Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Evolucioni, genjeshtra e madhe!
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 3 [4]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Po citoj ato që tha Hektori

Ne bote shkenca po zbulon gjithnje e me teper kafshe te panjohura te zhdukura, pra kjo tregon se keto kafshe qe popullojne sot planetin iu pershtaten kushteve te reja te jeteses qe u krijuan ne planetin tone si pasoje e ndryshimeve klimatike.
--- Hektor,te mos shkojme larg...kemi dinosauret.Un e besoj qe ato kafshe kane jetuar dikur,por,as shkenca e sotme nuk e shpjegon faktin se,perse u zhduken. Zhdukja e tyre,une mendoj se nuk ka te beje me evolucionin (ndryshimin)
Po kjo shkence e sotme pohon per krokodilin se eshte i vjeter miliona e miliona vjecar dhe nuk e ka ndryshuar pamjen e tij prehistorike.
Ne qoftese do te kapemi tek krokodili i pa ndryshueshem,atehere ky fakt le per te deshiruar mbi vertetesine e evolucionit,pasi evolucioni nuk ngjan me mua dhe me ty,nuk mban hater,nuk njeh prestigje,ai eshte si koha (ne te vertete kohe eshte) qe e mplak edhe mbretin edhe lypsarin me te njejtin intensitet.
Luarasi diku kishte permendur fosilet dhe nuk e ka gabim qe keto egzistojne,por,si mund te provohet qe mamuthi i djeshem na qenka bere elefant i sotem? Pse u be ?
Cfar ndryshimi ka bualli nga kau? Nuk jane te njejte.
Ne qoftese ujkun nuk do ta kishim por vetem do te gjenim fosilet e tij,atehere ne me plot gojen do te thoshnim se keshtu ka qene qeni me perpara.
Do te behem i merzitshme me perseritjen time qe as ju as Luarasi nuk e keni permendur....ku eshte pra ORGANI I NDERMJETEM ?
Kjo eshte pika me kryesore qe do te shembe cdo teori anti-evolucion.
Qeniet jane ketu,kurse oragani i ndermjetem pse nuk eshte?
Nuk eshte fjala vetem per kafshet e xhungles apo tokesoret,ketu kemi te bejme edhe me kafshet e ujit,se edhe me to ka pune evolucioni.
Zhdukja e kafsheve,Hektor,nuk eshte fakt evolucionist. Evolucioni ka te beje me ndryshimin e organeve tona,te trupit,te pamjes etj.etj.
Edhe nje here (me falni per perseritjen) do te permedn pelivesenqe u gjet, e vjeter miliona vjecare e cila eshte e njejte me pelivesen dy javore.
Si mund te them une qe kjo kafshe ka evoluar dhe kjo tjetra jo. Eshte njesoj sikur te them,une eci ne moshe kurse vllai im jo dhe nga vella i madh ai te behet vella i vogel.
-----------

Luarasi permend fjalen "ligj", pra Zoti krijoi ligjin pastaj materien qe i bindet ketij ligji. Edhe shkencetaret kane zbuluar ligjin per te shpjeguar fenomene te ndryshme, psh ligji gravitacional nuk sherben per nje gur apo per nje planet por per dy trupa cfaredo qe varen nga masa e tyre. Duke veshtruar boten dhe fenomene te ndryshme filozofi grek Herakli nxori qe cdo gje ndryshon ajo qe nuk ndryshon eshte procesi i te ndryshuarit. Mos valle procesi i te ndryshuarit eshte ligj qe i bindet e gjithe materia, perfshi ketu kafshet dhe njeriun apo keta jane te perjashtuar nga ky ligj? (pra nga ndryshimi).
--- Shume mire qe Luarasi permendi fjalen ligj.Edhe une kete ligj po kerkoj dhe nuk po e gjej....e kam fjalen tek evolucioni.
Ligji evolucionit,nuk njeh nderpreje.Ky ligj nuk i ka disa te nenes dhe disa te njerkes...eshte ligj i natyres dhe eshte i barabarte per te gjithe.
Kurse Herakliu,tek koncepti i tij,besoj se nuk e ka patur fjalen tek evolucioni,por,tek ndryshimi ne jeten e njerzve nga ana sociale,tek tharja e bimes dhe tek lulezimi i saj.
-------------------------
Sa per javen 7 ditore po te tregoj nje fakt historik. Pse java u be me 7 dite dhe jo me 6 ose 8? Kjo nuk ka te beje me realitet astronomik por me nje zgjedhje te bere nga njeriu. Realitet astronomik eshte viti pra koha qe i duhet tokes te rrotullohet rreth diellit pra 365 dite e 6 ore.
-- Mos harro se kemi edhe vitin me 366 dite,ku muaji shkurt eshte me 29 dite,dhe kjo nuk eshte ne doren e njerzve.
Kurse per javen 7 ditore,une perseri besoj se nuk eshte ne doren e njerzve,pervec emertimit te diteve te saj.
Java shtate ditore ka lidhje edhe me fazat e Henes,te cilat ndryshojne here pas here,kur ajo behet e plote etj.etj.
Gjithashtu edhe muajt perseri kane lidhje me fazat e Henes,sepse kur nuk kishte ore dhe kalendare ka patur Hene per te bere ndarjen e kohes mujore dhe javore.
Pra fazat e Henes nuk jane ne doren e njerzve.
Kurse emertimet po.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Qershor 2005 08:47
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Hektori
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/05/2005
Vendbanimi: Ne Troje
Mesazhe: 215

Kontinent po nuk po gjej nje prove qe tregon se Zoti rrinte rrinte dhe krijonte nje kafshe te re. Kurse prova per ndryshime klime apo per dalje te kafsheve te reja pra shembulli i dinosaureve te zhdukur, ka plot. Dalja ne skene e njeriut shume vone pra 3 apo 4 milion vjet me pare e verteton. Me jep nje prove qe Zoti e krijoi njeriun. Nje prove shkencore. Sa per javen 7 ditore une e shpjegova mire dhe thashe qe kjo varej nga njohurite njerzore dhe ka qene plotesisht ne doren e tij. Kurse viti eshte 365 dite e 6 ore dmth keto 6 ore per 4 vjet bejne 24 pra nje dite. Kjo dite i shtohet vitit te 4 atij qe quhet i brishte. keto 365dite njeriu e ka bere me marrveshje ti ndaje ne 12 muaj. Keto fakte une e kuptoj qe jane te veshtira per tu pranuar se do ti binte vlera bibles e kuranit. Mendoje cfare zhgenjimi do ishte per besimtaret kjo. Sepse jane mesuar qe bibla e kurani jane te pagabueshem dhe jane libra hyjnore ne te cilat dora e njeriut nuk ka nderhyre.
Te tille e mbanin edhe teuratin per liber hyjnor me ligje absurde si ajo e shabatit, po kur erdhi Jezu Krishti u tregoi se ai ligj gjoja hyjnor ishte i gabuar dhe se duhej ndrequr. Ajo qe eshte vertet hyjnore eshte e pandryshueshme. Njeriu do te bente me pak te keqija sikur e keqja te mos behej ne emer te se mires.

__________________
Ndero Zotin, dashuro gruan, mbroje atdheun

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Qershor 2005 13:02
Hektori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Hektori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Hektori (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Hektori Shto Hektori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Hektori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Shiko,kur une shkrova me lart,per evolucionin,kete gje e bera duke u bazuar mbi te gjitha ato qe un di dhe nuk citova librat e shenjte.
Un po flas ne baze te fakte apo llogjikes se ftohte sot ne vitin 2005.
Un thjeshte kerkova fakte shkencore ne lidhje me temen tone. Kjo nuk verteton qe une jam kundra shkences. Perderisa i kerkoj keto fakte ,do te thote se jam pro saje,por,jam kundra teorive qe mund t'i ndertosh ti edhe une ,pra njeriu dhe, te paraqiten si shekncore duke mos patur asnje fakt bindes. Ne ketu po diskutojne per shkencen,jo per letersine.Kjo shkence nuk pranon interpretime,pasi nuk ben pjese ne sferen shoqerore.Ketu nuk kemi ligje te kodit penal qe kane nevoje te interpretohen nga gjykatesi apo avokati.Ketu kemi shkence,ketu kemi 1+1=2. Pikerisht kete ekuacion te thjeshte po kerkoj une dhe darvinizmi nuk po ma jep.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Qershor 2005 18:09
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:22 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 3 [4]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Evolucioni, genjeshtra e madhe!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.