Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letrarė tė rinj > Bota e re poezise > Pse tė deshta aq shum?
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Keto poezite nga te panjohura mund te behen te njohura, m.gj.th. sot nuk lexon njeri poezi. Merijne nga une noten 7 deri 7+.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2014 17:36
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Keto poezite nga te panjohura mund te behen te njohura, m.gj.th. sot nuk lexon njeri poezi. Merijne nga une noten 7 deri 7+.
Epanjohura shkruan fjale zemre, poezi te krijuara nga realiteti ku jeton dhe te asaj qe ka perjetuar. Forca e vargut te saj eshte dritarja e motivit te jetes se saj. Neprmjet atyre vargjeve shpreh te gjitha emocionet.
Po te lexosh vetem poezine e fundit te saj sidomos vargjet:

As qyteti nuk me pelqen,
as netet e bardha,
As simfonia e Bethovenit,
as kenget qe pelqeja dikur.

Ndien se ajo jeton realitetin e saj perballe fallsitetit te nje qyteti te bukur, apo neteve te bardha te shoqeruara me muziken e bethovenit apo te ndonje grupi muzikor apo kengetari qe preferonte dikur. Dikur qe nuk mund te percaktohet ne kohe. Nuk eshte nostalgjke aspak per keto gjera te dores se dyte kur bashke me qytetin e bukur, naten e bardhe etj ikin bashke me ata qe do.
Tregon dhimbjen qe i shkakton ose perjeton ikja e tyre sikurse e atyre qe iken pergjithmone nga jeta e saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2014 20:53
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
epanjohura
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/06/2010
Vendbanimi: Kosovė
Mesazhe: 214

......................

__________________
Cdo gje e tepruar,eshte fatale!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2014 21:32
epanjohura nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė epanjohura Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me epanjohura (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: epanjohura Shto epanjohura nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto epanjohura nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
epanjohura
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/06/2010
Vendbanimi: Kosovė
Mesazhe: 214

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Epanjohura shkruan fjale zemre, poezi te krijuara nga realiteti ku jeton dhe te asaj qe ka perjetuar. Forca e vargut te saj eshte dritarja e motivit te jetes se saj. Neprmjet atyre vargjeve shpreh te gjitha emocionet.
Po te lexosh vetem poezine e fundit te saj sidomos vargjet:

As qyteti nuk me pelqen,
as netet e bardha,
As simfonia e Bethovenit,
as kenget qe pelqeja dikur.

Ndien se ajo jeton realitetin e saj perballe fallsitetit te nje qyteti te bukur, apo neteve te bardha te shoqeruara me muziken e bethovenit apo te ndonje grupi muzikor apo kengetari qe preferonte dikur. Dikur qe nuk mund te percaktohet ne kohe. Nuk eshte nostalgjke aspak per keto gjera te dores se dyte kur bashke me qytetin e bukur, naten e bardhe etj ikin bashke me ata qe do.
Tregon dhimbjen qe i shkakton ose perjeton ikja e tyre sikurse e atyre qe iken pergjithmone nga jeta e saj.


Nuk kam asnje koment pas kesej qe shkruajti Piktori...Flm miku im...

__________________
Cdo gje e tepruar,eshte fatale!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2014 21:33
epanjohura nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė epanjohura Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me epanjohura (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: epanjohura Shto epanjohura nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto epanjohura nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
epanjohura
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/06/2010
Vendbanimi: Kosovė
Mesazhe: 214

Pa titull....

Do te shkruaj nje poezi
Dua te tregoj qe ndihem e vetmuar
Te them se kam mall per Ty
E cdo dite mbytem duke t'kerkuar...

Dhe...cdo dite e me teper me mungon
Ehh thonin:Hajt s'e koha sheron
Tek une kjo nuk vlejti
Dhembja ende vazhdon


Nuk po mund te gjej fjale
S'po dij dhembjen ta pershkruaj
Diku ne nje vend t'a dergoj
Nje pjese nga mbetja ime...


Nuk po mund te t'prek ne vargje
Ndoshta shkrimi im do te dhemb
Nguroj te ta shkruaj,por ....
Nuk po gjej as vend...

Megjithate, une do te perpiqem të shkruaj
Pjesen me te bukur te jetës sime,
Mbi kete dhjetor te ftohte me bore
Dua ta them zemer,s'me mbete gje ne dore...

Te shof edhe kur i mbylli syt..
Por...mbetem e shtanguar syhapur
Shof qe jame e vetmuar pa Ty
Dhe kjo ngadale me mbyt'...

Ndoshta do te shkruaj poezi per Ty
Por nuk munda dot t'i numroja kurr
Ata lot qe na rrodhen si krua
Diten qe u ndam pa deshire UNE E TI...

__________________
Cdo gje e tepruar,eshte fatale!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Dhjetor 2014 14:03
epanjohura nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė epanjohura Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me epanjohura (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: epanjohura Shto epanjohura nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto epanjohura nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

O bo-bo, me duket se gjithe keto lote kane per ta shkrire ate bore dhjetori, per te cilen flet e panjohura. Kane per ti dale probleme me ata ambientalistet, te cilet do e akuzojne per ngrohje te planetit. Shpejt t'ia gjejme ate kok-derrin e larguar, e me vendim partie ta kthejme ne peqirin e ngrohte dhe poetik te se panjohures.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Dhjetor 2014 19:23
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
epanjohura
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/06/2010
Vendbanimi: Kosovė
Mesazhe: 214

Eja mikja ime

Eja e therras miken
Te ulemi ketu pran
Ti kujtojm ditet e shkuara
Qe iken e vuajtje na lan!

Kur ishim shum te reja
Athua a menduam ndojhere
S'e nje vajze e hareshme qe isha
Do te mbetet e perlotur perhere!

Kur me bije nder mend
Ulem pran vendit te vjeter
Mos mendo kurr i dashuri im
Vendin s'ta zene kush tjeter!

__________________
Cdo gje e tepruar,eshte fatale!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Mars 2015 21:14
epanjohura nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė epanjohura Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me epanjohura (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: epanjohura Shto epanjohura nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto epanjohura nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
epanjohura
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/06/2010
Vendbanimi: Kosovė
Mesazhe: 214

E shtrenjëta ime Nënë!

Të erdha ke varri
Festën t'a urova
Ty Nënë s'pata mundësi
Gurin përqafova..

E përlotur ika...
Mendova për fatin tim
Po unë kur të iku..
Kush vjen tek varri imë...??

__________________
Cdo gje e tepruar,eshte fatale!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Mars 2015 21:16
epanjohura nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė epanjohura Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me epanjohura (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: epanjohura Shto epanjohura nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto epanjohura nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
epanjohura
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/06/2010
Vendbanimi: Kosovė
Mesazhe: 214

5 IV....

Askund nuk gjej prehje
Veshtire te pajtoj
Ne vend qe t'uroj Ditelindjen
Jame ulur po t'vajtoj....

Shpirti ime i vogel
Athua me akuzon...
Qe ne cdo ditelindje
Nena me lot te uron..

Force nuk me ka mbet'
Te shkruaj me teper
Lotet nuk me ndalen
Ngushllim s'me mbeti tjeter..

__________________
Cdo gje e tepruar,eshte fatale!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2015 12:48
epanjohura nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė epanjohura Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me epanjohura (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: epanjohura Shto epanjohura nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto epanjohura nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Jo per te prish rrjedhen e temes po qeka dita sot me keto argumente. Po shifja lajmet dhe nje nene kishte injektuar kripra per 5 vjet me rradhe te femija, derisa femija 5 vjet kishte vdek. Nje tjeter kishte fut femijet ne frigorifer, ku ia gjeti policia te vdekur.

Tani edhe te kjo tema femije te vdekur. Mahhh...

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2015 18:40
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letrarė tė rinj > Bota e re poezise > Pse tė deshta aq shum?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.