Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Albert Ajnshtajn.......
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Albert Ajnshtajn.......

Albert Ajnshtajn lindi në Ulm të Gjermanisë në vitin 1879, në një familje hebrenjsh. I ati ishte pronar i një fabrike që prodhonte pajisje elektrike, ndërsa e ëma pëlqente librat dhe muzikën. Vetë Ajnshtajni ishte fëmijë i mbyllur, i cili filloi të fliste vonë dhe kishte vështirësi të mësonte për të lexuar. Kur mbushi pesë vjeç, i ati i dha një busull, që menjëherë i ngjalli djalit një interes të paparë për gjilpërën magnetike dhe fenomenet natyrore që shkaktonin lëvizjen e saj në të njëjtin drejtim. I ati i shpjegoi se kjo shkaktohej nga fusha magnetike dhe forca e rëndesës. Ajnshtajni e kishte të vështirë të kuptonte koncepte të tilla në atë moshë. Në komentet e tij për vitet e fëmijërisë, Albert Ajnshtajn kujtonte se nuk e kishte me qejf shkollën. Metoda e prerë mësimore, ku nxënësve nuk u lejohej të bënin pyetje e bënte atë të ndjehej si i burgosur. Por me kalimin e viteve, fizikani i ardhshëm zhvilloi një dashuri të madhe për matematikën. Ai filloi të mësonte logaritmet dhe pjesë të tjera të vështira të matematikës, ndërkohë që moshatarët e tij ende mësonin aritmetikën e thjeshtë. Albert Ajnshtajn ndoqi më pas Institutin Politeknik në Zyrih të Zvicrës, ku studjoi fizikë dhe matematikë. Pas diplomimit ai punoi për qeverinë zvicerane si inspektor patentash për shpikjet e reja. Gjatë kësaj periudhe ai filloi punën për teoritë e tij të ardhshme shkencore. Në një nga punimet e tij shkencore ai shpjegon se drita lëviz përmes valëve dhe pjesëzave, një nga elementët e rëndësishëm të teorisë së tij kuantike. Në një tjetër punim ai flet për pjesëza të vogla që pluskojnë në lëngje apo në trupa të gaztë, e cila mbështet teorinë e përbërjes atomike të materies.
Por teoria më e rëndësishme është ajo e relativitetit, ku Ajnshtajni shpjegon se drita lëviz gjithmonë me të njëjtën shpejtësi, pavarësisht nga burimi i saj. Por ai shtoi se koha dhe masa mund të ndryshojnë dhe varen nga vend-ndodhja e një personi në raport me një objekt apo një ngjarje.Ajnshtajn botoi në vitin 1905 veprën e tij më të rëndësishme, dhe një nga dokumentet më të rëndësishme shkencore në histori të titulluar Teoria e Relativitetit. Dhjetë vjet më pas ai botoi një vëllim të zgjeruar të kësaj vepre me titullin Teoria e Përgjithshme e Relativitetit, ku përfshin ide themelore që përdoren për të përshkruar fenomene natyrore lidhur me kohën, hapësirën, masën, lëvizjen dhe forcën e rëndesës. Ajnshtajni thotë se objektet humbasin masë kur emetojnë dritë, pasi drita është një formë energjie. Në vitin 1921 Ajnshtajni fitoi Çmimin Nobel në Fizikë për zbulimin e ligjit të efektit fotoelektrik. Ky ligj shkencor shpjegon përse disa metale emetojnë elektrone pasi mbi sipërfaqen e tyre bie drita. Ky zbulim çoi në zhvillimin e elektronikës, përfshirë edhe radios dhe televizionit. Albert Ajnshtajn punoi si pedagog në Zvicër dhe Gjermani. Ai u largua nga Evropa kur në 1933 erdhi në pushtet Adolf Hitleri. Fizikanti u vendos në Shtetet e Bashkuara ku vazhdoi punën e tij shkencore në Institutin për Studime të Avancuara në Princeton, Nju Xhersi. Megjithë famën e tij, Ajnshtajni ishte një njeri i thjeshtë, i veshur me rroba të vjetra dhe me flokë që dukeshin të pakrehur. Studentët e tij tregojnë se ai kishte aftësinë të ilustronte ide shumë të vështira me figura dhe krahasime që i bënin ato shumë të kuptueshme. Megjithëse ishte kundër luftës, Ajnshtajni i shkroi presidentit amerikan Franklin Ruzvelt në vitin 1939 për ta nxitur që Shtetet e Bashkuara të prodhonin bombën bërthamore para Gjermanisë. Albert Ajnshtajni vdiq në moshën 76 vjeçare në vitin 1955.

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2006 17:55
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

E risolla kete teme (dhe emer) ne krye, pasi -me aq sa me lejoje koha- do hedh ndonje gje. E para, tek tema parakaluese (E=m.c²) flitet shume per Ajnshtajnin, duke iu veshur atij shprehja: "E vetmja absolute ne bote eshte kjo: gjithshka eshte relative!"
Ne fakt -duhet sqaruar- kjo shprehje na vjen nga shek. i 18-19-te, ne nje kohe kur Ajnshtajni akoma s'kish lindur. Pra kjo shprehje nuk i perket Ajnshtajnit, por te tjerve me pare.
E dyta, ditet e fundit kam pare mjaft vidio ne youtube qe flasin per teorine speciale dhe te pergjithshme te relativitetit te Ajnshtajnit. Te gjitha ne gjermanisht.
Besoj se une duhet te jem i vetmi qe kam lexuar thuajse gjithshka nga Ajnshtajni, dhe kam dalluar se si ai ishte ne fillim te teorise se tij ne rregull, duke pranuar "firimin" e kohes vetem nga ana teorike dhe vetem ne nje sistem inercial, pra ku levizja e objektit ishte drejtvizore dhe e nje shpejtesie te njellojte (e njetrajtshme), pra pa shkeputje apo frenim. Me pas Ajnshtajni kaloi ne nje fizike metafizike, duke pranuar bashkimin e kohes me hapsiren. Duket kjo, sepse ai nuk kish zbuluar gje te re ne fillim. Keshtu ai u detyrua te pranoje me pas edhe ate qe kish kundershtuar fillimisht, paradoksin e binjakve. Keshtu ra kok e kembe ne batakun e fantazise pa kuptim.
Cdo njeri e ka te qarte, se sapo ne ta shohim kete levizje drejtvizore te njejtrajtshme te nje objekti nga nje pikveshtrim tjeter, menjehere ne dallojme se kjo levizje nuk eshte drejtvizore dhe e njetrajtshme per pikveshtrimin tjeter. Kjo na tregon se nuk ka si te ndodhe, qe dikush qendron ne te njejten kohe (te tij) me i ri per nje sistem te caktuar referimi, ndersa per sistemin tjeter nuk qendron i ri. Pra, nuk ka mundesi qe nje njeri te paraqese dy pamje te ndryshme ne te njejten kohe te tij. Koha pra nuk ecen ndryshe ne nje objekt levizes per nje sistem referimi, dhe ndryshe per nje sistem tjeter referimi!
Une kam lene komentet e mia ne keto emisione tek youtube, -kjo ishte e treta- duke sqaruar gjithashtu se ne shqip e kam sqaruar kete problem relativiteti qysh me 2007-en ne nje punim timin te botuar. (Dreqi e marrte, ka shume dite qe kompjuteri me ben probleme shkeputje nga interneti!)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Janar 2016 17:23
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Gezim i serishem per relativistet e Ajnshtajnit. Tek gazeta MAPO kishte sot nje artikull nga The schience, te cilin po e hedh ketu, nese esht e lejueshme :
The Science
Kur flitet për Teorinë e Relativitetit, u referohemi dy teorive specifike në të njëjtën kohë që janë teoria speciale e relativitetit dhe teoria e përgjithshme e relativitetit. Sidoqoftë mund të ketë raste që me “relativitet” të flitet dhe për Relativitetin e Galileit. Ky term u përdor për herë të parë nga Max Planck në 1908, për të vënë në dukje që të dyja teoritë specifike të përmendura, përdorin atë që quhet parimi i relativitetit.
Teoria Speciale e Relativitetit, është një teori e cila përshkruan strukturën e kohëhapësirës. Ajo u paraqit për herë të parë nga Albert Ainshtajn (Albert Einstein) në 1905 në një punim që trajtonte “Elektrodinamika e trupave në lëvizje”. Në themel të kësaj teorie janë dy postulate që sipas mekanikës klasike janë kontradiktore:
Ligjet e fizikës janë të njëjta për të gjithë vëzhguesit që janë në lëvizje të pandryshuar, apo uniforme, kundrejt njëri-tjetrit. Sistemet e referimit të këtyre vëzhguesve në këtë rast i quajmë “sisteme inerciale”.
Shpejtësia e dritës në boshllëk është përherë e njëjtë dhe konstante për të tërë vëzhguesit në çdo sistem vëzhgimi, pavarësisht lëvizjes që ata mund të kenë kundrejt njëri-tjetrit apo lëvizjes së vetë burimit të dritës.
Kjo teori nxjerr përfundime shumë interesante dhe me surpriza.
Zgjatja e kohës. Ky fenomen shfaqet në formën e një vëzhguesi i cili vëren se tik-taket e një ore në lëvizje janë më të rralla sesa tik-taket e orës që ka me vete dhe është “fikse”. Orët janë identike.
Tkurrja e gjatësive. Në këtë rast, matjet tregojnë se objektet janë më të shkurtër në drejtimin e lëvizjes, relative në lidhje me vëzhguesin.
Relativiteti i njëkohshmërisë. Dy ngjarje të njekohesishme për një vëzhgues-A, nuk janë të njëkohësishme për një vëzhgues tjetër vëzhgues-B, nëse ky i fundit është në lëvizje në lidhje me të parin, vëzhgues-A.
Masa dhe energjia janë ekuivalente. E = mc² është formula që lidh me njëra-tjetrën energjinë E të një mase m.
Teoria e përgjithshme e relativitetit është një teori për gravitetin dhe u paraqit për herë të parë nga Albert Ainshtajn në vitet 1907-1915. Kjo teori fillon me atë që quhet “parimi i njëvlershmërisë”. Sipas këtij parimi, nëse një objekt gjendet nën efektin e një fushe gravitacionale dhe nje trup tjetër është në lëvizje me nxitim, këta dy trupa janë në gjendje të njëjta fizike dhe reagojnë në mënyrë identike fizikisht. Kjo gjë sjell në përfundimin se rënia e lirë është lëvizje inerciale, ose me fjalë të tjera, rënia e lirë është gjendja fizike e një trupi kur ai nuk ndikohet nga asnjë forcë e jashtme, dhe jo si efekt i forcës së gravitetit, siç mëson mekanika klasike. Përveç mekanikës klasike, ky përfundim është kontradiktor edhe me Teorinë speciale te Relativitetit sepse sipas saj levizja inerciale nuk lejon që trupat të mund të lëvizin me nxitim kundrejt njëri-tjetrit, por objektet në rënie të lirë munden.
Për të shpjeguar këtë kontradiktë, Ainshtajn prezantoi idenë që kohëhapesira është e përkulur. Në 1915 ai paraqiti Ekuacionet e fushës së Ainshtajnit të cilët përshkruajnë lidhjen midis përkuljes së kohëhapesirës me masën, energjinë dhe impulsin.
Disa nga rrjedhojat e kësaj teorie jane:
Koha rrjedh me ngadalë atje ku potenciali gravitacional është më i ulët. Ky quhet “zgjerimi gravitacional i kohës”.
Precesioni i orbitave është i ndryshëm nga sa parashikohet sipas teorisë se Njutonit mbi gravitetin. Kjo gjë është vëzhguar të ndodhë me orbitën e Mërkurit si dhe të yjeve pulsarë binarë.
Deri edhe rrezet e dritës, të cilat janë pa peshë, përkulen nën ndikimin e një fushe gravitacionale.
Universi është në zgjerim dhe skajet e largëta të tij janë duke u larguar prej nesh me shpejtësi më të lartë se shpejtësia e dritës. Duhet theksuar që kjo nuk bie në kundërshtim me teorinë speciale te Relativitetit, pasi flitet për zgjerim të vetë hapësirës.
Terheqja e zonës rrethuese. Kjo gjë konsiston në idenë se një trup me masë i cili rrotullohet, “merr me vete” apo “tërheq me vete” kohëhapësirën rreth tij.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Shkurt 2016 18:59
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Vetkuptohet, pas leximit te artikullit u shfaq edhe "anti-ajnshtajnizmi" im, te cilin po e hedh ketu per ndonje apasionant te shkences.
MAPO (The Science): “Ligjet e fizikës janë të njëjta për të gjithë vëzhguesit që janë në lëvizje të pandryshuar, apo uniforme, kundrejt njëri-tjetrit.”
MAPO (The Science): “Zgjatja e kohës. Ky fenomen shfaqet në formën e një vëzhguesi i cili vëren se tik-taket e një ore në lëvizje janë më të rralla sesa tik-taket e orës që ka me vete dhe është “fikse”. Orët janë identike.”
r.th.: Nese ligjet e fizikes jane te njejta per te gjithe keta vezhgues ne levizje te pandryshuar kundrejt njeri-tjetrit, ne cfardo shpejtesie qe keta ndodhen, si mund te kemi tani tek njeri prej tyre levizje me te ngadalte te akrepave te ores nga tjetri, pra edhe ligje te tjera fizike? Kot, thjesht nje pyetje ishte kjo!
MAPO (The science): “Relativiteti i njëkohshmërisë. Dy ngjarje të njekohesishme për një vëzhgues-A, nuk janë të njëkohësishme për një vëzhgues tjetër vëzhgues-B, nëse ky i fundit është në lëvizje në lidhje me të parin, vëzhgues-A.”
r.th.: Ky princip i relativitetit ishte i qarte para Ajnshtajnit! Biles kjo ishte e qarte edhe para se te dihej qe shpejtesia e drites eshte ajo maksimale dhe konstante ne hapsire. Pra, kjo nuk i perket Ajnshtajnit! Sorry!
MAPO (The science): “Masa dhe energjia janë ekuivalente. E = mc² është formula që lidh me njëra-tjetrën energjinë E të një mase m.”
r.th. Ky eshte formulimi ndryshe i formules se Njutonit, qe meson cdo kush qysh ne klase te peste (ne kohen time), F=m.a , (pra forca e barabarte me masen here nxitimin), ku tek Ajnshtajni kemi ne vend te Forces, Energjine, qe eshte e njejta gje, -gjithe kjo pohohet ne cdo liber shkolle. Nga Ajnshtajni u shtua vetem katrori i shpejtesise, te cilin ai (Ajnshtajni) dhe ajnshtajnianet e sotem akoma nuk e kane kuptuar, cfare kuptimi ka, pasi ne fakt, mbi shpejtesine e drites “c” nuk kemi ne hapsire! Ju lutem shpegoheni cfare kuptimi ka “c²”! Se une e kam shpjeguar per vete dhe besoj jam i pari qe e kam shpjeguar!
MAPO (The science): “Teoria e përgjithshme e relativitetit… Kjo teori fillon me atë që quhet “parimi i njëvlershmërisë”. Sipas këtij parimi, nëse një objekt gjendet nën efektin e një fushe gravitacionale dhe nje trup tjetër është në lëvizje me nxitim,…”
r.th.: “Nen efektin e nje fushe gravitacionale”, -kete e kupton cdo kush, (qofte edhe sipas gravitetit njutonian). Por c’duhet kuptuar ketu tek kjo teori, kur nje trup tjetwr esht ne levizje me nxitim? Kjo levizje me nxitim nuk na qenka nen ndikimin e kesaj fushe gravitacionale, ndryshe (sipas Ajnshtajnit): nen hapsiren-kohe te perkulur?
MAPO (The science): “rënia e lirë është lëvizje inerciale, ose me fjalë të tjera, rënia e lirë është gjendja fizike e një trupi kur ai nuk ndikohet nga asnjë forcë e jashtme” … “levizja inerciale nuk lejon që trupat të mund të lëvizin me nxitim kundrejt njëri-tjetrit, por objektet në rënie të lirë munden.”
r.th. me levizje inerciale kuptojme levizjen e pandikuar nga forca te jashteme. (Ne praktike nuk i kemi te tilla levizje, pasi forcat ndodhen ne cilindo cep te Universit; ndaj kjo merret teorikisht). Ndaj ne gjithmone studjojme nxitimin (a), i cili ekziston dhe llogaritet edhe tek graviteti njutonian, me rritjen/ pakesimin e njerit prej faktorve, mases ose forces (mases ose energjise). Tek hapsira-kohe e perkulur ajnshtajniane nuk ka ndonje shtese apo thjeshtesim per kete ndikim te ketyre dy parametrave (F, M) tek nxitimi! Por kemi shtese vetem kuptimin krejt ndryshe te kesaj force gravitacionale njutioniane, kohen-hapsire te perkulur, qw e ben pa kuptim edhe vete Energjine dhe masen e trupave, pasi nxitimi (dhe cdo lloj levizje ne pergjithsi) shkaktohen nga kjo Hapsire e perkulur! Ky shpjegim i tepert i Ajnshtajnit nuk ka thjeshtezuar kurrgje, asnje nga parametrat njutoniane, as perkuljen e rrezeve te drites, as ashilacionet e levizjeve te trupave ne Hapsire (si ne rastin e Merkurit), asgje!
MAPO (the science): “Universi është në zgjerim dhe skajet e largëta të tij janë duke u larguar prej nesh me shpejtësi më të lartë se shpejtësia e dritës. Duhet theksuar që kjo nuk bie në kundërshtim me teorinë speciale te Relativitetit, pasi flitet për zgjerim të vetë hapësirës.”
r.th. : Zgjerimi (zmadhimi) i Universit nuk ka te beje direkt as me gravitetin Njutonian as me Hapsiren e Perkulur te Ajnshtajnit. Biles, kjo Hapsire ajnshtajniane nuk duhet te lejonte zgjerimin e Universit, pasi ndikimi me i pare i ketij zgjerimi/ zmadhimi te saj do te ishte tek moslejimi i perkuljes se saj. Merrni nje nape te holle, nese keni vendosur aty disa zare, keto kane bere qe kjo nape te jete e perkulur tek vendet e zareve. Po ta terheqim kete nape ne krahet e saj anesore, keto zare do te ngrihen perpjete, pra perkulja zvoglohet, keshtu duheshin zvogluar dhe parametrat e tjere, si masa e zareve, dhe shpejtesia e levizjes se tyre. Biles, levizja e trupave nuk ka asnje shpjegim ne teorine e pergjithshme te relativitetit!
MAPO (The science): “Terheqja e zonës rrethuese. Kjo gjë konsiston në idenë se një trup me masë i cili rrotullohet, “merr me vete” apo “tërheq me vete” kohëhapësirën rreth tij.”
r.th.: Pra nese ky trup terheq kete hapsire (nape) ndersa nga ana tjeter kjo hapsire (nape) terhiqet ne skajet e saj dhe ngado, kjo do te ndikonte ne parametrat e tjere, pra masa dhe nxitimi do te zvogloheshin! ironia e ketij budadalleku ajnshtajnian, eshte se hapsira-kohe nuk ka hyre akoma si nje parameter i caktuar ne keto ekuacione kaq te thjeshta te natyres.
Dhe se fundi, kur ju te MAPO-s i besoni keto sebashku me The science-n, perse nuk dilni ne debat te hapur per te diskutuar me njerzit, por vetem flisni vete dhe degjoni po vete?! Ku i keni debatet e hapura?! Perse keni frike?! Ha-ha-ha! te mjeret ju!..

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Shkurt 2016 19:01
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Serish nje lajm shkencor keto dite, mbi kapjen e valeve gravitacionale, te cilat -sipas lajmit- na qenkan parashikuar nga Ajnshtajni, duke na vertetuar keshtu -po sipas lajmit- madheshtine e ketij shkencari. Ne fakt behet fjale per ca dridherime te Hapsires, e cila pesoka keto dridherime kur kemi rreshqitje apo perplasje trupash, por te cilat nuk mund te kapen -sipas Ajnshtajnit- nga ne njerzit. Sipas Ajnshtajnit graviteti eshte thjesht pesha qe bejne trupat ne Hapsire, duke e perkulur kete. Ky thjeshtim (kaq banal) i paska parashikuar te gjitha!
Dikur thonim: rrofte marksizem-leninizmi, tani themi: rrofte Ajnshtajnizmi!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shkurt 2016 16:30
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Nga une, inspiruar nga lajmi i fundit.
U kapën (zbuluan) valët e gravitetit –Anshtajni ka gjithmonë të drejtë
Më së fundi... edhe një herë... tani ne jemi në fillim... të madhes së më të mëdhajave zbulime_! Kapja e valve gravitacionale, të cilat na hapin Universin, shpjegojnë natyrën, tregojnë gjithshka_! Ej-ej, jo valët gravitacionale njutioniane, por valët gravitionale ajnshtajniane kemi kapur tani, si të thuash më mirë, lëkundjen e Hapsirës, apo Hapsirës-Kohë –thënë ndryshe. Dy trupa përplasen me njëri-tjetrin, (pse_? –ky është një problem tjetër), prej kësaj përhapen valë, pra valë hapsire, si në det. Dhe, pse ne i quajmë këto «_valë graviteti_»_?! Hëm_!.. Tingëllon më bukur_! Thjesht fjalët greko-romake janë si të thuash sugjestive. Kryesorja ne qëndrojmë në qartësi, ne nuk kemi të bëjmë me forca, me këto të mallkuara forca njutioniane, të cilat na japin frikë_! Jo, ne kemi të bëjmë me disa valë, biles vetëm me një valë, që zgjat më pak se 1 sekondë, e cila është shumë e dobët, - çfarë fati_! A nuk është kjo një ngjarje për tu gëzuar_?!? Për tu lumturuar_!? Për gjithë botën_?!..
Natyrisht_! Tani do të vërshojnë paratë tek institutet e shkencës dhe tek shkencëtarët për vrojtimet dhe zbulimet e tjera. Dhe ne të gjithë kemi nga shkencëtarët më tepër prova për teoritë e Ajnshtajnit, të themi, një justifikim (një lehtësim) për ta hedhur në plehra Njutonin dhe teorinë e tij të Gravitetit. Nëse ka akoma njerëz, të cilët pyesin_: përse kemi ne nevojë për të provuar teorinë e Ajnshtajnit, kur ne kemi fakte para syve për teorinë e Njutonit, këta lloj njerzish duhet thjesht ti injorojmë, sepse këta nuk kuptojnë nga shkenca_!
Natyrisht që njerëzit janë xhelozë dhe lëshojnë me qindra pyetje_! Pyetje pa rëndësi dhe budallaqe_! Si p.sh._: çfarë lidhje ka kjo vala e Hapsirës-Kohë –e cila u zbulua tani– me TPR-n (teorinë e përgjithshme të relativitetit) e Anjshtajnit_? Çfarë rëndësie i jep kjo valë e Hapsirës-Kohë TPR-s së Ajnshtajnit_? Çfarë vendi ze kjo valë e Hapsirës-Kohë në TPR_? Pse ishte kjo valë e Hapsirës-Kohë, –e cila quhet valë gravitacionale– aq e parëndësishme për Ajnshtajnin dhe teorinë e tij, dhe pse ka folur ai disa vjet më pas (1918) mbi ‘të (1-2 fjali)_?!. A është kjo lëkundje (valë) e Hapsirës-Kohë më e rëndësishmja në TPR_? Në këtë kohë (1918) Ajnshtajni besonte akoma në konstanten e Universit, (natyrisht –si dhe të tjerë shkencëtarë– edhe atij i takonte një konstante, pse jo_!), ndaj ai i hoqi forcat në univers, si dhe valët e gravitetit, (si gjithnjë me të drejtë të plotë). E më vonë ai e ktheu konstanten e tij mbrapsh tek Akademia e Shkencave dhe e akceptoi zgjerimin e Universit_! Në këtë fazë, si i ka përshkruar Ajnshtajni valët e Hapsirës-Kohë_? Sepse është e qartë, që në një univers stabil (të pandryshuar) nuk do të përhapen njëlloj këto valë të Hapsirës-Kohë si në një univers të ndryshueshëm_! Në rastin e dytë ato do të shuhen më shpejt.
Apo dhe pyetje të tjera do të bëhen_: sa kohë zgjat në Kozmos një përplasje e dy Vrimave të Zeza_? Përsa kohë marrim ne në tokë këto valë të Hapsirës-Kohë, që janë shkaktuar nga kjo «_dashuri lesbike_»_? Nëse ne do të ishim pranë kësaj përplasje, do të merrnim më shumë fuqi-sinjale në aparaturat tona_? Apo njëlloj_? Dhe pse jemi ne kaq të sigurtë se ishin dy Vrima të Zeza që janë përplasur, dhe jo dy yje, apo një lloj tjetër eksplozioni_? Dhe kjo lëkundje (valë) e Hapsirës-Kohë a nuk do të matej më mirë në hapsirë, se sa nën tokë_? Dhe, nëse Hapsira-Kohë pëson të tilla valë, (si rrudhat e çdonjërës gjyshe), si nuk e ndjejnë këtë më lehtë satelitët tanë_? Dhe si nuk e ndjejnë satelitët tanë këtë Hapsirë-Materi/e/al, që pëson shpesh të tilla valë (rrudha) nga përplasja e trupave në hapsirë?
Përveç këtyre pyetjeve të mësipërme budalle, bëhen edhe të tjera, për të shkaktuar hutim, si p.sh.: nëse graviteti është vetëm një cilësi gjeometrike e Hapsirës, përse flasim ne mbi shumë e shumë forca, si p.sh. ajo elektromagnjetike e tokës? Përse rrotullohet cilido trup në vetvete? Nga elektroni, atomi, deri tek planetët, yjet, galaktikat!? Nëse sot pranohet nga astronomët, astrofizikanët, etj., që çdo trup bashkvepron me trupa të tjerë, përse atëhere kemi ne nevojë për një hapsirë dy-dimensionale kaq të rëndësishme dhe kaq konkrete? Nuk mjafton ky bashkveprim njutionian midis trupave, për të kuptuar lëvizjen e trupave në natyrë? Nëse pranojmë që hapsira (universi) është e mbushur plot me këto forca bashkveprimi midis trupave, (të cilat janë më t’ forta pranë trupave e më të dobta larg tyre, -siç shkruan edhe çdo libër i shkollës fillore), a mund të ndjejmë / masim ne këto valë (lëkundje) të Hapsirës-Kohë që janë shkaktuar nga përplasja e dy trupave diku në Kozmos? Nëse po, a nuk na mjafton neve kjo hapsirë tre-dimensionale njutoniane? Apo kemi nevojë për një TPR për ta shpjeguar këtë valë?
Përveç këtyre pyrtjeve budallaqe, bëhen shpesh edhe pyetje të komplikuara, të cilat janë akoma më budallaqe, si p.sh.: nëse është vrojtuar, që trupat në hapsirë largohen nga njëri-tjetri, ata më larg nga ne akoma më shpejt, përse flitet në këto raste për zgjerim të hapsirës (universit)? Dhe, nëse ka një zgjerim nga të gjitha anët –që ne shohim– (pak rëndësi ka nëse bëhet fjalë vetëm për largim trupash nga njëri-tjetri, apo bëhet fjalë për zgjerim të hapsirës), përse nuk e shohim ne këtë fakt si rast të hapsirës tre-dimensionale të Njutonit, por duhet të kërkojmë gjurmët e hapsirës dy-dimensionale të Ajnshtajnit??? (Kjo quhet: ujku qëndron përpara nesh, ndërsa ne i kërkojmë gjurmët atij!)
Apo bëhen pyetje nga shek. I 19-të: nëse KOHA është një abstraksion, si mund të ndryshojë ajo? Dhe nëse ndonjëri qëndron i ri, sepse nga ne largohet me shpejtësi të madhe, mos do të thotë kjo që ai do të bëhet shpejt i vjetër kur vjen me shpejtësi të madhe drejt nesh? Ha-ha-ha, çfarë pyetje plehrash mendonin njerëzit!
Do të ketë gjithmonë njerëz budallenj dhe xhelozë, që bëjnë të tilla pyetje, por të cilat ne duhet ti injorojmë gjithmonë! Biles, në mënyrë që puna jonë e mëtejshme shkencore të ecë pa pengesa, unë propozoj : ne të organizohemi në një parti internacionale, partia e Ajnshtajnit. Kështu, nëse ne fitojmë zgjedhjet gjithandej, dhe natyrisht që ne do i fitojmë ato, nuk do të lejojmë më të tilla bezdisje në punën tonë, ne shohim vetëm përpara dhe jo mbrapa (në kohët njutioniane), sepse i madhi ynë i të mëdhenjve, Albert Ajnshtajni i ka parashikuar të gjitha. Në teoritë e tij unikale TSR dhe TPR gjindet gjithshka. Biles aty gjindet edhe çfarë është zbuluar më parë, prandaj i kemi vendosur sot të gjitha zbulimet e dikurshme nën emrin e Ajnshtajnit; kështu, pohimi i dikurshëm mbi kohën si dimensioni i katërt, i qëndron sot emrit të mendimtarit të madh, Ajnshtajn; kështu pohimi i njohur i dikurshëm : Energjia është ekuivalent i Materies dhe e kundërta, qëndron vetëm nën emrin e Ajnshtajnit, për shkak të formulës së Njutonit F=m.a , të cilën e përvetsoi Ajnshtajni: E=m.c², ku vetëm shpejtësia është vendosur në kuadrat, për të treguar karakterin relativist, çfarë as vetë Ajnshtajni nuk e ka kuptuar, por kjo nuk luan ndonjë rol; apo shpejtësia e dritës si maksimale dhe konstante në natyrë i njihet vetëm emrit të Ajnshtajnit, megjithse këtë e kanë zbuluar të tjerë, apo këto valë, të cilat ne i përcaktojmë tani si valë graviteti, e të cilat njihen qysh në antikitet si valë të zakonshme që tregojnë një lloj eteri (mediumi) të Hapsirës, të cilat ishin të njohura edhe tek Njutoni, Hygensi, Lajbnici, etj., por të cilat ne sot i tregojmë nëpër media si zbulime të Ajnshtajnit, biles këto lloj valësh të thjeshta (të zakonshme), që edhe për Ajnshtajnin ishin të parëndësishme, ne i prezantojmë sot si provën më të rëndësishme të gravitetit ajnshtajnian; e sa e sa të tjera të njohura dikur do të vihen në emrin e Ajnshtajnit. Thjesht dhe qartë! Ai i meriton të gjitha!
Sa më shumë kohë kalon, aq më shumë kuptojmë ne se si ai i ka zbuluar të gjitha! Gjithshka çfarë do të zbulohet në të ardhmen, (në fakt: çfarë do të thuhet, sepse për të zbuluar –kështu që kështu– i ka zbuluar Ajnshtajni), do të marri automatikisht emrin e tij. Ai kishte të drejtë, ai ka të drejtë, ai do ketë gjithmonë të drejtë! Në këtë nuk lëviz asgjë! Dhe biles, (këtë po ua tregoj unë), do të zbulohen gjithmonë dhe përjetsisht shkrime nga Ajnshtajni, (atje dhe andej, këtu dhe matanë, nën sirtar apo brenda këpucës), të cilat flasin akoma mbi ligjet e natyrës! Është pa rëndësi, nuk luan asnjë rol, çfarë do zbulohet (thuhet) nga njerëz të tjerë, gjithshka gjindet në manuskriptet e Ajnshtajnit. Dhe kush e kupton këtë shpejt, mundet të shpërblehet me një copë nga torta. Në të kundërt ... le të përplasi kokën në mur. Në media nuk lejohen të tillë idiotë! Aty punojnë njerëz të arsyeshëm, të cilët çmojnë mirë, (natyrisht nën ligjet e Ajnshtajnit), sa komode është të rrish ulur në kolltuk dhe të marrësh një rrogë të mirë, (pasi buzëqeshjet e shefit janë pa pagesë).
Rroftë i pavdekshmi ynë Ajnshtajn! (përkthim nga gjermanisht, 15.2.2016)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shkurt 2016 18:39
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Asnje koment, ide, mendim mbi zbulimin e ri, ate te kapjes se valeve gravitacionale, (jo atyre njutioniane, por atyre ajnshtajniane), pra asaj lekundje qe peson Hapsira kur dy trupa perplasen ne Hapsire. Sipas Ajnshtajnit kjo lekundje e Hapsires, ndryshe e quajtur vale gravitacionale, nuk arrin te dallohet ne largesi. Mirpo nuhatesit e tyre, (te parave qe marrin ne fakt, pas ketyre studimeve dhe zbulimeve), e kapen me se fundi ate. Natyrisht njerez te tille me kravata, diplloma dhe tituj shkencore na thone gjithmone te verteten! Ne bagetia poshte duhet te pranojme gjithshka na thuhet nga lart! Dhe ja, kjo lloj heshtje ne forum mbi faktin aq "madheshtor" te ketyre valeve te sapo-zbuluara, tregon patjeter aprovimin e pjesmarrsve te ketij forumi mbi kete zbulim dhe fjalet e shpalluar gjithe pompozitet te astro-fizikanit Davit Rize!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2016 10:23
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Asnje koment, ide, mendim mbi zbulimin e ri, ate te kapjes se valeve gravitacionale, (jo atyre njutioniane, por atyre ajnshtajniane), pra asaj lekundje qe peson Hapsira kur dy trupa perplasen ne Hapsire. Sipas Ajnshtajnit kjo lekundje e Hapsires, ndryshe e quajtur vale gravitacionale, nuk arrin te dallohet ne largesi. Mirpo nuhatesit e tyre, (te parave qe marrin ne fakt, pas ketyre studimeve dhe zbulimeve), e kapen me se fundi ate. Natyrisht njerez te tille me kravata, diplloma dhe tituj shkencore na thone gjithmone te verteten! Ne bagetia poshte duhet te pranojme gjithshka na thuhet nga lart! Dhe ja, kjo lloj heshtje ne forum mbi faktin aq "madheshtor" te ketyre valeve te sapo-zbuluara, tregon patjeter aprovimin e pjesmarrsve te ketij forumi mbi kete zbulim dhe fjalet e shpalluar gjithe pompozitet te astro-fizikanit Davit Rize!
Me aq sa kam degjuar eshte nje i ri padovan dmth ketej nga Padova qe ka bere nje zbulim te ri mbi "VALET GRAVITAZIONALE" di qe quhet Marco dhe me vjen keq qe humba rastin te shkoja ne nje simpozium qe mbajti ai. Keshtu qe nuk mund te te ndihmoj me shume se te perseris ato qe kam lexuar online.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2016 19:59
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:59 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Albert Ajnshtajn.......

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.