Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Rrefime memece
Gjithsej 15 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Citim:
Po citoj ato që tha al74


ngulcime e jo memec! Kat , te lumte!__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Mars 2013 23:37
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Lightbulb

Mendoj se (ose besoj se...) ndjeshmeria asht kufini jone.
Ne momentin kur prekemi, atehere na thehen te gjithe limitet dhe rrezohen kufinjte qe kena vendose. Atehere po qe tjetri na ka ne dore, si nje gote uje, gati per me na shpraze, gati per me na permbys e me na mbyte me vete vedin tone.
Prandaj duhet te mesojme te menaxhojme, te dijme te ngasim vedin, te kemi frenat e ndjeshmerise tone ne dore. Kjo nuk na ban ma pak njerezor, ma pak te ndjeshem apo ma pak real. Kjo thjeshte asht nje fitore e vogel, nje triumf prej mjegulle drejt njohjes se vedit.
Na duhet te njohim, mundim e fitojme gjithe triumfet e mjegulles mbrenda nesh, ne menyre qe te arrijme Driten, perndryshe do jemi gjithmone nje gote uje, gati per me u permbyse.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Maj 2013 19:02
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Morfine
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/03/2010
Vendbanimi: ...
Mesazhe: 459

Resonance

Asgje nuk ndodh rastesisht. Ngjarjet e jetes tone, takimet tona, korrespondojne me ate qe ne jemi, nje gjendje e te qenurit tonin, pak a shume thellesor.
Ka gjithmone nje leksion per te mare nga ajo qe ndodh me ne, dicka per te mesuar.

__________________
Intiligjenca e zemres...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Qershor 2013 15:51
Morfine nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Morfine Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Morfine (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Morfine't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Morfine Shto Morfine nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Morfine nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Morfine
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/03/2010
Vendbanimi: ...
Mesazhe: 459

Smile

Citim:
Po citoj ato që tha Katilesha
Mendoj se (ose besoj se...) ndjeshmeria asht kufini jone.
Ne momentin kur prekemi, atehere na thehen te gjithe limitet dhe rrezohen kufinjte qe kena vendose. Atehere po qe tjetri na ka ne dore, si nje gote uje, gati per me na shpraze, gati per me na permbys e me na mbyte me vete vedin tone.
Prandaj duhet te mesojme te menaxhojme, te dijme te ngasim vedin, te kemi frenat e ndjeshmerise tone ne dore. Kjo nuk na ban ma pak njerezor, ma pak te ndjeshem apo ma pak real. Kjo thjeshte asht nje fitore e vogel, nje triumf prej mjegulle drejt njohjes se vedit.
Na duhet te njohim, mundim e fitojme gjithe triumfet e mjegulles mbrenda nesh, ne menyre qe te arrijme Driten, perndryshe do jemi gjithmone nje gote uje, gati per me u permbyse.Nga pervoja njeriu meson shume... E fatkeqesisht ndjeshmeria eshte virtut i njerezve te mbyllur...

__________________
Intiligjenca e zemres...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Qershor 2013 15:55
Morfine nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Morfine Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Morfine (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Morfine't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Morfine Shto Morfine nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Morfine nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Re: Resonance

Citim:
Po citoj ato që tha Morfine
Asgje nuk ndodh rastesisht. Ngjarjet e jetes tone, takimet tona, korrespondojne me ate qe ne jemi, nje gjendje e te qenurit tonin, pak a shume thellesor.
Ka gjithmone nje leksion per te mare nga ajo qe ndodh me ne, dicka per te mesuar.

jam plotesisht dakort me ket qe shkruan ,gjithmone kam menduar qe cdo gje ne jet na ndoll per nje qellim

e pikerisht po jetoj ket ne ket moment periulle kohe ,dicka qe sarrij ta kuptoj as une si ka mundesi apo cfare po me ndoll ,thjesht per tju bashkuar ksaj qe ke shkruar ti qe asnje ne ket jet nuk ndoll pa qellim cdo gje eka nje qellim te caktuar ,ndoshta ehste ne doren tone te zgjellim cfare duam te bejm cfare ehste me emira per ne ,me at rastesi at shanc qe na jepet ne jeten tone

Zoti ehste i mall e besoj lutjet tona po smund te zgjell kurr per ne ( besoj ne nje thenie diku ,te jap shume po dhe ti duhet te mundohesh pak ,dicka e tille)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Qershor 2013 16:40
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Lightbulb

U banë ditë që jam duke kompjuterizue nji bllok fletoresh me kuadrata ku ndryet vuejtja, djersa e pasioni i shkrimit të përkthyesit të veprës “Të fyem e të poshtnuem” e Dostojevskit, N. S., edhe trupi i tij burgosun në Burgun e Burrelit, po aspak shpirti i tij i lirë…
Asht një lloj pune që më mbush çdo pore të shpirtit, e kur sjelli ndërmend vuejtjet e tij, tanë t'lodhti i disa orëve punë para kompjuterit, n'pozicionin n'vend numero, m'ik! e unë ndihem pupël, si një e sapozgjueme prej ma t'mirit gjumë, gati për me ia nis prej fillimit.
Kur u njofta me përvuejtjet e viteve në Burgun e Burrelit, nëpërmjet rr'fimeve plot mall të t'birit, që njiherish asht dhe mik i jemi, nuk kisha si mos me u gëzue që përkthimet e tij të veprës së Dostojevskit, ma në fund po çliroheshin nga fletoret e vjetra me kuadrate, shkruem me një kaligrafi qelibar. Aq e pastër dhe e kjarte ishte ajo kaligrafi, saqë gjatë leximit më përfytyrohej ai, i dobët, me fytyrën e vrame e rrasun mbrenda kuadrateve të fletores që shkruente me vëmendje, me kujdes, pa asnji, asnji gabim drejtshkrimor a gramatikor. Unë nuk e kam njoftë at njeri, por ndiej se kam humbë shumë! Dhe jo vetëm unë, por edhe familja e tij, njerëzit e afërm apo të njoftun, madje edhe kojshitë, edhe roja e pallatit përbri kanë humbë, apo shitësja e bukës në cep të pallatit, që prej kohësh nuk e ndig’jon ma shprehjet “faleminders”, “të lutem” dhe “ditën e mirë”. Dyqanet e bukës frekuentohen ma së shumti nga njerëz që e rrumbullakosin kafshatën e mbijetesës me numra. Kështu nji shitës bukë ndigjon vetëm: 1, 2, 3… e kështu me rradhë. Që mos ta humbi fillin, po thosha se kam humbë shumë që s’e kam njoftë N. por amį mos t’ju duket e çuditshme, kur them se e kam njoftë nëpërmjet kaligrafisë së saktë deri në dyshim, të pastër deri në habi, e të kujdesshme deri në përmallim…
Dhe nuk ekzagjeroj aspak kur guxoj të them se ia kam msue edhe huqet për korrektësi, apo hapin e lehtë n’valëzimet e gërmave n’mbrendësi të kuadrateve të fletores. Për mos me thanë që e përfytyroj edhe tuj dredhë ndonji cigare, ashtu kambturqisht e tuj u gajasë me Ivan Matveiçin e burgosun n’krokodilin “e shkretë”. Apo tuj i shką butësisht dorën flokëve t’mëndafshta të Elena Ivanovnës, a tuj ngacmue me ironi kryefortsinë e Polina Aleksandrovnës kumarxheshë. Tana këto e shumë të tjera mundem me i përfytyrue, sikur i ka jetue edhe ai, ngujuem në nji dhomë muret e së cilës edhe sot duhet t’jehojnë psherëtimën e atij lapsi që ngutshëm rrëfehej ndër fletore.
Të tillë efekt grishës ka ky njeri i panjoftun, që tuj kenë i burgosun e brengosun mundi me çlirue shpirtin e tij e me ju lanë trashëgimni t’bijve të vet edhe neve dëshminë se: “mund të na privojnë nga liria fizike, por kurrë nga ajo shpirtnore, sepse vetëm shpirti nuk din me heshtë”!

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2013 20:18
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:50 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 15 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Rrefime memece

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.