Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Albanian Rrace Puro?
Gjithsej 35 faqe: « E parė ... « 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Raimondo mos harro se arabet tentuan te pushtojne edhe europen. Te pakten gadishullin Iberik e bene te tyrin per nje periudhe te gjate.
Pra nuk eshte se nuk ke lexuar dhe per kete nuk e kemi vene aspak ne dyshim ketu. Problem ngelet interpretimi qe i ben historise.
Sado dhe sido me gjithe deshiren e mire qe kam ndaj popullit tim dhe origjines time gjithsesi perulem perpara historise mbare boterore si asaj Greke, Maqedone, Romake, Bizantine dhe otomane qe kane te bejne direkt me fatin e popullit tone. Pastaj kuptohet se respekti nuk mungon as per Indianet, perset, kineze, babilonasit, egjiptianet deri edhe mayat.
Nuk eshte faji im qe historia e popullit tim deri vone eshte shkruar nga te tjeret.
A eshte shkruar nga te tjeret apo na duket neve, kjo eshte nje teme ne vete. Une, them na duket, per faktin se i gjejme te shkruara ne gjuhe te ndryshme.
Tani qe ti qartesojme gjerat kam nje pyetje per ty Raimondi.
Kur thua se Homeri shkruante shqip kuptohet arkaik i bie qe fiset greke te ishin shqiptare, shqipfolese qe me vone nderruan gjuhen e tyre?
Une sipas kesaj llogjike i quaj greket vellezer te mi dhe aspak miq.
Dmth jemi i njejti gjak e njejta race keshtu i bie i njejti popull e jo dy popuj miq.




Tani degjo ketu ti , dhe ju kopetent e tjere


Shko hape enciklopedina amerikane dhe atje do shikosh se t egjitha fiset kryesore greke, ---E KANE PASUR ORIGJINENE NGA VERIU I sHQIPERISE DHE PASTAJ SHKONIN POSHTE NE Greqi

Ndersa Jonianet , e kane burimin nga jugu i Shqiperise, diku nga rajoni i Laberise

Dhe nuk ka pas asnje levizje popullsie nga poshte lart--por gjithmone nga part poshte


Ore nuk ka rendesi nese jemi e njejta race me ata apo jo -- E rendesishme eshte qe gjithe popullsia e tyre ka ardhur nga Shqiperia per ne Greqi

Ndersa levizje popullsie nga Greqia ne Shqiepri nuk ka pas asnjehere


Sa per miq me greket nuk ke se si te jesh ore ti, megjithse varet nga njeriu
Nqs ti quan mik dike qe te can barkun me bajonete , dhe kerkon te beje litar me zorret e tua,
atehere ti duhet te besh nje vizite tek mjeku,.....

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2012 19:41
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI



Tani degjo ketu ti , dhe ju kopetent e tjere


Shko hape enciklopedina amerikane dhe atje do shikosh se t egjitha fiset kryesore greke, ---E KANE PASUR ORIGJINENE NGA VERIU I sHQIPERISE DHE PASTAJ SHKONIN POSHTE NE Greqi

Ndersa Jonianet , e kane burimin nga jugu i Shqiperise, diku nga rajoni i Laberise

Dhe nuk ka pas asnje levizje popullsie nga poshte lart--por gjithmone nga part poshte


Ore nuk ka rendesi nese jemi e njejta race me ata apo jo -- E rendesishme eshte qe gjithe popullsia e tyre ka ardhur nga Shqiperia per ne Greqi

Ndersa levizje popullsie nga Greqia ne Shqiepri nuk ka pas asnjehere


Sa per miq me greket nuk ke se si te jesh ore ti, megjithse varet nga njeriu
Nqs ti quan mik dike qe te can barkun me bajonete , dhe kerkon te beje litar me zorret e tua,
atehere ti duhet te besh nje vizite tek mjeku,.....

Pse te hap enciklopedite amerikane une me mjafton libri qe kam lexuar ne femijeri "Dy popuj miq".

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2012 22:52
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Pse te hap enciklopedite amerikane une me mjafton libri qe kam lexuar ne femijeri "Dy popuj miq".

Lere ore Enverin ti, se greket urrejne me shume se kedo Enverin

Enveri bente librin per miqesine midis popujve, por jo midis shteteve

Sa i ka diskretituar Enveri ata nuk i ka diskretituar askush

Dhe ne fillim duhet thene se populli i tyre ishte shume miqesor me ne, porse tani gjerat kane ndryshuar --Ata jane helmuar nga propaganda e tyre ne keto 20 vjet dhe jane radikalizuar kunder nesh

Ndaj , duhet te kemi parasysh edhe kohen kur e ka thene Enveri

Se me kalimin e kohes njerezit ndryshojne , per mire ose per keq--Ne kete rast greket kane ndryshuar per keq,--Ndersa shteti grek , ka qene gjithmone konstant kunder Shqiperise , dhe edhe Enveri me politken e tij i ka goditur gjithmone shtetin grek

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Korrik 2012 04:17
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

lol.. diskretitimet e Enverit i ngjajne atyre qe ben sot Chavez kunder Amerikes.

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Korrik 2012 17:10
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI

Lere ore Enverin ti, se greket urrejne me shume se kedo Enverin

Enveri bente librin per miqesine midis popujve, por jo midis shteteve

Sa i ka diskretituar Enveri ata nuk i ka diskretituar askush

Dhe ne fillim duhet thene se populli i tyre ishte shume miqesor me ne, porse tani gjerat kane ndryshuar --Ata jane helmuar nga propaganda e tyre ne keto 20 vjet dhe jane radikalizuar kunder nesh

Ndaj , duhet te kemi parasysh edhe kohen kur e ka thene Enveri

Se me kalimin e kohes njerezit ndryshojne , per mire ose per keq--Ne kete rast greket kane ndryshuar per keq,--Ndersa shteti grek , ka qene gjithmone konstant kunder Shqiperise , dhe edhe Enveri me politken e tij i ka goditur gjithmone shtetin grek

A kane ndryshuar apo na duket ne. Apo ata jane gjithmone te njejtet. Nuk e di pse mua me eshte ngulitur ne koke kjo e fundit.
Mos valle duhet te ndryshoje diçka tek ne!?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Korrik 2012 19:48
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Rajmond, per te ndihmuar e jo per te te rrezuar, pasi i ke hypur kalit se prapthi. Thua: "Nga sa kam lexuar une ne pergjithesi Homeri thuhet se i quan greket edhe Akej, edhe Greke, edhe Helene." Duket qe as e ke lexuar Iliaden fare, e shumta mund ta kesh shfletuar sic kalamajte e vegjel shfletojne librat me piktura. Homeri i quan fiset qe luftuan kunder trojanve: akej dhe danaj me se shumti, si dhe me emrat e tyre te vecante, si laqedemonet, beotasit, ikarianet, fokezet, lokrezet, etj.. Shkarazi permendet nja dy here termi helene, (qe mendohet se edhe mund te jete i shtuar me vone), fakt qe e permend edhe Arsim Spahiu ne librin e tij: "Pellazget dhe iliret ne Greqine e vjeter".
Persa i perket enciklopedise amerikane, qe e permend me po aq mallengjim sa Beqo tek filmi "kapedani": ah, te kishim disa shushunjza!" (mos i ngaterro me mushkonjat), duhet te na sqarosh nese tek amerikanet me "race" kuptohet deri diku "etnia", apo jo, pasi nje gabim te tille -identifikimin e etnise apo kombit me racen- nuk besoj se mund ta bejne hartuesit e enciklopedise!
Persa i perket atij populli te lashte te Hellades, emrin e te cilit e ke harruar, po ta kujtoj une; duket e ke fjalen per aeolet!
Qe paske lexuar shume, duket kur flet per jonianet dhe helenet!..

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2012 17:36
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

marshallah marshallah qa po me shiten patatet ....parti enver jemi gati kurdoher....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2012 21:20
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Kujdes: ky mesazh pėrmban ofendime ose mungesė respekti. Postuesi ėshtė i lutur tė pėrmbahet.

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Rajmond, per te ndihmuar e jo per te te rrezuar, pasi i ke hypur kalit se prapthi. Thua: "Nga sa kam lexuar une ne pergjithesi Homeri thuhet se i quan greket edhe Akej, edhe Greke, edhe Helene." Duket qe as e ke lexuar Iliaden fare, e shumta mund ta kesh shfletuar sic kalamajte e vegjel shfletojne librat me piktura. Homeri i quan fiset qe luftuan kunder trojanve: akej dhe danaj me se shumti, si dhe me emrat e tyre te vecante, si laqedemonet, beotasit, ikarianet, fokezet, lokrezet, etj.. Shkarazi permendet nja dy here termi helene, (qe mendohet se edhe mund te jete i shtuar me vone), fakt qe e permend edhe Arsim Spahiu ne librin e tij: "Pellazget dhe iliret ne Greqine e vjeter".
Persa i perket enciklopedise amerikane, qe e permend me po aq mallengjim sa Beqo tek filmi "kapedani": ah, te kishim disa shushunjza!" (mos i ngaterro me mushkonjat), duhet te na sqarosh nese tek amerikanet me "race" kuptohet deri diku "etnia", apo jo, pasi nje gabim te tille -identifikimin e etnise apo kombit me racen- nuk besoj se mund ta bejne hartuesit e enciklopedise!
Persa i perket atij populli te lashte te Hellades, emrin e te cilit e ke harruar, po ta kujtoj une; duket e ke fjalen per aeolet!
Qe paske lexuar shume, duket kur flet per jonianet dhe helenet!..




Degjo !Po ca do me ndihmosh mua ti or lumadh _-Ti je nje injorant i vockel qe nuk di as te lexosh , as te arsyetosh

Se pari nuk ka azgje te keqe te kundershtosh , ndaj ti kundershto sa te duash , por me tru ne koke , jo ne vend tjeter sic e keni zakon ju


Se ja psh --Ti edhe kete qe kam thene une aty, nuk e ke lexuar tamam

Une kam thene qe nga sa kam lexuar une Homeri i quan edhe Greke edhe Akej, por nuk jam i sigurte per fjalen Helene

Ndersa per ate nese e kam lexuar une apo jo, ti nuk mund te flasesh dot. se nuk te le ligesia qe ke brenda . Se e ka soji juaj kete veti , te marre hua nga akrepi,
dhe sahere qe mendoni se ju jepet mundesia e shfreni,, por keni nje te mete gjenetike ju qe jeni njerez te ceket -




Dhe ja pse ?__ Une aty flas ne lidhje me fjalen HELEN ----------Dhe per mua nuk ka rendesi fakti qe ai i quan fiset greke , Beote , Mirmidone, Akej etj ,
Thelbi i diskutimit tim eshte tek fjala HELENE

Dhe une them qe ai i quan greket Akej dhe Greke, por nuk me kujtohet nese e perdor edhe emrin Helene ,_-Ndaj do doja qe nese dikush e ka lexuar ne origjinalin greqisht Iliaden , ai te na e thote

Sepse ne perkethim mund te jete emri Helene, por mund te jete nje perdorim i perkethyesit, jo i Homerit

Pra gjithe problemi ketu eshte te verifikohet nese Homeri e ka perdorur emrin Helene , apo jo per te identifikuar greket ne pergjithesi --Kjo eshte thelbi i kerkeses sime


Dhe nqs fjalen HELENE ,e perdor Homeri per te quajtur greket , atehere ai genjen , se greket quheshin AKEJ ne te gjitha shkresat tregetare qe kishin Hititet ne ate kohe kur i referioheshin Greqise


Nga ana tjeter emri Helen , eshte emri i nje Trojani, djalit te Priamit, velllai i Hektorit dhe Parisit .

Ky erdhi i marre peng nga djali i Akilit dhe u vendos diku ne Cameri--Aty ai pasi vdiq djali i Akilit u be mbret dhe u martua me Andromaken,

Biles ky Heleni , qe u be mbret i mirmidoneve te Akilit, ka ardhur edhe ne Butrint ku takoi Enean , para se Enea te shkonte ne Itali e te themelonte Romen

Pra, dyshimi im eshte se emri Helen i grekeve ju eshte dhene shume me vone se lufta Trojes ,
SE GJATE LUFTES SE TROJES GREKET NE ARENEN NDERKOMEBTARE TE ATEHERESHME NJIHESHIN ME EMRIN AKAJA

dhe kam pershtypjen se ky emer ka ardhur nga Helen Trojani i cili u be mbret i Mirmidoneve ne veri t eGreqise, ku eshte Cameria sot

Mirpo nqs emri Helene eshte dhene kaq vone, atehere fisi Helene nuk ka existuar ne kohen e pellazgeve , por eshte nje krijese e fantazise se grekeve
Ose ka mundesi qe fisi i Mirmidoneve eshte quajtur me vone Helene , kur ata ishin nen mbreterimin e Helen torjanit


Ndersa per Enciklopedine Amerikane ta permend qe c'ke me te, se eshte nje autoritet, nuk eshte anetar i forumit
Se nuk do degjojme
ato pislleqe kauresh qe nxirni jua nga ajo mendja juaj e kalbur nga deficenca totale ne arysetim ,--kur thoni thagma qe erdhen 5 mije familje nga Jemeni e, te tjera pislleqe te tilla te nevertieshme te denja per mendjet e semura te mesjetes

Ju jeni te neveriteshem ne cdo argumentim qe beni , ku perdorni cektesine tuaj te arsyetimit per te imponuar hajvanlleqet tuaja te shpifura =

=Jeni tamam njerez te urryer , qe mundoheni ta derdhni urejtjen tuaj ketu ne menyren me te ndodtur te mundeshme, po nuk dini as te thoni dicka qe ta haje arsyeja e thjeshte , Ju jeni vulgare fare ne kundershtimet tuaja

--Ju nuk keni lexuar azgje -Jeni totalisht njerez Injorante me plot gojen

Nqs ty nuk te mbush mendjen ajo qe thme une , shko verifikohe,se une po ta jap burimin , nuk flas ne ere si puna juaj

,
Eshte enciklopedia amerikane e vitit 1930, qe kur ajo flet per kombin shqiptar thote : .............Shqiptaret jane nje nga kombet me homogjene te botes me mbi 98% , ....

Mos u mer me semantiken , jo rraca, po kombi --

Aty flitet qe shqiptaret jane 98% HOMOGENEOUS NATION , pike _

_Ti jep argument tjeter, te bazuar ne nje burim serioz, si ky qe them une ''
Nqs nuk ke argument nga burime serioze , atehere shut up ! Mos na ruaj shume trapin


_____Tani ca duhet te themi , ta ndryshojme ate qe thote enciklopedia , se mos na behen kauret me high blood pressure , dhe na bien ne ..Coma ?


Ca lidhje ka me aeolet ajo qe thua ti mor aman ?

Une aty flas vetem ne lidhje me emrin Helen --qe Herodoti thote se ishin nje nga fiset e vjetra te Greqise dhe ishin dege e Pellazgeve

Mirpo nqs Helenet nuk permenden ne Iliade , atehere ata nuk kane qene nje fist i lashte , sic thote Herodoti


Dhe gjithe ajo qe doja te thosha une ka lidhje me faktin _-Pse greket e pas luftes se Trojes moren emrin Helene, qe nuk kane ndonje histori me emer
dhe nuk mbajten emrin e Akejve qe ishte nje emer i lavdishem ?


Nejse , varja

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Gusht 2012 00:52
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Rajmondo, qe cdo shoqeri ka pjesen e saj vulgare dhe banale, kjo eshte normale. Qe duket se ti i perket kesaj pjese, kjo nuk e ndryshon kete normalitet. Por ajo cfare eshte anormale, eshte qe ne kete forum fakulteti duhet te ishin te ndaluara keto lloj banalitetesh dhe vulgarizmash prej njerzish anormale si puna jote.
Cudia eshte se na futesh edhe ne epitete feshe (pislliqe kauresh) dhe krahinash (ai soji juaj). Mos deshe te besh ndarje te vetes si mysliman? Nese po, atehere te kujtoj nje shprehje te Muhametit nga Kurani qe thote: "Nese doni te merrni hak, atehere ndeshkoni ne ate mase sa jeni ndeshkuar ju; e nese duroni, padyshim ai eshte me i miri per ata qe durojne", f.325.
Mirpo duket se ty nuk te rreh as tek feja e as tek soji, -ka plot te tille ne shoqeri, por dine te sillen e te flasin te pakten; as mua me rreh tek feja dhe soji, por nuk e kaloj masen "e ndeshkimit" (kritikes).
Ti shkruan aq pa pergjegjesi, sa te dalin vete kundertite. Mirpo ti dhe kete e injoron, tek thua se nuk ka rendesi nese enciklopedia amer. permend termin "race" apo "etni" ose "komb". Le ta gjykojne te tjeret se ka apo s'ka rendesi ngaterrimi i ketyre termave. Per mua kesaj i thone: hane dat hane Bagdat.
Persa i perket termit "Greke", une nuk e dija se kishte njerez akoma qe nuk e dinin se ky term nuk eshte perdorur nga Homeri. Por ja qe ti na thua se e paska perdorur Homeri. A mund te na thuash se ku!? Nejse, rofshin gabimet, sepse nga gabimet mesojme, thote llafi i urte. Por ty te ngrehen leshrat perpjete kur te sqaron dicka. Une do te te thoja faleminderit.
Ketu nuk eshte fjala se kush di me teper apo kush i afrohet me shume asaj te vertete te kaluar mijravjecare. Ti ke gjykimet e tua, une te miat, ai tjetri te tijat. Problemi eshte qe ato qe kane shkruar te tjeret, te mos i deformojme. Ti perseri sjell shtremberime kur thua kesaj radhe: "Ose ka mundesi qe fisi i mirmidonve eshte quajtur me vone helen, kur ata ishin nen mbreterimin e helen trojanit."
Une nuk e di kush i ka quajtur ndonjehere mirmidonet helene?!? Nga i nxjerr ti keto cudira! Apo e ke harruar shprehjen legjendare te A-killit (vrasesit): c'pune kam une me juve? Apo kot quhet "populli i tij" mirmidone (milingona)?! Ky nuk i perkiste as danajve e as trojanve ne perkatesine fetare. Pra, lexoje dhe nje here te pakten ate skenen kur vritet Patrokli, "shoku" i A-killit, te kuptosh se ky popull, mirmidonet, nuk kishin te benin me Apollonasit trojane e as me fiset e Hellades, (ndonese ky term i fundit, sipas shumices se historianve nuk duhet te kish hyre akoma ne shek. 12-11 para e.s.).
Persa i perket fakteve te tjera qe sjell, si ai i marteses se birit te Akilit me Andromaken, te shoqen e Hektorit, as ia vlen te diskutosh, sepse mbi mitet meson cdo njeri ne shkolle. Ato (mitet) perfshijne gjenerata dhe shekuj te tere, ngjarjet e te cilve i personifikojne ne figura mitike te caktuara. Ndaj ne nuk habitemi qe ka nja dy mite per Akilin, ne mitin kryesor ai eshte vrare i ri, i pamartuar dhe pa lene trashegimtar, por si nje hero me emer te pavdekshem, fat te cilin ai e zgjodhi vete, pasi ia prezantoi e ema, Tetisi, dy fatet, njerin prej te cilve duhet te zgjidhte. Miti tjeter, me sakte shtesa te mevonshme, e tregojne ate si nje frikacak para luftes se Trojes, ku ai ishte i fshehur ne ishullin Skyros (ne mos gaboj me emrin) me rroba grash, por Odiseu e gjeti dhe e morri ne luften e Trojes. Keshtu keto shtesa, te cilat tregojne vazhdimesine e fiseve te tij e te perziera keto me vone me fise trojane, na thone se biri i tij, Neoptolemi u martua me te shoqen e Hektorit, Andromaken. Po themi u martua 20 vjecari me 40 vjecaren! Dhe nuk kemi as nje tregim tjeter mbi kete martese apo pasardhesit e tyre.
Keshtu mitet martojne edhe "njerez" qe kane 17 gjenerata ndryshim, si Diomedin me te bijen e Daunit, ku i pari ka jetuar deri ne Luften e Trojes, ndersa i dyti ka jetuar 17 gjenerata para asaj lufte.
Keshtu kemi edhe dy mite mbi Helenin/Hellenos, ... po nuk po zgjatemi neper mite, sepse nuk eshte tani koha per te treguar sa di njeri dhe tjetri, -ne fund te fundit cdo kush meson nga tjetri-, por eshte koha dhe vendi per te te thene or Rajmond, (qe nuk di as prejardhjen e emrit tend), qe ato qe jane shkruar nga te tjeret mos te ndryshohen, por te jepen sakte. Dhe e dyta, per te kufizuar sado pak -me fakte- kete budadallek qe ka kapur nje pjese te shqiptarve sot mbi vecimin e tyre mbi te tjeret per lashtesine e tyre, grup ne te cilin ben pjese edhe ti, ndonese ti me shprehjet e tua perben llumin e ketij grupi, pra e demton me shpejt kete grup. Dhe meqe tre jane te mirat, -thote llafi i urte (ne fakt fetar)-, e treta: nuk mund te fitoje kurre ai qe cirret dhe shan dhe nuk le nje mije te zezat pa thene, akuzat i leshon pa teklif, por ka fituar gjithnje mendja kerkuese dhe kureshtare.
Keshtu bej zhurme kot se koti ketu, se me vone nuk do kujtohet me njeri per zhurme-medhenj banale si puna jote. S'kam c'te te them tjeter, se per te ndryshuar duket qe te ka kaluar koha.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Gusht 2012 10:37
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bledarcela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/08/2012
Vendbanimi: Pukė
Mesazhe: 75

Po mir, ca fitoni ju nqs zgjidhet nqs Shqiptaret jan race puro?

O faje, me sa shof e paske liru rrypin e rregjistrimit.
Un kam ardh ketu qe ta shtrengosh prap. Kjo eshte puna ime.

Hajde KLM KDQTSH.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Gusht 2012 16:35
bledarcela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bledarcela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bledarcela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bledarcela Shto bledarcela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bledarcela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:27 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 35 faqe: « E parė ... « 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Albanian Rrace Puro?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.