Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > nga e ka prejardhjen njeriu!!?
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
vlora-angel
jetoj ne boten e engjejve

Regjistruar: 06/03/2004
Vendbanimi: in a house of angels!!
Mesazhe: 92

nga e ka prejardhjen njeriu!!?

Pershendetje te gjithve!! Thone se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni sa e vertet eshte kjo!!??

mua per vete sme besohet pasi neqoftese njeriu eshte krijuare nga majmuni vjene tek pyetja pse nuk krijohen njerz nga majmunet tani??

dua te di nga te gjithe ju cmendoni rrethe ketije te theni pra a besoni se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni??

__________________
beso tek zoti por mos beso ne fe??

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Prill 2004 18:43
vlora-angel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė vlora-angel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me vlora-angel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: vlora-angel Shto vlora-angel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto vlora-angel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sUgA__tIlOnCe
nGaDaLe

Regjistruar: 01/09/2003
Vendbanimi: ~*~nZ~*~
Mesazhe: 1069

Tani ka ngelur qe njeriu e ka prejardhjen nga majmuni dhe kur po shifja 1 emision para ca ditesh ishte 1 shkenctar sh i njohur qe ishte mar me kte gje dmth duke studiuar(sja mbaj mend emrin) dhe thoshte qe para ca kohesh ishte sh e vertete qe njeriu e ka prejardhjen nga majmuni po tani ka dal qe e ka nga ariu

Nejse un jam shkrir kur e pash se jepte dhe ca figura si kan qen njerezit dmth pak si ari dhe pastaj jan ber njerez dhe ishte sh gje e shpifurnejse dukeshe qe ishte sh gje fallco kshq un them qe akoma smeret vesh nga e ka prejardhjen njeriu te gjitha ato qe kan then jan gjera te sajuara jo te verteta

__________________
*Wn we wer kids, belongin felt gd,I c death roun d corna Bt havin respect,tht feels even better*

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Prill 2004 02:05
sUgA__tIlOnCe nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sUgA__tIlOnCe Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sUgA__tIlOnCe (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sUgA__tIlOnCe Shto sUgA__tIlOnCe nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sUgA__tIlOnCe nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
JaM_VlOnJaTe
kush tha qe kam?

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: ketu, ku tjeter?
Mesazhe: 353

Re: nga e ka prejardhjen njeriu!!?

Citim:
Po citoj ato që tha vlora-angel
sme besohet pasi neqoftese njeriu eshte krijuare nga majmuni vjene tek pyetja pse nuk krijohen njerz nga majmunet tani??



Evolution hun.

__________________
hey babez

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Maj 2004 20:47
JaM_VlOnJaTe nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė JaM_VlOnJaTe Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me JaM_VlOnJaTe (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: JaM_VlOnJaTe Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
brunette
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 24/09/2003
Vendbanimi: uk
Mesazhe: 31

Jo njeriu nuk e ka prejardhjen nga majmuni, por eshte nje specie me vete e cila ka evoluar gjate mijevjecareve

__________________
Few people are capable of expressing with equanimity opinions which differ from the prejudices of their social environment. Most people are even incapable of forming such opinions.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Maj 2004 14:39
brunette nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė brunette Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me brunette (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: brunette Shto brunette nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto brunette nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
JamCelik
Aurvandil the Bold

Regjistruar: 05/08/2003
Vendbanimi: Jutland
Mesazhe: 179

moj labe. A e di sa lloje te ndryshem majmunesh ka??????????S'jane kthyer te tere ne njerez.

__________________
I'm Aurvandil the Bold, once king of Jutland, married to Gerutha and son's name Amleth. Killed by my brother Feng who married my wife. "Who created a star out of my frozen toe??"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2004 11:31
JamCelik nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė JamCelik Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me JamCelik (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: JamCelik Shto JamCelik nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto JamCelik nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

Evolucioni ???Nje teori qe tashme eshte shume e veshtire te besohet pasi qe te ndodhi procesi i evolucionit duhet qe te fillohet nga dicka .Po vetvetiu lind pyetja se po kjo gjallese qe do evuloj me kalimin e viteve nga se eshte krijuar ???
Kam degjuar gjithashtu te flitet per teorine ``Big Bang``,por edhe kjo me ngjall shume dyshime ,pasi perplasje te tilla te medha ne atmosfere lindin plot ,por gjithsesi nuk eshte e thene qe ne cdo perplasje te tilla te lindin gjallesa te reja ne Toke .
Pastaj sjellim teorine shpjeguese fetare .Prej te ciles ne jemi pasardhesit e Adamit dhe Eves ...Ketu ka shume pse-ra .Duke filluar nga ajo me kryesorja .Nqs pranojme qe eshet Zoti ai qe na krijoje ,po Zotin kush e krijoj ? Pastaj duke vazhduar me pamundesine e madhe qe te krijohen 6 miliard banore nga 2 te tille ,sado i gjate te jet ky proces .Gjithkush qe di pak shkence e kupton shume mire qe nuk mund te lindin gjithsesi femije normal vetem nga 2 persona .

Ka shume `pse` ne kete Bote dhe eshte e pamundur ti japesh prgj te gjithave ,pasi sa pajtohesh me nje ide ,ajo te sjell perballe detyren per tju prgj `pse-ve` te tjera .Bazuar ne kete pamundesi per te gjetur prejardhjen tone une i qendroj besnike idese : Jeto jeten pa shume komplekse dhe mos e vri mendjen shume se kush te ka krijuar rendesishme eshte qe ti jeton ...

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2004 15:21
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
El_Fatih
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 18/03/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 39

Pershendetje!

Me sa di une vdiq tashme teoria e Evolucjonit, ka kohe qe eshte gjunjezuar dhe ne shume vende te zhvilluara nuk mesohet me neper shkolla.
Une mendoj se egziston nje krijues i urte i cili rregullon gjithcka dhe ka krijuar cdo gje ne menyre prefekte.
po ashtu une do te vije ne perdorim nje pyetje juve psh. Nese dikush ju thote qe jeni bere me balte e cdo beni ju? sigurisht qe do e falenderoni qe jun tregoi dhe do fshiheni.
Por nese dikush ju thote majmun? hahahah rrezik ta kapni me grushta e nuk do keni meshire mbi te pasi ju ka ofenduar.
pra me kete dua te them qe edhe natyra jone njerezore ka neveri nga te quajturit majmun dhe nuk e pranon ate.
Po ashtu me e besueshme ne te gjithera koherat eshte fjale e shenjte kuranore ku shpjegohet hollesisht zhvillimi i embrionit te njeriut dhe fazat se si zhvillohet.
Shikojeni kete verset:
12. Për All-llahun, Ne e krijuam njeriun prej një ajke (lëngu), e një balte.
13. Pastaj atë (ajkë - baltë) e bëmë (e shndërruam) pikë uji (farë) në një vend të sigurt.
14. Më pas, atë pikë uji e bëmë copë gjaku, e atë gjak të ngurtë e bëmë copë mishi, e atë copë mishi e shndërruam në eshtra, edhe eshtrave ua veshëm mishin, pastaj atë e bëmë krijesë tjetër (me shpirt). I lartë është All-llahu, më i miri Krijues!

Pra burimi eshte Allahu i Madheruar i cila na krijoi nga lendet e mesiperme dhe na persosi duke na bere krijesen me te bukur.
Fati.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2004 16:20
El_Fatih nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė El_Fatih Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me El_Fatih (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: El_Fatih Shto El_Fatih nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto El_Fatih nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
El_Fatih
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 18/03/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 39

Qe tju vij sadopak ne ndihme pashe te udhes te citoj nje pjese te nje posti te mikut tim Indritit qe ka postuar tek feja Islame.
Ne kete post shikohet mjaft mire preciziteti i krijimit te Zotit dhe ka te dhena te rendesishme per krijesin njeri.


Atehere ja leme fjalen indirtit:
Ja disa të dhëna nga mjekësia për njeriun:
Zemra jonë është pompa më e përpikte në botë. Për çdo 23 sekonda nëpër zemër kalojnë 5 litra gjak. Për një ditë zemra shtie në qarkullim 19 mijë litra gjak. Për 60 vjet qarkullojnë 480 milionë litra gjak. Kjo pompë tejet e përsosur me vetëlëvizës speciale peshon mesatarisht 230 gramë te femrat, ndërsa 280 gramë te meshkujt.
Gjaku qarkullon nëpër enët e gjakut 100 mijë kilometra për 23 sekonda. Kjo shpejtësi e qarkullimit të gjakut është 215 herë më e madhe se shpejtësia e anijeve në gjithësi.
Kjo mrekulli e Krijuesit të përsosur mund të shpjegohet në mënyrë më madhështore: për 11 sekonda, 25 miliardë kamionë mbartës të ngarkuar me oksigjen dhe materie ushqyese të domos-doshme (rruzat e kuqe të gjakut) shkarkojnë barrën e tyre nëpër qeliza të uritura të kapilarëve të gjakut.
Jeta e rruzave të kuqe zgjat 42 ditë, ndonëse ato me përballim mund të jetojnë deri në 127 ditë. Kjo do të thotë se gjaku ynë ripërtëriet për çdo 2 muaj, pra 200 miliardë rruza të kuqe të gjakut lindin dhe vdesin për çdo ditë. Për këtë All-llahu i Madhërishëm në çdo kohë dhe në çdo çdo çast na drejtohet me pyetje: “A nuk e shihni”?
Gjatë ecurisë së frymëmarrjes mbushen me oksigjen 400 milionë zgavra në mushkëritë tona. Sipërfaqja e zgavrave (kanaleve) është 150 m².
Diafragma, muskuli që ndan zgavrën e kraharorit nga ajo e barkut, është organi muskulor më veprues gjatë jetës së njeriut. Ky organ nuk pushon asnjëherë. Ky muskul tkurret (kontrahon) 11 mijë herë në orë, afro 264 mijë herë gjatë ditës apo 670 milionë herë për 70 vjet jetë.
Truri ynë është kompjuteri më i përsosur në botë. Ai përbëhet prej 100 miliardë qelizash të përhimta, e barabartë me një fuqi të mbi 10 mijë programeve komjuterike në veprim të përhershëm . Sipërfaqja e këtyre komjuterëve është 250 mijë km² (sa gjysma e sipërfaqes së Francës). Të shtojmë edhe diçka: nevojiten pak dashuri dhe intimitet për të lindur krijesën e re, njeriun. Këtë nuk mund ta realizojë kurrë asnjë kompjuter.
Për çdo ditë shkenca zbulon gjëra të reja te njeriu. P.sh në kohë të fundit biologët e Universitetit të Miçigenit zbuluan në lëkurë dhe në flokë të njeriut metale, siç janë: argjendi, plumbi, kallaji, zinku, hekuri, bakri dhe alumini.
Ciklonet dhe anticiklonet rrallëherë kalojnë shpejtësinë 130 deri 140 km në orë, kurse shpejtësia e ajrit që del prej mushkërive nëpër kordhat zanore gjatë teshtitjes arrin shpjetësinë 390 km në orë. çfarë mrekullie e Krijuesit më të bukur!

Pra pa u zgjatur me shume me kete doja te se Allahu eshte egzistues dhe egzistencen e tij e shohim ne keto mrekulli hapsinore n krijuese po ashtu edhe ne librin tij kuranin qe na ka dhuruar

Pershendetje!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2004 16:25
El_Fatih nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė El_Fatih Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me El_Fatih (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: El_Fatih Shto El_Fatih nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto El_Fatih nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Re: Pershendetje!

Citim:
Po citoj ato që tha El_Fatih
Me sa di une vdiq tashme teoria e Evolucjonit, ka kohe qe eshte gjunjezuar dhe ne shume vende te zhvilluara nuk mesohet me neper shkolla.



El-Fatih ti ke te drejten tende si cdo individ qe te besosh ku te duash dhe cfare te duash, por te pakten mos ja fut kot ne disa gjera. Teoria e evolucionit mesohet akoma ne shkolla kudo ne bote (flas per shkollat laike) sepse perderisa ato i permbahen shkences dhe kane program ateist edhe sikur te duan nuk mund te mesojne teori tjeter pervec asaj te Darvinit per faktin e thjeshte qe nu ka teori tjeter pervec kesaj. Sa e vertete eshte kjo tjeter muhabet, kjo varet nga bindjet e secilit dhe une personalisht i besoj me teper nje teorie qe perdor llogjiken sesa ajo qe predikon mrekullite.
Une per vete rrjedh nga nje familje patriotike majmunesh me tradita te mira dhe qe ka luftuar per lirine e pyllit te tyre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2004 19:56
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Luarasi
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/07/2004
Vendbanimi: Canada
Mesazhe: 84

Re: nga e ka prejardhjen njeriu!!?

Citim:
Po citoj ato që tha vlora-angel
Pershendetje te gjithve!! Thone se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni sa e vertet eshte kjo!!??

mua per vete sme besohet pasi neqoftese njeriu eshte krijuare nga majmuni vjene tek pyetja pse nuk krijohen njerz nga majmunet tani??

dua te di nga te gjithe ju cmendoni rrethe ketije te theni pra a besoni se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni??



Nje pergjigje te shkurte. Ndarja e njeriut nga gorillat, supozohet te kete mare vend dikund 6 milion vjete perpara. Praktikisht ndodh qe gjeni qendron ne formen e vete deri ne 6 mije vjet, dmth evolucioni eshte proces shume i ngadalshem. Simbas kronikes evolutive, njerezimi eshte hap e mbyll syte, kurese neve na duket sikur kemi qene perhere. Dinosauret te cilet kane jetuar 60 milion vjete perpara, kane zotruar Token per kohe shume me te gjate se njerezimi. Kurse njerezimi mund te dije per prejardhjen e tyre ne baze te gjetjes se fosileve, te cilat me metoda te ndryshme testohen per vjetersine e tyre. Gjithashtu me testime te ndryshme gjenetike percaktohet njegjajshmerija e majmunve andropoid qe tregojne per prejardhjen e njerezimit. KODI GJENETIK NUK GENJEN. Po ja qe ndodh qe ka njerez te verbuar nga bibla dhe kur'ani, te cilet me mish dhe shpirt mundohen ta mposhtin teorine e evolucionit, sepse teorija evolutive bije ne kontradikta me keto libra, mbasi na jep nje sqarim me real te origjines njerezore. Evolucioni nuk e mposht egzistencen e Zotit, por simbas disa shkencetareve e ndihmon me teper se feja. Ndryshimi eshte, qasja nga nje kendveshtrim tjeter real i bazuar ne fakte shkencore.Teorija evolutive nuk ndalet te majmunet por ja nis qe nga fillimi i krijimit. Megjihtate ajo nuk mund te jape sqarime per krijimin e kodit gjentik. Ketu behen dhe vete ndarjet e grupeve shkencore qe mbesojne ne intervenim supernatyral (Zotin) dhe ato te tjerat qe mbesojne se kjo ka ardhur nga ruleti molekular qe ka zgjatur miliarde vjet. Ka dhe disa teori qe thone se qelizat e para te jetshme kane ardhur me komete, qe do te thote neve jemi jasht toksore. Por kjo teori nuk na i zgjedh pyetjet filozofike te njerezimit per te verteten e origjines. Personalisht mbesoj se nuk kishte mundur te ndodhi aksidentalisht qe te vije ne krijimin e nje molekule aq komplekse, njesoj siç nuk ka mudnur qe aksidentalisht te shkruhen prozat e Shekspirit. Duhet kuptuar se ne krahasim, çdo shkronje eshte nje molekule dhe kombinimi i shkronjave krijon fjale dhe fjali, keshtu eshte edhe me kodin gjenetik qe eshte edhe me kompleks. Duhet mare para sysh se kodi gjenetik kordinon krijimin e qelizave dhe derjtimin e tyre, edhe si pasoje dalim , neve, dhe te gjihta krijesat organike te kesaj toke. Tani po te krahasojme kameren me syrin e njeriut ose te cdo krijese organike do te konstatojme; Se kamera eshte e krijuar nga njeriu, dhe e dijme qe ka thjerza dhe fotoqeliza senzitive mikroskopike, te lidhura me qarqe elektronike. Po te marim syrin e njeriut, po ashtu ka thjerza , qeliza foto senzitive dhe lidhje nervore. Megjihtate syri i njeriut eshte mijera here me senzitiv se kamera dhe mijera here me kompleks. Tere ky kompleksitet vjen nga kodi gjenetik. Tani mund te paramendojme se sa komplekse eshte kjo molekule. Po te krahasohej me nje program kompjuteri, pa dyshim se do te ishte programi me i persosur qe njeh njerzimi. Po te krahsojme syrin dhe kameren, logjika thote se syri e ka krijuesin e tij dhe ai eshte mijera here me kompleks se njeriu. Njerezimi pa dyshim qe ne te ardhmen do te krijoje kamera qindra here me komplekse se ato te sotmet, por ky krijim do te jete i inspiruar nga vete natyra biologjike.

__________________
Ēmimi i lirisė ėshtė me i ulet se i roberisė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Gusht 2004 07:00
Luarasi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Luarasi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Luarasi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Luarasi Shto Luarasi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Luarasi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:05 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > nga e ka prejardhjen njeriu!!?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.