Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Papa Jep Dorheqjen
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Normalisht.


s'me jep asnje lloj efekti/ndjenje kjo doreheqja e papes. Nuk jam e sigurte se pse ekziston Vatikani si shtet me vete ,to begin with. C'qellim ka dhe si lindi dhe pse lindi dhe pse gjithe ato tradita dhe perce, dhe bizhuterira duhet research-ur kjo gje, per t'fikur kurjozitetin tim.

Nqs ka dhene doreheqjen prej pislleqeve qe jane permendur me siper, bashkohem me mendimin e Biondes, por gazetat thone shume arsye, nuk do e dime arsyen e vertete te doreheqjes keshtu qe spekullimet dhe gjykimet a beri mire apo keq, le tia leme Zotit.
Life goes on.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2013 20:59
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Artikull nga 1 gazete gjermane

Viti i fundit i drejtimit i Papa Benediktit XVi ishte edhe më i hidhuri.

A u përkul në fund ai përballë komploteve?

Gianluigi Nuzzi, 44 vjeç, një gazetar pranë shërbimit sekret italian, publikoi librin “Vatileaks”, me dokumente sekrete, që dukej se rridhnin nga zyra e Papës.

Dhe tradhtari i përkiste familjes së Papës. Ai ishte vetë mazhordomi i tij, Paolo Gabriele, 46 vjeç. Sekretari personal i Papës, Georg Gaenswein e kishte denoncuar atë si autor.

Por në vend të tradhtisë, Gabriele u akuzua thjesht për vjedhje. Në vend të dënimit me burg, ai u fal nga vetë Papa.

Raporti i komisionit të përbërë nga tre kardinalë është “sub secreto ponteficio”, që do mbahet zyrtarisht i fshehtë. Prandaj nuk dihet se me cilët dokumente Nuzzi dhe njerëzit e tij mund t’i bënin presion Papës.

Ka pasur spekulime se shërbimi sekret italian i ka siguruar materialet në mënyrë të paligjshme. Këto spekulime qarkullonin në xhandarmëri dhe në Gardën Zvicerane.

Në brendësi të Vatikanit shtohen gjithmonë e më shumë thashethemet dhe intrigat.

Prelatët nga Pallati Apostolik përhapën lajmin në verën e vitit 2012 se Papa donte të zëvendësonte njeriun e dytë më të fuqishëm në Vatikan, Sekretarin e Shtetit, Tarcisio Bertone, 78 vjeç. Ai dyshohet për grupime, nepotizëm dhe transaksione sekrete.

Por për çudi, pas pushimeve të verës, Papa Benedikti XVI jo vetëm që nuk e shkarkoi atë, por i shkroi një letër falënderimi për punën e tij, duke e lënë në atë post.

Përpara një viti, u bë publik një regjistrim i kardinalit të Palermos, Paolo Romeo. Në një fjalim ai tronditi të pranishmit duke folur për përplasje të forta në Selinë e Shenjtë. Madje Romeo tha se Papa do të vritej në nëntor të vitit të shkuar.

Në shtator Papa emëroi ekspertin e pastrimit të parave, Rene Bruelhart, për të shqyrtuar makinacionet financiare të Bankës së Vatikanit.

Me këtë emërim, Benedikti bëri shumë armiq. Në janar Italia bllokoi të gjitha kartat e kreditit dhe të bankomateve në muzetë e Vatikanit dhe në zyrat postare.

Arsyeja zyrtare: Vatikani kishte shkelur rregullat kundër pastrimit të parave.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2013 21:05
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu

Pikerisht. Keto jane cudite. Qenka prekur ose edhe trazuar nga prifti dikush, mashkull a femer dhe tregon tani pas 40 vjetesh.

Nuk shfajesoj pedofilet. Ata dihet qe duhen denur, madje kut te flitet per kete pjese te bisedes.



Fatkeqesisht kam degjuar ( kerkoje ndjese per ndonje katolik ketu se nuk eshte e pergjithshme,jo te gjithe futen ne nje thes ) qe prifterinjte katolike kane reputacion te tille. Dhe nisem jo prej reputracionit sa c'nisem prej nje shoqeje timen qe shkojme ne nje kishe non-demoniational bashke, por qe u rrit ne fene katolike. Me tregon historite e saj te tmerrshme. Shoqerohej gjithmone me djem, dhe djemte ishin shoket e saj me te ngushte sepse e dinte qe ata mund ta ruanin prej prifterinjve ne shkolle. Ishte kjo dhe 5 shoke te saj qe ruanin dhe mbronin njeri-tjetrin, te rrinin se bashku, mos u afrohej ndonje prift afer. Dhe rreziku i lidhi shume bashke.
Por kjo shoqja ime eshte shume fight-sy, ka shume shpirt luftetareje ,qe kur ishte e vogel dhe ia kthente prifterinjve dhe murgeshave. Nje murgeshe e kapi per ta rrahur. Kjo ia beri: Sister M. will you be in hell?
murgesha: No.
Shoqja ime: good, I want to go there since you won't be there.

Une frymezohem me historine e saj, se te isha ne vendin e saj dhe te jetoja me dore ne zemer prej prifterinjve, as qe do ia kisha hedhur dy veshtrime besimit fetar prej ketyre lloj traumave. Forget you!
Dhe kur e pyes se c'e beri qe akoma iu kthye besimit, ajo gjithmone thote: Zoti ne Bibel nuk ndryshon, jane njerezit qe bejne gabime.
------------------

Zakonisht traumat fshihen ne femijeri, prej turpit edhe pse nuk eshte faji i femijes. Guilt eshte shume shume i thelle sidomos ai seksual,sepse femija ka ndere njefare kenaqesie edhe pse jo comfortable per momentin. Duhet shume proces per te perballuar ndenjat a fajit, sherimi prej ketyre dhe nxjerrja ne drite e cfare ka ndodhur, prandaj shelg, ka raste qe dalin edhe shume vite pas aktit.

P.S. ne fakt fjala e sakte eshte shame=turp jo guilt=ndjenja e fajit eshte me shume kur nje person ka bere gabim dhe ndihet keq qe ka bere gabim.
Shame, turpi eshte dicka me e thelle, edhe kur personi nuk ka bere faj, eshte ndjenje qe i bashkangjitet personit ne idenitetin e vet. dhe viktima te tilla traumatike asociohen shume me 'shame'.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Modifikuar nga lorie datė 12/02/2013 ora 21:40

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2013 21:19
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
al74
hamall

Regjistruar: 29/04/2009
Vendbanimi: meran- It
Mesazhe: 6675

une them qe kushdoqofshin arsyet kjo eshte goditje e rende per kishen katolike . po humbet kredibilitet gjithmone e me shume. sekrete qe dalin , pakte politike , pedofili . me kete Ratzinger kam pershtypjen qe eshte djegur nje perqindje mjaft e madhe e miresise se Papes polak.
nuk jam fetar po dikush me vuri ne dukje nje detaj :
myslimanet nuk bejne tregti me simbolet e fese se tyre .
te jete e vertete?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2013 21:37
al74 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė al74 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me al74 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: al74 Shto al74 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto al74 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Arsyeja e vetme pse Papa dha doreheqjen e lexon cdo njeri duke e pare ne fytyre.Papen qe pashe para 2 muajve mu duk nje i vdekur qe e mbajne ne jete me zor . Pse u dashka me doemos te kete nje komplot kur nje njeri qe beson me te vertet ne dicka ben veprime si te papes largohet sepse e ndien qe nuk eshte me i dobishem per te marre vendime te rendesishme qe perfaqesojne boten sepse pushteti i tij eshte shume i madh.
Te ishte si keto palacot e tjere do rrinte deri ne momentin e fundit por preferoje te mbyllet ne nje konvent e te kaloje kohen duke u falur .Tani gazetat keto pune kane shpifje pa fund e hamendje ehuuuuuuuuuuu sa libra filma do behen tani.
Lori ku ke degjuar keto gjera vetem ne vendet ku kisha katolike eshte ne minorance sepse ne Itali mund te kem degjuar shume pak raste ne krahasim me turmat qe dalin neper shtetet e tjera.
Aman o Lori se po me cudit me kete qe me thua po mua te me beje nje gje te tille e marr biblen, kishen, priftin e suoren dhe shkolles i ve flaken jo te me kthehet me besimi perseri po e humbe njehere.
Tani kjo paske nejt me djem dhe qeka mbruar nga prifti po prinderit se dinin kete gje ?
Po une te shikoj dicka ke im bir qe ka 9 vjet qe shkon ne nje shkolle fetare larg o Zot i vras ska nevoje te shoqerohet me dike qe ta mbroje se e mbroj vete e para .
Zakonisht keto femije qe dikush abuzon jane te lene mbas dore nga prinderit dhe ato skane ditur ti rrine afer e te kuptojne se cfare ka femija po kjo eshte teme tjerer.Ah histori te tilla Lori kane shkatarruar familje po sa te verteta mund te jene se di njeri po crendesi ka besohet gjithmon ai qe akuzon por nuk eshte gjithmon e vertet ajo qe thote.
Miresia e nje pape polak kukull qe i treoi botes sesa i lidhur ishte mbas atij kolltuku sa doli ne tv dhe ne momentet e fundit te jetes nje njeri pa dinjitet , ah po ai qe spati kurre forcen te denoje krimet sepse dinte shume gjera dhe heshti per vite e vite u desh ky nje papa me palle ti tregoi botes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2013 22:03
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bruni22
W la mussa

Regjistruar: 30/04/2008
Vendbanimi: mu ke guri, qe bon xixa
Mesazhe: 1800

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
desh ky nje papa me palle ti tregoi botes.




vetem qe "papa con le palle" nuk mund ti thuash ktij!

nuk jam shum i informuar se nuk me ka interesuar. po me aq pak sa di. mi fanno solo schiffo ...pjesa me e madhe e tyre nuk jan tjeter. po vetem parazita

__________________
"tie ciu' in pe de mussa che in carru de bo"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2013 22:18
bruni22 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bruni22 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bruni22 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bruni22 Shto bruni22 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bruni22 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha bruni22




vetem qe "papa con le palle" nuk mund ti thuash ktij!

nuk jam shum i informuar se nuk me ka interesuar. po me aq pak sa di. mi fanno solo schiffo ...pjesa me e madhe e tyre nuk jan tjeter. po vetem parazita



ateher kur sje i informuar pse flet kot apo kshu per sport ?
Nese ti do ishe i interesuar do kuptoje dhe shpjegimin e asaj qe kam thene te kesh KOQE i dashur brun nuk do te thote te marresh pushken o topin o te besh noj gjo kushedi se ca dhe ne heshtje duke ikur ke forcen qe 100 te forte se kane .
Deri ketu mire ?
Te pranosh qe ke gabuar jo ti por ato legena pedofila qe ti perfaqeson eshte force qe jo gjithkush e ben .
Te pohosh perpare gjithe botes qe me mire largohem sesa te genjej te tjeret qe jam akoma ne gjendje te marr vendime te rendesishme jo vendime vari hejbet kur truri im ,trupi im nuk e komdaj une po ilacet car e quan ti ?
Kush jane parazita cfare pjese ajo qe i sherben atyre te varfeve neper mensat e italis .Aty ku jeton sa njerez di qe hajne lahen ushqehen tek kishat dhe karitasi pse nuk shkon ne ndonje xhami dhe aty ke po te merr dajakun hoxha marokin qe e di si te ikesh nga syte kembet.
Po deshe shpjegime me te shumta me thuaj car nuk kupton se kam kohe sot te shpjegoj shume mire .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2013 22:26
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Mire e ke Bionde po mos u merzit me brunin se ai gallate do e jo sqarime.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2013 22:33
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Mire e ke Bionde po mos u merzit me brunin se ai gallate do e jo sqarime.


Gallat dua dhe une po nuk eshte tema e duhur pastaj ai e di shume mire qe une nuk flas kot ja argumentoj gjerat dhe ai e di shume mire qe s'ja kam me keq thjesht dua qe mos mbesi injorant ne kete fushen e fese.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2013 22:37
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Po ku pyet ai per temen ai, ke pare ndonjehere te merret me temat?
Sqarime e argumentimet nuk i interesojne aspak.

Nejse dikur thuhej, vdes nje pape vene nje tjeter. Tashme kjo nuk eshte e vertete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2013 22:42
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:44 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Papa Jep Dorheqjen

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.