Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > A do ishit dakort per mesimin e fese ne shkollat publike??
A do ishit dakort per mesimin e fese ne shkollat publike??
PO
JO
NUK E DI
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

TE NHOHESH TE GJITHA FETE E POPUJVE ESHTE KULTURE, MBASI ATO JANE PJESE E PASQYRIMIT TE SHPIRTIT TE NJERIUT.

Edhe une do te mendoja te studjoheshin te gjitha ne nje program njevjecar ashtu sic studjohej edhe letersia boterore, por duhet te lihet ne deshiren e nxenesit nese do ta marri kete klase jo me detyrim, mbasi mund te shkaktoje konflikte neper familje te ndryshme duke ja dedikuar propagandes fetare.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Nëntor 2005 16:02
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sheki
MILANIST

Regjistruar: 20/11/2003
Vendbanimi: SHKUP
Mesazhe: 243

eri

besoj qe disa nga shkaqet e mira i spjeguan edhe antret tjere te ketij forumi ja mendimi i keles eshte shum i kapshem edhe pse nuk pajtohem me ato kur kinse qenkan alivanosur feja eshte decide nuk lejohet agjerimi i atyre qe munden. nuk duhet shtyer me cdo kusht qe njerezit te marin kete si lende obligative por ajo te fakultative dhe me deshiren e nxenesve dhe ateher askush nuk do te ndnte njeri tjetrin. un jam musliman mirepo kam shok e shoqe plot te krishter dhe asnjeher nuk i qasemi bisedes se feve se cdo kush kafen dhe bindjet e tyre
pershendetje

__________________
LIVE YOUR LIFE AND BE FREEE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2005 16:49
sheki nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sheki Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sheki (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sheki Shto sheki nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sheki nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eria
... smile ...

Regjistruar: 19/10/2005
Vendbanimi:
Mesazhe: 10645

Question

jam shume dakort ne keto qe thua,por nje gje e tille behet ne shkollat e mesme.Ne lenden Sociologji e vitit te pare merren informacionet baze per te gjitha fete,une nuk arrij te kuptoj cduhet te dime me shume.
Faleminderit per mirekuptimin
Eri

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2005 17:21
Eria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eria Shto Eria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sheki
MILANIST

Regjistruar: 20/11/2003
Vendbanimi: SHKUP
Mesazhe: 243

ok

mire thua ne kemi mesuar vetem se ekxistojn keto fe dhe keto relegjione dhe asgje me tjeter une potenvova per lend te posacme
pershendetje

__________________
LIVE YOUR LIFE AND BE FREEE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2005 18:17
sheki nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sheki Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sheki (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sheki Shto sheki nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sheki nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kela
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/08/2005
Vendbanimi: Ne Realitetin e botes njerezore
Mesazhe: 427

Citim:
Po citoj ato që tha Eriosa
jam shume dakort ne keto qe thua,por nje gje e tille behet ne shkollat e mesme.Ne lenden Sociologji e vitit te pare merren informacionet baze per te gjitha fete,une nuk arrij te kuptoj cduhet te dime me shume.
Faleminderit per mirekuptimin
Eri



E mbaj mend shume mire sociologjine e vitit te pare ne gjimnaz, por diskutimi per fene eshte vetem nje 45 min. Mos harro qe brenda ketyre 45 min nje mesuese duhej te pyeste 3 vete dhe shpjegimi rreth temes se mesimit ishte vetem 15-20min!!

Une mendoj qe ministria e arsimit duhet te paraqese te drejten e mesimit te kesaj lende,por vetem me deshiren e nxenesve dhe te prinderve.Nga ana tjeter duhet pasur kujdes qe diskutimet te jene zgjerim njohurish dhe jo shkak i debateve ndermjet nxenesve me fe te ndryshme.

__________________
My words fly up, my thoughts remain below.
Words without thoughts never to heaven go.(William Shakespear)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2005 10:23
Kela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kela Shto Kela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sheki
MILANIST

Regjistruar: 20/11/2003
Vendbanimi: SHKUP
Mesazhe: 243

kela

te lumte kela nuk e dij se prej nga je por edhe ketu ne maqedoni aq kas zgjatur dhe plotesisht pajtohem me ate se duhet te konsulltohen prinderit per kete
urime se une temen e hape mu per kete ceshtje mirepo njerezit ketu i dhane konatacion ndryshe dhe u be kinse une isha me cdo kusht qe te vendohet kjo lende ne shkolla ajo shkon me dashje

__________________
LIVE YOUR LIFE AND BE FREEE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2005 17:07
sheki nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sheki Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sheki (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sheki Shto sheki nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sheki nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
100%trouble
Anetar i ri

Regjistruar: 23/11/2005
Vendbanimi: ne Planetin Toke
Mesazhe: 9

Per mendimin tim nuk eshte e arsyetueshme qe feja te behet si nje lende me vete ne shkolle. Nuk e di per ne Maqedoni por te pakten ketu ne Shqiperi Feja eshte bere si partit politike. Kemi shume dege te krishterimit, Kristian, Katolik, Ortodoks. Kemi Islamin, Deshmitaret e Jehovait etj. Dhe eshte normale qe nje shkolle ndjek nje rryme feje dmth o Kristianizmin o Katolicizmin o Islamizmin o... Dhe nese nje shkolle ndjek rrymen e Krishterimit ne ate shkolle nuk mund te shkoje nje mysliman pasi secili merr mesime te fese se vete. Une jam e mendimit se nuk duhet te behet feja ne shkolle. Pasi nese eshte nje shkolle shume e mire dhe une dua te shkoje te studioj aty nuk do mundem vetem se ajo shkolle jep mesime te nje feje te ciles un nuk i perkas. Ju do thoni qe eshte vetem nje Zot. Po un besoj vetem ne nje Zot dhe te gjitha fete thone qe ka nje Zot pavaresisht qe e therrasin me emra te ndryshem(Zot, Allah, Jehova etj) por qe te gjitha fete predikojne gjera te ndryshme, zakone te ndryshme dhe mesime te ndryshme. Pastaj nga kjo na lind nje pyetje tjeter (qe ndoshta nuk jemi ne te pershtatshmit per ti dhene pergjigje): te gjitha fete predikojne duke thene se ka vetem nje Zot ateher nese eshte keshtu pse ka kaq shum Fe?!
Pra per mendimin tim them se nuk eshte e pershtatshme te predikohet feja ne shkolle. Sikur te kishte gjithe popullsia te njejten fe atehere do ishte ok,por meqense Shqiperia eshte shume e pasur si me parti politike ashtu dhe me rryma fetare secili person qe e ndjen veten besimtar te shkoj te lutet dhe te marri mesime ne instuticionet qe ju perkasin feve.(kishe, xhami ose ti ftoj Deshmitaret e Jehovait ne shtepi )

__________________
nuk e dime se cfare kemi, pa e humbur ate, por nuk e dime as se cfare na mungonte, pa e pasur ate.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2005 09:51
100%trouble nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė 100%trouble Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me 100%trouble (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: 100%trouble Shto 100%trouble nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto 100%trouble nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
anitamece
Anetar i ri

Regjistruar: 10/10/2005
Vendbanimi: Durres
Mesazhe: 16

Une jam kunder mesimit te fese ne shkollat publike, kjo vetem per arsyen qe do te sjelle nje percarje dhe deri ne urrejtje per besimtaret e fese tjeter.
Kur vjen puna per nje martese ne si shqiptare shohim se cfare feje i perket, dhe di shume raste qe familjet nuk pranojne perzierje me fe te tjera. Prandaj edukimi fetar do te sjell nje percarje ne shoqerine shqiptare.

__________________
Everything happens for a reason!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2005 09:55
anitamece nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė anitamece Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me anitamece (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: anitamece Shto anitamece nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto anitamece nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
vlashi
Anetar i ri

Regjistruar: 31/12/2004
Vendbanimi: athin
Mesazhe: 10

Per c'fare arsye?

Nuk jame darkot!Per faktin se fe ka shume dhe po te mernim te gjita fete e ti venim ne nje shkolle,ne ate shkolle do tu krionte nje rremuje shume e madhe.Pastaj feja ka te beje me shume me personin ose personalitetin e nje njeriu.Une jetoi ne Athine dhe ketu ne shkolla mesojne per fene e tyre!Por c'far?Une i sho qe kane urretije per njerezit me kombesi,apo me fet e tyre.(Mos shiko kish e gjamia,feja e Shqipetarit eshte Shqiptaria).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Dhjetor 2005 16:11
vlashi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė vlashi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me vlashi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: vlashi Shto vlashi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto vlashi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
oliinter
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Mesazhe: 3833

Re: Per c'fare arsye?

Citim:
Po citoj ato që tha vlashi
Nuk jame darkot!Per faktin se fe ka shume dhe po te mernim te gjita fete e ti venim ne nje shkolle,ne ate shkolle do tu krionte nje rremuje shume e madhe.Pastaj feja ka te beje me shume me personin ose personalitetin e nje njeriu.Une jetoi ne Athine dhe ketu ne shkolla mesojne per fene e tyre!Por c'far?Une i sho qe kane urretije per njerezit me kombesi,apo me fet e tyre.(Mos shiko kish e gjamia,feja e Shqipetarit eshte Shqiptaria).




te lumte goja vella

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Dhjetor 2005 17:03
oliinter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto oliinter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:23 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > A do ishit dakort per mesimin e fese ne shkollat publike??

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.