Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cila fe eshte ajo qe e con njeriun drejt se vertetes? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 3.50.
Gjithsej 33 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha tolstoy86
Cdo gje qe sillet ne koken e njeriut besim eshte, se ato qe di nuk jane zero vetem teorikisht, po thuaj zero jane..Po walkeri thote te besuarit ne fe, jo thjesht te besuarit ne dicka..
.......
njerezit besojne, kaq, dhe besimi spara tregohet shume me debate, ketu gabojme..e ne ato gjerat e pakta fare te verteta qe dime eshte vdekja, qe si dihet fare as kur vjen e as ku..Ajo eshte vertet arsye e vlefshe per te menduar rreth te vertetave qe duhet te kuptojme..smund te jete e verteta qe jeta nuk ka kuptim..qe gjithcka eshte krijuar nga asgje (dhe nga askush) qe ne kemi lindur kot, qe do behemi dhe dhe asgje me shume..


E vertete qe cdo gje eshte besim. Por ka shkalle besimi.
Nese te them une ty (pa dashur ta personalizoj) qe e dashura jote te tradheton, pyetja jote patjeter do te jete "nga/ku/si e di ti".
Pergjigja ime mund te jete e tipit.
1. Sepse dje pashe nje zog te bardhe te catia e komshiut, dhe kjo eshte shenje per mua.
2. Sepse e pashe tek filan rruge duke ecur perkrak filan person.
3. Te tregoj disa fotografi ku duket sheshit tradhetia.

Ne te treja rastet ti mund te besosh varet nga shkalla jote e racionalitetit. "Provat" qe kemi ne per zotin jane te tipit te pare.

Dhe them provat, sepse besimi yt dhe i shume te tjereve eshte mbi baze provash dhe jo "beson dhe kaq". Stergjysherve te tu dhe te mi i eshte treguar me "prova" sesi zoti ekziston. Dikush ka bere "mrekullira", dikush duke treguar "fakte".
Te kerkuarit te provave dhe gjykimit rreth tyre eshte ne thelbin e te qenit njeri. Refuzimi i nje sjellje te tille, per te justifikuar nje besim fetar, apo cfaredo besimi, eshte plotesisht ne kundershtim me ekzistencen tende si njeri.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Maj 2008 15:44
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Talking

Po jap dhe une aludimin tim, dhe pse jam anti keshtu lloj te vertetash qe lexova ketu

"Feja e cila ja ka cuar dhe do te ja coje ne shekuj te shekujve njeirut vetem drejt (vazhdon fjalia me poshte, )
( te vertetes), ka qene, eshte dhe do te mbetet vetem Feja Sexuale."

-hahahahahahahahahha- gezoju o popull me ca ke e jo cka deshiron te kesh!

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Maj 2008 15:55
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Shume frojdiane

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Maj 2008 16:05
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul
Shume frojdiane


c'ma more nga goja re lost :p

Enya atje vertiten te gjitha :p. u bete tre ju????

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Maj 2008 16:15
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Po por ce do se organet gjenitale jane vetem nje pjese e njeriut, jo e gjitha. Pastaj nuk kane as shume vite garanci, ja paskan 30. Po pastaj..
Kete po e them se vertet ka besimtare te 'fese sexuale', jo per enya-n, sensin e humorit te ciles e kuptoj, shpresoj..

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Maj 2008 08:33
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul

E vertete qe cdo gje eshte besim. Por ka shkalle besimi.
Nese te them une ty (pa dashur ta personalizoj) qe e dashura jote te tradheton, pyetja jote patjeter do te jete "nga/ku/si e di ti".
Pergjigja ime mund te jete e tipit.
1. Sepse dje pashe nje zog te bardhe te catia e komshiut, dhe kjo eshte shenje per mua.
2. Sepse e pashe tek filan rruge duke ecur perkrak filan person.
3. Te tregoj disa fotografi ku duket sheshit tradhetia.

Ne te treja rastet ti mund te besosh varet nga shkalla jote e racionalitetit. "Provat" qe kemi ne per zotin jane te tipit te pare.

Dhe them provat, sepse besimi yt dhe i shume te tjereve eshte mbi baze provash dhe jo "beson dhe kaq". Stergjysherve te tu dhe te mi i eshte treguar me "prova" sesi zoti ekziston. Dikush ka bere "mrekullira", dikush duke treguar "fakte".
Te kerkuarit te provave dhe gjykimit rreth tyre eshte ne thelbin e te qenit njeri. Refuzimi i nje sjellje te tille, per te justifikuar nje besim fetar, apo cfaredo besimi, eshte plotesisht ne kundershtim me ekzistencen tende si njeri.



Jo, jo. Jemi keqkuptuar plotesisht. Ajo sjellje e tille eshte ajo qe do doja qe cdokush te gjente, por duhet patur kujdes me mjetet qe perdoren ne kete kerkim te provave. Nuk eshte vetem logjika 'racionale' qe mund te ndjeje njeriu, pavaresisht se shume njerez kete e pranojne standartin e vetem. Ajo llogjike duhet te mbesi ne problemat e matematikes, te fizikes apo kudo qe prodhon rezultate te sigurta. Me logjike racionale nuk provon dot ekzistencen e Zotit, por po ashtu ne asnje menyre te kunderten.
'tipi i pare' qe dhe vlen per te 'provuar' mosekzistencen e tij..
Llogjika e Juri Gagarin 'Zotin nuk e pashe, megjithese shkova ne hapesire' thote..sikur kontrolloi te gjithe hapesiren, gje qe duhet ta beje per te vertetuar ate qe thote sipas logjikes qe ka, se kush i tha atij se Zoti eshte perendi greke qe rri ne hapesire dhe kontrollon boten nga lart, mbase me pamje njeriu te vjeter dhe shume i madh... apo..sikur eshte vertetuar qe cdogje eshte materie, qe mund te shihet..
Cili zog te catia e komshiut na verteton qe Zoti nuk ekziston? Ai zog qe thote qe cdo gje u krijua nga asgje dhe nga askush ne menyren me perfekte (e perseris), qe jeta jone mund te kete aq kuptim sa kafsha ( me perkatesi te fese sexuale:lart dhe vetem aq..nje kafshe qe mendon, qe ben deme, qe ben mire, po qe ne fund behet ushqim per krimba dhe kjo nuk dihet dot se der sa zgjat..
Pranine e tij un e ndjej, provat 'racionale' nuk kam ku ti gjej dhe nuk kam perse i kerkoj. Ne lidhje me provat pastaj, fete japin nje drejtim ne kete ceshtje. Shume profeter kane bere me mijera mrekulli por serish ka pasur qe nuk kane besuar..kane thene, 'ky eshte thjesht mashtrim', 'eshte magji'..sot ne megjithese me mijera njerez kane pare shume mrekulli dhe i kane transmetuar, tregojme si te ishin perralla te thurura ne mendjet e njerezve, pavaresisht se jane me qindra miliona, ndarjen ne dysh te henes qe i beri i derguari i fundit i Zotit, mohojme ndarjen ne dysh te detit nga hz Musai(nga fuqia qe i dha atyre Zoti per ti bere keto)..
Po keta nuk jane prova te mjaftueshme per shume zemra qe zduan te besojne. Ca te tjere nuk kane nevoje per keto. Dikush cohet dhe mund te thote ' po mire, si e vertetoka qenjen e Zotit mrekullite qe u bene', 'ja ne jemi krijuar nga asgje, kjo eshte mrekulli me e madhe se te ngjallurit e te vdekurit nga hz Isai'...
Cilat lloj provash do quaje ti te mjaftueshme per te besuar Zotin..
Nuk quan perfektesi sistemin e miliarda molekulave qe formojne trupin tone..perfektesi eshte si projekt, si plan..
para ca ditesh nje i njohur imi preu doren keqas fare, i hoqen ca muskuj, dhe ne vend te tyre i vendosen nje qe i moren nga krakarori, i bene transplant. Ai mund ti levizi gishtat te gjithe sebashku, jo nje nga nje..
a nuk verteton kjo qe forma origjinale e krijimit eshte perfekte..
Jo cdokush eshte perfekt nga pamja dhe shendeti..besimi im e pranon qe kjo bote eshte sprove..perfektesia eshte per atje ku njerezit nuk kane me car te sprovohen..
Varet se car i thua mrekulli, un mrekulli i them lindjes se nje femie, krijimi i te cilit ka bazat nje spermatozoid..
Mua me ik truri kur shoh pleqte, me kujtojne se si cdokund ka shenja te atyre qe besoj, te atyre qe thote bisimi im, libri im..qe kjo bote nuk ja vlen per tu lidhur shume pas saj..pjese e kesaj perfektesie jane pleqte me bastun, qe kush ka koke te mendoje qe feja e tij 'sexuale' , 'lekiste', 'jetojecastiste' nuk te con te e verteta, te con ne mashtrim..bota eshte nje liber i hapur per tu lexuar, per ato qe nuk duan te vdesin analfabete..
keshtu e shoh boten, ndaj me mjafton per te ndjere nevojen e nje krijuesi..Leon Tolstoy e kupton pranine e tij vetem me meditim, per 2-3 vite mendon per ekzistencen.. me clogjike te thjeshte provash 'racionale' i bindet koka atij qe ja fut kot, apo Ajnshtajnit qe e beson Zotin, apo Njutonit..cilit nga keta do i tregojme me nje shembull 'zogu mbi cati' se nuk ka prova..
Bota eshte e mbushur me mrekulli..qe te marrja fryme..
kjo zgjat shume..
e kam bere edhe vete, te kerkoj Zotin me mendje..nuk i mjafton te gjitheve mendja.., mua jo..duhen ulur me para barrierat e arrogances, besimit te tepert dhe vetem degjuar veten..
Zotin qe vjen me nje rrufe ne dore, e gjen ne librat e grekerve, Zotin qe sfidon njerezit..Zoti i vertete eshte ai qe krijoi ty, babain tend e cdo gje tjeter
Po nje pyetje te vogel, me 'cracionalitet' shpjegon pranine e ndonje gjeje diku, qe shenon fillimin, se fillim duhet te kete..le pastaj evoluimin qe na solli neve njerez qe sot shkembejme mesazhe ke forumi horizont..

Ne se kujton e erdha si cjapi ke kasapi, e ke gabim..nese thua, 'pikerisht, si mund te jete dicka pa fillim'..
Un them qe Zoti nuk eshte i kufizuar me asgje, ai mund te kuptohet edhe nga vetem arsyeja e thjeshte qe dicka e krijuar ka nevoje qe te ekzistoje krijuesi, shkaku kryesor, i pare fare ( dhe i vetmi patjeter)..

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Maj 2008 09:26
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

[QUOTE]Po citoj ato që tha lost_soul
[B]Nese zoti thote qe jam vetem une, dhe nese besoni ne zotera te tjera do te digjeni perjete ne ferr, s'te duket xhelozi ty?
Nese zote thote qe po s'me besuat do te digjeni perjete ne ferr, s'te duket hakmarrje ty?

Pse ky zot i gjithfuqishem, dhe i gjithpushtetshem shikoi si te vetmen mundesi per zgjidhjen e nje "problemi" zhdukjen nje popullit te tere? S'te duket si shume pa imagjinate dhe pa kreativitet, per gjithe ate pushtet qe ka!!! Tani ne cast mund te jap une nja 20-30 zgjidhje te tjera, pa patur nevoje per zhdukje popujsh.

Per cfare krijimi perfekt e ke fjalen? Kete tonin? S'po vazhdoj me problemet e panumerta te ketij krijimi eshte te mbushesh rrjeshta kot, dihen nga te gjithe.

Po ka nje problem tjeter kur thua "perfekt". Kur permend fjale krahasimore duhen te kesh te pakten dy elemente (dy krijime ne rastin tone) qe te thuash ky eshte me i mire apo ky eshte me i miri, apo perfekti. Jo vetem qe te duhet me shume se nje krijime, por te duhet edhe nje mates apo nje kriter (qe te matesh miresine), qe te konkudosh, cili eshte ai perfekti dhe cili jo.
Besoj se e kupton difektin e fjales "perfekt". Ne njohim vetem nje realitet, dhe si i tille i permbush te gjitha cilesite: eshte perfekt, pertoke, sexy etj. Si te doje e bardha zemer mund ta cilesosh.

ef,
Zoti nuk eshte i detyruar te na krijoje, e as jemi pyetur a duam a zduam.. kemi nje trup, shpirt, kombesi, familje etj etj per te cilen nuk kemi punuar ta kemi, nuk kemi bere mund..jemi krijuar me keto pasuri dhe aq..
Kjo ka nje qellim. Zoti ne Kuran thote (sipas besimit islam) qe 'Une i krijova njerezit dhe xhindet vetem qe te me adhurojne'.. kjo nuk detyron njerezit te bejne adhurim me falje namazi dite nate, cdo sekond i nje njeriu qe punon per te fituar kenaqesine e Zotit duke punuar ndershmerisht,, duke bere bamiresi, duke mos vjedhur....madje edhe duke bere dashuri me bashkshortin ..e cuditshme duket kjo por Zoti nuk privon njerezit nga ato te mira qe i ka dhene, thjesht i vendos rregulla, vija te bardha rruge qe po tu permbahet nuk ben aksidente..qe te meritoje ndeshkimin e 'shtetit'..
Lost me fal se me duhet te ik.. thjesht po them qe pranine e ferrit nuk e ndjej aq shume te kuptueshme por e besoj ,ndryshon pune kur degjoj lajme si te atij austriakut qe prdhunoi te bijen 25 vite rresht..rroft xhenemi i thojne kesaj pune
Zoti qe besoj, i vetmi eshte aq i meshirshme sa edhe per bishen me te keqe, i le nje dere te hapur faljeje,
por edhe qe i jep pergjegjesi njeriut per punet qe ben der sa i ka dhene 'autonomi' levizjeje..dhe pa u marre ne hesap nuk kalon askush, as me ndermjetesimin e hoxhes, as te priftit.. personi qe i derguari i fundit do me shume eshte e bija Fatimeja, dhe asaj i thote, ne diten e gjykimit , as per ty nuk mund te bej asgje..
cdokush mban pergjegjesite e atyre qe vepron..ikaa..shnet

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Maj 2008 09:41
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Une mendoj ndryshe. Racionaliteti perdoret ne cdo pohim qe ka vlere vertetesie (s'ka lidhje vetem me shkencat), pra qe mund te thuash eshte e vertete apo e genjeshtert.
Zoti, sic prezantohet nga fete, nuk eshte koncept aq abstrakt, si te themi bukuria, apo te qenurit i lumtur. Zoti nderhyn cdo sekond ne ceshtjet njerezore. Ka dhene urdhera dhe shpjegime (gjithmone sipas atyre qe e besojne). Eshte zoti vete ai/ajo qe eshte munduar te jape prova me ane te librave te tij.
Kjo eshte ceshtja. Ne qofte se ti zotin e kufizon vetem tek fakti qe ti e ndjen etj, atehere e ke kthyer zotin ne nje ceshtje filozofike. (problemi me filozofet pastaj eshte qe ata diskutojne me mijera vite, dhe prape s'arrijne ne ndonje konkluzion dhe vazhdojne te diskutojne pafund, por kjo eshte ceshtje tjeter)
S'me kujtohet se kush e ka thene "big claims require big explanations". Pohime te medhaja kerkojne shpjegime te medhaja.

Nese ti e ndjen zotin, lum si ti. Ti po ashtu ndjen edhe dashuri te pakten per disa njerez ne kete bote, por kjo eshte ceshtje personale e jotja. Por ne momentin qe ti thua qe ai zot qe ti ndjen ka krijuar boten, atehere zotin tend e bere edhe timin me imponim. Atehere une ketu ngre pyetjet dhe kerkoj prova.

LLogjika qe perdor ti, kur thua qe "meqe ne nuk kontrollojme dot gjithe hapesiren dhe nuk e njohim te gjithe realitetin, atehere s'kemi si ta mohojme ekzistencen e zotit" ka nje emer (ndermjet ateisteve). Ajo quhet zoti i hendeqeve. (god of the gaps). Me fjale te tjera zoti "fshihet" tek e panjohura, por kjo nuk eshte llogjike e shendoshe. Pesha e proves, bie mbi ata qe pozitivisht pohojne dicka (ti), dhe jo mbi ata qe kerkojne prova (une). Une nuk kam sesi te ezauroj te gjitha mundesite (qe jane infinit) per te arritur nje nje konkluzion, ne nje kohe qe ty te duhet te provosh vetem nje mundesi.
Po te ishte ndryshe une mund te thoja "boten e ka krijuar nje energji qe qendron prane alfa centaurit, qe ka shtate koke dhe e ka emrin Bashkim" dhe po s'e besove kete do te shkosh ne ferr. Natyrisht qe po ta kisha megjithmend e qeshura do te ishte pak, por sipas llogjikes tende kjo mund te merrej si e vertete, perderisa ti nuk provon dot mos-ekzistencen e Bashkimit-zot.
Pra, cdo njeri mund te ndjeje shume gjera, dhe mund ta bejne te ndjehet i lumtur etj. Deri ketu jemi ne rregull. Keta njerez quhen spirituale (ka shume te tille, madje edhe ateiste). Ne momentin qe ti thua qe ajo qe ndjen ka bere kete e ate, duhen prova.

Cfare provash dua une?
Po pse jo te zhdukte te gjitha semundjet psh. Pse jo me fuqine e tij te ndalonte tsunamet. Pse jo, ne cast te zhdukte te gjitha armet, varferine. Listen mund ta zgjas pa fund. Pavaresisht se ty s'te intereson, por te krishteret po presin rikthimin e Jezusit. Natyrisht qe ai "kur te kthehet" duhet te jape prova. Cfare provash presin kristianet? Une mund te dal neser ne rruge dhe te them qe jam Jezusi, po me siguri dikush do marre ne telefon 911 dhe per tre minuta me kane shtruar ne cmendi. Ai pra (Jezusi) duhet te beje mrekullira, dhe jo magjira te tipit "eci mbi uje", por magjira madhore, magjira boterore. Transformime te castit te te gjithe botes.

Per mrekullite/perfeksionet, prap kemi pikpamje te ndryshme. Per mua jane procese natyrore qe kane ardhur deri ne ate pike pas nje evolucioni te gjate. Nuk ka dyshim midis biologeve per evolucionin, pavaresisht se propaganda fetare (sidomos ajo mysylmane) perpiqet te gjeje aty ketu ndonje biolog qe e ve ne dyshim. Dyshimi eshte gjithmone i shendetshem ne fakt, dhe evolucioni edhe mund te mos jete i vertete ne fund te fundit, por kjo nuk tregon asgje per ekzistence e zotit. Vertetosh nje teze te duhet te vertetosh ate teze, dhe jo te hedhesh poshte (qofte edhe mijera) teza te tjera.

citoj: "...se fillim duhet te kete... ".
Pse duhet te kete fillim? Pse je kaq i sigurte? Une nuk e di nese ka fillim apo jo, por meqe nuk di, nuk shpik pergjigje. Pikerisht kete beni ju, shpikni pergjigje. Nuk e kuptoj nevojen e te paturit patjeter te nje pergjigje.
Ok po ta pranoj, le te kete fillim. Shkaku i pare eshte energjia them une. C'ka ketu per mos t'u pranuar? Pa fund, dhe pa filim eshte dhe ajo. Cdo gje krijohet prej asaj.
Pse duhet te shkosh patjeter nje hap me tutje dhe te krijosh nje entitet te mbinatyrshem i cili krijoi energjine dhe cdo gje qe vjen pas. Ju, jo vetem qe e beni kete, por i vendosni dhe frena pastaj. Thoni s'ka me tutje. Ky eshte hapi i fundit, zoti eshte shkaku i pare etj. Nuk te duket qe gaboni? Pyetja "po zotin kush e krjoi" eshte legjitime, pavaresisht se juve ju duket qesharake.

u zgjata (me le dhe pa pune..)

__________________
Walking the drunkard's walk...

Modifikuar nga lost_soul datė 02/05/2008 ora 22:03

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Maj 2008 21:54
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
daedal
.

Regjistruar: 07/10/2007
Vendbanimi: .
Mesazhe: 310

pasion i ri ne sfond...pas kaq vitesh postimi me i gjate. dmth nje rekord personal...permua te shkretin ska kohe njeri per nje e mail.

Dmth! Drejt te vertetes kem kohe qe jemi nisur, qe dmth qekur jemi nisur. Lind pyetja a do mberrijme dot te "e verteta"? E cna duhet valle. Do te ishte mbase me keq se vdekja dhe jeta s'do kishte me kuptim

__________________
,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Maj 2008 22:26
daedal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė daedal Kėrko mesazhe tė tjera nga: daedal Shto daedal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto daedal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Bismilah
Anetar i ri

Regjistruar: 16/07/2008
Vendbanimi: ?????
Mesazhe: 7

Islami

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2008 08:56
Bismilah nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Bismilah Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Bismilah (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Bismilah Shto Bismilah nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Bismilah nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:26 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 33 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cila fe eshte ajo qe e con njeriun drejt se vertetes?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.