Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Copeza jete nga e kaluara... Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 3.00.
Gjithsej 68 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Hyme brenda ne nje pub,une dhe Ai,Ai sapo ishte kthyer nga nje takim pune dhe s'kishte kohe te ndryshonte kostumin ne dicka me casual.Aty po na priste nje shok i ngushte i perbashket(e kisha njohur vite me pare ngaqe ishin miq te ngushte qe ne kohet studentore),pershendetemi dhe ulemi duke biseduar per ate qe kishte ndodhur gjate kohes qe s'ishim pare.Po na tregonte per dashurine e radhes e cila do vinte mbas pak min te pinte dicka me ne,i kishte folur shume per ne mesa tha ky dhe donte te na njihte.Ne fakt,doja thjeshte pak momente qetesie shpirterore me dy njerez qe vleresoj,s'doja dhe nje te trete qe s'njihja fare ne pranine e se ciles nuk mund te flisja aq lirshem sa me keto te dy.Pastaj le ta themi(diciamocelo)ndihesha me e perkedhelur ne tre duke perfaqesuar seksin e dobet.
S'vajti shume kohe kur erdhi dhe ajo ne gjithe splendorin e saje,mbasi na beri uje faqesh mua dhe ate,erdhi dhe u ul ne mesin tim dhe te dashurit te saje.E cuditeshme,fliste e fliste e fliste...ishte si burim i pafund fjalesh.Huh,mbas ca minutash qe fliste e fliste nuk arrija me te ndiqja mendimet e saja te copetuara,dhe si pasoje syte e mi i ishin drejtuar gojes.Shihja vetem levizjet e buzeve,fjalet e saja s'depertonin ne mua.Ne nje moment ndalet,shikon mua,shikon te dashurin e saje,shikon dhe Ate.Askush s'fliste,vetem nganjehere nje"po"-"jo"-"Ah,ashtu?"-"...".I drejtohet Atije dhe e pyet nese eshte perhere kaq formal,kaq "jo-i-thjeshte",me drejtohet mua duke me "terhequr vemendjen" qe s'kisha folur shume nderkohe qe i dashuri i saje kishte thene qe me mua s'merzitet asnjehere.Qesha,qesha me faktin qe Ai ishte nje nga meshkujt me inteligjent,sensibel dhe njekohesisht te prekur ne forme hyjnore nga shume modesti,qesha dhe me menyren sesi ne jemi perhere gati ti drejtojme gishtin tjetrit per dicka,qofte dhe pa e menduar thelle.Ai ju pergjigj qe thjeshte ishte i lodhur dhe qe nganjehere i pelqen te degjoje me teper sesa te flase duke kerkuar konfirmimin ke une,gje qe une s'hezitova te beja.
Une dhe Ai provuam qe te jemi me aktive ne monologjet e saje mbas pyetjeve te saja,nuk e di sa ja dolem mbane.Ishte femer e thjeshte,oh po natyrisht qe ishte,por ne nje pike thjeshtesia e mendimeve te saja perzihej me budallek.Rendesia qendronte ke te folurit,pa qene e rendesishme se ca thote,thjeshte e folura dhe nje buzeqeshje thjeshtesie.
Me vone,kusheriri po me shoqeronte ne shtepi,ja kisha ngjitur syte rruges qe ne po shkelnim me makine.Pyesja veten nese arrin njeriu nje ndarje te qarte te:
-Budallekut-thjeshtesise
-Budallekut-iluzionit te inteligjences
-Inteligjence-djallezi e ndyre mendimesh
-Inteligjence-shpirt te paster,pa djallezi.


P.S. Ajrori,ah,nese e ve ne kete prizem une duhet te kem kujdes dhe nga babi,nga gjyshi,nga...pasi dhe njerin nga ato,po mos te ishin njerez te familjes time do i martoja direkt

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2005 22:50
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Une po tregoj dicka qe nga koha e partise punes.

Ne shtepine tone pothuaj qe perdite kishte njerez.
mbaj mend qe ka qene dite e diel kur tek ne kishin ardhur sekretaret e partise. Edhe nje dite qe kish pushim njeriu nuk mund ta kalonte me familjen e tij por me njerez qe ndoshjta me shpirt i urrente.
Lera se nga rroga e babait pothuaj nuk mbetej asgje por shtepia jone kishte nevoje edhe per nje guzhinie plus qe te gatuante per partine.

Une nuk mbaj mend mire sa vjec kam qene ndoshta 5 apo edhe pak me i madh, por skam qene ne shkolle.
Ne ato kohe une as nuk doja te dija kush eshte partia bile nuk kishte parti te me mbante nje min ne vend.

hyra ne dhomen ku ishin ato xhaxhat dhe fillova rremujen.
Babai me thote ik nje here andej tek nena edhe ndihmoji nga guzhina se je djale i mire.
Nuk para genjehesha kollaj por se di se se me mashtroi dhe ika.
Me kujtohet si tani qe pashe nenen duke qeruar oriz, sepse nese ju kujtohet ka qene pothuaj si tallzh e duhet te pastrohej.
Shkova dhe ju afrova prane, dhe ajo me tha po ti cdo ketu?
te kam thene larg...
po babi me tha qe te ndihmoj ty o ma po i them, une erdha te qeroj oriz.
He a te ndihmoj?
po mire tha me ndihmo duke qeshur pak por rri urte se sta kam shume qejfin.
Edhe une si djale i urte qe isha fillova te qeroj oriz.
Sa shihja dicka te zeze thosha: O mami a ta heq kete? Hiqe me thosh ajo.
Po kete tjetren ta heq se eshte gur? hiqe pra prape ajo.
Po kete e po kete beja une sa here shikoja dicka te zeze derisa nena u nevrikos edhe me bertiti.
Mbathja perjashta mistrec.
Une mbeta i cuditur fare !! I ndihmon edhe sta di kush per nder!!!
Me vone nese doni te dini gjithe historine shkova dhe futa nje cope leter ne pilaf qe i kishte dhene nje shije qe o Zot lemeri pilaf kish dale.
Ja pra qe edhe une i gatova njehere partise lool.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Janar 2005 17:52
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

Gjeja qe urrej me shume ,eshte te kthej koken prapa nga e kaluara.Cdo sekond qe kalon nderthurret me rrjeten e kujteses dhe asnjehere skam dashur te humbas sekonda te tjera ne 1 proces te pavlefshem sic eshte :rikthimi ne kujtese i te kaluares.Por ndodh shpesh ku nuk mund te veme 1 kufije mes se kaluares dhe te tashmes.
Mjafton nje gjest i tij,1 shikim,1 fjale dhe pluhuri i harreses zhduket si me dore.Deri ne ato caste kishe genjyer veten se ajo fytyre i perkiste te kaluares ,por ishte thjesht mashtrimi i rradhes qe i beje vetes.Ishte thjesht mburroja e rradhes qe perdore kundra vuajtjeve.Gjithcka e tij kishte qene mese e gjalle ne kujtesen tende.Mjaftoi vec nje puthje dhe...... Mire se u ktheve e KALUAR!!!!

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Modifikuar nga ADELAIDA datė 24/01/2005 ora 00:09

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Janar 2005 18:25
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

Citim:
Po citoj ato që tha ADELAIDA
Gjeja qe urrej me shume ,eshte te kthej koken prapa nga e kaluara.Cdo sekond qe kalon nderthurret me rrjeten e kujteses dhe asnjehere skam dashur te humbas sekonda te tjera ne 1 proces te pavlefshem sic eshte :rikthimi ne kujtese i te kaluares.Por ndodh shpesh ku nuk mund te veme 1 kufije mes se kaluares dhe te tashmes.
Mjafton nje gjest i tij,1 shikim,1 fjale dhe pluhuri i harreses zhduket si me dore.Deri ne ato caste kishe genjyer veten se ajo fytyre i perkiste te kaluares ,por ishte thjesht mashtrimi i rradhes qe i beje vetes.Ishte thjesht mburroja e rradhes qe perdore kundra vuajtjeve.Gjithcka e tij kishte qene mese e gjalle ne kujtesen tende.Mjaftoi vec nje puthje dhe...... Mire se u ktheve e KALUAR!!!!



Me dhane shkas keto rreshtat e tua ne lidhej em te kaluaren...Une as vete nuk e di perse jam e lidhur ngushte me te dhe te ardhmen time e kerkoj ne gjurmet e te kaluares...Shume here kam protestuar brenda vetes duke marre vendime; jeta me con perpara dhe ajo me ofron te reja gjithmone e me interesante; por kjo beteje me vetveten zgjat shume pak dhe une perseri jam ne kerkim te se kaluares...
Shpesh here mendoj qe une perderisa e kuptoj qe seshte e drejte do te thote qe jamne gjendje te ndryshoj. Jam ne gjendje ta le tekaluaren time menjane duke perqafuar ate qe jeta me ofron cdo dite...Se di deri sa do te zgjase kjo...Do te doja te mos zgjaste dhe me...Shume here jam zhgenjyer kur kam kthyer te kaluaren...

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2005 10:39
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

problem ballkanik
e kaluara nderthurret kaq shume me te tashmen saqe eshte veshtire te ndahen kufijte e te tashmes me te kaluaren.

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2005 11:06
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

U ngrita,ashtu ne rrobat e thjeshta ne te cilat isha ne shtepi,po qeshja me veten,me mendjen e njeriut.
Ne nje moment...
"hey,kam fundshpine te bukur"thoshte nje pjesez teksti ne ne nje rreth.Sjell koken dhe nje pjese e pakontrolluar e shpirtit tim do te thote:

*"Hey,mendet ke fundshpina te jane perqendruar?"

Ajo pjesa e tekstit mbyll gojen,pasi keshtu eshte,flet-e-flet por nese konfrontojme dicka me realitetin e hidhur(qofte dhe dicka e kalbur)te shikon si nje cope mishi me dy sy te ngjitur ne te.Me pas teksti vazhdon:

"hey,e di ti qe fundshpina ime prek karrige prestigjioze?"

Serish dua te qesh,pasi shume gjera mund te mundohet te ju beje te besoje atyre qe s'ja kane haberin,por ama jo atyre qe jane ne nje mekanizem me te larte.

*"E di qe bashkesia ne te cilen perket karrig'ja jote,ne totalitetin e bashkesive te karrigeve te mia qendron NE FUND fare?Pra,qe ajo karrig'ja ketu hyn ke nr.teprues i karrigeve me te rendesishme te rrymave te tjera?"

Hahahaha,lerme te qesh o mendje e vogel!!!

-"Hey,po une me vone do montoj karrige"

Harrove nje gje o mendje e ndritur,NUK ka kerkese per karrige te tilla.Ose me mire,kerkesa i perket shtreses mč me pak mende te asaj bashkesie!!!

Ah,si perfundim,meqe ra fjala: te vjen keq te vleresosh i cike duart e mia?Nuk do jene aq me vlere sa fundshpina jote por keshtu mund te ve nje announce ne ndonje site mobilierish,mund te me sherbente si rekomandim

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 11:52
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
METAXA
Inspektor

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 414

:)

Shume fjale te kendshme dhe gjithashtu shume fjale te pakuptueshme ne kete teme. Amor me ben pershtypje ose me mire do doja te lexoja ndonje copez nga e kaluara kur ti ke qene e dashuruar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 15:08
METAXA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė METAXA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me METAXA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė METAXA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: METAXA Shto METAXA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto METAXA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Re: :)

Citim:
Po citoj ato që tha METAXA
Shume fjale te kendshme dhe gjithashtu shume fjale te pakuptueshme ne kete teme. Amor me ben pershtypje ose me mire do doja te lexoja ndonje copez nga e kaluara kur ti ke qene e dashuruar.

Shpesh shkruajme ne kod,ashtu sic shkruaja ne kohet e adoleshences me ca simbole qe ishin ekuivalente me nje shkronje,keshtu askush s'do mund te kodifikonte shkrimet e mia

Heem,qekur jeta ime dashurore ngjall kuriozitet ne kete teme?

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 21:38
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

E para here qe qesha prej se kaluares se frikshme. E para here qe me gjithe zemer merzitjet, trishtimet, vreret neper letra,neper tekste i pashe kaq qesharake.
Shkrime sikur une te meshiroja ekzistencen time me njeqind thenie te autoreve te ndryshem e frymezuar dhe kurre me shembullin e drejte.
Kish ndodhur nje prerje.
Skajet s'i kam prekur akoma ,akrepat e mi jane terhequr ,sterholluar shume pak. Ora ime e qelqte qe dikur u thye teksa rera me binte mbi koke la vetem cifla xhami te ngjitur mbi lekure. Tani ciflat shkrihen ashtu sic shkrihet vete koha djallezore. PO, ditet jane te tilla nqs nuk thyen xhamin dhe te ulerashesh njehere te vetme. Por vetem nje here ulerima nuk mjafton, pastaj kupton qe as qe ia vlen te ulerasesh ne te atille menyre: ulurime kamyje apo kafke teksa thur me fije spangoje ato qe do te besh per te lene gjurme.
Woman in armchair-Picasso
Paris
winter 1909-1910
oil on canvas
Centre Georges
Pompidou,Paris
Musee National d'art Moderne
Centre de la creation industrielle

Dhe pyetja ime ishte constante : Why would a person paint a human being esp a female ,like THIS ,deformed, with complex features ? What pain was he going through ? What distortion in thinking did he have?

E tija ishte nje ulurime gjigande. Kush e kuptoi ??

S'ka me ulurima te tilla per nje shpirt qe eshte mbushur plot. Une zgjedh te mos kete.
Ulurimat jane per ata njerez qe kerkojne te mbushen,me cdo gje qe te jete thesht te mos ndihen bosh. Ka nje pjese qe u mungon, nje pjese qe ata nuk e dine ku e kane lene ne ndonje trotuar rrugesh ,nuk dine ku ta kerkojne. Mes prostitutash ,mes dehjesh?

Ulurima ime mbaroi qe kur qesha me te kaluaren time.Sa feminore! Sa e rritur para kohe ! Sa e bukur ne vetmine e saj!

I am in MOTION ....

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 22:58
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Eh pastaj e pyeta prej pasigurise:C'duhet te bej ? Ti gris te gjitha?-edhe pse e dija qe do e pendoja thelle po ta merrja vendimin. Por do e beja zemren gur nqs do ishte gjeja me e mire per tu bere.
Ajo me lehtesoi kaq shume ,me ngriti kaq lehte peshe:
-S'ka pse, jane kujtime, mbaji ti lexosh ,te qeshesh sic qeshe sot.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Janar 2005 06:30
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:14 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 68 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Copeza jete nga e kaluara...

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.