Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Diagnoze
Gjithsej 20 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Diagnoze

te gjithe mundohemi te bejme nje jete normale deri sa fillon nje kolle e vogel,ose nje dhimbje ose nje harrese e vogel a ndonje problem tjeter qe na e prish humorin dhe na drejton per tek mjeku...qe duhet te arrije ne nje diagnoze per tu munduar te zgjidhe problemin...

nje teme e re qe kam ndermend te filloj ne janar...me shpresen qe do me bashkohen edhe persona te tjere ne ate qe kam si projekt...u kam bere thirrje disa te njohurve te mi qe kam por po pres nje pergjigje nga 2 vete si dhe nga nje personi trete qe ndoshta deri tani ka ndenjur si objektiv ne kete forum...person i huazuar nga diku tjeter

nje teme ku do trajtohen te gjitha tapat qe te cojne deri ne diagnozen finale te nje semundjeje duke filluat qe nga anamnezi,simptomat,analizat,gabimet qe mund te behen ne rruge e siper dhe problemet qe mund te hasen,diskutime mbi rrugen qe duhet te ndiqet deri tek analiza me gjithe arsyet se pse jane zgjedhur ato rruge dhe alternativat e ndryshme...dhe ne fund terapia...te gjitha tapat qe duhet te jene ne harmoni njera me tjetren per te arritur ne nje konkluzion...

qellimi qe kam perfshin si veten dhe ata te tjere qe studjojne mjeksi ashtu edhe anetaret qe nuk e bejne kete gje...per vete dhe ato qe studjojne mjeksi avantazhi ne riperseritjen e shume gjerave dhe vendosjes ne praktike si dhe tentativave per te bashkuar te gjitha disiplinat njera me tjetren dhe te mesohemi qe ti trajtojme te gjitha per te zgjidhur nje rast...

kjo teme do kete raste klinike,si mblidhen informacionet rreth saj,analiza,diagnoza semundjesh,raportin mjek-pacient kuriozitete,kerkime,suksese dhe deshperime...te gjitha bashke....
informacionet do bazohen si gjithmone ne libra,revista,leksione,shkrime nga interneti dhe leksione te marra ne shkolle...pra nje numer shume e gjere burimesh informacioni!!!

nese gabohet ne ndonje vend,ju kerkoj te falur ne emer te te gjithe atyre qe do shkruajne ne kete teme...si dhe i paralajmeroj se jo gjithmone do arrijme deri ne fund per te zgjidhur nje rast klinik...gabime do bejme te gjithe,mire do ishte ti benim ketu dhe jo ne realitet!

dhe nje gje te fundit (kete e them per faktin se e kam hasur nje problem te tille diku tjeter,jo ne kete forum): te gjitha gjerat qe do shkruhen ketu do jene me qellime informative dhe nuk do shkruhen ne asnje menyre per te treguar mendjemadhesi!!!per kete te jeni te sigurte 100%...

shpresoj qe te eci si teme atehere...

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Dhjetor 2005 01:43
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4073

Thumbs up

Me pelqen Ideja!!!

NS-6 ,

me lejo thjesht te shpreh qe kjo teme do ishte shume interesante nqs do kishim anetare qe do te aktivizohen.
Urime per temen!

Me respekt Enigme

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Dhjetor 2005 05:40
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aljohin
Mjek. Psikiater.

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: Padova
Mesazhe: 576

Ne se behen disa persona qe studiojne mjekesi ose qe kane mbaruar (po jo vetem 2) une them te diskutohet nga nje rast klinik cdo jave duke filluar qe nga te dhenat e para kur pacienti hyn ne spital dhe duke shtuar informacionet e tjera pak nga pak se bashku me diskutimet, pyetjet dhe hipotezat e pjesetareve te temes dhe si perfundim, ne fund te javes do jepet pergjigja perfundimtare e rastit.
Objektivi i pare qe duhet te arrihet ama eshte te behen me shume se 2 vete (te pakten) me pjesemarrje aktive ne teme (te lidhur me mjekesine).

__________________
"I believe there are more instances of the abridgement of the freedom of the people by gradual and silent encroachments of those in power than by violent and sudden usurpations." James Madison

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Dhjetor 2005 18:03
Aljohin nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aljohin Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aljohin (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Aljohin't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aljohin Shto Aljohin nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aljohin nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

enigem,aljohin,ate kam pasur si qellim qe ne hapjen e kesaj teme dhe shpresoj te behet ashtu sic thoni ju...do te ishte me te vertete shume e mire kjo gje si per ne edhe per anetaret...nuk eshte e thene qe rasti klinik te mbaroje brenda javes sepse varet edhe se sa kohe do kete secili me u fut por rendesi ka qe te shkruajne edhe te tjere...dhe ashtu sic thate duhet te jemi me shume se 2 per te arritur ne nje teme qe te mund ti permbahet qellimit te titullit qe ka!!! ne kete menyre mund te kerkojme edhe nga anetaret qe nese kane pasur ndonje ngjarje qe u ka ndodh me na e dergu me MP dhe ne kete menyre mbahet edhe anonimiteti dhe mund te shqyrtohet...ose ose fundja fundit mund te merret edhe nje rast i zgjidhur ose nga interneti ose nga leksione o ku ta di une dhe te shqyrtohet se pse eshte vepruar ashtu dhe jo ne nje menyre tjeter...gjithsesi te presim deri ne janar dhe te shofin se sa vete do behemi qe jane gati te marrin pjese ne kete teme...per momentin jemi 3 vete : ju te dy dhe une...shpresoj edhe ne kontributin e Dr_Devil-it,dhe te nja 2-3 veteve te tjere qe po i pres(shpresoj te bashkohen me ne)...ishallah del edhe ndonje tjeter ose shtohet dikush tjeter gjate rruges...
u kujtoj te gjitheve qe nuk ka shume rendesi se cfare do shkruani mir apo gabim...nese e shkruani gabim dhe dikush e di ndryshe,do ta korregjoje...
tani nuk na mbetet vetem se te presim...

p.s: kush do qe ka ndonje rast klinik qe i ka ndodhur ne familje ose edhe vete,nese ka qejf qe ta trajtojme ne kete teme,te shkruaje nje MP ku te tregoje historine...normalisht qe disa informacione mund te mungojne gjate historise suaj por qe mund ti plotesoni po me MP gjate trajtimit te temes...normalisht qe duke ecur pastaj do mesoheni edhe te jepni ne menyre me te sakte ngjarje dhe keshtu do lehtesoni edhe punet...MP dergojini ose tek mua,ose tek aljohin ose tek enigma,per momentin...
do te ruhet PRIVACY...
duhet te keni parasysh edhe faktin qe nuk kemi mbaruar akoma mjeksine(nese nuk gabohem per te tjeret ) dhe qe nuk i dime te gjitha gjerat kshu qe do mundohemi me aq sa mundemi per te dhene shpjegime...

p.s2: kshu si e kam fillu temen une, thu po futemi ne nje ere tjeter,e jo qe po hapim nje teme te re ...

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Dhjetor 2005 21:12
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

ok po behem pacientja vullnetare per te miren e forumit :p me lejohet? kam nje pyetje

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2006 13:47
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

me fal qe kjo teme nuk ka filluar akoma deri me sot por nuk po behemi aq sa duhet per ta bere sa me interesante...pervec meje,aljohinit,enigmes dhe besoj dr.devil-it nuk u shtuan te tjere... te pakten te ishin me shume persona qe te jepnim mendime...ose ose fundja fundit qe te mund te kontrollonim informacione rreth dickaje...sidoqofte...
ana,beje pyetjen...ishallah te japim ndonje pergjigje te kenaqshme

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2006 15:39
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dr_Devil
www.Mjeksia.INFO

Regjistruar: 09/12/2005
Vendbanimi: Italy
Mesazhe: 471

Ne fakt ne kete koha jam pak i zene me provime. Po besoj se edhe te tjeret kane te njejtin problem timin.

Gjithsesi une jam IN! Do ta gjej kohen edhe per kete!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2006 16:32
Dr_Devil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dr_Devil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dr_Devil (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dr_Devil Shto Dr_Devil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dr_Devil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

tani kam filluar te kem probleme me kujtesen. Mjafton stresi normal ( se me perpara kam pas mbajtur shume) dhe lodhem direkte, me bien te gjitha energjite dhe kam ndjesine sikur gjysma e trurit eshte ne aktivitet minimal. Kryesisht hemisferen e majte e kam me te renduar.
Me perpara kam patur memorjen shume ekzakte nuk shkruaja psh aktivitetet gjate dites se i mbaja mend te gjitha. Tani jo vetem qe duhet t'i shkruaj cfare duhet te bej gjate dites por edhe nese kujtohem e per momentin nuk mund t'i dedikohem atij aktiviteti, atehere e harroj ne sekonde.
PErvec kesaj kam nje amnezi totale te te degjuarit. Nese me thote dikush nje informacion sidomos sa i perket kush eshte kush, cfare ben, me se merret, nga vjen, perberjen familjare. kjo ne lidhje me emrat dhe profesionet si dhe lidhjet, s'e mbaj mend fare. Nga ana tjeter nese shkeputem psh nga dicka qe bej normalisht pas nje fare kohe e kam shume te veshtire te riaktivizoj trurin. Ne pergjithesi kam shume dhimbje koke, migrene kronike dhe nje rendese te trurit si me then me jepet pershtypja sikur e kam te mbeshtjelle me dicka te forte qe nuk me le te mendoj as te perqendrohem dhe as te thith informacion. Si i behet halli? Ka filluar te me shqetesoje ky fenomen.

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2006 16:36
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

ate qe ke treguar ti jane tamam shenja te nje stresi te dukshem...normalisht qe per ta pasur nje ide me te mire mund te plotesoje psh se cfare pune ben,sa ore,ambienti ku jeton,lidhja me familjen etj qe mund te jene burim stresi dhe vleresohen ne mbledhjen e informacioneve rreth personit....po ashtu do ishin te rendesishme te pyetesh nese ben gjume te qete,nese paraqet ndonje ndryshim ne oreks etj...pra jane nje teresi pyetjesh qe behen ne ate qe quhet anamneze per te inkuadruar sa me mire gjendjen...nuk me kujtohet nese tek femrat shoqerohet me ndryshme te ciklit mestrual apo jo...me duket se po,por me duhet ta verifikoj kete gje
ne pergjithsi stresi shoqerohet me nje humbje te perqendrimit,por edhe shume shpesh edhe me nje ndryshim te oreksit si dhe te nje gjumi jo te qete,dhimbje te kokes,nervozizem,probleme ne mendime te qarta si dhe nje lodhje te pergjithsshme te trupit....keto jane vetem nje pjese e shenjave qe normalisht jane shume...kam lexuar edhe nje gje diku...qe stresi eshte i afte te rrise perqendrimin e interleukines 8 qe eshte edhe pergjegjse per mungesen e perqendrimit...po ashtu duhet te behet kujdes sepse nje stres i zgjatur eshte ne gjendje te ule funksionin e sistemit imunitar duke e bere trupin me te ndjeshem kundrejt infeksioneve te ndryshme....kaq mbaj mend per momentin...me vone do shtoj ndonje gje tjeter...a ka ndonje qe do te thote shtese per sa i perket shenjave ose se cfare duhet te vleresohet me teper ose ndonje gje qe keni lexu rreth stresit?

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2006 00:02
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aljohin
Mjek. Psikiater.

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: Padova
Mesazhe: 576

edhe mua me duket thjesht stres...je pak e depresuar keto kohe? Ate migrenen nuk e kuptova te ka filluar tani apo e ke patur edhe me pare?

__________________
"I believe there are more instances of the abridgement of the freedom of the people by gradual and silent encroachments of those in power than by violent and sudden usurpations." James Madison

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2006 01:47
Aljohin nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aljohin Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aljohin (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Aljohin't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aljohin Shto Aljohin nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aljohin nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:51 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Diagnoze

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.