Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > A duhen lejuar komentet neper gazetat online ?
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Serenidita
Gazetare

Regjistruar: 18/11/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 86

more zoteri ligji per shpifjet dhe fyerjet eshte i kodit penal jo i medias... t'i ndajme gjerat...ligji i medias eshte ajo qe kam shkruar une, ndersa shpifja e fyerja eshte i rregulluar ne kodin penal..

dhe e dyta, ligji i medias ekziston, do te behet i riu por aktuali ekziston ok?

dhe e treta, lexoji mire sepse ata nuk e trajtojme mediat vetem si subjekte ekonomike:

e katerta, etika e medias eshte krejt tjeter dhe lidhet me statusin e gazetarit, ke gje status ne shqiperi ? me thuaj te lutem

__________________
Te japim me te mire tone ne cdo moment...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2013 22:13
Serenidita nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Serenidita Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Serenidita (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Serenidita't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Serenidita Shto Serenidita nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Serenidita nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Serenidita
Gazetare

Regjistruar: 18/11/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 86

"Moj vajze e dashur perpara se ti coje keto linqet a i hodhe nje sy? Ato rregullojne vetem subjektet mediatike si subjekte ekonomike dhe lidhen me te drejtat e trasmetimeve, autorit dhe pronesise intelektuala.

Nese do per shpifjen dhe fyerjet , po me gjete nje ligj qe ben te qarte per te gjitha mediat do terhiqem.

Ketu shpifja dhe fyerja hyjne ne nje tjeter kategori qe ska lidhje me mediat, eshte te kundervajtjet penale.

PS: mos i kontrollo linqet qe me cove se ska asgje jane bosh , te pakten ato te ministrise


Perpara se te hedhesh poshte informacionin qe une paskam ben mire te kerkosh me teper se ne linqe. Ligjet sbehen me linqe por ka nje fletore zyrtare.

Gjithsesi ehste sigurt qe ti do kerkosh serish te nxjerresh ne pah nje "injorance" timen te pa qene. Por nese je kaq ngulmuese do perpiqem te ti skanoj te gjitha ligjet per mediat dhe shiko po gjete ndonje gje per shpifjen dhe fyerjen ne to.
Sdo mend qe sdo gjesh gje

Suksese!"


kjo eshte ajo cfare tha profili siper,

nuk kam thene asnjehere se jeni injorant as ti dhe askush tjeter ne kete forum, perkundrazi besoj se jemi njerez qe dime dhe kerkojme te dime me shume per ate qe po flasim... tani a mund te jemi pak me kontruktiv ? dyta, shpifja dhe fyerje rregullohen sic thashe me kodin penal, absolutisht po, tani jane bere dhe modifike te kodit penal sic e shkrova me siper dhe sigurisht qe nuk lejohen te fyesh dike tjeter as ne rrjete sociale, pra mendoj se duhet te perfshihet dhe media online, por eshte pak e qarte sepse shqiperia nuk ka legjislacion qe e rregullon qarte. Tjeter gje, me fal po ligjen publikohen fillimisht neper fletore zyrtare dhe pastaj neper organizma apo ministri, dhe kushdo ka akses. Ku eshte problemi nese une i marr aty ? dhe ne fund, une nuk kam ndermend te bej te dituren, dua vetem te jap arsyet e mia, dhe nuk dua te ul dijet e askujt. respekte, dhe suksese.

__________________
Te japim me te mire tone ne cdo moment...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2013 22:25
Serenidita nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Serenidita Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Serenidita (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Serenidita't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Serenidita Shto Serenidita nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Serenidita nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Serenidita
Gazetare

Regjistruar: 18/11/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 86

dhe e fundit, une ne fakt pyeta, per implikimin qe ka editori ne rastet e fyerjeve ne gazeten e tij/saj nga persona te trete; Tani ju mund te flisni pe rkodin penal apo civil, apo ke te doni, por jeni komplet jashte teme, sepse une pyeta (pastaj ju beni c't doni) se cili duhet te jete roli i editorit, pra a duhet ti censuroje apo jo komentet ? ju dhashe dhe praktikat e vendeve te huaja, po ashtu, cfare mendoni se duhet te behet me shqiperine... kjo eshte e gjitha, uroj te mos kapeni prape tek kodi penal

__________________
Te japim me te mire tone ne cdo moment...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2013 22:29
Serenidita nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Serenidita Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Serenidita (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Serenidita't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Serenidita Shto Serenidita nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Serenidita nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Re: pergjigje

Citim:
Po citoj ato që tha Serenidita
: a eshte pergjegjese media per fyerjet qe komentues bejne ne seksionin e komenteve, ndaj te treteve ? pra psh: une komentoj ne nj media online, dhe fyej nje person per te cilin flitet ne artikull. ne kete rast jam pergjegjese une apo gazeta qe i ka lejuar ?


Pergjegjese eshte gazeta ajo duhet ti beje nje censure atyre qe ti shkruan nese ti thua qe "filani ka vjedhur o ka vrare " dhe kete ti e tegon me fakte dmth sjell nje fakt qe te gjithe e dine qe eshte publik ska pse te censurohet por nese ti shkruan per qef sepse e ke inat ateher duhet te censuroje...ndoshta nese gazetat online do fshinin shume sharje dhe ofendime ndoshta shume njerez do i lexonin me me deshire ose do i lexonin njeres me nje nivel pak me te larte.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2013 22:37
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Po duhen lejuar, por postimet me ofendime, kercenime personale ndaj gazetarit apo personave te tjere qe japin mendim, duhen fshire, dhe pse jo mund dhe te denoncohen nese eshte e nevojshme.. Le te mendohen mire gazetaret kur te bejne nje artikull sa per te mbush faqen, apo te jete i njeanshem. Lexuesi eshte kritiku me i mire. Nese gazetari eshte i zoti ne punen e vet, nuk ka pse te kete frike nga komentet, perkundrazi.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2013 22:55
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RIP Gibbs
Victim at Finnegans Wake

Regjistruar: 13/05/2006
Vendbanimi: Bitchfield
Mesazhe: 2637

Citim:
Po citoj ato që tha Serenidita
dhe e fundit, une ne fakt pyeta, per implikimin qe ka editori ne rastet e fyerjeve ne gazeten e tij/saj nga persona te trete; Tani ju mund te flisni pe rkodin penal apo civil, apo ke te doni, por jeni komplet jashte teme, sepse une pyeta (pastaj ju beni c't doni) se cili duhet te jete roli i editorit, pra a duhet ti censuroje apo jo komentet ? ju dhashe dhe praktikat e vendeve te huaja, po ashtu, cfare mendoni se duhet te behet me shqiperine... kjo eshte e gjitha, uroj te mos kapeni prape tek kodi penal


Dhe une moj vajze e dashur kete po te thoja qe ne fillim qe ligj per shpifjen dhe fyerjen specifikisht per mediat nuk ka...pra ne vija te trasha, nese une shpif ne nje artikull sa te me doje barku, ligji nuk peshon mbi redaksine apo gazeten (Kanalin e komunikimit) por mbi mua qe kam shpifur (teorikisht) mirepo jo vetem media, e cila ne fakt ka monopolin e shpifjes, i shpeton ndeshkimit, por i shpetoj edhe une pasi, ne Shqiperi ehste mjaft e rrezikshme te ndjekesh penalisht nje gazetar dhe ndaj sehst ndjekur asnje deri me sot pasi i gazetaret i mbron ligji idiot i 2007-tes per mediat. Ndaj te them qe shpifja dhe fyerja ne media sot ne Shqiperi ehste e drejte kushtetuese pasi ska zot ne dhe qe te ndjek dot penalisht.

Besoj se me i qarte se tani skam qene me pare. Sa per mediat on-line nuk dua te shtoj me gje tjeter se sdo ti bente mire as humorit tim e as tuajit.

__________________
Si nuk u bera njehere moderator...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2013 23:44
RIP Gibbs nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RIP Gibbs Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RIP Gibbs (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RIP Gibbs Shto RIP Gibbs nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RIP Gibbs nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Serenidita
Gazetare

Regjistruar: 18/11/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 86

mendim im Deb eshte ky: une them se komentet duhen lejuar absolutisht te gjitha, dhe pergjegjsia per rastet e troll, duhet te bjere mbi komentuesin dhe jo mbi median. problem behet kur vjen puna per identifikimin e komentuesit, sepse ne internet eshte i veshtire identifikimi i atij qe shkruan. tani ka praktika nga me te ndryshmet, per kete te cilat nuk po shkruj ketu sepse do t'ju merzisin, por ne rastin shqiptar, une them se censura e komenteve nuk vjen per rastet kur dikush (une si komentues psh) fyej nje person te trete, por ne rastet kur une si komentues, nuk ndjek nje linje politike me gazeteten dhe kjo nuk shkon, pra censurohesh apriori dhe pse nuk shkel etiken, vetem sepse nuk mendon si gazeta. kjo este gabim, dhe ky eshte ndryshimi per mendimin tim.

Sere

__________________
Te japim me te mire tone ne cdo moment...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Janar 2013 07:09
Serenidita nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Serenidita Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Serenidita (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Serenidita't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Serenidita Shto Serenidita nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Serenidita nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Serenidita
Gazetare

Regjistruar: 18/11/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 86

me fal gibs, po ju ndjeni kenaqesi kur denigroni punen e te tjereve ?

mund dhe t'ju injoroj komplet, por s'me duhet se ju sherben. tani zgjidh.

__________________
Te japim me te mire tone ne cdo moment...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Janar 2013 07:12
Serenidita nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Serenidita Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Serenidita (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Serenidita't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Serenidita Shto Serenidita nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Serenidita nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RIP Gibbs
Victim at Finnegans Wake

Regjistruar: 13/05/2006
Vendbanimi: Bitchfield
Mesazhe: 2637

Citim:
Po citoj ato që tha Serenidita
me fal gibs, po ju ndjeni kenaqesi kur denigroni punen e te tjereve ?

mund dhe t'ju injoroj komplet, por s'me duhet se ju sherben. tani zgjidh.



Me injoro me gjithe qejf

Pyetja ishte e pavend.

__________________
Si nuk u bera njehere moderator...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Janar 2013 10:19
RIP Gibbs nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RIP Gibbs Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RIP Gibbs (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RIP Gibbs Shto RIP Gibbs nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RIP Gibbs nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SmoKer
heavy ...

Regjistruar: 11/02/2005
Vendbanimi: Kabul- a great city , in which to live ,play and w
Mesazhe: 2511

Shikojeni kete lajm shume interesat dhe lexoni komentet pastaj qe i bejne

http://news.yahoo.com/idaho-inmates...topstories.html


This is why comments should be allowed on newspapers , for people like me that dont get any other kind of entertaining except these

Modifikuar nga SmoKer datė 05/01/2013 ora 15:07

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Janar 2013 14:55
SmoKer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmoKer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmoKer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmoKer Shto SmoKer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmoKer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:32 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > A duhen lejuar komentet neper gazetat online ?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.