Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Ēfarė Thonė Tė Tjerėt Pėr Islamin
Gjithsej 17 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Robert, ti qenke ilac mor lal..
Shpetuam me duket

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Prill 2012 20:43
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha robert
/.../...Shpresoj te te kem ndjekur perpikmerisht ne sa ke sjelle. Dhe po te duash mund te largohesh, kjo tregon se te kane mbaruar argumentet mbi provimin e tezes, se Zoti na paska sjelle kete apo ate liber nder ne njerzit. Do te ishte cmenduri nga mua nese do te besoja se njerzit i kuptojne gjerat menjehere. Lere qe do te ishte dhe mjaft monotone pastaj. S.d.q., gjithe te mirat.


Robert, jo pse s'dua te vazhdoj, por perderisa me lexon verberisht, s'mendoj se ia vlen.
-Per sa me perket mua dhe cdo mysliman tjeter, Kur'ani do te jete ai ne te cilin do bazohemi neve. Por, ja, fatkeqesisht, ti nuk e beson Ate qe te eshte shpallur ty dhe neve, keshtu me mire eshte ta leme fare.

Ti thua se Kur'ani eshte analfabeti, ndersa une them se shkenca eshte nxenesi i Kur'anit. Tani cili do te jete fundi? Sidoqofte, uroj te gjesh driten - cfaredo qofte ajo qe ti e quan drite. Te falemnderit dhe mirulexofshim herave te tjera, vecse ne tema te tjera.
____________________

DEDIKUAR TE GJITHE JOBESIMTAREVE

Ne Kur'an, ALlahu thote; "E ç’presin tjetër ata, që t’u vijë Allahu përmes hijeve të reve bashkë me engjëjt?! Atëherë merr fund puna! Tek Allahu kthehen të gjitha punët."

Ne Kur'an, ALlahu per jobesimtaret thote: "Ata thonë: “Sikur t’i kishte zbritur atij (Muhamedit) një engjëll?!” Por, po të dërgonim Ne engjëllin, puna do të merrte fund dhe nuk do t’u jepej asnjë afat."

ALlahu vazhdon per jobesimtaret, ne Kur'an thote: "Edhe sikur Ne ta bënim atë (Muhamedin) engjëll, me siguri që do t’i jepnim atij pamje njeriu dhe, kështu, do të bënim që të ngatërroheshin në lidhje me mesazhin, për të cilin tashmë ata janë të ngatërruar."

ALlahu porosit Pejgamberin sal-lallahu alejhi ve selem: "Thuaj: “Unë nuk ju them se zotëroj thesaret e Allahut apo se e di të padukshmen dhe as nuk them se jam engjëll. Unë ndjek vetëm atë që më shpallet”. Thuaj: “A barazohet i verbri me atë që sheh? A s’po mendoni?”

ALlahu ne Kur'an thote: "Edhe sikur t’u dërgonim atyre engjëjt, t’i bënim të vdekurit t’u flisnin atyre dhe t’i tubonin të gjitha gjërat para tyre, ata përsëri nuk do të besonin, nëse Allahu nuk do të donte; por shumica e tyre janë të paditur."

Pastaj Ai (ALlahu) ne Kur'an thote: "A mos vallë presin ata t’u vijnë engjëjt ose të vijë Zotit yt, ose të vijnë disa shenja të Zotit tënd? Ditën kur të vijnë disa shenja të Zotit tënd, atëherë nuk do t’i bëjë dobi askujt besimi i tij, nëse nuk ka besuar më parë ose nuk ka bërë ndonjë të mirë me besimin e tij! Thuaju: “Pritni, se edhe ne po presim!”.
______________________

Raid, nuk do te shpetoni - assesi. Une thjesht s'kam nerva te merrem me teper me juve, porse ALlahu, Ai vonon por nuk ju harron - Atij do t'i ktheheni!

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Prill 2012 21:00
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana1
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/02/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 823

Citim:
Po citoj ato që tha F_xhunior


Robert, jo pse s'dua te vazhdoj, por kam nderruar besim. Bera sic me udhezoi ana1, dhe pranova Jezusin. Jezus, ti je i derguari i Allahut! Ti dhe vetem ti! Amin! Te dua verberisht JEZUS, ____

DEDIKUAR TE GJITHE BESIMTAREVE
______________________

Raid, ju do te shpetoni - assesi. Une thjesht kam nerva te merrem me teper me juve, porse JEZUSI, Ai nuk vonon dhe nuk ju harron - Atij do t'i kthehem, JEZUSIT!



ketu me pelqen sesi ke komentuar Xhunior.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Prill 2012 21:30
Ana1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana1 Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana1 Shto Ana1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha Ana1


ketu me pelqen sesi ke komentuar Xhunior.



Kjo eshte shkelje e rregullores se forumit. Ftohen te gjithe mod. dhe adm. qe t'i japin nje note proteste Ana1jeshit per nderhyrje te palejueshme ne ne shkresat e mia.

Tema mbyllet plot dhjete dite! Kerkoj ndjese!

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Prill 2012 21:36
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana1
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/02/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 823

Citim:
Po citoj ato që tha raid
Robert, ti qenke ilac mor lal..
Shpetuam me duket



ja ashtu me duket dhe mua, pasi filloi te modifikoje mesazhet e tij te meparshme! ha ha ha

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Prill 2012 22:04
Ana1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana1 Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana1 Shto Ana1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

I Ri, e dija se nuk do me ndodhte ndryshe edhe me ty nga sa me te tjere, kjo duket ngaqe i perngjaj gomarit naiv-budalla dhe kemngules; persa i perket argumenteve shkencore, une nuk solla kesaj radhe kushedi se c'e, te tjere te sollen dicka me shume, por ti nuk i pe materialet qe te sollen te tjeret. Nejse, te uroj dhe keshilloj te lexosh filozofi, si nje dhome me shume dritare kjo,-sic me thosh dikur nje plak.
Feja nuk mund ti shkoje diskutimit pa fund, sic i shkon shkenca, pasi ajo nuk merret me zbulimet shkencore, sic perpiqen sot t'ia bashkengjisin fese se tyre disa myslimane, nga shkaku i komplekseve te inferioritetit qe u ka shkaktuar vraferia e shprehjeve te Muhametit; feja merret me transformimin e besimit te njeriut mbi kuptimin dhe qellimin e jetws si dhe format apo varesine e saj, kete me se shumti ne interes te individeve dhe klasave qe jetojne ne kurriz te atyre qe punojne.
Nese di ndopak arabisht, do te lutesha te me perktheje fjale per fjale piken 6 nga sureja 98 (El Bejjine), pasi mes disa krahasimeve te rastesishme kam pare disa mosperputhje mes Kuraneve ne gjuhe te ndryshme, ndaj nuk e di ku qendron problemi, tek perkthyesit apo tek gjuha! Biles sikur te ma sillje kete fjali te shkurter ne gjuhen arabe, por te transkiptuar ne shkronja latine, kjo do ishte me e mire per mua, pasi merrem per hobi edhe me gjuhesi pak.
Gjithe te mirat, r.th.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Prill 2012 19:26
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Ana1, me te ashtuquajturin antipod tendin, Juniorin, nuk kam si te perputhem ne shume mendime, por ne nje gje perputhem, ne ate qe ndryshimi i teksteve (nga ty) eshte i ndaluar. Ndaj, lere Jezusin ne pune te vet, por shiko te na sjellesh ndonje xhevair tjeter, se ngele me ca shprehje stereotype, qw as ai roboti i prishur nr.5 i filmit te Hollivudit nuk i perserit. Ajd, shnet.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Prill 2012 19:31
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha robert
I Ri, e dija se nuk do me ndodhte ndryshe edhe me ty nga sa me te tjere, kjo duket ngaqe i perngjaj gomarit naiv-budalla dhe kemngules; persa i perket argumenteve shkencore, une nuk solla kesaj radhe kushedi se c'e, te tjere te sollen dicka me shume, por ti nuk i pe materialet qe te sollen te tjeret. Nejse, te uroj dhe keshilloj te lexosh filozofi, si nje dhome me shume dritare kjo,-sic me thosh dikur nje plak.
Feja nuk mund ti shkoje diskutimit pa fund, sic i shkon shkenca, pasi ajo nuk merret me zbulimet shkencore, sic perpiqen sot t'ia bashkengjisin fese se tyre disa myslimane, nga shkaku i komplekseve te inferioritetit qe u ka shkaktuar vraferia e shprehjeve te Muhametit; feja merret me transformimin e besimit te njeriut mbi kuptimin dhe qellimin e jetws si dhe format apo varesine e saj, kete me se shumti ne interes te individeve dhe klasave qe jetojne ne kurriz te atyre qe punojne.
Nese di ndopak arabisht, do te lutesha te me perktheje fjale per fjale piken 6 nga sureja 98 (El Bejjine), pasi mes disa krahasimeve te rastesishme kam pare disa mosperputhje mes Kuraneve ne gjuhe te ndryshme, ndaj nuk e di ku qendron problemi, tek perkthyesit apo tek gjuha! Biles sikur te ma sillje kete fjali te shkurter ne gjuhen arabe, por te transkiptuar ne shkronja latine, kjo do ishte me e mire per mua, pasi merrem per hobi edhe me gjuhesi pak.
Gjithe te mirat, r.th.



Robert, vetem filozofia dhe budallalleku nuk kane kufi. Kete desha te ta them qe ne fillim te bisedes. Megjithate, ti vazhdo ne ate tenden, une ne te timen - mos ki dertin tek une, ngase une jam me se krenar pse jam mysliman. Une kam gjetur driten, ndersa juve do te ngelni ne kerkim te sajen dhe prape s'do te jeni ne gjendje ta gjeni ndonjehere, pos ne Islam -Islami eshte vete DRITA.

Sidoqofte, te verteten do te shijojme pas vdekjes, porse njehere duhet te shijome vdekjen. Vdekja na vjen befasisht gjithe neve, ndaj mendohu mire sa ende nuk te eshte bere vone.

Per sa i perket Kur'anit, meqe je ne hulumtim te se vertetes, te sugjeroj te studiosh gjuhen arabe qe me pas te mund ta lexosh fije e pe, mbase ti i vetem, nga te gjithe ateiste te tjere, do te mund te hasesh ne ndonje leshim, gje qe askush nga ju, deri me tani, nuk ia ka dalur - as keni per t'ia dalur ndonjehere, per kete une ty te betohem ne ALlahun Fuqiplote.

Gjithashtu, te uroj te gjitha te mirat.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Prill 2012 20:43
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

marut me i ba njerzit fetar ,beni moj dicka tjeter po cdo njeri ka besimin e tij ,katolik mysliman gjak kemi krejt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Prill 2012 21:55
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Ti dylan, e ke gjetur te verteten?

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Prill 2012 22:22
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:53 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 17 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Ēfarė Thonė Tė Tjerėt Pėr Islamin

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.