Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Histori te shkurtra te nje violine... Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

Nje dyzine mendimesh, emocionesh, detyrash, njerezish (te rinj dhe te vjeter) e kane pushtuar kete fragment te jetes time...Mes deshires per te gjetur nje copez kohe per ti kushtuar vetes dhe stermundimit per te ndrequr punet e perditshme (prej tyre duhet te rrjedhe pozitivizmi i se ardhmes) pranova te jem pjese e nje projekti qe sigurisht do ta permisoje akoma me shume nivelin tim profesional dhe ate funanciar...

Kam vendosur te largohem perseri nga rezidenca ime e preferuar. Tek me pyesin miqte me te mire ngre supet per pasigurine qe shkakton rezidenca ime e ardhshme...Cdo gje eshte e bukur deri ne momentin qe zbulohet...
Pas kraheve nuk dua te hedh asgje...E dua te kaluaren time. Ajo ka qene plot ngjyra dhe madje here here per t'u kerkuar back. Sigurisht cmendurisht do te me mungoje qyteti im dhe cdo gje qe ka lidhje me te, do te me mungoje e kaluara ime, vetmia ime bashke me njereait qe e shkaktuan ate...

Energji pozitive me pershkrojne fizikun. Eci rrugeve te ngrohura nga dielli pranveror duke shijuar ne maksimum cdo gje perreth dhe duke sfiduar difektet pushtet lenese shqiptareske..
Hej!! Shijova edhe plazhin fundjaven e kaluar. Une me te cmendur te rangut tim madje edhe u lame ne Adriatik pa u dridhur aspak (kjo besoj sepse kishim kthyer nga 2 kanoce Birra Tirona )...

P.S. Amor, Mire se vjen ne tingullin e violines sime. Perqafime (L)

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Prill 2006 09:09
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

Letra në çantën e qëndisur


Mesnatë, 9 Gusht 1946
Qielli është i kthjellët; hëna vezullon. Dëgjoj varkëtarët të këndojnë, duke
ngritur spirancën për t’u nisur me valën që do të vijë. S’ka re, as erë. Lumi
ngjan bardhëllor nën dritën e hënës, ndërsa i zi sterrë në errësirë; Fluturat lodrojnë rreth e qark qirinjve dhe erëmimi i natës më vjen prej kanatave të hapur. Po ti, a po fle? Apo mos po rri në dritare? A e kujton atë që për ty mendon? Endërron? ǒngjyrë është ëndrra jote? Kanë kaluar tetë ditë nga shëtitja jonë e bukur në pyllin e Bulonjës. ǒhendek i madh që prej asaj dite.
... Këtë mëngjes e prita postierin një orë te stacioni. Ky postieri vonestar dhe budalla, me atë jakë të kuqe, pa e ditur, i bën zemrat të fërgëllojnë! Faleminderit për letrën tënde, por mos më duaj kaq se më bën keq; lërmë mua të të dua; ti nuk e di se të duash me tepri na sjell të dyve fatkeqësi; është si puna e fëmijëve që i përkëdhelin tepër kur janë të vegjël dhe ata vdesin të rinj; jeta nuk është bërë për këtë; lumturia është përçudnim! Ata që e kërkojnë janë të dënuar.
Dje dhe pardje nëna ime ka qenë në një gjendje të tmerrshme, kishte halucinacione vdekjendjellëse. Kohën e kalova pranë saj. Ti s’e di se ç’do të thotë të mbash i vetëm peshën e një dëshpërimi të tillë. Po t’u duk vetja si më fatmjera e grave, kujto këto rrjeshta.
Para se të të njihja, isha i qetë, isha qetësuar të themi. Po hyja në një periudhë burrërie për nga shëndeti moral. Rinia ime kishte ikur. Sëmundja e nervave që më mbajti përgjatë dy vjetësh ishte përfundimi i saj, ndërsa rezultati logjik mbyllja. Për të pasur atë që unë pata, u desh që diçka të shkonte në mënyrë tragjike nëpër kutizën e trurit tim. Pastaj gjithçka u shërua; kisha parë qartazi gjërat dhe veten time, çka s’ndodh shpesh... Kuptova, ndava dhe klasifikova gjithçka aq mirë sa s’isha ndjerë ndonjëherë më i qetë, ndërkohë që të gjithë mendonin se isha për të më qarë hallin. Ti erdhe në majë të gishtave dhe e travoze gjithë këtë. Llumi i ndenjur zjeu sërish, liqeni i zemrës sime fërgëlloi. Porse stuhia për oqeanet është. Po u turbulluan pellgjet vjen erë e keqe. Të dua pa t’i them këto. Po munde, harromë. Shkule shpirtin me duart e tua dhe eci përsipër për të fshirë gjurmën time. Hajde, mos u zemëro...
Gjithnjë them me vete se jam unë ai që do të shkaktojë fatkeqësinë tënde, se pa mua jeta jote nuk do të ishte turbulluar, se do të vijë dita kur ne do të ndahemi (dhe që përpara zemërohem). Atëhere pështjellimi i jetës më vjen gjer në buzë dhe ndjej një neveri të habitshme për veten time dhe një dhembshuri prej të krishteri për ty.
Herë tjetër, dje për shëmbull, pasi mbylla letrën time, mendimi yt këndon, buzëqesh, ngjyrohet e vallëzon si zjarr i hareshëm që dërgon ngjyra larushane dhe një ëmbëlsi përshkuese. Lëvizja e gojës tënde kur flet shëmbëllen në kujtimin tim plot hijeshi, nur, e parezistueshme, provokuese; buzët e tua, trëndafil i njomë, thërresin puthjen, e tërheqin drejt vetes me një dëshirë që s’e ka shoqen.
Ti më flet për punë; po, duaje Artin. Nga të gjitha mashtrimet, ai është më pak gënjeshtar. Mundohu ta duash me një dashuri të veçantë, të zjarrtë, të devotshme.
Lamtumirë jeta ime, dashuria ime, të dërgoj mijëra të puthura. Me të më shkruar Fidiasi, unë do të vij. Këtë dimër s’ka mundësi për t’u takuar; por unë do të vij në Paris për tri javë të paktën; lamtumirë. Të përqafoj aje ku dua dhe ku kam dashur.
Mijëra të puthura; Oh! Jepmë dhe ti një të tillë! Jepmë!


P.S Kjo ishte gjeja me e bukur qe s'me kishte rene ne dore s'mbahet mend se sa gjate...Me preku sepse u perputhen fragmente dhe me ndryshoi kuptimin e dites qe filloi.

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Prill 2006 13:07
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

Melodia e violines kete here tingelloi per nje mik te vjeter, pjese e jetes sime ne fund vitet 90... Ai me kaloi prane krejt rastesisht...Per nje moment u habitova tek shihja fytyren e tij te me buzeqeshte. Me vone dallova se vitet e kishin ndryshuar jo vetem ne pamje...
-shtyp butonin tim dhe me bej te ndihem si atehere kur ishim gjimnaziste i them dhe pa marre asnje pergjigje ia filloj: -Te njejten xhakete paske veshur? Ehhh sikur te kesh trasheguar vertete te njejtat "xhaketa". I kam dashur gjithmone rrobat e tua...
-Ti ende vazhdon ti biesh te njejtes muzike ma kthen.
-Dhe kjo sepse une e di qe ty vetem muzika ime te zgjon... Ehh sa koncerte kam anulluar per fytyren tende!!!
Qeshim te dy me te madhe ndersa mundohem "t'i rras" canten...
-Jo nuk e mbaj canten tende! Ajo ka ndryshuar, nuk ka me peshen e dikurshme!
Ulemi diku dhe clirojme shpirtrat duke risjelle ne forme imitacioni cdo xhest adoleshentesh... Kujtojme muziken e preferuar te cilen e ktheve te tille pikerisht ti...Ti perktheje tekstet, ndaje istrumentat, pahhh cfare basi eshte perdorur ketu!!! Degjoje, degjoje mardhenien e tij me kitaren!!
-Je vetem? e pyes
-Me mire i vdekur se i vetem, me pergjigjesh duke ndezur cigaren e rradhes...
I bie supeve duke e perqafuar dhe duke kerkuar te tjera takime -ehhh e kam kete te keqe nuk me ngopin kurre emocionet sidomos ato te dhuruara nga miq te vjeter...
-Ndersa ti vazhdon te jesh e guximshme si muzika jote, ma kthen
-Muzika ime ka rene dhe do te vazhdoj te bjere vetem per ata qe kane ardhur dhe do te vijne per mua..

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2006 09:14
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

Une nuk jam vec se nje kalores qe rend e rend papushim aty ku me shpien kuajt. Kuajt jane te udhehequr nga disa forca te brendshme te mbinatyrshme…Keto forca te mbinatyrshme kane nje mardhenie perfecte komunikimi me mua…Ato me pyesin, i pergjigjen hamendesive apo habive te mia dhe rralle here veprojne sipas deshirave te tyre duke me habituar krejt apo duke me lene viktime te situatave te pakendshme …Une perplasem, luftoj, vuaj, emocionoj, mekatoj….Une mirepres, deboj, harroj, kthej ne mite…Une kritikohem, keqtrajtohem, lendohem, mbi mua ushtrohet dhune…

Po eshte e vertete. Miqesite kane pothuajse gjithmone te njejtin skenar fiks qe perseritet e perseritet…Une njihem me shok/miq, lidh me ta nje ndjenje pasioni te cmendur intelektual, kaloj periudha vellazerore dhe finalizoj zemerim, prishje dhe shpesh here edhe ndarje…Jane pikerisht keta njerez te vegjel apo te medhenj, te zinj, te bardhe apo me ngjyra, te bukur / te shemtuar qe nuk rreshtin kurre se perserituri “Mbetesh gjithmone ne mode!”

Sot paskam karikim nervozizmi…Nje melodi cjerrese zeri shkaktoi shemtim te mengjesit tim…Pamundesia e mbytjes se kesaj melodie (e pranoj qe me duhet te perulem perpara ketij tingulli) me shkakton nervozizem…Ehhh dreqi ta marr, jam mesuar qe muzika te tingelloje vetem rreth meje dhe vetem per mua apo asaj cfare dua une…

Nje msn chat me miqte e mi te perzgjedhur shpresoj do ta pastroi kete gjemim daullesh ne veshet e mi…

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2006 08:34
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

B. i ra violines

me gishterinjte e saj te gjate ,te zinj te mesuar qe ne vogeli. Degjoja nota te prera te nje melodie te njohur.Muzika me futi ne mendime ne ate shfaqe. Sa here qe ajo luante, dicka shperthente brenda meje ,nje ze gerthiste dhe mua me lindte gjitmone ajo deshira per te marre mesime muzike,apo pianoje meqe ate instrument kisha perzemer,cfaredo mesimesh qofshin vetem te nxirrja nje melodi te tille ,te kulluar ,te bukur.
Ne shfaqen e majit te shkuar shume papritur u kombinua melodia e violines se saj me fjalet e zjarrta te poezive te miat. Shume derdhen lot teksa na degjonin, ndoshta sepse publiku ishte i teri femeror...Mendoja kurjoze se nqs do te isha ne anen e impersonaleve , do te me fillonin perseri klithmat e zemres per te qene ne skene, per te shperthyer gulcimet e saj me pasion,per ti bere njerezit te preken,te dridhen dhe te mendojne. Nuk do gjeja rehat.
Por teksa i njejti person i ben te tjeret te dridhen me fjalet e saj ne skene po i njejti person dridhet ne jeten e perditshme nga frika dhe entuziazmi teksa e panjohura ,surprizat,kthesat e pakontrolluara, alternativat,zgjedhjet zbulohen njera pas tjetres. Nje aventure e vertete,e mbrekullueshme qe pershtjellon gjithe qenien.
Keto poezite e mia duhet ti ve ne praktike.Teksa shkruaj per"women of courage/strength/beauty/vision jadajadajada"shoh perpara meje nje udhetim te pambarueshem, nje udhetim deri sa te jem gjalle.
Duket sikur idete e mia jane larg per realitetin tim dhe duhet kaq durim,kaq pune deri sa te arrij atje.
Megjithate sterohllimet,fijet e durimit, zgjatja elastike, terheqja sa me shume e hapesires dhe kapacitetit te gjitha keto jane fishuar ne cdo ngjarje te re qe hidhet drejt rruges sime,dhe tamam me duket sikur luan mbi zemren time nje tel violine.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Maj 2006 04:30
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

Krejt i vecante mu shfaq imazhi yt kete here, befasues, intrigues...
Mbreme kishe vene ne pune shpirtin tend luftarak i cili here here shfaqej zemerak duke me vene me shpatulla pas murit...
"Do te te kthej me fytyre nga vetja nese do te ndihesh me shpatulla pas murit" - me fole per nje cast butesisht..."Kjo eshte nje menyre per te ndjere inatin, zemerimin, dufin tend!! I dua edhe keto shperthime tuat"...
------------------------
Lexova keto dite disa letra tuat. Dashur pa dashur me jane kthyer te shenjta keto karta, keto jane femijte tane qe jane krijuar nga nje bashkim inetelektual ..I ruaj me fanatizem kete tufe jetesh, vuajtjesh, shpresash ashtu sic u shkruajten dhe ruajten me fanatizem nga ty...
Me ndodh dicka e cuditshme qe ka te beje me ty...Kudo shkel hapi dhe syri im, kudo shkon mendja ime nuk rresht se foluri per ty, per jeten tende, per aftesite e tua qe te dhane fame dhe pushtet...Nje dite padyshim do te te publikoj e keshtu do mund ta degjojne te gjithe lumturine qe ndjej per fatin qe me vuri prane teje...
------------------------
Me ndodh shpesh here te zhytem ne analiza te thella te vetvetes . Ne keto momente jam terapisti me perfekt i organeve te mia, jam psikolog i semuindjeve te mia te vazhdueshme psikologjike, jam perendi qe parashikoj mundesite per te krijuar kombinacione ideale... Ehhh...E di! Ne fakt duhet te heq dore nga te gjitha keto pasi vula padyshim ka shkruar vetem emrin tend.

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2006 10:58
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

Makina ndaloi. Veshtrova perreth dhe per nje moment shtanga duke refuzuar te terhiqja kembet jashte makines..E pse ketu erdhem?! Koncidence e shemtuar. Me preke si rralle here moj koncidence!!!
Malli u kthye si per dreq duke zene vend ngjitur me karriken time. Ai me ka pushtuar te teren duke me mpire llogjiken, duke me shtuar te rrahurat e zemres...Disa here u sforcova per t’u kthyer ne gjendjen e meparshme por me kot...Dielli shkelqen, deti, zhurma e kalimtareve gjysem te zhveshur. I njejti peisazh...
Figura jote, ne keto momente nuk me thote asgje. Me je prane vetem si nje cope mishi ndersa une flirtoj dashuri me mallin...Ti hap dhe mbyll gojen tende duke folur pa ze...Nuk jam disponibel tani te te degjoj...Malli me eshte me i embel se ti... Ti ngre dhe ul doren tek pi cigaren e rradhes. Ne figure qesharake je kthyer si per dreq dhe kjo me shkakton zemerim...
_______

Ka kaluar kohe e gjate qe nuk me shkruani...Une nuk kam asnje lajm nga ju... E di, keni te drejte qe jeni zemeruar me mua, une vazhdimisht jam treguar e ashper me ju por duhet te me besoni qe cdo gje ka qene rrjedhe e dashurise sime qe kam per ju...Te ishit nje krijese pa vlera nuk do ta terhiqnit perkujdesjen time, nuk do ta zgjonit ashpersine time...
Tashme po guxoj te ju fus ne fantazine time. Po ju prek fytyren, floket, trupin...Po ndjej ndjenjen tuaj, ngazellimin tuaj, po ju dashuroj ne heshtje...
Heshtje...Asgje nuk pipetin...Hesht o mall!! Largohu prej meje!! Mos me prek me!!!Ti me shkakton besdi, jo rehati...Ti po permbys nje miqesi te brishte ne dukje perfekte...
---------------------------
Sa shume ju kam ndjere! Keto jane fjale te nje ndjenje ende te pashuar...
_______

I bukur me qendron perpara fytyres. Me ndjek apo jo?- me pyet per nje cast. Perlotem dhe te perqafoj lehte duke drejtuar hapat tutje bregut te detit....

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Qershor 2006 10:55
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Në violinen e artistes

Këmbët e mia të ftohta,
Po shkelin qetësinë e natës,
Ndërsa qyteti këndon me atë simfoninë e Shopenit.
Pyes muzikën: përse këndon vetëm ne kete nate?
Thua e meritojnë sytë e poeteve dhe artisteve
Që duken kaq të koncentruar poetikisht!?
Unë dhe te tjere po mbushim qelizat me ajër poetik,
Dhe ndjejme njëfarë freskie të bukur brenda nesh.
Simfonia që drithëron hap nje misherim me plot frymezim
violina e artistes po ben natyren shume per vete
pastaj cfare? krejt hijet e bardha ndalen ketu
per te degjuar kete histori te shkurter dhe te gjate
me nota te shkeputura nga violina.

me vone violina me gjen mua
dhe ma ben me sy
ndersa ajo bjondja me floke si te miat
te medha e kacurrelse fare
buzeqesh kendshem dhe me plot heshtje kurioze.

ah violine ?!>./<


Molekulat e shpirtit fillojnë të këndojnë,
molekulat e natyres po rreqethen ngadale
vuajtjet shkojne
vajzat kendojne
une marr fryme me heshtje dhe gjej
nje frymezim te madh...

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Qershor 2006 20:12
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

Per te gjithe ata qe jane ne gjendje te kendojne nen tingullin e nje violine...
Per Amorin, Lorien, Plloshton e te tjere

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Qershor 2006 13:13
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

megjithate une jam ne gjendje te shkruaj nen tingujt e nje violine, e jo te kendoj...

 

pershendetje dhe per ty ksenia...

 

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Qershor 2006 13:17
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:22 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Histori te shkurtra te nje violine...

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.