Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cila fe eshte ajo qe e con njeriun drejt se vertetes? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 3.50.
Gjithsej 33 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
beny
Anetar i ri

Regjistruar: 11/06/2009
Vendbanimi: Besianė
Mesazhe: 1

sdo koment kjo

normal qe secila fe ne ate menyren e vete mundohet qe sadopak njeriun ta udhezoj ta shtyje drejt se vertetes .... por tash del nje gje ketu , krejt kjo mvaret prej Njeriut se a deshiron te shkoj asaj rruge apo do luhatet andej kendej ...

por kur bie fjala se cila fe eshte ajo qe e con njeriun drejt se vertetes edhe ketu padyshim se dihet se cila eshte ajo dhe se vetem njerzit e verber dhe ata te shurdher nuk e shijojne knaqesin e saj ....

vertet eshte nje mrekulli qe kemi kete fe ne trojet shqipetare ...

__________________
Rinia eshte e bukur me PATOS

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2009 07:28
beny nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė beny Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me beny (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: beny Shto beny nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto beny nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

 te mohosh komplet egzistencen e zotit, me duket me qesharake se anasjedhtas, (and intellectually dis-honest)

ateistat me duken sikur po i bien murit me kry se ndonje pergjigje te sakte eshte e pamundur te japin. egnostics, jane dicka per t'u rrespektuar...
edhe darvini kur ka vdekur thuhet se e kane gjetur me bibel prane trupit...

nese marrim shembull krishtin dhe jeten e tij, ato 12 apostles qe kane kaluar kohe me te besoj qe nuk ishin te gjithe te cmendur! qe ne at kohe ata ishin gati te jepnin jeten por kurre nuk e mohonin dot krishtin dhe besimin ne te. thjesht se ishin te bindur per ato qe kane pare me syte e tyre, dmth mrekullirat  qe ai ka bere! se per nje genjeshter nuk behen gati te vdesin 12 veta vetem per te nxjerr burre te mire krishtin meqe ai kishte vdekur anyway!...duke imagjinuar persekutimin qe benin rromaket ne ate kohe, te ngresh  me lart se ceazarin, diken tjeter!

nejse, une jam "mysliman" por nuk praktikoj asnje fe, por besoj se ka nje krijues/zot, nje qenie inteligjente dua te besoj se e krijoi universin. se te jete gjithe kjo thjesht nje rastesi!!! me duket pa kuptim!


sa per temen, une i lutem zotit nganjehere! dhe i them te me japi ato qe kam nevoje dhe jo ato qe dua! either way i'm miserable most of the time...so i dont know if he is listening, or!!!:p 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2009 09:52
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unbreak my heart
Anetar i ri

Regjistruar: 21/04/2009
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 15

Nuk ka rendesi te besosh ne kete fe apo tjeter,rendesi ka te besosh tek nje fuqi me forte se cdokush dhe cdogje,pra ZOTI.Njeriu duhet te germoje brenda vetes per te kuptuar nese beson ne zot apo jo dhe nese e con drejt se vertetes.Cdokush ka mendimin e vet.Une besoj tek zoti,sepse kam prova shpirterore,morale,fizike qe smund ti kuptoje askush pervec meje.Njeriu i gjen pergjigjet tek zemra dhe jo tek mendja.Prandaj ata qe mendojne me koke nuk besojne,sepse ne fund te fundit nuk kane ndjenja.Nuk dua te fyej askend.por ky eshte mendimi im.

__________________
Buzeqesh per te harruar,por mos harro te buzeqeshesh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2009 11:21
unbreak my heart nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unbreak my heart Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unbreak my heart (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unbreak my heart Shto unbreak my heart nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unbreak my heart nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unbreak my heart
Anetar i ri

Regjistruar: 21/04/2009
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 15

Qe te besosh ne zot duhet te kesh dashuri brenda vetes,sepse dashuria eshte atribut i perendise

__________________
Buzeqesh per te harruar,por mos harro te buzeqeshesh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2009 11:29
unbreak my heart nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unbreak my heart Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unbreak my heart (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unbreak my heart Shto unbreak my heart nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unbreak my heart nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha unbreak my heart
Nuk ka rendesi te besosh ne kete fe apo tjeter,rendesi ka te besosh tek nje fuqi me forte se cdokush dhe cdogje,pra ZOTI.Njeriu duhet te germoje brenda vetes per te kuptuar nese beson ne zot apo jo dhe nese e con drejt se vertetes.Cdokush ka mendimin e vet.Une besoj tek zoti,sepse kam prova shpirterore,morale,fizike qe smund ti kuptoje askush pervec meje.Njeriu i gjen pergjigjet tek zemra dhe jo tek mendja.Prandaj ata qe mendojne me koke nuk besojne,sepse ne fund te fundit nuk kane ndjenja.Nuk dua te fyej askend.por ky eshte mendimi im.
Dmth te mendosh me koke ske ndjenja . Nga del ky perkufizim?
Ndjenje nuk besoj se eshte vetem dashuria per Zotin?! Ato qe ndien njeriu per njeriun e vdekur çfare jane? Emocionet?, Dashuria per tjetrin, dhembshuria etj etj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2009 21:01
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unbreak my heart
Anetar i ri

Regjistruar: 21/04/2009
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 15

Patjeter qe dashuri nuk quhet vetem ajo per zotin,nuk thashe kete.Une thashe dashuria buron nga besimi tek zoti.Une flas per dashuri te mirefillte,te vertete.Mendoj kur dashuria vjen nga koka kushtezohet nga faktore te jashtem,per mua nu eshte e sinqerte.

__________________
Buzeqesh per te harruar,por mos harro te buzeqeshesh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Qershor 2009 09:10
unbreak my heart nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unbreak my heart Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unbreak my heart (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unbreak my heart Shto unbreak my heart nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unbreak my heart nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
saintman
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/01/2008
Vendbanimi: on planet Earth
Mesazhe: 35

Citim:
Po citoj ato që tha unbreak my heart
Nuk ka rendesi te besosh ne kete fe apo tjeter,rendesi ka te besosh tek nje fuqi me forte se cdokush dhe cdogje,pra ZOTI.Njeriu duhet te germoje brenda vetes per te kuptuar nese beson ne zot apo jo dhe nese e con drejt se vertetes.Cdokush ka mendimin e vet.Une besoj tek zoti,sepse kam prova shpirterore,morale,fizike qe smund ti kuptoje askush pervec meje.Njeriu i gjen pergjigjet tek zemra dhe jo tek mendja.Prandaj ata qe mendojne me koke nuk besojne,sepse ne fund te fundit nuk kane ndjenja.Nuk dua te fyej askend.por ky eshte mendimi im.
Jam dakort me ty dhe te kuptoj mire se dhe une pak a shume kam perjetuar te njejtat prova.

__________________
Don't let the world makes you!You,make the world!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Qershor 2009 20:15
saintman nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė saintman Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me saintman (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: saintman Shto saintman nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto saintman nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Agent Provocateur
Aveugle qqf

Regjistruar: 16/06/2009
Vendbanimi: anywhere
Mesazhe: 618

Une jam totalisht e pavendosur per ekzistencen apo jo te nje force te mbinatyrshme. Kam lexuar kuranin e biblen e per pak sa nuk kam perfunduar ne nje sekt satanistesh e perseri nuk e kam gjetur besimin tim ose te pakten ate qe te me jape 100 % bindjen nese duhet ti perkas nje grupi apo nje tjetri e per me teper qe nuk mund te deklaroj se kjo materie eshte krijuar rastesisht apo e kemi origjinen nga majmunet e afrikes. Ja qe nuk jemi vetem ne shqiptaret me krize identiteti por e gjithe preardhja e botes eshte. Do ta quaja me teper nje gjendje psikologjike ate te besimit apo jo. Me duket se pak veta besojne realisht per te mos thene askush. Duhet ta kene shumica, nje spirance apo mbeshtetje morale per gjendjen e tyre te deshperuar, nje force qe ti beje te shkojne perpara. Tek e fundit truri eshte ende mister per shumicen perderisa deklarohet qe ne perdorim ne kemi vetem nje fraksion te tij dhe se nuk arrijme te mendojme aq thellesisht sa duhet te mendojme vertete.

__________________
always...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2009 10:59
Agent Provocateur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Agent Provocateur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Agent Provocateur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Agent Provocateur Shto Agent Provocateur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Agent Provocateur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unbreak my heart
Anetar i ri

Regjistruar: 21/04/2009
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 15

Me behet qejfi Saintman  qe ke arritur ne kete stad te besimit,por cfare tu bejme te tjereve qe sbesojne ne keto gjera.

__________________
Buzeqesh per te harruar,por mos harro te buzeqeshesh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2009 11:07
unbreak my heart nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unbreak my heart Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unbreak my heart (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unbreak my heart Shto unbreak my heart nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unbreak my heart nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Re: Tė gjitha fetė tė qojnė te e paverteta

Citim:
Po citoj ato që tha profesor59
Ju shtroni pyetjen se cila fe të qonte e verteta , domethënë ju ja keni mbushur mendjen vetes se njera nga ato do të qoj te e verteta .Nuk mund të egzistojnë dy të vërteta .Të besosh ,do të thot të mos dish.-dhe të gjitha fetë të orjentojnë po në të njejten rrugë : - të mos e vëshë në dyshim egzistencen e zotit . nëqoftëse njëra nga fetë do të ofronte të verteta, gjitë njerëzimi do të drejtohej nga ajo ( edhe unë)


 

Nuk egzistojne dy te verteta???!!!!!!

A mund te na sillni ndonje argument??

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Qershor 2009 12:38
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:42 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 33 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cila fe eshte ajo qe e con njeriun drejt se vertetes?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.