Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Kultura nen hijen e teatrit Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 3.67.
Gjithsej 36 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lova
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/08/2003
Vendbanimi: Ne qiellin e shtate
Mesazhe: 432

Post

prane shtepise sime
pash lotin tend te me priste, duke me pritur mua pikuar nuk kishte... Frymen tende gjeta te larget, e t'i afrohem nuk mundja
dhe nje tingull shkeputur nga zeri yt desha ta degjoj
por i larget ishte... Hapin tend mu duk se ndjeva
shtegut te fatit
kisha gabuar
veq deshira kish qene ajo qe andej kish kaluar.....

__________________
jeni si shpirt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Prill 2004 10:58
lova nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lova Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lova (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lova Shto lova nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lova nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unforgiven
*$*$*

Regjistruar: 08/07/2003
Vendbanimi: *$*$*
Mesazhe: 958

Gjithmone jam perpjekur te analizoj kuptimin e mirefillte te termit Kulture, por gjithmone fundi ka qene nje mpleksje idesh dhe mendimesh..
Dikush kulturen e quan te lindur, dhe rezultati del qe vetem nje perqindje e vogel njerezish, pinjolle te dyerve te medha ta gezojne kete atribut..
Nje tjeter perfshin ne kete term gjithe informacionin e asimiluar nepermjet studimit apo pervojave jetesore, dhe i bie qe pjesa dermuese e popullsise te jene pjese e ketij termi..
Te tjere si faktor themelor te kultures futin mireqenien ekonomike, gje qe te krijon mundesi me te medha perballjesh me boten e artit dhe te kultures, rezultati teper minimal..
Vete njerezit e artit dhe te kultures do te te permendnin talentin dhe shpirtin si faktorin determinant per te bere pjese ne armaten e njerezve te kultures..

Perseri ne kete mpleksje idesh dhe mendimesh, gjithmone kam pranuar shpirtin si vendimtarin, i cili nuk pyet per anen monetare ne kete dashuri, qe nuk e ka zili talentin por e adhuron ate, qe s'njeh pengesa , emer apo lavdi ne pasionin e tij....Kultura dhe shpirti , binjake dhe sinonim te njeri tjetrit..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Prill 2004 20:29
unforgiven nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unforgiven Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unforgiven (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unforgiven Shto unforgiven nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unforgiven nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lova
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/08/2003
Vendbanimi: Ne qiellin e shtate
Mesazhe: 432

Lightbulb

Më ndihmo të lutem, më ndihmo të ëndërroj, që gjithë këtë hapësirë komode nga shpirti ta largoj.
Të pushtoj gjithë hapësirën e detit dhe të qiellit, dhe gjithshka të kaltër ta mbledh në sytë e mi, dhe ndër to me një varkë të bardhë, si në një det të qetë, të lundrosh ti lumturi. Deti le të prehet për një çast në breg, dhe qielli sytë e kaltër le t'i mbyllë njëherë. Më ndihmo të lutem të bëhem më e mirë, Të varros gjithçka që e vdes njeriun në shpirt.........

__________________
jeni si shpirt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2004 11:16
lova nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lova Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lova (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lova Shto lova nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lova nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lova
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/08/2003
Vendbanimi: Ne qiellin e shtate
Mesazhe: 432

Exclamation

Mos e mbyll ate sy te shkruar ngjyr jete, lere lotin te cmendur le te bjere ne dhe largoje mendimin nga ajo qe e therrasin vdekje, mos e duaj te keqen por ate qe sjell gezim e hare!!!!!!!!!!!!!

__________________
jeni si shpirt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2004 11:30
lova nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lova Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lova (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lova Shto lova nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lova nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lozonjare
AKULLTHYESE

Regjistruar: 24/02/2004
Vendbanimi: Tek shpirti im.....
Mesazhe: 375

Lightbulb

Pa titull....

Syri lot argjendi pikon,nen hijen e harreses dhimbja renkon,heshtja flet,dhe gjëmon,plagen therse kush e sheron??
Por nje ditë ne qiell,shpresa do të fluturoj,naten e erret te shpirtit tim,hena do e ndricoje.Dashuria,cader qe mbart rrebeshe trishtimi e dhimbjesh,por edhe ylber ngjyrash kenaqsie dhe faljesh,dera e zemeres time pret trokitjet engjellore,te shkund pluhurin e vetmise shekullore...........

__________________
Nje zemer e mbushur me dashuri....zgjon nga gjumi miliona zemra te fjetura.........
Nje mendje e mbushur me dituri..cliron nga erresia,miliona mendje te errta....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2004 11:41
Lozonjare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lozonjare Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lozonjare (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lozonjare Shto Lozonjare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lozonjare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lozonjare
AKULLTHYESE

Regjistruar: 24/02/2004
Vendbanimi: Tek shpirti im.....
Mesazhe: 375

Vetem Pyes.......

Pyes syrin,pse loton...
Pyes qiellin,pse gjemon..
Pyes shpirtin ,pse renkon..
Pyes zemern pse s`punon...
Pyes trishtimin,pse gezon...
Pyes dhimbjen,pse belbezon...
Pyes ujvaren,pse nuk gurgullon...
Pyes dallgen e detit,pse nuk valezon...
Dhe te gjitha me pergjigjen me heshtje lakonike...
Drita e dy zemrave u shua ne menyre tragjike................

__________________
Nje zemer e mbushur me dashuri....zgjon nga gjumi miliona zemra te fjetura.........
Nje mendje e mbushur me dituri..cliron nga erresia,miliona mendje te errta....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2004 11:56
Lozonjare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lozonjare Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lozonjare (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lozonjare Shto Lozonjare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lozonjare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lozonjare
AKULLTHYESE

Regjistruar: 24/02/2004
Vendbanimi: Tek shpirti im.....
Mesazhe: 375

Re: Re: Vetem Pyes.......

Citim:
Po citoj ato që tha plloshtani


e tani mund te ndalen ne mes te botes se madhe. Nje stop i madh. Ti qenke goxha e talentuar, sepse paske gjestikulacionin e shprehjes artistike, dhe paske me respekt te mbuluar shpirtin me hijedrite te spikatur poetke. Eshte nje simbolik qe flet me me shume gjalleri, dhe brenda saj veshet nje figure e mahnitese, qe vezullon si ylli polar i mbremjes. Aty thuret vargu qe flet me mall, dhe aty kerokot puna e enigmes se harxhuar, dhe aty ka nje apostrof dedikuar nje krijese ku jeton brenda botes se saj. Nje moster, qe mund te merret si model poezie, me fryme peizazhiste letrare....!!!
Posedonke gjithe ate kulture te veçante...
e pashe nje goce qe zvenitet kur ne mendje, por qe u venitka ne pune. Kaq, me respekt nga Plloshtani



Flm,Plloshtan....ndoshta keto qe thua ti jane te verteta...keto une nuk i verej tek vetja ime,sepse gjithcka qe une e nxjerr nga shpirti,eshte brilante sepse mundohem qe shpirtin e sinqerte ta pasqyroj me reflektime dhe ne vargjet qe une shpesh i hedh ne copesa letrash.......shpresoj qe nje dite ti mbledh....megjithate ndjehem mire tani qe TI po me vlerson,sepse TI nuk je pak......per mua je nje njeri me shpirt artisti..............

__________________
Nje zemer e mbushur me dashuri....zgjon nga gjumi miliona zemra te fjetura.........
Nje mendje e mbushur me dituri..cliron nga erresia,miliona mendje te errta....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2004 12:10
Lozonjare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lozonjare Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lozonjare (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lozonjare Shto Lozonjare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lozonjare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lozonjare
AKULLTHYESE

Regjistruar: 24/02/2004
Vendbanimi: Tek shpirti im.....
Mesazhe: 375

Në ëndërr,pashë hënen ziliqare që te shikonte,dielli që nxitimthi perendonte,sirenat e detit për ty këndonin,yjet zbritnin nga qielli dhe degjonin,Tik Taket e zemres që kumbonin,nota muzikore bukurise tende i kushtonin......

Te pershendes shum Plloshtan..........

__________________
Nje zemer e mbushur me dashuri....zgjon nga gjumi miliona zemra te fjetura.........
Nje mendje e mbushur me dituri..cliron nga erresia,miliona mendje te errta....

Modifikuar nga volter datė 29/11/2005 ora 15:31

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2004 12:18
Lozonjare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lozonjare Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lozonjare (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lozonjare Shto Lozonjare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lozonjare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Hmmm, sa ndjenja ka kjo goce!!??

Ma kujton energjine e librave te mi. Pastaj perurimet e mia. Krejt natyren time te madhe, dhe te vogel, pse jo edhe te mesmen.!!!
Kjo qe me ben te plas eshte se ju e meritoni plotesisht nderimet e mia, dhe pastaj me keni gerryer me meshire te madhe nga kafka, dhe me keni lemuar si engjell te bardhe, dhe keshtu pelcet historia e engjejve. Jo rastesisht edhe ne librin tim, kam perdurur protagonist me imazh te perkedhelur, si lozonjare, madje jo edhe rastesisht protagonist me emra engjelli shqiptar. Kjo eshte nje fund i fillimit te ri.......!!!!
Te paça.!

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2004 12:53
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lozonjare
AKULLTHYESE

Regjistruar: 24/02/2004
Vendbanimi: Tek shpirti im.....
Mesazhe: 375

Re: Hmmm, sa ndjenja ka kjo goce!!??

Citim:
Po citoj ato që tha plloshtani
Ma kujton energjine e librave te mi. Pastaj perurimet e mia. Krejt natyren time te madhe, dhe te vogel, pse jo edhe te mesmen.!!!
Kjo qe me ben te plas eshte se ju e meritoni plotesisht nderimet e mia, dhe pastaj me keni gerryer me meshire te madhe nga kafka, dhe me keni lemuar si engjell te bardhe, dhe keshtu pelcet historia e engjejve. Jo rastesisht edhe ne librin tim, kam perdurur protagonist me imazh te perkedhelur, si lozonjare, madje jo edhe rastesisht protagonist me emra engjelli shqiptar. Kjo eshte nje fund i fillimit te ri.......!!!!
Te paça.!




Ti je një njeri qe nuk mund te te gerryej asnje deri ne fund....tek ti eshte nje pafundesi......

Të Paca dhe me pac...

__________________
Nje zemer e mbushur me dashuri....zgjon nga gjumi miliona zemra te fjetura.........
Nje mendje e mbushur me dituri..cliron nga erresia,miliona mendje te errta....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2004 15:50
Lozonjare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lozonjare Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lozonjare (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lozonjare Shto Lozonjare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lozonjare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:27 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 36 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Kultura nen hijen e teatrit

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.