Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Pse te krishteret dhunojne simbolet kombetare?
Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

ja edhe nje rrote kaishi tjeter mes nesh.....

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Nëntor 2007 22:39
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
el-Nino
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/02/2007
Vendbanimi: KL
Mesazhe: 436

Citim:
Po citoj ato qļæ½ tha tresh
ja edhe nje rrote kaishi tjeter mes nesh.....


po pse mo tresho te gjithe rrota kaishi jeni ju qe u shtua edhe ky i fundit ???

ne forum duhet ta rrespektojme mendimin e njeri tjeterit me sa mbaj mend une...
rrespekte a.m

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2007 10:07
el-Nino nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė el-Nino Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me el-Nino (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: el-Nino Shto el-Nino nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto el-Nino nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

mbaje mend, skam asnje kundershtim........

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2007 10:42
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

një sqarim të vogel për historin e heroit tonë kombëtarë.

Gjergj Kastrioti mbetet nje legjende e popullit shqipfolës sepse ai e ndali turqin ne kulmin e fuqis së saj duke mos e lejuar te shkelin në një pjese te mire te trojeve shqipfolse.Në se ky burrë i shumë kënduar do kishte luftuar për krishterimin ateher edhe simbolet e tija do ishin simbolet e krishtera!Por ja që vula e tij sekrete ishte Divi mjelëm edhe Leda!Kokorja e tijë me brinjet e dhis na çonë ne mijvjeçarin e dyte p e s!.

Në se Gjergj Kastrioti zgjodhi mindis lindjes se mëvarur edhe perendimit të pamvarur,kjo e ka simbolizmin e vete.Në se arbereshet katolikë i kujtonin papes edhe gjith botes se ata flasin gjuhen e LEGJENDARIT ,po keshtu edhe fiset shqipfolse ne evrope katolike,kjo vinte si rrezultat i nje presioni qe ushtrohej mbi shqipfolsit edhe ky presion i cili vazhdon edhe sote nga keta pisa ,beri qe shqipfolsi te harroj gjuhen e vete ne anen e danubit,ne zemer te vatikanit(etruria),ne greqin e njerzeve te mirë,por te fese me te ndyre se feja islamike e cila gjakosi çamet sepse nuk pranonin te ktheheshin ne ortodoks si edhe mbane nen dhune te injorances arvanitasit te cilet nuk dine se si shkruhet edhe lexohet gjuha e mëmës.Në itali kemi fshatra arberore te cilet mbajnë ne qender te fshatit bustin  LEGJENDARIT,kurse fshati quhet "agjio vasili".KY PRA ËSHTË KRISHTERIMI ASIMILUES ASHTU SI EDHE ISLAMIZMI ASIMILUES.KURSE GJ KASTRIOTI MBETET SI LEGJENDA E VAZHDIMESIS PELLAZGO SHQIPFOLSE ,EDHE KJO NUK MUNDE TE MOHOHET PER SA KOHE QE SIMBOLET E TIJË NUK JANË ZHDUKUR NGA AGJENTET E PAPES NE SHQIPERI si puna e niccola leccit e compani.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2007 11:32
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
altruisti
Anetar i ri

Regjistruar: 23/06/2007
Vendbanimi: Ne rruge
Mesazhe: 21

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha
një sqarim të vogel për historin e heroit tonë kombëtarë.

Gjergj Kastrioti mbetet nje legjende e popullit shqipfolës sepse ai e ndali turqin ne kulmin e fuqis së saj duke mos e lejuar te shkelin në një pjese te mire te trojeve shqipfolse.


Per te qene shqiptare i vertete nuk mjafton qe te jesh shqipfoles. Tek e fundit, sic tregon edhe akademik Aliu Aliu (ne librin e tij: "Skdenerbeu") ne ushtrine e Skenderbeut (Skender turqisht do te thote: Aleksander) kishte edhe maqedonase... tek e fundit, Skenderbeu ishte nipi i sllaveve. Ndoshta ju e dini se kush ishte nena e Skenderbeut?

Pra kjo perzirje mes kombeve dhe bashkepunimi i tyre, ishte bere jo per shqiptarizem, porse per krishterizem.

Sipas Wikipedia: Gjergj Kastrioti ishte djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i princeshës malazeze Vojsava, fëmija i fundit midis 4 djemve dhe 5 vajzave.

http://sq.wikipedia.org/wiki/Skenderbeu

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha
Në se Gjergj Kastrioti zgjodhi mindis lindjes se mëvarur edhe perendimit të pamvarur,kjo e ka simbolizmin e vete.Në se arbereshet katolikë i kujtonin papes edhe gjith botes se ata flasin gjuhen e LEGJENDARIT ,po keshtu edhe fiset shqipfolse ne evrope katolike,kjo vinte si rrezultat i nje presioni qe ushtrohej mbi shqipfolsit edhe ky presion i cili vazhdon edhe sote nga keta pisa ,beri qe shqipfolsi te harroj gjuhen e vete ne anen e danubit,ne zemer te vatikanit(etruria),ne greqin e njerzeve te mirë,por te fese me te ndyre se feja islamike e cila gjakosi çamet sepse nuk pranonin te ktheheshin ne ortodoks si edhe mbane nen dhune te injorances arvanitasit te cilet nuk dine se si shkruhet edhe lexohet gjuha e mëmës.Në itali kemi fshatra arberore te cilet mbajnë ne qender te fshatit bustin  LEGJENDARIT,kurse fshati quhet "agjio vasili".KY PRA ËSHTË KRISHTERIMI ASIMILUES ASHTU SI EDHE ISLAMIZMI ASIMILUES.KURSE GJ KASTRIOTI MBETET SI LEGJENDA E VAZHDIMESIS PELLAZGO SHQIPFOLSE ,EDHE KJO NUK MUNDE TE MOHOHET PER SA KOHE QE SIMBOLET E TIJË NUK JANË ZHDUKUR NGA AGJENTET E PAPES NE SHQIPERI si puna e niccola leccit e compani.

Cfare beri partia per camet tane, vellezerit qe trasheguan token e te pareve, CAMERINE e shtrenjte??? A, cka beri ajo partia yte qe qenka mbi te gjitha?

__________________
Mė i miri prej jush, ėshtė ai qė ėshtė mė i dobishėm pėr shoqėrinė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2007 14:22
altruisti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė altruisti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me altruisti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė altruisti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: altruisti Shto altruisti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto altruisti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Citim:
Po citoj ato që tha el-Nino


po pse mo tresho te gjithe rrota kaishi jeni ju qe u shtua edhe ky i fundit ???

ne forum duhet ta rrespektojme mendimin e njeri tjeterit me sa mbaj mend une...
rrespekte a.m




Po ky osht bosht kaishi, erdhi edhe nje tjeter qe e sjell ne maje te gishtave, e te rrotulluarit te boshtit te kaishit, me llogjiken e tij prej bosht kaishi, rrota e kaishit do e beje..

Mos u merzit altruist, se te tthote kaishi 'mirseerdhe' ne nje menyre qe nuk i shkon kaishllikut te tij, nuk ka kuptim. Gomari edhe te thote mirseerdhe do pellasi, secili me gjuhen e vet.. Rrofte kaishlliku, se pa kaishe ska jete..skuptohet dot antikaishlliku

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2007 15:00
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha altruisti

Per te qene shqiptare i vertete nuk mjafton qe te jesh shqipfoles. Tek e fundit, sic tregon edhe akademik Aliu Aliu (ne librin e tij: "Skdenerbeu") ne ushtrine e Skenderbeut (Skender turqisht do te thote: Aleksander) kishte edhe maqedonase... tek e fundit, Skenderbeu ishte nipi i sllaveve. Ndoshta ju e dini se kush ishte nena e Skenderbeut?

Pra kjo perzirje mes kombeve dhe bashkepunimi i tyre, ishte bere jo per shqiptarizem, porse per krishterizem.

Sipas Wikipedia: Gjergj Kastrioti ishte djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i princeshës malazeze Vojsava, fëmija i fundit midis 4 djemve dhe 5 vajzave.

http://sq.wikipedia.org/wiki/Skenderbeu


Cfare beri partia per camet tane, vellezerit qe trasheguan token e te pareve, CAMERINE e shtrenjte??? A, cka beri ajo partia yte qe qenka mbi te gjitha?



"partia mbi të gjitha",është ironizimi ime për ish komunistat që na qeverrisin.

sa per voisaven ..do te kujtoja edhe une disa emra te tjere jo shqiptare si p sh.demetrio camarda.niko stylo,iakov thomopulo..  etje!të thonë gje keta emra???

keta jane shqipfoles edhe dijetaret me te medhenj te gjuhes shqipe,por ja qe emrat i kanë italo greke.edhe sali berisha shqiptare nga serbia është,por emrin e ka turkë.

apo shenjtori niccola lecci i cili shqiptare është ,por shpirtin ja ka shitur padronit te vete..papes se romes.

 

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2007 16:32
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

ardhja e feve ne shqiperi edhe menyra se si u feëzua shqipfolsi ,është një histori me vete.ne se per ju ka vorioepiriot,per mua ka shqipfoles qe mesuan gjuhen e fesë.

po keshtu edhe malazezet edhe krishterimi i tyre.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2007 16:39
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
altruisti
Anetar i ri

Regjistruar: 23/06/2007
Vendbanimi: Ne rruge
Mesazhe: 21

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha


"partia mbi të gjitha",është ironizimi ime për ish komunistat që na qeverrisin.

sa per voisaven ..do te kujtoja edhe une disa emra te tjere jo shqiptare si p sh.demetrio camarda.niko stylo,iakov thomopulo..  etje!të thonë gje keta emra???

keta jane shqipfoles edhe dijetaret me te medhenj te gjuhes shqipe,por ja qe emrat i kanë italo greke.edhe sali berisha shqiptare nga serbia është,por emrin e ka turkë.

apo shenjtori niccola lecci i cili shqiptare është ,por shpirtin ja ka shitur padronit te vete..papes se romes.

 


Jo zoteri, une s'jam duke te folur per emra, porse per origjine. Nena e Gjergj Kasitrotit ishte malazeze, a ka kush qe e mohon nje gje te tille? Pastaj, pse sulltani Gjergjin e quajti Skender, e jo ndryshe?

Ju sigurisht jeni ne dijeni se fjala Skender do te thote Aleksander, kete keni pasur mundesi ta shihni edhe tek filmi "Skenderbeu". Edhe qyteti i Aleksandrise ne Egjypt sot quhet SKENDER. Pse? A eshte rastesi kjo?

__________________
Mė i miri prej jush, ėshtė ai qė ėshtė mė i dobishėm pėr shoqėrinė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2007 23:05
altruisti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė altruisti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me altruisti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė altruisti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: altruisti Shto altruisti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto altruisti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha altruisti

Jo zoteri, une s'jam duke te folur per emra, porse per origjine. Nena e Gjergj Kasitrotit ishte malazeze, a ka kush qe e mohon nje gje te tille? Pastaj, pse sulltani Gjergjin e quajti Skender, e jo ndryshe?

Ju sigurisht jeni ne dijeni se fjala Skender do te thote Aleksander, kete keni pasur mundesi ta shihni edhe tek filmi "Skenderbeu". Edhe qyteti i Aleksandrise ne Egjypt sot quhet SKENDER. Pse? A eshte rastesi kjo?



edhe unë per origjinen tu pergjigja me larte!A e njihni  ju origjinen e shtetit malazezë?A e dini ju se sllavet u dynden ne ballkan?A e dini ju se popullsia autoktone u feëzua me anë të dhunës?A e dini ju se Gjergjit te vogel i theren nga qafa te gjithë familjen ne emer te allahut edhe muhabetit?Ç do të thote kjo?Mos vallë do të thote "perhapje e fesë me anë të pergjakjes"?Pretendoni se te krishteret ishin paqsore,edhe erdhen me frymen e perendis edhe jo me shpate ne dore?.

 

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Nëntor 2007 13:22
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:27 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Pse te krishteret dhunojne simbolet kombetare?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.