Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Kush e Udheheq njeriun,,zemra apo mendja (truri)
Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

----------Kur njerezit permendin ZEMRA ----AJO ESHTE NJE METAFORE------dhe zemra eshte e ndare nga mendja-----------KJO S'KA ANJE DYSHIM------ndaj dhe thuhet psh ----zotin eshte zemra qe e ndjen dhe jo mendja --sepse me arsye nuk e verteton dot qe esht ,por eshte zemra qe e ndjen---POR ZEMRA dmth NDJENJA  ka disa specifikime------dhe ne ketu po flasim per DASHNINE----------------dhe ate e udheheq vetem zemra----------kush thote te kunderten ---as k DASHURURAR NDONJEHERE ME TE VERTET   ---DHE AS KA LEXUAR-----

----Ndersa ne fusha te tjera te jetes zemra dmth NDJENJA  eshte e lidhur ngushtesisht me mendimin---si psh ne kryerjen e detyres ,ndjenja e detyres ---sepse ketu ndjenja eshte edhe nen e efektine --KODIT MORAL -- TE NJERIUT  DHE SHOQERISE ----QE ISHPJEGON SHUME MIRE KANTI ME DETYRIMIN KATEGORIK---OSE DETYRIMIN HIPOTETIK --ETJ kush ri te q.... koken  me keto tani----------por qe me nje fjale ndjenja dhe mendimi jane te vecanta ---ka raste kur ato jane ne harmoni me njera tjetren dhe zotrote je ne regull---- ka raste kur ato jane ne lufte me njera tjetren  dhe ti je ne --KONFLIKT ME VETEN ---ANEN E KUJT TE MBASH------------------------dhe ne dashuri mbahet ana e zemres ------qe te jesh i lumtur ---natyrisht nqs KE ZEMER ---- nqs--- JE DRU---atehere  s'ka kuptim muhabeti.paik.

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2007 06:24
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
honeybunny11
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/09/2007
Vendbanimi: --!!--
Mesazhe: 32

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI
--ka raste kur ato jane ne harmoni me njera tjetren dhe zotrote je ne regull---- ka raste kur ato jane ne lufte me njera tjetren  dhe ti je ne --KONFLIKT ME VETEN ---ANEN E KUJT TE MBASH------------------------



Jane ne harmoni kur ndnjenjat jane te sinqerta dhe dashuron dike per ate cfare ai prezanton si njeri dhe se si te ben te ndjehesh ti per veten, si ti e sheh boten kur ndodhesh pran atij njeriu, por vijne ne konflikt kur ato jane te bazuar ne interesa ose nuk i ke sqaruar vetes cfare kerkon nga njeriu qe deshiron te kesh pran.

 

Shyqyr u pergjigje njehere pa permendur politiken hahahahah :p

__________________
The best and the most beautiful things in this world can not be seen or even touched they must be felt with the heart.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2007 09:04
honeybunny11 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė honeybunny11 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me honeybunny11 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: honeybunny11 Shto honeybunny11 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto honeybunny11 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha honeybunny11



Jane ne harmoni kur ndnjenjat jane te sinqerta dhe dashuron dike per ate cfare ai prezanton si njeri dhe se si te ben te ndjehesh ti per veten, si ti e sheh boten kur ndodhesh pran atij njeriu, por vijne ne konflikt kur ato jane te bazuar ne interesa ose nuk i ke sqaruar vetes cfare kerkon nga njeriu qe deshiron te kesh pran.

 

Shyqyr u pergjigje njehere pa permendur politiken hahahahah :p

\

O honey,po UNE VDES PER NJECIKE POLITIKE,MEGJITHESE EDHE  DASHURIA  PULITIKE ESHTE --se do rish te mendohesh ca ti them dhe si t'ja them qe t'ja marr mendjen ,---Sic thote SINATRA NE KENGEN--"SOMETHING STUPID"----I practice everyday--to find some clever lines to say-- to make the meaning come true--etc,------per ndonjeren qe konkurojne shume veta--aty duhet te jesh pulitikan---e ke degjuar ate shprehjen ,kur ndonje eshte i zoti te flase thone bota---filani eshte politikan di ta lozi pjesen----------se kjo jete ca eshte --nje shfaqje----ku  te gjithe jemi --aktore te perkohshem --por duhet te dish ta besh lojen e aktorit --se te iken jeta dem --dhe s'te vjen me--e kam fjalen per ne qe s/para besojme ,pa ata qe besojne e kapin prap ne ate bote----Keshtu qe duhet te jesh politikan ,se po ishe --politikan i zoti ------ke artin e fjales se embel-----dhe fjala e embel----------godet drejt ne zemer,te rremben zemren--------------dhe po te vodhi zemren ------te ka bere per vete --sepse aty fle dashnia ------do thosh Salia--ha ha ha--se si thone kot asaj te shkrete ---pune zemre ---OSE kur te pyesin ne vlore te thone---SI VETE ME HALLET E ZEMRES-------dhe pastaj pergjigja varet....SA "POLITIKAN" I ZOTI JE----------

Hon--une them qe jane ne harmoni edhe kur ndjenjat nuk jane te sinqerta,mjafton qe te kesh fantazi kur flet me te dashuren--dhe njeriu te eci pa llogari--me parimin----PRANE TEJE RROFT E TASHMJA NE DJALL TE VEJE E ARDHMJA ne kutimin qe ne fillim mund te mos jene ---por pastaj te hyn gjaku ne reaxion kimik me ate tjetren---dhe aty varet zotesia e vajzave---dhe ndjenjat fillojne dhe --SINQERIZOHEN-ha ha ha por e kam me termend-dmth --sipas meje gjith puna eshte --PO KE GJAK TE EMBEL GJATE KOHES SE INKUBACIONIT TE DASHNISE ja hodhe e ke ne xhep--------ne dashuri duhet te jesh nje giver --------

Nejse huney bunny pergjigja jote si pergjigje vajzarore ishte e sakte ne teori----por une dua ta vertetoj ne praktike----se eci me parimin e dulles-- beso dhe kontrollo--  lol

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Tetor 2007 07:15
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
honeybunny11
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/09/2007
Vendbanimi: --!!--
Mesazhe: 32

--kontrollo dhe beso-- (per kete gje mire ben dhe une me ate mendim jam )

Sigurisht qe politika eshte e detyrueshme per ne pun , per shoqerin per cfare do gje tjeter, por besoj se nuk duhet per ne dashuri. Si thua ti qe ne dashuri duhet luajtur roli i aktorit? Kur dashuron fjalet te dalin vet nga thellesia e zemres, nje fjale nje trajtim i sinqert sado te thjesht qe te jene kur del nga zemra kan me teper bukuri dhe kuptim sesa ti thuash dy tre fjale te menduara shume dhe te embla te cilat jane bosh. Mos harro se sa budalla mund te jet dikush mund te kuptoj ndryshimin e tyre, pastaj per sa kohe mund te jesh politikan? 1 vit 2 vjet? ne fund ?

Nuk deshiron ti qe njeriu qe ke pran te dashuroj per ate qe je ? bashk me te mirat dhe te keqijat qe ke? Me kete menyre ti i refuzon te drejten tjetrit te marr vendim e tij. Duke perdorur politik ne dashuri i humb kohen tjetrit mbase pas disa kohesh do te kuptoj kush je, dhe do jet e veshtir te te besoj (me ka ndodhur prandaj e them , ndoshta ska qene dhe kaq politikan i fort hahhah), dhe mbasi ty te vij frymzimi dhe e dashuron me te vertet ate njeri (mbas shfaqes tende te perkryer) te ka ikur dhe rri me gisht ne goj ose .

Jo ne dashuri(te vertet) nuk me pelqen politika, por ne qoft se do te perdoresh nje njeri ne menyre seksuale(dhe behesh politikan) eshte tem tjeter.

Po ne dashuri duhet te jesh giver, giver per dicka te sinqert dhe jo perralla.

Preferoj nje jave dy jave me nje njeri me ndjenja te sinqerta sesa vite ne shgenjim. Te pakten po te ndahem nga ai njeri ti them hallall koha qe te kalova me ty sesa harrem dhe te me veshtiroset ai dhe vetja. Pastaj do jem une dakord dhe e qet me veten kur e di qe kam qen e drejt perpara tij.


Nuk e di si te duken keto qe them ndoshta shume perrallore dhe too much nga ana ime, por besoj se keshtu duhet te jene. Shpersoj ti kuptosh keto qe thash dhe ne qoft se jo ska gje une si njeri me keto mendime ja kam dale mbare me lidhjet qe kam patur u ndava dhe akoma me kerkojne ahahhahahahahahahah

:p

__________________
The best and the most beautiful things in this world can not be seen or even touched they must be felt with the heart.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Tetor 2007 15:54
honeybunny11 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė honeybunny11 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me honeybunny11 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: honeybunny11 Shto honeybunny11 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto honeybunny11 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

--ha ha ha ,o honey----une them se edhe kur fjalet dalin nga zemra duhet ti thuash me politike---jo ashtu ne menyre te thate --sade--dm th ti thuash me shije artistike-----se vajzat kur ter degjon nuke di ckam une ne zemer --por degjon ate cfar them une ------------tani seicili flet me bagazhin qe ka ---------dhe mundohet te shprehet sa me mire----ose me mire ta ngjyrosi biseden ----ME HUMOR SPONTAN------SE KY TE BEN PER VETE---dhe te gjithe e pelqejme dike qe ka humor --sidomos humor spontan---DHE UNE NUK THEM QE FJALET TE MOS DALIN NGA ZEMRA----------------POR RUGES KUR FJALA VJEN NGA ZEMRA PER TEK GOJA FJALA TE JETE E PASURUAR NE VETVETE------NE MENYRE QE TE JAPI TE PLOTE  FUQINE E ZEMRES SE TE -------"ZEMERUARIT" ha ha ha

Mendimi im eshte se kur ben dashuri me nje te sinqerte esht kot fare----------por kur ben dashuri me nje--ganjeshtar ti do kenaqesh----------sepse GENJESHTARET JANE NJEREZ ME FANTAZI---DHE ATA E MBAJNE BISEDEN TE GJALLE DHE KE QEJF TI DEGJOSH--SEPSE NJERIU KA NEVOJE EDHE PER GENJESHTRA-----TANI UNE THEm PER GENJESHTRA SI TE ---JOVAN BREGUT QE JANBE --PER MIRE --PA ZARAR---jo te genjesh per keq------------po njeriu nga njehere genjen edhe kot ,mua me ka ndodhur ,qe kam genjyer ,pastaj genjeshtra ka dale ne shesh --dhe ne kemi qeshur-----se duhet te jesh --TOLERANT ---si ne dashuri edhe ne jete,-FALJA QOFTE E BEKUAR--

Pastaj o bunny pse te rish dy jave me nje te sinqerte qe eshte idiot kur mund te rish dy jave me nje qe te shuan ne te genjyer ---------dhe do jen dy jave si ne ENDERR ha ha ha h sepse kur robi genjen --s'ka gje me te bukur ,sidomos kur genjen tere pasion-

Tani cdo njeri ka tipin e tij--------PO UNE MENDOJ SE DUHET PAK GENJESHTER SE E LEZETONM MUHABETIN --ESHTE SI PUNA E KRIPES NE GJELLE ----POR ME MASE--

Pe3rrallat jane te bukura ,sepse jane nje zbukurim i realitetit---JANE SI NJE VEEPR ARTISTIKE---si piktura ,skultura ,letersia etj qe e japin realitetin e jetes ne menyre te zbukuruar ---------e tille eshte dhe perralla----------psh kur une them nje perralle --(po te bukur ama)----zere se kam bere nje pikture si te Mikelanxhelos ,ose nje novel te Kadares----dhe ti duhet ta vleresosh NE SE JE ME NDJENJA TE HOLLA ------se ARTI  VLERESOHET------ha ha ha- pastaj edhe kjo jete qe jetojme --eshte nje genjeshter e madhe----

Por nqs ti je si ato --BUKURITE E FTOHTA-- atehere mua me vjen ne ndihme Pushkini qe thote per to


  • ah keto bukurite e ftohta
  • si dimri me debore plot
  • te paperkulura nga bota
  • qe mendja nuk mi rrokte dot
  • cudi kjo bukuri e tyre
  • dhe ftohtesia prej natyre
  • une ika larg si nga nje ferr----sepse lexoja tere tmerr
  • mbi ato vetulla barbare--te DASHUROSH ESHTE KRIM
  • dhe te MUNDOSH NJE DEFRIM
  • LASCIATE OGNI SPERNZA FARE
  • mbase ndaj Neves--ose Lanes-- posht e la
  • I pate dhe ju te tilla gra.-----------------


o HONEY PO KUR TE KERKOJNE AKOMA PSE NUK VETE --APO TE KA DALE NGA ZEMRA???---te sinqertet dalin nga zemra shpejt--pse nuke vazhdon----degjo mua --provoje me nje qe genjen ---------do kenaqesh----por qe genjen bukur me fantazi-----te tille ka ne Vlore plot, i ben uji i kripur ha ha ha --------------

Por une jam dakort me mendimet e tua ------------------------por ti mso me beso--------ece me prarullen beso dhe konrollo--ha ha ha ha --ja kalofsh mire, se sot eshte e shtune--dite bukur --ah sa bukur kalohet e shtuna ne Vlore------------bye

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Tetor 2007 16:39
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arbri2008
Anetar i ri

Regjistruar: 12/10/2007
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 17

hahah

kaq shume te pelqekan genjeshtrat o raimond.Apo zakonisht je ti ai qe te pelqen shume qe ti genjesh te tjeter me mendimin se situata behet shume me shume pasionale.Ndonjehere eshte e vertete dhe besoj se i ka ndodhur cdokujt.Por edhe duke qene i sinqerte ndjesite qe perjeton jane po aq pasionale madje i shtojne dhe dicka me shume nje raporti------BESIMIN----.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Tetor 2007 12:12
arbri2008 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arbri2008 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me arbri2008 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: arbri2008 Shto arbri2008 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arbri2008 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SmoKer
heavy ...

Regjistruar: 11/02/2005
Vendbanimi: Kabul- a great city , in which to live ,play and w
Mesazhe: 2511

mind acts first

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Tetor 2007 18:42
SmoKer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmoKer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmoKer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmoKer Shto SmoKer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmoKer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

o arbri -po vajzat kur ju flet me sinqeritet nuk te besojne---thone ik or se ti genjen--se e verteta eshte  lakuriqe ,e pazbukuruar ---------gur i genjejn besojne - se qenjeshtra eshte e bukur --dhe krijon gjalleri ne muhabet --se krijon polemika -- se do thot ajo--me te verte-----ti do fillosh te justifikosh genjeshter pas genjeshtre dhe behet nje kallame qe s'ka qeveri qe e mer ne dorezim---------vetem problemi eshte qe te genjesh bukur qe edhe po ekuptoi ajo==te mos i ngelet qejfi --por te qeshi----------keshtu me mire genje--po bukur ama--------une kur isha student genjeja te shuaja --ha ha-po tani kam hequr dore-,genjeja pakez fare --sa per duhan --me kujtohet nje kusheriri im ne vlore --wow ai ishte skandal --------atij i dergoja kartoline me rastin e 1 prillit---ai genjente edhe turistat--e pyesnin ata --Nga ti bije te vete nga plazhi--ai u tregonte drejtimin e kundert,-------ose njehere gjithe lagja jone s'kish drita ---me thone mua djente e lagjes --ai kushua jot ka drita ik thoji te na thote ku e  ka marre qe te marim dhe ne------------Po kushua ishte qen ,i keq fare.E takoj une dhe i them -------O ladi (--e quajne ladi)---si ka mundesi ti ke drita gjith lagja  s'ka,ma trego dhe mua ta lidh  -------me thot mua ,eh une e kam lidh me Komanin,---ore mos u tall i them une -----e mir donte t'ja dinte ai--ishte allau te ruajt ,ishte kampion ne te genjyer--se si i kish marr dritat nje zot e dinte-c'mendej gjith lagja nga inati,ha ha ha ishte skandaloz -----e kishte hallall kartolinen me rastin e 1 Prilllit

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Tetor 2007 06:05
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
fjalet
Anetar i ri

Regjistruar: 27/12/2007
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 1

kush e udheheq njeriun zemra apo mendja

mbeshtetem me mendimin tend arbri.....

zemra eshte ne figure qe ne e perdorim per te pershkruar anen e ndjenjave tona si dashuria urrejta etj etj......po ne fakt zemra, shpirti jane me nje fjale te vetme thjesht procese qe ndodhin ne trurin tone, pra truri tone na ben ne te dashurojme urrejne te ndiejme, te geaohemi te trishtohemi , pra perfundimi eshte truri........

po ta marrim kete teme nga ana letrare pra zemra
, duke simbolizur ndjenjat dhe tmendja duke simbolizur logjiken pra duke nenkuptuar dy gjera te tjera atehere perfundimi eshte krejt i ndryshem sepse mund te jete njera nga keto te dyja ne persona te ndryshem.

__________________
Une nuk i besoj kurrekujt vec vetes sime

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2007 04:50
fjalet nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fjalet Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fjalet (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: fjalet Shto fjalet nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fjalet nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sjara
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/04/2008
Vendbanimi: gjėegjėzė
Mesazhe: 173

Nese nuk eshte mendja atehere ai po udhehiqet nga nje drejtues i gabuar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Prill 2008 12:11
sjara nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sjara Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sjara (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sjara Shto sjara nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sjara nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Kush e Udheheq njeriun,,zemra apo mendja (truri)

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.