Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone. Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 3.67.
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Lavdi Zotit!

Zoti ndodhet kudo prane nesh!Vertete qe s`e shohim sic shohim fytyren tone ne pasqyre,
por e ndiejme ne cdo veprim dhe ne cdo levizje!
Eshte nje fryme e ngrohte qe na mbush me dashuri dhe na udheheq drejt se mires gjithmone,nga ana e kundert eshte djalli qe mundohet te na terheqe zvarre drejt mekatit!Por Zoti gjithmone buzeqesh cilter,keshtu qe
nese keni ve re nje femije te qeshe,aty ka hijen dhe Engjelli i Zotit!

Zoti eshte meshiruesi i gjithe njerezimit, i gjithe krijesave natyrore dhe
i gjithe kundershtareve te tij!

Flm zot qe me dhe mundesine te shprehem drejt ne kete shkrim!

Amen...

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2005 21:34
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alkimisti
Anetar i ri

Regjistruar: 15/06/2005
Vendbanimi: Prane Mevlanes
Mesazhe: 28

Njeriu foli, "Zot, fol me mua!" dhe një zog cicëroi në pemë, por njeriu s'e dëgjoi.
Përsëri njeriu thërriti, "Zot, fol me mua!" dhe në qiell një vetëtimë shkrepi, por njeriu s'e dëgjoi.
Njeriu pa përreth dhe "Zot, më lejo të të shoh!" i tha dhe një yll shndriti në qiell, por njeriu s'e vuri re.
Njeriu thërriti, "Zot, tregomë një mrekulli!" dhe një fëmijë lindi në një vend, por njeriu nuk e dinte.
Pastaj njeriu me zë të ulët dhe të pafuqishëm tha, "Më prek mua Zoti im dhe ma bëj të ditur që gjindesh këtu!" Atëherë një flutur fluturoi rreth tij dhe u vendos tek ai.
Mirëpo njeriu e largoi atë me shpinë të dorës dhe iku...

__________________
Padituria eshte lumturi!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Qershor 2005 10:30
alkimisti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alkimisti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alkimisti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: alkimisti Shto alkimisti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alkimisti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Hektori
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/05/2005
Vendbanimi: Ne Troje
Mesazhe: 215

Filozofet panteiste mendonin se Zoti eshte kudo. Jam dakord me ta

__________________
Ndero Zotin, dashuro gruan, mbroje atdheun

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Qershor 2005 13:47
Hektori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Hektori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Hektori (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Hektori Shto Hektori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Hektori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Re: Re: Ku Ndodhet Zoti?

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti

Alkimisti...shkrimi yt eshte filozofi e gjalle,por, kur ke thene se, nuk eshte as brenda as jashte,besoj se ketu le pak per te deshiruar.
Un do thoshja qe eshte edhe brenda edhe jashte. Ky kuptim i pershtatet fjaleve ;Zoti eshte kudo.
Kur themi brenda dhe jashte ne te njejten kohe,kjo e perjashton materien e cila ka vetem nje vend dhe jo me shume. Ka vetem nje kohe dhe jo me shume. Me nje fjale...Zoti eshte kudo,edhe brenda edhe jashte, edhe pas shkembit edhe pas malit edhe jashte Gjithesise edhe brenda saje.
KUDO !kontinento te me falesh nese ta them por duhet te bazohesh tek argumentat sepse vetem me argumenta ecet ne islam.une po te them nje ajet:
Ai eshte qe krijoi qiejt dhe token vetem per gjashte dite, pastaj mbisundoi Arshin(surja hadid,ajeti 6).per me teper informacione shih librin "besimi i mjaftueshem"dhe do te gjesh disa gjera ndryshe nga ato qe thua.

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Qershor 2005 11:07
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Re: Re: Re: Ku Ndodhet Zoti?

Citim:
Po citoj ato që tha NS-6


kontinento te me falesh nese ta them por duhet te bazohesh tek argumentat sepse vetem me argumenta ecet ne islam.


O...NS-6,per cfare argumentash e ke fjalen? Argumenta ka me miliarda...jane pa fund. Cfar tip,apo cfar lloj argumentash kerkon ti?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Korrik 2005 07:38
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
xhanxhan
Anetar i ri

Regjistruar: 27/06/2005
Vendbanimi: ne hapesiren qiellore
Mesazhe: 3

edhe une si te gjithe anetaret me larte e kam ndjere ne shume raste te jetes sime ndihmen e Zotit.flm Zotin qe jam ketu ku jam sot.Zoti eshte nje fuqi e papershkrueshme.duhet te besojme ne te edhe kur jemi keq.duhet ta falenderojme ate kur jemi mire.
me respekt
xhanxhan

__________________
sa te rrosh do te mesosh

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Korrik 2005 18:52
xhanxhan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė xhanxhan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me xhanxhan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: xhanxhan Shto xhanxhan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto xhanxhan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
M&M
Anetar i ri

Regjistruar: 17/07/2005
Vendbanimi: durres
Mesazhe: 22

egziston apo jo zoti

kjo ehte nje pyetje shume komune qe behet dhe qe njerezit i japin pergjigje sipas konceptimit te tyre. ketu tek ky nenforum besoj se te gjithe besojne ne egzistencen e nje zoti. Sidoqofte kush don te skruaj dhe ti pergjigjet pyetjeve se poshteshenuara mund ti pergjigjet ketu.
A besoni ne zot, ne cfare forme e konceptoni, dhe cfare ju bene te besoni qe ai egziston? (nuk pranohet pergjigja thjesht besoj sepse eshte nje pergjigje teper banale dhe jologjike)

__________________
stand up for what you believe in as long as ou breathe in

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Korrik 2005 09:34
M&M nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė M&M Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me M&M (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: M&M Shto M&M nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto M&M nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Prishtinasja_
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 03/08/2005
Vendbanimi: London
Mesazhe: 251

Ju pershendes,

Besoj ne nje dore Hyjnore.
Deshmoj se Zoti im eshte All-llahu,dhe se,
I Derguari i All-llahut eshte Muhammedi a.s.

Do mundohem te kycem dhe te jap komentim me te gjere.Sa per fillim mjafton.

__________________
“ Duaje per njerezit ate qe don per veten.” – Muhammedi, alejhi selam.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Gusht 2005 23:56
Prishtinasja_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Prishtinasja_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Prishtinasja_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Prishtinasja_ Shto Prishtinasja_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Prishtinasja_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Prishtinasja_
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 03/08/2005
Vendbanimi: London
Mesazhe: 251

Zoti eshte gjithmone pran nesh.
Ai,na degjon,por ne se degjojme,
Ai,na shef,por ne se shofim,
Ai,di ate qe ne nuk e dim,

Ne kohen e te Derguarit(paqja dhe shpetimi qofshin mbi te) jehudite e Medines i derguan aleatet e tyre,te pafete(idhujtaret) e Mekes,tek i Derguari(paqja dhe shpetimi qofshin mbi te) per te pyetur rreth shpirtit.Si pergjigje e pyetjeve te tyre,u shpall ajeti ne vazhdim:


" Te pyesin ty per shpirtin.Thuaj: "Shpirti eshte ceshtje qe i perket vetem Zotit tim,e juve ju eshte dhene fort pak dije."

All-llahu meshirofte gjithe Besimtaret.Amin.

__________________
“ Duaje per njerezit ate qe don per veten.” – Muhammedi, alejhi selam.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2005 00:42
Prishtinasja_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Prishtinasja_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Prishtinasja_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Prishtinasja_ Shto Prishtinasja_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Prishtinasja_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Prishtinasja_
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 03/08/2005
Vendbanimi: London
Mesazhe: 251

Poqe se njeriu i nenshtrohet Zotit asnjehere nuk do del i zhgenjyer.Ai,eshte prane nesh gjithmone kur ne e kerkojme.Ai vertete eshte fales dhe meshirues.

Une personalisht,gjithmone ngushellimin e kam gjetur tek Zoti im.Jeta e njeriut eshte vetem nje sprove dhe veshtire njeriu e kupton kotesine e plote te saj duke e pasur parasysh qe destinacioni i fundit i kesaj bote eshte Vdekja.

Nese shpirti qe nxit ne te keqen e gjen ngushellimin ne muzike,vallezim dhe vegla tjera muzikore.Kurse,shpirti i kenaqur gjen qetesine dhe shpetimin e tij nen ngushellimin e Zotit,ne shoqeri me njerez te drejte(ndershem).D.m.th.shpirti i kenaqur(i cili i nenshtrohet Zotit) asnjehere nuk eshte i shqetesuar nga brengat apo kerkesat e kesaj bote,sepse,nese deshton te arrije dicka per te cilen eshte perpjekur me vite te tera,ai do te pranoje fatin(kaderin) e tij.Shpirti i kenaqur(njeriu qe i nenshtrohet Zotit) beson se e gjithe lumturia dhe pikellimi eshte me caktimin e Allahut.Prandaj nuk ndien nevoje qe te vajtoje kur e godet nje fatkeqesi apo te mburret per suksesin e arritur(sepse Zoti nuk i do mburravecat as te tillet qe vajtojne per nje humbje pasurie).

P.S. "nuk ndodh asnje fatkeqesi ne toke e as ne trupin e njeriut,qe te mos jete ne librin(e vendimeve te Zotit) para se te ngjaje ajo.

Islami eshte pishtar qe ndricon rrugen e vertete,eshte inkurajues dhe nxites per Dituri,Arsim dhe Zhvillim,Investime bemirese,modestine,fisnikerine.

__________________
“ Duaje per njerezit ate qe don per veten.” – Muhammedi, alejhi selam.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2005 01:00
Prishtinasja_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Prishtinasja_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Prishtinasja_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Prishtinasja_ Shto Prishtinasja_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Prishtinasja_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:01 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.