Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Besimi fetar te shqiptarėt.
Gjithsej 20 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
ai
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/04/2003
Vendbanimi: italy
Mesazhe: 39

a besoni ne ndonje zot ju o populli i forumit!?

Duket pak si tallje kjo lloj pyetje por nuk eshte ashtu .Kureshtja ime qendronte te çeshtja se sa ndikon feja te ju.(per mua perendite jane si ajo historia e atij plakut te krishtlindjes qe ne moshen 10-vjeç nuk e beson me,apo si ajo tjetra qe femija del nga barku qe na tregonin kur ishim te vegjel)

__________________
'parazit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Korrik 2003 16:40
ai nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ai Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ai (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ai Shto ai nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ai nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
vdekja
Anetar i ri

Regjistruar: 09/07/2003
Vendbanimi: angli
Mesazhe: 16

pergjigje mesazhit te askushit

Me fal qe spo te them pershendetje po them qe krijesa(jo qenie njerezore) si puna jote se meritojne kete gje.Thjesht po te adresohem askushi.Une jam mysliman dhe tema jote qe ke prashtruar thejsht me indinjoi dhe me beri qe te me vi keq per ty qe e ke humbur shpirtin si ne kete bote por edhe ne ate tjetren.NQS ti thua se ZOTI eshte thjesht nje perralle e vjeter ti thjesht ke demtuar vetevten dhe aspak besimin e besimtareve (te te gjithe feve) ne nje ZOT te vetem.Ne qe besojme ne nje ZOT keto komente injrantash thesht na e forcojme me shume besimin dhe lutemi ZOTIT qe te na trgoje vetem rrugen e drejte dhe te mos na bej si puna jote.(larg qofte).Cdo njeri e ka ZOTIN brenda tij qysh nga momenti qe ai lind dhe eshte ne doren tone qe ti falemi ATIJ(pasi ai na ka lene vullnet te lire ne kete bote) apo jo.Jam i sigurte qe ju personalisht shpesh here kur je ndodhur ne rrezik (ne itali apo ne shqiperi)apo ke pasur nevoje per ndihme ke shqiptuar nga goja jote mbase edhe pa vetedije O ZOT TE LUTEM ME NDIHMO dhe jo O BAB me ndihmo.(Jam i sigurte qe kjo gje i ka ndodh cdo anetari te forumit,besimtare apo jo besimtare qofshin.).Si ka mundesi qe nga kaq shume mrekulli qe ZOTI ka lene perpara teje ti sbeson ne TE.(mrekulli te dukshme si dita-nata dhe nderrimi ndermjet tyre,qielli,yjet,hena,dielli.etcccccccc).Nqs ti thua se ska ZOT atehere jo vetem qe e ke humbur shpirtin pehere por boshkohesh me mendimin e te pabesimtarit darvin qe thote qe njeriu rrjedh nga majmuni dhe si rrjedhim ti je pasardhes i majmunit dmth je MAJMUN.Me fak qe u zgjata se tani e kuptova se smund te me kuptosh se sflas majmunrishte.Megjithate ZOTI eshte i madh dhe mbase do te vij ajo dite qe AI do te ktheje ne rrugen e drejte inshallah dhe je i sigurte se nje dite do te pendohesh per keto qe ke thene.TE gjithe te ZOTIT jemi dhe te gjithe atje do te kthehemi.

__________________
Arrita te shpetoj nga thonjte e tigrave,gjakun ma thithen mushkonjat por trupin ma hengren te paaftet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Korrik 2003 17:35
vdekja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė vdekja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me vdekja (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė vdekja't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: vdekja Shto vdekja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto vdekja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
^AngeL^
**** **** ****

Regjistruar: 13/07/2003
Vendbanimi: U.K
Mesazhe: 538

ne zot besoj por jo ne fe
sepse feja me duket si puna e partive sikush musliman sikush ortodoks e 100 fe jan ber , un per vete jam muslimane por sme intereson kurani as ato budalliqet qe thon i ka feja.
mua me intereson e drejta, se kush eshte e drejte e di.
te bejme keq do na kthehet dhe ne nje dit se si thot populli mos harro se ka zot.

__________________
Ste don ai qe ti fshin lotet por ai qe ste len me qa

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Korrik 2003 19:01
^AngeL^ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ^AngeL^ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ^AngeL^ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ^AngeL^ Shto ^AngeL^ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ^AngeL^ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Hmmm

Teme paksa tendencioze, por mgjt po flas dhe une.

PO, une besoj ne All-llahun xh.sh, besoj ne librat e shenjte, si dhe ne profetet qe kane ardhur, qe nga Ademi a.s. deri tek Muhamedi s.a.u.s.

Persa i perket ndikimit, feja ka ndikuar tek une per te mire, dhe jo per te keq (nuk jam bere terrorrist sic mund ta mendoje kush, pasi nuk ka terrorrizem ne fe). Feja me ka ndihmuar ti bej balle kesaj dynjaje, me te mirat dhe te keqiat e saj, me ka mbajtur larg nga pislleqet.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Korrik 2003 08:02
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
fluturake
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 27/02/2003
Vendbanimi: gjithkund e askund
Mesazhe: 174

Besoj qe ka nje Zot.

NUk marr persiper te bej nje shpjegim te hollesishem,por ka nje Zot dhe Ai eshte gjithmone prane nesh si ne te mire edhe ne te keqe.Une besoj ne Zotin(sa per fene jam e krishtere)dhe e them me plot gojen se duke besuar dhe duke ju falur Zotit vec permiresojme jeten tone,nuk e perkeqesojme ate.Kam pasur edhe une momente te vesshtira ne jete si cdokush,por besimi im dhe ndihma e Zotit me kane bere qe te eci para dhe te fitoj mbi veshtiresite.Nuk eshte e veshtire te lexosh mesimet e fese dhe te mesosh prej tyre si p.sh.duaje tjetrin si veten tende,mos bej keq se nje dite do te te kthehet ty edhe me keq,mos shpif per tjetrin,ndihmoji ata qe jane ne nevoje e veshtiresi,mos vidh,mos vrit mos bej gjera te keqia qe do te shkaterrojne jeten tende me vone,mos fol pa menduar sepse mund te lendosh te tjeret pa te drejte me ato qe thua,meso gjithmone sepse me dituri ecen para njerezimi etj.Per mua personalisht librat e ese vec kane qene mesim dhe ndihme dhe kurajo per te ecur para.

__________________
Njerez te mire jane ata qe vetem e mendojne ate qe te tjeret e bejne me gjithe mend.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Korrik 2003 11:12
fluturake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fluturake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fluturake (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė fluturake't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: fluturake Shto fluturake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fluturake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shtojzovalle
Mjekėsi...

Regjistruar: 26/06/2003
Vendbanimi: Nė shpirtin dhe vargjet e Poetit..
Mesazhe: 383

Peshendetje,

nuk besoi ne asgje, cdo gje nese vdes vdes pergjithmone, perpos vepra enjeriut qe do te rroje ne brezat e ri....

besoi ne ate qe e shoh edhe e prek....feja ime eshte sinqeriteti dhe mireqenia njerezore....


jeni te pershendetur nga

Le te jem............

__________________
"Ec me kohėn"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Korrik 2003 11:45
Shtojzovalle nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shtojzovalle Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shtojzovalle (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shtojzovalle Shto Shtojzovalle nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shtojzovalle nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shkodra jone heroine
Anetar i ri

Regjistruar: 22/02/2003
Vendbanimi: Angli UK
Mesazhe: 14

Pershendetje te gjitheve!!!
Pyetja ishte nese besoj ne ndonje Zot ????
PO!
Une besoj ne nje Zot te vetem All-llahun Xh.xh {xhel-le xhelaluhu}

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Korrik 2003 11:53
Shkodra jone heroine nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shkodra jone heroine Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shkodra jone heroine (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shkodra jone heroine Shto Shkodra jone heroine nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shkodra jone heroine nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sire
Anetar i ri

Regjistruar: 12/03/2004
Vendbanimi: fush-kruj
Mesazhe: 4

Besimi fetar te shqiptaret.

A besojne te gjithe ?A e kane marre seriozisht njerezit kete besim?A falen te gjithe neper xhami apo te tjera?A mund te na ndihmoje ky besim fetar?

Modifikuar nga erzeni_be datė 01/05/2006 ora 18:17

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2004 22:24
sire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sire (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sire Shto sire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

pyetje me vende. ne fakt ketu ngecin qe te gjithe sepse ne fakt çdo kush deshiron qe te flasi per te tjeret por per veten nuk ka shume deshire..

do te ishte shume gje e bukur nese do te futeshin te gjithe dhe te tregojne deshmine e vet...

une do ta jap kur te kem pak kohe...

me respekt i krishteri!!!!

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Mars 2004 13:38
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dena
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/01/2004
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 102

!!!!!!!!!!

...pse pikerisht ky besim fetar,,, e rendesishme eshte te themi a besojne njerezit ne Zot, le pastaj ne fene islame apo te krishtere.Sigurisht qe besimi eshte i lidhur me fene, pra teoria me praktiken, por jam shume ne dileme se me kete kohe qe ka ardhur, veshtire te gjesh persona qe besojne realisht ne Zot.....
meqe do te dish se a ka akoma njerez qe falen apo jo ne xhamia, per mendimin tim, ka plot, dhe madje te rinjte jane ata qe e ndjekin me shume fene islame..........


---------------
time is money

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Prill 2004 14:07
dena nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dena Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dena (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dena Shto dena nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dena nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:18 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Besimi fetar te shqiptarėt.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.