Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Lajthitje njerezore & kodra mbas bregut
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Lajthitje njerezore & kodra mbas bregut

Tu pa nje film para disa kohesh me lindi nje ide.Nuk e di a e keni provu me shkru cfare ju vjen ne kry pa mendu e pa e pa se cfare e si ishte e cfare shkrue pak ma poshte po vetem me derdhe mendimet le leter.Ndoshta do ju dalin mendimet ma te kota e nje qe e lexon thote se k’to jane vetem lajthitje e fjale boshe kodra mbas bregut. Nji psikolog do te thote se kto jane vetem te vertetat e mshehuna e asgja ma teper.
Para shume mujshe u mundova me shkru ne menyre te tille e rrezultati ishte alucinant

Modifikuar nga tresh datė 03/04/2005 ora 10:53

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2005 08:47
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

E SOTmja jeme fillon me te DJEshmen.E SOTmja jeme asht pjedhe se se DJEshmes.
Te SOT-men po e filloj me DJE-shmen teme,dhe e gjitha kjo pse po shkruj SOT, po shume mire e kishe fillu me SOT mqs po shkruj SOT po une e kam nji te DJE-shme du qe te kem edhe nje te NESER-me e atehere pra :

Dje ishte nji dite a-normale.

Fjala normale ne fjalorin tem ka fillu me xane vendin e te mos bamit asgja, te humunit te kohes e ku per normalitet nenkuptohet monotonia,rutina qe po na ndryshk e merzia qe po na han brenda.Sa e tmersheme keka kjo TEJA, ky krymi i merzise qe dale ngadale i grryn njerezit si grryn uji gurin.Sa normale po me duket jeta po sa a-normale asht ne t’vertete.

Dje pervec mendimeve normale s’kisha asgja te re,e per mendime normale don me thane mos me mendu asgja ,si t’jete kjo dicka pozitive, me vlere, te bukur a te keqe.Cdo mendim ka vleren e tij e mos me mendu do me thane me jetu kot ne kete toke,do me thane me kene si ai qeni qe lun bishtin sa here i japin me hanger e per mu do me thane me buzeqeshe sa here qe shoh se kam marre rrogen. Sa i vogel po mu duk vetja DJE kur vuna edhe une firmen per nje tjeter rroge te marrun dhe lujta edhe une bishtin tem te vogel i kenaqun.
Sa pak per nje njeri.......
Bah cfare kafshe inteligjente qe po me duket vetja.Kafshe normale apo ma mire me thane njeri a-normal, e po me duket asgja tjeter vetem si nji frymor nji fryme-marres
Dje kisha edhe emozione normale e kjo do me thane se adrenalina jeme po mberrin ne piken zero.S’du me kene aq i keq sa me thane ne zeron absolute po s’ka dicka qe me ngroh a dicka qe me freskon shpirtin ma.As ‘’vesa’’ e nades qi me ka fresku s’ekziston ma e s’me freskon ma e s’me shun ma etjen e shpirtit tem. Shoh sa e thate asht buza jeme e sa i thate asht shpirti jem.Sa nevoje kam me njome andrrat e mia ne freskine e nji ‘’vese’’, ne bulzat e vogla te rrumbullakta te lemume qi me ofron ajo cdo nade. Ajo humbet tek une e une humbas ne freskine e saj .Ajo vdes per rilindjen teme e une rilind nga vdekja e saj
Dje ishte nji dite normale edhe ne shetitjet e dalje-hymjet e mia e si per cudi edhe pse kishe mujte me ba dicka ma ndryshe kete radhe ku kishe mujte me vu ne perdorim edhe trunin,si psh me numru hapat e mi qe nga momenti i daljes deri te ai i hymjes ne shtepi,nuk e bana.
Duhet me i numru hapat ne kete jete pse sapo degjova nji reklame ne televisor:
10000 hapa ne dite duhen per me mbajte vedin ne forme….Hahahahahah......
Forme nji tjeter fjale qe po e humbet edhe kjo kuptimin e saj.Forma po na mbyt shpirtin e une s’du me kene ne forme as du me pase forma,s’du me kene brenda rregullave ligjeve caqeve e limtiteve, sepse atehere mu s’me pret vetem nji dite normale e mendime normale…..
Dje bana nji gjume normal,pa andrra pa shqetesime.Si rashe u zgjova,as e ndjeva se kisha fjete se kisha ba dicka .Sa keq gjume pa andrra pa ankthe pa shqetesime,gjume e thjeshte gjume.Gjumi jem asht gjum normal pa andrra e kshtu asht si nji gru shterpe qi s’pjedh as gja e skrijon asgja per ma teper as ne anderra.
Kto siq shihen s’jane vetem se shqetesimet mbi normalitetin e SOTme mbi te DJEshmen,po DJE ishte DJE e SOT asht SOT dhe e nesermja s’ka me kene si e DJEshmja.

Ky shkrim ‘’Kodra mbas bregut’’ spo asht gja tjeter vetem se lajthitjet e zakonshme mbas nji dite pune ,asht ajo a-normalja qe une krijoj cdo dite ai elementi qe prish rregullin tem te krijimit te botes te jetes teme.
Me prishe rregullin e gjanave do me thane se une jam ala njeri e normalja s’ekziston ma per mu as kam mollen teme te ndalume ne mendime ne jete. Po une jam tu tentu me pa me syte e mi, me mendu me menden teme, me preke me duerte e mia e me preke me dore a-normalen. Jam si Eva e Adami e ndoshta kam preke me kete shkrim koshencen teme te paster /te ndyte du me preke mollen e ndalueme per me vazhdu me kene njeri.
Zoti i madh qi krijoi cdo gja krijoi edhe mollen e ndalueme te c’do njeriu.Ate qe s’duhet me e ba, por njeriu asht ajo kafsha inteligjente qi mendon vepron e guxon dhe e ban don apo nuk do Zoti.Asht normale friga e cdo njeriu me e ‘’tentu mollen ndalueme’’ po ashtu asht a-normale mos me guxu me provu me tentu , me provu a-normalen ne jeten tone.
Cdo njeri ka mollen e vet te ndalueme e per sot molla jeme e ndalume ishte motonia rutina normalja ne jeten teme.
Duhet me e provu a-normalen ,per me mberrite me kene njeri, me u ba njeri.Me dale nga PARAJSA e normales e rregullit e me hy ne FERRIN e a-normales te kaosit te jetes se perditshme.
Une e du jeten .

Itali 2004

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2005 08:49
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsake_topolake
virtualmente virtuale

Regjistruar: 17/05/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 908

intrusa dispettosa :D

Se non mi sbaglio questa si chiama scrittura "libera", la quale favorisce lo sviluppo di particolari capacitą di introspezione altrimenti inibite. A me capita quasi sempre, ogni volta che ho davanti un pezzo di carta e i risultati?? Scopro cose che nemmeno io sapevo di sapere sentire ecc. ecc. e il foglio puntualmente va sempre a finire nel bidone della spazzatura. non sņ se conviene lasciarlo in giro. ( cmq dipende dalle situazioni...c'č chi puņ e chi non puņ; ed io francamente - non puņ)
buona continuazione! e scusa per l'intrusione (anche per l'italiano).

__________________
[io non c'ero e se c'ero dormivo]

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2005 21:32
durrsake_topolake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsake_topolake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsake_topolake (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsake_topolake Shto durrsake_topolake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsake_topolake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Vazhdova te shoh diellin qe shkelqente si kristal neper fytyrat e qesahura te njerezve, dhe aty pashe qe ishte mbledhur nje magji e cuditshme per te tere ne... Qielli blu, farfuriste nga te tere rreze, dhe jepte nje shkalle te siperuar ndricimi...Ishte vertet nje bukuri e rralle qe kurre nuk e kisha pare ndonjehere ne jeten time modeste.... Pastaj pasi pashe kete bukuri, u ndesha me nje pellumb qe shikonte diellin si i cmendur, dhe filloi per nje cast nje muzike te bukur, qe mua ma mori veshin tatepjete...

Prehjet e ketilla me vene ne nje situata goxha te relaksuar, dhe te mirefillte....

uh u lodha...gishtat me bejne tap fap.!!!

P.s tresh ku te vajti mendja per nje gje te tille

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Prill 2005 08:31
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

Sikur te mos heshtja atehere kur kam heshtur, mos bertisja kur kam bertitur, mos kujtoja kur kam kujtuar, mos harroja kur kam harruar, mos mendoja kur kam menduar, mos flija kur kam fjetur. Shkurt nqs do te kisha bere gjithmone te kunderten e atyre qe kam bere do te isha perseri une apo do te ishte nje une tjeter qe do te binte kontrast me qenien time?
Po atehere kush do te ishte ai qe do te bente te gjitha ato gjera nqs nuk isha une? Po une cfare do te isha duke bere?

Ps: qenka goxha gallate kjo pune. Duhet ta bej me shpesh.

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Prill 2005 06:00
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

KODRA MBAS BREGUT...
Letra,koshi i plehnave e paraziti


Tu lexu Durrsake topolaken filloj me me punu prap truni. Ndoshta ky shkrim e meriton me perfundu ne kosh te plehnave si shume te tjere si thote durrsakja po spo ma ban zemra.
Sa kisha dashte me e hjelle ne kosh kete shkrim ashtu si baj e kam ba me shume te tjere po kete radhe spo mundem me trete dicka temen....Do te dosha me hjelle ne leter te gjitha mendimet e mia deshirat e mia, e pastaj me nje levizje energjike te krahut me e hjelle ne nje kosh e cdo gja me u zhduke si me magji me u trete si me magji e keshtu edhe nga mendja jeme me u fshi cdo gja si per me magji.
Do te dosha me shkru cdo gja ne leter e masandej me e trete ne kosh,zgjidhja ma e lehte per me i ike dhe me harru te kalume me e lane ate mbrapa dhe me u rinuvu.Sa ide gjeniale sikur te ishte kaq e lehte me i ike anderrave deshirave shqetesimeve,shpresave tona njrezore.....
Sa ide gjeniale,pse keshtu do kisha deshire me jetu ne koshin e plehnave te njerezve mks aty njerzit hjellin letrat e zhublosuna te shkyme tane nerva nga fletoret e ditaret personale pse aty perfundojne mendimet ,deshirat disfatat segretet e njerezve.Ne ato copa letrash ekziston jeta e pa jetume e cdo njeriu.Une keshtu do te jetoshe si parazit duke u ushqu cdo dite me idete,ankthet,frigat e iluzionet e tyne nga deshirat e tyne nga vullnetet e tyne te shtypuna (Migjeni)....
Do te doshe me jetu ne koshin e plehnave te shume e shume njerezve si parazit.....me lexu zhvarravinat e secilit prej tyne...me lexu ate kodra mbas bregut ...ate qe nuk mundena me i shfaqe te tjerve...ate qe na duket e keqe e jo me vlere...ate qe zhgarravit truni jone ne anderra,deshira e mundohet me i materializu ne jeten e perditshme por shpesh mjaftohena vetem tu i materializu ne leter,ne ate letren qe perfundon ne koshin e plehnave...

ps.E mks ishte ideja per kete kodra mbas bregut me erdhi prej Durrsakes sa do te dosha me jetu ne koshin saj te plehnave :p.....

Modifikuar nga tresh datė 12/04/2005 ora 16:23

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Prill 2005 09:21
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsake_topolake
virtualmente virtuale

Regjistruar: 17/05/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 908

Jetesa tek koshi im i plehrave eshte fare e rehatshme, do kesh vizita te shpeshta, ke gota plastike, letra nga me te mirat, te buta mund ti perdoresh si jastek, ndonjehere te sherbej pak kafe kur mendoj se kam pire shume per vete. midis letrave te shkruara e zhgarravitura mund te zbulosh imbalazhimin e biskotave e mia te preferuara, cokollatat qe me dhurojne:p , nuk hedh gjera floriri, nuk hedh numer telefoni

Per sot po lejoj nje hyrje ne koshin e plehrave. qendrim te kendshem:p

Vi č mai capitato di alzarvi una bella mattina e rimproverare te stessa gią nei primi 5 minuti del cossidetto rimbambimento? Beh, io lo faccio ogni giorno. Volete sapere il perchč ?
Mi prometto e riprometto sempre di portare a termine qualsiasi tipo di lavoro ma, in realtą, non si realizza mai. Ogni volta che mi ci impegno, ho sempre fretta, non ho mai tempo. Veramente si potrebbe parlare di uno sprecco di tempo(perchč alla fine c'č semmpre) non per niente dicono che il tempo č denaro. E pensare che quello che mi rovina ( la non realizizzazione di portare e termine le cose) č semplicemento un piccolo (beh mica tanto) bianco (con bordi azzurrini) cassetto di calzini.
E' perennemente in disordine. Non ci trovi mai 2 calzini uguali. In veritą ci sono, perņ normalmente bisognerebbe dedicarci un pņ di minuti. L'nvenzione pił geniale, sarebbe che mettessero sul mercato degli nuovi calzini supertecnologici che si sistemino da soli nel cassetto. Non sņ perchč sono cosģ ostianta a non sistemarlo mai, anche perchč quando lo faccio il giorno dopo ritorna tutto come prima e pił di prima Tanto che stamattina, dalla fretta ho preso un calzino verde con stirscie gialli e l'altro completamente arancione. Ero terribilmente in ritardo e nello stesso tempo terribilmente mal abbinata(almeno per quanto riguarda i piedi).

*dopo di questo penserete che sono una terribile disordinata, invece non č vero affatto, perchč in realtą sono (ahime' ) un'ordinata fissata a volte anche esagerata, ci sono degli armadi dove i vestiti sono divisi per colori(sarņ normale??). quindi il cassetto degli calzini sarebbe l'unico neo.
__________________________________________________
_____________________________

ti interessa per caso??


beh. dopo questa mezza paginetta scritta a posta per essere buttata nella spazzatura, mi basta una bella canzone degli REM e tutto il resto non conta pił. Ed io canto e ballo con il mio calzino rosa e verde, guardo il cielo sereno, un pņ rossiccio a qst'ora, e tanti pensieri mi si accumulano nella testa, e mentre dalla finestra metą aperta si sente il rumoreggiare del vento, io giro la testa e mi guardo una scimmia vivente o meglio quel guardone del mio vicino di casa. Cazzo, ma č mai possibile, che non si puņ avere un pņ di privacy??

cią, chiudiamo le persiane...



*giustificazione per l'uso della ingua italiana, č perche certe stronzate non mi vengono in albanese

__________________
[io non c'ero e se c'ero dormivo]

Modifikuar nga durrsake_topolake datė 13/04/2005 ora 19:00

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Prill 2005 18:42
durrsake_topolake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsake_topolake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsake_topolake (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsake_topolake Shto durrsake_topolake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsake_topolake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
myzeqari
daddy

Regjistruar: 13/10/2004
Vendbanimi: England
Mesazhe: 2498

Smar vesh gje per zotin se sdi kete te flamusur Taljance :p , ka ndonjeri te na perkethej ore ?!

__________________
Ja fute kot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Prill 2005 21:50
myzeqari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė myzeqari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me myzeqari (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė myzeqari't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: myzeqari Shto myzeqari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto myzeqari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Talking

KODRA MBAS BREGUT...
Pokeri,kokrra e groshes dhe burrnia

-Nji nate ma pare kisha lujte poker me do shoke. Poker sa me thane, sa me thane qe po luj,pse ma shume ishte deshira me kene ne shoqnine e shokve te mi. Befas ne nji moment mu kujtune do skena filmash western ku burrat losin poker pine duhan e wiskey ,e me vinte me qeshe pse s’kishte asgja te perbashken me ate qa bame une me shoket mi. Ai asht vetem nji film, ato jane burra me cigare me pistoleta me me tufa dollaresh ne dore e ne vetem do shoke qe po kalonim kohen.Kete radhe edhe me prpozimin e nji shoku lujtem me centezimi pse here tjeter kena lujte me kokrra groshe,si me thane cilesisht bame nje hap perpara por si ide s’me pelqei aspak e keshtu qe mbas nja 4-5 durshe e lashe lojen.

Per ate qe ka lujte poker ndojihere e din qa po tham e per ca po flas.Gjate gjithe kohes qe lujta poker mu duk se me dha nje nje hije diplomati , e pokeri te bān psykolog, te bān kurë nervash,te kalit durimin,te ndihmon te ushtrohesh në mujtjen e vetes e... , kur të don zari, edhe të tjerve!
Sa hyni leku ne loje edhe pse me centezimi filloj me me funksionu krejt ndryshe truni. Mbaroi loja e Pokerit e filloi Pokeri

Pokeri te ven trunin ne levizje ne katerqind ane e keshtu mu kujtu nji liber i bukur i Dostojevskit :- ‘’Lojtari’’ e ne ka ka nje thanie te vjeter Ruse qe permendet ne ate liber :
-''Per me u qujte burre duhet me ba kater vjet gjimnaz dy vjet universitet e dy vjet burg...!''
Po mire une qe nuk jam Rus po Shqiptar qa duhet me ba me kene burre, a vlen edhe per mu kjo thanje, pse deshire me ba burg ne kete moment nuk kam aspak ndersa universitet kam ba ma shume se sa kerkohet ?!

E fillova me pyte vedin se cfare te ban burre ne Shqipni e por spo di me i dhane asnji pergjigje pytjes. Sdi as ka me e fillu me mendu,sdi as si me e mendu vedin si burre,e nqs jam, momentin e pare qe e kam ndi vedin burre.Sdi ne c’moshe u bana burre!
Shume po lodhena me kene njerez ne Shqipni e per ma teper tesh na kerkohet me kene edhe burra. Ndoshta asht pse ka ndyshu ky koncepti i burrnise e te bamunit burre ne Shqiperi.

Ca me duhet pokeri thashe vedit kur je kaq iniorant e sdin me iu pergjigje as pytjes ma elementare qe te shtron vetja jote.Sado qe po mundohem me shkru Kodra mbas bregut spo me del asgja me vlere mbi konceptin e burrnise nder Shqiptare.Spo di ca me vazhdu me shkru pse me asht blloku truni dhe po e la per nji dite tjeter konceptine domethanien e Burrnise.

E di fajin e kam une qe mendoj , e per ma teper qe po shkruj mendimet e mia lajthitjet e mia.....po me falni mos me ma vu re...jane vetem kodra mbas bregut.

Ndoshta do te kishte kene ma mire me pas vazhdu me lujte poker me shoke edhe sot dhe me e kthy prap me kokrra groshe per me i dhane ate hije te lehte e njerezore qe kishte loja jone deri ne momentin qe ishte loje, dhe su kalu ne centezimi......
...ne poker...


ps...Rosso di sera bel tempo si spera ma la mia preoccupazione e di non trovare nella spazzatura quelle calze bucate che ti mancano :p....sai che risate

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Prill 2005 21:59
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i/e paregjistruar
.

Regjistruar: 13/08/2004
Vendbanimi: .
Mesazhe: 1280

Shpesh me pelqen me shkrujt po gjate procesit me humb deshira e motivacioni. Kryesisht, me pelqen me u shpreh me ate gjuhe qe me punon truni. S'du me i modifiku fjalet, s'me intereson sa te lexushme jan per te tjert. Du vetem me shkru per vedi e mundsisht gjuha me ken sa ma e kjart vetem per mu. E kujt po i bahet vone per gjuhen letrare...

Ka disa koh qe mundohem me u shkeput prej ktij demel-llekut qe me ka kap. As un se du qe gjanat te me mesin sot per neser, por sikur forcat e motivimit jan jasht kontrollit tem. Zgjohem nadje me 100 ide e plane, po ne fund te dites perfundoj e lodhun dhe me shumicen e gjanave te paperfundume. Ka nji moment ne jete qe e kupton se duhet me u sforcu pak ma shume, kur gjanat jane aq afer dores tande sa mjafton me lujt dy muskuj me nji zhvendosje te vogel dhe ate qe don e merr ne dore. Problemi asht se muskuli i par leviz, kurse aj i dyti refuzon dhe ti i rrin aq afer gjase qe don, ne pamundsi me e kap dhe cmendesh prej marazit. Po fundja s'ke as kujt ja ven fajin pervec vedit. S'ta ka fajin kush se nuk je e zoja me pas aq motivacion sa me lujt edhe at muskulin e fundit, me ba at orvatjen perfundimtare qe te con ne sukses. Kshtu ndoshta ka ken gjithmon me mu, po koht e fundit ndoshta po e ve re ma shume se gjanat qe i deshiroj e qe e i kam mrena mundsive jane edhe ma te randsishme se ma perpara. Ndoshta po e ve re ma shume se humbja per mend te krese e dickaje qe mund ta kisha pas krejt kollaj ne dore ma ven ne dukje ket stil jeteset qe kam zgjidh koht e fundit.

Se kuptoj se ca me kushton me organizu kohen ma mire, me i lan ma pak vend kotsinave e me u marr ma shum me dicka qe mund te kete efekte drastike ne jeten teme. E un si gjithmon preferoj me u kap me vogelsinat, e gjane me randsi e la per neser deri diten qe e kuptoj se e nesermja asht teper vone e se shanci ka leviz. Ateher ne vend qe me leviz vetem nje muskul levizi tan trupin, ja fus vrapit ne kerkim te asaj qe hupa, qe e pata para syve dhe kaq afer dores po qe e gjeta te pamundun me e kap. Por kur te vjen deshira (ma shum prej hallit) me vrapu, e ban vrapin kot se zogu te ka ik prej doret e jeta ka vazhdu me te marr ne rrjedhen e saj. E kur ta kuptosh qe te ka fut ne nji vorbull e po te rrotullon e rrotullon sa ti teket asaj, atehere asht teper vone, se nga rrotullimi te merren mendt e perfundon atje ku nuk kishe pas qejf. E tan njikjo per faj te nji muskulit demel.


M'pelqeka kodra mas bregut...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2005 22:03
i/e paregjistruar nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i/e paregjistruar Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i/e paregjistruar (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i/e paregjistruar Shto i/e paregjistruar nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i/e paregjistruar nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:58 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Lajthitje njerezore & kodra mbas bregut

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.