Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > *Mistere*
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Shpirtja ime

http://youtu.be/XoeQfd2q320


Shpirtja ime *)

Ne mendje me vjen ti.
Kam frike se mos te dua perseri.
Buzen kafshoj
Me shpres' t'harroj
Dhimbjen që frymen po ma merr tani.

Shpirtja ime, ditet, netet,
I trishtuar s'i kaloj.
Pyes kot, ndoshta je vetem,
Njerez qe ne rruge takoj.

Shpirtja ime sonte naten,
S'ka rendsi me ke do shkosh.
Gjej dike qe me ngjan pakez
Ta kesh lehte te me harrosh.

E adhuroj kete kenge, me kete po qe jam dashuruar

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Korrik 2011 18:57
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Citim:
Po citoj ato që tha al74
ku linku ? peshku o peshk qe noton ri

mo na e vin veshin ne qe t'prishem temen fleur se ktu ngul rrime se nuk kemi munci me udhtu ...kshuqe do merremi me nonji se s'kemi ca t'bojm. sonte ta zuni ty rota bishtin .




ahahhahahahahahhahahahhahhahahaha je i madh al.
e se duroj un, yyyyy sa duroj

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Korrik 2011 18:59
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Citim:
Po citoj ato që tha lule
Shpirtja ime

http://youtu.be/XoeQfd2q320





Shpirtja ime *)

Ne mendje me vjen ti.
Kam frike se mos te dua perseri.
Buzen kafshoj
Me shpres' t'harroj
Dhimbjen që frymen po ma merr tani.

Shpirtja ime, ditet, netet,
I trishtuar s'i kaloj.
Pyes kot, ndoshta je vetem,
Njerez qe ne rruge takoj.

Shpirtja ime sonte naten,
S'ka rendsi me ke do shkosh.
Gjej dike qe me ngjan pakez
Ta kesh lehte te me harrosh.

E adhuroj kete kenge, me kete po qe jam dashuruar



* * *

Dy llafe per rreth perjetimit gjate udhetimit tend, lule:

Ne fillim mund te them qe qendrimin - veprimin tend, deri diku e quaj te llogjikshem, per t'u Respektuar por, shoh ne te shume egoizem, egoizem te theksuar Nationalist pa shume sens!

Kete mendim e lidh, duke verejtur ne tregim-perjetimin tend nje fragment. Citoj: "Je origjin italiane me tha..... ?..Po i pergjigjem....".

Hm... sic e di dhe ti, origjine eshte prejardhja e prinderve dhe e brezave(trungut) familjar qe, ne rastin tend eshte Shqiperia(Shqiptar)!
Del pyetja, perse ajo pergjigje MOHUESE nga ty dhe, si rrjedhoje PROVOKUESE kundrejte personit qe te pyeti!!!???

Mos valle edhe ti, ne thellesi te vetedijes tende, doje te mohoje prejardhjen duke u paraqitur jo ajo qe je???

Kjo gje, ndodh rendom me shqiptaret e Nenshtetezuar nga nje Shtet "x" kur i has ATO ketej apo edhe ne ndonje mjet udhetimi (Avjon,Traget etj.) duke shkuar ne Shqiperi, te cilet te paraqiten si JO shqiptare edhe pse i kuton qe jane te tille qysh ne veshtrimin e pare, ose edhe te dyte .

Dhe, sa kuptova nga tregimi jot, ai, NUK shajti apo ofendoji njeri, as dhe Shqiperine apo Shqiptaret (ne shumes) por, disa shqiptare, individe me vese te papelqyeshme kundrejte moralit dhe ligjeve te shoqerise.


Gjithsesi, mendoj qe me egozmin tend te pavend ne kete rast, mbase ke "humbur" nje njohje me vlera miqesore, shoqerore e mbase e me shume, per ty!

Nuk eshte ndonje humbje e madhe,- do te thuash. Ok. por eshte nje humbje ama.


p.s. lule, komenti im nuk eshte tendecioz, qe te kuptohemi, por, meqense e hudhe ne publik perjetimin, mendova te jap dhe une mendimin tim per ate cka me ra ne sy.

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2011 08:33
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Citim:
Po citoj ato që tha Vizioner


* * *

Dy llafe per rreth perjetimit gjate udhetimit tend, lule:

Ne fillim mund te them qe qendrimin - veprimin tend, deri diku e quaj te llogjikshem, per t'u Respektuar por, shoh ne te shume egoizem, egoizem te theksuar Nationalist pa shume sens!

Kete mendim e lidh, duke verejtur ne tregim-perjetimin tend nje fragment. Citoj: "Je origjin italiane me tha..... ?..Po i pergjigjem....".

Hm... sic e di dhe ti, origjine eshte prejardhja e prinderve dhe e brezave(trungut) familjar qe, ne rastin tend eshte Shqiperia(Shqiptar)!
Del pyetja, perse ajo pergjigje MOHUESE nga ty dhe, si rrjedhoje PROVOKUESE kundrejte personit qe te pyeti!!!???

Mos valle edhe ti, ne thellesi te vetedijes tende, doje te mohoje prejardhjen duke u paraqitur jo ajo qe je???

Kjo gje, ndodh rendom me shqiptaret e Nenshtetezuar nga nje Shtet "x" kur i has ATO ketej apo edhe ne ndonje mjet udhetimi (Avjon,Traget etj.) duke shkuar ne Shqiperi, te cilet te paraqiten si JO shqiptare edhe pse i kuton qe jane te tille qysh ne veshtrimin e pare, ose edhe te dyte .

Dhe, sa kuptova nga tregimi jot, ai, NUK shajti apo ofendoji njeri, as dhe Shqiperine apo Shqiptaret (ne shumes) por, disa shqiptare, individe me vese te papelqyeshme kundrejte moralit dhe ligjeve te shoqerise.


Gjithsesi, mendoj qe me egozmin tend te pavend ne kete rast, mbase ke "humbur" nje njohje me vlera miqesore, shoqerore e mbase e me shume, per ty!

Nuk eshte ndonje humbje e madhe,- do te thuash. Ok. por eshte nje humbje ama.


p.s. lule, komenti im nuk eshte tendecioz, qe te kuptohemi, por, meqense e hudhe ne publik perjetimin, mendova te jap dhe une mendimin tim per ate cka me ra ne sy.



*******
Vizioner te falenderoj per linkun dhe per komentin.

Ka diçka qe nuk e ke kuptuar, dhe po ta shpjegoj..dmth nje ndryshim i vogel, qe se ke kuptuar, po qe i jep kuptim krejt ndryshe komentit tend e mendimit qe ke ne lidhje me ç'fare fole. e po ta shpjegoj..pa te paragjykuar aspak !


Citim:
Po citoj ato që tha lule
Gjate udhetimit tim te fundit..

Salve me thote.. i kthej pershendetjen e mar nje reviste Italiane e po lexoja..
Ky vazhdonte shihte..( ç'ka ky gomar thashe me vete?!!!)

Me pyet ne Spanje do shkosh?

Po i pergjigjem..me ate italishten time si femi..

Parli bene italianno me tha..

Ah gracie, i pergjigjem mundohemi.

Di dove viene di Francia? .. Si!

Bie tel..futem ne avion,, na lajmerojn te fikim telefonat...bie zilja..pergjigjem,, me lajmero kur te arrish, ne toke...ok i pergjigjem fr tani.

Non mi a detto di dove vienne ..me thote. Di franca pra i them..
ça qyteti.??
waw dashke shum thashe..njihemi gje?

Me ciamo Frederico...e lei??
M... i thashe.
waw?! che bello cognome Italiano..eh! (***ky ishte ai e jo un!***)


Je origjin italiane me tha..vjen shpesh ktu... ?..
Po i pergjigjem, me shpesh se ne Paris.

(**** ktu si kam then jam origjine italiane po i kam then vij shpesh ne itali, me shpesh se ne Paris , sepse jam ne kufi me Italine*** )


S'fola per nje cop her... po me pyeti prap.Jeta sociale si eshte andej..te huajt si sillen..Normale thashe..si ne ç'do vend te botes.

Po ktu?.. (Ai si per inat tim, direkt perveç Albanezve dhe Romeneve..qe s'ndryshuan ndonjehere, disi me ndryshe..)
******
(**Pra si e sheh ai ofendoi ne menyren me abstrakte shqiptaret pa u njohur mire bashke, e beri pa qellim po e beri..e un gjithmon e me shume habitesha.**)

Zbrita nga avioni,, i jap nje te puthur personit qe me priste..e vazhdova rrugen ...e shijova pushimet si desha.


Pra vizio si e shef, se kam mohuar aspak origjinen time.
As jam sjell kurre si Anti shqiptare e as ne menyre egoiste, sepse un me gjakun tim s'vej asgje ne bote!
p.s ato fraza qe jane me ** dhe kllapa jane ndryshimet qe si kuptove.

Ne lidhje me njohjet ti the humba diçka?
Aspak! se un s'vajta andej per te krijuar nje lidhje e kto situata spontane si kam qejf.

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2011 11:27
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Mjesi lule

Ok. cte hyme ne komente kot.
Une, keshtu e kuptoj ne shqip menyren se si ke shkruajtur tregimin-ngjarjen.

Ja dhe nje here, cfare dhe si e ke shkruar:

"Je origjin italiane me tha..vjen shpesh ktu... ?..
Po i pergjigjem, me shpesh se ne Paris".

Une e kuptoj keshtu; Ai te ka bere dy pyetje ne nje kohe "Je origjin italiane" dhe "vjen shpesh ktu" .

Ti iu ke pergjigjur te dyja pyetjeve ne nje kohe (e kuptoj une si lexues sepse i ndan presja qe ke vene pergjigjet)

Ti i je pergjigjur; "Po" pyetjes se pare te tije dhe ke vene "," , pastaj iu ke pergjigjur pyetjes se dyte "me shpesh se ne Paris".


Tani si thua ti, a nuk e kupton keshtu cilido qe e lexon textin tend?


Dhe, sa per "hubjen", u mundova ta shpjegoj qe, nuk do te thote vetem per lidhje por edhe miqesi-shoqeri thjeshte.

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2011 11:41
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Vizioner e vertet qe jam pergjigjur 1 her ne 2 pyetjet po, prap duket qarte qe s'jam shprehur ashtu si the.

Un dhe ktu ku jam shpesh her me marin per Italiane, xhestet, veshja, ngjyra e trupit, estetika ( mbase kto veti) ..po jan vet Italianet ktu ku jetoj qe gjithmon dyshojn ne origjinen time..mbase se atje kam kaluar nje pjes te femijeris ( si duket duan t'me adoptojn) .
Jo Vizio jo seriozisht tani.. un Jam Shqiptare e se mohoj kurre gjakun tim.

Miqesi the? eh un e kam tveshtire te zej miqesi kollaj, aq me shum ne nje afat kohor 2oresh .

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2011 11:50
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Gjithesesi lule, nga tregimi jot, mua s'mu duk ai djale i keq dhe pa kulture!

Sidomos ne pjesen e fundit te tregimit = ndarja jua, edhe pse, ti me nje veprim jo dhe aq te mencur, me shume egoizem i ke "kthyer krahet" ose me sakte i shfaqe ftohtesi, ne nje fare menyre i vertetove atij mendimin per Ne=Shqiptaret edhe pse ti ne fillim por edhe ne fund ishje akoma terheqese per te! Dhe pse jo, me siguri je shume simpatike por, e qenit e tille kur bashkohet me arrogancen, venitet terheqia karshi ketij personi.


Nejse

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2011 12:10
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Un kam then e vetmja arsye qe nuk bej lshime eshte kur cenohet diçka e vlefshme me mua Vizioner.
Edhe un se ofendova aspak, madje si Gjknxehte qe ne mbahemi ai e meritonte nje te share, si tha Bjonde..un e ruajta nen vete..per hir te saj qe ai u ttregua vertet simpatik.Shoqerues i mire udhetimi deri ne nje moment.( ktu po qe po tregohem egoiste ).

Nuk kam interes per njohje te tilla jo! kjo eshte e gjitha.

****

Shtrire rrije perkrah meje e heshtur,
Perndritje hyjonre kishe ate nate
ne shtegun e gjoksit tend te zhveshur
kishte ngecur hena si ne gracke...

Prej gishtash ma more nje cigare
e thithe si te ishte fryma e fundit.
nga floket te hoqa ca fije kashte..
Ti trete veshtrimin ne Kashten e Kumrit.

Me the me doren drejt qiellit ndere:
ç'do yll , eshte nje dashuri e shuar.
ne ate cep te braktisur , te erret ..
do ndizet nje yll kur t'me kesh harruar.

Mbi samar te qiellit plot me yje_zjarre
ajo cope qielli , per nje yll me lutet ....
un bej se s'shoh , ndez nje cigare ,
ndersa Kasht' e Kumrit , pa faj mbledh supet.


Miku im.

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2011 13:30
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Biseda me te mu duk e cuditshme .per nje cast mendova qe se njifja .te ishte valle nje keqkuptim nga ana ime apo ne te vertet dicka per te dyshuar .po ket ralle nuk fola heshta ,heshta sepse ca kohe me pare kisha ber nje gabim shume te mall duke folur per te njejten arsye ,nje keqkuptim ,nje mosbesim ,kisha shkuar deri aty q epersonin ne fjale i kishte arllur shume rende e per nje kohe te gjallle sma hellte me as fjalen .Dhe ket rralle ishte po e njejta ndjenje ne trurin tim "ndaj dhe mbeta sisha ajo qe kerkoja shpjegim as qe nderpres biseden .Fundja misteret jetojne perderisa dhe ne te gjithe raste raste jemi te mistershem .Dhe u mbyll biseda me aq ,qe acoma e kam trurin ne pikpytje duhej te vazhdoja me gjate po ishte ne regull ta lija me aq .Sa e cuditshme ehste jeta ka dite dite qe te sjell gjera te dyshimta ,dite dite q ete jep qetsi ,dite dite qe sje ne gjendje te njofesh as veten tedne simagjino dike tjeter

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2011 14:21
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

dylan tu ą raison , fnlm !


Heshje.. pse duhet te ekzistoj e pse jo, nje mendim negativ saher qe sundon heshtja ne mendjen tone.
mos/disponiliteti s'duhet te ndikoje tek ne..ne kete maredhenie te bukur eshte diçka e tepruar..

Dje,sot saher pergjithmon s'dua te mendosh anen negative se ndodh qe hesht...sepse mungesa jote ndjehet ne ç'do second qe kalon..po kjo s'dmth qe te jet e qellimshme.

Te vlersoj, te perqafoj embelsisht .

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Korrik 2011 12:46
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:13 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > *Mistere*

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.