Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Te njihemi me profetin Muhammed. Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

MESHIRA E MADHE E PEJGAMBERIT

Pejgamberi (a.s.) thotë:
Unë jam mëshirë e dhuruar nga All-llahu xh.sh.”
Vetë Zoti xh.sh. i ka thënë në Kur'anin e madhërueshëm.
“Nuk të kemi dërguar, veçse mëshirë për tere gjithësinë!”

1- Mëshira e tij për të vegjëlit

Aisheja (r.a.) tregon se një ditë Pejgamberi (a.s.) i puthi Hasanin dhe Hysenin (nipat e vet nga vajza e tij, Fatimja dhe djemtë e Aliut (r.a.) dhe aty qëlloi një prej sahabeve, i cili kur e pa këtë gjest, i tha atij: “Ju i puthni fëmijët tuaj, kurse ne nuk i puthim kurrë!” Dhe Pejgamberi(a.s.) iu përgjigj: “Cfare t'iu bëj unë zemrave tuaja të cilave u është hequr mëshira e tyre?”
Kur bënte kokrra herën e parë pema në stinën e vet, Pejgamberi (a.s.) në fillim bënte dua, pastaj i këpuste, mandej ua jepte ato fëmijëve që ata t'i hanë të parët
Kur po hiqte për të vdekur djali më i vogël dhe më i fundit i tij me zonjën Merjem (r.a.), Ibrahimi i cili është vetëm 16 muajsh, Pejgamberi (a.s.) qau derisa i dolën lotët. Kur e pa Abdurr-rrahmani (daja i djalit) i çuditur i tha: “O Pejgamber! Ti po qan?! dhe ai iu përgjigj: “Ky vaj është mëshirë! dhe mandej shtoi: “Syri qan dhe zemra pezmatohet! Mirëpo ne nuk themi gjë tjetër veçse atë çka dëshiron e pëlqen Zoti xh.sh.! O Ibrahim! Ne hidhërohemi për largimin tënd”.
Kur vdiq shoku i tij Othman ibni Madhume, Pejgamberi (a.s.) ia hoqi cohën nga fytyra, ia puthi ballin dhe me pas qau mirë e mirë. Kur e vunë në teneshirë, ai (a.s.) tha: “I lumi ti, O Othman! Nuk të ka genjyer jeta dhe as ti nuk je genjyer me të!

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Dhjetor 2005 13:21
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

2-MESHIRA E PEJGAMBERIT (A.S.) NDAJ JETIMIT

Pejgamberi (a.s.) thonte: “Më e mira familje muslimane është ajo në të cilën jeton një bonjak dhe gjen mirë prej saj, kurse më e keqja familje muslimane është ajo në të cilën jeton një bonjak, i cili gjen keq (e pëson keq) prej saj!”
Njëherë një njeri iu ankua Pejgamberit (a.s.) se e kishte zemrën të fortë (të ashpër) dhe të egër dhe i kërkoi këshillë se çfarë duhej të bënte. Ai e këshilloi: “Lëmoje kryet e bonjakut dhe jepi të hajë bukë të vobekëtit!”

3-MESHIRA E PEJGAMBERIT (A.S.) NDAJ KAFSHEVE

Një ditë Pejgamberi (a.s.) vizitoi disa shokë të vet, të cilët i gjeti të hypur mbi kuaj dhe deve dhe po qëndronin në një vend kot së koti. Këtu ai urdhëroi e tha: “Atyre shtazëve hypni me të mirë dhe merrini me të mirë! Mos i përdorni ata si karrige, duke ndejur kot mbi ta, kudo, në rrugë e në pazar, sepse ajo kafshë ndoshta është më e mirë se ti dhe e përmend Zotin xh.sh. më shumë se ti!”

Pejgamberi (a.s.) e ka ndaluar të vrasesh edhe bretkocën, sepse edhe ajo përmend Zotin xh.sh., ka ndaluar gjithashtu edhe nxitjen e kafshëve të luftojnë me njëra-tjetrën, si gjelat, deshët, etj., siç ka qenë zakon dhe që është edhe sot në disa vende. Ai ka ndaluar sidomos njeriun që të ngacmojë kaun, ta mërziste, ta hidhërojë e ta lodhë atë dhe më në fund të vrase kaun, me qëllim që ta shohin njerëzit e të kënaqen, sepse në këtë rast njeriu e mund kaun me hile, siç përdorej dhe përdoret edhe sot si lojë në Spanjë. Bile Pejgamberi (a.s.) tregon: Para ca kohësh një grua është bërë për zjarr (Xhehenem) për shkak të një maceje, të cilën e kishte lidhur dhe mbajtur derisa ka ngordhur, pa i dhënë ushqim dhe pa e lënë të lirë që të kërkojë e të gjejë vetë për t'u ushqyer me insekte, zogj, etj.”
Pejgamberi (a.s.) ka ndaluar edhe vrasjen e zogjve, jo kur nevojiten për ngrënie (për ushqim), por për qëllim loje, ose për t'u mësuar të gjuhet.
Një ditë ai pa një njeri që e kishte shtrirë për toke një dele për ta prerë dhe po mprehte thikën para syve të shtazës. Këtu ai i tha: “Po ti a do ta mbysish këtë dele dy herë?! Pse nuk e ke mprehur thikën përpara se ta shtrosh kafshën ne toke?”

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Dhjetor 2005 13:25
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Turpi i Profetit as

Turpi është një virtyt i pëlqyeshëm në Islam, është një cilësi e mirë, që e shtyn bartësin e saj të bëjë mirë dhe të largohet nga e keqja.
Në një fjalë të tij, Pejgamberi (a.s.) thotë: “Turpi është prej besimit.”[]
Ebu Saidi Hudriu thotë: “Pejgamberi (a.s.) është turpëruar nga ato gjëra që tupërohet një vajzë e re, e cila jeton e fshehur në shtëpinë e vet”.

Turpi (mbarja) është disa llojesh. Por më i madhi dhe më i paresori është turpi nga Zoti xh.sh. kur ti e bën të keqen, duke e ditur mirë se ai të sheh e të dëgjon, kudo që të jesh, ditën ose natën, vetëm ose me njerëz larg ose afër, në fushë apo në shtëpi.
Me pas vijnë turpi nga prindërit, nga njerëzit e ndershëm, nga mësuesi dhe edukuesi.
Nderkohe e mbyllim kete ceshtje me fjalen e madhe te prefeti as: Nese nuk ke turp vepro si te duash

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Janar 2006 11:36
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Frika ndaj Zotit

All-llahu xh.sh. në Kur'an thotë: “Veç dijetarët i frikesohen Zotit xh.sh. përpara të tjerëve, sepse ata dinë dhe njohin përpara tjerëve madhërinë, fuqinë dhe ndëshkimin e All-llahut xh.sh.”

Prandaj në një rast, Pejgamberi (a.s.) thotë:

“Unë e di dhe e njoh All-llahun xh.sh. më tepër se të tjerët dhe i frikesohem atij më tepër se të tjerët”.
Një ditë ai ju tha shokëve të vet: “Të dini ju aq sa di unë, ju do të qanit shumë dhe do të qeshnit pak!”
Prandaj dihet se Pejgamberi (a.s.) në të shumtën e kohës ishte i mërzitur falej natën derisa i enjteshin këmbët dhe qante gjatë faljes, gjë që ka qenë dhe është përherë shembull për frikën e Zotit xh.sh.

Herën e fundit që ai foli me shokët e vet (dy ditë përpara se të ndërronte jetë), ai i pyeti ata, nëse ndonjëri prej tyre kishte ndonjë të drejtë të marrë prej tij, qofshin këto trupore (fizike) qofshin të holla, ose nderë. Ju tha që të flisnin, të kërkonin dhe të merrnin të drejtën e tyre prej tij. Natyrisht asnjëri nuk foli, sepse asnjëri prej tyre nuk kishte ndonjë të drejtë të marrë prej tij.
Nderkohe duke qene gjithmone i angazhuar ne adhurim, ai frikesohej mos i hynte ne hak dikuj.Dhe thote: nese kam qelluar dike, ja ku eshte shpina ime, nese i kam marre dikujt borxh te me tregoje, gje ne kete moment i cua dikush qe tha se i kishte marre ca para borxh, dhe ai urdheroi kusheririn e tij, Ibni abasin ta laje kete borxh.

Vijon...

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Janar 2006 11:43
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Te qarit e tij nga frika ndaj Zotit

Një shok i Pejgamberit (a.s.) tregon se e vështroi një natë atë duke u falur dhe vuri re se zemra e tij vlonte, ashtu siç vlon e tundet kusia me ujë të nxehtë në zjarr.
Një ditë Pejgamberi (a.s.) këndoi ajetin e Kur'anit që tregon se si Ibrahimi (a.s.) iu lut Zotit xh.sh. për kombin e vet duke thënë:
Nëse ti i ndëshkon ata, ani ato janë roberit e tu! Por nëse i fal ata, ti dëfton se je i fortë!” (sepse dihet se trimi fal më shumë se frikacaku). Me vone ai thiri “O Zot! popullin tim, popullin tim!” dhe qajti me dënesë.
Këtu Zoti xh.sh. i zbriti atij të deleguarit të vet, Xhibrilin që ta pyeste pse po qante (megjithëse Zoti xh.sh. e dinte pse po qante ai). Xhibrili e pyeti dhe mori përgjigjen nga ai. Atëherë, Zoti xh.sh. i tha Xhibrilit (a.s.):
“Thuaj Muhammedit se ne do t'a kënaqim të tërë ummetin tënd dhe do t'ia plotësojmë dëshirën”].

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2006 09:15
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Edukata profetike ne mardhenie me njerezit

1-Edukata pejgamberike në shtëpinë e vet.


Disa njerëz kur angazhohen me një punë, habiten dhe harrojnë punët e tjera dhe përgjegjësinë që kanë dhe që ato duhet të zbatohen prej tyre.
Aliu (r.a.) tregon se kur Pejgamberi (a.s.) hynte në shtëpinë e vet, e ndante kohën (ditën) në tri pjesë:
Pjesa e parë ishte për Zotin xh.sh. pra për t'u falur, për ta përmendur atë siç dihet.
Pjesa e dytë ishte për familjen e vet, dmth, të buzëqeshë, të flasë, të bëjë kuvend (muhabet), etj. me familjen dhe t'i kryejë ato detyra që kishin nevojë ato, bile disa herë edhe t'u ndihmojë grave në punët e shtëpisë, siç e kemi përmendur më parë.
Pjesën e tretë e kishte për vete, të pushojë dhe të flejë. Megjithatë këtë hise e ndante edhe ndërmjet vetes e njerëzve nevojtarë, sidomos me shokët e tij, të cilët mësonin prej tij se çfare ju vlente e si duhej të vepronin dhe me vone ata mësonin të tjerët.
Ka qenë zakon i tij, kur e vizitonin të parët ose të njohurit për nga ana e fesë në fiset e tyre, ata interpretonin mësimet pejgamberike, urdhërat e këshillat e tij, e të okupoheshin me të, mandej ata okupoheshin me ato kërkesa që ai lypte prej tyre të kryhen, ose t'ua mësojë të tjerëve, duke u thënë: “Ju mësoni ata që nuk dinë për çka po ju them unë dhe ju të jeni ndërlidhësit ndërmjet meje dhe njerëzve të largët ose të dobët, duke mi interpretuar kërkesat, sepse ai që ua interpretohen kërkesat të parit (sunduesit) atyre që nuk munden t'i arrinë e t'i marrin vetë, Zoti xh.sh. në ditën e Kijametit nuk i turperon.
Në këtë mënyrë dhe vazhdimisht secili që e vizitonte dhe dilte nga audienca e Pejgamberit (a.s.) dilte shumë i kënaqur edhe për faktin se ai trajtohet edhe si mysafir (d.m.th. hante ose pinte diçka) dhe dilte si tregues për gjëra të mira.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2006 09:22
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sahara
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 04/11/2005
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 36

SELAM

URIME TE PERZEMERTA SHUM INTERESANT SHKRIMI JUAJ

__________________
njeriu meson gjithmone dhe nuk rresht asnjehere te theni qe di shume

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2006 09:33
sahara nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sahara Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sahara (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sahara Shto sahara nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sahara nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Flm Sahara...

2-Edukata pejgamberike jashtë shtëpisë së tij.

Aliu (r.a.) tregon: “Pejgamberi (a.s.) nuk fliste kurrë, veçse për çka i interesonte, i afronte shokët rreth vetes edhe nuk i largonte (p.sh. me sjellje të keqe, etj.), nderonte të parët e njerëzve, që ishin ose i emëronte vetë mbi fiset e tyre, ju ruante njerëzve të panjohur, por pa treguar sjellje të keqe ose mendim të keq, pyeste dhe interesohej vazhdimisht për shokët e vet, si për ata që ishin ose nuk ishin me të, duke pyetur për shëndetin dhe për gjendjen e tyre. Ai e lavdëronte të mirën dhe e përforconte, kurse të keqen nuk e donte dhe e dobësonte (kritikonte), nuk habitej që të mësoheshin edhe shokët e vet që të mos habiteshin, më të afërmit e vendit të tij ishin njerëzit më të mirë dhe më i madhërueshmi tek ai ishte ai njeri që ndihmonte të tjerët dhe që interesohej për ta.


3-- Edukata pejgamberike në kuvend.

Kurdo që ulej të rrijë në ndonjë vend, ose çohej prej tij, ai përmendte gjithmonë Zotin xh.sh., ulej të rrijë aty ku gjendte vend bosh dhe nuk dëshironte të ketë një vend të caktuar për të. Secili që rrinte me të, kishte të drejtën e vet, në vërejtje, pyetje e muhabet aq sa që secili kënaqej në kuvendin e tij, kush do që fliste me të. Ai e dëgjonte me vëmendje e nuk ia priste fjalën kujt, kur ndokush kërkonte ndonjë send prej tij, ai ose ia kryente kërkesën, ose i thoshte fjalë të ëmbla, si psh. premtime ose dua.
Kuvendi i tij ishte gjithmonë kuvend dije, turpi e durimi dhe sekret. Në ato kuvende nuk ngrihej zëri lart, nuk flitej keq për kend dhe nuk trumbetoheshin e përhapeshin gabimet e atyre që gabonin. Në këto kuvende të gjithë ishin të barabartë, më i miri ndërmjet tyre ishte më i devotshmi (ai që e do Zotin xh.sh. më shumë se të tjerët). Ata nderonin të madhin (në moshë) kishin mëshirë për të voglin, preferonin atë që kishin nevojë të kërkojë ndonjë send dhe bënin çmos t'ia kryejnë nevojën dhe preferohej e nderohej edhe i huaji nga vendasit në kuvend.
Pejgamberi (a.s.) në këto kuvende ishte gjithmonë i buzëqeshur i butë, kurrë i egër, nuk e çonte zërin më shumë se duhej, nuk shante njeri, nuk përmendte ose tregonte të metat e ndokujt dhe për disa gjëra që nuk i pëlqenin, e bënte veten sikur nuk shihte ose nuk dëgjonte.
Kur merrte të flasë ai shokët e tij heshtnin e nuk lëviznin, sikur të kishin zogj mbi krye e po ju tremben dhe kur pushonte ai, atëherë merrnin fjalën ata, një nga një dhe me rregull. Gjatë bisedës, ai duronte të huajin edhe kur ndoshta ai ishte i egër. Shokët e vet i porosiste shpesh: “Nëse shihni ndonjë nevojtar (për para ose mësim, etj) plotësojani kërkesën e tij si të mundeni!”
Gjatë Kuvendimit, Pejgamberi (a.s.) nuk ia ndërprente kurrë tjetrit fjalën, veç kur e kalonte kufirin për çështje të fesë, atëherë ose e ndalonte të flasë më gjatë, ose çohej dhe ikte nga ai vend.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2006 10:05
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sahara
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 04/11/2005
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 36

PERSHENDETJE INDRIT

SHKRIMI JUAJ ISHTE SHUME INTERESANT EDHE ME E CUDITSHMJA ME DUKET SE SI KA MUNDESI TE SHPREHESH NE KETO TERMA KAQ FANTASTIK, POR SI ESHTE E MUNDUR QE TE NUK MUND TE KTHESH PERGJIGJJE TE THJESHTE TE PUETJEVE TE BERA

__________________
njeriu meson gjithmone dhe nuk rresht asnjehere te theni qe di shume

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2006 12:41
sahara nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sahara Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sahara (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sahara Shto sahara nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sahara nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Re: PERSHENDETJE INDRIT

Citim:
Po citoj ato që tha sahara
SHKRIMI JUAJ ISHTE SHUME INTERESANT EDHE ME E CUDITSHMJA ME DUKET SE SI KA MUNDESI TE SHPREHESH NE KETO TERMA KAQ FANTASTIK, POR SI ESHTE E MUNDUR QE TE NUK MUND TE KTHESH PERGJIGJJE TE THJESHTE TE PUETJEVE TE BERA


Sahara, a mund te mi kujtosh edhe nje here pyetjet mbase me ka rreshqitur ndonje?
Flm per mirekuptimin, dhe nuk eshte cudi te mos dish dicka sado e lehte qofte.

Nderkohe qe nese pyetja ka te beje me motren nga qumeshti te pejgamberit te thashe te shikoje tek nektari i vulosur i xhennetit apo tek lulishta e dritave.Mundohu te kerkosh edhe vete, mos prit cdogje gati, ndrkohe qer edhe une do i kushtoj pak me shume rendesi.
Nese eshte fjala per pyetje ne nje tjeter teme me kujto serish.

Indriti

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2006 19:45
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:00 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Te njihemi me profetin Muhammed.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.