Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letrarė tė rinj > Bota e re poezise > Pse tė deshta aq shum?
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Si dihet ndoshta dikush qe eshte ne nje situate si ajo vete mund ti pelqej poezit e saj qe jane dark. Pune shijesh. Poezia s'behet qellimisht per te 'kenaqur" lexuesin. Tani pyetja eshte duhet perpunuar apo jo? Jo ne kete rast specific por pergjithesisht. Une them se s'ka nevoj qe te shprehesh nje vizion.

Ka lloj lloj skulptura ato moderne qe jane te zgjedhura me material te mire. Dhe te lashta qe mund te jete nje cop gur me nja dy shenja cerrje. Kush mund te thoj cila eshte me e mire?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2015 21:46
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Endri
Si dihet ndoshta dikush qe eshte ne nje situate si ajo vete mund ti pelqej poezit e saj qe jane dark. Pune shijesh. Poezia s'behet qellimisht per te 'kenaqur" lexuesin. Tani pyetja eshte duhet perpunuar apo jo? Jo ne kete rast specific por pergjithesisht. Une them se s'ka nevoj qe te shprehesh nje vizion.

Ka lloj lloj skulptura ato moderne qe jane te zgjedhura me material te mire. Dhe te lashta qe mund te jete nje cop gur me nja dy shenja cerrje. Kush mund te thoj cila eshte me e mire?


Endri, une e kuptoj mendimin tend dhe e aprovoj ne aspektin qe ti e shtjellon. E panjohura me modesti prann qe nuk eshte poete. Une do thoja dicka tjeter. Ajo ka shpirt poetik te mire dhe ndjenje shume.
Ne aspektin teorik, poezia eshte nje lloj zhaner i artit qe perdor fjalen e perpunuar per te transmetuar ide estetike tek krijuesi dhe degjuesi. nisur nga kjo, poezia duhet te shtjellohet mbi nje sere kriteresh te cilat e bejne te klasifikueshme, e vendosin pra ne nje vend te caktuar ne skeden e madhe te teorise se poezise.
Edhe format me oderne e te reja kane vendin e tyre. Specifikisht kjo poezi nuk eshte "Dark" aspak sepse edhe ne poezine "dark" ka romance. madje pikerisht kjo lloj poezie eshte ndertuar qe te romantizoje melankoline e depresionin.
Tek poezia e se panjohures une shoh shume elemente dhimbjeje dhe melankolie dhe dashurie te mirefillte.

Persa i takon skulpturave, besoj se e ke thene ne menyre alegorike

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Maj 2015 19:29
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 15/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Shelgu, nderro tastiere.

P.s. Mezi pres dhe uroj te lexoj se shpejti se si i kendon lumturise e panjohura.

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Maj 2015 16:20
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dulcis in Fundo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dulcis in Fundo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Dulcis in Fundo
Shelgu, nderro tastiere.

P.s. Mezi pres dhe uroj te lexoj se shpejti se si i kendon lumturise e panjohura.



E di. Po i bie ne nje tek si kalanderi edhe une.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Qershor 2015 18:03
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
epanjohura
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/06/2010
Vendbanimi: Kosovė
Mesazhe: 214

Jete

Cfar me dhurove o jete?
Asgje,perveq lotin ne k'ta sy
Cdo dite e me e dobet po behem
Jete-u hidherova me Ty...

Cfar me dhurove e uruar?
Perveq zemres se plagosur
Mendoja qe jame e forte
Por...Ja qe nuk jame e persosur..

Cfar prite nga une o jete genjeshtare?
Te aktroj lumturin sa t'jame e gjalle..
S'ja dola,u mundova me mish e shpirt
Pra ti a u gezove,tani qe dole fitimtare..

Cfar fitove moj e ,,poshter''jete?
Qe mi morre gezimet e rinis...
Tani rrij e pres s'i e vdekur
Jam' futur ne burgun e vetmis...

__________________
Cdo gje e tepruar,eshte fatale!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Qershor 2015 17:57
epanjohura nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė epanjohura Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me epanjohura (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: epanjohura Shto epanjohura nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto epanjohura nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRANI I QESHUR
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/03/2005
Vendbanimi: Italy
Mesazhe: 634

Urime "e panjohura"

__________________
"Nuk e di se si,por gjithmon e kam ditur se c,do hap te jetes time,e kam bere per te arritur tek ti"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Qershor 2015 20:17
SHKODRANI I QESHUR nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRANI I QESHUR Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRANI I QESHUR (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRANI I QESHUR Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
epanjohura
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/06/2010
Vendbanimi: Kosovė
Mesazhe: 214

Citim:
Po citoj ato që tha SHKODRANI I QESHUR
Urime "e panjohura"


Flm.SHKODRANI I QESHUR,ju pershendes...

__________________
Cdo gje e tepruar,eshte fatale!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Qershor 2015 11:14
epanjohura nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė epanjohura Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me epanjohura (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: epanjohura Shto epanjohura nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto epanjohura nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
epanjohura
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/06/2010
Vendbanimi: Kosovė
Mesazhe: 214

Më duaj me shpirt....

Dua të jem më shumë se dëshirë,
Pasion në netët e gjata me ty,
jo vetëm ëndërrime për buzët e nxehta
Dua të flasim,...të shikohemi në sy... .

Nuk dua vetëm një prekje me pasion,
as përmbushje me ëndërra për pasurit,
Trupi imagjinatën nuk kërkon
Dua të duhemi....pa limit....

Dua të qëndrojë në ditët tuaja,
nëpërmjet teje të shoh botën me ngjyrë,
dua të fle në ëndrrat e tua,
të zgjohem me faqen tënde mbi fytyrë.

Dua të jem pafundësisht e dashur,
për të parë thellësin time,
dua të zbulojë gjithë pasuritë e mia
që në një moment mos t'duken mashtrime...

Dua të jem më shumë se dëshirë,
sepse dëshira bëhet dhe kalon,
Dua të jem edhe diçka më mirë
Urimet të më vijnë pas e jeta të vazhdon.

Mos shiko në mua si në një aspiratë
në netët tona pa mbarim..,
nuk dua me mua të bësh kontratë
Kurse çdo gjë tjetër,t'merr Ajo në vendin tim'

Nuk fillova dashurin për të kandiduar,
Kam nevojë të më duash më shumë,
sepse...kur unë të dua,t'i fali të gjitha ............
DUA:
Unë të bëhem TI,e TI të bëhesh Unë...

__________________
Cdo gje e tepruar,eshte fatale!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Qershor 2015 11:22
epanjohura nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė epanjohura Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me epanjohura (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: epanjohura Shto epanjohura nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto epanjohura nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
epanjohura
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/06/2010
Vendbanimi: Kosovė
Mesazhe: 214

Nata më e errët se dhimbja...

Në një natë
më të errët se dhimbja,

Vështirë të harrohet....
një prekje në gjysmë të rrugës mbetur,
Në ajrin e zanur peng,
vall'na zuri të papjekur?

Në shpirt stuhi,përmbytje
një zemër të mbetur ngrirë
Të gjithë ëmbëlsin shëndrrove
në helm të hidhur,pa mëshirë...

Në atë natë,
më të errët se dhimbja,

Ku dashuria në gjysmë ka mbetur,
sepse ty nuk të kisha atje,
Mbeta as gjallë as vdekur.
kalimtarët i pyetja-Ku je??,

Një mendim ikën nga tjetri,
nuk lejon qiellit yjet t'i shpërndaj,
Për të qetësuar shpirtin e rënë në gjumë,
ulem dhe shkrihem në vajë...

Në atë natë,
më të errët se trishtimi...

Kur vuajtjet janë sa një jetë e gjatë,
ato kalojnë mbi heshtjen tonë,
Në një natë të dhimbshme,ngelëm pa fat
distanca fajtore....tani është shumë vonë.......

__________________
Cdo gje e tepruar,eshte fatale!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Qershor 2015 20:50
epanjohura nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė epanjohura Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me epanjohura (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: epanjohura Shto epanjohura nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto epanjohura nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRANI I QESHUR
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/03/2005
Vendbanimi: Italy
Mesazhe: 634

buku.. e Panjohura bukur...sikur pendimi ka mbetur peng diku,

__________________
"Nuk e di se si,por gjithmon e kam ditur se c,do hap te jetes time,e kam bere per te arritur tek ti"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Tetor 2015 19:49
SHKODRANI I QESHUR nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRANI I QESHUR Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRANI I QESHUR (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRANI I QESHUR Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:46 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letrarė tė rinj > Bota e re poezise > Pse tė deshta aq shum?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.