Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > Diskutime te ngjarjeve nga Shqiperia > Bollano & co dhe provokimi i rradhes,kesaj here me koncertin e femijve !
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Roi
Drift in and out....

Regjistruar: 21/04/2009
Vendbanimi: Shkretetire
Mesazhe: 786

Bollano & co dhe provokimi i rradhes,kesaj here me koncertin e femijve !

Skandali në Himarë, përplasen palët

Drejtori i shkollës justifikon anulimin e koncertit në gjuhën shqipe: Faji, i durrsakëve. Ishin jokorrektë


Drejtori i shkollës nëntëvjeçare të Himarës, i cili kishte marrë përsipër të siguronte terrenin për realizimin e koncertit të fëmijëve durrsakë në qytetin e vogël buzë Jonit, justifikon vendimin për anulimin e këtij koncerti. Irakli Likoka tha dje për gazetën "Shqip" se koncerti i planifikuar nuk u zhvillua pasi drejtuesit e Qendrës Kulturore të Fëmijëve të Durrësit nuk respektuan afatet për të cilat kishin rënë dakord më parë edhe me kryebashkiakun e Himarës, Vasillaq Bollano. Nga ana tjetër, drejtori i Qendrës Kulturore të Fëmijëve në Vlorës, Kozma Billo, i cili është angazhuar në organizimin e koncertit të dështuar, thotë se vendimi për anulimin ishte krejt i papritur dhe i pamotivuar nga ana e Bashkisë së Himarës.


Justifikimi

Sipas Likokës, nuk ka pasur asnjë problem me programin e këtij koncerti, por vetëm me datat që u ndryshuan disa herë, për shkak të durrsakëve. "Unë kisha biseduar disa muaj më parë me drejtorin e Qendrës Kulturore të Fëmijëve të Durrësit dhe dy persona nga Vlora që u morën me këtë punë. Kishim rëndë dakord për datën e koncertit, vendin e zhvillimit të tij dhe unë kisha marrë masat që edhe fëmijët e Himarës të paraqiteshin me tre numra në këtë koncert. Unë zhvillova dy muaj prova me fëmijët për t‘u përgatitur për koncertin, por kur erdhi data e caktuar, ata të Durrësit kërkuan ta shtynim se ishte mot i keq. Koncerti u shty e shty dhe unë nuk kisha ndërmend të mbaja më fëmijët peng, sepse ata janë me pushime tashmë", thotë drejtori i shkollës nëntëvjeçare të Himarës, i cili thotë se të premten, kur u bllokua koncerti, nuk kishte qenë fare në qytet.

Sipas tij, dështimi erdhi vetëm për shkak të afateve dhe aspak të programit. Madje Likoka thotë se personalisht nuk është interesuar fare për programin e koncertit dhe nuk ka dijeni nëse kryetari i Bashkisë së Himarës, Vasillaq Bollano, ka kërkuar të informohet për këtë program.


Organizatorët

Por një tjetër person i përfshirë në organizmin e koncertit të dështuar, tregon se kryebashkiaku i Himarës ka kërkuar me ngulm të njihej me programin e koncertit dhe më pas ka urdhëruar anulimin e tij. Kozma Billo është drejtori i Qendrës Kulturore të Fëmijëve në Vlorë. Ai ka bashkëpunuar me Drejtorinë e Qendrës Kulturore të Fëmijëve në Durrës për realizimin e një turi koncertesh të kësaj qendre në jug të Shqipërisë. "Unë jam angazhuar që nga muaji mars me përgatitjet për turin e Qendrës Kulturore të Fëmijëve të Durrësit, që përfshinte edhe koncertin në Himarë. Kam rreth 35 vjet përvojë në këtë lloj pune dhe nuk më kishte ndodhur ndonjëherë ajo që ndodhi në Bashkinë e Himarës", thotë Billo, i cili sqaron se "Në çdo qytet ku shkojmë, ne nuk kërkojmë leje nga bashkia, por vetëm njoftojmë policinë, siç e parashikon ligji. Por të premten në Himarë u gjendëm në një situatë absurde. Shefi i policisë bashkiake të qytetit erdhi e na kërkoi programin e koncertit, me pretendimin se do ta çonte në bashki, që atje të merrej vendimi për mbajtjen ose jo të këtij aktiviteti artistik. Disa orë më vonë ai erdhi e na tha që koncerti nuk duhet të bëhej", thotë Billo, i cili shpreh keqardhje për këtë ngjarje të shëmtuar, që të sjell ndërmend skenarin e filmit "Koncert në vitin ‘36".

Marre nga Gazeta Shqip

__________________
Si sta come d'autunno sugli alberi le foglie !

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Korrik 2009 15:12
Roi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Roi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Roi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Roi Shto Roi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Roi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:30 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > Diskutime te ngjarjeve nga Shqiperia > Bollano & co dhe provokimi i rradhes,kesaj here me koncertin e femijve !

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.