto Auberoni në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto Auberoni në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
sassari
kompletues mendjesh.

Regjistruar: 05/03/2010
Vendbanimi: ishull
Mesazhe: 483

Citim:
Po citoj ato që tha Auberoni
Po të isha besimtar, çdo gjë do ishte më e lehtë. Nuk do të kishte dyshime në çmendurinë time, rruga para meje do të ishte qartë e trasuar dhe destinacioni i dukshëm në hartë. Qëllimi im do ishte, jo të kërkoj Zotin siç thotë Dostojevski, por të përpiqem të bëhëm Zoti, siç thotë Scot Pecu, të tentoj të ndjej atë që ndjen i gjithëpushtetshmi, të dashuroj edhe ata që dashurinë ua mohojnë tjerëve. Jeta ime do të kishte kuptim dhe çfarë është e rëndësishmja, do më mbante shpresa për shpërblim në botën përtej. Të tjerëve do të ju jipja një botë të tërë, për ta kërkuar atë prapa.

Por ja që nuk jam besimtar, dhe kjo i vështirëson gjërat. Nuk ka qëllim, nuk ka rrugë, nuk ka shenja e cila tregon rrugën, destinacionin, dhe asgjë që shoh e prek nuk ofron kuptim. Nuk ka asnjë njeri që të servon formulën e jetës. Të gjitha këto duhet t’i formësoj vetë, më duhet të kërkoj rrugën e duhur, më duhet të gjej kuptimin dhe qëllimin e qenies sime, dhe çdo gjëje që më rrethon - detyrë sizifiane. Padyshim se jo më bën të dobët, më bën dyshues, kritik, por më bën edhe të fortë, më të guximshëm, më të formuar, më të plotë. Më bën të mendoj me kokën time. Më bën të kërkoj më shumë brenda vetës...

Më pëlqen çfarë thotë Adleri, se misioni i njeriut është të gjesh shokun e jetës, të riprodhohesh biologjikisht dhe të kontribuosh.

Plotesisht dakort po ti referohemi dostojevskit, vetem se tashme shume gjera nuk funksionojne si ne kohen e tij.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 08 Shkurt 2011 00:01
sassari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të sassari Kërko mesazhe të tjera nga: sassari Shto sassari në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto sassari në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

edhe ti me dostojevskin

__________________
.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 08 Shkurt 2011 00:18
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të AngelDevil Kliko këtu për të kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto AngelDevil  në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 28/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rêves..
Mesazhe: 8269

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil
edhe ti me dostojevskin


Te hershmit kan me shume zgjuarsi, se keta humbamenet e sotem.

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 08 Shkurt 2011 00:19
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të lule Kliko këtu për të kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: lule Shto lule në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto lule në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Citim:
Po citoj ato që tha fleurs de l'orne


Te hershmit kan me shume zgjuarsi, se keta humbamenet e sotem.



sjam kondra ... thjesht konstatova nje ngjashmeri nesje ...

__________________
.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 08 Shkurt 2011 00:21
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të AngelDevil Kliko këtu për të kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto AngelDevil  në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
sassari
kompletues mendjesh.

Regjistruar: 05/03/2010
Vendbanimi: ishull
Mesazhe: 483

Citim:
Po citoj ato që tha fleurs de l'orne


Te hershmit kan me shume zgjuarsi, se keta humbamenet e sotem.

kishin doje te thoje.

Ne fakt eshte relative simbas kohes.

Nuk mund te hiqet nje vijes e drejte.

__________________
Te zgjuarit jepi hapsira, budallit hapi rrugen.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 08 Shkurt 2011 00:21
sassari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të sassari Kërko mesazhe të tjera nga: sassari Shto sassari në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto sassari në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 02:47 Hap një temë të re    Përgjigju brenda kësaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »   Tema e mëparshme   Tema Tjetër

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqërore > Filozofia > Filozofia > Cili eshte qellimi i jetes?

Përgatit Këtë Faqe Për Printim | Dërgoje Me Email | Abonohu Në Këtë Temë

Vlerëso këtë temë:

Mundësitë e Nën-Forumit:
Nuk mund të hapni tema
Nuk mund ti përgjigjeni temave
Nuk mund të bashkangjisni file
Nuk mund të modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko për tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet që gjenden tek Forumi Horizont janë kontribut i vizitorëve. Jeni të lutur të mos i kopjoni por ti bëni link adresën ku ndodhen.