Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letersia e Pavaresise > Letersia e Pavaresise
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
i_lire
^^i_lire^^

Regjistruar: 02/08/2003
Vendbanimi: ^^__^^
Mesazhe: 1610

Letėrsia e periudhės sė shtetit shqiptar tė viteve 1912-1939

Shpallja e panvarsis kombëtare dha shkas për fillimin e një periudhe të re në zhvillimin e letërsisë shqiptare. Këto tipare kishin nisur të hsfaqen që në fillim të të shekullit dhe u bënë më të theksuara nga vitet 20 e sidomos 30, kur u lidhën me lvizjen e re punëtore. Në letërsi rrokën tani më gjërë tema sociale:trajtohet gjendja e rëndë e vegjëlisëmprehet kritika ndaj marrdhënieve feudale dhe moralit konzervator,forcohet shprehja e revoltës ndaj regjimit çifligaro-borgjes.Përveç romanizmit, që mbizotroi gjatë Rilindjes dhe që vazhdoi në dy dhjetvjetët e para të këti shekulli, duke luajtur rol edhe më tej,sado në mënirë të kufizuar, afrimohet mirë pritja realisteLetërsia pasurohet me stil e gjini të reja, që nuk patën zhvillim më parë, apo që sa ishte dukur. Në këto vite përcaktohen dy drejtime të kundërata, që i hasëm në letërsin e Rilindjes: drejtimi demokratik, i cili shpie më tej trashigimin e lëvizjes për çlirimin kombëtar dhe u përgjegjet aspiratave të masave për një rend të përparuar politik, ekonomik e shoqëror;drejtimi reaksionar klerikal e borgjes, i cili karakterizohet nga idealizmi i mbeturinavepatriarkale-fisnore, rreh të ruaj regjimin antikombëtar eantipopullor të feudoborgjezisë dhe i hap hap rrugën pushtimit imperjalistë e fashist.Këto drejtime njohën edhe shprehje artistike të ndryshme, si pasoj e pikpamjeve estetike jo të njëjta ose të përkundërta. Kështu ndeshen midis tyre edhe krijimtaria e shkrimtarëve realistë e të realizimit kritik dhe nga ana tjetër prijet jo përparimtare romantike ose pasromantike dekadente,bashkë me ato klasiciste,shfaqet formalistee folklorizante.Nga mesi i viteve 30, kjo luftë shpuri në kërkesë për krijimin e një letërsie me karakter të theksuar popullor e revolucionar.

__________________
s...._d._m... says: for nothing that happened this time...!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Shtator 2003 21:35
i_lire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_lire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_lire (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_lire't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_lire Shto i_lire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_lire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:15 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letersia e Pavaresise > Letersia e Pavaresise

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.