Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Lashtėsia e gjuhės shqipe > A kane qene Helenet dygjuhesh ?.Flisnin ata Pellazgjisht dhe Helenisht
Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

T'vazhdojme dhe pak me ty AngeDevil, si provokuese e madhe qe dukesh, pasi nuk i beson as vete ato qe thua.
E para, Robert d'Angelyn e kam lexuar dhe sterlexuar, por ky autor eshte edhe me pak i sakte se sa Aristidh Kola; ky autor ka bredhur boten, dhe studimet e tij mbeshteten me se shumti ne veshtrime a priori, pra pa prova dhe analiza te mirfillta. Ky ka ca te verteta, por eshte shume metafizik. Pra, nga ky autor mund te diskutosh vetem gjera te vecanta, por jo ne teresi, pasi eshte humbje kohe, me nje fjale, perkedhelje e komplekseve te inferioritetit.
E dyta: tek ti flet mbi nje fare Zhan Klod Faveriali, nuk kuptohet kush e quan "race" pellazget, ti apo autori i huaj!? Pellazget permenden rralle ndonjehere nga pak autore antike, si nje kulture e kaluar fetare, gje te cilen ne sot e "perkthejme" me termin "qyteterim", sic themi edhe per ate helen. Pra, nuk mund te thuash se pellazget jane ky apo ai popull i sotem, ashtu sic nuk mund te thuash qe flisnin kete apo ate gjuhe te sotme, biles nga ata njihen vetem disa emra perendish, por dhe keto nuk dihen qarte kush jane nga pellazget e kush nga te tjere, duke perfshire ketu dhe helenet. Shkurt muhabeti, pellazget i kemi sot te shperndare ne gjithe Europen, jo vetem keta, por edhe me te pasmit e tyre, helenet. E mos harro, se me helene nuk kuptojme gje tjeter, vecse henore paksa me ndryshe nga jonianet e lashte, te cilet po ashtu ishin henore, pra kishin Henen si idhull kryesor dhe jo Diellin, sic e kishin popuj te tjere lindore, deri ne Azi.
E treta, eshte e vertet qe ne shqipen e sotme (sidomos ate jugore) gjen te ngjashmet e fjaleve te lashta te jonianve jug-perendimore. Keshtu qe nuk mohohet lidhja gjuhesore e grupit jugor shqiptar me ate te lashte antik te Atikes dhe bregdetit jug-perendimor ballkanik. Persa i perket lidhjes etnike pastaj, kjo nuk mund te behet paushal per te gjithe popullsine jugore shqiptare, aq me pak per te gjithe shqiptaret e sotem, te cilet kane prejardhje nga ane me te ndryshme, pa llogaritur ketu pastaj perzierjet e perjetshme.
Si perfundim mund te themi: jo cfare fluturon hahet; e permendte edhe plaku im kete shprehje te vjeter popullore. Keshtu, nuk mund ti kaperdijme llustracionet e cdokujt, sepse ne vend qe ti veme vetulla vetes, i nxjerrim syte vetvetes. Ndaj dhe ti mos e ndrysho tekstin e Robert d'Angely, i cili permend "rreth vitit 1400" per shkrimin e shqipes (ku e ka gjetur xhanem?!), ndersa ti e "sakteson": 1380 (!). Kjo quhet estrade.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 16:44
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Oh, se paska akoma material "bindes" nga AngeDevil.
Gotfrid Lajbnici nuk ishte filolog, por ishte filozof, natyralist, matematicien, fizikant (per kohen e tij), etj. Ndersa si linguist, ai ka debatuar thjesht mbi gjuhen gjermane (shiko Gogle-Vikipedia). Ndoshta mund te kete ndonje aludim mbi gjuhen albane, se kjo i perket trungut indo-europian. Por studim mbi gjuhen albane nuk i njihet, perndryshe nuk do kalonte pa u permendur me te madhe nga Aleks Buda me shoke.
Hans Thuman dhe Franc Boppi kane kerkime te cunguara mbi gjuhen shqipe, po ashtu edhe ne gjuhet arabe (semite), te cilat sot mbahen (me te drejte) si pararendese te gjuheve europiane.
Johan Fon Hani vertet u perpoq te studionte shqipen, mirpo ai e kategorizoi kete thjesht si pasardhese te ilirishtes, pa ditur mire se kush ishte ilirishtja dhe a ka vertet nje gjuhe kompakte ilire.
Dhimiter Kamarda, gjynah qe nuk botohet ne shqip. Besoj se eshte me interes libri i tij, sepse njeh arberishten e vjeter.
Gustav Majer, (te cilin e kritikon atdhetari dhe pinjolli juaj, A.Kocaqi), ka patjeter me shume se kushdo studime per shqipen, por te mos harrojme se keta i ndane dhe i trajtuan gjuhet teper metafizikisht, duke i ndarw ato keshtu ne etapa te gjata pakontaktshmerie, cfare nuk i pergjigjet realitetit.
Eduart Shnajder, i panjohur ky per mua, por me cudit ku e ka njohur ky pellazgjishten! Apo nuk lejohet nje pyetje e tille!?
Holger Pederseni duhet te kete patjeter studime interesante. Gjynah qe studjues te tille nuk perkthehen ne shqip, qe te gjithe te lexojne c'shkruajne keta autore mbi gjuhet.
Norbert Jokli, me duket se nuk ka lene studime te mirfillta gjuhesore shkencore, por me duket me se shumti ide.
Zef Skiroi, po ashtu si Kamarda duhet te jete interesant per ne lexuesit shqiptare, por une nuk di c'thote per shqipen.
Patjeter as ti nuk di c'ka thene Skiroi. Por e rendesishme per grupin tuaj "atdhetar" eshte qe dikush ka folur per shqipen. Pra, fjale te bukura e gur ne traste.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 17:16
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Dhe qe ta mbyllim me Engjellin Devil, po jap nje pjese te shkruar nga ajo, pjese e shkruar me humor, pjese qe tregon se ajo nuk i beson ato qe thote, por te pakten beson se terheq te tjeret kot ne debat gallate:
"Xhanem, edhe pellazget, parardhesit tane, te njejten gje kane bere, jane marre me ndertime, art lufte, etj., por kane harru gjene me kryesore, harruan te dokumentojne me shkrim egzistencen e tyre ne brezat qe do vinin me vone. Ose, ndoshta parashikuan levizjen e lire dhe nje bote pa kufinj shteteror, dhe thane: hajd mo s'ka cna duhet."
Humor i forte ky!.. (Ishalla nuk e kuptojne atdhetaret e tjere!)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 17:22
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Kurt, te tilla shkrime: "Urrejtja e grekeve te sotem dhe serbve ndaj kombit shqiptar eshte deshmi e palekumdur qe ne jemi lashtesia e evropes, se e balkanit po se po.
Si greket dhe serbet jane te dedikuar te na shfarosin komplet, ne te dyja shtetet nuk pranohet as egzistenca jone, dhe ne cdo rast ne history kto dy popuj mundohen te na zhdukun nga faqja e dheut.
Gjithe kjo urrejtje ndaj nesh nuk vjen nga kriminelet shqiptar ne greqi, apo ne serbi, qe ska shqiptar emigranta.
Te dy kto popuj fqinj jane talented mr rippley.
Rraca me e degjeneruar ne rruzullin tokesor.
Si greket e sotem dhe serbet ata e dijn qe nuk kane rrenje ne evrope, dhe urretja ndaj nesh i bashkon.
Greket kontradiktojn veten ne cdo ane, ata jane popull miq vellezer me serbet por shqiptarit dojn t'i prejn koken.
Kjo shkon kunder natures ne cdo aspekt, sepse nese greket e sotem jane te lashte, ata do ndjehen me afer nesh se me sllavet qe erdhen dje nga caspian sea dhe india, pavarsisht fese, gjaku eshte gjak.
Edhe kafsha e njeh gjene e vet dhe instinktivisht afrohet me llojin e vet."
sic ke shkruar ti, nuk bejne as per nejvotore. Te tille urrejtje dhe komplekse per fqinjet nuk mund te shfaqi as edhe nje krejt i pa-afte. Te kishin komshinjte tane kete urrejtje qe ben fjale ti, nuk do te jetonin ne Serbi me mijra shqiptare-kosovare dhe shqiptare-malazez. Po ashtu edhe ne Greqi. Edhe une nuk do kisha mundesi te punoja me serbe, greke, jugosllave etj. Kam patur edhe raste shfryrje ndaj shqiptarve, por jo me kaq komplekse sa jep ti ketu ndaj tyre. E ne fund, qe te mesosh pak cfare mesonim ne qysh ne klase te peste: greket dhe serbet kontribuan me shume, dhe do kontribojne edhe ne te ardhmen me shume se sa shqiptaret, per mbajtjen e shtetit shqiptar, vetem e vetem qe t'mos perplasen ata mes vetes. Eshte thjesht matematike per ta, dhe jo nga dashuria.
Ka dhe mesime te tjera, por ato nga klasa e 7 nuk po ti jap qysh tani, se kam frike qe nuk i kupton.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 17:38
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

o robert na "mbushe" mendjen tani, kush te jep te drejten ty te ofendosh te tjeret

ik se na merzite po na ben "profesorin" e leshit ketu!

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 21:43
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Angeldevil, roberti ka te drejten te shprehi opinion e tij, ashtu sic kam une te drejt ta quaj robertin nje rrot *** (concerning this subject).

Ti robert nuk kupton gjerat me elemntare ne ato qe kam thene une por perserit si i bezdishem qindra vite shkolle qe ke bere..

Si politika hellene dhe ajo serbe jane armiqt me te betuar te kombit etnise identitetit tone.
Une i quaj "talented mr ripley" qe ti bie shkurt dhe most te zgjatem historian te perseritura 2billion here.
Nga ana gjenetike dhe historikisht ne jemi kombsia me autoktone ne balkan sot.
Interresi i hellenve te sotem (qe gjysma ose me shume nuk jane fare balknas gjenetikisht) apo e serbve qe kane shume pak gjene ilire apo balkanse ne krahasi
me neve, te dyja kto vende kane pretendohn ne nje skene boterore te pozesojn ate qe eshte e jona, por jane edhe twisted te na qesin neve sikur mos te kishim egzistuar kurrez.

Impakti i ksaj eshte se greqia ka marre rreth 900billion dollar para te thata ne evropa dhe dhe amerika kto 30 vjet.
Serbia gjithashtu ka mjel billiona me titon duke matshruar evropen dhe rusine..

Edhe sot ne emisione amerikane, drejtusit e nje programi i bejn thirrje masses te simpatizoje me vuatjen e greke qe i kane dhene botes kaq shume, kur njekohesisht si serbet dje greket mundohet te na prezantojn te bota si te rinj sapo te ardhur ne balkan.

As nuk dua te hyj gjate se ti smerr vesh shume, waste.

Modifikuar nga Piktor datė 23/02/2013 ora 07:34

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2013 04:38
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Kurt nuk eshte e nevojshme te shprehesh se çfare mendon per robert.

Secili ketu jep mendimin e tij dhe ti jep tendin rreth temes.

Duhet te permbahemi e te debatojme mbi konceptet e argumentet dhe jo mbi personalen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2013 07:38
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Kujdes: ky mesazh pėrmban ofendime ose mungesė respekti. Postuesi ėshtė i lutur tė pėrmbahet.

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Kurt nuk eshte e nevojshme te shprehesh se çfare mendon per robert.

Secili ketu jep mendimin e tij dhe ti jep tendin rreth temes.

Duhet te permbahemi e te debatojme mbi konceptet e argumentet dhe jo mbi personalen.


O ti shoku piktor te gjithe ate po bejme po shkruajme ato gjera qe ne mendojme madje dhe faqe libri per ta bere sa me bindese.
Tani ti i thua kurt mos shkruaj ca mendon per robert po ky i fundit kush i ka thene me shkrujt traplliqe per te tjeret,madje na vjen ktu e na ben profesorin kjo shkrimtare koti ky autor koti madje sja ka haberin per ta por i referohet google per ti gjet.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2013 08:34
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bruni22
W la mussa

Regjistruar: 30/04/2008
Vendbanimi: mu ke guri, qe bon xixa
Mesazhe: 1800

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha kurt
roberti ka te drejten te shprehi opinion e tij, ashtu sic kam une te drejt ta quaj robertin nje rrot *** .



__________________
"tie ciu' in pe de mussa che in carru de bo"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2013 11:12
bruni22 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bruni22 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bruni22 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bruni22 Shto bruni22 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bruni22 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil

O ti shoku piktor te gjithe ate po bejme po shkruajme ato gjera qe ne mendojme madje dhe faqe libri per ta bere sa me bindese.
Tani ti i thua kurt mos shkruaj ca mendon per robert po ky i fundit kush i ka thene me shkrujt traplliqe per te tjeret,madje na vjen ktu e na ben profesorin kjo shkrimtare koti ky autor koti madje sja ka haberin per ta por i referohet google per ti gjet.

Ad te njejtin konkluzion kam nxjerre dhe une me aq sa kam lexuar tek shkrimet e robert.
Mirpo kjo nuk do te thote se ai nuk duhet te shkruaje, ashtu siç i kam thene se nuk me pelqen gjuha e urrejtjes qe ka kapur me te gjithe, politikane, shkrimtare, historiane e me gjere.
Tani une ne kete mes nuk mund te bej veçse moderatorin e thjeshte, duke fshire ndonje fjale te keqe, ofensive dhe duke terhequr vemendjen per gjuhe ofensive dhe urrejtjeje.
Une jam per liri te mendimit e te fjales, na pelqen, me pelqen apo e kunderta, jane pjese e debatit.
AD vlera e shkrimeve nuk varet aspak nga sasia por nga cilesia. Me kete dua te them se njerzit tashme kane krijuar nje ide mbi ato qe shkruan ti dhe ato qe shkruaj une, Kurti e te tjere.
Thjesht ju bej thirrje te permbaheni nga nervat dhe zemerimi.
Kur shkruaj ndonje gje une e hyj ne ndonje debat flas per tema serioze si kjo tani, kam gjithnje parasysh se askush nuk dua te qeshet apo perqeshet mbi mua.
Serioziteti i trajtimit te ketyre gjerave dhe moderimi nuk perputhen siç duhet, ne kete rast njera ja merr peshen tjetres.
Mirpo jo te gjithe arrijne te dallojne kufirin ku fillon njera e ku mbaron tjetra. Normal qe ne kete rast anon nga trajtimi ( debati).

Gjithsesi jam i gatshem per diskutim mbi keto gjera.
Kurtit i kam fshire nje fjale tek mesazhi i tij, pa ja ndryshuar kuptimin, me deshiren dhe mendimin se kemi dhe duhet te sforcohemi e te gjejme menyra me te pranueshme kundrejt kundershtarit ne debat pa kaluar ne tepri.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2013 13:08
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:18 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Lashtėsia e gjuhės shqipe > A kane qene Helenet dygjuhesh ?.Flisnin ata Pellazgjisht dhe Helenisht

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.