Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Dhuna shtepiake dhe mentaliteti Shqiptar, a po ndryshon?
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Re: dhune shtepiake dhe mentaliteti shqiptar,a po ndryshon?

Citim:
Po citoj ato që tha capo
Pershendetje te gjitheve.Une jam anetar i ri i ketij forumi ,temat jane shume iteresante por disa pergjigje jane vertet koti ,pa dashur te injoroj asnjeri.
Per mendimin tim cdo gje po ndryshon ne shqiperi sikurse dhe ky fenomen,dhe mendoj se po ndryshon per mire,e kjo fale arsimimit dhe te besuarit ne Zot nga Sjqiptaret ,gje qe vone ka hyre ne Shqiperi,por dihet se Besimi dhe Dituria jane ato qe e e formojn njeriun dhe i japin atij nje jete te kenaqme ,pasi une nuk besoj se ka lumturi ne kete bote qe te zgjati gjithe jetes.Ah po!Caste lumturie.DMTH asgje nuk shkon vaj ne kete bote.



capo nese nisesh me besimin duhet ta dish mir besoj qe ne te dyja besimet me te perhapura ne bot si katolike ashtu edhe muslimane gruaja esht shum inferiore dhe ska shum te drejta ndaj burrit .
vetem kaq e hedh posht direkt ate tezen e besimit .
e vetmja menyr esht edukimi arsimi ngritja e nivelit te inteligjences ne pergjithesi .
puna ne familje esht shum e domosdoshme por ne radh te par esht shoqeria qe e edukon individin me ligje demokratike me humanizem etj etj gjera qe ne shqiperi skan ekzistuar ndonjiher dhe do vonojn shum te mbillen nji dit ne shoqerin shqiptare e them kete duke par ritmin e zhvillimit te shoqeris shqiptare i cili esht vertet pesimist .....

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Tetor 2005 18:34
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
capo
Anetar i ri

Regjistruar: 27/10/2005
Vendbanimi: somewhere
Mesazhe: 15

Re: Re: dhune shtepiake dhe mentaliteti shqiptar,a po ndryshon?

Citim:
Po citoj ato që tha belgium


capo nese nisesh me besimin duhet ta dish mir besoj qe ne te dyja besimet me te perhapura ne bot si katolike ashtu edhe muslimane gruaja esht shum inferiore dhe ska shum te drejta ndaj burrit .
vetem kaq e hedh posht direkt ate tezen e besimit .
e vetmja menyr esht edukimi arsimi ngritja e nivelit te inteligjences ne pergjithesi .
puna ne familje esht shum e domosdoshme por ne radh te par esht shoqeria qe e edukon individin me ligje demokratike me humanizem etj etj gjera qe ne shqiperi skan ekzistuar ndonjiher dhe do vonojn shum te mbillen nji dit ne shoqerin shqiptare e them kete duke par ritmin e zhvillimit te shoqeris shqiptare i cili esht vertet pesimist .....



I nderuar belgium,duket qarte qe nuk ke interes dhe nuk ke lexuar fare nga literaturat fetare,une personalisht duke mos dashur te degjoj lart e poshte se cthuhet per terorizmin ne bote mora guximin dhe lexova vete se ceshte Islami,dhe pashe qe jo vetem e lartesonte gruan po i jepte asaj te drejta qe asnjeher me pare ne historine njerezore nuk i kisha hasur qe ti shikoj,po flas per islamin si fe,duke mos u influenxuar nga te ashtequajturit "besimtar musliman "sepse jo cdo musliman eshte praktikues i sakte i islamit,te gjithe ato qe ti the me siper kjo fe i mbante ne gjirin e saj

__________________
Pas cdo gezimi dhe hidherimi mbetet pas vetem kujtimi.
Ah! Dhe i shkreti mallengjimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2005 13:27
capo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė capo Kėrko mesazhe tė tjera nga: capo Shto capo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto capo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
misterioz
rrugaē

Regjistruar: 30/12/2004
Vendbanimi: rrugeve
Mesazhe: 892

Dhuna shtepiake dhe mentaliteti Shqiptar, a po ndryshon?

Citim:
Po citoj ato që tha i/e paregjistruar
“Cdo dite kemi dy raste dhune”

[QUOTE]Po citoj ato që tha i/e paregjistruar
[B]“Cdo dite kemi dy raste dhune”

Dhuna kunder grave dhe abuzimi bashkeshortor mbeten edne probleme shqetesuese. Ne shoqerine shqiptare, tradicionalisht e dominuar nga meshkujt, shumica e te dhunuarave nuk denoncojne abuzimet qe kryhen ndaj tyre...........
Cfare mendoni ju?



Aspak mendoj une ,biles tani po behet fenomen i perditshem shteti(inekzistent qe prej 1992) se ve ujin ne zjarr per kete problem,kur lexon ne shkrimin e mesiperm qe 83% e femrave dhunohen nga partneri i tyre (si shume me duket mua kjo shifer) te rrenqethet mishi .Fenomeni ekziston edhe ne vendet perendimore (dhe ne vendet e zhvilluara)ku ne baze te statistikave 1 ne çdo 5 femra eshte viktime e dhunes ushtruar nga partneri i tyre,biles ne disa statistika shkruhet qe shkaku kryesor i vdekjes te femrave 14 - 45 vjeç eshte dhuna familjare. Ne 98% te rasteve te dhunes familjare viktima eshte femer,pra...... paska dhe burra qe u keqtrajtokan nga grate e tyre(ngrini zerin burra) .
Ky fenomen tek ne eshte me i theksuar nisur edhe nga mentaliteti i shoqerise shqiptare dhe i meshkujve ne pergjithesi, ku gruaja nuk shikohet si partnere por si sherbetore.
Ps.sa te dhunshem keta durrsaket mer jahu .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2007 08:06
misterioz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė misterioz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me misterioz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė misterioz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: misterioz Shto misterioz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto misterioz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
misterioz
rrugaē

Regjistruar: 30/12/2004
Vendbanimi: rrugeve
Mesazhe: 892

Ja linku

[Dhuna ne familje

Se di pse nuk me doli imazhi qe vura.

Modifikuar nga misterioz datė 13/11/2007 ora 08:24

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2007 08:10
misterioz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė misterioz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me misterioz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė misterioz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: misterioz Shto misterioz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto misterioz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Një ngjarje e pazakontë ka tronditur fshatin Gjerë në Gramsh. Familjes Jaupi i është shtuar një anëtar tjetër, por pjesa dërrmuese e familjarëve nuk kishin dijeni për ardhjen në jetë të foshnjës. Vajza e madhe A.J. 15 vjeçe, kishte lindur bebin në muajin qershor të këtij viti. Nëse do deshifrohej e gjithë ngjarja me pak nota “emancipuese”, mbase gjithçka do të kalonte me atë shprehjen: “Çudia më e madhe tri ditë zgjat”. Por, ngjarja në fjalë mbart akoma dhimbje e perversitet brenda saj. Babai i foshnjës është njëherazi edhe babai i nënës që e ka lindur atë. Nën kërcënimin e armës, Ferit Jaupi e ka përdhunuar të bijën më 14 gusht 2006. Më 13 qershor 2007, e bija vetëm 15 vjeçe, ka lindur në maternitetin e Elbasanit foshnjën e seksit vajzë. Ngjarja ka mbetur e pazbuluar për gjithë këto kohë, derisa e zonja e shtëpisë (gruaja e përdhunuesit dhe nëna e viktimës) ka mësuar të vërtetën. Për nëntë muaj, e bija dhe i shoqi arritën t’i fshehin krijesën që rritej në barkun e vajzës. Shëndeti i saj, trupi pak i kërrusur dhe gjoksi i madh, i kanë dhënë 15- vjeçares shanset për të kaluar gjithë shtatzëninë pa rënë në sy të askujt. Datën e lindjes e ka çuar vetë i ati në maternitetin e Elbasanit. Vajza është regjistruar me gjenealitetet e sakta. Fëmijën e ka justifikuar tek infermieret si një shtatzëni jashtë martese, duke mos pasur më dëshirën ta rrisë vetë. Pas procedurave përkatëse, materniteti i Elbasanit e ka çuar foshnjën në Shtëpinë e Fëmijës në Durrës. Policia e Gramshit ka arrestuar babain “monstër”, pasi në dyert e saj kanë behur nënë e bijë. Ato kanë denoncuar 42-vjeçarin për incestin brenda familjes, fryt i së cilës ishte dhe vajza e vogël. 15 vjeçarja, në gjendje të rëndë psikologjike ka deponuar ngjarjen në polici, ndërsa ka shfaqur urrejtje për babain, që e detyronte të kryente vepra perverse nën kërcënimin e armës prej më shumë se një viti.
Si ka ndodhur ngjarja?
Babai më kërcënoi me armë, kur nuk ishte nëna në shtëpi. Më përdhunoi dhe më ka detyruar edhe më vonë për marrëdhënie.
Çfarë ndodhi më pas?
Pas disa muajsh kuptova se kisha mbetur shtatzënë. Babai më kërcënoi të mos i tregoja askujt. E kam mbajtur të fshehur për nëntë muaj, derisa e linda. Edhe në fshat askush nuk e dinte.
Si mundët t’ia mbani të fshehur nënës suaj?
Rrija shumë larg saj, në dhomë e ku mundja. Mbase dhe shëndeti im dhe trupi pak i kërrusur më dhanë mundësinë t’ia fshehja…
Kur lindët dhe si u regjistruat në maternitet?
Më çoi babai në maternitetin e Elbasanit. U regjistrova me emrin e saktë. Infermiereve u thamë se lindja ime ishte jashtë martese dhe nuk pranuam ta merrnim me vete. Linda vajzë. E lashë në spital dhe u largova. Që atëherë nuk e kam parë më fëmijën tim.
Si u zbulua e vërteta, kur i treguat nënës?
Nuk ia mbaja dot më të fshehtë, i tregova gjithçka kishte ndodhur, pasi kisha frikë se e njëjta gjë mund të m’i ndodhte edhe motrës tjetër. I kam
treguar 10 ditë më parë nënës dhe vendosëm ta denoncoj tim atë.


Kjo ngjarje eshte publikuar sot ne Gazeten Shqiptare.Flitet gjithnje per dhune,edhe pse kesaj radhe e ushtruar direkt tek femija,ne menyre indirekte tek bashkeshortja...

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2007 22:57
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

bbbbbbbbbrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Litarin pa gjyq kafshes, nuk ka meshire per te tillet...

Aman mos na sillni te tilla ketu, se ketij forumi i shkon per hije vetem humori.

Ai qe ka arritur deri ketu, imagjinoni se c'katil do te kete qene me te shoqen.

Fajin per mua e ka nena qe rrit femijet me nje baba te tille.

 

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2007 23:41
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

nuk e di ne shqiperi eshte nje ose ka shume rrymera jete,ne perpjestim te zhdrejt me realitetin,nje distance e madhe midis e pasurve dhe te varferve,te rinjte kalojne me njehere ne depresion,nje injorance ne familje,demoralizim i menjehereshem nga a na e prinderve,qe pasohet me njehere tek femijet,,,nje here e nje kohe ikje me koken laarte te ruheshe nga qeskat me mbeturinave qe hidheshin nga pallatet kurse sote duhet te ikesh me krah hapur se mos pret ndonje te ri ose te re qe hidhet nga kati 7te,per arsye te ndryshme,,,,nuk merret me vesh se c fare behet ne shqiperi.....kjo eshte ajo koha qe nje here te paret tane flisnin se do vij koha qe do haje njeriu -njerin

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Nëntor 2007 00:06
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Citim:
Po citoj ato që tha briseide
Një ngjarje e pazakontë ka tronditur fshatin Gjerë në Gramsh. Familjes Jaupi i është shtuar një anëtar tjetër, por pjesa dërrmuese e familjarëve nuk kishin dijeni për ardhjen në jetë të foshnjës. Vajza e madhe A.J. 15 vjeçe, kishte lindur bebin në muajin qershor të këtij viti. Nëse do deshifrohej e gjithë ngjarja me pak nota “emancipuese”, mbase gjithçka do të kalonte me atë shprehjen: “Çudia më e madhe tri ditë zgjat”. Por, ngjarja në fjalë mbart akoma dhimbje e perversitet brenda saj. Babai i foshnjës është njëherazi edhe babai i nënës që e ka lindur atë. Nën kërcënimin e armës, Ferit Jaupi e ka përdhunuar të bijën më 14 gusht 2006. Më 13 qershor 2007, e bija vetëm 15 vjeçe, ka lindur në maternitetin e Elbasanit foshnjën e seksit vajzë. Ngjarja ka mbetur e pazbuluar për gjithë këto kohë, derisa e zonja e shtëpisë (gruaja e përdhunuesit dhe nëna e viktimës) ka mësuar të vërtetën. Për nëntë muaj, e bija dhe i shoqi arritën t’i fshehin krijesën që rritej në barkun e vajzës. Shëndeti i saj, trupi pak i kërrusur dhe gjoksi i madh, i kanë dhënë 15- vjeçares shanset për të kaluar gjithë shtatzëninë pa rënë në sy të askujt. Datën e lindjes e ka çuar vetë i ati në maternitetin e Elbasanit. Vajza është regjistruar me gjenealitetet e sakta. Fëmijën e ka justifikuar tek infermieret si një shtatzëni jashtë martese, duke mos pasur më dëshirën ta rrisë vetë. Pas procedurave përkatëse, materniteti i Elbasanit e ka çuar foshnjën në Shtëpinë e Fëmijës në Durrës. Policia e Gramshit ka arrestuar babain “monstër”, pasi në dyert e saj kanë behur nënë e bijë. Ato kanë denoncuar 42-vjeçarin për incestin brenda familjes, fryt i së cilës ishte dhe vajza e vogël. 15 vjeçarja, në gjendje të rëndë psikologjike ka deponuar ngjarjen në polici, ndërsa ka shfaqur urrejtje për babain, që e detyronte të kryente vepra perverse nën kërcënimin e armës prej më shumë se një viti.
Si ka ndodhur ngjarja?
Babai më kërcënoi me armë, kur nuk ishte nëna në shtëpi. Më përdhunoi dhe më ka detyruar edhe më vonë për marrëdhënie.
Çfarë ndodhi më pas?
Pas disa muajsh kuptova se kisha mbetur shtatzënë. Babai më kërcënoi të mos i tregoja askujt. E kam mbajtur të fshehur për nëntë muaj, derisa e linda. Edhe në fshat askush nuk e dinte.
Si mundët t’ia mbani të fshehur nënës suaj?
Rrija shumë larg saj, në dhomë e ku mundja. Mbase dhe shëndeti im dhe trupi pak i kërrusur më dhanë mundësinë t’ia fshehja…
Kur lindët dhe si u regjistruat në maternitet?
Më çoi babai në maternitetin e Elbasanit. U regjistrova me emrin e saktë. Infermiereve u thamë se lindja ime ishte jashtë martese dhe nuk pranuam ta merrnim me vete. Linda vajzë. E lashë në spital dhe u largova. Që atëherë nuk e kam parë më fëmijën tim.
Si u zbulua e vërteta, kur i treguat nënës?
Nuk ia mbaja dot më të fshehtë, i tregova gjithçka kishte ndodhur, pasi kisha frikë se e njëjta gjë mund të m’i ndodhte edhe motrës tjetër. I kam
treguar 10 ditë më parë nënës dhe vendosëm ta denoncoj tim atë.


Kjo ngjarje eshte publikuar sot ne Gazeten Shqiptare.Flitet gjithnje per dhune,edhe pse kesaj radhe e ushtruar direkt tek femija,ne menyre indirekte tek bashkeshortja...




Sipas burimeve te policise se Librazhdit "bisha monster" ka kryer edhe me pas abuzime rregullisht me vajzen e ti te mitur.
E gjithe kjo histori e fshehte ka dale ne pah nje dite me pas lindjes se foshnjes se vogel te seksit femer.
Jaupi ka pranuar ngjarjen dhe ka deklaruar (DUA QE SHTETI TE ME DENOJE ME VDEKJE OSE ME BURGIM TE PERJETSHEM) jane fjalet e te pandehurit gjate seances se pare.
Ndaj tij eshte mare masa burg pa afat...


AKUZA

Ndaj 42-vjecarit rendon akuza
e vepres penale "Mardhenie
seksuale me dhune me persona
ne gjini ose ne kujdestari",
gjykimi te cilit perfshin 2 nene
te Kodit Penal 1.


PERDHUNIMI

Ngjarja e turpshme kishte
ndodhur me 14 shtator te
vitit te kaluar, por ishte
mbajtur sekret nga e bia
e dhunuar, si edhe nga e
shoqja, per shkak te opinionit
publik.


SHTATZENIA

Sipas burimeve te policise
lokale, babai monster jo
vetem e ka perdhunuar
rregullishte por e ka lene
edhe shtatzene vajzen e mitur.
Ajo solli ne jete nje vajze te vogel
qe njekohesisht e ka edhe motren
e saj.


BRAKTISJA

Vajza nuk ka pranuar te
mbaje femijen, dhe sipas rregullave
e ka lene ne martenitetin e Librazhdit
ku eshte konsideruar si femi e linduar
jashte martese.

Zhvillime te kesaj ngjarje kaq te pabesueshme sa reale.

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Nëntor 2007 12:12
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:27 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Dhuna shtepiake dhe mentaliteti Shqiptar, a po ndryshon?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.