Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Kur prinderit zihen, iu ben mire femijve
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Kur prinderit zihen, iu ben mire femijve

Nga Koha Jone.


E Diele, 30 Shtator 2007

Disa here, harmonia mes nenes dhe babait eshte nje gje, qe nuk i ben mire femijes se tyre. Eshte me mire per kete te fundit, nese prinderit e tij sillen ne nje menyre diametralisht te kundert, lidhur me reaksionet e tij emotive. Pasi nje gje e tille, sipas psikologeve, do e beje ate ne te ardhmen, qe te mesoje te vetekontrollohet dhe te jetoje ne harmoni me te tjeret. Nje fakt te tille e kane treguar dy kerkime, te zhvilluara ne tre universitete amerikane, ai i Ilinoisit, te Karolines se Veriut, si edhe i Miciganit, te cilet e kane publikuar studimin e tyre, se fundmi, ne revisten "Child Development".

Te marrim si shembull faktin qe nje femije eshte i irrituar, pasi ai nuk gjen lodren e tij te preferuar. Para nje situate te tille, kerkuesit u sugjerojne prinderve qe te mos reagojne te dy ne te njejten menyre, per shembull, duke treguar qe te dy kujdes ndaj femijes se tyre. Por duhet qe, si duke luajtur, te ndahen ne dy grupe: i miri dhe i keqi. Nena apo edhe babai mund te nderhyje, per shembull, duke e perkedhelur femijen dhe duke e ndihmuar ate te kujtoje se ne cilin vend e ka lene lodren e tij. Ndersa prindi tjeter, te qendroje menjane dhe gjithsesi, te qendroje i disponueshem ne rast nevoje per gjetjen e lodres se femijes.

Femija do te filloje keshtu te kuptoje se mund te kete pike te ndryshme veshtrimi dhe kjo, sipas kerkesave, eshte me se efikase per te ndihmuar ne rritjen e nje sensi te tij me te shoqerizueshem ndaj te tjereve. Keshtu, ne fillim te kerkimit te tyre, psikologet kane intervistuar 55 femije kopshti per te vleresuar tek ata aftesine e vleresimit te emocioneve te tyre. Ndersa, ne te dytin kane seleksionuar 49 femije ne nje moshe me te madhe dhe kane vene re tek ata aftesine per t'u shoqeruar me femijet e tjere gjate dy oreve te lojes, duke mbajtur keshtu shenim mbi cdo moment te konfrontimit te tyre me femijet e tjere. Dhe ne cdo rast, psikologet pyesnin prinderit e femijeve, lidhur me reagimet qe tregonin ndaj sjelljeve negative te femijeve te tyre. E ne fund, kane vleresuar rezultatet, se sa prinderit ndikonin apo ndihmonin femijet e tyre ne zgjidhjet e situatave te ndryshme.

Ne fund, kerkuesit kane treguar se kur nje prind ofron ndihmen me te vogel te mundshme ndaj gjendjes se ankthit tek femijet, ndersa tjetri ndihmon ate per do gje, femija e tyre ka me pak konflikte me miqte e tij te shkolles dhe arrin qe t'i kuptoje me mire emocionet. Ndersa kur prinderit jane te gatshem per t'i dhene te drejte femijes se tyre, ky i fundit ka me shume veshtiresi, qe te reagoje ndaj te tjereve, si edhe te kuptoje ndjenjat e tij.

Ndoshta kjo, sipas eksperteve, pasi ata ndiejne gjithmone ndihmen e prinderve per te perballuar veshtiresite ne te cilat gjenden.

Dallimi

Kur prinderit jane te gatshem per t'i dhene te drejte femijes se tyre, ky i fundit ka me shume veshtiresi, qe te reagoje ndaj te tjereve, si edhe te kuptoje ndjenjat e tij.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Tetor 2007 17:41
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Ndersa une di nje shprehje tjeter jetesore e dashur Kotka ime.

"Dhuna, pjedh dhune" ose ne rastin me lart, "Kur prinderit zihen

mes tyre, edhe femija kur te behet prinder do kujtoje se ajo zenie

e prinderve te tij, duhet te praktikohet dhe ne familjen e tij te re."

Apo veshi i femijes mesohet me zhurme ter kohes.

Jam e mendimit qe keta psikologet kane nevoje per psikologe te dyte

qe te mbikeqyrin vendimet e tyre perfundimtare perpara se t`i nxjerrin

ne publik.

Mendimi im i dyte, Qetesia dhe harmonia ne familje eshte kyci baze i

krijimit te nje gjenerate te re pa probleme mendore.



Te puth, Enya.

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Tetor 2007 17:53
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha Enya
Ndersa une di nje shprehje tjeter jetesore e dashur Kotka ime.

"Dhuna, pjedh dhune" ose ne rastin me lart, "Kur prinderit zihen

mes tyre, edhe femija kur te behet prinder do kujtoje se ajo zenie

e prinderve te tij, duhet te praktikohet dhe ne familjen e tij te re."

Apo veshi i femijes mesohet me zhurme ter kohes.

Jam e mendimit qe keta psikologet kane nevoje per psikologe te dyte

qe te mbikeqyrin vendimet e tyre perfundimtare perpara se t`i nxjerrin

ne publik.

Mendimi im i dyte, Qetesia dhe harmonia ne familje eshte kyci baze i

krijimit te nje gjenerate te re pa probleme mendore.



Te puth, Enya.



 

Edhe une keshtu pandehja deri me sot Enya dhe u cudita kur lexova keto rezultate...

Dhuna eshte e vertete qe sjell dhune, por ndofta femijet ku ushtrohet dhune ne familje behen me agresive ne jete per te patur sukses, nga ajo ndjenja e pasigurise qe kane jetuar ne familje nga zenkat e prinderve.... si te thuash i ben te mendojne me shume per veten e tyre.

Si te thuash femijet e ritur ne harmoni familjare, kane fytyra me te bukura, me te qeta, me te qeshura, me te shendetshme dhe me te embla, por ama shprehin nje fare frike apo sigurie dhe pafajesie, si te atij zogut qe sa e kane nxjerre nga foleja.

Ndersa femijet e rritur ne mes te sherrit kane fytyra me te egra, me serioze, me te sigurta, me ironike dhe nuk u trembet syri per asgje.  Keta lloj femijesh nuk kane frike nga asgje, jane ne gjendje te cajne edhe vete ne jete, per t'ju shmangur situates te veshtire familjare....

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Tetor 2007 18:00
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Glaukus
i heshtur ....

Regjistruar: 23/04/2006
Vendbanimi: buzė detit
Mesazhe: 6705

Citim:
Po citoj ato që tha kotka
 

 Dhuna eshte e vertete qe sjell dhune, por ndofta femijet ku ushtrohet dhune ne familje behen me agresive ne jete per te patur sukses, nga ajo ndjenja e pasigurise qe kane jetuar ne familje nga zenkat e prinderve.... si te thuash i ben te mendojne me shume per veten e tyre.

Si te thuash femijet e ritur ne harmoni familjare, kane fytyra me te bukura, me te qeta, me te qeshura, me te shendetshme dhe me te embla, por ama shprehin nje fare frike apo sigurie dhe pafajesie, si te atij zogut qe sa e kane nxjerre nga foleja.

Ndersa femijet e rritur ne mes te sherrit kane fytyra me te egra, me serioze, me te sigurta, me ironike dhe nuk u trembet syri per asgje.  Keta lloj femijesh nuk kane frike nga asgje, jane ne gjendje te cajne edhe vete ne jete, per t'ju shmangur situates te veshtire familjare....



- dhe përfundimi ???

- kush nga ata fëmijë ka dalë më të fituar ( në kuptimin total të fjalës ) në jetë ???

Unë ( mendimi im ) do thoja për ata të paragrafit të dytë , se janë rritur nën harmoninë familjare ( dashuri , dhëmbshuri , afrim etj ) + kanë mësuar edhe se Jeta është sfidë , konkurrencë e egër ... dhe do dinë ti shfrytëzojnë gërshetimin e këtyre të dyjave .

- Sa për ato fëmijët e grupit ( paragrafit ) të fundit ...   ... nuk do t'ia uroja asnjeriu që të rritet në ato kushte ( pa harmoninë dhe dashurinë familjare ) .... sado që mund të shkëlqejë në jetë ......... do jetë flluckë sapuni ... përfundimi i tij : burg , varreza ose ... i vetëm .

p.s. - kështu e mendoj unë .... nga sa kam parë dhe jetuar ...

__________________
- Hene duam ne heshtje,ashtu siē jam mesuar edhe une te dashuroj,ne Heshtje..Dhe vendosem te jetojmė tė ndarė dhe tė dashurojmė nė heshtje!Kjo ishte menyra e vetme pėr tė qendruar sa me afer njėri-tjetrit ..ndonese jo me trup.. por me zemėr!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Tetor 2007 23:54
Glaukus nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Glaukus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Glaukus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Glaukus Shto Glaukus nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Glaukus nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha glaukus


- dhe përfundimi ???

- kush nga ata fëmijë ka dalë më të fituar ( në kuptimin total të fjalës ) në jetë ???

Unë ( mendimi im ) do thoja për ata të paragrafit të dytë , se janë rritur nën harmoninë familjare ( dashuri , dhëmbshuri , afrim etj ) + kanë mësuar edhe se Jeta është sfidë , konkurrencë e egër ... dhe do dinë ti shfrytëzojnë gërshetimin e këtyre të dyjave .

- Sa për ato fëmijët e grupit ( paragrafit ) të fundit ...   ... nuk do t'ia uroja asnjeriu që të rritet në ato kushte ( pa harmoninë dhe dashurinë familjare ) .... sado që mund të shkëlqejë në jetë ......... do jetë flluckë sapuni ... përfundimi i tij : burg , varreza ose ... i vetëm .

p.s. - kështu e mendoj unë .... nga sa kam parë dhe jetuar ...



 

I dashur Glaukus, jam dakord me te gjitha sa thua me lart, por ketu nuk behet fjale per prinder qe zihen  "me karrike dhe me tigana" d.m.th. ku ushtrohet dhuna dhe violenca e paskrupullt.

Ketu behet fjale per prinder te shkolluar apo te pashkolluar, qe cfaqin pa ndrojtje dhe nuk i fshehin mendimet e tyre kontradiktore, qe kane midis njeri-tjetrit dhe botes apo jetes ne pergjithesi.  Behet fjale per prinder, qe nuk hiqen fallco ne syte e femijve, sikur cdo gje shkon vaj ne familjen tone dhe ne kurre nuk e kundershtojme njeri-tjetrin, por kemi nje dashuri dhe harmoni unanime.  Tjeter eshte dashuria dhe tjeter eshte rrahja e mendimeve, nese pajtohemi apo nuk pajtohemi me opinionet e partnereve tane, ky eshte tjeter kapitull.........

Nuk ka familje pa kontradikta, do te ishte genjeshtra me e madhe ne bote, po keshtu nuk ka cifte me nje mendim te perbashket per tere jeten.  Perse duhet te hiqemi kaq engjej ne syte e femijve dhe ata te mos mesohen me kontradikten reale te jetes dhe shoqerise ne pergjithesi, qe me vone edhe ata te dine si t'i perballojne keto kontradikta me qetesi dhe paqe ne mendimet dhe konkluzionet e tyre decizive, qe do te marrin ne jete ??????????

Une mendoj qe femijet e prinderve kontradiktore do te dalin me te zote dhe me agresive (e kam fjalen ketu me inisiatore ne jete dhe jo violente ) si edhe me te qarte ne vendimet e tyre jetesore.  Prinderit, qe kane femije te tille nuk kane frike te vdesin nje dite, se e dine shume mire qe ata do te cajne dhe do te qendrojne ne kembe statike ....jeta pastaj ka te papritura sa te duash!!!!!!!!

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 14:00
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Se besoj se femive i ben mire te shohi prindrit duke u zire, (sidomos kur ndodh shpesh)
Nuk e di pse ndodh por besoj se te gjithe ne jete kemi vepruar si prindrit tone (ne disa rethana) prandaj me mire kur femijet marrin pjeset me pozitive nga prindrit.

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Janar 2008 17:42
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:25 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Kur prinderit zihen, iu ben mire femijve

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.