Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > AMC qė nuk njeh pasaportėn shqiptare! Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 2.25.
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

AMC qė nuk njeh pasaportėn shqiptare!

I nderuar z Drejtor i Përgjithshëm i AMC-së. Unë që po ju shkruaj përveçse jam qytetar shqiptar me kombësi dhe shtetësi, përveçse gazetar dhe publicist prej vitesh, përveçse ish-këshilltar dhe ish-funksionar i lartë shtetëror, jam dhe klient i Korporatës tuaj. Natyrisht që jo vetëm unë por dhe tre pjestarë të tjerë të familjes time si dhe shumë qytetarë shqiptarë, ashtu pra siç thotë dhe “parrulla” e reklamës tuaj “familja jonë e madhe”.
Vetëm tre ditë më parë shkova në dyqanin tuaj tek Sheratoni dhe kërkova të mar një numër me kontratë. Pasi bëra pagesat e nevojshme të kontratës dhe garancisë, paraqita dhe pashaportën time dhe nënshkrova kontratën me kompaninë tuaj. Megjithë kontratën e nënshkruar zonja që punon në dyqanin AMC tek Sheratoni më tha se duhet edhe çertifikata për tu aktivizuar telefoni me thirrje dalëse, të cilën unë e mora të nesërmen pasi në atë orë zyrat e gjendjes civile ishin të mbyllura. Ashtu u bë, të nesërmen pas mesditës paraqitem sërish në dyqanin tuaj dhe dorëzoj çertifikatën. Po për habinë time zonja e cila vetëm një ditë më parë kishte nënshkruar kontratën me mua në emër të kompanisë tuaj, më thotë se e kishte të pamundur aktivizimin e kontratës time me thirrje dalëse pasi çertifikata duhej me fotografi dhe me vulë te fotografia.
I ngrita veshët dhe e pyeta zonjën në fjalë se për çfarë e kishte fjalën, ç do të thoshte kjo dhe ajo më sqaroi se AMC-ja nuk e njeh të vetme pashaportën shqiptare dhe se për ta bërë të mundur këtë duhej se s’bën një çertifikatë me fotografi për të bërë të mundur identifikimin e personit. Nuk mu besua dhe e pyeta edhe një herë zonjën në fjalë nëse e kishte të qartë se çfarë po thoshte, duke i kallëzuar se institucioni i Ministrisë së Brendshme dhe ai i Ministrit të Brendshëm të Republikës së Shqipërisë janë institucioni më i lartë që garanton dokumentat e identifikimit të shtetasve dhe se pashaporta shqiptare është dokumenti më i saktë i identifikimit dhe çdo individ që do të fallsifikonte atë bën një vepër të rëndë penale! Dhe sërish dëgjova zonjën në fjalë e cila më tha se ajo nuk njeh Ministrin e Brendshëm por ju njeh vetëm Ju dhe urdhërat dhe rregullat që ju keni vendosur në Korporatë!
I nderuar z Oktapodas!
Këtu është kaluar çdo limit moral, ligjor, tregëtar, kombëtar dhe njerëzor. Që një përfaqsues i AMC-së të shohë me dyshim një klient unë edhe mund ta pranoj (megjithë faktin që jam një person publik dhe nuk mund të fshihem), por që një nëpunës i Juaji të më fyejë shtetin tim, këtë gjë ka ende njerëz që nuk ju’a lejojnë. Më lejoni t’Ju them disa gjëra që ti fusni mirë në kokë. Pavarësisht se vendi im ka qenë tërë këto vitet e tranzicionit me halle të shumta sërish ka ende shumë njerëz të cilët nuk e ulin as dinjitetin e vetes dhe as atë të atdheut të tyre nga i cili edhe Korporata juaj fiton çdo vit dhjetra milionë euro. Thjesht t’Ju pyes, kush kujtoni se jeni Ju që nuk njihkeni pashaportën e shtetit shqiptar, me simbolet kombëtare shqiptare? E dijmë se kjo gjë ndodh çdo ditë në kufirin Greqi-Shqipëri me emigrantët shqiptarë që torturohen me orë të tëra, madje edhe këto ditë, por kjo gjë më lejoni t’Jua them nuk mund të ndodhë në zemër të Shqipërisë në kryeqytetin tonë Tiranë.
Kush kujtoni se jeni Ju, që mund të fyeni një shtetas që është njëkohësisht edhe klient i juaji? Jo i nderuar Drejtor, keni hasur në gozhdë kësaj radhe dhe nuk e mbyllim me kaq!
Në asnjë pikë të kontratës mes AMC-së dhe meje nuk është shkruar që është kusht ligjor që kjo kontratë të jetë e vlefshme që të ketë çertifikatë me fotografi. Që nga momenti që unë kam paguar detyrimet, kompania Juaj ka detyrimin të hapë telefonin tim, i cili vazhdon (edhe në këtë moment që Ju shkruaj) të mos funksionojë, pavarësisht se prej tashmë tre ditësh kemi nënshkruar një kontratë dhe unë e kam paguar atë. Askund në kontratën e nëshkruar me Ju, nuk lexoj se numri im duhet të mbahet i bllokuar.
Më vjen ndër mend fakti se kartat e parapaguara Tuajat shiten rrugëve të Tiranës pa asnjë dokument, pavarësisht se këtë kartë mund ta përdorë çdo lloj keqbërësi dhe kompania Juaj sërish nuk ka dëshirë ta njohë autoritetin e Ministrit të Brendshëm dhe të Policisë së Shtetit, duke krijuar oaze lumturie për kriminalitetin të cilit natyrisht në të kundërtën e rastit tim, nuk i kërkoni as më të thjeshtën kartë identifikimi. Apo mos vallë kompania Juaj e shfrytëzon një rast të tillë për evazion fiskal duke e shrytëzuar këtë numër të madh njerëzish të paregjistruar dhe duke mos e deklaruar tek autoritetet fiskale? I takon organeve përkatëse të merren me këtë. Halli im, i nderuar z. Oktapodas është të ruaj dinjitetin e vendit tim ose të paktën të përpiqem ta bëj këtë. Unë nuk jam asnjë nga ata njerëz publikë të cilët ju i keni çuar me pushime në Greqi, i keni mbushur me dhurata, i keni punësuar apo paguar. Që ta keni të qartë unë kam shëtitur tërë botën dhe pavarësisht se jam nga Korça, nuk kam shkelur kurrë në Greqi. Dhe jo rastësisht, sepse nuk kam dashur kurrë ta ndjej veten të vënë poshtë nga arroganca, ksenofobizmi dhe injoranca si shumë bashkëkombas të mi. Ndihem shumë krenar i të qenit shqiptar, ndaj edhe për këtë arsye nuk kam ndër mend t’Ju lë ta kaloni kaq lehtë këtë çështje.
I nderuar z Oktapodas, duke lexuar më me kujdes kontratën që kam nënshkruar me AMC-në, vura re se në paragrafin e fundit ku shkruhet se AMC nuk mban përgjegjësi për arsye të “Forcës Madhore”, duke e rreshtuar këtë “Forcë Madhore” në gjashtë pika. Pikërisht tek pika e pestë vura re një gjë tjetër skandaloze ku shkruhet se “AMC nuk mban përgjegjësi nëse ka shkelje ligji nga ana e organizatave shtetërore”. I bie të jetë ERT kjo organizatë shtetërore, apo jo z. Drejtor?!! E pra si mundeni të jeni kaq të paprinciptë, Ju që nuk njihni pashaportën shqiptare dhe simbolet kombëtare që ajo mbart, ju që paragjykoni institucionin përkatës shtetëror që duhet t’Ju kontrollojë sipas ligjit, Ju kërkoni që të tjerët t’Ju respektojnë në bazë të ligjit?
I Nderuar z. Oktapodas, ndoshta Ju nuk jeni as i vetmi përgjegjës dhe as i vetmi fajtor i këtij kaosi të krijuar në Shqipëri në biznesin Tuaj që ju ka lejuar të majmeni maksimalisht. Ndoshta unë Ju bie në qafë duke e tepruar! Por një gjë duhet ta keni të qartë fare mirë, ka ardhur koha që Ju të jepni shenja ndryshimi dhe të lini mënjanë arrogancën, ndryshe më lejoni t’Ju them me shumë etikë, është koha për të ikur nga Shqipëria, zoti Oktapodas!
Mirë u pafshim në Gjykatën e Tiranës, ku unë kam vendosur ta padis kompaninë që Ju drejtoni.
Sinqerisht Ilir Kulla.

Gazeta Shqiptare

5 Gusht 2006

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2006 20:29
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Angry

...

Sapo behesha gati ta postoja une kete shkrim te Ilir Kulles.


Tresh, rrofsh qe e postove ketu. Une ta bera ti teme te dallueshme dhe e publikova tek ANG.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Gusht 2006 00:07
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Me siguri puna eshte keshtu: duhen 2 dokumenta identifikimi. Kjo eshte praktike e perhapur ne shume istitucione boterore. Zakonisht mjafton ndonje karte krediti, bankomat, patente etj, por keta ne Shqiperi mund ti kene hipur kalit se prapthi. Dmth nga njera ane kjo qe ben AMC tregon siguri, por nga ana tjeter nuk mund te kerkojne dokumenta jashte llogjikes. Gjyqin s'me ha mendja ta fitoje sepse ato rregulla i vendos kompania dhe nuk varen nga shteti. Megjithate ajo qe eshte per tu pyetur eshte: Si ka mundesi qe AMC kerkon nje nivel kaq te larte sigurie, kur numrat e telefonit shiten rrugeve pa asnje regjistrim te personit qe e perdor?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Gusht 2006 20:08
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

nuk jam ne brendesi te muhabetit, po kam pershtypjen se certifikata jepet qe ata ta kene ne dosjen e dokumentave, eshte njelloj si fotokopja e pashaportes, po me e sigurte, se neser pasneser punonjesi qe ka pranuar fotokopjen mund te iki nga ajo pune dhe kontrolli s'ka si e verifikon. Keshtu mendoj une. Te pakten kur u regjistrova ne biblioteken kombetare keshtu vajti puna. Me duket paska histeri e teperuar, po sidoqofte po e fitoi gjyqin, mua sigurisht me behet qejfi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Gusht 2006 22:03
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petrit Kola
Mbushes topi.

Regjistruar: 09/06/2005
Vendbanimi: Ne autobuz
Mesazhe: 996

Ky i sinqerti Ilir Kulla perderisa ka qene ne gjithe keto poste dhe funksione mendoje se eshte bashkepergjegjes dhe per gjendjen ne Shqiperi.
Kujt i kerkon llogari vetes se tije? Shqiperia eshte nje koloni greke.

__________________
Kolonel Anastas Janullatosi, jashte nga Shqiperia!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Gusht 2006 22:28
Petrit Kola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petrit Kola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petrit Kola (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Petrit Kola't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petrit Kola Shto Petrit Kola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petrit Kola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amici di Nessuno
Kompetent

Regjistruar: 12/01/2004
Vendbanimi: Afganistan
Mesazhe: 1613

Nuk mund te flas per rastin konkret, po normalisht duhen dy dokumenta me fotografi (dhe te pranueshme nga kompania) per te lidhur kontrate apo per te bere veprime te ndryshme bankare.
Ketu te ne thjesht per te marre nje "digital box" per tv(qe kushton 300-400$ po ta blesh), duhen tre karta identifikimi ( dhe ajo e shendetit nuk pranohet edhe pse eshte e te njejtes shkalle sigurie me te tjerat).
Per te lidhur kontraten e telefonit e njejta gje, dy mjete identifikimi.
AMC mund te kete budallalliqe te tjera, po ne kete rast ka te drejte, dhe ai Kulla vetem sa tregon veten injorant ne kete rast apo thjesht ka gjetur sebepin te beje propagande apo te sulmoje greket.

__________________
LA MIA JUVENTUS E' MORTA IL 14 MAGGIO 2006
MA IL MIO SANGUE SARA' SEMPRE BIANCONERO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2006 15:54
Amici di Nessuno nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amici di Nessuno Vizito faqen personale tė Amici di Nessuno't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amici di Nessuno Shto Amici di Nessuno nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amici di Nessuno nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Cudi me ju juve! Ndersa ketu ku jam une mjafton pasaporta ose driven licence dhe asgje me teper.Ndofta < >jot nuk te beson,sepse duket vendi ku jeton nuk te ka bere nenshtetas dhe prandaj te kerkojne shume letra.
Kur u be ai zgjebarak korofillaku te mos njoh pasaportat tona ne mes te Tiranes.Mire atje ne Greqine e tij te pjerdhur,por edhe ne mes te Shqiperise nje veprim itill eshte i pafalshem.
Mendoj se zoteria ka shume te drejte.Mire neper ambasadat e tyre,por edhe ne shtetin tone eshte t'i qerosh megjithe kompanit e tyre te cilat kane vite qe po i rjepin shqiptaret me ato cmime qe nuk jane ne asnje vend tjeter te Europes.Besoj edhe ne,, Afganistanin ''tend ,besoj eshte me lire.
Nuk kane faj keta wankars,por fajin e ka patur nje qeverisje e korruptuar 8 vjecare.ERT tha se me 1 gusht duhej te behej ulja e cmimeve ne dy komanite celulare,por ato kundershtojne dhe degjova se do te filloj me 1 shtator.Eshte thjesht nje ulje qesharake.
Per nje minute ishte 70 lek tani ulet 12 lek,pra ngelet 58 lek ose 36 pens.$0.60.
Vendi me i varfer ka cmimet me te larta ndofta ne bote.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2006 21:39
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amici di Nessuno
Kompetent

Regjistruar: 12/01/2004
Vendbanimi: Afganistan
Mesazhe: 1613

Habitem se perse cuditesh me mua, pasi keto rregulla jane per te gjithe ketu jo vetem per mua. Dhe tjetri kur te kerkon patenten dhe dy dokumenta te tjera me fotografi nuk e di nese ti je qytetar apo jo. Ketu tek une 60% e popullsise nuk ka pashaporte fare. (me statistike).
Sa per cmimet, nuk kemi pse krahasohemi me vendet e tjera. E njejta makine qe ne USA kushton 28-30 mije dollare ne Canada kushton 40 e lart. Dhe nje pjese e mire e makinave amerikane prodhohen ne Canada. Vetem se ndryshimi eshte se Amerika eshte 300 milion ndersa Canadaja eshte 30 milion. Nje kompiuter Apple ne Usa e gjen 1200$ ne kanada ta enderrosh. (pa i shtuar ketu taksat 7% ne USA dhe 14 ne Canada). Mos valle qeveria kanadeze eshte e korruptuar dhe lejon keto pislliqe?
Eshte ekonomi tregu. Tjetri do e vere cmimin si ti doje qejfi, per sa kohe qe i shitet malli. Iku koha kur i vinte Enveri cmimet.
Shqiptaret kane ankesa per cmimet? Bojkotoi kompanite per nje fare kohe dhe e shohim se si i ulin cmimet.

__________________
LA MIA JUVENTUS E' MORTA IL 14 MAGGIO 2006
MA IL MIO SANGUE SARA' SEMPRE BIANCONERO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2006 02:31
Amici di Nessuno nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amici di Nessuno Vizito faqen personale tė Amici di Nessuno't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amici di Nessuno Shto Amici di Nessuno nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amici di Nessuno nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i/e paregjistruar
.

Regjistruar: 13/08/2004
Vendbanimi: .
Mesazhe: 1280

As une se shof se ku eshte gjith ky ofendim per shtetin se kerkoi kompania te sigurohet mire per identitetin e personit. pfff Ne shqiperi ca nuk fallsifikojne dhe po na ofendohen se i kerkuan dy dokumenta.
Te shkosh ketu ne New York te rregjistrohesh per te marr nje cope patente te duhen 6 pika identifikimi (dhe pashaporta nuk eshte e mjaftueshme). C'do kompani i vendos rregullat sipas qejfit te vet. Do ishte nje gjykate debile ajo qe do ti merrte ne dore "padine" e ktij robit.

Sa mir s'pertojn me harxhu kohen me shkrujt per "probleme" kaq siperfaqesore kur kane mundesine ta perdorin ate hapesire ne media per te shfaqur probleme te verteta qe ka ai vend.

Nejse se s'eshte noj gje e re...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2006 02:41
i/e paregjistruar nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i/e paregjistruar Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i/e paregjistruar (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i/e paregjistruar Shto i/e paregjistruar nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i/e paregjistruar nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Po i dashur une jam qytetar,por edhe nqse jo ,ketu mjafton nje adrese e sakte dhe driving licence can bllokaden.Ka plot shqiptar qe jane ilegal por kane nje adrese te sakte dhe me patenten blene telefon me kontrate ose hap nje llogari bankare fare lehte nqse je i punesuar.
I dashur juve nje shtet i mirorganizuar ka organizma ligjor qe nuk te lejojne te besh cfare te te doje menderja.Pse nuk e bejne kete qe bejne ne shqiperi;psh ne Maqedoni,Bullgari,Rumani ku kompania greke Cosmote ka filialet e saja.
Edhe ne Shqiperi dicka po behet ne kete drejtim per uljen sadopak te cmimeve fantastike te dy Co mobile.Keta grek wankar pse nuk regjistrojne emrat e atyre qe blejne kartat e tyre rrugeve?Sepse duan te vjedhin.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2006 20:50
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:29 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > AMC qė nuk njeh pasaportėn shqiptare!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.