Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Rrefime memece
Gjithsej 15 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Eria
... smile ...

Regjistruar: 19/10/2005
Vendbanimi:
Mesazhe: 10645

Rrefim memec....

Perfundimisht e pranoj: Jam njeriu me me fat ne kete bote....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2010 22:14
Eria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eria Shto Eria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2010 08:39
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eria
... smile ...

Regjistruar: 19/10/2005
Vendbanimi:
Mesazhe: 10645

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2010 09:12
Eria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eria Shto Eria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Lightbulb

E shkuara mbetet jetshkurter sidoqofte!
( Eshte bere per qellime mesimi nje maturanti, por me pelqen dhe mendova ta ndaj me ju).


E shkuara nuk është më kohë , hapat e së cilës mund t’i masësh me tik-takun e sekondave dhe orëve që përmbyten në hapësirën e rrumbullaktë të orës. E shkuara , duke e parë nga kulltuku i së tashmës është gjëndje, objekt, mendim, zë, njëri apo thjeshtë një pakohësi që na ndjek hap pas hapi dhe është gjithmonë aty edhe kur duam ta kujtojmë, edhe kur duam të mos e kujtojmë. E shkuara është absurde, paradoksale, i përngjason atyre stalker-ve që të ngjiten pas, që dijnë çdo gjë për ty huqet, dëshirat, ngjyrën e preferuar apo edhe bezdisjet. E shkuara është personalitet, karakter, është ardhja në jetë e një fëmije, është fjala e parë, dhëmbi i parë, hedhja e hapave të para, dashuria e parë, apo lotët që mban mend që ke derdhur një ditë para së sotmes. E shkuara është vetja jonë e konturuar në dimensione të tjera, të cilët kanë latuar të tashmën e sotme që përballë së ardhmes përsëri e tashme e shkuar mbetet. Çudi!
Duket si lojë fjalësh, por nuk është e tillë, është thjeshtë lojë akrepash, lojë ciklesh hënore, lindje e perendime diellore, që gjurmohen në tipare të zmadhuara, në një këmishë që e ke veshur në të shkuarën por që sot nuk të zë më, gjurmohet në kujtime për ato që kanë qënë dhe nuk janë më, ose vazhdojnë të jenë por të ndryshuar, shumë të ndryshuar.
E megjithatë, e shkuara mbetet jetshkurtër, sepse jemi ne që e bëjmë të atillë, jemi ne që e përdorim pavetëdijen tonë si një rezervuar që na shërben për të depozituar kohësitë tona, si një mall stok, të dalë mode dhe që dikur ia kemi ndjerë lezetin. Kjo është e shkuara, pavetëdije!
Por mua më pëlqen kjo përsjatje kohësh, që ne e quajmë jetë. Këto kohësi të pakohësishme ose gjithëkohësishme që mbeten, që mund t’i rikthesh kur të shërbejnë, kur duam ne. Më jep një ndjesi të gjithëpushtetshme mendimi që një përmasë mishtore, njeriu (unë), arrin të mbajë ekuilibrin midis tre kohësive; të shkuarës, të tashmes dhe së ardhmes dhe në kohë të caktuara i përpunon me mëndjen e tij sikur të ishin një masë plasteline.
E pse duhet domosdorshmërisht të diktojmë jetshkurtësinë e së shkuarës, kur e dimë që është mëndja ajo që e bën të tillë? Pse të ndalim hapin e mendimit tek koha, tek gjëndja, tek objekti, tek e shkuara, kur mundemi shumë mirë të ndalemi tek ndjesia, tek ai ndriçim krenar prej egoisti të thekur që ti je epiqëndra, ti je arena ku vdesin mijëra orë e rilindin qindra të tjera. Epiqëndra ku fle e shkuara, jeton e tashmja dhe kotet e ardhmja!
Edhe pse duart e së shkuarës na kanë përpunuar, blatosur e skulpturuar, duke na bërë këto që jemi sot, ajo mbetet jeshkurtër sidoqoft. Mbetet jeshkurtër sepse rrezet e saj nuk kanë shkëlqimin e së tashmes, nuk kanë potencialin e së tashmes, ajo thjeshtë shndërrohet në një rrëfenjë që mund t’i heqësh një fragment, shtosh një tjetër apo modifikosh një fillim, vazhdim apo fund. Pra, nqs ajo, e shkuara, ishin duart që pikturonin Njeriun, sot këtë stafetë e ka e tashmja krenare, e tashmja jonë, e tashmja ime.
E megjithatë jetshkurtër apo jo, është vetëm një kufi i hollë sa një fije bari që ndan “kohët”. Është vetëm një kufi i hollë imagjinar, por padiskutim i pushteshëm që të shkuarën e bën jetshkurtër, të tashmen krenare dhe të ardhmen lakmitare. E shkuara është thjeshtë një kufi!

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2010 15:07
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eria
... smile ...

Regjistruar: 19/10/2005
Vendbanimi:
Mesazhe: 10645

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2010 16:08
Eria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eria Shto Eria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

* * *

Nuk e di perse klikova te kjo teme? Asgje s'kam per te rrefyer, me deshiren per te mbetur "rrefim memec". Asgje nuk kam "memece" me deshiren per t'u "rrefyer". Eshte nga ato rastet e pakta, qe kam peshtypjen se gjithcka qe kam brenda vetes e kam artikuluar dhe e kam gjurmuar drejt destinacionit te deshiruar. Ai, biseda me te, te kuptuarit edhe me "heshtje", me jep kete efekt shterrues fjalesh.
Dhe ndihem aq mire kur e ze veten "gafil" tek e kerkoj ne kafenen ku pi kafen e mengjesit, apo kur eci rruges per ne pune, shtepi apo gjetke. Ndonjehere e bej edhe me vetedije, edhe pse e di qe nuk ka per te qene aty! Me duket sikur kjo me cliron nga nje pjese e mallit qe grumbullohet shuk brenda vetes.

Me mungon qe ne sekondin e pare qe nuk jam me te! Dhe kjo nuk eshte shenje e mire...Aspak!

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2010 16:27
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Sherri, tashme mendimin tim per kete gershetim mendimesh e di.
Kur nisemi me pritshmerine qe eshte "duet", kerkojme domosdorshmerisht sinkron mendimesh dhe kujtimesh. Por jo gjithnje ka, kjo sepse me kujtimet njerezit gjithnje kane atach te ndryshem.. Por mua me pelqen!

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2010 08:06
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eria
... smile ...

Regjistruar: 19/10/2005
Vendbanimi:
Mesazhe: 10645

E di,por mua sepse me pelqeu e solla ketu...Te tregova,sa te veshtire e pata,te shkruaja me ate...ndryshe bashke..se deri diku e ndjek stilin tim te ri qe shkruaj,ajo ka vite qe nuk ka lexuar gje nga une....edhe veshtire te vinte ajo ne rrjedhen time..dhe veshtire te vija une ne rrjedhen e saj..me demek lemsh puna

Ps.Merthi Shero

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2010 09:13
Eria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eria Shto Eria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

Sa mire do te ishte sikur rrefimi i te paguarit te qirase se shtepise te ishte memec tani.

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Dhjetor 2010 08:29
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eria
... smile ...

Regjistruar: 19/10/2005
Vendbanimi:
Mesazhe: 10645

5...4...3...2...1...

5 gishta te mbajne fort te kane kapur doren,
nje grusht pesegishtesh shtrenguar pas dores tende...
4 gishta ende te mbajne...
3 gishta nuk te leshojne...
2 gishta ende qendrojne...
gishti i vetem dhe i fundit,i ndjere vetem...avash shkeputet dhe te leshon...
dora nuk shtrengon me doren/zemren...dora te la...

...dora ka ikur vetem nga shtrengimi i dores dhe zemres tende,une jam ende ketu...dora udheton,mbeshtetet ne shpatull...dora do jete forca jote,mbrojtja jote,engjelli yt personal...do te japi shtysen kur te mos ecesh me,kur te jesh ne dyshim do te te shtyje apo mbaje me force te mos shkosh...do te mbaje te mos rrezohesh asnjehere...do te ndihmoje te ngrihesh nese ndodh qe je penguar diku...do te jete aty,gjithmone edhe kur te tjeret ndoshta s'do jene..ajo nuk do te braktisi kurre...do te bej te qeshesh edhe kur i ke varur buzet...do te mbaje fort ne ditet e eres se fuqishme..do te ndihmoje mos te humbesh drejtimin...

Do te jete me ty,nje copez e imja...gjithmone...

1...2...3...4...5...Larg...


E. (per L.)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Dhjetor 2010 10:39
Eria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eria Shto Eria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:06 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 15 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Rrefime memece

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.