Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > A harrohet shqipja ne vend te huaj?
Gjithsej 11 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
genco
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 16/11/2005
Vendbanimi: Pe
Mesazhe: 72

Mendimi im

Njerezit qe kan shkuar ne gyrbet ne moshe madhore esht turp nese e harojn ,une kam pas rast ne familjen time Agja jem i ndjere ka qen emigrant per me se 40 vjet dhe 21 vjet ska qen asnji here ne Peje por shqipja e tij ka qen shume normale me asnji ngecje gjat bisedes e poashtu kam has ne njerez qe kaluan vetem ca vite dika plus ishin me familje dmth kan pas me kend me fol gjuhen e kur te flasin dallohen menjihere .
Po sigurisht qe u fol nga parafolesit ,mvaret ehde prej vet individit .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shtator 2006 12:33
genco nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė genco Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me genco (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: genco Shto genco nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto genco nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Animal
Writer i 1 story pa fund

Regjistruar: 03/09/2005
Vendbanimi: ne shkelqimin e syve te saj...
Mesazhe: 428

Re: Mendimi im

Citim:
Po citoj ato që tha genco
Njerezit qe kan shkuar ne gyrbet ne moshe madhore esht turp nese e harojn ,une kam pas rast ne familjen time Agja jem i ndjere ka qen emigrant per me se 40 vjet dhe 21 vjet ska qen asnji here ne Peje por shqipja e tij ka qen shume normale me asnji ngecje gjat bisedes e poashtu kam has ne njerez qe kaluan vetem ca vite dika plus ishin me familje dmth kan pas me kend me fol gjuhen e kur te flasin dallohen menjihere .
Po sigurisht qe u fol nga parafolesit ,mvaret ehde prej vet individit .



Une mendoj se varet nga shume gjera. Varet se sa vjet ke qene ne mergim e para dhe a ke folur shqip gjat kohes qe ke qene atje.
Por nuk mendoj se gjuha harrohet. Ndoshta oren e pare eshte pak vershtire se te ambjentohesh po pastaj fjalet te vijne vet.
Ndoshta te ka ndryshuar pak fare theksi ne fillim por prap dhe ky vjen instektivisht.
Pastaj ka dhe nga ato njerez dhe e theksojne pak me shume sec duhet per ta bere veten interesant.

__________________
para se gjithash perpiqu te jesh njeri....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shtator 2006 12:54
Animal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Animal Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Animal (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Animal Shto Animal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Animal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Niqua
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/09/2003
Vendbanimi: Fajtori chat
Mesazhe: 6938

Re: Re: Mendimi im

Citim:
Po citoj ato që tha Animal
Pastaj ka dhe nga ato njerez dhe e theksojne pak me shume sec duhet per ta bere veten interesant.


 

ehe njoh shume nga ato njerz une.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shtator 2006 13:38
Niqua nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Niqua Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Niqua (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Niqua Shto Niqua nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Niqua nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amstel
me kerkoi kush????

Regjistruar: 21/09/2004
Vendbanimi: tu bo pall ariu neper bote
Mesazhe: 3736

mendoj se eshte e veshtire te harrohet shqipja ne vend te huaj,sidomos ata qe largohen adoleshente nga shqiperia sado kohe te ken jashte nuk harrohet

__________________
Jeta nuk pati qellimin te na bente qenie perfekte.Kushdo qofte apo pretendon te jete perfekt,s'e ka vendin ketu,por ne muze....'''

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shtator 2006 14:20
Amstel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amstel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Amstel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amstel Shto Amstel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amstel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
elissa
ulur gjith diten

Regjistruar: 01/04/2006
Vendbanimi: gjermani
Mesazhe: 1543

gjuha shqipe nuk harrohet......njerzit bejne sikur e harrojne ose duan ta harrojne...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2006 17:39
elissa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė elissa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me elissa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: elissa Shto elissa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto elissa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
atiola
Veteran ne forum

Regjistruar: 19/09/2006
Vendbanimi: Aty ku ti te jesh shiko gjithnje dy here aty jam dhe une mjafton vetem te me mendosh
Mesazhe: 1875

si ta perdoresh gjuhen nuk e harron jo vetem gjuhen e nenes po cafredo dhoj gjuhe te jete
si nuk e perdor natyrisht qe e harron dhe pse eshte gjjuha e pare qe ke mesuar

__________________
asgje nuk esht5e reale ne kete jete nuk ka dicka tjeter per lojes genjeshtres urrejtjes thashethemeve ja kjo ehste jeta qe jetojme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2006 18:40
atiola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė atiola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me atiola (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: atiola Shto atiola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto atiola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eria
... smile ...

Regjistruar: 19/10/2005
Vendbanimi:
Mesazhe: 10645

Nuk eshte e vertet qe jetesa ne nje vend te huaj,te ben te harrosh gjuhen tende.
Mua sme ndodh as ti ngaterroj gjuhet,jo me ta harroj.
E them kete sepse ka shume qe bejne sikur ngaterrojne gjuhet dhe ne vend te flasin shqip thone ndonje fjale te huaj,me duket me shume si per tangerllik sesa per harrese.
Fjalori edhe te varferohet,dhe ndonjehere vret mendjen per ndonje fjalez e se gjen dot,por jo ta harrosh.
Kete jo!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shkurt 2008 12:49
Eria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eria Shto Eria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:11 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 11 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > A harrohet shqipja ne vend te huaj?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.