Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Momente Reflektuese - "FRYMEZIME"
Gjithsej 40 faqe: « E parė ... « 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
ingmetalboy ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

Kam filluar te lexoj sherlock holmes prape dhe serisht menyra e tij racionale e te arsyetuarit me acaron por sigurisht qe dhe me terheq. Te zbrazurit e kokes komplet nga cdo lloj objektivizmi para se te rrokesh nje te panjohur dhe vendosmeria per te mos arritur ne nje konkluzion derisa ke mjaft te dhena, jane vetij qe nuk kam.

Enigme mesazhi yt do te levizet ne gjuha angleze. Mendoj se pershtatet me mire atje.

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shtator 2011 21:22
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

KUR FILLOJ E SJELL NE MENDJE KUJTIMET E DIKURSHME E ARRIJ TE KUPTOJ S EE TILL ISHE GJITHMONE ,PO CFAJ KISHA UNE E SHKRETA QE ZOTI ISHTE GJITHE GJITHMONE ME PRANE MEJE,NDOSHTA E MERITOJA

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shtator 2011 21:24
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4073

Citim:
Po citoj ato që tha ingmetalboy
Enigme mesazhi yt do te levizet ne gjuha angleze. Mendoj se pershtatet me mire atje.

Mbase, por kur hap ditarin e te lexoj kam deshire t'i gjej ne nje vend shkrimet se sa te bej hop andej e hop ketej. Fundja ditar eshte se mund te shprehesh ne cdo gjuhe qe do. Nejse, mendimi im ky dhe s'ka vend per diskutim.

Erich Maria Remarque - Thuame se me dashuron
Ti ktheheshe, o vashe-djalosh dhe gjahtaria Diana me harkun dhe shigjetat. Ti kishe vrare nje gjah dhe ishe e merzitur sepse nuk kishe pasur aspak qejf ta vrisje. Ti doje te ishe Pentesile, kurse ai qe kishe gjuajtur e qe te ishte dorezuar, mbase ishte Akili, me dy fytyra, misherimi i tmerit dhe i lumturise, dyfytyresh nga deshirat e tij pasionante. Dhe ai doli me i forte se ti, gjahtarja dha amazona me kukuren e varur mbas shpine plot me shigeta qe lekunden kur ti ecen.

Por ai nuk ishte Akili. Perendite jane te vdekur e po ashtu edhe gjysemperendite. Flauti i Panit ka heshtur, kenget e Safos jane harruar e madje edhe Antinoi, i zgjedhur i Adrianit, eshte gjithe-gjithe nje legjende. Rinoceronti i bardhe eshte shnderruar ne nje eksponant muzeu ne Hagenbek. Ndersa karrikaturistet sterviten duke vizatuar "Boeuf sul le toit"

("Bualli mbi cati" permbledhje vjershash te Zhan Kokto (1920) dhe baleti pantomime i Darius Mijo me libretin e Kokto (1920))

Njerzit nuk e dallojne me thirrjen e madje ata as qe e degjojne ate. Te ata nuk ka mbetur asgje nga Alkiviadi e Dionisi e madje as nga Sokrati. Te ata nuk ekziston me asnje ekuivok qiellor e jane bere tmeresisht monotone. Te ta nuk thuhet me "me shume", por cdo gje e zvogelojne. Krijesa e fundit e ekuivoke qe njoh une, eshte puma, pra ti.

Ja le te marrim gjysmehene qe ndricon mbi pyll. Kur e shohim, na vlon gjaku e kjo eshte thirrja e te pareve qe eshte e murosur te ne si nje burg i koheve te kaluara dhe kjo thirrje eshte e njohur si per mua, edhe per ty. Dikur ti ke qene djalosh ne Thiven me nje qind dyer e une te dashuroja. Ate thirje e njoh, por nuk e kerkoj me atje ku ajo mund te bucase vetem me gjysmen e forces sepse gjeja me misterioze eshte se ajo tingelloj e plote dhe e paster vetem atje ku ekzistojne te dyja, domethene thirrja dhe jehona, pra, dhenesi dhe marresi. Fjala qe kam zgjedhur per te t'u drjetuar ty: "Liebling" (e dashur) ne Greqine e lashte perdorej per t'iu drejtuar djelmoshave. Jo nje per dy., por dy ne nje -ja ku qendron puna. Fluoreshence e levizjes perpara qe nxit nderrimin e gjakut: pra, dashnori e dashnorja tek i njejti njeri.

Kur gjaku yt leviz ende ne ene te tjera, ne ene e rruge te shqetesuara plot deshira qe nuk mund te realizoheshin kurre, duart dhe lekura jote ishin ndonjehere, per disa caste, me te ditura se ti vete. Papritur ato e njihnin dhe e kuptonin kete bashkim te cuditshem, ato gjenin njefare te care e madje edhe rrugekalimi qe ti i ke dashur e perdorur ne rrethana te tjera e qe s'i perdor me, e tani ato te zbulohen prape dhe ne qofte se ne momente frymezimi e ndricimi ti mendon me te gjitha keto deshira e humbje te ekuilibirt nuk do te behesh dot kurre Diane e pyjeve, kjo ndodh ngaqe papritur ke degjuar jehonen e thirjes qe vjen kush e di prej ku, e qe ne te vertete vjen prej andje nga, ne thelb, as qe e prisje fare, por qe ne thellesi te shpirtit ke dashur gjithmone ta degjoje prej meje.

Une nuk luaja nga vendi teksa kohe vrapoje, por ti nuk shkoje kurre aq larg saqe te mos te kapja dot. Ti ishe e dykuptimte, kurse i trekuptimte. Une e njihja shqetesimin tend, por njihja edhe qetesine tene sepse edhe te 2 anet e mendimit ne fakt jane vellezer e jo pole te kunderta. Asmodeja dhe Antinoi. Demoni i Sokratit. Une kam ardhur ne kete bote shume me perpara se ti e prandaj i kuptoj mire keto gjera. A mos valle nuk e njihja une gjysmeperendine e fundit te antikitetit qe jetoi dhe vdiq prane meje?

Era e lashte, drita e lashte dhe jehona e thirrjes zhurmojne e pasqyrohen ne kubene e catise ku banojne lakuriqet e nates te viteve te shkuara. Sa shume ka zgjatur e gjithe kjo! Sa duar e sa sy jane munduar e me kane ruajtur qe te mos bija, qe te rritesha qe sot me duart e mia te mundja te shtroja rrugen ne te cilen do te ecesh ti. Duar dhe sy te forte e te mprehte, bukurite e te cileve nuk krahasohet dot asgje ne kete bote, tani jane te vdekur. Dhe vetem une jam gjalle e dua te percjell me tutje ate qe ato me kane dhene. Une te dashuroj -d'fjale te erreta e te cuditshme e sa shume tinegllojne duke ardhur sdihet nga e sa shume ndarje ka ne to....

Ndarje dhe kthim- por a kthehemi valle vertet? Te vdekurit kane vetem ne epersi ndaj te gjalleve, thote Nice: nuk kane nevoje te vdesin prape...

E dashura ime, mendimet jane hijet e ndjesive tona e jane gjithmone me te erreta, me boshe e me te thjeshta se vete ndjesite, ndersa fjalet, fjalet e shkruara jane hijet e hijeve edhe me boshe e me te vogla nga permasat....Te kishim mundesi e te qendronim te oxhaku e te rrinim te heshtur e atehere ndoshta si uqi qe buron me pika ne nje pus te vjeter te na vinin fjalet nga diku larg, -ose ndoshta nga vete jeta, nga ato te pakta sende qe ne i quajme kujtime, per te cilat deri atehere nuk dinim asgje...

Po te te kisha te ulur perballe, mund te te tregoja shume gjera, por keshtu cdo gje del e thate se nuk eksiston ngrohtesia qe permbahet ne ato tregime. He per he cdo gje eshte kaq larg e laq e levizhme, saqe eshte zor t'i fus mendimet ne nocione te percaktuara qarte. Por sidoqofte, eshte kenaqei kur mendon se ato jane e prej ketij casti do vijne edhe te ti. Eshte si ai ligi eneve komunikuese: kur niveli i lengut rritet ne njeren ene, rritet edhe ne tjeteren. Po qe se jeta ime behet me e gjalle, gjallerohet edhe jeta jote. Ndersa mrekullia qe me ben te padurueshem, eshte se flaken e kemi gjithashtu te perbashket e se ajo kalon ne jeten tone te dyte, ne pune.

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Modifikuar nga ~Enigme~ datė 17/12/2011 ora 18:22

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2011 17:53
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Mos mungo kaq gjate se na mungojne edhe keto pasazhe te bukura bashke me ty.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Dhjetor 2011 13:35
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4073

Faleminderit Shelg - Prit te njejtin kompliment nga une

Mqs jemi ne kete fushe alla sentimetale duhet te pranoj se forumi eshte nje autostrade me trafik mendimesh por ata/ato qe me kane lene mbresa mbeten gjithmone te pazvendesueshem.

Gezuar Festat!

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Dhjetor 2011 00:06
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4073

I moren flake floket ndonjerit per Pashke nga qirinjte apo jo?
Gezuar Pashket! Mgjs me vonese urimet kane vend gjithmone.

-------
Ju kujtohet koha qe rije ne radhe per te bere telefonata qe nga kabinat telefonike ne poste, te tipit Alo Ushnja ? Ndersa tani, do e quaj "kulture shumefishore" mjafton nje tekst per te pyetur si po shkon dita ndersa je duke derguar email per pune jashte orarit...

Me kujtohet deshira per te qene ne kontakt me njerez qe flisnin shqip e ndanin kulturen time ku rinim me ore te tere para kompjuterit per te mare pjese neper tema te ndryshme. Ne FH kisha dhe akoma kam qejf te lexoj gjera interesante, te diskutoje, te vrisje trurin, e te argetoheshe, mgjs me mbyllte brenda e me linte dhe pa bere punet apo studimet shpesh lol.

Ndersa FB, nje pjese e pandare e jetes tashme, ku parashikohet se numri do arrije 1 miliard njerez ne korik, po ecen me "kohen"...adaptohet t'i pershtatet "kultures shumefishore", ku cakordon menyren e te shprehurit... Hidhet dikush ne lume i quajtur wall dhe e ndjekin te gjithe nga pas me nje "litar-like" pa ndaluar te reflektojne apo sfidojne. Mos themi qe eshte bere platforme prizash per firmat teknologjike ku mjafton te vene prizat ne dominantin e gllaberuesin FB me moto bashkimi ben fuqine...e keshtu s'vrasim trurin me por ndjekim fotot nga Instagram, muziken nga Spotify, librat nga GoodReads, mos permend keto lojrat te stilit te Vegas apo Farma qe duhen te zhduken nga "faqe e dheut"!

http://moreintelligentlife.com/cont...ebook?page=full

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Modifikuar nga ~Enigme~ datė 20/04/2012 ora 21:35

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Prill 2012 21:27
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Lexova dje nje shprehje.

Ku ndryshon searching nga browsing?

Me searching gjen gjera qe je duke kerkuar, me browsing gjen pa vlere qe te dalin para syve.
Searching te forcon dijen, browsing te forcon injorancen.

Kam pershtypjen qe FB eshte browsing.

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Prill 2012 22:13
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha raid
Lexova dje nje shprehje.

Ku ndryshon searching nga browsing?

Me searching gjen gjera qe je duke kerkuar, me browsing gjen pa vlere qe te dalin para syve.
Searching te forcon dijen, browsing te forcon injorancen.

Kam pershtypjen qe FB eshte browsing.



Po kjo qe e bukur!

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Prill 2012 23:09
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Gabim. Eshte e kunderta.

Kur kerkon (search) gjen gjerat qe po kerkoje. Kur bredh (browse) gjen gjerat qe nuk dije se ekzistonin. Dijen nuk e forcon konsolidimi i gjerave qe di, por perplasja me gjera te reja. Se ku qendron facebooku ne kete mes eshte tjeter muhabet.

Shembull: provojeni te shikoni cdo dite filmat qe doni. Pas pak kohe do ju linde nevoja te shikoni dicka qe nuk prisnit, sepse kerkimi aktiv i informacionit heq spontanitetin e se rese. Kjo eshte nje nga aresyet pse on-demand nuk mund te tejkaloje televizionet.

Ne menyre analoge nje mysliman qe kerkon fakte qe forcojne besimin e tij nuk merr dije, por konsolidon dijet qe kishte.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2012 05:13
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Dhe une agree me fajen.

Dhe une faje, nuk blej DVD. Dua te shikoj dicka spontane nga TV, te paplanifikuar, te papare. Dua te zgjeroj njohurite, me nje fjale.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2012 05:20
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:29 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 40 faqe: « E parė ... « 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Momente Reflektuese - "FRYMEZIME"

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.