Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Ēfarė Thonė Tė Tjerėt Pėr Islamin
Gjithsej 17 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Straniero
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/12/2007
Vendbanimi: ne Toke te Allahut(s.b.w.t)
Mesazhe: 442

Lightbulb

Ēfarė Thonė Tė Tjerėt Pėr Islamin

Çfarë Thonë Të Tjerët Për Islamin






Përgaditi: Gentian Kelmendi








“Qoftë lavdëruar nata e bekuar,
në të cilin Pejgamberit të Zotit iu shpall, nga lartë, Kur`ani
me përkryeshmërinë e tij’’.
Gëte





Ajo që paraqitet këtu është një përmbledhje faktesh shkencore të cila koinsistoin me mendimin shkencor-llogjikë të vënë në rediqenca nga personaliteteve më të njohur botëror, dhe figurave më eminente dhe më me ndikim në shkencën bashkëkohore.
Ky punim është shkëputje e disa fragmenteve nga libri “El-Ixhaz Ilmi fil-Kuran” (Mrekullitë shkencore në Kur`an) të autorit Prof. Dr. Abdulmexhid Zendani.
Kjo padyshim se do t`u shërbejë edhe atyre të cilët nuk jan muslimanë, por dëshirojnë të njohin Islamin.

Këto janë debate shkencore të zhvilluar me katërmbëdhjetë dijetarë-shkenctarë bashkëkohorë të sferave të ndryshme.


(Gentian Kelmendi)









Prof. Dr. Keeith Moore [njëri nga dijetarët më të mëdhenjë në anatomi dhe embriologji, profesor në në universitetin e Torontos, në Kanada. Është autor i librit “The Developing Human, Clinicially Oriented Embryollogy”, që është përkthyer në tetë gjuhë. Ky libër (The Developing Human, Clinicially Oriented Embryology) është manual shkencor që është bazë në shkencën e mjekësisë botërore. Kur në Amerikë u formua një komision për të zgjedhur librin më të mirë në botë të shkruar prej një autori, ky libër u zgjodh më i miri] thotë:

"Si është e mundur që Muhammedi para 1400 vitesh t'i përshkruajë kaq saktësisht fazat e zhvillimit të embrionit në mitrën e nënës, gjë që u zbulua nga shkenca bashkëkohore, vetëm para 30 vitesh?! "
Jam plotësisht i bindur, se këto fakte, Muhammedit i kanë ardhur nga Zoti, sepse këto informacione shkencore, shkenca i zbuloi kohët e fundit pas një pune shumë të lodhshme. Dhe ky është fakt bindës për mua, se Muhammedi është i dërguari i Zotit.
Pra, dijetarët botërorë në kohën tonë, janë në gjendje të provojnë se ky libër është zbritur nga Allahu. Dhe unë nuk gjejë ndonjë vështirësi që ta pranoj këtë.
Besoj se erdhi koha të deklaroj se: S'ka Zot tjetër përveç Allahut dhe se Muhammedi është i Dërguari i Tij
Për mua është e qartë se këto thënie i kanë ardhur Muhamedit nga Zoti, sepse pothuajse e gjithë ajo njohuri nuk është zbuluar deri shumë shekuj më vonë. Kjo ma vërteton mua se Muhamedi duhet të jetë i Dërguar i Zotit”.





Prof. Taxhatan Taxhasun [përgjegjës i anatomisë dhe embriologjisë në universitetin Shajng Maj në Tajlandë dhe njëherësh është dekan i fakultetit të mjekësisë në këtë universitet] thotë: “Unë besoj vërtetë se çdo gjë që është përmendur në Kur'an para 1400 vjetësh është e vërtetë e qëndrueshme dhe mund të shpjegohet përmes shkencës. Pejgamberi Muhammed s'dinte të shkruante dhe të lexonte. S'ka dyshim se ai është i dërguari i Zotit, i cili na solli të vërtetën Kjo e vërtetë atij iu dha përmes shpalljes nga Krijuesi, Gjithënjohësi i çdo gjëje. Ky Krijues s'ka dyshim se është Allahu.
Prandaj besoj se erdhi koha që të deklaroj se: "S'ka Zot tjetër përveç Allahut dhe se Muhammedi është i dërguari i Tij".





Prof. Dr. Alfred Kroneri [një ndër shkenëtarët më të njohur të gjeologjisë] thotë: "Duke menduar më thellë rreth këtyre çështjeve dhe rreth asaj se nga i mori Muhammedi ato njohuri, kur dihet se ai ishte beduin dhe analfabet, besoj se është e pamundur që vet ai, të mund të sillte njohuri kaq të sakta mbi gjithësinë dhe krijiniin e saj. Kto njohuri shkenëctarët i zbuluan vetëm para disa vitesh me anën e mjeteve të sofistikuara bashkëkohore".





Prof. Dr. MARSHALL XHONSON [përgjegjës i Katedrës së anatomisë dhe drejtor i institutit "DANIEL", në universitetin "TOMAS XHEFERSON" në Filadelfia të SHBA-së] thotë: "Unë si shkenctarë mund të merrem vetëm me gjëra që mund t'i shoh saktësisht, mund të kuptoj embriologjinë, zhvillimin e biologjisë, mund të kuptoj fjalët, të cilat më përkthehen nga Kur'ani...
Sikur unë të imagjinoj që të jetoj në atë kohë me këto dije që kam mësuar deri më sot, s'do t'i përshkruaja gjërat ashtu siç janë përshkruar në Kur'an. Unë nuk shoh se ka ndonjë shkas apo fakt i cili tregon, se Muhammedi a.s. zotëronte ndonjë mjet, i cili ia mundësoi marrjen e këtyre njohurive nga ndonjë vend. Për këtë arsye nuk shoh asgjë, që e bën të pamundur të kuptoj se ishte frymëzim ose SHPALLJE HYJNORE, të cilën ai arriti ta transmetojë."





Prof Jushjudi Kozan [drejtor i Institutit Atronomik në Tokio] thotë:
"Jam i impresionuar shumë me zbulimin e së vërtetës në Kur'an, para nesh astronomët u morën me studimin e pjesëve të kufizuara në qiell, kurse ne jemi përqendruar në të kuptuarit e këtyre pjesëve, sepse nëpërmjet teleskopit ne mund t'i shohim të gjithë pjesët kryesore në qiell e gjithashtu nëpërmjet të lexuarit të Kur'anit marrim edhe përgjigjen e pyetjeve. Besoj se unë mund ta gjej rrugën time të ardhshme për studimin e universit."

"Vërtet Kur'ani e përshkruan universin nga pika më e lartë e ekzistencës. Çdo gjë para tij është e hapur. Ai prej të cilit ka ardhur Kur'ani e sheh çdo gjë në univers. Asgjë s'është e fshehur për Të."





Prof. Dr. Xhuli Samsun [professor I gjinekologjisë në Universitetin North Western, në Çikago të SHBA-së] thotë: Unë besoj se s'ka kundërshtim mes njohurive shkencore dhe shpalljes islame. Islarni i përkrah dhe i nxit metodat shkencore. Shpallja Kur`anore, e cila iu zbulua Muhammedit a.s., para 1400 vjetësh aludon në të vërtetat shkencore rreth të cilave duskutohet në simpoziumet dhe tribunat e ndryshme shkencore. Kjo dsëhmon se: KUR`ANI ËSHTË FJALË E ALLAHUT’’.






Prof. Haji [ndër shkenctarët më të njohur të oqeanologjisë në Amerikë] thotë:
"Jam shumë i impresionuar që gjendenë të tilla dije në Kur`anin famëlartë. S'mund ta di se nga kanë ardhur ato. Është shumë interesante që këto vargje shkencore gjenden në Kur`an dhe vazhdimisht po punohet në zbulimin e domethënieve të vargjeve të tij. Besoj se vërtetë këto janë prej Zotit"





Prof. Dr. Parsani [përgjegjës i anatomisë në fakultetin e mjekësisë në Kanada, autor i njohur, ka shkruar disa libra shkencor n.Besa Osmanaj fushën e gjinekologjisë] thotë:
"Më kanë shpjeguar se Muhammedi ishte njeri i zakonshëm dhe nuk dinte shkrim e lexim. Ai jetoi para më shumë se 1400 vjetësh, ishte analfabet e dha sqarime dhe shpjegime të thella dhe të detajuara (hollësishme) që çuditërisht përputhen me shkencën.
Unë personalisht nuk mund të them se kjo u bë rastësisht. Ka shumë gjëra që janë përmendur saktësisht. Prandaj, sikurse doktor Keith Moore [Profesor Emeritus i anatomisë dhe biologjisë qelizore pranë Universitetit të Torontos, Kanada] edhe unë s'e kam të vështirë që të pranoj me logjikën time se Kur`ani është frymëzim ose SHPALLJE HYJNORE që i është dhënë Muhammedit a.s për sqarimin e çshtjeve’’.





Prof. Balmar [njëri prej shkenctarve më të njohur të gjeologjisë në SHBA. Ishte kryetar i shoqatës, e cila organizoi kremtimin e 100-vjetorit të Shoqatës Gjeologjike Amerikane] thotë: "Unë nuk e di se në ç`shkallë kulturore ishin njerëzit që jetonin në kohën e Muhammedit a.s., nuk e njoh as nivelin e tyre shkencor. Nëse gjendja ishte ashtu si edhe tek popujt e tjerë ku njohuritë ishin në një shkallë shumë të ulët, ku s'kishin mundësitë e sotme, s'ka dyshim se këto njohuri të cilat ne i lexoimë sot në Kur'an janë DRITË nga DIJA e ALLAHUT, të cilin Allahu ia shpalli Muhammedit a.s. ".

"Jam marrë me studirnin e historisë së hershme të Lindjes së Mesme dhe nuk kam hasur të dhëna të tilla dhe përderisa në atë kohë s'kishte kësisoj të dhëna, ky fakt na forcon bindjen se Allahu nëpërmjet Muhammedit dërgoi pak dije nga dija e Vet, të cilën t e fundit po e zbulon shkenca moderne. Ne do të vazhdojmë të merremi me aspektin gjeologjik në Kur'an."





Profesor SUAVEJ [një ndër dijetarët më të shquar të gjeologjisë dhe hidrologjisë në Japoni. Ai, po ashtu, është një ndër shkenctarët më në zë në botë] thotë: "Më duket shumë misterioze, shumë. Madje gati e pamundshme që të besoj si të vërtetë atë që thuhet (për Kuranin). Vërtetë Kur`ani meriton vëmëndje dhe kujdes. Unë pajtohem rreth kësaj".





Prof. Dr. Armstrong [njëri nga shkenctarët më të njohur të astronomisë në SHBA, gjithëashtu punon në agjensinë e fluturimeve kozmike "NASA", dhe është edhe profesor i Astronomisë në Universitetin e Kansas, Lawrence, Kansas, SHBA] thotë: “Unë jam shumë i impresionuar, se si ky libër përputhet plotësisht me astronominë bashkëkohore, gjë që zgjon kureshtjen e shkenctarve. Nuk kam dije të mjaftueshme rreth historisë së njerëzimit aq sa të imagjinoj periudhën e para 1400 vjetëve. Por dua të them se ajo që thuhet në Kur`an është vërtetë shumë interesante. Është e pamundur që ato të jenë rezultat i të dhënave shkencore të asaj kohe”.





XH. S. Gorenger [profesor në fakultetin e mjekësisë, dega e anatomisë, në universitetin Xhorxh Taun, në Uashington] duke trajtuar tezen e etapave historike të embiologjisë të faktit se njeriu zhvillohet në disa periudha, e cila u zbulua në shek. e 19-të dhe u konfirmuan në fillim të shek. 20-të, ai në simpoziumin e 8-të të mjekësisë në Arabinë Saudite. foli mbi periodat e përmendura në Kur'an dhe mosnjohien e tyre nga njerëzit deri në kohën e sotme, mbi përshkrimin e saktë dhe konçiz të bërë në Kur'an me fjalë që çuditërisht përputhen me shkencën e sotme. Duke folur mbi këtë çështje prof. Gorenger thotë: "Ky është përshkrim që i është bërë zhvillimit të njeriut që nga fillimi e derisa tek ai formohen gjymtyrët, në brendësi të mitrës së nënës. Ky përshkrim dhe këto sqarime të qarta dhe përmbledhëse të çdo periode, nëpër të cilën kaIon embrioni për nga vjetërsia i përket shekujve para se të bëhej përshkrimi i periodave të ndryshme të embrionit e që është përmendur nga dijet tradicionale".





Prof. Dr. Derga Bursad Rav [profesor i oqeanologjisë] thotë: "Është vështirë të imagjinohet se këto njohuri (që gjenden në Kur`an) kanë ekzistuar në atë kohë, pra para 14 shekujsh. Edhe pse disa gjëra përfshijnë mendime të përgjithshme, përshkrirrł i disa detajeve në hollësi është gjë shumë e vështirë. Nga kjo kuptohet se kjo s'është dije njerëzore, sepse njeriu i zakonshëm s'ka mundësi t'i shpjegojë këto fenomene me kaq përpikmëri. Kjo më shtyn të mendoj për një Fuqi Mbinatyrore e Mbinjerëzore dhe më bën të besoj se këto njohuri kanë ardhur nga një burim Hyjnor”.





Prof. Shruvejder [një ndër shkenctarët e oqeanologjisë në (ish) Gjermaninë Perëndimore] gjatë një simpoziumi të organizuar nga Universiteti mbretëror Abdul Azis në Xhide të Arabisë Saudite, tha:

"Shkenctarët mendojnë se përparimi i shkencës ka hedhur dyshim rreth doktrinave fetare. Prandaj feja duhet t'i nënshtrohet shkencës. Ne këtu kemi të bëjmë me një qëndrim krejt tjetër. E vërteta e Kur'anit po zbulohet sot nga shkenctarët bashkëkohorë. Unë jam i bindur se është me rëndësi që ky simpozium, këtë të vërtetë t'ua transmetojë shkenctarëve dhe dijetarëve të të giithë popujve.
Unë jam i bindur se të gjithë pas këtij simpoziumi do të kthehemi duke menduar më shumë rreth lidhshmërisë që ekziston mes oqeanologjisë dhe Kur'anit."

"Rezultatet e një dijetari-shkenctari nuk janë shkëputur nga ato, të shkenctarëve të tjerë. Nuk mund të jetë shkenca në një anë dhe feja në anën tjetër. Të gjithë ata ecin në një drejtim. Ato thonë të njëjtën gjë edhč pse në gjuhë të ndryshme, si me gjuhë të lartë shkencore, me gjuhë të rëndomtë, ose me gjuhën e shenjave".




..................................









Këto dëshmojnë se Islami porosit dhe urdhëron përvetësimin e dijes dhe se shpallja hyjnore nuk mund të bie ndesh kurrsesi me të vërtetat e pakontestueshme shkencore. Shkencëtarët me të cilët i zhvilluam këto debate, nuk i përkasin besimit islam. Fakti se këta dijetarë të mëdhenjë, në fushat përkatëse, e pranojnë këtë, është argument i fortë nxitës për shkencëtarët tjerë të të njejtit nivel, e aq më tepër për ata njerëz që qëndrojnë më poshtë sa i përket nivelit të tyre shkencor. S’ka dyshim se këta, u hapin atyre dyert e mbyllura dhe i drejtojnë në rrugën drejt besimit tek Allahu, Zotit të botëve.


Ne nuk kërkojmë gjë tjetër, veçse të prmirësojmë, me aq sa kemi mundësi, gjë që mund ta arrijmë vetëm me ndihmën e Allahut xh.sh. atij i mbështetemi, tek Ai do të kthehemi dhe vetëm Ai është i denjë për çdo falenderim.


S'ka rrugdalje tjetër për njerëzimin veçse të pranoj atë që pranuan këta dijetarë. Më të vërtetë, Allahu i Madhëruar ia shpalli Muhammedit a.s. Kur'anin me dijen e Tij dhe i premtoi njerëzimit se gjatë zhvillimit të tyre do të zbulojnë atë që do të vërtetoj se Kur'ani është libër i Zotit, ashtu si thotë Allahu i Madhëruar:










Allahu thotë në Kur`anin Famëlarë:

“Çdo lajm e ka afatin e realizimit e më vonë ju do ta kaptoni” (Enam, 67)


"E ju gjithsesi, më vonë do ta kuptoni vërtetësinë e Kur'anit." (Sad, 88)


"Ne do t'ua bëjmë atyre të mundshme që t`i shohin shenjat Tona në horizonte dhe në veten e tyre derisa t'u bëhet e qartë se Kur`ani është i vërtetë. A nuk mjafton që Zoti yt është dëshmitar për çdo gië?” (Fussilet, 53)


"A nuk shikojnë ata me vëmendje qiellin, se si mbi ta kemi ndërtuar atë dhe e kemi zbukuruar, duke mos pasur në të ndonjë plasaritje”. (Kaf, 6)


“... Drejto shikimin (në drejtim të qiellit) se a sheh ndonjë çarje. Mandej, herë pas here drejto shikimin, e shikimi do të kthehet te ti i përulur dhe i molisur''. (Mulk, 3-4)


“E atyre që u është dhënë dija, e dinë se kio që të është shpallur nga Zoti yt është e vërtetë dhe udhëzon në rrugën e të Gjithëfuqishmit dhe të Lavdëruatit" (Sebe, 6)

__________________
Nena eshte shkolle, ne qofte se e pergatite ate ke pergatitur nje popull....... .
O All-llah meshiroi prinderit e mi, sic u kujdesen per mua ne vegjeli

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Mars 2012 00:55
Straniero nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Straniero Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Straniero (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Straniero Shto Straniero nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Straniero nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Straniero
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/12/2007
Vendbanimi: ne Toke te Allahut(s.b.w.t)
Mesazhe: 442

une per vete e kam lexuar librin,,tolostoi per Muhammedin s.a.v.s" jam befasuar se si tolsoti i sugjeron nje familje burri musliman e gruaja krishtere , femijet ti deklarojne si musliman dhe shume fakte tjera

__________________
Nena eshte shkolle, ne qofte se e pergatite ate ke pergatitur nje popull....... .
O All-llah meshiroi prinderit e mi, sic u kujdesen per mua ne vegjeli

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Mars 2012 00:58
Straniero nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Straniero Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Straniero (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Straniero Shto Straniero nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Straniero nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana1
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/02/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 823

Citim:
Po citoj ato që tha Straniero
une per vete e kam lexuar librin,,tolostoi per Muhammedin s.a.v.s" jam befasuar se si tolsoti i sugjeron nje familje burri musliman e gruaja krishtere , femijet ti deklarojne si musliman dhe shume fakte tjera


Tolstoy, apo tolostoi?!

Dhe nga ane tjeter kur burri eshte ne Pune, gruaja e krishtere mer femijen dhe e con tinezisht burrit per ta pagezuar ne Kishe!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Mars 2012 02:17
Ana1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana1 Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana1 Shto Ana1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Cfare thone te tjeret per ISLAMIN......nje fillim teme shume e gabuar,duke i konsideru jo islamistet si njerez te nje bote tjeter,te cilet na jepkan pershtypje te mir andaj ketij besimi,ku faktikisht rendite ti 2 ti ne nr ne bote.Personalisht ISLAMIN e shikjoj si nje fe e cila sot po keq perdoret nga simpatizantet e saj ku mjerisht po tregojn veten si ne shekullin e 7-te ,per mbijetes e dhe lufte te shpallur kunder njerzimit.Sot te gjitha FETE gjinden ne nje krize te mberthyer nga politika e pa drejte e cila po ndiqet nga aferat oksidentale te cilat po provokojne nervin pasiv atij materialist (njerezit moderne) ku sot as nuk ju bie ndermend per fene por vetem per para.shkurt ISLAMI dhe gjitha fete me radhe duhen te tregohen aktive e jo vetem cdo here me kremtime jubile cdo vit. asgje te re nuk po ka me fete sot cdo her e njejta gje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Mars 2012 13:36
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Straniero
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/12/2007
Vendbanimi: ne Toke te Allahut(s.b.w.t)
Mesazhe: 442

Citim:
Po citoj ato që tha Ana1


Tolstoy, apo tolostoi?!

Dhe nga ane tjeter kur burri eshte ne Pune, gruaja e krishtere mer femijen dhe e con tinezisht burrit per ta pagezuar ne Kishe!



tolstoy eshte, u nguta pak

__________________
Nena eshte shkolle, ne qofte se e pergatite ate ke pergatitur nje popull....... .
O All-llah meshiroi prinderit e mi, sic u kujdesen per mua ne vegjeli

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Mars 2012 23:14
Straniero nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Straniero Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Straniero (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Straniero Shto Straniero nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Straniero nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Po Islami per te tjeret c'thote? A puqen mendimet?

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2012 02:39
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha Deb*
Po Islami per te tjeret c'thote? A puqen mendimet?


Thote shume. Para se gjithash qe ju t'i ktheheni fese se vertete. Madje, nuk do te shperblehen njesoj ata qe kane lindur ne nje mjedis fetar mysliman si ata qe kane lindur ne nje mjedis fetar ndryshe. Nese zemersisht si shpirterisht do te kalonit ne Islam, per kete juve do te shperbleheshit dyfish me shume sesa une dhe myslimane te tjere - nese une do te meritoja Xhennetin, kuptohet. Jo te gjithe myslimanet do te jene ne Xhennet. ALlahu eshte i Gjithemeshirshmi, me I Drejti.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2012 11:03
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Une nuk e besoj te kete nje njeri ne bote qe te mos doje te dij dicka per fjalen apo mendimin e Atij/Asaj Qenie, te cilen e quajme Zot, Perendi, Allah, etj. Nese vertet ka dicka te shprehur me gjuhen e njeriut nga Ai/Ajo Qenie, njeriu do ta mbante si dickan me te cmuar. Dhe kjo fjale do te ishte e qarte si drita per cilindo njeri ne bote. Mirpo Kurani, jo vetem eshte i veshtire per vete arabet per tu kuptuar, por nuk ka as edhe nje parashikim shkencor te se ardhmes. Persa i perket fazave te femijes ne miter te barkut te nenes, kjo ishte e njohur nga abortet e kryera dhe nga veshtrimi empirik i barkut qe rritej avash-avash. Pra, cka ne ate thenie habitore te Muhametit dicka te paditur asaj kohe? Qysh ne bashkimin e spermatozoidit me vezen, embrioni rritet kontinuirisht pa nderprerje. Kaq gje dihej qysh para Muhametit. Biles fjala e tij ("faza") vetem sa e ka komplikuar edhe me kete dije te kohes se atehershme!
C'gje shkencore ka mbi qiellin ne Kuran, pervec perseritjeve standarte biblike mbi shtate qiejt? Ku jane tregimet (apo qofte dhe aludimet) shkencore ne Kuran? Une jam i pari qe do ta pranoj se Zoti i Qiellit ka dhene nje liber me mbi 700 faqe, shumica e shprehjeve perseritje. Perse vete myslimanet nuk e lexojne kete liber te Zotit? Kaq pak terheqes qenka fjala e Zotit?

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2012 13:04
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Une nuk e besoj te kete nje njeri ne bote qe te mos doje te dij dicka per fjalen apo mendimin e Atij/Asaj Qenie, te cilen e quajme Zot, Perendi, Allah, etj. Nese vertet ka dicka te shprehur me gjuhen e njeriut nga Ai/Ajo Qenie, njeriu do ta mbante si dickan me te cmuar. Dhe kjo fjale do te ishte e qarte si drita per cilindo njeri ne bote. Mirpo Kurani, jo vetem eshte i veshtire per vete arabet per tu kuptuar, por nuk ka as edhe nje parashikim shkencor te se ardhmes. Persa i perket fazave te femijes ne miter te barkut te nenes, kjo ishte e njohur nga abortet e kryera dhe nga veshtrimi empirik i barkut qe rritej avash-avash. Pra, cka ne ate thenie habitore te Muhametit dicka te paditur asaj kohe? Qysh ne bashkimin e spermatozoidit me vezen, embrioni rritet kontinuirisht pa nderprerje. Kaq gje dihej qysh para Muhametit. Biles fjala e tij ("faza") vetem sa e ka komplikuar edhe me kete dije te kohes se atehershme!
C'gje shkencore ka mbi qiellin ne Kuran, pervec perseritjeve standarte biblike mbi shtate qiejt? Ku jane tregimet (apo qofte dhe aludimet) shkencore ne Kuran? Une jam i pari qe do ta pranoj se Zoti i Qiellit ka dhene nje liber me mbi 700 faqe, shumica e shprehjeve perseritje. Perse vete myslimanet nuk e lexojne kete liber te Zotit? Kaq pak terheqes qenka fjala e Zotit?



Po kaq kupton ti. Kur’ani, nuk eshte liber shkencor e te kete nevoje per ta vertetuar shkenca. Ai eshte liber adhurimi, me program dhe sistem jete - gjer ne mbarimin e kesaj bote. Mirepo, sikur te lodhje nje cike me shume trurin, do te kuptoje se si Teurati, Bibla ashtu dhe Kur'ani, jane shpallje nga ALlahu - sa i perket Teuratit dhe Bibles, theksoj, jo ato te rishkruarat se fundmi.

Ajo se cka ka Kur'ani, e di vete All-llahu, duke qene se Ai e di se do te vije nje kohe kur Kur'ani do te kuptohet shume me lehte, pasi te kene ardhur gjenerata tjera te cilat do te thone; "Mori fund koha e besimit. Tani jemi ne kohen e shkences.". Keta do ta vertetojne mrekulline e Kur'anit dhe do te flasin per te vertetat e gjithesise ashtu sic theksoi Kur'ani shume shekuj me pare.
Zbulimet e vertetuara i japin kurajo njerezimit, te thone se njeriu e vertetoi ate qe thoshte Kur'ani. Kur'ani pra eshte dhurues i perhershem, risite e tija s'kane te mbaruar. ALlahu ne Kur'an thote: "Ne do t’u bejme te mundur qe t'i shohin Shenjat Tona ne te gjitha horizontet si dhe ne veten e tyre, derisa t'u behet e qarte se Ai (Kur'ani) eshte i vertete.".

Sa here te lexohet Kur'ani, e ardhmja eshte e pa definuar nga gjenerata ne gjenerate, deri në Diten e Kijametit. Kjo te jep vizion te qarte, se shenjat e ALlahut, nuk kane te mbaruar, ato do te zbulohen nder gjenerata. Kur'ani eshte Fjala e ALlahut, permes tij adhurohet deri ne Diten e Kijametit. Nuk ndryshon dhe nuk zevendesohet.
Ne faqet e tij njerezit me pak te ditur mbledhin guaska dhe guralece si femijet ne brigjet e lumit, ndersa njerezit e ditur dhe shkenctaret, si zhytesit qe kerkojne margaritare, ne Kur'an gjejne urtesine, filozofine kulminante dhe rregullat e perkryera te menyres se jeteses.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2012 23:31
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Pra I RI, ne njerzit do ti shohim shenjat e ketij Allahut te Kuranit kur ky Kuran te na behet i qarte se eshte i vertete! Keshtu thuhet pra ne kete liber. Se kur dhe nga kush do te na behet i qarte, -a thuhet kjo gjekundi, sepse isha kureshtar ta di?! Dhe e dyta, aty ne Kuran thuhet (sic na ke permendur ne faqe te tjera) se neve mosbesimtarve te Kuranit na pret xhehenemi (ferri). Po pse, perderisa po vete ky Allah thote se ne do ti shohim shenjat e tij (tyre, -ne shumes biles, pra shume Allahra), kur ky liber te na behet i qarte se eshte i vertete? Pra, perse duhet te na denoje neve ne ferr kur po ky (keta) na thotne se ky liber akoma nuk na eshte bere neve i qarte se eshte i vertete? A nuk duket paksa kontradiktor ky Kuran? A nuk duket se keshtu flet vetem njeriu?! Apo do na thuash i Ri, se kete pune e di Allahu! Po c'kuptim ka per mua si njeri dicka qe e di vetem Allahu (Zoti)? Allahu (Zoti) komunikon me njeriun pikerisht qe ky te kuptoje dhe te dije dicka, apo jo!? I mirpres sqarimet e tua i Ri, sepse ndoshta mund te me kthesh ne rrugen e drejte dhe te vertete.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Prill 2012 13:52
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:59 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 17 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Ēfarė Thonė Tė Tjerėt Pėr Islamin

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.