Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > A jeni ateista apo besimtare Vlerėsimi i Temės: 6 votime, mesatarja 3.33.
Gjithsej 32 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Citim:
Po citoj ato që tha malukati


Ceshtja eshte se besimin ne Zot njeriu e ka te rrenjosur ne nenvetedije.



Me kujtove Descartčs me kete shprehjen..mendimin se Zoti egziston e kemi qe ne lindje,diçka(Dikush)kaq perfekt s'mund te jete krijuar...si mendim)nga ne,njerez,jo perfekte!

Jam besimtare pa fe...gjeja me komode qe egziston!

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Modifikuar nga briseide datė 10/06/2007 ora 23:10

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Qershor 2007 22:49
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
malukati
Anetar i ri

Regjistruar: 25/05/2007
Vendbanimi: m'at ane t'gardhit
Mesazhe: 16

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Jam besimtare pa fe...gjeja me komode qe egziston!




Kjo mund te jete "komode" per ty dhe kete e respektoj. Por qellimi kryesor i fese eshte t'i mundesoje besimtarit te njohe Zotin. Ka njerez si ti qe preferojne te mos "perzihen" me fete. Dhe kjo, ne kohet e sotme me duket gje e kuptueshme.
Ka njerez qe ndjekin nje fe te caktuar, e kuptojne ate thellesisht dhe vjelin frytet e kesaj.
Megjithate, nje pjese shume e madhe e ithtareve te feve te ndryshme e ngaterrojne qellimin e fese, duke e kthyer thjesht ne nje parti brenda se ciles ndjehen te sigurte dhe qe aty derdhin te gjitha komplekset dhe frustracionet personale ndaj te tjereve. Per keta njerez feja nuk eshte asgje tjeter vecse nje grup, si cdo grup, skuader, parti etj ku ata e kane te domosdoshme te bejne pjese per qellimin e vetem qe t'i japin vetes nje identitet. Fatkeqesisht te tille ka shume, qofte brenda Islamit, Krishterimit, Judaizmit apo feve e sekteve te tjera.
GJithashtu, fatkeqesisht, te pakte jane ata qe e dine qellimin e vertete te fese dhe e njohin sic duhet ate.

Shendet

__________________
Bjeri se i bie bukur

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2007 19:05
malukati nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė malukati Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me malukati (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: malukati Shto malukati nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto malukati nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

[QUOTE]Po citoj ato që tha malukati
[B]


Kjo mund te jete "komode" per ty dhe kete e respektoj. Por qellimi kryesor i fese eshte t'i mundesoje besimtarit te njohe Zotin. Ka njerez si ti qe preferojne te mos "perzihen" me fete. Dhe kjo, ne kohet e sotme me duket gje e kuptueshme.
Ka njerez qe ndjekin nje fe te caktuar, e kuptojne ate thellesisht dhe vjelin frytet e kesaj.
Megjithate, nje pjese shume e madhe e ithtareve te feve te ndryshme e ngaterrojne qellimin e fese, duke e kthyer thjesht ne nje parti brenda se ciles ndjehen te sigurte dhe qe aty derdhin te gjitha komplekset dhe frustracionet personale ndaj te tjereve. Per keta njerez feja nuk eshte asgje tjeter vecse nje grup, si cdo grup, skuader, parti etj ku ata e kane te domosdoshme te bejne pjese per qellimin e vetem qe t'i japin vetes nje identitet. Fatkeqesisht te tille ka shume, qofte brenda Islamit, Krishterimit, Judaizmit apo feve e sekteve te tjera.
GJithashtu, fatkeqesisht, te pakte jane ata qe e dine qellimin e vertete te fese dhe e njohin sic duhet ate.



Pra siç e thua edhe vete:"t'i mundesoje "besimtarit" te njohe Zotin.....Por kur njeri s'eshte besimtar, ç'ka po i duhet feja?????
Pastaj "fene" e ka krijuar njeriu per nevojat e veta, keshtuqe kur njeri nuk e ndjen nevojen, eshte mire me veten e vet.....Per te tjerat , jam njemendje me ty......shumica e fetareve jane as me shume e as me pak, sesa tifozet e nje skuadre futbolli.......Jua kane shpieguar qe feja e tyre eshte me e drejte, atehere , oburra te sulmojme te tjeret......Pa e ditur as se ku duan te arrijne....Per te kuptuar drejt dhe thelle fene pastaj, nuk mjafton nje jete e tere studimi dhe perkushtimi.....Kam lexuar dikur disa shkrime te nje jesuiti i jetuar ne Indi, njefare Anthony de Mello, e te them te drejten fillova te shoh fene nga nje kendveshtrimi tjeter......Jua keshilloj te gjithe atyre qe kane deshire te zgjerojne sadopak horizontin e tyre ne kete drejtim........Pershendetje.......

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2007 22:19
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Citim:
Po citoj ato që tha malukati



Kjo mund te jete "komode" per ty dhe kete e respektoj. Por qellimi kryesor i fese eshte t'i mundesoje besimtarit te njohe Zotin. Ka njerez si ti qe preferojne te mos "perzihen" me fete. Dhe kjo, ne kohet e sotme me duket gje e kuptueshme.
Ka njerez qe ndjekin nje fe te caktuar, e kuptojne ate thellesisht dhe vjelin frytet e kesaj.
Megjithate, nje pjese shume e madhe e ithtareve te feve te ndryshme e ngaterrojne qellimin e fese, duke e kthyer thjesht ne nje parti brenda se ciles ndjehen te sigurte dhe qe aty derdhin te gjitha komplekset dhe frustracionet personale ndaj te tjereve. Per keta njerez feja nuk eshte asgje tjeter vecse nje grup, si cdo grup, skuader, parti etj ku ata e kane te domosdoshme te bejne pjese per qellimin e vetem qe t'i japin vetes nje identitet. Fatkeqesisht te tille ka shume, qofte brenda Islamit, Krishterimit, Judaizmit apo feve e sekteve te tjera.
GJithashtu, fatkeqesisht, te pakte jane ata qe e dine qellimin e vertete te fese dhe e njohin sic duhet ate.

Shendet



Fjalen "komode" e perdora qellimisht,dhe me veshtrim negativ.Ku ka komoditet nuk ka perpjekje,dhe ku nuk ka perpjekje nuk ka interes.
Me thoni nuk "perzihem" me fene:kam studiuar(thjesht lexuese) si fene e krishtere dhe ate islamike...E di fjalen e Zotit dhe normalisht e respektoj;Besoj ne te,por feja eshte diçka qe njeriu ka shpikur,qe njeriu eshte munduar ta perpunoje ne baze te periudhave kohore ne te cilen jeton...statike kane mbetur vetem themelet.Jam mese dakort me ju kur flisni per perceptimin e fese nga ithtaret e tyre;Jetoj e rrethuar nga hipokrite ndaj fese.Sot , ne te shumtat e rasteve,eshte e imponuar,dhe si e tille e pa dashur kur arrin ne moshe te rritur...behet me teper zakon se besim,jo gjithmone kuptohet..

Komplimente nese ju arrini te ndiqni nje dhe te gjeni paqe duke bere kete.

Respekte.

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2007 22:57
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
gt2xf
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/01/2006
Vendbanimi: Mexico D.F. (Distrito Federal)
Mesazhe: 44

....Edhe problemin tend e kuptoj.
Sic e permenda me pare asgje nuk mund te njihet dhe konceptohet pa ditur emrat dhe karakteristikat, sepse keto bejne te mundur perceptimin, njohjen dhe studimin e kesaj apo asaj gjeje. Nje nga karakteristikat eshte se Allahut ka vullnet. Pra kur deshiron dicka ajo behet. Vullneti i tij ndahet ne dy pjese vullneti i pergjithshem ku futen te gjitha cka ai ka krijuar te miren te keqen, besimin, mosbesimin, te mirin shejtanin, etj etj, dhe vullneti i pervetshem i cili eshte urdherimi i njeriut ne te mire dhe lenia e se keqes apo se kotes pra ne Islam ne fene e te gjithe pejgambereve. Gjithashtu Allahu i ka lene te lire njerezit ne ate qe te besojne apo te refuzojne pra e ka krijuar njeriun me vullnet, (ketu nuk duhet ngaterruar cilesia e Allahut vullneti me ate te njeriut sepse vullneti i Allahut si cilesi eshte cilesi perfekte dhe e pa krahasueshme me njeriun kurse karakteristikat e njeriut apo krijimit jane te kufizuare) dhe Ai eshte ne dijeni te te gjitha gjerave qe njerezit mendojne apo bejne, sic edhe Ai thote se Ai ju ka lene njerezve nje afat mandej ato do te kthehen tek Ai ne diten e Llogarise...Pra besimi apo jo eshte nje zgjedhje e njeriut, kush deshiron beson kush jo, por duhet te jemi te sigurt se kthimi eshte tek Ai e kesaj nuk mund ti shpetoje jo vetem ato qe nuk besojne por edhe engjejt te cilet marrin shpirtrat, Pra edhe engjejt e vdekjes do te vdesin e do te mbetet vetem Allahu.

Sa i perket Ises, (me duket se nuk e ke kuptuar mire) eshte se ato i kane dhene emrat dhe karakteristikat e Allahut nje njeriu i cili ne kete rast eshte njeri dhe profet. Profete jane njerez te zgjedhur ng aAllahu per te kominikuar mesazhin e tij, por kurrsesi ato nuk mund te dalin nga te qenurit njeri, gjithashtu Ai i ka ndihmuar ato ne komunikimin e mesazhit me mrekulli te ndryshme te cilet jane bere te mundura me vullnetin dhe fuqine e Allahut. Psh ndermejet te tjerash gabime (se kane shume ) thone qe eshte djale i zotit, Allahu thote se te pasurit femije eshte dicka e cila eshte jo perfekte se te pasurit femije eshte nje nevoje, AI thote se Ai as nuk eshte i lindur dhe se as nuk ka lindur ndokend, dhe se ai ekziston nga vetvetja dhe se nuk ka nevoje per asgje ka qene gjithmone dhe do te jete gjithmone. Thote se njerezit e kane ofenduar Allahun duke i pershkruar bije dhe bija (ne kete rast engjujt kristianet thone se engjujt jane bijat e Allahut), pra njerezit e kan thirre apo quajtur ate me emra dhe karakteristike te cilet ai nuk i ka dhe nuk i shkon Atij ti kete. Po te pyes une ty se sa muajsh je shtatzene (nqs je mashkull) ti apo nje mashkull do te ziente nga terbimi sepse do te thoje nuk eshte nga une qe jam mashkull te lind femije, dhe ne me te pakten do me shaje me vete, por Allahu!!! Ai eshte i cili ka durim me shum se te gjithe. krijesat e tij e shajjen e ofendojen e therrasin me lloj lloj emrash e disa bile edhe e mohijne por AI vazhdon ti furnizoje ti akomodoje etj deri ne nje afat te caktuar. Pra shikoni edhe nje cilesi tjeter te TIj i cili quhet durim dhe qe eshte cilesi perfekte.

Njeriu nuk eshte perfekt dhe ka nevoje te mbeshtetet dhe besoj ne dicka, puna eshte se a ka zgjedhur ai besimin e vertete. Nje argument i kesaj eshte se ai vdes, pra nuk eshte perfekt dhe se ka nevojete mbeshtetet apo besoje ne dicka....Une edhe ateistat i fus ne grupin e keture sepse edhe ato kane ne voje te besojne te hane te pine dhe do vdesin....pra jane te varur dhe se besimi qe ato kane per te mosbesuar, apo besimi qe ato kane per te mohuar quhet ateizem apo nje fe me vete, kjo per vete arsyen sepse njeriu si krijese qe eshte nuk ka ku te shkoje porse do ketheht tek Allhu ne fund. Ato te shkretet kane vetem nje zgjdhje te cilet me ate zgjedhje djegin jeten ketu dhe akhiretin e vet. Psh ato nuk mund ti shmangen ligjeve te Allahut sic eshte nevoja per ushqim, pije, seks, dashuri, vdekja, etj etj. NE u themi atyre se Allau nuk k anevoje per ato te deshmojne per Allahun, bile ai nuk ka nevoje as per ato qe besojne tek AI, AI thote se Allahu eshte deshmitar se Ai ekziston dhe kjo eshte e mjaftueshme. Njerezit jane ne nevoje per Te, jo Ai per neve....
Fjala jot ese disa ateiste kane pasur jete te mire kjo nuk argumenton se ato jane ne te drejte. Edhe faraoni pati jete te mire por Allahu e poshteroi kur po ndiqte Musen me pasuesit e tij. Allahu thote se njerezit me te afert te Tij jane Profetet dhe se ai i ka sproviuar ato me se shumti, psh shiko nga Nuhi (Noe) e deri tek ISa dhe Muhammadi (saws) te cilet jane sprovuar nga Allahu.

Po ashtu pashe se kishe prekur ate se dashuria prinderore nuk mund te kthehet ne fe, fjale e cila ti aludon ne ate fhjalne time me pare. Puna eshte se cdo gje ekstreme eshte e rrezikshme dhe te dergon ne ekstremitet. Ti me duket se e ke ngaterruar pak fillin ketu. Nuk po them se dashuria per nenen apo dhashuria qe ka burri per gruan apo gruaja per burrin eshte fe. Por ka kufi dashuria me e madhe eshte ajo per Zotin profetin mandej prinderit. Une ketu mund te them se shume njerez sillen keq me prinderit e tyrebile edhe i rrahin, kurse Allahu thote nuk mundeni ti pergjigjeni edhem Ufffff atyre, Allhu i ka dhene perparesi prinderve para femive te tu biles, e ndermjet prinderve i ka dhen perparesi nenes.....
Por ka disa njerez te cilet nga dashuria e tyre e tepert per disa njerez kalojnene ekstrem, sic eshte rasit ne kohen e Nuhit te cilet njerezit bene disa skulptura e ne fillim qellimi ishte ti permendin ato sepse kishin qene njerez te devotshem, por gjeneratat qe erdhen me vone filluan ti adhuronin ato bashke me Allahun,

Ne fund permendja se Allahu eshte kudo. Jo i dashur Allahu nuk eshte kudo. Keshtu si thua ti i bjen qe Allahu te jete edhe ne vende te pista gje qe nuk i perket Atij, po ashtu sic dihet se Ai eshte perfekt dhe se ai nuk mun te bashkohet e perzihet me jo perfekten, sepse humb sensi i Zotit mandej, gjitashtu Allahu eshte shume i madh dhe se Ai nuk bashkohet me krijimin e tij, se po tu bashkonte atehere edhe ai do te kishte te mangeta si krijimi i tij, Allahu e ka thene "ar-Rahmanu alel Arshu stea" Allahu qendron mbi Arsh. Ai kurre nuk ka thene se eshte me krijimin. Ne nje krahasim te cilin Profeti ka bere ne nje thenie te tij eshte se toka e krahasuar me 7 qiejt eshte si nje unaze ne mes te shkretetires, kurse 7 qiejt bashme me token tone e krahasuar me nje tjeter krijese te TIj e cila quhet Kursi eshte si unaza midis shkretetires, dhe se 7 qiejt me token brenda e me Kursine krahasuar me nje tjeter krijese te Allahut e cila quhet Arsh eshte si unaza midis shkretetires, po Allahu Sa i madh eshte AI i cili qendron mbi keto??!!! Kerkush nuk mundet ta pershkruaje Madheshtine e Tij....Nqs ke pasur qellim qe te thuash se Allahu eshte me gjithandej me shikimin e tij, me degjimin e tij, me dijen e tij atehere kjo eshte korrekte sepse Allahu eshte Ai qe shikon , degjon, kontrollon gjithcka me cilesite e Tij. Por menyra se si ai i ka keto cilesi dhe se si shikon degjoj eshte mister sepse ai nuk e ka treguar kete gje por vetem ka informuar se e ka kete apo ate cilesi, bile Allahu ka emra dhe cilesi te cilet nuk ja ka treguar njerezve.....
Sa i perket te folmes se tij eshte e vertete AI ka folur vete me Musen e me njerezit e tjere ai ka folur me ane te shpalljeve qe ke derguar ne cdo vend e ne rastin ton ato qe dihen sic jane pamfletet e Ibrahimit, teurati i Muses, Ungjilli i Musait dhe Kurani i Muhammedit (saws).

Sa i perket "skunkanansie" une i kam kthyer nje pergjigje asaj dhe se po te kishte ajo ndonje gje tjeter te shtonte mund te pergjigjet vete, une nuk kam asgje me te dhe ajo te beje cte doje. Kur disa nga profetet nuk munden te drejtojen apo udhezojne grate e veta ne fe (sic ishin Nuhi /noe me Lutin/Lot) po neve cka na mabetet??? Atehere une nuk kam aspak te drejte ti imponohem asaj apo ty me dicka tjeter pervec se dijes komunikimit ne menyren me te mire dhe argumentit, Kjo eshte ajo e cila ka rendesi. Mandej une shkoj edhe me fjalen e Tij, Nuk ka dhune ne fe, kush te doje te besoje kush te doje te refuzoje por fundi i tij eshte tek Une.....

Prandaj Allahu urdheron ne marrjen e dijes sic Ai thote a eshte njesoj ai qe din me ate qe nuk din??, a eshte njesoj ai qe degjon me ate qe nuk degjon, apo ai qe sheh me ate qe nuk sheh, kursesi.....

Mireu degjofshim dhe kalofsh diten e mire.....


Citim:
Po citoj ato që tha Jarigas
Shiko, ne te gjitheve na pelqejne shume gjera, por jo te gjithe kane fuqine apo vullnetin qe ti zoterojne...E drejta do te ishte siç thua ti , kur njeriut i pelqen nje gje , le ta beje ate....Por jo per kete, nje njeri qe s'gjen forcen apo vullnetin per te zbatuar nje deshire te tij, ne do ta quajme te padeshire....
Per sa i perket Ises, po te mbeshtetem ne fjalet e tua, kristianet ata emra ja paskan perkushtuar(atribuar) mrekullise se Zotit, dhe jo nje "njeriu".....
Per "qejfin" pastaj, kuptohet se po beja shaka....vellazerisht, edhe lejohet, apo jo....


Lexova edhe postimin tjeter, ku shkruan se edhe "ateismi" eshte nje "fe"...
Me lejo qe te mos jem i njemendjeje me ty, i dashur....Eshte nje "besim"....
Te jesh fetar, eshte diçka me teper se sa te jesh besues ne diçka....Ne te gjithe besojme ne dashurine prinderore, por nuk e kthejme ne "fe".....Besojme ne "besen" shqiptare, por nuk jemi "ithtare" te fese se "beses".....
Pastaj, ka patur shume ateiste qe kane jetua nje jete te mire e te paperlyer, pa ndjere mungesen e besimit ne nje Zot....Feja eshte diçka personale, dhe eshte shume e bukur per ate qe beson, e po ashtu eshte diçka e kote per ate qe nuk beson....
Keshtu qe, s'ka perse ti terheqim veshin "skunkanansie"-t, se pse ajo nuk eshte fetare...Mjaft qe ajo eshte e kenaqur ashtu, duke besuar ne zot , per hesap te vet,pa ndjere nevojen qe te hyje ne rradhet e asaj apo kesaj feje.....E derisa eshte e vertete qe Zoti eshte gjithkund, e mund te flase me cilindo, sekush ka te drejte te ndihet bir i "ligjshem" i Tij, edhe pa qene i rregjistruar ne kete apo ate fe.....Pershendetje..... [/B]

Modifikuar nga gt2xf datė 12/06/2007 ora 08:54

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2007 08:24
gt2xf nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė gt2xf Vizito faqen personale tė gt2xf't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: gt2xf Shto gt2xf nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto gt2xf nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
gt2xf
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/01/2006
Vendbanimi: Mexico D.F. (Distrito Federal)
Mesazhe: 44

...te kuptoj shume mire ...)

Edhe ti kalofsh nje dite te mbare....

Citim:
Po citoj ato që tha skunkanansie


E vleresoj si mendim dhe si perpjekje per te me treguar rrugen e drejt sipas menyres tende,por une jam keshtu si jam dhe nuk mund te genjeje te them se jam keshtu e keshtu ...kur nuk jam, une e tregova ate qe jam ne te vertete.
Edhe une i vlersoj njerzit qe jane fetar ,e di se feja nuk te meson asgje keq dhe nuk kam asgje kunder njerzve fetar por per vete nuk kam akoma vullnetin qe te praktikoj me mjaften te besoj ZOTIN dhe vepres se mire ,pastaj ka shume njerez qe jane fetar por bejn vepra te keqija( keta njerez nuk me pelqejne),prandaj une i besoj vepres se mire dhe ZOTIT nuk mundet askush te me paragjykoj dhe te me thote se jam rruges jo te drejte,perderisa jam e vetedijshme se drejtesia apsolute nuk ekziston dhe mund te jem gabim edhe une por edhe ju.
Zoti eshte i njejte per te gjithe dhe i gjithkujt,fet jane vetem ligje e dikush zgjedh fen islame,dikush katolike,dikush vepren e mire,dikush... por me rendesi eshte besimi ne ZOTIN.(ky eshte mendimi im)

Gjithe te mirat!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2007 09:08
gt2xf nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė gt2xf Vizito faqen personale tė gt2xf't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: gt2xf Shto gt2xf nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto gt2xf nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
malukati
Anetar i ri

Regjistruar: 25/05/2007
Vendbanimi: m'at ane t'gardhit
Mesazhe: 16

Citim:
Po citoj ato që tha Jarigas
[QUOTE]Po citoj ato që tha malukati
[B]

Pra siç e thua edhe vete:"t'i mundesoje "besimtarit" te njohe Zotin.....Por kur njeri s'eshte besimtar, ç'ka po i duhet feja?????




Ke shume te drejte. Kur njeriu nuk e do diturine c'i duhen librat?

__________________
Bjeri se i bie bukur

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2007 11:52
malukati nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė malukati Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me malukati (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: malukati Shto malukati nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto malukati nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
malukati
Anetar i ri

Regjistruar: 25/05/2007
Vendbanimi: m'at ane t'gardhit
Mesazhe: 16

[QUOTE]Po citoj ato që tha briseide


kam studiuar(thjesht lexuese) si fene e krishtere dhe ate islamike...E di fjalen e Zotit dhe normalisht e respektoj;Besoj ne te,por feja eshte diçka qe njeriu ka shpikur
[/QUOT

"fjalen e Zotit"? "feja dicka e shpikur nga njeriu?" Me falni por kam frike se shkruesi nuk e ka shume te qarte se cfare po shkruan.

Shendet

__________________
Bjeri se i bie bukur

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2007 12:00
malukati nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė malukati Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me malukati (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: malukati Shto malukati nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto malukati nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Citim:
Po citoj ato që tha malukati


"fjalen e Zotit"? "feja dicka e shpikur nga njeriu?" Me falni por kam frike se shkruesi nuk e ka shume te qarte se cfare po shkruan.

Shendet



Shkruesi eshte Mese i qarte.

Respekte

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2007 12:43
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Citim:
Po citoj ato që tha gt2xf
[BGjithashtu Allahu i ka lene te lire njerezit ne ate qe te besojne apo te refuzojne pra e ka krijuar njeriun me vullnet, (ketu nuk duhet ngaterruar cilesia e Allahut vullneti me ate te njeriut sepse vullneti i Allahut si cilesi eshte cilesi perfekte dhe e pa krahasueshme me njeriun kurse karakteristikat e njeriut apo krijimit jane te kufizuare) dhe Ai eshte ne dijeni te te gjitha gjerave qe njerezit mendojne apo bejne, sic edhe Ai thote se Ai ju ka lene njerezve nje afat mandej ato do te kthehen tek Ai ne diten e Llogarise...Pra edhe engjejt e vdekjes do te vdesin e do te mbetet vetem Allahu.
[/B]


Ju keni shkruar shume gjera te cilat reputoj interesante,por,Per momentin, doja te dija,nese mundeni,çdo te thote ajo Dita e Llogarise?

Faleminderit

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2007 12:56
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:18 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 32 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > A jeni ateista apo besimtare

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.