Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Gjeologji & Gjeografi > Venecia, nė luftė tė pėrjetshme me ujin
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Venecia, nė luftė tė pėrjetshme me ujin

Sheshi i Shën Markut

Italia është një vend që me dimrin nuk ka gjithmonë marrëdhënie të mira. Madje jo rrallë përballet me përmbytje dhe rrëshqitje të tokës. Një nga zonat më të prekshme dhe më të ekspozuara ndaj vërshimeve të ujërave, për shkak të reshjeve të mëdha, është edhe Venecia. Laguna e bukur, një nga perlat botërore të arkitekturës, historisë dhe bukurisë së natyrës kërcënohet vazhdimisht nga fluksi i ujërave. Me vite janë bërë shumë plane për shpëtimin e pjesëve më shumë të kërcënuara, por të pakta kanë qenë realizimet konkrete të masave mbrojtëse. Së fundi shirat e dendur që ranë në të gjithë zonën e Venetos dhe Friulit e kanë ngritur nivelin e ujërave në lagunën qindravjeçare dhe e kanë çuar në 340 centimetra mbi nivelin e detit. Kështu disa nga sheshet më të famshëm të qendrës së qytetit janë mbuluar nga ujërat.

Përmbytja

Shirat kanë qenë gjithmonë një problem i madh për qytetin dhe brishtësinë e tij. Por me kalimin e kohës, pasojat e tyre, pra përmbytjet, janë bërë gjithnjë e më problematike dhe kërcënuese dhe madje identifikohen edhe me vetë qytetin. Lartësinë më të madhe ujërat e shiut e kanë arritur të vitin 1996. Në atë dimër, të 70 centimetrat e lartësisë shkaktuan shumë dëme në ndërtesat dhe sheshet e vjetra të qytetit.

Turizmi
Dhe shiu, ndër të tjera në këtë qytet i gjithi një monument kulture, është bërë edhe pjesë e “turizmit”. Ata që shkojnë për të kaluar ditë të bukura dhe të paharrueshme në lagunë kanë shpesh kënaqësinë që ta fiksojnë qytetin nën “litarët” e shiut, pjesë e pandashme e peizazhit dimëror venecian.

Stërvitja
Dhe pse jo. Ka nga ata që e shohin pjesë të rutinës së tyre dhe një element më shumë ndihmës në stërvitje.

Turmat

Javën e kaluar, pjesa më e madhe e zonës veriperëndimore të Italisë ka pasur probleme nga reshjet e vazhdueshme që kanë shkaktuar nivele të larta të ujërave dhe mbi të gjitha janë kthyer në një problem të vërtetë dhe të madh për qarkullimin normal të kalimtarëve dhe të mjeteve të transportit. Në Venecia, qytetin e njëmijë e një kanaleve, me fillimin e stinës së shirave, pamje si këto janë më se të zakonshme. Njerëzit duhet që të bëjnë “akrobaci” për të kaluar nga një rrugë të tjetrën, në një nivel të ujit shumë të lartë.

Ende romantik…

Venecia, gjithsesi, me ujë apo pa ujë, nuk e humbet kurrë sharmin e saj, sidomos për ata që e zgjedhin si qytetin e ëndrrave të dashurisë. Vetëm se në këtë rast, mjafton një sens praktik për të shijuar një bukuri të lashtë në kushtet e reja.

(Shqip)

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Nëntor 2010 16:42
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Shkoj ne Venezia pas dy te djela...

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2010 13:34
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:54 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Gjeologji & Gjeografi > Venecia, nė luftė tė pėrjetshme me ujin

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.