Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Mendimi materialist Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus

Lost-i, gjanem, ka shume pordhe dhe ben profin duke hedhur e pritur. Lost, shkruaj si mendon ti dhe leri denglat.
Kjo nuk do te thote se nuk ke te drejte per ato qe thua.


Cfare mendoj une? Per cfare? Te debatosh me Piktorin duhet te jesh i dehur, sepse ai mendon qe po filozofon thjesht duket bere sallate me terma. Fillon e permend terma si hoha, hapesira, mendimet, fiziken kuantike, evolucioni etj etj.. pa asnje lloj lidhje apo vijemisie llogjike.

Mendoj qe filozofia eshte nje arre qe piktori nuk e thyen dot. Duket qarte kur fillon e permend emra filozofesh, kam lexuar kete e kam lexuar ate. Quhet fshehja pas autoritetit. E bejne ata qe ne thelb nuk i kuptojne idete por vetem i perserisin ato dhe si mbrojtje permendin autoret se ku e kane lexuar.

Filozofia kerkon llogjike te forte dhe pordhe natyrisht.

p.s.
Ndjese Piktori, thjesht mendimi im.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Maj 2010 16:32
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

Cedrus interesant artikulli qe solle.
Personalisht mendoj qe keto debate jane ende ne nivel fjalesh. Kjo nuk do te thote qe pas disa qindra vjetesh me zhvillimin e teknologjise gjerat deri tani te pavertetueshme nuk do vertetohen. Mendoj qe fakti qe nuk jane zbuluar ende nuk do te thote qe nuk ekzistojne apo nuk jane te verteta.

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Maj 2010 21:24
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Lost une i referohem filozofeve, kam gjithnje rrespekt per mendimin e pavarur megjithse, sidoqofte per te arritur ate qe thua ti duhen pikat e referimit.
Kaq per ungjillin e Aristotelit, vetem se nuk mund te rri pa shtuar se Ai dinte kaq shume ate kohe saqe shkenca e sotme...

Cedrus sidoqofte konceptin e kohes qe paraqitet ne grafik eshte ajo qe parathashe, e tashmja nuk ka kuptim pa te shkuaren dhe pa te ardhmen, kjo eshte jeta.
Nje pikture eshte nje materie qe ka materializuar idene e nje piktori. Nje qiri, materie e bere nga ideja per te ndriçuar. Nje fare e mbjelle per te dhene nje jete... Çdo gje ndodh ne kohe dhe hapsire.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Maj 2010 21:27
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Lost, nuk jam ne nje mendje me ty qe dikush nuk e ha dot arren gunge.
Mendoj qe kur flitet per filozofine se pari duhet caktuar fusha ku do mbeshtetesh, pra cfare syzesh do perdoresh.
Se dyti duhet rene ne nje mendje midis diskutantesh, qe konceptet baze te filozofise jane te perhershme(jo ne sensin metafizik). Ato jane mjete pune si matematika ka numurat, apo konvencionet e tjera.
Se treti, nuk mund te behen ngaterresa ne etalone, njehere te matesh me cm dhe here te tjera me inch. Kjo per filozofine ku retorika ze vend shpesh, merr nje prioritet te dukshem.

Klodel, ju uellkam.

Une mendoj se mund te behen referime, por thjesht per ilustrim.

Une kur fola per materializmin, nuk kisha aspak te themmi Leninin dhe " Materializmi dhe Empiriokriticizmi", megjithse e vleresoj kete liber shume, sigurisht ne forme inerte. E perseris ne firme inerte.

E kam fjalen per materializmin kontemporan, per ate lloj materializmi neper te cilin filtrojne te gjitha rrymat e tjera, mjafton qe trajtimi te behet me mjete filozofike.

NJe aspekt tjeter eshte " Materia dhe Ndergjegja" relacionet midis tyre. Ne kete fushe kaq korruptive zene vend luhatje te pafundme nga " e verteta". Ketu mund te trajtohen ide qe jane vertet shume te veshtira, si gjendja e mendjes dhe sjellja.

Mendja, ose mendimi dhe sjellja, eshte jashtezakonisht e veshtire qe te kornizohet filozofikisht, sepse te dy kembet ndryshojne me kohen, jane funksin i saj. Ne nje kohe te caktuar te zhvillimit te shoqerise, institutet ekuilibruese te sjelljes (feja, organizata te ndryshme, shteti, ligji, etj) mbajne nje qendrim te caktuar, i cili ndryshon ne nje kohe tjeter dhe ne nje vend tjeter. Pra pergjithesimi teorik, filozofik per keto eshte shume i veshtire, ose i paqendrueshem.

Los-i leri pordhet se nuk te shiten ketu, Ne s'kemi ku i shesim tonat. Krize superprodhimi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2010 01:03
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Ja e shef? Ka lezet kur lexon nje shkrim dhe s'mer vesh asgje.
Kam pershtypjen qe ti je nje mesatare e plloshtanit me piktorin ne kete fushe, por me shtojcen qe ke nje fetish per pordhet.

E nejse, une s'jam filozof dhe nuk mund te diskutoj dot me mjetet e filozofise qe thua ti. Megjithate kam qef te lexoj ndonje shkrim te hajrit, prandaj edhe pa e kuptuar as vete humbas kohen duke lexuar ndonjehere postime piktoreske apo gjithcka-pershkruese si ky i yti mesiper.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2010 02:19
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul
Ja e shef? Ka lezet kur lexon nje shkrim dhe s'mer vesh asgje.
Kam pershtypjen qe ti je nje mesatare e plloshtanit me piktorin ne kete fushe, por me shtojcen qe ke nje fetish per pordhet.

E nejse, une s'jam filozof dhe nuk mund te diskutoj dot me mjetet e filozofise qe thua ti. Megjithate kam qef te lexoj ndonje shkrim te hajrit, prandaj edhe pa e kuptuar as vete humbas kohen duke lexuar ndonjehere postime piktoreske apo gjithcka-pershkruese si ky i yti mesiper.



Une qe thua ti, ndihem i nderuar dhe e aprishiejt shume pranine tende.

E ja kshu, jo per gje po pirdh e pirdh e behen pordhat vandak

Lost-i, pozicioni i kritizerit te shkon per zotin dhe e luan mire, s'kam q'them.

Ka lezet mor jahu.

Vecse kjo nuk eshte materialiste aspak.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2010 03:01
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Nisur nga pyetja qe ben hapesi i temes ne fillim, - Cila eshte paresore, lenda apo shpirti ? kerkon te veje perballe materialistet perballe metafizikeve. Ne fakt pyetja nuk ka vlere perballe realitetit qe te dyja perbejne "NJE" nuk ka nje vije ndarese mes dyjave, njera kompleton tjetren dhe aty ku fillon njera e ka fillimin tjetra. Pyetja e sakte do te ishte kush ishte ne fillim, materia apo hapsira? Ka materie pa hapsire dhe anasjelltas. Ketu besoj se edhe Lost do me kuptoje dhe do jete dakort me mendimin llogjik pa u anuar nga asnjera ane.
Lost nuk ishte dakort me mendimin se çdo gje ka nje pikenisje, por nuk jep ndonje mendim te vetin qofte te pavarur apo duke ju referuar ndonje debati apo mendimi.
Nese ke mundesi Lost na ndriço pak.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2010 20:58
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Qenke merzitur shume me duket.

Ja universi per shembull eshte pa fillim dhe pa fund.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Maj 2010 07:39
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus

Mendoj qe kur flitet per filozofine se pari duhet caktuar fusha ku do mbeshtetesh, pra cfare syzesh do perdoresh.
Se dyti duhet rene ne nje mendje midis diskutantesh, qe konceptet baze te filozofise jane te perhershme(jo ne sensin metafizik). Ato jane mjete pune si matematika ka numurat, apo konvencionet e tjera.
Se treti, nuk mund te behen ngaterresa ne etalone, njehere te matesh me cm dhe here te tjera me inch. Kjo per filozofine ku retorika ze vend shpesh, merr nje prioritet te dukshem.



Los-i leri pordhet se nuk te shiten ketu, Ne s'kemi ku i shesim tonat. Krize superprodhimi



Interesant fakti qe ve ne pah ato tre pikat me siper per nje diskutim filozofik cedro. Dmth kur do di, por zgjedh te mos-esh. Jam plotesisht i te njejtit mendim me ty bajdheuey (sic shkruan ti zakonisht) megjithese tamam tamam ne tema te tilla nuk mendoj qe dikush mund te kete nje mendim origjinal te tijin. Kot jashte temes e di, por keshtu qenka si ne mode kohet e fundit i think. Maksimumi mund te dale ndonje bicim kukurec teorish te lexuara dhe studjuara prej kushdo qofte shkruesi ose une nuk e ditkam qe ne mesin tone kemi ndonje Nice apo Kant (me falni qe nuk di ndonje fillozofe femer te njohur) te ardhshem/me qe po perpiqet, por nuk e ka shkruar akoma ndonje liber qe ti hape nje prespektive te re botes. Domethene e kupton ku ta kam llafne qe ne tema te tilla ja vlen te sjellesh ide dhe kendveshtrime te reja te cilat njerezia ti lexoje epr qef duke zgjedhur per veten e vet. Nga nje shporte me e madhe te del me mire te zgjedhesh. Man i should stop drinking.

Pastaj per sa i perket kohes dhe atij artikullit qe solle cfare paske bere gjate oreve te matematikes ne gjimnaz? Ato dy nocione jane bazat e algjebres dhe calculusit. Ose ndryshe linear time notion une them nje llaf i cili te acaron ty dhe ti thua nje tjeter qe me acaron mua dhe keshtu vazhdojme pafundesisht duke ja bere nervat njeri-tjetrit kacurel dhe fillojme shahemi, zihemi, rrihemi. Circular time notion ne te dy hedhim dhe presim llafe, batuta filmash, profka ironije te cilat na ngrene nervat, na bejne te qeshim, te tundim koken dhe te fillojme nga e para.
Nejse se e zgjata kot i think.

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Maj 2010 09:22
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha ingmetalboy


Interesant fakti qe ve ne pah ato tre pikat me siper per nje diskutim filozofik cedro. Dmth kur do di, por zgjedh te mos-esh. Jam plotesisht i te njejtit mendim me ty bajdheuey (sic shkruan ti zakonisht) megjithese tamam tamam ne tema te tilla nuk mendoj qe dikush mund te kete nje mendim origjinal te tijin. Kot jashte temes e di, por keshtu qenka si ne mode kohet e fundit i think. Maksimumi mund te dale ndonje bicim kukurec teorish te lexuara dhe studjuara prej kushdo qofte shkruesi ose une nuk e ditkam qe ne mesin tone kemi ndonje Nice apo Kant (me falni qe nuk di ndonje fillozofe femer te njohur) te ardhshem/me qe po perpiqet, por nuk e ka shkruar akoma ndonje liber qe ti hape nje prespektive te re botes. Domethene e kupton ku ta kam llafne qe ne tema te tilla ja vlen te sjellesh ide dhe kendveshtrime te reja te cilat njerezia ti lexoje epr qef duke zgjedhur per veten e vet. Nga nje shporte me e madhe te del me mire te zgjedhesh. Man i should stop drinking.

Pastaj per sa i perket kohes dhe atij artikullit qe solle cfare paske bere gjate oreve te matematikes ne gjimnaz? Ato dy nocione jane bazat e algjebres dhe calculusit. Ose ndryshe linear time notion une them nje llaf i cili te acaron ty dhe ti thua nje tjeter qe me acaron mua dhe keshtu vazhdojme pafundesisht duke ja bere nervat njeri-tjetrit kacurel dhe fillojme shahemi, zihemi, rrihemi. Circular time notion ne te dy hedhim dhe presim llafe, batuta filmash, profka ironije te cilat na ngrene nervat, na bejne te qeshim, te tundim koken dhe te fillojme nga e para.
Nejse se e zgjata kot i think.



junouuatajemseingmen.


Ingu, nuk ka te beje me subjektin, pra me mua shkrimi i mesiperm, por me nje koncept themeltar ne cdo diskutim( shqyrtim fenomeni). Ky koncept duhet te ekzistoje jashte nesh, objektivisht pra. Cdo fenomen shqyrtohet dike perdorur mjete unike, standarte. Problemi i standartizimit te masave ka qene pika me e dobet e te gjitha shkencave nder kohe.
Mendoj qe kjo eshte e vlefshme edhe per filozofine.

Sa per kohen:
Ne studiojme ne shkolle, po ashtu duke rene ne ujdi me njeri tjetrin, femomenet duke perdorur nje metode te caktuar.
Psh. gjeometria si pjese e matematikes, deri ne nje nivel ne shkolla perdor konceptimin euklidiane Kjo eshte gjeometria aksiomatike, por jo gjithshka.
Ne nivelet me te larta te matematikes, (meqe kap calculusin po te them tek calk 3), shqyrtohet edhe gjeometria e gausit, ajo joEuklidiane.
Kjo psh e ka kendin e drejte me shume se 90 grade.
Ka edhe forma te tjera gjeometrish, te cilat jane konceptuale, marreveshje midis shkencetaresh per te zgjidhur nje problem te caktuar ku gjeometria e zakonshme nuk arrin dot.

Pra ne kete kuptim marreveshjet nuk kane asgje te keqe. Ky ishte edhe qellimi i futjes se atyre pikave i dashur Ing. Po lere te piren se do behesh impotent ngjo mua.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Maj 2010 13:37
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 02:02 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Mendimi materialist

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.